Maaleht
Kõik audioartiklid
Mullasõber Ants-Endel Sõrra: tuleb kasvatada seda kultuuri, mis mullale sobib
Mullasõbra tiitli pälvinud Ants-Endel Sõrra ütles tunnustuse saamisel, et tal on olnud parimad nõustajad ning talu optimaalne suurus – ca 800 hektarit – võimaldab teha kõik tööd õigeaegselt.
Lusikatäis tselluloosi igal hommikul võib teha lõpu inimkonda vaevanud näljahädadele
Unustage MMS – see on eilne päev. Soome teadlased on välja töötanud uudse supertoidu MMC, mis aitab paremini toitaineid omastada.
JUHIS | Planeeri oma aed nii, et kõigile jätkuks ruumi meelepäraste tegevuste jaoks
Aed ei ole ainuüksi taimede kasvatamise paik, aed on eluruum ja peaks koos siseruumidega moodustama terviku, olles siseruumide pikenduseks.
VIDEO JA FOTOD | Tori silla lähistele on tekkinud pikk jääsulg
Pärnumaal Tori vallas Tori silla juures on jääsulg. Sinna on kogunenud suur hulk jääkamakaid, mis ei taha edasi liikuda.
Maksuekspert Joel Zernask: automaks lööb valusaimalt neid, kelle auto kedagi ei häiri
Tänapäeval on moekas olla autovastane. Autod lärmavad, saastavad, raiskavad ruumi ning tapavad metsloomi ja inimesi. Kaasaegne ja hooliv kodanik sõidab ühistranspordi või (kasti)rattaga.
Maksu- ja tolliamet hoiatab: võltsitud kaupa tellides võib jääda ilma nii kaubast kui rahast
Kui väljastpoolt Euroopa Liitu tellitud võltsitud kaup avastatakse tollikontrollis, peetakse võltsitud toodanguga pakk kinni ja hävitatakse.
Vallavalitsuse autod maksust vabaks? „See tuleks niikuinii maksumaksja taskust“
Kohalike omavalitsuste autod on vajalikud avalike teenuste osutamiseks ja neid võiks käsitleda analoogselt operatiivsõidukitega, leiavad omavalitsusjuhid.
Argo Ideon: Tallinna kesklinnas pole COOPi, Lidlit ega teisi odavpoode. Kuidas niimoodi hakkama saada?
Võib kõlada üllatavalt, aga Tallinna kesklinnast on teatud mõttes saanud ostukõrb. Mitmed odavama otsa toidupoed on pealinna südamest kadunud, või pole neid sinna tulnudki.
Vererada ja jäljed hoovis: tagaotsitav mees tungis Keilas eramajja
Keila eramust saabusid hiljuti sissetungihäired, millele reageeris G4Si patrull.
Teadlased said seitse miljonit, et katsetada uusi kultuure: „Alustame bataadist.“
Mullune põud vähendas tublisti põllumeeste saake. Selle edaspidiseks vältimiseks panevad teadlased agroökoloogia tippkeskuses pead kokku ja töötavad välja uued lahendused.
KUULA | Koorijuht Heli Jürgenson: lauldud sõna on alati väga suure mõjuväljaga
„Nagu Roman Toi ütles - huvitav, aga laulud, mida on rohkem harjutatud, tulevad paremini välja,“ muigab koorijuht Heli Jürgenson, kes on 2025. aastal peetava XXVIII laulupeo kunstiline juht.
Puidutööstusse jõudnud kriis on toonud üllatavaid tehinguid
Majanduskriis on jõudnud ka puidutööstusse. Teisalt avab keerulisem aeg uusi ärivõimalusi, mille äsjaseks näiteks on Metsä Groupile siin kuulunud puiduvarumisäri minek Eesti ettevõtjate kätte.
FOTOD ja VIDEOD | Kas maailmarekord? Soome-Eesti saunatandem külastas nädalavahetusel jooksul 101 sauna
Tallinnas sauna ultramaratoni läbi teinud Soome saunasangar on lubanud külastada kõiki Soome avalikke saunasid ja neist raamatu kirjutada, praegu on skooriks enam kui 400.
Brit Padjus: maa hinna kolmekordne kasv paneb põllumehe valikute ette
Maa-ameti värske hinnastatistika andmeil on haritava maa hinnad viimasel kümnendil kolmekordistunud. Kasv on olnud eriti terav viimasel kahel aastal, kus hinnatõus on ulatunud lausa 53 protsendini.
Sombused ilmad on talveunest äratanud Jõgevamaa karud
„Oi, vaadake lapsed, karu on maanteel ja tuleb otse meie poole,“ üllatus aasta põllumees 2023 ja Puutsa talu perenaine Airi Külvet reede hommikul, kui talupere autoga Jõgevale sõitis.
Pannkook – lihtne ja maitsev roog, mille valmistamisel lase fantaasial lennata
Rõõmuks ei olegi palju vaja, piisab vaid päikeselisest nädalavahetuse hommikust, laual kõrguvast äsja küpsetatud pannkoogivirnast, kõrval moos või marjad.
FOTOD | Hämmastavate õitega orhideed Tallinna botaanikaaias
Tallinna botaanikaaia liigi- ja sordirikas orhideekollektsioon ei ole külastajatele avatud täies mahus. Kord aastas tuuakse aga selle varamu parimad esindajad kõigile vaatamiseks välja. Nii ka tänavu. Orhideepäevad kestavad 1.–10. märtsini.
Ivo Linna mälumäng 247. Millisel olümpial sai esimest korda medalid kaela riputada?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
KEVAD ON PAASTUAEG | Retseptid, mille abil paastuaja toidusedel maitsvaks muuta
Kristlikus kultuuriruumis teame, et pärast vastlapäeva algab suur paast, mis kestab lihavõtteni. Kuid samas on paastuaeg ka mitme teise religiooni järgijatel. Eri rahvaste paasturoad on põnevad ja kahtlemata ka tervislikud.
Margus Mikomägi: „20 päeva Mariupolis“ on väga mõjuv film
Unustada ei tohi. Kui jooksid dokumentaalfilmi „20 päeva Mariupolis“ tiitrid, tekkis teleekraani vasakule ülanurka kiri „Järgmisena: SURM PARADIISIS“. Võiks parafraseerida: „Enne: SURM PÕRGUS“. See Mariupoli õudusi kirjeldav dokk kandideerib Oscarile. Telekavas järgnenu on Inglise–Prantsuse komöödiaseriaal.
Mustamäel tegutseb loomapiinaja, kes naelutab puude ja pinkide külge oravaid ning jäneseid
Surnud väikeloomi on täna ja eile leitud Mustamäel Kännukuke piirkonnas puude ja pinkide külge naelutatuna.
Järjekordne lihatööstus ja kanala sulgeb uksed. „Ei jaksa enam peale maksta“
„Meie põhitegevus on ikkagi piimatootmine, kuna väike lihatööstus ja kanala majandasid kahjumis, siis peamegi need harud sulgema,“ selgitab Kehtna Mõisa OÜ juhataja Märt Riisenberg.
Sõda annab Ukraina kohtutele meeletult tööd ja pakub uudseid väljakutseid
„Muidugi jagame oma kogemusi, kuid sõja tõttu on Ukraina kolleegide laual asju, millest ka meil on õppida,“ tõdeb riigikohtunik Ivo Pilving. „Sõja ajal on osa protsesse kiiremad, ka kohtupidamine on kiirem.“
UUS SEADUS | Pikaajalise haiguse korral saab edaspidi ka töötamist jätkata
Valitsus on saatnud riigikogusse eelnõu, mis võimaldab patsiendil jätkata kahest kuust pikema haiguslehe ajal töötamist osalise koormusega või kergemate tööülesannetega ning saada töötasu.
FOTOD | Sookured ja põldlõokesed on kohal. Lindude ränne nihkub aasta-aastalt varasemaks
„Sellist rändlindude tulekut pole veel oma loendusajaloo jooksul kohanud,“ sõnas keskkonnaagentuuri lindude spetsialist Jaak Tammekänd agentuuri postituses.
Kõva paugutamine häirib? KOVidele makstakse 1,35 miljonit eurot harjutusväljade häiringutasu
Nagu mullugi, maksab Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK) tänavu 16 kohalikule omavalitsusele kaitseväe ja Kaitseliidu harjutusvälja kasutamisega kaasneva häiringu eest hüvitisena 1 350 000 eurot.
KAART | Maa-amet märkis ära 96 parimat taliujumiskohta Eestis
Kõige populaarsemad piirkonnad talisupluse harrastamiseks on Tallinnas Noblessneri ja Lennusadama piirkonnas ning Saaremaal Kuressaare lahe ääres, selgus Maa-ameti üleskutsel valminud talisupluskaardilt.
„Eesti veiseliha enam islamiriikidesse ei jõua.“ Aretajaid morjendab plaan elusloomade vedu piirata
Tänu tipptasemel aretusele viidi Eestist mullu välja ligi 60 000 veist, keda oodatakse Usbekistanist Türgini. Sellele võib aga hoobi anda Euroopa Komisjoni plaan hakata senisest rangemalt reguleerima eluloomade vedu, mis viiks siinse loomakasvatuse kiirelt kahjumisse.
FOTOD | Tark ja uudishimulik ronk kavaldab looduspiltnikud üle
Sageli olen just veebruaris ja veel märtsi keskpaigaski sattunud peale mitmele rongapaarile, kes taevalaotuses üksteist taga ajavad ning siis ühtäkki selja maapinna poole pööravad.
Hillar Padu: eelarverahu „iga hinna eest“ toob kurdistava vaikuse ääremaa tühjas koolimajas
Jutud käivad nagu pool sajandit tagasi: ebavõrdne majandustase ja ääremaastumine. Tollal olid probleemiks kolhoosid-sovhoosid, nüüd koolid. Õpetajaid ei jagu või põgenevad linna, aga maksueraldisi kohalikuks arenguks või palgalisaks ei leita.
Karolin Jürise: režissöör keelas mul „Elu ja armastuse“ lugemise. Et ei segaks rolli sisseelamist
Karolin Jürise, kes Tammsaare romaani põhjal valminud filmis „Elu ja armastus“ on Irmana rahva südamesse pugenud, hakkab peagi kehastama Erika Salumäed. „Meil kolmel on nii mõndagi ühist, oleme kõik väikesest kohast pärit.“
Juubilar Ene Ergma sai 80: lõpuks olen täiskasvanu! Nüüd võib pidu pidada
„Või nii! Esmalt räägite mulle ilusti, et olen kahekümnene ja siis põrutate järgmiseks, et saan 80!“ Aga nii ongi: akadeemik Ene Ergma sünnipäev langeb liigaastale ja kalender annab võimaluse seda õigel päeval pidada igal neljandal aastal.
„See on Kremli kaval plaan.“ Poola talunikud blokeerivad nädalaks Poola-Leedu piiripunkti
Poola põllumehed kavatsevad alates 1. märtsist nädalaks blokeerida Leedu-Poola piiripunkti, millel asuv Via Baltica maantee on peamine marsruut Euroopasse, alates Tallinnast ning lõppedes Varssavis. Leedulaste arvates võib tegu olla Kremli hübriidoperatsiooniga.
ARVUSTUS | „Meister ja Margarita“: milleks meile paradiis, meil on Krimm!
Režissöör Mihhail Lokšini ning stsenarist Roman Kantori selgelt diktatuuri- ja totalitarismivastast filmi „Meister ja Margarita“ polegi Venemaal ära keelatud.
Looduskaitsjad on segaduses: miks peab mahetoitu pakendama?
Sageli tekib küsimus, miks peavad mahetooted olema pakendatud. Ostes tooteid, mis on justkui keskkonna- ja tervisesõbralikud, tundub vastuoluline, et neid ümbritseb pakend. Miks see nii on?
Võrklaev: muuseumiautode mootorsõidukimaksu hakatakse tagantjärele kompenseerima
Rahandusminister Mart Võrklaeva sõnul on alusetud väited, et muuseumid hakkavad nende eksponaatideks olevatelt vanaautodelt tasuma suuri summasid mootorsõidukimaksuks.
Marika Villa: Saksa valitsus loob migrantide paradiisi
Saksa valitsuse SKT kasvuprognoos tänavuseks on vaid 0,2 protsenti, mis tähendab sisuliselt nullkasvu. Paljud ettevõtted plaanivad tootmist kolida mujale, näiteks Poola.
PUIDUTURU GRAAFIKUD | Kõik hinnad on tõusuteel
Iseloomulik on kõigi sortimentide kallinemine. Hinnatõusud ei ole suured ja mõnel juhul on üsna minimaalsed. Märkimist väärib lehtpuupalkide kallinemine. Metsaomaniku vaatevinklist on okaspuupalkide hind rahuldav, küttepuidu hind küllaltki hea, lehtpuupalkide ja paberipuidu hind hea.
ILMAPROGNOOS | Nädalavahetus tuleb soe ja päikseline. Edasi ilm pöördub
Alates tänasest hakkab ilmas domineerima kõrgrõhuala serv. Kõrgrõhuala ise asub Venemaal.
Mari Kartau: ametnik arvutab, jumal naerab
Samal ajal kui enamus jälgib pingeliselt ettevalmistusi Eurovisiooniks, on olemas vähemus, kes hoiab kätt Euroopa Liidu kliimaeesmärkide pulsil.
KARIKATUUR | Üks maks on veel kehtestamata...
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte
Kristen Michal Stenbocki majja minekust: kui minu nime pakutakse, ju siis teen oma tööd hästi
Kliimaminister Kristen Michali nimi on enim kõlanud võimaliku uue peaministri kandidaadina. Staažikas poliitik ise seda intervjuus kordagi ei kinnita. Aga kategooriliselt ei eita ka. „Olen endale armsaks mõelnud selle töö, mida teen. Ja see on väga põnev töö,“ rõhutab Michal.
Ühisveevärgi kliente ootab kopsakas hinnatõus
Samal ajal kui Euroopa Liidu toetused vähenevad, vajavad Eesti vee- ja kanalisatsioonivõrgud lähema tosina aasta jooksul umbes 2,5 miljardi euro eest investeeringuid, mis toob kaasa teenuse kallinemise.
Argo Ideon: automaks tuleb, olgu see nii ebapopulaarne kui tahes
Pikema nimega „mootorsõidukimaks“ leiab rahva seas äärmiselt vähe mõistmist. Norstati läbi viidud küsitluse kohaselt 76% inimestest ei toeta automaksu, toetajaid on vaid 19%.
Raadiohommiku trio jätkab teles ehk „Kolmekas“
15. märtsil kell 21 alustab TV3 ekraanil uus reedeõhtune meelelahutussaade „Kolmekas“, mida juhivad Andres Puusepp, Jürgen Pärnsalu ja Grete Kuld.
Riina Roose: mida intelligentsem inimene, seda vähem tekitab ta enda ümber müra
Laulupedagoog ja Tallinna Linnateatri muusikajuht Riina Roose sai teisipäeval 60 aastat vanaks. Elab keset muusikat, aga ülekõige maailmas naudib just vaikust.
Erilisel päeval iseäralikest tähtedest
Füüsikateoreetik Lev Landau viitas 1931. aastal ilmunud artiklis, et äsja leitud valge kääbuse piirtihedus pole veel absoluutne piir, leiduda võib ka aatomituuma tihedusega tähti.
TEADUS | Põud pärsib metsade süsiniku sidumist
Kuumalaine mõju metsade süsiniku sidumise võimele sõltub metsa liigilisest koosseisust ja mullast, põuda taluvad paremini männikud.
Metsaomanik, jäta hundipuud metsa mälukandjaks
Oleme riigina võtnud suuna, et igasugune majandamine, sh metsade majandamine peab mahtuma looduse piiridesse. Seda põhimõtet järgides võiks me metsatöödel võtta eesmärgiks nn ökosaarte säilitamise. Miks mitte rajada need hundipuude ümber.
Jahimees: öösihiku lubamisega metsseajahiks avatakse Pandora laegas
Samal ajal kui mitu jahinduse, loomakasvatuse ja toidutootmisega seotud katusorganisatsiooni vaatavad ootavalt keskkonnaameti poole, et lõpuks ometi saada luba kasutada metsseajahil öösihikut, esindab Kasari jahiseltsi juhatuse liige Kulno Rehkalt neid jahimehi, kelle hinnangul peaks öösihik olema viimane hädaabinõu.