Teemat aitavad avada Kadi Saar Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonnast ja perelepitaja Maia Kärdla. „Perelepitaja eesmärk on panna lahku läinud vanemad omavahel paremini suhtlema. Fookuses on laps ning parem tulevik,“ kommenteerib Maia ja lisab, et ta alati tunnustab esmalt kõiki vanemaid, kes tema vastuvõtule on jõudnud. „See, kui nad minu juurde on jõudnud, on väga suur samm. Vanemad on järelikult aru saanud, et midagi nende omavahelises suhtluses ei toimi, ning nad on valmis vaatama, kuidas saaks asju paremini ajada.“

Nii Maia kui Kadi on ka isiklikult lahutusega kokku puutunud. „Minu ja mu laste isa teekond paarisuhtes lõppes umbes aasta aega tagasi, aga meie vanemluse suhe jätkub. Meil on kaks armast last ja nende heaolu nimel me ka ühiselt tegutseme.“ Kadi ja tema endine abikaasa said lahutusprotsessi ajal abi perelepitajalt. „Perelepitus oli hea võimalus neutraalse osapoole abil õppida omavahel paremini suhtlema, et me leiaks lahenduse baasteemadele, mis sel hetkel takistasid meil omavahel normaalselt suhtlemast. Omavaheline suhtlus ei tohiks olla nii konfliktne, et see last kahjustaks.“ Maia lahutuskogemus oli pisut raskem. „Meie jõudsime kohtusse. Sel hetkel oli meil 2,5-aastane laps. Kohtus pandi paika meie kohustused, aga kohus ei pane inimesi omavahel suhtlema. See oli täiesti tagaplaanil. Kui vaadata kohtu ülesandeid, siis on see ka igati arusaadav.“

Kuidas lapsele lahutusest rääkida, mida teha siis, kui teine pool pole nõus perelepitaja juurde minema, ning kuidas üldse lahutada nii, et ükski osaline ei saaks kahjustada, kuula juba podcast’ist:

Lasteabi
Kuidas lahutada nii, et ükski osapool ei saaks kahjustada? Riiklik tasuta teenus aitab seda saavutada
1x
00:00

Riikliku perelepitusteenuse kohta loe lähemalt siit.

Alalehelt leiab ka koordinaatorite kontaktid. Koordinaatorid aitavad mõista, kas perelepitus on teie perele õige lahendus, ja seejärel leiavad teile juba sobiva perelepitaja.

Lasteabi on mõeldud nii lastele, noortele kui täiskasvanutele nõu küsimiseks ja abi saamiseks. Tasuta ja ööpäev läbi saab pöörduda numbril 116 111, veebivestluse kaudu kodulehelt www.lasteabi.ee või e-kirja teel info@lasteabi.ee. Lasteabi on olemas igal ajal ja iga murega.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid