Maaleht
Kõik audioartiklid
Kas võin üürilise korteris välja lülitada elektri, kui ta üüri ei maksa?
Maalehe lugeja: „Olen FIE. Üürisin mulle kuuluva korteri välja. Lepingus oli järgmine punkt: kui leping lõpeb, katkeb ka elektrileping. Nüüd ongi leping lõppenud, aga üüriline välja minna ei taha ega taha ka korteri üüri maksta.“
Kõlava lauluga aed-põõsalinnu sulestik on kõige igavam
Märkamatult on ligi pool suvest selja taha jäänud ja öödki venivad nüüd tasapisi pikemaks. Pea igast metsa nurgast kostnud rõkkav linnulaul on nüüdseks möödanik ja katkendlikult laulavad veel enamasti vaid üksikud väike-lehelinnud.
Urmas Glase: iga mets pole korilasele
Keskmise kaaskodaniku tajuvälja jõuab mets jõulukuuske otsides, piknikul või loodusretkel, avastades, et keegi on kodulähedase akude laadimise lemmiksalu lagedaks tõmmanud, või mis peamine – seene- ja marjakorjamise hullusest haaratuna.
KÕPLAHÕIMLASED | Surematu kahjuri tõttu pole kartulikasvatajaks küll võimalik hakata
„Tulete maalt, tooge mõni kilo värsket kartulit ka kaasa - see kasvab teil ju seal niisama!“ Sellist palvet on Kõplahõimlased juba mitu korda kuulnud. Ega kahju olekski, kui kartul tõepoolest niisama kasvaks.
Teadlased töötavad metsa- ja põllumajanduse kliimakindlamaks muutmise nimel
Kliimamuutused suruvad põllumehi ja metsaomanikke leidma oma valduste majandamiseks viise, mis tagavad põllukultuuride ja metsade vastupidavuse muutuvates tingimustes.
TOTAALNE MUUTUMINE | Evald Okase lapselaps lõi tondilossist muuseumi särama. „Vanaisale oleks see meeldinud!“
Möödunud nädalavahetusel avas Haapsalus uksed Evald Okase totaalse muutuse läbinud muuseum. Kahel korrusel näeb nüüd kunstniku töid, mis aastakümneid hoidlates või erakogudes varjul olnud.
Eesti pommikoerte Yenko, Lexuse ja Kimbo jaoks algas olümpia juba mitu nädalat tagasi
Reede õhtul avataval Pariisi olümpial langevad prožektorite valgusvihud ja tuhandete pealtvaatajate pilgud küll sportlastele, kuid et nad üldse mõõtu võtta saaksid, peavad spordipeo korraldajad olema kindlad, et võistluspaik on ikka ohutu. Oma panuse olümpiamängude turvalisusse annavad teiste seas kolm Eesti pommikoera: Yenko, Lexus ja Kimbo
RMK juht Mikk Marran riigikontrolli auditist: „Nende tööks ongi olla keskmisest kriitilisem“
Riigikontrolli audit heidab halba valgust Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) aastatetagustele kestvuslepingutele, mis võivad sisaldada ebaseaduslikke salaleppeid ja puidu müümist alla turuhinna. „Puiduturustusosakonna inimesed on loomulikult pinge all,“ tunnistab RMK juhatuse esimees Mikk Marran intervjuus Metsalehele.
Spordikommentaator Margus Uba: Eesti naaseb olümpiamängudelt kolme medaliga!
Margus Uba sõidab täna Pariisi, et juba homme vahendada Eesti televaatajaile olümpiamängude avatseremooniat ning mõne päeva pärast kommenteerida kergejõustiklaste etteasteid. Uba lubab, et kuigi mänge näitavad kommertskanalid, ei riku reklaamipausid seekord elamust. Eesti sportlastelt ootab ta koguni kolme medalit.
OLÜMPIALUGU | Sajanditagune Pariis oli eestlastele väga helde, aga ihkasime veel enamat
Täna avatakse Pariis 33. olümpiamängud. Homme möödub aga sada aastat Pariisi eelmiste mängude lõpetamisest. Eesti oli noil mängudel esindatud tervelt 44 sportlasega. Ka tasu oli vääriline – kuus olümpiamedalit, millest üks kuldne. Samas oli aeg, kui tõstmises võidetud kolm medalit tähendas pettumust.
JURIST VASTAB | Mida teha, et elukaaslast pärast minu surma korterist välja ei visataks?
Elan koos elukaaslasega oma korteris, aga abielus me pole, lapsi meil ka ei ole. Oleme mõlemad eakad.
Thuni külvikalender augustiks: tuleb arvestada jaheda maaelemendi tugeva vastumõjuga
Maria ja Matthias K. Thuni järgi
MAARAHVA KALENDER | Põimukuu ehk augusti kõvad ja pehmed ajad
Põimukuu, ka lõikus-, rukki- ja viljakuu.
JUHIS | Umbrohust väetised: kuidas neid valmistada ja kasutada
Olen kogenud aednikelt kuulnud, et umbrohtudest valmistatud leotised on head nii taimede väetamiseks kui ka kahjurite tõrjeks. Millised taimed selleks kõige paremini sobivad ja kuidas taimeväetisi teha?
80 aastat Sinimägede lahinguist: kas see oli ikka Eesti ajaloo üks veriseimad? Seni väidetud arvud on täiesti valed
1944. aasta suvel Narva rindel peetud lahinguid tavatsetakse iseloomustada kui kõige ohvriterohkemaid, mis Eesti pinnal eales aset on leidnud. Kuid mida räägivad hukkunute arvu kohta arhiivimaterjalid?
Haapsalu tuntud restorani eest näpati jänes. Nädala pärast saabus see Soomest mustas kotis, longero hais küljes
Restorani Kärme Küülik omanik Jaanus Kalm ei saa juhtunust rääkides naeru pidama: niivõrd absurdne oli nädal aega kestnud jant, mis päädis eile longerolõhnalise murujänese naasmisega.
FOTOD | Äike ja tihe sadu rapivad Lääne-Eestit, on üleujutusi
„Vihmasadu oli nii vägev, et tuli kummisaapad üles otsida, et hoovist välja saada,“ kommenteeris olukorda lugeja Haapsalust. Kella 14 paiku liikus linnast üle korralik äikese- ja vihmapilv. Õhtul sai ka Tallinn oma osa.
FOTOD | Võimas vihmasadu uhtus Ugala teatri eest teealuse pinnase minema
Kolmapäeval oli Viljandis nii tugev vihmasadu, et lisaks ülueujutaud tänavale, viis vihm ära kõnnitee all oleva pinnase.
Noortalunik: investeerisin külasse üle miljoni, aga riigil pole raha, et meil isegi teed korda teha
Mahebroilerite ja -munade tootja Lauri Bobrovski töötleb oma saadusi sel aastal rajatud uues linnulihatööstuses Kesk-Eestis, et mahelihaturgu üha laiendada.
REAALAJAS KAART | Vaata, kuhu äike liigub!
Taas on põhjust jälgida äiksekaarti. Allolevalt kaardilt näeb, kuskandis liigub parasjagu äike.
„Kasvatan unetundide arvelt mustikat, aga klient ostab poole odavamat välismaist marja!“
Tallinna Keskturul olid kell 15.05 letid veel lookas. Lähemal vaatlusel selgus, et enamasti olid pakutavad viljad pärit Eestist.
PUIDUTURU GRAAFIKUD | Küttepuidu hind on grammikese langenud
Hinnatrendid sortimentide gruppides olid üldjuhul erisuunalised – männipalgid odavnesid, kuusepalgid kallinesid, kase jämesortimendid odavnesid, haava- ja sanglepapalgid kallinesid. Ainult paberipuidul olid kõikide puiduliikide hinnad languses, nii nagu ka küttepuidu hind.
KARIKATUUR | Hästi kaitstud Eesti
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte
Toidutöösturid: toidu hinnad kallinevad veelgi, valik poelettidel väheneb
Uus valitsus kavatseb 2025. aasta juulist tõsta käibemaksu kaks protsendipunkti ehk 24 protsendile. Toidutööstuste juhtide sõnul tähendab see paratamatult toidu hindade kallinemist.
Tallinnas tegutseb purskkaevuterrorist: „Ta jõuab lagastada 1000 inimese eest. Uskumatu tüüp!“
Üle Eesti on inimesed märganud purskkaevude kallal toime pandud ulakusi, mis veesilmad töökorrast välja viivad. Kuid see pole midagi võrreldes sellega, mida suudab Tallinna purskkaevude rivist välja viimisel teha üks keskealine mees.
Sünoptik Kairo Kiitsak: uus nädal tuleb jahenemisega. Vihmaga on veidrad lood
Soojast lähiajal puudust ei tule, ent vihma jagatakse väga ebaühtlaselt. Osa piirkondi on juba enam kui kuu normi jao vihma saanud, samas kui teised pole tilkagi näinud.
ÜLEVAADE | Mida teame seni julgeolekumaksust. Kas tõesti kaotab keskmine inimene 2000 eurot aastas?
Uus julgeolekumaks 2% tuludelt on valitsusel plaanis kehtima panna esimesest eurost alates, ehk siis puudutab ka kõige vaesemaid. Käibemaksu kasv on samuti valusam neile, kel lõviosa sissetulekust kulub toidu ja muu esmavajaliku peale.
Turistide hordid tüütavad Viivikonna elanikke: „Naabril marsiti tuppa sisse, kuigi uksel oli lukk ees!“
Üksikute elanike ja paljude tühjade majadega kunagisest kaevandusasulast on saanud turismisihtkoht. „Viimasel ajal on Viivikonna vastu suur huvi filmitegijail,“ selgitab Narva-Jõesuu linnapea Maksim Iljin. „Kui lammutame tühjad majad maha, siis kaob ju ka nende huvi.“
Hannes Rumm: Lääne lollid ja Eesti targad. Sapiselt
Üks kogenud diplomaat kurtis hiljuti, et kui varem suhtusime me lääne partneritesse isegi siis viisakalt, kui nende tõekspidamised Eesti seisukohtadega ei kattunud, siis viimastel aastatel on tekkinud uus reaalsus. Isegi tipp-poliitikas ja peavooluajakirjanduses koheldakse välispartnereid nii, nagu ei sõltuks Eesti julgeolek ja majanduslik heaolu enam neist.
Argo Ideon: küürust peab lõpuks lahti saama!
Alates 2018. aasta algusest figureerib Eesti maksupoliitikas üks kühmjas rasvkoemoodustis. Selline kumeralt esile ulatuv kõrgem koht. Nähtuse n-ö viisakas nimi on maksuvaba tulu arvestus, aga rahvas teab seda maksuküüru nime all.
„Ja algul veel tundus, et kellele seda vaja on?!“ Villakambriga alustanud pere sattus kullasoonele
Haapsallased Angeli Korjus ja Mart Veski panid esiti hullumeelsena tundunud unistust taga ajades püsti villavabriku, kuhu nüüd sajab mitut sorti villase lõnga tegemise tellimusi mitmelt poolt Euroopast.
ARVUSTUS | Vaiko Epliku autorisaade on kui peen rätsepaülikond
Muusik Vaiko Eplik on pannud oma saadete sarjale nimeks „Muusika nõudlikule maitsele“ ja teeb siis neid autorisaateid Vikerraadios nii, et esitab kõrgeid nõudmisi ennekõike endale. Tema tunnised saated saavad liiga kiiresti otsa, tahaks rohkem ja uuesti kuulata.
Põllumaakaasikutes ei sõltu alustaimestiku areng puistu tekkeviisist
Põllumaadele kasvama hakanud metsade alustaimestus asenduvad põllutaimed aegamööda metsale omaste taimedega. Värske kodumaine uuring näitas, et viljakate parasniiskete muldadega endistel põllumaadel sirguvates loodusliku tekkega ja istutatud kaasikutes areneb alustaimestik sarnaselt.
Lõuna-Eestis tõstab sigade Aafrika katk jälle pead
Põllumajandus- ja toiduameti (PTA) teatel tuvastati viimasel paaril nädalal katk viiel metsseal kolmes Lõuna-Eesti maakonnas, mistõttu rõhutab amet, et seapidajad peavad olema tähelepanelikud ja järgima bioturvanõudeid.
Pool suve on läbi ja tont passib põõsas
Käes on aeg, mille kohta me esivanemad ütlesid, et suvel olevat sügise kõrvad ja põõsastes passivad tondid. Hilissuve alguseks loeti 13. juulit – mareta- ehk karusepäeva. Jaagupipäev, 25. juuli andis aga märku, et viljakoristus pole kaugel. Mida selle tarkusega tänapäeval peale hakata?
Amet hakkab maaomanikele loodusväärtuste kohta otseteavitusi saatma
Maaomanik saab keskkonnaportaalist või metsaregistrist ise uurida, millised looduskaitset vajavad väärtused tema maal asuvad, kuid keskkonnaamet otsustas maaomanikele teabe veelgi lähemale tuua ja hakata muutuste kohta e-kirjaga teavitusi saatma.
Sisekujundaja soovitused: kuidas suvila hubasemaks muuta?
Suvilast saab tihtipeale koht, kuhu on kokku kuhjatud mööbliesemed ja kodutehnika, mis linnas oma aja ära elanud, kuid ei sobi kokku ja muudavad ruumi kitsaks. Mõne lihtsa nipiga saab aga suvekodule uue ilme anda.
Sellesuvine umbrohupeenar
Umbrohtusid inimene naljalt ei salli. Ainult mõnele harvale ilusate õitega lillele tehakse erand, eeskätt rukkilillele ja moonile. Või siis ka neile, mida kõlbab suhu pista.
Suursugune valge tolmpea
Kui nimetada Eesti kõige suursugusemaid orhideid, siis kahtlemata on seda kuldking. Aga ka punane ja valge tolmpea oma kaunidusega on samaväärsed.
Biznaga - Costa del Soli aromaatne sümbol
Malaga peatänaval torkavad silma lillemüüjad, kel kandikul pikkade varte otsas meeldivalt aroomi levitavad lillepallikesed biznagad. Lähemal silmitsemisel selgub, et tegu pole küll päris lilledega, kuid ometi on neist saanud Malaga sümbol.
Värske mesi suvisel toidulaual
Suve lõpp on värske mee aeg ning nüüd tasuks mett ka toitudes rohkem kasutada.
Milliseid toiduaineid hapendada, milliseid hoopis kuivatada või külmutada?
Hapendamine on tuhandete aastate vanune tehnoloogia toidu säilitamiseks, selles osalevad ensüümid ja mikroorganismid.
Kuivatada, külmutada või hoopis kuivkülmutada? Teadlased selgitavad, milline on parim viis marjade-puuviljade säilitamiseks
Lihtne on teha moosi ja mahla, aga vahelduseks võib talvevaru kogudes proovida ka marjade-puuviljade kuivatamist.
Triinu Soikmets: kriun ja kräun elupuu taga. Siili ja rebase võitlus päädis nõutukstegeva lõpuga
Jalgpall vallutas ekraanid – tugitoolisportlase kodukinos või hipsteri iPhone’s, Iiri pubis või Miami Beachi stiilis lounge’is.
Piret Tali: kui kiiresti vastab töömeilile puhkusel olija? 30-50% meist ei oskagi tööst lõõgastuda
Eestis on puhkusega nagu jaanipäevaga, mida pikalt oodatakse ning planeeritakse, nagu oleks see Elu Parim Elu. Aga kui see on läbi, kehitame nõutult õlgu ja lohistame end veelgi kurnatumana – ja ka pisut pettununa – töölaua taha tagasi.
HÄÄLETA | Kellest saab Kogukonna Hing 2024? Valik on sinu
Maalehe veebilehel on avatud hääletus, mille tulemus otsustab, kellest saab konkursi „Kogukonna hing 2024“ tiitlivõitja.
VIDEO | Nii valmib Viinamärdi talus üks maailma hittjuustudest
Avatud talude päeval sai Tartumaal Viinamärdi talus näha, kuidas itaallasest peremees Denis Pretto teeb üht viimaste aastate juustumaailma hitt-toodet - burratat.
Vargad on sel suvel näpanud juba pooltuhat ratast
Käesoleva aasta 1. maist kuni eilseni on üle Eesti registreeritud 451 jalgrattavargust. Viimaste aastate menetlustulemuste põhjal suudab politsei tuvastada aga vaid iga kümnenda varguse.
Suveüritused kergitasid koroonaviirusega nakatumist
Terviseameti teatel haigestus möödunud nädalal koroonaviirusesse 342 inimest, mida on 113 võrra rohkem kui üle-eelmisel nädalal.
Hebo Rahman: ärge lihtsalt olge vaesed!
Arvasite, et Kaja Kallas ei osanud rahvaga rääkida? Michali valitsus keerab kohe alustuseks vinti juurde ja hüüab üle maa: ärge lihtsalt olge vaesed!