Maaleht
Kõik audioartiklid
Ivo Linna mälumäng 261. Kes on ainus laululind, keda on korduvalt nähtud põhjapoolusel?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Tauno Vahter: EMO on koht, kus uskumatult palju inimesi käitub väga halvasti
Inimesi saab muude asjade seas lahterdada ka selle järgi, kuidas nad arstil käivad. Võib muidugi öelda, et ka siin on hea põhimõte „nii vähe kui võimalik ning nii sageli kui vaja“, kuid tegelikkus on natuke keerulisem.
80aastased kaksikud: üks vend nimetab teist naljaviluks ülemuseks
Kui ei teaks, ei tuleks selle pealegi, et need kaks meest on kaksikud. Pealtnäha paistavad nad üsna erinevad. Ja mitte ainult välimuselt.
Venemaa GPS-häiringud segavad Eesti ja Soome talunike tööd: põldudel on pikad külvamata vaod sees
Eesti ja Soome idapiiri põllumeestel on probleem, sest traktorid ja muud põllumasinad ei liigu põllul enam nii, nagu peaks. Segaduse põhjustajaks peetakse Venemaad.
UUS SEADUS | Liikluskindlustus laieneb kergliikuritele
Muudatustega võetakse Eesti õigusesse üle Euroopa Liidu liikluskindlustuse direktiivi muudatused.
NÄDALALÕPU ILM | Paugub äike ja kallab vihma
Nädala lõpus saabub meile soojem õhumass, on äikest ja tugevat sadu.
Martin Helme: kaalusin tõsiselt erakonnajuhi ametist loobumist
„Muidugi võtame turvamehed. Provokatsioone võib tulla, võib-olla saabuvad kusagilt piirkonnast mingid ülesköetud inimesed, kes on välja astunud, aga tahavad ikka hääletada,“ on sel pühapäeval Jõhvis toimuval EKRE kongressil ainsana juhiks tagasi kandideeriv Martin Helme kõigeks valmistunud. Pärast riigikogu valimisi mängis ta aga mõttega amet maha panna.
VIDEO | „Mis elukas see veel on?“ Hiiumaa kalurid leidsid Väinamerest midagi veidrat
Väinamerel parasjagu tuulehaugi püüdes märkasid mehed kauguses vees suurt ja tumedat kogu.
Tulbid ja Istanbul
Kes lahtiste silmadega Istanbulis ringi kõnnib, näeb igal pool tulbi kujutisi. Tulbist on saanud Türgi rahvuslill ja oluline osa osmani kultuurist ja moslemi religioonist. Just Türgist, mitte Hollandist, sai tulpide kasvatamine aialillena alguse.
Aitab inimestele puru silma ajamisest! Rail Balticu kohta on vaja avalikku otsust
Rail Balticu projekt on vähemalt viis aastat ajakavast maas. Eeldatav maksumus on neljakordistunud. Kõigil kolmel riigil on raudtee ehitamiseks puudu miljardeid eurosid ja Euroopa Liidu kaasrahastuse tulevik on ebaselge, leiavad Baltimaade riigikontrollid oma ühistöö aruandes.
KAART | Vaata, kui ohtlikud on puugid sinu kodukohas
Eestis on teada vähemalt kolm puukidega levivat nakkushaigust: puukentsefaliit, puukborrelioos ehk Lyme’i tõbi ning erlihhioos. Kaardilt näed, missuguses maakonnas on puugid sel aastal kõige rohkem inimesi borrelioosiga nakatanud.
Raul Vinni: riik ajab käe nende taskusse, kelt niigi võtta ei ole
Puuetega inimeste eest seismine on riigi kohustus. Automaksu puhul seda kohustust ei täideta.
„Kui sõda peaks tulema, siis mina ei lähe Tartust kuhugi“ Sotsiaalmaja elanikud said pommivarjendi
72 tundi ja 10 000 eurot kulus riigil Tartu linnale kuuluva Nisu 2a sotsiaalmaja keldrisse näidisvarjumiskoha ehitamiseks. See peaks tagama maja all turvalisuse ka mitme mürsutabamuse korral.
TURUKOMMENTAAR | Jaanipäevaks pange lihagrillid üles
Kuigi jaanipäevani on veel enam kui nädala jagu aegu, siis mõtetes on ta küllap juba kohal ning plaanid selleks ajaks ka tehtud. Ja kindlasti on grillidki valmis seatud, sest kevadine õuehooaeg ei alga mitte võidupüha ega jaanipäevaga, vaid kohe, kui esimesed soojad ilmad käes.
Maailma kuulsaim ilmaprognoos muutis ajalugu
Hiljuti tähistati suurejooneliselt 80 aasta möödumist Normandia dessandist. Selle, Teise maailmasõtta pöörde toonud operatsiooni õnnestumises etendasid võtmetähtsat osa sünoptikud.
ILMATEADE | Tulekul on väga tugevad vihmasajud
Ilm jätkab sajuselt ning homme jõuab meieni eriti niiske ja ebapüsiv õhumass.
„Olen kogu oma elu pühendanud Eesti riigi teenimisele. Siis võtsid nad minult kõik, isegi koeraga ei lubatud hüvasti jätta!“
„Ma ei ole ju riigireetur,“ rõhutab politsei- ja piirivalveametist hundipassi saanud staažikas koerajuht Vadim Mjakišev. Talle said saatuslikuks päev pärast täiemahulise Ukraina sõja algust patrullis emotsionaalselt lendu läinud laused.
Hindrek Riikoja: EKRE elab edasi. Kellele rõõmuks, kellele kurvastuseks
Kui väga vastased ka ei tahaks, on EKRE-le hingekella veel ilmselgelt vara lüüa. Erakonna tulevik sõltub sellest, kas Martin Helme mõistab, et raudse rusikaga ja ainuisikuliselt ei saa nii suurt organisatsiooni juhtida. Sest edgarsavisaarelikku karismat temas siiski pole.
Lätlased oskavad hundikahjusid meist paremini vähendada. Kuid olukord on üle pea kasvanud ka neil
„Olukord on hull,“ ütleb Läti lambakasvatajate seltsi juhatuse esimees Dmitrijs Bortņikovs, rääkides huntide sagenenud rüüsteretkedest, kuigi lõunanaabritel on kahjunumbrid Eesti omadega võrreldes mitu korda väiksemad.
Ida-Virumaa turismiäri pisaraid ei usu – venelaste asemele oodatakse nüüd lätlasi ja soomlasi
Ida-Virumaal on piirkondlikke iseärasusi ära kasutava turismiäri areng Venemaa turisti kadumise ja maksutõusude survel pidurdunud, samas on märgata siseturismi kasvu. Venemaalt tulnud külastajatele otsitakse siiski asendust.
Esivanemate säästlik elu: lipp lapi peale, hanekõri titekõristiks ja loomasarv kusemuuluks
Esiisad ja -emad elasid olude sunnil ja enese teadmata märksa keskkonnahoidlikumalt kui meie praegu. Prügimägesid ei tekkinud, taaskasutus oli argiellu juurdunud. Nüüdsetele noorematele põlvkondadele tuleb see tihti üllatusena.
EKREl pole nüüd Brüsselis ühtegi kohta: eurovalimised raputavad kohalikku poliitikat nii mis mühiseb
Euroopa Parlamendi valimistega saadeti Eestist seitse inimest otsustama üleeuroopalisi asju. Valimistulemuse mõjul vahetub aga kodumaal ühes valitsusparteis juhtkond, EKRE läks lõhki ning üles jääb ka võimalus, et Eesti saab lähikuudel uue peaministri ja valitsuse.
Värsked metsaandmed: kask on männist ette rebinud
Eesti metsavarude värsked andmed näitavad, et metsamaa moodustab endiselt üle poole riigi pindalast. Ka tagavara osas suuri muutusi polnud, juurdekasv on aga kliimamuutuste tõttu langenud.
Piret Kase: „Peame simmani Mikitamäele saama!“
Setomaa suurimas külas Mikitamäel tuiskab paljajalu ringi Piret Kase. Ta on nagu väsimatu Duracelli jänes, kes kannab kõrvas kuular-mikrofoni, et telefonikõnede ajal saaks kätel käia lasta.
Margus Mikomägi: mida ma sellel suvel loen?
Kas suvelugemine on kuidagi teistsugune kui talvine? Mismoodi juhtub nii, et üks raamat viib teiseni? Kuidas jõuame lapselikust seiklushimust sügavate seoste avastamiseni?
Tomatid viltu, silgud juurte alla: Sirje Karis askeldab mõnuga oma Kadrioru kasvuhoones
Maaleht külastas presidendiproua Sirje Karise kasvuhoonet, aga jutt ei piirdunud tomatitega ja söömisega. Rääkisime ka sellest, mis meeldis Eestis Soome presidendi prouale ja kelleks pidas proua Karist üks võõras sonimütsiga mees.
Kontrolli oma tervist mugavalt mammograafiabussis
Kogu aasta vältel vuravad mööda Eestit ringi kolm mammograafiabussi, mida külastades on naistel võimalik osaleda rinnavähi sõeluuringul. Tänu bussidele pääsevad uuringule ka need, kes muidu võib-olla ei saakski sõeluuringus osaleda.
RETSEPTID | Piparmünt maitseb imehästi ning toob ellu jõukust ja heaolu
Piparmündil on lisaks erilisele lõhnale palju kasulikke omadusi. Ta on meelte ja tunnete taim, mis hoiab tervist ning aitab tuua ellu armastust ja jõukust.
Iga kanalihatükk nõuab grillimisel erinevat lähenemisviisi
Selleks et grillil valmiksid parajalt küpsed kanatiivad ja -koivad ning mahlane kintsuliha ja rinnafilee, peab teadma nende lihatükkide omadusi. Õige grillimistemperatuuri valikuga saab liha parimad omadused välja tuua.
Viljelusvõistlusel osaleb lausa üheksa põllukultuuri
Viimastel aastatel on viljelusvõistluse kultuuride valik olnud kindla peale minek – võisteldud on peamiselt talinisu, talirapsi ja hernega. Tänavune, 20. viljelusvõistlus annab teada ka seda, kuidas läheb näiteks põldoal, kaeral ja talirüpsil.
Talunikud hingavad kergendatult: tänavu lehmad nälga ei jää
Silo esimene niide on andnud korraliku saagi. Veiseid ja lambaid nälja tõttu seekord tapamajja saata ei tule, nagu juhtus eelmisel aastal talvesööda nappuse tõttu.
Eesti kõige isendirohkem lõuna-jumalakäpa niit
Käpalised on ilus ja samas müstiline taimerühm. Nemad kasvavad ikka seal, kus ise tahavad, ning kui enam ei meeldi, siis kaovad, nagu poleks neid olnudki.
HEA NÕUS | Mida ette võtta külmakahjustuse saanud roosidega?
Läinud talvega läks minu aia kümnest roosist seitse välja. Sellist hävingut varasemast ei meenugi. Arvatavasti oli põhjus pikalt kestnud pakane. Aga kuidas peaksin toimima, et roose selliste ekstreemsete olude eest kaitsta?
Soolaküpsistest randmerihmadeni ehk Nipid merehaigusega võitlemiseks
Kui olete nende inimeste seast, kellel lainetav meri või loksutav bussi- ja autosõit kutsub esile merehaiguse ehk iivelduse, siis tuleb kasuks, kui teada nippe, mida kogenud meresõitjad tormiste oludega toime tulemiseks kasutavad.
KAS TEADSID? | Just neid köögiviljasid võib veel juunis külvata
Väga kuiv ja kuum suve algus pole aiataimede arenguks soodne olnud. Kui juuni algus vihmadega veidi leevendust toob, pole veel hilja köögiviljade külvamiseks.
Tanel Kuusmann: ravimimüügis on palju kontrolli ja vähe salapära
Mõni aeg tagasi käis Eestis meediast läbi väidete laine, justkui oleks Eestis ravimite tarneahel maaletoomisest jaemüügini salajane ja „hall“. Tegelikkus on hoopis igavam, tavalisem, ning nagu ravimivaldkonna puhul kohane, ka hoopis rohkem reguleeritud.
KARIKATUUR | Pereäri kaabud veerevad
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte
Rodod vaimustavad nii õite kui lehtedega
Hiiumaal asub üks liigirikas aed, mille tagaosas on veel üks, omamoodi salaaed. Salaaiast leiab mitmesuguste kodumaiste metsalillede hämmastava sordivaliku, kuid ka muljetavaldava valiku rodosid.
Argo Ideon: Putin annustab tuumapelgu nagu soola kartulitele
Vladimir Putin esines läinud nädalal Peterburi majandusfoorumil kaks korda sõnavõtuga aatomirelva kasutamise asjus – ükskord kohtumisel ajakirjanikega ja teine kord ürituse n-ö põhiistungil.
NÄDALA ILMAPROGNOOS | Peagi algab sooja õhu sissevool, temperatuur kerkib 25 kraadini
Nädala jagu kestnud jahedapoolsem ja sajusem ilm jätkub veel ka järgnevatel päevadel. Uuel nädalal on aga oodata olude ümberpöördumist.
„Seda oli vaja Höövelsonide klannile.“ Lapse löömises süüdistatud sumotreener Rannikmaa jagab kohtus selgitusi
Tartu ringkkonnakohus asus täna arutama judo- ja sumotreeneri Riho Rannikmaa apellatsioonkaebust. „Ma pole midagi sellist teinud, milles mind süüdistatakse,“ tahab Rannikmaa kohtus õigeksmõistvat otsust ja Viru maakohtu süüdimõistva otsuse tühistamist alaealise lapse väärkohtlemises. Treeneri sõnul on tema süüdistamise taga „Höövelsonide punt“.
Kliimaminister Michal: Eesti kindlasti ei lahku Rail Baltica projektist
Rail Baltica sai riigikontrollilt hävitava hinnangu: raha pole seda ehitada. Maaleht küsis tänaste uudiste valguses kliimaministrilt, et ta ütleks konkreetselt: kas Eesti lahkub nüüd projektist?
Sisuturundus
Metsanduse kutsevõistlused tulevad taas!
Traditsioonilised metsanduse kutsevõistlused toimuvad tänavu 7. juunil Järvseljal – sel aastal juba 54. korda!
Sisuturundus
Raiespordihooaja tippsündmuse võitis Janno Traks
30. Eesti meistrivõistlused raiespordis kulmineerusid võimsate tulemustega. Eesti meistritiitli profiklassis võitis Janno Traks, kogudes viie alaga 1647 punkti. Talle järgnesid vennad Peeter Mitt ja Markus Mitt. Naiste arvestuses võttis võidu Kristi Kübarsepp ja U24 võistlusklassis Ralf Elfenbein.
Sisuturundus
VAATA | 2023. aasta metsanduse kutsevõistluste suurimad elamused
Metsamajandite vahelisi spordivõistlusi hakati korraldama 1950. aastate alguses. 1969. aastal oli kavas esimest korda ka raievõistlus. Raievõistluste lisamise järgselt hakatigi võistlusi metsanduslikeks kutsevõistlusteks nimetama. Võistlusalasid on töökorralduse muutudes kadunud ja lisandunud, aga peamine eesmärk on jäänud au sees hoida oskusi metsas targalt ja tasakaalukalt toimetada. Kaasaegsete kutsevõistluste programmis on arvukalt kutsealasid, tagatud on ka meelelahutuslik program ja kaasa on võimalik elada raiespordi võistlustele.
Sisuturundus
KUULA | Kabiinijutud: põllumeeste rollist toidutootmise tarneahela süsinikujalajälje vähendamisel
Ettevõtluses on üha olulisemaks muutumas süsinikujalajälje vähendamine, mida saab teostada tänu uute tehnoloogiate ja meetodite rakendamisele. Lõviosa süsinikujalajäljest tuleb aga tootmisahela kaugeimatest otstest, mille kontrollimine ja juhtimine on tihti täiesti eraldiseisev väljakutse.
ILMATEADE | Vihmasajud jätkuvad, neljale maakonnale on antud 1. taseme äikesehoiatus
Kui eile (11.06) sai mitmel pool tunda korralikke vihmasahmakaid, siis täna see jätkub. Lisaks suureneb äikeseoht mitmel pool Põhja-Eestis (vaata kaarti allpool).
NOSTALGIAGALERII | Palju õnne, Ivo Linna! Fotod vanameistrist 70ndatest kuni tänapäevani
On Ivo Linna sünnipäev! Maaleht soovib õnne koos galeriiga lauljast läbi aegade.
EESTI SUURIM JAANIPIDUDE NIMEKIRI | Leia parim koht, kus jaane tähistada!
Maaleht on oma lugejate abiga kokku saanud Eesti suurima ja esinduslikema jaanitulede nimekirja, et iga Eestimaa inimene leiaks üles just temale sobiva jaanitule ning parimad esinejad aasta oodatuimaks peoks.
Bianca Mikovitš: miks ei võiks europarlamenti minna Piip ja Tuut?
Tänavustel Euroopa Parlamendi valimistel nägime mitut sorti võimlemist ning seda, et mõned poliitikud on paremas vormis kui teised, mõnel aga tagantjärele nutt kurgus.