Maaleht
Kõik audioartiklid
Maarja Kangro: vahel on vastuhakk ainus võimalus olla sa ise
Kirjanik ja tõlkija Maarja Kangro valiti hiljaaegu Eesti Kirjanike Liidu juhiks. Ta on esimene naine ses ametis ja ütleb, et praegu tekitavad uued võimalused hasarti. Rakvere teater valmistub just samal ajal tooma lavale Kangro väga isiklikku lugu naiseks olemisest – kunstlikust viljastamisest.
„ Protest, trots ja viha ei vii edasi.“ Vallavanem Britt Vahteri pöörane elu Rõuge kärpekarussellis
5000 elaniku, aga viie keskusega Rõuge vald on suutnud püsikuludest kärpida miljon eurot ja harjuda Nursipalu naabrusega ning püüab hakkama saada 17 lahkuda ähvardava külaga. Vallavanem Britt Vahter valgustab, mis on hakkamasaamise nipid ja hind.
Loomaomanikud usaldavad oma lemmiku elu uhhuu-praktikute kätesse
• Alternatiivmeditsiin eesotsas homöopaatia ja bioresonantsteraapiaga on jõudnud lemmikloomadeni. • Regionaal- ja põllumajandusministeerium ähvardab loomade väärravi korral karistusega. • Terviseamet alustab Maalehelt saadud info alusel uurimist.
Esmakordselt Eestis: kaitsevägi sulgeb Kevadtormiks põhimaantee
Järgmisel nädalal ei saa Valga ja Pärnu vahel sõitmiseks otseteed kasutada, sest kaitsevägi suunab Kevadtormi ajal transiitliikluse lahinguväljast eemale.
„Teatud õigusi võiks meil rohkem olla.“ Abipolitseinike töö pole meelakkumine, nullipäevi tuleb ette üliharva
„Me ise nimetame end hobipolitseinikeks,“ ütlevad abipolitseinikud Priit Kirsiste ja Janek Murakas muiates. „Saab sõpradega aega veeta ja pärast öeldakse veel aitäh ka!“
Hindrek Riikoja: valitsus mingu Rõugesse (kärpimist) õppima
Kahe aasta eest kirjutasime omavalitsustest, kes seisid silmitsi pankrotiga. Ukraina sõda oli alanud, energiakandjate hinnad olid juba pikemat aega kerkinud ja valusalt olid kätte maksnud ka omavalitsuste liitmisel tehtud ebamõistlikud otsused.
Öös on hääli: korin, mulin ja ihumine
Kellele kuuluvad need öised hääled? Vihjeks, et üht häält teeb tegelane, kelle kohta vanarahvas ütles jämme jurak.
Tippkokk Demjanov käis Kihnus räime maitsmas: nad on siin Michelini tärni väärt!
Dimitri Demjanov käis Kihnu saarel räimetoite maitsmas. Kiitis kõvasti. Kodukohviku Muiatõs Vasta kordumatut atmosfääri hindas lausa Michelini tärnide vääriliseks.
Tahad päikesevarjutust näha? Valmistu reisiks!
Eestis tuleb täielik päikesevarjutus rohkem kui saja aasta pärast. Seega, kes tahab selle suurejoonelise loodusime oma silmaga ära näha, peab ette võtma lühema või pikema reisi.
ARVUSTUS / Mida metsikut me seal lõunas näeme?
Kultuuripealinna Tartu dokumentaalfilmide programmis „Ellujäämise kunstid“ on valminud kaheksa lühifilmi, mis mõeldud tabama Lõuna-Eesti eripära. Filme näidatakse kogumikuna „Metsik lõuna“.
Rapla on nüüd teatrilinn. Tõestatud!
Sellest ilmselt ei piisanud, et Rapla on nimekate teatriinimeste kasvukoht, nüüd on Raplast saanud teatrilinn. Väikelinna teatri kolmas tulemine tükiga „Salasõna vanavara“ tõestas seda.
KOGUKONNA HING 2024 | Valma külal pole Google’it vajagi, neil on Anne Schvede
Viljandimaal Võrtsjärve-äärses Valma kalurikülas elati juba 5000 aastat tagasi. Tänapäeval on see tuntud kui Eesti kõige külalislahkem küla, kus elu hoiab käimas külamaja perenaine Anne Schvede.
Kumba sõda „tähistada“? 9. maid pühitsetakse Venemaal kärbitud mahus
Juba teist aastat jäävad julgeolekukaalutlustel ära nn Surematu polgu tänavarongkäigud, kus inimesed varem kõndisid Teisest maailmasõjast osa võtnud sugulaste pilte kandes. Kümnetes linnades ei toimu ka varem plaanitud sõjaväeparaade.
Emad Eesti filmiklassikas: Vargamäe Krõõdast seltsimees emalendurini
Emad on Eesti filmides värvikad. Kindlasti üksjagu koloriitsemad ja äärmuslikumad kui pärisemad. Ja neil on, mida öelda... Tuletame eredamaid ütlemisi meelde. Kui vaja, võtame muigega.
Talumeeste süsinikujälg mõõdetakse peagi täpselt ära
Mõnele maamehele on süsinikujälje mõõtmine kui järjekordne kurnav lisatöö kukil, teised aga arvavad, et see avab uusi võimalusi tootmistsükli ja ettevõtluse parandamiseks.
TURUKOMMENTAAR | Minge turule tšillima ja maasikakorviga emadepäevale
Turul ja laatadel käib tööinimene enamasti kas nädalavahetusel või pühade aegu, kui on vabad päevad.
Endrik Raun: jahindus, loodusäärmuslased ja populism
Üha enam satub jahindus ajakirjanduse huviorbiiti jahimeeste ja äärmuslike loomakaitsjate vastasseisu tõttu.
Andre Veskimeister: milline on töö tulevik?
Algoritmilise või digitaalse töölepingu loomisega oleks Eesti riik järgmiste aastakümnete arengu teenäitaja. Sellest võiks kujuneda meie uue majanduskasvu alus.
Juhani Püttsepp: teateid kultuuripealinnast
Maikuu esimene laupäev Euroopa kultuuripealinnas Tartus, särav hommikupoolik. Aedades on õide puhkenud ploomid ja kirsid, õunapuud veel pisut ootavad. Rõõmu näib lausa sillerdavat mitte ainult Eesti kõige õnnelikumaks ja vaimsemaks peetud paigast Tartu Ülikooli peahoone esiselt, vaid ka Supilinna igast sillutisepraost.
KARIKATUUR | Viis miinust
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte
Katrin Sak: kas valimatu kohanemine ellujäämisvõitluses ei lämmata normaalsust?
Selleks, et organismi tekkinud pahaloomuline rakk saaks ellu jääda ja paljuneda, peab ta peremeesorganismis kohanema väga ebasoodsate oludega.
Väiketalude pidamine on muutunud pea võimatuks: hakka suurtootjaks või pane uksed kinni
Eesti väiketalude tulevik on tume, järjest pannakse uksi kinni. Mitmed näevad, et ainus võimalus edasi tegutseda ja kodumaist toitu toota on mitmekordseks kasvada.
Venemaa GPS-häiringute tõttu astub Tartu lennujaam tehnoloogias sammu tagasi
Venemaalt lähtuvate GPSi häiringute tõttu võtab Tartu lennujaam lähiajal kasutusele navigeerimismajakad, mis on alternatiiv tänapäevase GPS-navigatsioonisüsteemi toetamiseks.
Sünoptik Taimi Paljak: järgmisel nädalal läheb jälle soojaks
Kuigi öösel kimbutavad meid miinuskraadid ning päeval kõle ja külm tuul, lähevad ilmad pikkamööda jälle soojemaks.
Auhinnatud teadlane Reimo Lutter: on oluline, et teaduspõhine metsandus jõuaks otsustajateni
Presidendi noore keskkonnateadlase preemia pälvis sel aastal metsateadlane Reimo Lutter, kes on andnud suure panuse metsakasvatuse uuele tasemele viimiseks.
Illegaalsed kurgid: Venemaa üritab köögivilju salaja Leedus müüki paisata
Leedu põllumajandusministeerium teatas teisipäeval, et karmistab köögiviljade kontrolli, et takistada nende ebaseaduslikku importi Venemaalt.
JURIST VASTAB | Kas mul on õigus nõuda võõrasema pangakontolt raha?
Meie peres kasvas kaks last. Kui jõudsime täiskasvanuikka, siis minu isa lahutas emast ja abiellus uuesti. Elama läks ta uue naise juurde ja neil abielus lapsi ei olnud. Nii elas isa üle kümne aasta koos uue naisega tollele kuuluvas majas. Ma ei tea, milliseid abieluvara lepinguid nad omavahel tegid.
Löö ka sina kaasa! Maalehe eakate festival avab ukse suvesse
Neljapäeval toimub Tartus kolmas Maalehe eakate festival, mille programmis on koht nii terviseteemadele ja päevakajalistele sündmustele kui ka muhedale meelelahutusele.
Suri tuntud Pärnumaa talupidaja Tiiu Saare
7. mail lahkus meie seast tuntud talupidaja Tiiu Saare, kes rajas Pärnumaale Seljametsa külla Männituka peretalu ja edendas aastakümneid kohalikku külaelu.
ILMATEADE | Eestit näpistab krõbe öökülm, kohati sajab lund ja lörtsi
Täna jäävad päevased õhutemperatuurid alla 10 soojakraadi ning külmatunnet suurendab põhjakaare tuul.
Evald Aavik – mees, kes ei müünud naeru kurjusele
Evald Aavik (1941–2024). 2016. aastal olen temast kirjutanud nõnda.
JURIST VASTAB | Kas on oht kodumajast ilma jääda, kui võtan kinnisvara tagatisel laenu?
Millega pean arvestama, kui tahan laenu võtta oma kodumaja tagatisel? Kas tõesti on siin reeglid karmimad, kui pangalaenu võttes, küsib Maalehe lugeja.
Draamateatri säravad publikuteenindajad: oleme absoluutselt kõiki lavastusi näinud, korduvalt!
Kes armastab teatris käia, teab hästi, et Eestis on üks teater, kus kogemus publikuteenindajatega on elamus omaette. Draamateatri publikuteenindajad on säravad daamid, kes teevad tuju heaks juba siis, kui skaneerivad su pileti, ja veel paremaks siis, kui saadavad su saali.
Sisuturundus
Nipid 65-aastastele ja vanematele: kuidas targalt kulutada ja koguda
Raha säästmise ja kasvatamise soovitused kehtivad igas vanuses, ent seoses pensionile jäämisega muutuvad paljudel nii tarbimisharjumused kui ka -võimalused. Mida oma rahaasjade korraldamisel silmas võiks pidada, et olla valmis ootamatuteks ja samas nautida elu, annab nõu kodumaise Coop Panga müügivõrgu juht Helle Luks.
Sünoptik Kairo Kiitsak: tulemas on selle nädala rängim öökülm
„Selle nädala rängim öökülm on tulemas kolmapäeva ööl vastu neljapäeva,“ kirjutab Kairo Kiitsak sotsiaalmeedias.
Hebo Rahman: tuleb Lätti kolida, Eestisse ei jaksa enam kodu osta
Noori võib ju elukauguses süüdistada, aga üha suurem osa meist tahaks tegelikult lihtsalt maale tagasi. Pidada väikest põllulappi, kanu, ehk isegi lambaid või kitsekesi. Eemale kõigest kiirest.
Elroni suured plaanid: sügisel alustab mugav ja kiire Tartu-Riia rongiliin
Aprilli lõpus pikenes Tartu–Koidula reisirongiliin Piusani ja Tartu–Koidula–Piusa liin saab puhkepäevadeks lisareisi, ent sellega Elroni tänavused ambitsioonid ei piirdu. Sügisest saab rongiga mugavalt ka Riiga.
Sisuturundus
Päikeseprillide eelistused seenioritele
Kevad on taas kätte jõudnud ning sageli kurdavad vanemad inimesed selle üle, et nad ei tea milliseid päikeseprille peaks valima, sest osadel on lähedale vaatamisega raskusi, teistel aga probleem nii lähedale kui kaugele vaatamisega ja seejuures ei soovita osta igaks olukorraks erinevaid päikeseprille. Sellises olukorras sobivad hästi optilised päikeseprillid, mis on saadaval nii ühe- kui mitmevaatelistena, ehk siis mis on sobilikud kas lühi-või kaugenägelikele või presbüoopidele, kes ilma prillide abita ei näe lugeda. Eriti mugavad on mitmevaatelised optilised päikeseprillid, kuna nendega saab nii lähedalt lugeda kui ka kaugele teravalt näha ja seda ühe paari päikeseprillidega. Iseäranis oluline on liikluses liigeldes enda silmanägemist korrigeerida ja samal ajal ka päikese eest kaitsta, et nägemisulatus ja -teravus oleksid piisavalt head.
Tiina Laanem: turist, mine koju! Hoogu koguvad turismivastased meeleavaldused
Kui ilmad lähevad kevadiseks, kisub paljusid rändama. Tahaks ju näha, kuidas teised kuskil kaugel elavad. Nende hulk, keda see tunne tabab, muudkui kasvab ja kasvab.
ILMATEADE | Jätkub külmema õhu sissevool, Kirde-Eestis sajab lörtsi või lund
Täna laieneb üle Skandinaavia Läänemere äärde Barentsi merel tugevneva kõrgrõhuala serv. Selle serva mööda lisandub meile põhja poolt külmemat õhku.
KÜSITLUS | Kuidas kavatsete tähistada 9. maid?
Euroopas meenutatakse teise maailmasõja lõppemist 8. mail, aga Venemaal peetakse sel puhul 9. mail pidulikke üritusi. Eestis ja Euroopa maades on 9. mail hoopis Euroopa Päev, tänavu möödus ka 20 aastat Eesti astumisest Euroopa Liitu. Küsime Maalehe lugejailt, milliseid sündmusi peate meeles teie?
Sisuturundus
Pidamatus ei sega aktiivset elu
Teadaolevalt kogeb 50% naistest ning iga neljas mees elu jooksul lühiajalist uriinipidamatust. Regulaarse pidamatuse all kannatab üks naine kümnest. Uriinipidamatuse puhul on tegemist kogu maailmas laialt levinud ja kasvava probleemiga, Eestis arvatakse olevat 100 000 kuni 120 000 inimest, kellel esineb suuremal või vähemal määral uriinipidamatust.
FOTOD | Millised õied! Viljandimaal saab imetleda nartsissipõldu
Viljandimaal Viljandi vallas Taganurga külas asub ligi 0,3 hektaril imeilus nartsissipõld.
MAALEHT TÜRGIS | Reisi võitnud Marju: sellist elamust tavalise reisiga ei saa
Kuigi väike mure on kasvuhoonesse jäänud taimede pärast, naudib Maalehe reisi võitnud Marju koos kaasaga Türgit täiel rinnal. Eriti muljetavaldav on tema arvates reisiseltskond.
Kas tänavune suvi tuleb sääserohke? Vastab putukateadlane Urmas Tartes
Paljude meelest on suvega kaasnevaks suurimaks tüütuseks just sääsed. Maaleht uuris, kui sääserohke võib tulla tänavune suvi?
UURING | Positiivne üllatus jahimeestele: enamik Eesti elanikest aktsepteerib jahipidamist
Eestis tehtud üleriigiline uuring näitas, et 88% küsitlusele vastanutest aktsepteerib Eestis jätkusuutlikku jahipidamist.
Maikuu külm pale: paari päeva pärast sajab Eestis taas lund ja lörtsi
Ööl vastu kolmapäeva on Kirde- ja Põhja-Eestis oodata lume- ja lörtsisadu. Lumelabidat siiski valmis panema ei pea. Paari nädala tagune hommikune kaos ei kordu.
Unistused täituvad: potipõllupidaja teekond kontorilaua tagant noortalunikuks
Tartu linnavalitsuses töötanud Kairi Kuusik räägib, kuidas temast sai Kairi Raja talust, PRIA 60 000eurose toetusega noortalunik, kes rajab hakatuseks hektarist vaarikaistandust. Hakkame lugude sarjas iga kuu elama kaasa tema talupidajaks kasvamise rõõmudele ja muredele.
Koristusspetsialist Marie Pärkma: siin on minu pesupesemise süsteem ja nipid
Pesupesemine võib tunduda tavalise kodutööna, kuid tegelikult võib see olla tõeline kunst. Õige lähenemine muudab selle ülesande mitte ainult tõhusaks, vaid ka nauditavaks.
MAALEHE REIS | Türgi pakkus reisisellidele oodatust teravamaid elamusi
Kokkupõrked raadiomastiga ja teise õhupalliga ei takistanud Maalehe reisisellidel Türgit täiega nautimast. Ka Maalehe päev, millele pani punkti piknikku külastanud metssiga ei unune kellelgi.