Tervis Pluss
Kõik audioartiklid
Elustiilimuutustest on abi juba tekkinud probleemi puhul. Dr Margus Viigimaa avaldab neli kõige võimsamat relva südamehaiguste vastu
Infarktid on levinud probleem, mis on tingitud suuresti elustiilist. Riski maandamiseks on võimalik päris palju ise ära teha, aga kahjuks oodatakse elustiili muutmisega sageli esimese tõsise tervisekriisini. Doktor Margus Viigimaa selgitab, kui palju on võimalik oma tervist elustiiliga mõjutada ja millal tulevad mängu ravimid.
Sisuturundus
Massaažitool: luksuskaup või kasulik investeering sinu tervisesse?
Üha enam avastavad inimesed, et massaažitoolid on ajaga visuaalselt ilusamaks ja massaaži mõttes igati mõnusamaks ning mitmekülgsemaks muutunud. Neile, kel massaažitool seostub kümme aastat tagasi kaubanduskeskuses või lennujaamas nähtud ja kogetud robustse tooliga, võime julgelt kinnitada, et ajad on muutunud. Tänapäeva massaažitoolid on tubli samm edasi. Uued massaažitoolid masseerivad pea kogu keha ulatuses ja suudavad tuvastada ka kasutaja asendi toolis. Tänu sellele funktsioonile on õlgade ja jalgade massaaž täpne ning olemine toolis veelgi mugavam.
Söök pole ainult kütus. Toidust saadav nauding käivitab kehas kasulikke protsesse. Kuidas mõjutab söömisnauding dieedi tulemusi?
Toidu nautimine ei ole tähtis ainult emotsionaalse rahulolu saavutamiseks, vaid võib mõjutada ka meie seedeprotsessi ja toidu efektiivsemat lagundamist. Miks toidu nautimine oluline on?
Reumafoorumi fookus: krooniline valu on peamine tegur, mis muudab inimesed töövõimetuks
Täna toimuval Reumafoorumil tuuakse esmakordselt avalikkuse ette põletav probleem, mis on peamine töövõimetuse põhjus Eestis – krooniline valu.
Miks osa inimeste higi haiseb eriliselt vängelt? Põhjus peitub teatud toidus ja mineraalainetes. 10 nippi higi taltsutamiseks
Kas oled täheldanud, et mõni päev on sinu kehalõhn tugevam kui muidu? Higistamine ja sellest tingitud lõhn on normaalne, aga kui märkad, et oled hakanud higistama tavapärasest rohkem või on sinu kehalõhn teinud niivõrd järsu pöörde, et endalgi ebameeldiv, on aeg hügieenireeglid üle vaadata või pöörduda arsti vastuvõtule.
Sisuturundus
Probleemid liigeste, krooniliste põletike või haigusjärgse taastumisega? Appi tuleb PREMIO®️ kurkumiin!
PREMIO kontseptsioon on uudne, ainulaadne ja teaduspõhine. PREMIO sündis soovist võimaldada sul tutvuda maailma absoluutsesse tippu kuuluvate teaduspõhiste ja tõendatud kliiniliste toimetega preparaatidega ning sind selles valdkonnas harida.
Oled hädas ärevusega? Ka toit mängib suurt rolli. Siin on 9 rahustavat toiduainet, mille võiksid oma igapäevamenüüsse võtta
Ärevus on maailmas laialt levinud meeleoluhäire ning miljonid inimesed peavad sellega rinda pistma. Sümptomid võivad olla väga erinevad ning ärevushood võivad tekkida ka ainult raskematel stressiperioodidel. Olles sümptomeid tundnud juba pool aastat või isegi rohkem, võib tegemist olla juba väljakujunenud ärevushäirega. Kuidas saab toit kaasa aidata meeleseisundi stabiilsema ja rahulikuna hoidmisel?
„Kindlasti ei tohiks vaid vanuse tõttu kontratseptsioonist loobuda.“ ITK avas rasestumisvastase nõustamise kabineti ka üle 26-aastastele
Nõustamine kontratseptsiooni ehk rasestumisvastaste vahendite alal on Eestis hästi reguleeritud kuni 26-aastastele, kelle jaoks on olemas Noortekabinetid. ITK naistekliinik oli esimene, kes avas sarnase nõustamisteenuse üle 26-aastastele naistele, kes soovivad saada nõu rasestumisvastaste vahendite kasutamise kohta.  
Asi ei ole ainult vähis. Arst: ligi 40 protsenti suitsetajatest surevad enneaegu mõne suitsetamise foonil tekkinud haiguse tõttu
Suitsetamine on üks levinumaid sõltuvusharjumusi, mille tekkimise aluseks on tubakas leiduva nikotiini stimuleeriv toime kesknärvisüsteemile. Vastupidiselt 1940.-50. aastatele, kui tubakafirmade reklaamplakatitel võis näha isegi arste ja suitsetamist peeti populaarseks glamuursete inimeste tegevuseks, on tänaseks suitsetamise kahjulik mõju organismile arvukate teadusuuringutega tõestatud. Lisaks vähile soodustab suitsetamine paljusid teisi ränki haigusi. Mis need on?
Seletamatu kõhuvalu, gaasid ja seedehäired – kõht stressi ja närvipinget ei kannata ning hakkab streikima. Arst selgitab
Seletamatu kõhuvalu, gaasid ja muud seedehäired kimbutavad paljusid. Kui vaevused püsivad, tuleb valehäbi maha suruda ja abi otsida, sõnab Ida-Tallinna keskhaigla gastroenteroloog Anastassia Nedbalskaja.
Sisuturundus
Kas süda annab endast märku? Ära jäta neid nähte tähelepanuta!
Kas sa tunned vahel, et jõud kaob ja süda hakkab puperdama või pekslema? Kas sul esineb aeg-ajalt kerget peapööritust või uimasust? Või tunned sa mõnikord, et südame piirkonnas justkui pitsitaks või pakitseks? Kui sa täheldad endal neid nähte, on see selge vihje, et pead pöörama rohkem tähelepanu oma südame tervisele.
Pane kokku rabarber paiselehega, tomat naadiga, redis hapuoblikaga! Neli suus sulavat ja tervisest pakatavat maikuu rooga
Esimestes rohelistes libledes, mis nina mullast välja torkavad, on jõud ja võim, mida pärast pikka talve meil kõigil hädasti tarvis läheb. Loomulikult on kõige väekam kuumutamata umbrohi, aga kui seda juba laialt käes, sokuta kevadist värskust iga toidu sisse, mis köögis teoksil.
EKSPERIMENT | Maris Järva motivatsioonihoos: lendan nii suurelt peale, et tõmban ennast kohe ribadeks
„Mul on tekkinud jooksuharjumus,“ toob Maris Järva välja kõige olulisema muutuse LHV Maijooksu tarvis treenimisel. Ta rõõmustab iga väikese saavutuse üle, mis on siiani tulnud ilma elustiilis meeletuid muudatusi tegemata.
Odraiva tuleb ikka ja jälle tagasi? On terviseseisundeid, mis soodustavad odraiva kordumist. Mis need on?
Odraiva pole küll tõsine haigus, vaid pigem väike ebamugav tervisehäda, ent kui see tekib sageli, võib põhjuseks olla mõni teine haigus.
Hommikul ärgates mitu kilo raskem? Treener selgitab, mida peab teadma veepeetusest ja sellega kaasnevast kiirest kaalutõusust
Kui hommikul kaalule astudes vaatab sealt vastu eilsega võrreldes 1-2 kilo võrra suurem number, võib see mõjuda ehmatavalt. Personaaltreener ja toitumisnõustaja Monika Kahro selgitab, kas 24 tunniga on võimalik kaalus juurde võtta ja mida muutlik kaalunumber tähendab.
Rämpstoit on sinu igapäevane kaaslane? Soovitused, kuidas asendada see paremate toiduvalikutega, et oleks rohkem energiat
Rämpstoidu all mõeldakse enamasti sööke ja jooke, mis on ülitöödeldud, näiteks kiirtoit, karastusjoogid, kommid, küpsised ja soolased snäkid. Paraku moodustavad sellised toidud lõviosa paljude inimeste argimenüüst.
Sisuturundus
Kas sulle teevad su liigesed muret? Millest saaks abi?
Kas sind vaevavad liigesevalud, eriti hommikuti? Kas puusa- või põlveliigesed on muutunud jäigaks ega taha hästi liikuda? Selliste nähtude esinemine võib tähendada, et sul on liigeste kulumine või krooniline liigesepõletik – osteoartroos.
ARST SELGITAB | Mis tüüpi nahamoodustis on kirssangioom ja kas selle peaks laskma eemaldada?
Paljudel on kehal papilloomid või erepunased kirssangioomid. Millal peaks need eemaldama, vastab Confido kirurgiakliiniku juht ja üldkirurg dr Juhan Laos.
PIHTIMUS | Elu nartsissistiga – pärast abiellumist muutus kõik. „Suurimaks probleemiks sai iga sekund, mida ma temaga koos ei veetnud“
Toksilisest suhtest välja astuda on keeruline. See nõuab suurt julgust, enesekindlust ja lähedaste tuge. Oma loo räägib anonüümseks jääda sooviv tartlane, kes aja jooksul mõistis, et mürgist suhet ei ole võimalik päästa, pinguta palju tahad.
„90 kilo kukil ja nutumaik kurgus.“ Kristina proovis kaalu langetada mitmel moel, aga tulemus tuli ootamatul viisil
Trenni ja tervisliku toitumisega alustades kiputakse tulemuste mõõtmisel lähtuma eelkõige kaalunumbrist. See ei pruugi aga alati olla usaldusväärne mõõdupuu ning kehakoostise muutusest annavad märku hoopis teised näitajad. Oma kogemusest rääkis Tervis Plussi toimetusele Kristina, kes jagab Instagrammis oma teekonda hea vormi ja tervisliku eluviisi poole.
Trenni ABC. Kuidas rattatrenniga rasva põletada – kui kiiresti ja kui pikalt sõita ning kui tihti peaks treenima?
Nii mõnus on rattaga läbi linna või hoopis mööda metsaradasid tuhiseda. Kuid miks mitte rattasõidust regulaarne trenn teha!? Võtamegi rattatrenni luubi alla: kuidas alustada, millega ja kus sõita ning mil viisil end vigastustest hoida.
Ära alahinda sportliku kõndimise hüvesid! Treeneri soovitused, kuidas muuta käimisharrastus mõnusaks treeninguks
Kõndimine jääb tihti teenimatult suurema intensiivsusega treeningute varju. Tegelikult on see tõhus liikumisviis, millest on tervisele palju kasu. Kui teed oma kõndimisrutiinis mõned lihtsad muudatused, parandad südame ja veresoonkonna tervist, kaotad liigsed kilod ja suurendad üldist heaolu.
KUULA | „Ärkasin lämbumise peale.“ Koomik ja näitleja Mattias Naan taltsutab tõsist eluaegset haigust
Tervis Plussi taskuhäälingusaates on seekord külas Mattias Naan, kes on eluaeg tugevasti norsanud. Koos saatejuht Kadi Jaanisoo-Kullaga tuleb jutuks, millal on norskamine lähedasi tüütav lärm ja millal märk suurest terviseprobleemist.
Suur dieetide võrdlus: milline on kõige tõhusam ja jätkusuutlikum viis kilosid kaotada
Internet kubiseb mitmesugustest dieetidest, mis kõik lubavad aidata lihtsasti vabaneda liigsetest kilodest. Nende seast õigeima leidmine võib olla üsna keeruline. Kõrvutame kõige populaarsemaid dieete ja jagame teadmisi, mis aitavad püsida parima tervise teekonnal.
Levinud igapäevane harjumus võib pikapeale röövida erektsiooni. Arst selgitab, kuidas leida potentsiprobleemidele lahendus
Pea kõik mehed puutuvad elu jooksul ühel hetkel kokku potentsiprobleemidega. Sagedamini juhtub seda vanemas eas, kui toimuvad mitmesugused kehalised muutused. See võib tekitada ebakindlust ja panna küsima, kas tervisega on kõik korras. Uroloogia arst-resident Markus Kiili toob välja impotentsuse põhjused ja lahendused.
Enesedistsipliinist jääb puudu? 17 lihtsat viisi, kuidas ennast treenima motiveerida
Me kõik teame, et regulaarne füüsiline aktiivsus on oluline nii meie kehale kui ka vaimule. Ideaalis ei peaks jääma lootma motivatsioonile, vaid suhtuma treenimisse kui enesedistsipliini küsimusse. Aga kui distsipliini üldse ei ole?
Kas haisvat kõhutuult on võimalik vältida? Kas peeru kinnihoidmine aitab selle lahustada? Faktid ja müüdid kõhugaasidest
Kui soolestik täitub liigse gaasiga, tuues kaasa kõhuvalu ja tungiva vajaduse kõhutuult lasta, nimetatakse seda arstide keeles puhituseks. Rahvakeeli on sel ebamugaval, ent paljudele nalja tegeval hädal mõistagi mitmeid nimesid, nagu on ka puuksutamise kohta käivaid müüte. Millised on faktid ja millised udujutt?
„Isegi kupatamise aurud võivad mürgistust põhjustada.“ Aetakse segi kevadisi seeni – mürgist kevadkogritsat ja ohutut kurrelit
“Kui kahtled, ära korja!” on esimene nõuanne, mida terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder inimestele jagab. Paraku tuleb seda igal hooajal uuesti meelde tuletada, sest ikka leidub neid, kes karulaugu asemel piibelehte söövad või kurrelite pähe kevadkogritsaid praevad.
LUGEJA KÜSIB | Naistearst vastab: kuidas ravida kandidoosi? Kas emakakaelavähi sõeluuringule peaks minema juba enne suguelu alustamist?
Lugejate küsimustele vastab Ida-Tallinna keskhaigla naistekliiniku naistearst Külli Erlang.
Kõht puhitab ja valutab ning alatasa tuleb joosta vetsu vahet. Mida teha kui stressirohke eksamiperiood tekitab kõhuprobleeme?
Eriti pingelisel ajal avalduv ärritunud soole sündroom ei ole vaid kõhuprobleem - olulist rolli selle tekkel mängib psühholoogia. Kuidas pääseda nõiaringist, kus stress tekitab kõhuprobleeme ja kõhuprobleemid stressi?
Normaalse kolesteroolitaseme hoidmiseks saab palju ise ära teha. Viis soovitust, kuidas vere kolesteroolisisaldust alandada
Üheks oluliseks südame- ja veresoonkonnahaiguste tekke riskiteguriks on kõrge kolesteroolitase, mis on Eesti meditsiinilabori andmetel normist väljas üle poole Eesti inimestest. Eksperdid annavad nõu, kuidas hoida kolesteroolitase alla 5 mmol/L ja hoida südame tervist.
Oled pidevalt väsinud ja pahas tujus? Iga kümnes eestimaalane peab tööstressi normaalsuseks
62% värskes uuringus osalenud eestimaalastest kinnitas, et on kogenud viimase aasta jooksul tööstressi. Pea poolte vastanute sõnul on selle taga suur töökoormus, mis väljendub pidevas väsimuses ja pahas tujus. Üle 10% vastanutest aga leidis, et vastutusrikka tööga kaasnev stress on normaalne nähtus, mille osas polegi võimalik midagi ette võtta.
Kas õhtune puugikontroll on tehtud? Mida teha, kui puuk on hammustanud
Puukidega võime kokku puutuda metsades ja põldudel, kuid ka pargis ja isegi koduaias. Kuidas puuke vältida? Kus puugid meid varitsevad? Mida teha siis, kui puuk on hammustanud?
Kas vein säästab peavalust ja kohv teeb enesetunde paremaks? 12 kahtlast pohmellimüüti
Kes poleks kuulunud rahva seas levinud nippe, mis aitavad peojärgset kassiahastust peletada. Võtame need nüüd ette ja teeme selgeks, kuidas asi tegelikult on ja millest päriselt kasu.
HEA TEADA | Kuidas pohmellist jagu saada – mis aitab ja mis ei aita?
Pidu peetud, söögid-joogid otsas, külalised koju läinud ning mõni tund magatud. Ärgates meeletu peavalu ja appi-ma-kohe-suren-paha-olla. Palju õnne, sul on pohmell! Olenevalt tarbitud alkoholi kogusest ja sellest, kui palju-vähe sa eelmisel õhtul sõid ning vett jõid, võib pohmell olla kergem või siis vastupidi, üsna ränk.
Kas valuga peaks trenni vältima? Füsioterapeut selgitab, mida teha, kui selg või põlv tunda annavad
Trennis käimisega võib algust teha iga kell. Eksperdid soovitavad pakkuda kehale päevas vähemalt 30 minutit kergema koormusega liikumist või 150 minutit mõõduka koormusega trenni nädalas. Et sa sportlikku eluviisi juurutades endale viga ei teeks, tuleb osata kuulata oma keha. Füsioterapeut Rainar Vahtrik räägib, mida peaks kindlasti treenimist alustades silmas pidama ja kuidas vältida ülekoormusest tingitud vigastusi.
ARST SELGITAB | Kui hääl on ära, kas siis tuleks rääkimisest hoiduda? Millal peab pöörduma arstile?
Külmetushaiguse tõttu võib hääl ära minna ja siis ei jää muud üle kui sosistada. Perearst Eero Merilind selgitab, kas soovitus rääkimisest loobuda on müüt.
Piinav nahapunetus – mis toob kaasa rosaatsea ägenemise ja millega seda rahustada? Esteetilise meditsiini õde annab nõu
Punetav nägu on enamasti märk, et inimesel on palav. Kui õhetushood aga sagenevad, kaasnevad kipitus ja muud nahanähud, tuleks varakult kindlaks teha, kas tegu võib olla rosaatseaga.
Grilltoidu söömine tekitab kõhus ebameeldiva raskustunde? Õpi grillima nii, et kõhul oleks kergem ja roog saaks tervislikum
„Oleks aeg ära unustada nõukogudeaegne grillimisstiil, kus liha visatakse lahtisele grillile, lastakse kõrbema ja seejärel ohtra õlle saatel ära süüakse,“ ütleb grillmeister Enn Tobreluts. Kuidas targalt ja tervislikult grillida? Teeme selgeks.
Rinnavähi sõeluuringu sihtrühm laienes: kui rohkem naisi osaleb sõeluuringul, on vähem rinnavähist põhjustatud surmasid
Tervisekassa ootab sel aastal rinnavähi sõeluuringule ligi 104 000 naist vanuses 50–74 aastat. Kui varasemalt olid sõeluuringule oodatud vaid 50–68-aastased, siis tänavu laiendati sihtrühma ka 70- ja 74-aastastega. See tähendab, et sõeluuringule kutsutute hulka lisandus umbes 15 000 naist.
Sisuturundus
Probleemid kehakaaluga, kõrgenenud vererõhk ning kolesteroolitase?
PREMIO kontseptsioon on uudne, ainulaadne ja teaduspõhine. PREMIO sündis soovist võimaldada sul tutvuda maailma absoluutsesse tippu kuuluvate teaduspõhiste ning tõendatud kliiniliste toimetega preparaatidega ja sind selles valdkonnas harida.
ARSTI NÕU | Kuidas annab endast tunda mao ülihappesus? Milliste toitudega magu aidata, kui hapet on vähe ja kui on ülihappesus
Magu on tundlik ja pirtsakas organ — kui miski toidupoolis talle ei sobi, oskab ta sellest mitmel moel märku anda. Muudab kõhu õhupalliks või torgib nii, et kõrvetab.
KÜSIMUS EKSPERDILE | Mida teha, kui inimene on toidu kurku tõmmanud ja lämbub ehk kuidas õigesti Heimlichi võtet teha?
Vastab dr Dan E. Uvarov, Confido meditsiinikeskuse peremeditsiini eriarst.
Ravimata hooajalisest allergiast võib kujuneda astma. Kuidas allergia ära tunda?
Hooajaline allergia on üks levinumaid terviseprobleeme, millega inimesed kevadest kuni sügiseni võitlevad. Õietolmu ja õitsvate taimede lendlemine õhus võib põhjustada mitmeid ebameeldivaid sümptomeid, alates nohust ja aevastamisest kuni silmade sügeluseni ja nahalööveteni. Tartu Ülikooli Kliinikumi sisekliiniku vanemarst-õppejõud, sisearst-allergoloog dr Mare Pauklin rääkis, mis on hooajaline allergia ja kuidas sellega toime tulla.
„See ei olnud mingi tilgad-püksis-naljaasi, vaid uputus.“ Evelin kannatas seitse aastat uriinipidamatuse all, enne kui leidis lahenduse
Uriinipidamatus on piinlik mure, mis võib sõna otseses mõttes elu üle võtta. „Minus oli pidevalt hirm, et ma haisen. Päevad olid täidetud lõputu riiete küürimise ja muretsemisega,“ meenutab Evelin (49), kes vaevles uriinipidamatuse probleemiga seitse aastat. Ta proovis kõike, kuid lõpliku leevenduse tõi operatsioon.
„Ma ei ütleks, et tahaksin neist vabaks saada“ Moekunstnik Tiina Talumees paljastab oma väikesed tervisepatud
Moekunstnik Tiina Talumees on aastatega õppinud aru saama, kui keha liigsest koormusest märku annab ja puhkamist enam edasi lükata ei saa. Kuidas aga kiires tempos oma vaimset tervist hoida ja millega stressi maandada? Moelooja jagab häid soovitusi.
Personaaltreener paljastab, millised jõuharjutused aitavad kiiremini joosta
Jooksmine on üks parimaid treeninguid, mis toetab meie südame ja veresoonkonna tervist, luustikku, liigeseid ja vaimset tervist. Tulemuste saavutamiseks tuleb aga treenida süsteemselt ja osata kuulata oma keha. Treener Laura-Liza Sööt selgitab, kas oma jooksuvormi toetamiseks peaks tegema midagi peale jooksmise veel lisaks või piisab sellest, kui käia mõned korrad nädalas jooksurajal või lindil treenimas.
Noorematel meestel ja naistel võib südameinfarkt tulla ka ilma sümptomiteta. Riskist annab keha märku hoopis teisiti
Infarktid on levinud probleem, mille riskitegurite maandamiseks on võimalik päris palju ise ära teha. Kahjuks oodatakse elustiili muutmisega sageli aga esimeste vaeguste tekkimiseni. Kardioloog Margus Viigimaa selgitab, keda ohustavad südamehaigused kõige enam ja mida saab nende ennetamiseks omal käel ette võtma.
Vaoshoitud flirt ja peened vihjed? 14 märki, et introvert on sinusse armunud
Inimese isiksusetüüpi määratlevad psühholoogiaterminid nagu introvert ja ekstravert on käibel juba aastakümneid. Lühidalt kirjeldab see kas tegu on väljapoole elava jutuka särava seltskonnalõvi või vaga-vesi-sügav-põhi tüüpi värvika sisemaailmaga inimesega. Ekstraverdi tunnetest on lihtne aru saada, sest kaua ta neid vaka all ei hoia, kuidas aga lahti kodeerida tundliku ja vaoshoitud introverdi tähelepanuavaldusi?
Kokaiinisõltuvus tekib märkamatult. Psühhiaater: arvatakse, et probleemi pole, kui tarvitatakse ainult nädalavahetusel koos sõpradega
Pole enam mingi uudis, et narkootikumid kuuluvad pidutsemise ja vaba aja veetmise juurde. Millal muutub meelelahutuseks mõeldud tarbimine sõltuvuseks, räägib uimastisõltlastega töötav psühhiaater Kaiti Redlich.