Ärileht
Kõik audioartiklid
Viimaste nädalate trend: maailma esirikkurid müüvad miljardite dollarite eest aktsiaid
Viimastel nädalatel on nii Amazoni, JPMorgani, Meta, Nvidia kui ka Walmarti insaiderid müünud kokku üle 10 miljardi dollari eest aktsiaid.
Ees ootab suur šokolaadi ja kosmeetika hinna tõus. „Meid sihitakse laetud relvaga“
Kakao hind on juba täna aegade kõrgeim, sest Lääne-Aafrikas on tootmine oluliselt vähenenud. Euroopa Liidu uus regulatsioon toob aga turule aastateks segaduse, mis tõstab paljude populaarsete toodete hindu.
Prisma hinnapöörde järsk lõpp
Geenius pani kokku toidupoodide hinnavõrdluse ja avastas, et mullu soodsate hindadega üllatanud Prisma üllatab nüüd hoopis mõnede toodete jaekettide kõige kallimate hindadega.
Kas Tallinna börsil algab pidu? Investor: koduturult leiab atraktiivsemaid valikuid kui USA-st
„Ma ei saa aru, kuhu need inimesed omast arust jooksevad ja mis aktsiaid nad kallite P/E tasemetega ostavad?“ küsib investor Ivar Mägi. Tema arvates ei leia praegu mujalt sugugi nii häid ja soodsaid võimalusi kui Baltikumist.
Kõrged laenuintressid mõjuvad. Müüki pannakse ehitusjärgus majad
Kinnisvaraportaalis on müügil mitmeid maju, mis on ehitusjärgus ning siseviimistlus on tegemata.
Peep Sooman rallivast bitcoin’ist: ei taha selles oksendama ajavas karussellis osaleda. Riske ei hinnata
Uuesti aina kõrgemale kerkiv bitcoin on kinnisvaraekspert Peep Soomani sõnul üliriskantne vara, mille riske ei hinda paljud inimesed reaalselt, ütles ta Delfi Ärilehele.
Automaksu vastupidine mõju. Kasvas suurte diiselmootoriga sõidukite ostmine
Automaksu ootuses kasutavad inimesed veel võimalust osta diiselautosid vältimaks tulevast suurt sõiduki registreerimistasu.
Pangaautomaate teenindavas Hansabis toimus küberrünnak. Pangateenused Eestis toimivad
Eesti Pank annab teada, et reedel toimunud küberintsidendi tõttu on häiritud Hansabi osade IT-süsteemide töö. Kommertspankade teenused - sularahaautomaadid, kaardimaksed ja internetipank - toimivad.
Ja see pole veel kõik! Pankrotistunud TOP Shopi tooted on veel odavamalt saadaval
Eelmise aasta lõpus pankroti välja kuulutanud Top Shopi poodide haldaja Studio Moderna OÜ varad on müügis, kirjutab Geenius. Pankrotihaldur müüb oksjonikeskkonnas poodide näidistooteid ja ettevõtte kontori sisustust.
Kohvitootja Paulig kriitika all. Soomlasi ärritas töökuulutusse lisatud mõned inglisekeelsed sõnad
Kohvitootja Pauligi töökuulutus tekitas soomlastes imestust, kuna ettevõte segab töökuulutuses emakeelt inglise keelega.
Ülemiste keskuse juht: astmeline tulumaks peaks tulema
Eesti on kinni jäänud mõtteviisi, mis kunagi oli edukas, ütleb Ülemiste Keskuse juht Guido Pärnits. Leedus tehakse otsuseid, mis kõigile ei meeldi – pangamaks, maksusoodustused välisettevõtetele – ja seal läheb oluliselt paremini.
Ettevõtjad hoidsid hindu paigal. Kust tuli suur hinnatõus?
Oled ettevõtja ja mõtled, et pole eelmine aasta omal initsiatiivil hinda tõstnud, aga kust tuli aastane 4,4%ne hinnatõus? Siin on seletus.
Euroopa Liit on endiselt Venemaa gaasi suurim klient
Euroopa Parlamendi liikmed nõuavad Euroopa Liidu juhtidelt Venemaa energiatoodete täielikku keeldu. Parlamendi väliskomisjoni aseesimehe Urmas Paeti sõnul on EL endiselt Vene torujuhtme ja LNG gaasi suurim klient.
Suur kinnisvaramüük Tallinnas. Pealinna magusates kohtades pannakse müüki kolm tuntud hoonet
Riigi Kinnisvara AS (RKAS) plaanib sellel aastal aegade suurimat riigile mittevajaliku kinnisvara müüki.
Majanduslanguse põhi läbitud? Mitmed näitajad on varasemast paremad
Eesti majanduslangus jätkus ka eelmise aasta viimases kvartalis. Samas mitmes tegevusvaldkonnas oli olukord aasta varasematest kvartalistest juba parem.
Rikkumised lähevad kalliks maksma. CityBee trahvid klientidele muutuvad karmiks
Möödunud nädalal saatis autorendi teenust pakkuv CityBee klientidele välja uuenenud kasutajatingimused. Ettevõtte autoga liigeldes tuleb olla ettevaatlik, sest trahvid muutuvad palju kallimaks.
KASULIK | Järgmisel nädalal algab enammakstud tulumaksu tagastamine. Kuidas raha kõige tulusamalt kasutada?
Enammakstud tulumaksu tagastamine algab tänavu 5. märtsist. Eelmisel aastal tagastati keskmiselt 200–300 eurot inimese kohta, kuid tagastatav summa võib ulatuda ka mitme tuhande euroni. Coop Panga erakliendipanganduse juht Karel Parve annab nõu, kuidas enammakstud ja tagasi saadud tulumaksusumma kõige tulusamalt teenima panna.
Eesti süvatehnoloogia ettevõtted näitavad kiiret kasvu. Mullune käive oli rekordsuur
Eesti süvatehnoloogia ettevõtete käive kasvas mullu rekordilise 227,2 miljoni euroni, suurenedes võrreldes aasta varasemaga 14%. Süvatehnoloogia ettevõtted on riigile tasunud ka 45,1 miljonit eurot tööjõumakse, mida on 20% võrra rohkem kui aasta varem.
Päev börsil: Tallinna börs lõpetas nädala langusega
Reedel langesid madalamale muuhulgas nii Enefit Greeni kui Infortari aktsiad.
Riik hakkab toetama teadus- ja arendustöötajate palkamist
Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo allkirjastatud määruse põhjal on edaspidi võimalik Eesti ettevõtjatel taotleda toetust teadus- ja arendusvaldkonna (TA) töötajate tööjõumaksude katmiseks. Toetuse suurus on kuni 25 protsenti töötaja eest makstud tulumaksust.
FOTO | Hommikul tõusis Viru Keemia Grupi tehasest tumedat suitsu. Ettevõte kinnitab, et muretsemiseks põhjust pole
Delfi lugeja saatis toimetusele täna hommikul foto, kuidas Viru Keemia Grupi Kohtla-Järve tehasest tõusis tumedat suitsu. Tema sõnul oli õhus ka ebameeldiv lõhn ja raske hingata.
Elering leidis EstLink 2 rikkekoha üles. Miks võtab selle parandamine nii kaua aega?
29. veebruari õhtul teostatud uuringute tulemusel kinnitas Elering koostöös kaablitootjaga EstLink 2 rikkekoha, mis paikneb merekaabli osas Eesti rannikul maismaal. Selle parandamine võtab aga aega mitu kuud. Miks?
Küttesüsteemi uuendamise toetust taotles üle tuhande majapidamise
29. veebruarini said Eesti tiheasustuspiirkondade eramute omanikud taotleda kahe nädala jooksul toetust vana ahju ümberehitamiseks või uue soetamiseks, samuti korstnaga seotud töödeks ning kaugküttevõrguga liitumiseks. Taotlusvooru eelarve oli 10 miljonit eurot, taotlusi esitati kokku 1026 mahus 4,5 miljonit eurot.
Raha ajas rikkad tülli. Musk kaebas tehisintellekti arendaja OpenAI kohtusse
Elon Musk kaebas kohtusse ChatGPT-i taga oleva ettevõtte OpenAI ja selle tegevjuhi Sam Altmani. Tesla tegevjuht väidab, et nad on hüljanud ettevõtte algse missiooni arendada tehisintellekti inimkonna, mitte kasumi teenimiseks.
Eesti Loto kasum oli mullu üle 12 miljoni euro
Eesti Loto esmaste auditeerimata majandustulemuste järgi kasvas ettevõtte müügitulu 2023. aastal 88,1 miljoni euroni, mis on ligi pooleteist miljonit enam kui aasta varem.
Utilitas ostis Enefit Greenilt Paide ja Valka kaugkütteärid
Utilitas omandas Enefit Greenilt pärast Eesti ja Läti konkurentsiametite kooskõlastust Paide ja Valka taastuvatel energiaallikatel põhinevad kaugkütteärid. Tehing viidi lõpule täna ehk 1. märtsil.
Saksamaal möllab laiaulatuslik ühistranspordistreik
Paljud Saksamaa linnad valmistuvad täiendavateks hoiatusstreikideks ja meeleavaldusteks, millest võtavad osa ka kliimaaktivistid.
KAART | Euroala inflatsioon jätkas pidurdumist. Eesti langes hinnatõusu arvestuses teiseks
Euroala inflatsioon oli veebruaris esialgsetel andmetel 2,6% (jaanuaris 2,8%). Eestis oli aastane hinnatõus veebruaris väiksem kui jaanuaris, kuid oleme jätkuvalt euroalal esiotsas.
Lenno Uusküla: Eesti majandus on jätkuvalt tugevas languses
Majanduslanguse tempo on jätkuvalt kõrge. Eesti majandus eelmise aasta neljandas kvartalis langes võrreldes kolmanda kvartaliga 0,7 protsenti. Aastavõrdluses oli sesoonselt ja tööpäevadega korrigeeritud majanduslangus 2,5 protsenti.
Venemaal ja Valgevenes tegutseva Silvano Fashion Group kasum mullu kahanes
Ettevõtte aktsionäride puhaskasum langes mullu ligi 16%.
Bercmani müügitulu kahanes, kuid ka kahjum vähenes
Alternatiivbörsil First North noteeritud Bercman Technologies käive ulatus 2023. aasta teisel poolaastal 800 108 euroni, mida oli 16,9% vähem kui aasta varem.
Veebruar oli Saunumi jaoks viimaste aastate üks nõrgemaid kuid
Saunumi müügitulu oli veebruaris 40% nõrgem kui aasta tagasi.
Kellogg’si tegevjuht vihastas ameeriklasi. „Vaesed, sööge õhtuks odavat teravilja“
Kellogg’si tegevjuht Gary Pilnicki soovitab inimestel süüa rohkem odavat teravilja, et raha säästa. Selline seisukoht pahandas ameeriklasi.
Sisuturundus
KUULA | Lihtsalt rahast: finantsvabaks saab ka ainult teise ja kolmanda samba kaudu kogudes
Seekordses „Lihtsalt rahast“ saates tuleb juttu pikaajalisest kogumisest ja oma tuleviku heaolusse investeerimisest. Teemaks on nii teine kui kolmas pensionisammas, aga ka kogumine laiemalt. Saates arutlevad rahatarkuse üle Tuleva pensionifondide asutaja ja juht Tõnu Pekk ning Coop Panga erakliendipanganduse juht Karel Parve. Saadet juhib Simo Sepp.
SEB uuring: pea poolte Eesti elanike rahaline olukord on aastaga halvenenud
SEB finantskindlustunde uuring näitab, et viimase 12 kuu jooksul on pea poolte (45%) Eesti elanike rahaline olukord halvenenud. Peamiselt proovitakse oma finantsolukorda parandada kulude vähendamise ja säästmisega, otsides sooduspakkumisi, planeerides hoolikamalt igapäevaseid oste ning süües harvem väljas.
Mullu langes majandus 3%. „Nii laiapõhjalist majanduslangust pole Eestis olnud alates kinnisvaramulli lõhkemisest“
Statistikaameti andmetel vähenes sisemajanduse koguprodukt (SKP) möödunud aasta neljandas kvartalis võrreldes 2022. aasta sama perioodiga 2,7%, jooksevhindades moodustas SKP viimases kvartalis 9,9 miljardit eurot. Kokku langes Eesti SKP 2023. aastal 3%, jooksevhindades oli SKP 37,7 miljardit eurot.
Endine Eesti laulja aitab kaasmaalastel Itaalias kinnisvara ja ettevõtteid osta
Viimastel aastatel on eestlased hakanud ostma üha rohkem välismaa kinnisvara – kas soovitakse siis soojemat kliimat, stabiilsemale turule investeerida või sõjahirmus tagalat kindlustada. Seni on populaarseim sihtkoht olnud Hispaania rannik, aga ka Itaalia vastu huvi kasvab.
Euroopa üks suurimaid elektritootjaid jäi turuga manipuleerimises süüdi
Soome energiaagentuuri sõnul on Vattenfall süüdi elektrituru manipuleerimises, teatab Helsingin Sanomat. Rikkumised on toimunud kolmel erineval ajal mais, juunis-juulis ja oktoobris 2022.
ERR: Saare 1 mereala enampakkumine kukkus läbi
Teisipäeval alanud ja täna keskpäeval lõppenud Saare 1 mereala enampakkumine ei saanud osalejatelt ühtegi pakkumist, teatab ERR.
Euroopa Prokuratuuri operatsioon paljastas meeletu maksupettuse
Euroopa Prokuratuuri suuroperatsioon Midas jõudis eile kulminatsioonini: 17 riigi üleselt toimunud maksupettuse mitmed kahtlustatavad peeti kinni.
Ökonomist annab lootust: alanevad tootjahinnad võivad kaupade hindu poes stabiliseerida, veidi ka langetada
Töötleva tööstuse tootjahinnad on aastaga langenud, kuid suunad tegevusaladel erinevad, kirjutab Luminori ökonomist Lenno Uusküla.
Päev börsil: Enefit Green tiris Tallinna börsi madalamale
Pea poole võrra langenud kasumist teatanud Enefit Greeni dividend langeb ligikaudu sama palju. Aktsia pea 5% langus tiris kaasa ka Tallinna börsiindeksi.
Ka Eestis tegutsev ilutoodete kett sulgeb UKs kaupluste uksi ja koondab ligi 800 töötajat
Ilutoodete kett The Body Shop sulgeb lähinädalatel 75 kauplust Ühendkuningriigis ja vähendab 489 töökohta, teatas BBC.
Plaanitav nõue paneb põntsu saastavate autode omanike rahakotile
Euroopa Liit hakkab maksustama heitmeid tekitavaid kütuseid. Kliimaeesmärkide tõttu on vägagi tõenäoline, et diislikütuse tarbijad hakkavad rohkem maksma.
Šiaulių pank teenis rekordkasumi, kuid aasta lõpp jäi oluliselt nõrgemaks
Leedu börsifirma Šiaulių Bankas teenis mullu rekordiliselt 75,4 miljonit eurot puhaskasumit, mida oli 12% enam kui aasta varem.
HEA TEADA | Kinnisvara müües tasub tähelepanu pöörata maja ehitusaastale
Paljud, kes alustavad kinnisvara müügiga, lähevad ühe esimese asjana ehitisregistrisse (EHR), kust vaatavad hoonete ja nende osade peamisi parameetreid, sh ehitusaastat. Selle viimasega esineb aga tihti probleeme.
Suure potentsiaaliga iduettevõtteid oodatakse võistlema miljoni euro nimel
Investeeringu saamise tõenäosust võivad suurendada muuhulgas teadusmahukus ning tõeliselt suurte probleemide lahendamise võimekus, ütlesid žüriis osalevad investorid. Latitude59 konverentsi raames investeeritakse vähemalt miljon eurot järjekorras teist aastat.
USA ja Euroopa Liit ei suuda Venemaa varade kasutamises kokkuleppele jõuda
USA ja Euroopa liitlased on otsustanud kasutada külmutatud Venemaa varasid mingisugusel moel Ukraina aitamiseks. Täpses viisis, kuidas seda teha, pole aga siiani kokku lepitud.
Juhiloa kehtivusaeg võib peagi muutuda. Euroopa Parlament tahab algajatele autojuhtidele katseaja kehtestada
Euroopa Parlament tahab muuta juhilubade väljastamist ja võtta kasutusele e-juhiloa. Lisaks tahab Parlament muuta algajate autojuhtide rikkumiste karistusi karmimaks ja kehtestada neile kaheaasta pikkune katseaeg.
„Google kuritarvitab turgu.“ Üle 30 meediakontserni kaebas tehnoloogiahiiu kohtusse
32 Euroopa meediaorganisatsiooni esitasid täna hagi Google’i vastu, nõudes firmalt ligikaudu 2,1 miljardi euro suurust kahjutasu.