Maaleht
Kõik audioartiklid
KÜSITLUS | Mida teha autodega, mis kannavad Vene propagandaloosungeid?
Tallinna tänavatel on näha olnud suurte venekeelsete kleepsudega autosid, millele on kirjutatud näiteks „MA OLEN VENELANE“ või „NATSISMI VASTU VÕITLEMISE ÜKSUS“. Politsei on lasknud autojuhtidel provotseerivaid silte eemaldada. Küsime Maalehe lugejailt, mida teie arvates tuleks sellise nähtusega ette võtta?
TASUB TEADA | Kuidas õunu hoiustada, et need üle talve säiliksid
Septembri lõpul – oktoobri algul tuleb puudelt noppida ka taliõunad. Et need hästi säiliksid, tuleks arvestada mõne olulise soovitusega.
VIDEO | Võimas vaatepilt: ilmaradari pildile jäi massiline lindude migreerumine
Täna, esmaspäeva varahommikul jäi ilmaradarile põnev vaatepilt - lindude massiline ränne Soomest Eesti suunas.
VIDEO | Vaata, kuidas noor hunt lustlikult traktoriga võidu jookseb ja kukerpalli viskab
Eelmine nädal jäi Pärnumaal videokaamera ette noor hunt, kes traktori kõrval lustlikult mitu ringi kaasa jooksis, vahepeal kukerpalli visates. Kogu tegevuse püüdis filmilindile traktori juht, kes oli õhtuhämaruses tulnud põllule silo korjama. Vaata armast videot altpoolt!
Läänemere sügavustest avastati ohtlik gaasileke
Eelmisel reedel avastasid Rootsi teadlased, et Läänemere sügavaimast punktist lekib suures koguses metaani, mis võib tõsiselt mõjutada globaalset kliimasoojenemist.
7 elustiilitegurit, mis vähendavad dementsuse riski
Dementsus tabab mõnevõrra sagedamini naisi kui mehi. Kui säilitada tervislikku elustiili, on naistel aga võimalik dementsuse tekkeriski vähendada, edastab värske uuring.
SÄILITAMISE ABC | 6 nõuannet, kuidas sügavkülma hoiustamiseks ette valmistada
Praegu on ideaalne aeg, mil eesootavaks kaamoseajaks sügavkülma marju ning puu- ja köögivilju varuda. Millest aga alustada, et toit värskena säiliks?
UURING | Selgus, milline on linnapuukide lemmik elupaik
Kuigi kliima hakkab juba külmenema, on puugid üksikute soojade sügisilmade tõttu endiselt veel aktiivsed. Ka linnas on õhk tavaliselt soojem ning linnapuugid on tihti ka veel oktoobris liikvel. Seetõttu on hea teada, milliseid elupaiku nad linnas kõige rohkem eelistavad?
JURIST VASTAB | Mida teha, kui töötaja tööle ei ilmu?
Töötajal peab olema töö tegemisest keeldumiseks alati põhjus. Nendeks on näiteks puhkus või haigusleht.
600 000 hektarit riigimetsa võib minna tuulikute alla
Läinud kolmapäeval kogunes metsarahvas konverentsile „Puit energiaks? 2023“. Kuigi kõik otsivad väheväärtuslikule puidule paremat kasutust, ei ole siiski niipea näha puiduga kütmise lõppemist ning seda pole tegelikult ka tarvis, jäi läbiva mõttena kõlama.
NAERIS | Ei ole päevad vennad ega ööd vennanaised
Põrgupõhja lood Jürka delegaadiks
LUGEJA KÜSIB | Kas tööandjal on õigus nõuda töökuulutuses eesti keele oskust emakeelena?
,,Hiljuti külastasin tuntud söögikohta ning teenindaja oskas rääkida vaid vene või inglise keeles. Kas tööandjal on õigus nõuda töökuulutuses eesti keele oskust emakeelena? Või mõne muu võõrkeele oskust?“ uurib lugeja.
Sõjaväelasest „Õnne 13“ näitlejaks! Jaanus Mehikas on eeskujuks nii õppustel, koolis kui ka ETV ekraanil
30 aastaga legendiks saanud ETV seriaal „Õnne 13“ muutus sügishooajal mitu kraadi militaarsemaks, kui ekraanile ilmus Kaitseliidu ohvitser Siim Susi, keda kehastab kunagine Endla teatri näitleja, elukutseline sõjaväelane ja nüüdne Audru kooli matemaatikaõpetaja Jaanus Mehikas.
Mehed lahkuvad, „Õnne 13“ jääb
Sel sügisel 30aastaseks saavas sarjas „Õnne 13“ on kaasa teinud terve hulk erilisi meesnäitlejaid, kes enam kunagi ekraanile tagasi ei tule.
Maa kaitsekilbis on augud! Milleks meil küll osooni kaitsta vaja?
16. septembril tähistati rahvusvahelist osoonikihi kaitse päeva.
TURUKOMMENTAAR | Aastavõrdluses on pea kõik toiduained kallimaks läinud
Eesti Konjunktuuriinstituudi andmetel on toidu hind kauplustes augustis stabiliseerunud. Aastavõrdluses on pea kõik toidukaubad kallinenud. Erandiks on jahutatud lõhe (–2,9%) ja jahutatud forelli (–4,5%) ning kohaliku pika kurgi (–18,6%) hind. Lihatoodetest on aastaga kõige enam kallinenud kodune hakkliha 19,1% ja eestimaine broiler 15%.
Uus gripihooaeg võib tulla karm! Oktoobrist saavad riskirühmad tasuta gripivaktsiini
Huvi gripivaktsiini vastu on olnud leige, kuid kuna uus gripihooaeg võib tulla karm, soovitab terviseamet võimalust kasutada.
ÜLITÄPNE JUHIS | Kuidas sibullilli rõdukastis kasvatada?
Selleks et sibullilled kevadel rõdukastis või terrassil olevates anumates kenasti õitseksid, on vaja kasvatamisega algust teha juba sügisel.
FOTOD JA VIDEOD | Imevahvad Kruusa talu loomad suudavad igaühe maale elama meelitada
Maal elamise päeva puhul avas Maalehele oma uksed Kruusa talu Peipsiääre vallas, kus perekond Kõnd on loonud omamoodi paradiisi. Talus näeb nii suuremaid kui ka väiksemaid loomi, kes kõik soovivad suhelda, et norida välja mõni leivakooruke või kõrva tagant kratsimine, pannes sel viisil inimesi maaelusse armuma. Vaata armsaid pilte ja videoid allpool!
Pole tavaline külmetus! Nakkusarst jagab viit fakti, mida pead teadma ränga gripi kohta
Tartu Ülikooli kliinikumi infektsioonhaiguste arst dr Pilleriin Soodla jagab enne gripihooaega olulist infot, mis viirusega on tegu ning kuidas end gripist säästa või rasket haigust leevendada.
Ära karda palgata ATH-ga inimesi! Nad võivad tuua tööandjale erakordselt häid tulemusi
Üle maailma kannatab umbes 4–5% täiskasvanutest aktiivsustähelepanuhäire ehk ATH all. Kui aga arvestada vastavate eripäradega ning luues töötajale sobiliku töökeskkonna, võib ATH all kannatav inimene tuua tööandjale uskumatult häid tulemusi.
Alla 2200-eurone palk töötajaid enam ei rahulda
Kui eelmisel aastal piisas 1921-eurosest brutopalgast, et töötajad oleksid oma palgaga rahul, siis tänavu on vaja selleks teenida 340 eurot rohkem ehk 2261 eurot, näitavad cvkeskus.ee ja Palgainfo Agentuuri korraldatud enam kui 10 000 vastajaga tööturu-uuringu tulemused.
ARVUSTUS | Seaküla Simson ja Hardi Volmer: kaks värsket ja värvikat filmiportreed
Värskelt kinoekraanile jõudnud kaks dokki – Seaküla Simsonist ja Hardi Volmerist – lisavad uute eesti filmide kimpu omajagu värvi.
Vitamiinidest pungil! Aroonia on üks kõige vägevamaid relvi vananemise vastu
Arooniamarjades leidub rohkesti organismile kasulikke aineid, kuid oma läikivate marjade ja punetavate sügislehtedega on ta ka silmale ilus vaadata.
Kas madalam elektrihind on võimalik? Uus Saarde tuulepark loodab Eesti energiamajanduse hädast päästa
Eelmisel reedel avatud üheksast tuulikust koosneva Saarde tuulepargi eeldatav aastatoodang 135 GWh teeb sellest Eesti tootlikuma tuulepargi.
Imeline pääsemine: Hiiumaa pensionär ujus uppunud paadi juurest viis tundi kaldale
Augusti viimasel pühapäeval Hiiumaa idaküljel merele läinud harrastuskaluri paat hakkas järsku põhja vajuma. Vanem mees ei jõudnud kiiruga päästevestigi selga tõmmata. Tema pääsemine on tõeline imelugu, kirjutab Hiiu Leht. Tänases ,,Hommik Anuga“ saates on võimalik näha pääsenud meest ka oma silmaga!
Argo Ideon: „maksudebatt“ on majandusliku saamatuse eufemism
Selle asemel, et vaesuvatelt inimestelt üha uusi makse koorida, on tarvis saada Eesti majandus tööle, nii et ühiskonnale vajalikke kulutusi saab tõsta majanduskasvu arvel.
Ära ehmu, kui seen siniseks läheb! See on sulle hoopis kasulik
Nii mõnedki algajad seenesõbrad on imestanud, pannes korvi kenad kollased või punased puravikud ja leides sealt kojujõudes sinised või suisa mustad seened. Ei maksa ehmuda, see on paljude seente täiesti normaalne käitumine ja võib seenelisele isegi kasulik olla.
Maasikapuud, strüüaksipõõsas, magnooliad: eksootiline jalutuskäik Saksamaal vahemerelises aias
Eestiski on võimalik luua vahemeremaisena mõjuvat aeda. Lavendlite ja salveidega saab luua igati ehtsa õhustiku. Aga kui tahta lisada puid-põõsaid, tuleb hakata mööndusi tegema.
Annela Laaneots: Euroopa kultuuripealinn Tartu loodab koos uhke tiitliga saada juurde miljon uut külastajat
Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta eel ja selle ajal keskendume põneva ja atraktiivse kultuuriprogrammi loomisele ning positiivsetele majanduslikele mõjudele.
FOTOD | Porgandi-sidruni moos või peedi sinep? Eesti staaridest koosnev žürii valis toidulaadal parimad hoidised
Olustvere on täna sagimist täis, sest toimub hoidiste mess ja kohaliku toidu laat. Prominentne žürii valis äsja aasta parimaks hoidiseks ning pärjas „VIP hoidis 2023“ tiitliga porgandi-sidruni moosi, mille valmistas Zerna Öko talu. Auhinnatud said ka rahva poolt valitud parim soolane ja magus hoidis ning aasta üllataja.
Juhani Püttsepp: ajad on muutunud! Loomaarstil käiakse kassi hambaid parandamas ja merisea stressi leevendamas
Sel 1524. issanda aastal oli dominiiklaste Püha Katariina kloostril Tallinnas väljaminekuid leiva, puude, veini, pipra ja sibula eest.
Inimestel üks elu, asjadel aga mitu! Viljandi parandusfestivalil said uue kuue sajandivanused esemed
Viljandis toimunud parandusfestivalil said inimesed osa võtta ligi paarikümnest töötoast, et oma kätega korda teha isegi aastaid parandamist oodanud lauanõusid ja vaase.
Pärnu ainus naismerepäästja Terje Lemmik: ,,Vahel on korraga tulnud päästa 30–40 inimest“
Pärnu politseijaoskonna merepäästja Terje Lemmik on kolleegide hinnangul vapper naine, kes suve algusest töötab uuel, tema järgi Terjeks ristitud mootorpaadil ja aitab merel inimelusid päästa.
KUULA | Indrek Sammul: inimestena ikka kukume igas suunas
„Vaimuelu“ saatekülaliseks on Indrek Sammul, kes räägib Jaan Tammsalule nii oma elust näitlejana, rollidest, aga ka sellest, miks ta on koos oma perega leidnud koha õigeusu kirikus.
Oma eakat ema hooldanud naine: see on nagu lapse eest hoolitsemine, vabu hetki pole!
1. juulist jõustunud hooldereformi oodati pikalt, kuid sellele heidab varju mõnel juhul läbipaistmatu üldhooldusteenuse hinnatõus. Lisaks liiga madal hüvitise piirmäär mõnes omavalitsuses, mis abivajajate jaoks loodetud leevendust ei too.
Rein Sikk: vallalehed kaitse alla! Muidu läheb elu maal sama barbaarseks nagu idapiiri taga
Omavalitsuste kolossaalsete kokkuhoiukampaaniate ohvriks võivad langeda ka vallalehed, mis aga oleks ülisuur kaotus me mälule ja kogukondadele.
Uued petukirjad vajutavad õigetele punktidele: pettur esitleb end Putini vastasena Venemaal
„Mul on teraskastis 3 550 000 eurot ja abi eest annan 150 000 eurot teile!“ anub väidetavalt Venemaal elav kahe lapse ema e-kirjas. Pealtnäha lihtsast petukirjast alguse saanud kirjavahetus viib rahvusvahelise kurjategijate võrgustikuni, millega on seotud Inglismaal registreeritud ettevõtte veebileht, Prantsusmaal asuv kontakttelefon ja Serbias raha ootav pangakonto.
ÜLE-EESTILINE ÜRITUS | Täna toimub viies maal elamise päev, mis toob fookusesse maapiirkondade elu- ja töökohad
Täna, 23. septembril toimuv maal elamise päev loob taas võimaluse külastada omavalitsusi ja selle käigus läbi kaaluda oma võimalused maal elada ja sinna tulla.
HINNAVÕRDLUS | Kolmekordne vahe! Balti Jaama turul müüakse puravikke ulmelise hinnaga
Kui kartuli ja hapukurgi hind on kõikidel turgudel meeldivalt langenud, siis seentega võib märgata huvitavat fenomeni. Pealinna ühel populaarsemal turul müüakse puravikke kolmekordse hinnavahega.
VÕISTLUS | Täna algab sügis. Ennusta, kui külmaks võib minna
Täna, pööripäeval, on viimane võimalus osaleda Maalehe sügisesel ennustusvõistlusel.
STATISTIKA | Suurem osa Eesti puidust kas põletatakse või eksporditakse riigist välja
Puidukasutuse kogumaht oli 17,72 miljonit kuupmeetrit, mis on 2020. aasta mahust üheksa protsenti suurem. Selle tingisid rekordiliselt kõrged väliskaubandusmahud – impordimaht oli 5 miljonit kuupmeetrit ja ekspordimaht ulatus 11,4 miljoni kuupmeetrini, 2022. aastal mahud siiski taas vähenesid.
Kärstna kabelimägi pakub ideaalseid maastikuvaateid
Tõeliselt avaraid vaateid jääb Eestimaal aina vähemaks, sest pea kõik kuplid on vallutanud puistumüür. Ometi selliseid veel leidub.
Ivo Linna mälumäng 224. Milline tuntud luuletaja on öelnud: „Demokraatia tähendab ühele barankat, teisele auku barankas.“?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
PIIBUJUTT | Juhtumisi N Liidus. Krupp! Sealt tulevad ju kahjurid
Budapest
Tee seda ise: vanad meened vahvateks eheteks
Kellele meeldib nokitseda ning oma kätega midagi kaunist ja unikaalset valmistada, võib üle vaadata panipaigad ja seal tarbetuna seisvad esemed kasutusele võtta ning neile uue otstarbe anda.
Riigikogu saadik kolleegile: „Teie olete närude näru!“
Kooskõlas idealiseeritud pilguga 1920.–1930. aastate Eesti Vabariigile püsib visalt ka arusaam toonase riigikogu soliidsusest ja viisakast käitumisest. Kõik pole siiski olnud roosiline.
RETSEPTID | Kui seenekaste tüütab ära: 4 ideed, mida üüratu seenesaagiga teha
Tänavune seeneaasta on olnud rikkalik ja seeni jätkub nii purkipanekuks kui ka lõunasöögiks. Kui seenekaste hakkab juba tüütama, võib katsetada muudki.
Tualettruumi peab puhastama iga päev
Kui koristada WCd nagu tavaline eestlane, siis nädalaga tekib kõikjale tolmu ja mustust silmaga nähtavas koguses. Viirused ja bakterid peidavad end alati kõige alla ning nende kahjutuks tegemisega tuleb siis juba rohkem vaeva näha.
Illegaalsete piiriületajate tung Lätti kestab ilmselt jaanuarini
Valgevenest tuhandete kaupa saabuvate illegaalsete migrantide tung Lätti saab politoloogi ja poliitiku Veiko Spolītise hinnangul läbi alles siis, kui piir välja ehitatud. Uus tähtaeg on tuleva aasta jaanuari lõpp.