Ärileht
Ärileht
Kõik audioartiklid
Eesti Pank: miinimumpalga tõstmine suurendab tõenäoliselt hinnatõusu
Miinimumpalka puudutav arutelu keskendub harilikult kahele oodatavale mõjule. Esiteks oodatakse miinimumpalga tõusust, et see vähendaks palgavaesust. Teiseks kardetakse miinimumpalga tõusu puhul, et osa töökohti kaob. Vähem on aga juttu teistest mõjukanalitest, nagu hinnatõusust.
Ekspert: kinnisvaraturul toimuvad jõllitamise meistrivõistlused
Eelmise aasta sügisest alates on kohalikul kinnisvaraturul toimunud piltlikult öeldes jõllitamise meistrivõistlused. Müüjad ei anna eriti hinda alla ning ostjad ei ole nõus praeguse hinnaga ostma. Vaadatakse pingsalt teineteisele silma ja tehinguid ei toimu, kirjutab Luminori peaökonomist Lenno Uusküla.
Akkermann: pankade avansiline tulumaks võiks olla 16 protsenti
Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Annely Akkermanni hinnangul võiks olla kompromiss, et pankade avansiline tulumaks tõuseks 16 protsendile ning kasumi välja võtmisel 22 protsendini, kust arvestataks maha avansiliselt juba tasutud tulumaks, kirjutab ERR.
Koroonakriisi ajal tohutu kasumi teeninud kliinik tüürib pankroti poole
Erameditsiiniga tegelenud Eldredil läks viirusepuhangu ajal äärmiselt hästi, kuid paistab, et erakordsete sissetulekute kadudes lõpetab ka kliinik töö, kirjutab Geenius.
Ettevõtja kriitika: kas need ongi majanduskriisis Eesti valitsuse prioriteedid?
Analüütikute hinnangul on Eesti majandus läbimas languse põhja. Samal ajal on valitsus praegu seadnud prioriteetideks teemad, mis tekitavad küsimusi ja hirmu valitsuse tegelikust võimekusest lahendada riigi toimimiseks kriitilise tähtsusega küsimusi, kirjutab Eesti elektroonikatööstuse liidu volikogu esimees Otto Pukk.
Päev börsil: Euroopa börsidel tugev tõusupäev
Reedel vaatas roheline börs vastu nii Tallinna kui Riia börsidelt, kui ka Euroopast.
Mihkel Nestor: majanduslangus hakkab tavainimese elu mõjutama
Eesti majandus on olnud languses juba neli järjestikust kvartalit, kuid tavainimese elu pole see siiani kuigivõrd mõjutanud. Päris lõputult selline olukord kestma ei jää.
GRAAFIKUD | Üle 20 000 inimese saab alampalka. Milline amet on kõige alamakstum?
Märtsikuu andmetel teenis alampalka 20 880 inimest. Millises vanuses ja kes need inimesed täpsemalt on? Ärileht uuris välja.
Börsiennustus 2023: Nvidia lennutas osalejad liidrikohale
Mais pälvis finantsmeedia tähelepanu USA kiibitootja Nvidia aktsiate võimas ralli, mis aitas ka kümnetel Börsiennustuse osalejatel kuise edetabeli etteotsa pääseda.
Estlink 2 läheb hooldusesse. Elering: see võib mõjutada elektri hinda
Eesti ja Soome vahel olev elektrikaabel Estlink 2 läheb esmaspäeval, 5. juunil kaheks nädalaks hooldusesse. Suvi on selleks aga parim aeg.
FOTO | Hüvasti, plastikkarp! Rakvere hakkliha sai kitsa, kuid keskkonnasõbraliku pakendi
Baltikumi suurim lihabränd Rakvere on viinud värske hakkliha harjumuspärase plastikkarbi asemel flow-pakki. Muudatuse eesmärk on vähendada kasutatava plasti ja pakendi määra ja säilitada seejuures hakklihade kõrge kvaliteet. Kokku vähendatakse plastiku tarbimist 70 tonni aastas ja komposiitmaterjali asemel kasutatakse 100% ringlusesse võetavat PP-d ehk polüpropüleeni.
Tallinna kaubanduskeskuses asuv Prisma sai uue välimuse ja laiema kaubavaliku
Alates 1. juunist on Kristiine Prisma avatud uuendatud kujul ja laiema kaubavalikuga. Renoveerimistööd kestsid ligi kolm kuud ja nende käigus lisandus klientide jaoks mitu modernset lahendust.
Euroopa raha voolab Orgitale, Kloogale ja Märjale: kerkivad kolm moodsat katlamaja
Eesti üks suurimaid regionaalseid soojatootjaid N.R Energy sõlmis lepingu arendus- ja ehitusettevõttega YIT Eesti, et rajada kolm nüüdisaegset, arhitektuurselt kõrgel tasemel katlamaja – Kloogale, Orgitale ja Märjale. Kõik kolm katlamaja valmivad käesoleva aasta lõpuks.
Sisuturundus
Sisuturundus
KUULA SAADET | Podcast „Lihtsalt rahast“: miks on praegu parim aeg avada tähtajaline hoius?
Coop Pank tõstis tähtajalise hoiuse intressid rekorditasemele ja maksab enne jaanipäeva avatud aastasele hoiusele 5% intressi. Panga finantsjuht Paavo Truu räägib saates raha targast hoiustamisest ja intresside muutustest.
Saksamaa nõrk majandusseis hakkab peagi ka Eestile mõju avaldama
Rahvusvahelise riskijuhtimise ettevõtte Coface majandusanalüüsi kohaselt on Saksamaa majandus juba teist järjestikust kvartalit (2022. aasta IV kv ja 2023. aasta I kvartal) languses ning kogu käesolevat aastat iseloomustab stagneerumine. Eesti ühe suurema kaubanduspartneri kehv majandusseis ei ole meie ekspordi-impordi näitajatele veel mõju avaldanud, kuid pääsu sellest pole.
Turg on taastumas: Tallinna korteritehingute arv tegi suure hüppe
Maikuus tehti Tallinnas korteritega 929 tehingut ehk 32% võrra rohkem kui aprillis. Keskmine ruutmeetri hind tõusis 7,7% võrra 3207 euroni ja mediaanhind 8,2% võrra 2995 euroni.
Üks maailma juhtivaid hotellifrantsiise avas Tallinnas uue hotelli
Üks maailma juhtivaid hotellifrantsiise Accor pani aluse oma uuele brändile Handwritten Collection esimese hotelli avamisega Baltimaade ja Ida-Euroopa regioonis. Eile avatud Oru Hub Hotel – Handwritten Collection paistab eelkõige silma oma hea asukoha ja ainulaadse disainiga. Accori ketil on Eestis 4 hotelli ja lähitulevikus plaanitakse avada veel kaks.
Forus võitis olulise osa Tallinna lennujaama lennundusjulgestuse hankest
Forus hakkab lepingu jõustumisel pakkuma Tallinna lennujaamale teenust, mille hulka kuulub patrullteenus lennujaamas, pääslate mehitamine ja nende teenuste tegevust korraldava juhtimiskeskuse töö. Tegemist on ettevõtte ajaloo ühe mahukaima ja olulisema hankelepinguga.
Fingrid ei küsi pool aastat võrgutasu. Elering: hüvitame juba tarbijale suure osa võrgutasust
Soome elektrivõrgu haldaja Fingrid teatas, et ei küsi rekordtulu tõttu klientidelt kuus kuud võrgutasu. Eleringi sõnul nad juba hüvitavad suure osa tarbijate võrgutasust, makstes ülekoormustasust kinni kaoelektri.
Selgus, kui palju spetsialiste vajaks Eesti tuumaprogrammi arendamiseks
Kui Riigikogu otsustab järgmisel aastal, et Eestisse tuleb tuumajaam, on valitsusel vaja kohe luua riiklik tuumaenergiat reguleeriv asutus, mis vajab kümneid spetsialiste, neist vähemalt osa tuleb palgata välismaalt.
Üks Baltimaade suurinvestoreid: täna tegemata jäänud projekt on homme neli-viis korda kallim
„Erasektori tohutu potentsiaal nii teede kui ka muu infrastruktuuri ehitamiseks on Eestis kasutamata,“ ütles Ärilehele Baltimaade suurima erakapitali fondivalitseja BaltCapi juhtivpartner Peeter Saks.
ÄRILEHE UURING | Pääsu pole: Venemaa hoiab Lääne firmasid pantvangis
Paljud suured tegijad ei saa või ei taha Venemaalt lahkuda, teenides kohati rohkem kui enne rõlge sõja puhkemist.
FOTOD | Scandium avab suvel Haapsalus minivillade küla Tiny Marienholm
Scandium avab Haapsalus peegelmajadest koosneva Tiny Marienholm külakese. Seitsmest minivillast ja kahest saunast koosnev kompleks asub Haapsalu linnas Marienholmi poolsaarel. Ala on viimased kümmekond aastat olnud suletud, kuid avati sel kevadel avalikkusele koos piirkonna ajalugu tutvustava näitusega.
Advokaat selgitab värske ja olulise kohtulahendi mõju: tasu küsimine arendajalt sai selgemad piirid
Eelmine nädal jõustus kohtulahend, mis tunnistas muuhulgas kehtetuks ühe Harjumaa kohaliku omavalitsuse otsuse, millega kehtestati selle omavalitsuse territooriumil uue detailplaneeringu algatamisel sotsiaalse taristu tasu 5000 eurot ühe elamuühiku kohta.
VLND burgeri eestvedaja: Mõni euro panti prahivabama planeedi eest? Teeme ära!
Eile sai palju kõneainet Eesti suurimal sündmusel laulu- ja tantsupeol kasutusse minevad korduskasutatavad nõud. VLND Burgeri ühe eestvedaja sõnul on selline tegutsemine ainuõige valik.
Põhja-Ameerika turul tegevust alustanud Saunum on saanud müügiga jalad alla
Saunafirma Saunumi müügitulemused on viimastel kuudel võtnud taas suuna üles. Abiks on olnud uue turu avanemine, kuid eesmärgi täitmiseni on veel pikk tee minna.
Päev börsil: kõik Baltikumi börsid lõpetasid punases
Tallinna börsiindeks langes neljapäeval 0,09%, Riia 0,18 ja Vilnius 0,85%. Euroopast börsid on seevastu rohelised.
Iduettevõtete mentor: lihtsalt kiirest kasvust eduks ei piisa
Iduettevõtte kiireks kasvatamiseks ei piisa enam gaasi kohe põhja vajutamisest, ütles Delfi Ärilehele autor ning investor Patrick Flesner.
FOTOD | Bolt Drive autojagamisteenus laieneb Tartusse
Alates tänasest on võimalik Tartus kasutada Bolt Drive’i teenust, et pakkuda linnakodanikele mugavaid liikumisvõimalusi isiklikku autot kasutamata.
Eesti toidutootjad: mõnes kategoorias on hinnad langenud, kuid kiiret hinnalangust pole oodata
Soome meedia prognoosib, et toidu hinnad hakkavad Soomes langema aasta lõpus. Eesti toidutootjad aga nii optimistlikud pole tuleviku osas.
Trahvid tulekul. Aruande esitamata jätnud ettevõtteid koheldakse nüüdsest karmimalt
Hiljuti jõustus seadusemuudatus, mis kohustab ettevõtteid esitama majandusaasta aruanne õigel ajal. Vastasel juhul on ettevõte kohustatud trahvi maksma või eemaldatakse firma registrist.
Ekspert: Venemaaga lepingu lõpetamine lapiks olulise seaduseaugu
Seoses Venemaa agressiivse käitumisega rahvusvahelisel areenil on päevakorda kerkinud Venemaaga 1993. a sõlmitud õigusabilepingu lõpetamine. Arvestades lepinguga kaasnenud praktilisi probleeme, on justiitsministri initsiatiiv tervitatav.
Elon Musk on taas maailma rikkaim inimene
Bloombergi miljardäride indeksi järgi on Elon Musk taas maailma rikkaim inimene.
Venemaa naftaeksport on rekordsuur. Sanktsioonidest hoolimata jõuab seda ka Euroopasse
Venemaa eksportis aprillis rohkem naftat kui ühelgi teisel kuul pärast Ukraina sõja algust, vahendab EuroNews. Ekspertide sõnul on Euroopa sanktsioonid hambutud.
Ettevõtjad saavad riigi toel suurendada oma energia varustuskindlust
Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo kinnitas ettevõtete varustuskindluse toetuse tingimused, millega toetatakse Ukraina sõjaga kaasnenud energiakriisist mõjutatud ettevõtteid. Toetuse eelarve on 20 miljonit eurot ning toetatakse ettevõtete üleminekut taastuvenergiale, salvestusseadmete ostmist ning kaugküttega liitumist.
KAART | Euroala hinnatõus aeglustus oluliselt, kuid järjekordsest intressitõusust see veel ilmselt ei päästa
Kui euroala inflatsioon on jätkuvalt kaugel 2% eesmärgist, siis mais võis näha hinnatõusu olulist pidurdumist.
Eesti firma korraldab ühistransporti nüüd Leedust Singapuri ja Araabiani
Eesti tehnoloogiaettevõte Ridango käivitas just kaaluka ühistranspordi pileti- ja reaalajasüsteemi Vilniuses, kuid võitis uue lepingu ka Singapuris ja Araabias.
Kindlustus: jäätmejaama põleng tekitas naabruses asuvale Pakendikeskusele miljonitesse ulatuva kahju
Eelmisel nädalal Suur-Sõjamäe tänaval asuva jäätmejaama ulatusliku põlengu tõttu sai kahjustada kõrval asuv Pakendikeskuse hoone, mis oli kindlustatud Salva Kindlustuses. Kindlustusseltsi hinnangul võib tekitatud kahju ulatuda mitme miljoni euroni.
Bolt Food lõpetab Rootsis tegevuse
Bolt Food paneb Rootsis 25. juunist uksed kinni, kirjutab breakit.se.
Veel üks koondamine: pikalt tegutsenud ettevõte sulgeb oma Aseri tehase põhiliini
Aseri tehase põhiliin seiskub määramata ajaks alates 31. augustist. Ettevõte jätkab siiski musta värvi toodete valmistamise, nurgakivide ning kiviplaatide lõikamisega.
Kasela kalaettevõte jõudis nappi kasumisse, kuid ees on äärmuslikud väljakutsed
Märtsiga lõppenud kvartalis langes PRFoodsi käive pea poole võrra, kuid mulluse kahjumi asemel on seekord napp kasum. Suur laenukoormus seab ettevõttele äärmuslikke rahavoogude juhtimise väljakutseid, märgitakse börsiteates.
Operaili kahjum kujunes eelmise aastaga 16 miljoni euro suuruseks
Operail 2022. aasta puhaskahjumiks kujunes pärast varade ümber hindamist 16 miljonit eurot.
Kolmekordne tasu: elektrimüüja viis kliendi tema tahte vastaselt üle universaalteenusele
Elektrumi kliendi elektrileping lõppes 31. detsembril 2022 ning ta viidi 1. jaanuarist üle universaalteenusele. Tarbijakaitse sõnul selleks aga õiguslikku alust polnud.
Krüptofirma Change'i asutaja müüs tükikese firmast maha
Kodumaise krüptofirma Change'i suurim aktsionär ja juht Kristjan Kangro müüs maha osa oma aktsiatest.
Eesti fassaaditootja läheb pankrotti, kümned inimesed jäävad töötuks
Metus-ESTi tänane finantsseisund ning käibeprognoos teiseks poolaastaks viitavad sellele, et firma maksevõimekus kuust kuusse aina väheneb, seega oleks peatselt tegemist püsiva maksejõuetusega. Seetõttu otsustas ettevõte ennetavalt sisse anda pankrotiavalduse.
Kaup raudteelt kadunud. Kümned miljonid eurod raudtee ülalpidamiseks tuleb nüüd leida maksumaksjal
Tänavu peab riik raudtee ülalpidamiseks maksma juba 10 miljonit eurot rohkem kui mullu.
Kirjanik ja lugude jutustaja Eia Uus räägib idumaailma sellest tahust, millest siiani on vaikitud
Lugude jutustaja Eia Uus on enda jaoks avastanud idufirmade maailma ning aitab seda sektorit väga olulise probleemi leevendamisel.
ÜLEVAADE | Välisturgudel investeerimine on liiga kallis? Kauplemisplatvormide tasud erinevad pankade omadest mitu korda
Investeerimisplatvormide turg on kirju ja valiku langetamine muutunud aina keerulisemaks.
Kaks arvamust. Eesti majandus langes, kuid mitte palju
Statistikaameti andmetel vähenes tänavu esimeses kvartalis Eesti sisemajanduse koguprodukt 3,2%.
Hispaanias elav inglane: ebakindlus avada sünnimaal ettevõte tõi mu hoopiski Eestisse
Inglismaalt pärit Maya Middlemiss kaalus algselt luua ettevõte Inglismaale, kuid ebakindlus riigi olude ees tõi ta hoopiski Eestisse.