Algorütm | Geenius.ee
Priit Liivak, Martin Kapp, Tiit Paananen - igal nädalal arendajalt arendajale jutud.
Saatejuhid
Priit Liivak, Martin Kapp, Tiit Paananen
Algorütm | Geenius.ee
Uudised 100 episoodi
Episoodid
19.08 Algorütm: Cynefin framework
Tänases Algorütmis on erikülalisena või ehk peaks isegi ütlema neljanda saatejuhina eetris tagasi Sergei Anikin, kellel vahepeal on olnud väga palju tööd, aga see olukord on nüür normaliseeruma hakanud. Sergei räägib, kuidas ta viimasel ajal on tegelenud muuhulgas näiteks Cynefin frameworki uurimisega ning kuidas see aitab tal igapäevaelus keerukaid otsuseid vastu võtta. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Tiit Paananen Veriffist ning Martin Kapp ja Sergei Anikin Pipedrive'ist.
04.01.2023 1h 30 m
29.12 Algorütm: Aasta viimane saade
Käes on Algorütmi aasta viimane saade ja sel puhul teevad kolm saatejuhti kokku oma möödunud aastast ja sellest, mida tulevik nii nende enda kui arendajate jaoks üldse võib-olla toob. Millised episoodid meile 2022. aastast rohkem meelde on jäänud Mida meie külalised meid ise inspireerisid ette võtma ja ära tegema: pilv, video, muusika, Windows 11 Kuidas arenevad edasi Algorütmis 2022 käsitletud teemad nagu lowcode, erinevad frameworkid, testimine, automatiseerimine ja programmeerimine üldse Kas idufirmadel läheb algaval aastal elu raskeks ja kuidas see arendajat võiks mõjutada Kuidas Amazon Priidu vestlusele kutsus Data kui kasvav teema 2023 Head uut aastat! Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
04.01.2023 1h 28 m
22.12 Algorütm: Miks Jaanus veel ühte chatiäppi teeb?
Täna on Algorütmis külaline, kes on otsustanud teha maailma juurde veel ühe chatiäpi ning me küsime talt, miks ometi? Küsime seda niimoodi, sest vaevalt leidub palju inimesi, kes tunnevad, et täielikust õnnest on puudu vestlusäpp nimega Tact. Meie tänasel külalisel ja Tacti autoril Jaanus Kasel on siiski head põhjused, miks Tact olemas on ja sellest me tänases saates räägimegi. Kes soovib Tacti ise proovida, siis siit saab: https://justtact.com Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
22.12.2022 56 m
15.12 Algorütm: Low-Code ja No-Code praktilised väljundid
Me oleme Algorütmis poppidest terminitest nagu low-code ja no-code rääkinud enne mitmel korral, aga see jutt ei lõppe otsa. Täna on meil külas Solita Eesti juht Märt Ridalaga, kes oma ettevõttega seda teemat Eestis jõudsalt veab ja proovime teada saada, millised on low-code ja no-code rakendamise praktilised asjaolud ning edukad tulemused. Saate teemad: Sageli eeldab low code, et andmed on olemas, kes andmekihti disainib? Milline on täna sobivaim platvorm suure süsteemi loomiseks? Openblocks, Appsmith, Power Platform (Power Pages), Webflow, Bubble, Hasura Rakendamise näited Läbi lukuaugu arendamine Versioonihaldus Erinevad keskkonnad Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
15.12.2022 57 m
08.12 Algorütm: Disainisüsteemid
Tänases Algorütmi episoodis räägime sellest, mis asjad on disainisüsteemid ning miks ja kuidas neid ettevõttes kasutada. Saates on külas Helen Kokk, kellel on pikaajaline kogemus mitmete idufirmadega disainivaldkonnas koos töötamisest ning erinevate küsimuste lahendamisest. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
08.12.2022 46 m
01.12 Algorütm: Keskastmejuhtide läbipõlemine
Igasugustel põhjustel on paljud meist oma tööharjumusi viimase paari aasta jooksul muutnud vaata et rohkem kui kunagi varem elus. Nüüd aga räägitakse, et just keskastmejuhid on selle kõige juures hammasrataste vahele jäänud. Mis toimub? Tänases episoodis räägime juhtimisest, juhiks kasvamisest ja sel teekonnal ette tulevatest takistustest. Meie tänane külaline on koolitaja ja coach Raimo Ülavere. Kas juhiks õptakse või kasvatakse? Millises seisus on täna Eesti IT-sektori juhid? Täna teevad IT-ettevõtted hoopis rohkem kui kunagi varem (coaching, leadership koolitused ja programmid, vaimse tervise tugi, tugev 1:1 kultuur), mis siis veel puudu on, mida veel vaja? Kas üldse oleks õige liikuda spetsialistist juhiks? Kuidas toime tulla kaugtöö ja hajusate organisatsioondiega Kuidas keskastmejuht peaks manageerima ootusi nii ülevalt kui altpoolt ja kõige selle juures veel normaalseks inimeseks jääma? Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
01.12.2022 58 m
24.11 Algorütm: Analüütika, andmeladu, Snowflake, Databricks
Tänases Algorütmi episoodis räägime andmetest ja platvormidest, mis aitavad toorest andmestikust väärtuse välja tõmmata. Täname kuulajaid, kes sellist saadet meilt küsisid. Sellest teemast on tänases saates rääkimas Bondora Data Platform Team Lead Lauri Koobas. Räägime sellest, milline on temaga kogemus Snowflake ja Databrick platvormidega, mis on andmeladu ja mis on andmejärv ning kuidas Bondoras seda kõike ehitati. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
24.11.2022 47 m
17.11 Algorütm: Meelis teeb kuus idufirmat kuue kuuga
Mõned meist töötavad idufirmas ja mõned meist on idufirma asutajad, aga meie tänases saates on külas inimene, kes on võtnud asja palju suuremalt ette: tal on süsteemne eesmärk teha kuue kuuga kuus idufirmat. Saate külaliseks on Amazoni ja Pipedrive'i kogemusega Meelis Ojasild, kes koroonaviirusega kodus passides jõudis järeldusele, et võiks mingi suurem eesmärk olla ja hakkaski selle nimel tegutsema. Meelis alustas oma projektiga septembris ning tänaseks on tal juba kaks firmat üleval ja neli ootavad tegemist. Kuula saatest, kust tulevad tal firmade tegemiseks ideed, kuidas ta nende ehitamisele lähenenud on ja kuidas tal seni oma projektiga läinud on. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
17.11.2022 57 m
10.11 Algorütm: Kuidas ehitatakse suurt andmekeskust?
Paljud meist pole ilmselt eriti mõelnud, kus ikkagi täpselt asub "pilv" ja mis juhtub arendaja tööga, kui see kusagil reaalselt paiknema ja kasutajaid teenindama hakkab. Parandame tänases Algorütmis selle vea ja räägime, kuidas on ehitatud Baltikumi suurim andmekeskus. Selleks on meil külas Kert Evert, kes on GreenErgy andmekeskuse arendusjuht ja kogu keskuse hingeeluga detailideni kursis. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
10.11.2022 54 m
03.11 Algorütm: Kuidas teada saada, mida kasutaja tegelikult tahab?
IT-maailm on teadagi andmeusku ja veendunud, et kui kasutajat piisavalt jälgida, siis on lõpuks päris selge, mida ta tahab ja kuidas talle seda pakkuma peaks. Aga mi siis, kui tegelikult sellest ei piisa ja tuleb ikkagi minna kasutajaga rääkima? Algorütmis on täna külas Rakendusliku Antropoloogia Keskuse asutaja Keiu Telve. RAKil on viimaste aegadel kogunenud mitmeid huvitavid projekte just IT-valdkonnast ja IT-firmadega, et pakkuda hard/big data kõrvale muud vaadet. Antropoloogid ehk inimese ja inimkäitumise uurijad on tööl ka mitmes Eesti tehnoloogiafirmas, näiteks Pipedrive'is. Räägime sellest, mis vahe on analüütikaandmete ja teistsuguste andmete kogumisel ning kasutamisel ja millised on näited sellest, mida saab kasutajate ning toote kohta teada inimestelt küsides, mitte ainult nende käitumist mõõtes. Vaatlused, süvaintervjuud ja inimeste uurimine neile tavapärases keskkonnas annavad sihtrühmadele uue perspektiivi. Millist süsteemi inimesed vajavad ning miks ekspertide eeldused erinevate e-teenuste loomisel sageli ei tööta? Mis paneb mõnda keskkonda usaldama? Miks luua kliendi- ja kasutajateekondi ja kuidas need annavad süsteemidest tervikvaate? Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
03.11.2022 1h 8 m
27.10 Algorütm: Eesti kõige tehnoloogilisem teatritükk
Sel nädalal jõudis Algorütm lõpuks nii kaugele, et räägime programmeerimise, süsteemihalduse ja kõige muu selle kõrval hoopis teatrist. Noorsooteatri lavastus "Palle üksi maailmas" on tehnoloogiliselt nii keerukas, et väidetavalt pole sellist asja varem Eesti teatris tehtudki. Priit käis Pallet vaatamas ning saatesse kutsusime tüki kaaslavastaja, helilooja ja videokunstnik Mait Visnapuu, kes räägib, kuidas ta müüs teatrile maha idee sellisest lavastusest ilma, et tal midagi ette näidata oleks olnudki ning kuidas ta seejärel hakkas tehnoloogiamaailmast kokku otsima lahendusi, kuidas oma unistus teoks teha. Tulemus on vägev ja asjaolu, et kõik etendused on pikaks ajaks ette välja müüdud, räägib enda eest. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
27.10.2022 1h
20.10 Algorütm: Kiivriga kuked ja masinõpe
Algorütmi tänane episood on taas masinõppe teemadel, sest nagu meie tänane külaline ka ise ütleb, on see isegi IT-ettevõttes üsna udune teema, mille olemusest saavad aru ainult selle tiimi liikmed, kes sellega iga päev töötavad. Meie tänane külaline on Eurora masinõppe juht Karl-Oskar Masing ning uurime tema käest, miks üks tollivaldkonnas tegutsev firma masinõpet nii tõsiselt võtab ning mida ja kuidas nad sellega teevad. Saatest saab ka teada, mis värk nende kiivreid kandvate kukkedega siis ikkagi on. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
20.10.2022 1h 2 m
13.10 Algorütm: Kuidas Eestis Amazon S3 konkurenti ehitatakse
Vaevalt on mõni Algorütmi kuulaja, kes pole kokku puutunud Amazoni S3-ga. Meil on tänases saates aga külas inimene, kes otsustas hakata paremat S3 ehitama ning on sellega juba päris kaugele jõudnud. Meie tänane külaline on Tommi Kannisto, kes veab ettevõtet nimega Storadera. Nad on kaasanud raha hulgalt tuntud investoritelt ja ees ootab raske töö internetimaailma suurimatele firmadele konkurentsi pakkuda. Küsime Tommi käest, miks ta otsustas nii konkurentsirohkes ja suuri investeeringuid nõudvas valdkonnas nagu pilvepõhine salvestusmaailm hakata tegutsema ning mis on Storadera eelised Amazoni, Microsofti ja teiste sarnaste tegijate lahenduste ees. Saame ka teada, kuidas tehniliselt ühte sellist süsteemi ehitatakse, millist programmeerimiskeelt nad kasutavad, kas neil on enda serverid ja kus need asuvad ja nii edasi. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
13.10.2022 55 m
06.10 Algorütm: Kuidas vanad üle 30-aastased arendajad üldse elada saavad?
Kui vana on tarvaraarenduse maailmas vana inimene? Kas üle 50? Või üle 30 nagu Priit oma kogemustest tänases saates räägib? Ja kuidas sellised vanad inimesed üldse tööelus hakkama saavad? Tänase saate teema tuli meie headelt kuulajatelt ning räägimegi sellest, kui vana on vana, kas on olemas vanad ja noored arendajad ning kas nende vahel on tegelikult mingeid erinevusi? Ükskõik kas sa ise pead end nooreks või vanaks arendajaks, saad tänasest Algorütmi saatest kuulda palju huvitavat, mille üle mõelda. Külas on Marek Kusmin Codeborne'ist ja Kalle Volkov Bondorast. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
06.10.2022 1h 3 m
29.09 Algorütm: Pierre Prantsusmaalt räägib Eesti töökultuurist
Me ise arvame loomulikult, et köikse paremad firmad on meitel, aga kunagi pole halb mõte küsida mõne väljastpoolt vaataja käest, kuidas talle tundub. Täna on meie saates külas Pierre Fouchet Dynatrace'ist, kes kolis Eestisse Prantsusmaalt. Räägime Pierre'iga sellest, kuidas ta Eesti leidis ning kuidas tal siia sisseelamine läinud on. Milline on Eesti töökultuur võrreldes Prantsusmaaga, mida me teeme hästi ja mida võiksime teha teisiti ning, mis ka väga oluline, kas ta ikka juba saunas käinud on. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
29.09.2022 56 m
22.09 Algorütm: ServiceNow PaaS ja protsesside automatsioon
Täna räägime Algorütmi nähtusest nimega PaaS ja protsesside automatsioonist, ServiceNow näitel. Üks meie tänastest külalistest kirjutas, et Eestis suuremad ettevõtted kasutavad seda ja tegemist üldiselt ITSM tööriistaga, aga mis ta põnevaks teeb, on tema teha protsesside automatsiooni. Saates räägime sellest, mis on PaaS ja mis on ServiceNow ning miks ja kuidas seda kasutada võiks. Külas on Aare Pajuste, kes on ServiceNow insener ja Tarvo Keskküla, kes on tiimijuht Swedbankis. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
22.09.2022 57 m
15.09 Algorütm: Legacy süsteemide turvalisus
Igasuguseid infosüsteeme on tore ehitada küll, aga millalgi jäävad nad vanaks ja kerkib esile küsimus, kes nende eest hoolitsema hakkab. Tänases saates räägime legacy süsteemide turvalisusest ja tegelikult laiemalt üldse sellest, miks turvaaugud tekivad, kuidas tekitada ja hoida käigus turvalisust tekitavaid protsesse ning millised tehnilised nipid võivad selle juures kasuks tulla. Külas on Andres Kütt ja Peeter Marvet. 22. septembril toimub Tallinnas IT-turvalisuse üritus BSides Tallinn 2022, millega meie tänane saade ka veidi seotud on. Lähemat infot saab BSidesi veebilehelt https://tallinn.bsides.ee Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
15.09.2022 1h 9 m
08.09 Algorütm: Kas tulevikus kaob ID-kaart ära?
Täna räägime Algorütmis ID-kaardi tulevikust ja sellest, kas see meie e-riigi vundamendiks peetav ese on tulevikus üldse mõttekas. Külas on ID-kaardi entusiast, infoturbespetsialist ja Chief Cyberpunk Martin Paljak, kes on selle teemaga tegelenud juba pikki aastaid. Muuhulgas pidas Martin ID-kaardi tuleviku kohta ettekande suvel Tartu Ülikoolis toimunud küberinnovatsiooni konverentsil ja seda saab järelvaadata siit: https://www.youtube.com/watch?v=9nzWoWx3C_c Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
08.09.2022 1h 3 m
01.09 Algorütm: Blastronaut
Täna algab kooliaasta, aga meie räägime 1. septembri saates hoopis ühest arvutimängust, millst meie arvates on vaja rääkida. Mäng on Blastronaut ning selle protseduuriliselt genereeritava maailma kirjutas ühe uue mängumootori katsetamise käigus kokku Jaanus Jaggo. Lisaks kõigile muudele tegemistele õpetab Jaanus Tartu Ülikoolis tudengeid ja ka nemad on Blastronauti juures käed külge saanud, nii et päris 1. septembrist mööda me täna ei pane ka. Räägime Jaanusega, kuidas Blastronaut tekkis, millised olid põnevamad tehnilised väljakutsed ning kuidas ühe indie-mängu arendamine üldse protsessina käib. Blastronaut on Steamis saadaval nii tasuta demona kui Early Access mänguna: https://store.steampowered.com/app/1392650/BLASTRONAUT/ Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
01.09.2022 57 m
25.08 Algorütm: Tõnise täielikult ühendatud kodu
Iga insener on kindlasti viisil või teisel püüdnud midagi kodus teha, et rutiinsed tegevused juhtuks automaatselt või andmed aitaks optimeerida näiteks kulusid. Täna räägimegi saates ühe inimesega, kes on sellel teel väga kaugele jõudnud. Meil on külas Tõnis Tobre Bitwebist ning ta jagab kogemusi oma kodu automatiseerimisest. Tõnise kodus on sadu ühendatud seadmeid ja kogu süsteemi üles ehitamiseks on läinud suurel hulgal töötunde. Millises seisus on täna kodu automatiseerimine, mis töötab ja mis mitte, millised on standardid, millise riist- ja tarkvara peale on mõtet asju teha, seda kuuleb saatest. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
25.08.2022 59 m
18.08 Algorütm: Mida tootejuht masinõppest teadma peab?
Suvi on nüüd kohe läbi ja Algorütm läheb hobide juurest jälle töölaua taha. Tänases saates räägime masinõppest tooteomaniku seisukohalt. Meil on külas Liisi Soots Veriffist ja räägime sellest, kuidas Veriff masinõpet kasutab, mida masinõppe tooteomanik teeb, mis on raske ja mis lihtne ning kuhu masinõpe liikumas on. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
18.08.2022 53 m
11.08 Algorütm: Taavi Tänavsuu kingakogu
Selle suve viimane saade sarjast "IT-inimene ja tema hobi" on väga huvitaval teemal: meil on külas arendaja Taavi Tänavsuu, kes on juba pikka aega kogunud meestekingi. Taavi kogust leiab suurel hulgal kõikvõimalikke erilisi teoseid. Saatest kuulete, kuidas ta kingade kogumise juurde sattus, millised on head kingad, kuidas on oma eriliste kingade kandmine tema elu mõjutanud ja palju muudki. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
11.08.2022 37 m
04.08 Algorütm: Luksuskellade valmistaja Jaanus Lillenberg
Algorütmis jätkub suvine minisari "IT-inimene ja tema hobi". Tänases saates räägime Jaanus Lillenbergiga, kes on hakanud luksuskellade meistriks ning rajanud omanimelise kellabrändi Lillenberg. Kuidas saab elupõlisest IT-inimesest kellameister ja kuidas ühemehefirmal on võimalik ehitada luksuskäekelli, mis maksavad tuhandeid eurosid, kuuleb saatest. Jaanuse kellade kohta leiab lisainfot tema brändi kodulehelt https://lillenberg.ee. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
04.08.2022 56 m
28.07 Algorütm: Lunar Base ehk suur lauamänguprojekt
Jätkub suvi ning meie saated mitte töistel, vaid arendajate hobide teemadel. Täna on külas Joosep Simm, kes võttis sõpradega koos ette lauamängu tegemise ja selle rahvusvahelise turundamise. Lauamänge on meist igaüks mänginud, aga kuidas käib ühe sellise otsast lõpuni valmis tegemine? Mida peab tegema, et jõuda ideest valmis tuhandete karpideni ning kuidas neid üle maailma turundada ja maha müüa? Lunar Base'i kohta leiab lisainfot mängu kodulehelt https://lunarbasegame.com. NB! Joosep on Algorütmi kuulajatele välja pannud ka sooduskoodi ALGO25, millega saab mängu hinnast 25% alla. Mängu saab osta siit: https://shop.plepic.com. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
28.07.2022 48 m
21.07 Algorütm: Ex-Skyper tegeleb nüüd graveerimisega
Tänane Algorütm räägib taas IT-inimeste hobidest ning meil on külas Viljo Marrandi, kes kunagi töötas Skype'is, aga tegeleb nüüd graveerimisega kunstiliselt kõrgel tasandil. Viljo tööde hulgast leiab projekte graveeritud relvadest ja kelladest kuni iPhone'ideni. Galerii tema tehtud graveeringutest, kontaktandmed ja muu leiab Viljo kodulehelt http://viljomarrandi.com. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
21.07.2022 50 m
14.07 Algorütm: Kuidas impro aitas arendajal esinemishirmust üle saada
Järgmiste nädalate Algorütmid on kena suve tõttu mitte väga töised, vaid keskenduvad meie saate kuulajate huvitavatele hobidele. Kutsume igasse saatesse ühe inimese, kes tegeleb süvitsi mõne põneva teemaga. Tänase saate külaline on Anti Veeranna, kes muidu töötab Starshipis, kuid tänases saates räägib ta oma harrastusest, milleks on improteater. Lugu, kuidas Anti improni jõudis, on osadele meie kuulajatele kindlasti tuttav: tal oli suur hirm avaliku esinemise ees ja kui ta sellele lahendusi hakkas otsima, jäi otsingumootoris esimesena ette just impro. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
14.07.2022 56 m
07.07 Algorütm: Miks on Wise'is mikroteenuseid rohkem kui arendajaid?
Algorütmi tänane teema on mikroteenused ning kes oleks parem sellest teemast rääkima kui Wise, sest nad ise ütlevad, et neil on mikroteenuseid rohkem kui arendajaid. Külas on Erik Kaju, kes on Wise'i Director of Engineering ja räägime sellest, miks neil mikroteenuseid nii palju on, mis selle kõige hind on, kuidas kogu seda asja jälgida ja milliseid praktilisi nõuandeid Erik mikroteenuste osas veel anda oskab. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
07.07.2022 55 m
30.06 Algorütm: PHP aastal 2022
Juba rohkem kui kümme aastat on PHP ülivõimsalt olnud server-side programmeerimiskeelte niiöelda turuosa liider. Üle kolmveerandi veebisaitidest kasutab selleks just PHPd ning tänases Algorütmis me PHP hetkeseisust räägimegi. Külas on Acty Digitali programmeerija Jaanus Vapper, kes on suur PHP-entusiast ning jagab meile oma pikaajalisi kogemusi PHPga töötamisest. Räägime sellest, kas PHP-d kasutades on Laravel täna ainus mõistlik valik, milline on Jaanuse arvates PHP jaoks parim IDE ja millist stacki ta PHP jaoks soovitab. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Tiit Paananen Veriffist ja Martin Kapp Pipedrive'ist.
30.06.2022 48 m
23.06 Algorütm: Kuidas Eestis VR-mänge tehakse ja mida selleks oskama peab
Tänane Algorütm küsib, mis toimub VR-maailmas ja räägime sellest, kuidas eestlased VR-mänge arendavad. Külas on MaruVR loovjuht, Puhata&Mängida taskuhäälingu saatejuht ja mänguarendaja Rein Zobel, kes tegeleb hetkel ka VR-mängu arendamisega. Mängust kuuleb lähemalt saatest, nagu ka sellest, milline nende tehnoloogiate hetkeseis üldse on, milleks VR suuteline on, kuidas käib tehniliselt VR-mängude arendamine, mida selleks oskama peab ja kuidas seda kõike ka Eestis tehakse. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist ja Tiit Paananen Veriffist.
23.06.2022 1h 5 m
16.06 Algorütm: Tema ongi Eesti IT
Tänases Algorütmi episoodis on meil taas persoonilugu, kuid see lugu sai alguse juba üsna ammu ja seetõttu saame rääkida ehk ka Eesti tarkvaraarenduse ajaloost. Meil on külas legendaarne Priit Raspel, kes täna on andmete peaarhitekt Levercode'is, aga kes on elu jooksul täitnud Eesti IT-s igasuguseid huvitavaid rolle. Räägime Priiduga sellest, kuidas ta IT-sse sattus, millised on olnud huvitavamad episoodid ja õppetunnid tema karjääris ning milliseid nõuandeid ta tänastele arendajatele annaks. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist ja Martin Kapp Pipedrive'ist.
16.06.2022 1h 10 m
09.06 Algorütm: Masinõpe puust ja punaseks
Paljud kuulajad on meilt küsinud, kas võiksime kutsuda Algorütmi stuudiosse rääkima kellegi, kes teeks masinõppe algtõed kuulajale puust ja punaseks selgeks. Niisiis me muidugi tegime seda. Saates on külas OCCO masinõppe juht Edward Erelt ja räägimegi sellest, mida täpsemalt ikkagi mõista masinõppe all, millistes projektides ja milliste ülesannete lahendamiseks arendaja seda kasutada võiks ning kuidas masinõppega algust teha. Saadet veavad Priit Liivak Nortalist ja Martin Kapp Pipedrive'ist.
09.06.2022 1h 1 m
02.06 Algorütm: Me saatsime Jeff Bezose kosmosesse!
Täna on Algorütmis külas üks põnevamaid Eesti tehnoloogiaettevõtteid, kellelt kuuleb siinses meedias intervjuusid üliharva. Meie tänane külaline on Skeleton Technologies ning sealt Ardo Kõiv ja Siim Pille. Juttu tuleb sellest, mis see ikkagi täpsemalt on, mida Skeleton teeb, milleks see hea on ja kui kaugele nad oma asjadega jõudnud on. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
02.06.2022 59 m
26.05 Algorütm: Developer Experience Wise’is
Tänase Algorütmi saate teema põhineb kuulaja ettepanekul. Nimelt kerkis meie Facebooki-grupis üles küsimus, kuidas korraldada DX juhul, kui on vaja jooksutada võibolla isegi sadu mikroteenuseid. Tundub, et vastus sellele küsimusele võiks huvitada paljusid. Räägime jälle arendaja tööst ja kogemusest ning seda just mikroteenuste kontekstis. Saates on külas Kristo Kuusküll Wise’st. Algorütmi veavad Martin Kapp Pipedrive’ist, Tiit Paananen Veriffist ja Priit Liivak Nortalist.
26.05.2022 53 m
19.05 Algorütm: Me polegi varem igamingust rääkinud
Tänases saates räägime igamingust, millest varem pole Algorütmis juttu olnud. See on suur valdkond, aga kuidas seal reaalselt töö käib? Millised on eripärad, milliseid tehnoloogiaid kasutatakse? Selleks on meil külas Kristjan Uba kes on Betsson Groupi “tuuma pealik” aka Head of Core. Kristjan räägib oma valdkonnast ja samuti sellest, kuidas juhtida tiime, mille liikmed on eri riikides laiali. Samuti tuleb juttu sellest, kuidas saab arendusorganisatsioon tegutseda alal, kus riiklik regulatsioon on väga oluline ja nõudmised tootele võivad kiiresti muutuda. Algorütmi veavad Tiit Paananen Veriffist ja Priit Liivak Nortalist.
19.05.2022 59 m
12.05 Algorütm: Raualähedase koodi kirjutamine
Kuulajad küsisid meilt, et me teeksime saate, kus asjatundlikud inimesed räägiksid sellest, kuidas käib raualähedase koodi kirjutamine. Loomulikult me kuulasime seda soovi ja leidsimegi kaks külalist, kes sellest teemast väga hästi rääkida oskavad. Täna on Algorütmis külas Erki Koplimets ja Arti Zirk Krakulist ning räägimegi sellest, kuidas raud ja kood kokku käivad. Millised tehnoloogiad on kasutusel, kuidas käib testimine ja rollout, kui raud nii lähedal on ning muudest sellistest teemadest. Algorütmi veavad Martin Kapp Pipedrive'ist, Priit Liivak Nortalist ja Tiit Paananen Veriffist.
12.05.2022 52 m
05.05 Algorütm: Kuidas jõuda puhta koodini
Tänane Algorütmi episood on päriselt arendajatelt arendajatele. Räägime puhtast koodist, millised on parimad praktikad, kuidas sinna jõuda ja mida see üldse tähendab. Saates on külas Jonne Pitk Uptime'ist, kelle jaoks clean code on väga südamelähedane teema. Saates puudutame: Clean code põhimõtted ja arendustöö best practices rakendamine ning organisatsioonis juurutamine Kuidas tagada, et kõik arendajad mõistavad koodikvaliteedi olulisust ning teavad, millele tähelepanu pöörata ja kuidas ohukohti vältida Kui universaalsed on tööriistad läbi erinevate keelte ja raamistike? Protsess ja templiidid pull request reviewga seoses Kuidas keerukus ärile mõjub Saadet veavad Tiit Paananen Veriffist ja Martin Kapp Pipedrive'ist.
05.05.2022 46 m
28.04 Algorütm: Live@Digit2022
Kes Algorütmi laivi eelmisel reedel Tartus Digit 2022 konverentsil ei näinud, saab nüüd selle podcastina järele kuulata. Lisaks Algorütmi tegijatele olid laval vestlusringis Dylan Beattie (Ursatile, muuhulgas Rockstar programmeerimiskeele autor) ning Sven Peters (Manfred, varem töötanud näiteks Atlassianis ja MongoDBs). Jutt keerles selle ümber, kuidas on olla arendaja praegu, milline see oli minevikus ja kuidas arendaja töö tulevikus muutub. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Tiit Paananen Veriffist ja Martin Kapp Pipedrive'ist.
28.04.2022 1h
21.04 Algorütm: SaaS tech stacki ehitamine
Kui ütled "Eesti idufirma", mõtled kohe "B2B SaaS" ja valdavalt ongi sul õigus. Seega pole midagi imestada, et Eestis on tekkinud palju kogemusi selliste firmade tech stacki ehitamisega. Tänases saates just sel teemal räägimegi: kuidas ehitada B2B (idu)firma tehnoloogiline pool üles nii, et see oleks alguses odav ja mõistlik ning hiljem skaleeruks. Algorütmi külaline on Producement kaasaasutaja Maido Käära, kellel päris mitme startupi tehnilise platvormi koostamine ette näidata. Saadet veavad Tiit Paananen Veriffist ja Priit Liivak Nortalist.
21.04.2022 54 m
14.04 Algorütm: Tuul ehk ratastel sardsüsteemid
Tänases Algorütmis vaatame Comodule'i kööki. Uurime välja, kuidas hoida käigus sadu tuhandeid tõukse ning kuidas töötavad seal kokku tõuksides olev tarkvara ja pilves olev tarkvara. Külas on Tuule kaasasutaja ja tarkvara tehnoloogiajuht Heigo Varik ning sardsüsteemide ehk firmware tehnoloogiajuht Stemo Ojavee. Saadet veavad Tiit Paananen Veriffist ja Martin Kapp Pipedrive'ist.
14.04.2022 56 m
07.04 Algorütm: Tarkvara pen-testimine
Täna räägime Algorütmis turvateemadest, täpsemalt tarkvara pen-testimisest. Mis see on, kuidas seda teha ja mitte teha, milline on Eestis seis ja mida kõike peaks sellest kõigest teadma arendaja, kuuleb saatest. Külas on Kaspar Jüristo ja Ronnie Jaanhold Cybersist. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.  
07.04.2022 58 m
31.03 Algorütm: Juuniorid ja praktikandid organisatsioonis
Kõik teavad, et Eestis on arendajaid üliraske leida ja seetõttu on tavaline, et arendusmeeskondades näeb pidevalt ka juuniore ja praktikante. Tänases Algorütmis küsime, kuidas neid tiimi igapäevatöösse võimalikult edukalt kaasata: millised on praktilised nõuanded ja kogemused, mida teha ja mida mitte teha. Külas on Twilio arendustiimi juht Nele Sergejeva ning SEB Baltikumi personalipartner Merle Raamat. Algorütmi veavad Martin Kapp Pipedrive'ist, Tiit Paananen Veriffist ja Priit Liivak Nortalist.
31.03.2022 1h 3 m
24.03 Algorütm: Krüptost arendaja pilguga
Kes see ikka praegu oskab öelda, kas krüpto tõesti muudab maailma või mitte, aga äkki muudabki? Seega on parem krüptovärgiga kursis olla ning tänases saates küsimegi, kuidas kogu sellele teemale vaadata pigem arendaja, mitte niivõrd finantsisti või evangelisti pilguga. Täna stuudios mees, kelle LinkedIni vaadates on tegu inimesega, kes valdab palju erinevaid teemasid ja kellel on väga mitu rauda tules. See on Alvar Laigna Bind Creative’st. Räägime sellest, kuidas Alvari arvates arendajad ja krüpto kokku puutuvad, millised on muutused no-code krüpto arenduses, milline on tööriistakast, kuidas arendamine toimub, kuidas Alvar näeb NFT-de teemat ja kuidas kogu selle värgiga üldse ise pihta hakata. Algorütmi veavad Martin Kapp Pipedrive'ist, Tiit Paananen Veriffist ja Priit Liivak Nortalist. Alvar palus jagada ka häid teemakohaseid linke:   Kasulikke NFT ja krüpto tööriistu   https://www.openlaw.io/   - Õiguslike lepingute loomiseks Ethereum laadsetes võrkudes https://trufflesuite.com/  - Arendajate tööriistade kogumik https://hardhat.org/  - Nagu eelmine, kuid mulle meeldib veidi rohkem, kuidas local arenduses eth contracte arendada https://infura.io/  - Kõige tuntum võrguinfo API pakkuja (Metamaks ja Brave browser kasutavad seda ntx) https://thirdweb.com  - NFT no-code lahendus https://moralis.io/    - Tarkade lepingute no-code lahendus https://fondu.io/  - Lepingute (Smart contracts), lihtsamate tokenite jaoks https://openzeppelin.com/   - Lepingute (Smart contracts) põhjad ja standardid, wizard nende loomiseks ja Defender valideerimise ja koostamise abitamiseks (sj deploy) https://www.alchemy.com/   - Infura analoog aga veidi enam steroididel, rohkem lisateenuseid https://www.blocknative.com/   - Mempool'i kuulamine, muidu, kuid arendajatele nende OnBoard SDK ntx React'i jaoks web3 rahakottide sidumiseks tore   https://www.digitalasset.com/   - Daml Language (mulle meeldib nende definitiivne suund, pisut JetBrains'i MPS'i suunaga aga mitte päris)   Väärtuslikud infokogumid, mille kokku pannud investeerimisfond Andreessen Horowitz https://a16z.com/2018/02/10/crypto-readings-resources/  https://future.a16z.com/nft-canon/    IPFS https://ipfs.io/  https://nft.storage/  https://project-awesome.org/ipfs/awesome-ipfs  - Arendajatele väärustlik kogumik    Eesti põnevad (tasub jälida) plokiahela projektid https://www.saltox.co/  https://koos.ee/   https://supplain.io/  - Infra + NFT mäng https://worldoffreight.xyz/  https://www.parsiq.net/   - If this Then that stiilis mempool'i kuulamine https://stocktreasury.com/   - Eestis arendatav, hetkel USA seadustele kohandatud aktsiaraamat, kel on krütpoga seotud funktsioone   Eestikeeles krüpto uudised nagu ikka FOMOravi https://www.fomoravi.ee/  ;)
24.03.2022 54 m
17.03 Algorütm TEHIKu infosüsteemid
Koroonapandeemia algusest sai just kaks aastat ning selle aja jooksul on eestlaste teadvusesse vägagi tugevalt kerkinud riigiasutus nimega TEHIK ehk Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus. Täna on Algorütmis külas TEHIKu peaarhitekt Martin Õunap, kellega räägime sellest, millise koormuse alla TEHIK koroona tõttu langes, miks tehti selle aja jooksul üht- või teistsugused tarkvaraalased otsused, mis töötas hästi ja mis ei töötanud ning miks. Veidi puudutame ka seda, kuhu terviseala infosüsteemid riigis üldse välja võiks jõuda. Näiteks kas su käe pealt olevast nutikellast võiksid andmed otse perearstile minna ja kuidas seda korraldada. Algorütmi veavad Tiit Paananen Veriffist, Priit Liivak Nortalist ja Sergei Anikin, kes oli Pipedrive'is, aga hiljuti lahkus sealt.
17.03.2022 58 m
10.03 Algorütm: Developer Experience Concise'is
Developer Experience teema on Algorütmi kuulajate seas osutunud populaarseks ning me oleme saanud ka mitmeid kirju ettepanekutega, kuidas seda teemat edasi käsitleda. Täna ongi selline saade, kus me räägime sellest jälle ja seekord Concise'i näitel. Meiega koos on täna stuudios Concise'i CTO Mikk Soone, kellel see on juba teine kord meie saates olla ning Principal Engineer Tiit Hansen. Concise ise nimetab seda kõike Developer Productivity Engineeringuks ja ütlevad, et on just viimasel aastal seda endale rohkem teadvustanud ning liikunud sinnapoole, et oleks meeskond, kellel olekski ainult Developer Productivity eesmärgiks. Algorütmi veavad Tiit Paananen Veriffist, Priit Liivak Nortalist ja Martin Kapp Pipedrive'ist.
10.03.2022 58 m
03.03 Algorütm: NoEstimates
Kui LHV Panga tarkvaraarenduse juht Rainer Tikk meil esimest korda saates käis, jäi salvestuse ajal jutt, et kindlasti peaks millalgi rääkima teemast nimega NoEstimates. Nüüd on Rainer tagasi ning täpselt seda me teemegi, õigemini proovime teha, sest ka selle saate lõpus jääb kõlama tõdemus, et millalgi peaks rääkima teemast nimega NoEstimates. Aga algus on tehtud ning Tiit ja Sergei proovivad selgust saada, mismoodi ikkagi täpselt selle rakendamine tarkvaraarenduse protsessis peaks käima ja millised on Raineri kogemused. Saadet veavad Tiit Paananen Veriffist ja Sergei Anikin Pipedrive'ist.
03.03.2022 56 m
24.02 Algorütm: E-riigid maailmanäitusel
Täna räägime Algorütmis e-riigist ning küsime, kuidas paistab Eesti kuulus e-riik maailma teiste kõrval välja. Saates on e-riigi teemadest külas rääkimas Nortali partner Taavi Einaste, kes on veetnud aega Dubai World Expol ning räägib, mida e-riigi mõttes seal vaadata sai. Algorütmi veavad Tiit Paananen Veriffist, Priit Liivak Nortalist ja Martin Kapp Pipedrive'ist.
24.02.2022 57 m
17.02 Algorütm: Bürokratt arendajate keeles
Päris oluline osa Eesti e-riigi järgmistest arendustest toetub millelegi, mille nimi on Bürokratt. Ühed arvavad, et see on kõikehõlmav sinimustvalge tehisintellekt, teised jällegi peavad seda lihtsalt üleshaibitud juturobotiks. Mis asi Bürokratt tegelikult on ja kas ta kannatab praeguses faasis välja ka küsimustega tehnilisemaks mineku? Seda kõike üritame tänases Algorütmis teada saada. Külas on MKMi andmete valdkonna juht Ott Velsberg ja Bürokrati IT-arhitekt Rainer Türner. Algorütmi veavad Tiit Paananen Veriffist ja Priit Liivak Nortalist.
16.02.2022 53 m
10.02 Algorütm: Kas tõesti me teeme retrosid valesti?
Me oleme nüüd mitmes saates retrodest rääkinud ja peale eelmist võttis meiega ühendust kuulaja, kes ütles, et tal on sellele kõigele ka oma vaade lisada. Loomulikult kutsusime ta seepeale saatesse oma mõtteid jagama. See kuulaja, kellest sai rääkija, on Irene Annus Eesti Energiast, kes töötab seal äriteabeteenuste arendustiimi juhina. Oma varasemas tööelus on ta olnud näiteks SMITis Scrum Master kui Telias Agile Coach ning kuna ta on oma sõnade järgi agiilsusest läbiimbunud, siis tegeleb selle teemaga igapäevaselt ka praeguses töökohas. Tänases saates kuuleme, kuidas Irene retrode teemat näeb. Millised on tema kogemuse järgi head retrode praktikad ja millistest tuleks kohe loobuda, samuti milliseid tööriistu tema kasutab ja miks just neid. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
10.02.2022 52 m
03.02 Algorütm: Eesti kõige suurem tööandja on väga valiv
Iga päev saame lugeda uudiseid sellest, kui mitu tuhat IT-inimest Eestis jälle puudu on. Tänases Algorütmis aga esitame küsimuse: kas ja miks peaks sellistes oludes keegi mõtlema riiki tööle minemise peale. Stuudios on külas SMITi baasteenuste valdkonna arhitekt Siim Vene ja menetlusteenuste osakonna vanemarendaja Aleksei Netšunajev, kes mõlemad on väga huvitava töise taustaga ning on teinud otsuse minna tööle riigiasutusse. Kuidas SMITis töö käib, milliseid projekte tehakse, kui karmid on taustakontrollid ja kui palju palka saab, räägime tänases saates. Algorütmi veavad Tiit Paananen Veriffist, Priit Liivak Nortalist ja Martin Kapp Pipedrive'ist.
03.02.2022 57 m
27.01 Algorütm: Mis asi see agile siis ikkagi on
Agile on teema, mida oleme juba päris mitmes episoodis üritanud lahata. Rääkisime Algorütmis number 92 ja siis uuesti saates number 107. Täna on episood 116 ja räägime uuesti, sest meie külaline kirjutas meie Facebooki-lehel, et tema arvates pole me agile'ist ikkagi päris õigesti aru saanud ja ta hea meelega tuleks ja räägiks, kuidas tema seda asja näeb. Heast pakkumisest tuleb muidugi kinni võtta ja seda me ka tegime. Külas on Erik Jõgi Codeborne'ist ning teemaks taas agile. Erik on saates juba teist korda. Eelmisel korral rääkis ta paarisprogrammeerimisest ja seda episoodi saab kuulata siit: https://digipro.geenius.ee/raadiosaade/algorytm/26-03-algorutm-kuidas-teha-paarisprogrammeerimist/. Saadet veavad Priit Liivak Nortalist ja Martin Kapp Pipedrive'ist.
27.01.2022 1h 2 m
Priit Liivak, Martin Kapp, Tiit Paananen - igal nädalal arendajalt arendajale jutud.
Saatejuhid
Priit Liivak, Martin Kapp, Tiit Paananen