Maaleht
Maaleht
Kõik audioartiklid
FOTOD | Esmakordne juhus: taliuinakust ärganud karu varastas soolakivi
Jõgevamaa jahimees Toivo Tõnson saatis Eesti Jahimeeste Seltsile huvitava info maapeal paiknevast soolakust, mida kasutasid erinevad ulukid. Sealse soolakivi viis endaga kaasa taliuinakust ärganud karu.
Hannes Rumm: kas Kaja Kallas lendab Stenbocki majast kõrgemale?
Kunagi pole ükski Eesti poliitik olnud isegi lähedal rahvusvaheliselt tõeliselt silmapaistvale ja mõjukale ametikohale. Nüüd võib sellisest võimalusest vähemalt tõsiselt rääkida.
Sisuturundus
Sisuturundus
Tulevikusaun ehk pöördeline lahendus kõrvetavale-väsitavale leilile
Tulevikusaunast rääkides tuleks astuda hetkeks hoopis ajas tagasi ning rääkida kõigepealt minevikusaunast ehk klassikalisest suitsusaunast, sest eelnevad teadmised ja kogemused loovad soodsa pinnase tõeliselt uuendusliku sauna sünniks.
NÄDALA ILMAPROGNOOS | Vastu uut nädalat teeb ilm ebameeldiva vingerpussi
Järgnevate päevade ilma määravad madalrõhkkonnad ja nende lohud, mis üksteise järel lääne poolt sademeid toovad.
Euroopa aasta puu konkursi võitis juba teist aastat järjest tamm Poolast
Eile õhtul kuulutati Brüsselis välja tänavuse Euroopa aasta puu konkursi võitja, kelleks sai ülekaaluka häälteenamusega Fabrykanti tamm Poolast. Eestit esindanud Reigi pöök jäi 13. kohale.
Tomatiekspert soovitab: kevadel kasvata seemnest ise tomatitaim ja sügisel külva kasvuhoonesse kaera!
Igaüks, kes on söönud omakasvatatud tomatit, on veendunud, et see maitseb võrratult paremini kui anonüümne poetomat,“ selgitab Ingrid Bender oma uues kogumikus „Tomatid oma aiast“, kuidas lihtsaid võtteid kasutades saada maitsvat saaki kasvuhoonest, peenralt, aknalaualt või amplist.
Sisuturundus
Sisuturundus
Oksjonil on 3,5 miljoni euro väärtuses 372 hektarit kinnistuid
Timber.ee oksjonikeskkonnas on oksjonil 38 metsa- ja põllukinnistut. Kokku on oksjonil 372 hektarit maad, 3 530 600 euro väärtuses. Oksjonil pakkumiste esitamise tähtaeg on 03. aprillil kell 14.00.
Ukrainasse saadetud saunaauto juht: „Las tagalas töötavad need, kes on haavata saanud või muidu vanad ja põdurad“
MTÜ Saunad Ukrainasse saunakompleks nr 2 on krimmitatarlaste vabatahtlike pataljonile üle antud.
SEADUSEMUUDATUSED | Keskmine pension tõuseb, töövõimetoetust hakatakse samuti rohkem maksma
Valitsus kinnitas riikliku pensioni 2023. aasta indeksi, millega alates 1. aprillist tõuseb keskmine pension ja suureneb töövõimetoetuse päevamäär.
JUBA TÄNA! Maailma esimene saunaülikool alustab loengutega
Sauna-aasta 2023 puhul ellu kutsutud veebipõhine e-ülikool alustab kõigile huvilistele prii loengusarja, esiteks ja juba täna 21. märtsil on juttu saunast kui pühapaigast eestlaste eluloos.
Õpetajate palgad, kiirteed või renoveeritud majad – vaata, mida riik saaks metsatulu eest!
Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) teatas, et kandis dividendidena riigikassasse 88 miljonit eurot. Selle raha eest saaks koalitsiooniläbirääkimisi pidavad erakonnad täita vähemalt ühe kahekümnest valimislubadusest.
Töölepingu seaduses on toimunud muudatused seoses hüvitistega. Mis muutub töötaja jaoks?
Kuulsin, et töölepingu seaduses on toimunud muudatus seoses hüvitistega. Mis muutub? Kas see mõjutab ka mind kui töötajat?
Head rahvusvahelist metsapäeva! Eestlased on metsarahvas ja matkaradadel käib usin liikumine
Riigimetsa puhke- ja kaitsealadel käib järjest rohkem inimesi, matkamine hoogustus koroonaajal ja on jätkuvalt populaarne ajaveetmise viis.
Kliimaraport: päästvad tehnoloogiad on olemas, vaja on kordades suuremaid investeeringuid
Värske IPCC sünteesiraport koputab poliitikute ja finantsmaailma südamele – vaja on otsustavalt rohkem investeerida kõigesse, mis aitab kliimamuutusi pidurdada ja nendega kohaneda. Teine oluline muutus on senisest suurem arvestamine inimesega, eriti nõrgematega, kes kannatavad muutustes kõige enam.
VIDEO | Looduses on juba näha hulgaliselt kevade märke
Täna õhtul algab ametlikult kevad, kuid loodus on näidanud juba mõnda aega kevade märke.
Soovid kodu soetada? Spetsialist selgitab, millistel tingimustel annavad pangad täna laenu
Kasvavate intresside taustal on paljud inimesed pannud pausile oma kodu soetamise mõtte. Seda kinnitavad nii pankade numbrid kui ka üleüldine murelik toon majanduses toimuva üle. Hea uudis on see, et majandus on alati olnud tsükliline ning igale langusele järgneb tõus. Kuigi paljud ootavad paremaid aegu, pole ka praegu kodude ostmine täies mahus seiskunud.
Just praegu on aeg viljapuid lõigata. Vaata, kuidas seda õigesti teha!
Suuremad külmad peaksid möödas olema ning on sobiv aeg viljapuuaias kääride ja saega ringi vaadata. Seda tööd ei maksa mingil juhul tegemata jätta: korralikult lõigatud viljapuud annavad suuremat, kvaliteetsemat ja ussivaba saaki! Alljärgnevalt avaldame piltjuhendi, mida järgides saab puu lõikamisega hakkama ka väheste kogemustega aednik.
KÜSITLUS | Kuidas mõjutab teid kevad ja teede lagunemine?
Astronoomiline kevade algus on seekord esmaspäeva, 20 märtsi õhtul. Lumi on mitmel pool Eestis juba läinud ning teeb ruumi kevadvetele, mis aga autojuhtidele tähendab pehmema kattega teede lagunemisohtu või lausa mudavanni sõidukile. Uurime Maalehe lugejailt, kuidas teede lagunemise hooaeg neid mõjutab?
KARIKATUUR | Eelarveauk
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte
VIDEO JA FOTOD | Viljandimaal on tee suurvee tõttu üle ujutatud
Kevadised soojad ilmad on mitmel pool Eesti jõgede veetaseme kõrgeks ajanud. Viljandimaal Soomaa piiril Tohvri külas on kruusatee üle ujutatud ja läbipääs on juba raskendatud.
TASUB TEADA | Mõned toiduained kõlbavad ka aastaid pärast „parim enne“ tähtaja möödumist
Üldjuhul „parim enne“ tähistusega toidu kvaliteet või omadused kuigivõrd ei lange kuid ja isegi aastaid pärast tähtaja möödumist.
HIILIV HAIGUS | Kuus kasulikku abinõud, kuidas ennetada luuhõrenemist
Luuhõrenemine ehk osteoporoos väljendub luutiheduse vähenemises ning kimbutab eriti vanemas eas naisi. Nii nagu paljusid haigusi, saab ka seda ennetada omaenese elustiiliga.
Merle Karusoo tahab teada: mis selle rahvaga juhtunud on?
Dokumentaallavastus „Agnes, kroonikud ja psühhokroonikud“ puudutas ja liigutas, muutis olemise hellaks.
FOTOD | Peipsi äärsel SaunafESTil huugas 19 sauna
Sauna-aastal Sibulateel võistu saunatanud tiimid pidid saunad kõigepealt kaardi abiga üles leidma enne kui said lavale või tünni ronida.
Joakim Helenius: Euroopa Liidu eesmärgid toovad meie toidutootjatele väga suuri eeliseid
Üks suurimaid piimatootjaid Joakim Helenius on rahul, et majandab just Eestimaal, kus tema hinnangul on suuri eeliseid võrreldes teiste euroliidu farmeritega.
Kevadist autohooldust ei tasu eirata, see ei säästa sõidukit ega rahakotti. Ainult rehvivahetusest kahjuks ei piisa
Õigel ajal kõrvaldamata pisemadki vead ja rikked kipuvad üle kasvama tõsisteks tehnilisteks probleemideks, mis on ohtlikud nii juhile kui teistele liiklejatele.
ARVUSTUS | Julia Augi lavastus Vene draamateatris: Keisri hull ja Põrgupõhja Jürka on kaksikvennad!
Julia Augi lavastus „Keisri hull“ Vene draamateatris juhtis mind ootamatule mõttele, et Jaan Krossi romaan ja A. H. Tammsaare „Põrgupõhja uus vanapagan“ on täiesti ühest puust mehed.
Ettevõtlusega alustavad Kagu-Eesti noored rajasid oma äri keset kriise
2020. aastal alanud kriisid on tänaseks kestnud kolm aastat, mis pani viimastel aastatel alustanud ettevõtted erilisse olukorda, kuna need on tegutsenud vaid kriiside tingimustes.
Marko Kaasik: pikk ja soe talv, mis veel kuidagi lõppeda ei taha, läheb üle keskmiseks kevadeks
Euroopas tervikuna hinnatakse lõppevat talve teiseks kõige soojemaks ilmavaatluste ajaloos.
Ivo Linna mälumäng 197. Mis oli esimene lääne ajakiri, mis Nõukogude Liidus ametlikult müügile lubati?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Andres Kõpper: ansambliga Meelik võiks kultuurimajade tuurile minna küll
Ta on muusikasõbrad ära võlunud oma sooloprojektiga NOËP, teinud ägedat bändi Tenfold Rabbit, mis oli kooliaegse pundi Meelik edasiarendus. Augustis aga plaanib Andres Kõpper suurt staadionikontserti.
Rohkem vormis mehi Ida-Virumaa tänavatele, soovitab endine maavanem Riho Breivel
Vormis kaitseväelased peaksid end Ida-Virumaal rohkem näitama, käima ka kohalikel üritustel vormis, sest see mõjub kohalikele venelastele kainestavalt.
ASI SELGEKS | Missugune toidulisand on raharaisk ja millised on päriselt vajalikud?
Müügilettidel on üha suurem valik kapsleid, mille reklaamid lubavad panna ka eakad oravatena kaljudel ronima, tuua tagasi terava silmanägemise, salendada ja noorendada. Tõde on paraku proosalisem: kui baastingimused pole organismis täidetud, ei saa ka vitamiinid toimida.
Karud ärkavad talveunest: 10 soovitust, kuidas käituda, kui juhtud mesikäppa kohtama
Siin-seal Eestis on juba karu tegevusjälgi märgatud ja nad on jäänud ka Pärnumaal Kaisma jahiseltsi rajakaamerasse.
Annela Anger-Kraavi: inimkonna kasvu kontrolli alla saamine on oluline, kuid poliitiliselt keeruline teema
„Iga kord, kui mikrofonil nuppu vajutan, tean, et räägin 450 miljoni inimese eest,“ ütleb Annela Anger-Kraavi, kes esindab kogu Euroopat ÜRO kliimaläbirääkimistel. „See on tohutu vastutus. Sa mõtled inimestele, mitte mingitele huvidele.“
Ühe ajastu lõpp? Võimalik, et turg kui traditsioon kipubki välja surema
Väiketootjaid on napiks jäänud ja tarbijad eelistavad suuri kaubanduskeskusi, kus kõik vajaminev on käepäraselt olemas ja hinnad soodsamad.
Oskar Lutsu matusest sai suursündmus, kus miski ei läinud plaanipäraselt: „Ärka üles, suurmeister on surnud!“
AJALOOLINE MATUS 26. märtsil 1953. aastal maeti Tartus kirjanik Oskar Luts. Kõneainet andis mees linnaelanikele juba oma eluajal, tema matus on rahvasuus saanud aga lausa legendi mõõtmed.
LOODUS LINNA | Rohkemate puude istutamine linna päästaks nii mõnegi inimelu
Kui istutada Euroopa linnadesse rohkem puid, võib see vähendada suviste kuumalainete tagajärjel hukkunute arvu pea kolmandiku võrra, näitab värske uuring.
Angerjate püük ja söömine soovitatakse kõikjal Euroopas keelustada: „See on ainus võimalus!“
Euroopa angerjate populatsiooni ohustab salakaubitsemine, kliimakriis ja eurooplaste täitmatu isu tradistsiooniliste roogade järele. Maailm on aga vahepeal muutunud ja teadlaste sõnul alles vaid kaks valikut: me kas lõpetame nende söömise või nad surevad välja.
SPETSIALIST VASTAB | Kui tahan müüa kasvavat metsa, siis millist lepingut on kõige kasulikum sõlmida?
Soovime müüa oma talu juures kasvavat metsa. Millise lepingu peaksime sõlmima, et me petta ei saaks? Kas leping tuleb vormistada notari juures või aitab ka paberil lepingust, millel on ostja ja müüja allkirjad? Kui müüme kasvavat metsa, kas siis saame tulumaksuvabastust ja mis suuruses?
10. hooajaks valmistuv Lottemaa läbib värskenduskuuri. Milliseid muutuseid tasub külastajatel oodata?
10. tegevushooaega alustav Lottemaa värbas äsja suvehooajaks üle kümne uue näitleja, värskendab kevadel teemapargi välisilmet ning lubab uusi atraktsioone ja tegelasi.
Jõgeval aretati esimesed Eesti oranžid tomatid
Paarkümmend aastat Jõgeval kestnud aretustöö on kandud vilja – aretati kaks uut oranži tomatisorti, mis sobivad kütteta kasvuhoonesse või maja päikesepoolsesse peenrasse. Pärast 20. märtsi saab tomatiseemneid juba ette kastidesse külvata.
Käädripäev on ussiliikumise päev
Märtsi keskel (17.03) olevat käädripäeva tähistati peamiselt Eesti lõunaosas, eriti liivlaste asualade läheduses.
FOTOD | Juba teine: MTÜ Saunad Ukrainasse saatis rindele järgmise sauna
Vastvalminud saun-pesumaja jõuab järgmisel nädalal Ukrainas krimmitatarlaste vabatahtlike võitlejate pataljoni käsutusse.
Kähri küla naine tahab täiesti omanäolise Guinnessi rekordiga külale särtsu anda: „Ega hobi peagi praktiline olema!“
Ega hobi peagi praktiline olema, leiab Aili Tamm, kes tegeleb asjaga, mille peale keegi teine pole tulnud.
Sisuturundus
Sisuturundus
Toidukaupade üle-eestiline kojuvedu on maailmas sama ainulaadne kui e-valimised
E-Selver valiti taas Eesti parimaks e-poeks. Selveri esindajate sõnul on nende e-pood omamoodi maamärk, sest see on nii Eestis kui teadaolevalt ka mujal maailmas esimene ja ainus üleriigiliselt iga päev kättesaadav toidukaupade e-pood.
Sisuturundus
Sisuturundus
Mugav apteegiteenus on kättesaadav igas Eestimaa nurgas
Me kõik oleme olnud olukorras, kus pea lõhub, nina on kinni ja palavik tõuseb, kuid ravimikapp on tühi ning lähedased samuti haiged või hõivatud. Viimane asi, mida sellises olukorras teha tahaks, oleks apteeki tormata. Kümme aastat tagasi tuli Apotheka turule uudse lahendusega, mis tegi võimalikuks ravimite tellimise interneti kaudu. Nüüdseks on see reguleeritud ja kvaliteetne apteegiteenus kättesaadav igas Eesti nurgas ning hõlmab endas nii retsepti alusel väljastatavaid kui ka käsimüügiravimeid.
Sisuturundus
Sisuturundus
Mugav, hoolikas ja keskkonnasäästlik pakiäri – Smartpost Itella
Smartpost Itella on Eesti vanim ja suuruselt teine pakiautomaatide ja -punktide võrgustik, kuhu kuulub 257 pakiautomaati ja 45 pakipunkti.
Argo Ideon: Nord Streami sabotaažiaktil on uued kahtlusalused. Ja see on äärmiselt kehv uudis
Ööl vastu 2022. aasta 26. septembrit kõlasid plahvatused Läänemere põhjas. Kolm neljast Nord Streami nime kandvast gaasitorust tehti katki ja need hakkasid täituma mereveega. Kes on sabotaažiakti taga, pole selge, ent viimasel ajal on ilmunud kaks uurimust, mis pakuvad juhtunule selgitusi.
Eestlased valisid parimaks veebipoeks e-Selveri
Eesti tarbijad reastasid konkursil „Eesti rahva lemmik e-pood“ parimad veebipoed. Kõige rohkem hääli kogus seekord e-Selver.