Maaleht 01.06 1860 (22)
01.06.2023
Õuduste maja Tartumaal. Surnud kassid pragisesid jala all, vanainimene nende keskel...
Ligi pool sajandit Koosa raamatukogus töötanud 89aastane Florelli elas ja ka suri ebainimlikes oludes: keset rämpsu, rooja ja kasse. Ta oli üks ligi 100 000st Eestis üksi elavast pensionärist. Kui inimene abi ei soovi, on tal õigus sellest keelduda. Aga kas keegi pidanuks siiski sekkuma?
Argo Ideon: vanemas eas peab saama elada väärikalt
Kui inimene on eluaeg tööd teinud ja eakana enam ei jaksa endisel moel rühmata, peab ikkagi olema võimalik elada normaalsetes tingimustes ja saada kohalikult kogukonnalt abi.
Hindrek Riikoja: liiklusse on tekkinud uus liik mölakaid, kes ei sõida ise ega lase ka teistel sõita
Unustage Tallinna liikluses peened linnamaasturid ja luksusautod, mille omanikel pole suunatule ostmiseks raha jätkunud ja kelle silm fooritulesid eristada ei suuda. Linnaliikluses on uus liik mölakaid, kes ei sõida ise ega lase teistelgi sõita.
KARIKATUUR | Kliimaministeerium
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte
Vabatahtlik: nägin rindel Slava Ukraini hirmkallist kiirabiautot. Selle kvaliteet ei kannatanud kriitikat
Eestlaste annetused Ukraina abistamiseks on viimastel kuudel kokku kuivanud. Paljud annetuste kogujad peavad peasüüdlaseks Slava Ukraini rahaskandaali. Enamik vabatahtlikest ei kavatse abi viimist aga lõpetada.
Tallinna liikluskaosesse lisanduvad kümned tuhanded laulupeolised
Vältige kesk- ja südalinna ning alustage sõitu varem, soovitatakse üles kaevatud Tallinnasse noorte laulupeole saabujaile. Linn koostab ka täpsemaid juhendeid.
Eesti suurim jaanikute kalender ilmub taas Maalehes: pane oma pidu kirja!
Nagu varasematel aastatel, nii paneb Maaleht ka tänavu oma lugejate abiga kokku Eesti suurima jaanitulede nimekirja. Juba praegu on õige aeg oma jaanik sinna kirja panna.
Isamaa valik on kolme Kaja Kallase eksministri vahel
Isamaa esimehekandidaatide seas väärib tähelepanu soov distantseeruda EKREst, kes on praegu Eestis toetusreitingult esimene partei.
Ainult palgaga ära ei ela: hinnatõus sunnib lisatööd tegema ja seda tööandja eest varjama
Hinnakasv sööb palka, laenumaksed on suuremad kui kunagi varem – aina enam sebib eestlane lisaks põhitööle lisaotsi teha, ja osa ka häbeneb seda.
MAALEHT RIIAS | Lätlaseks olemise tasast uhkust paitab hokipronks helgelt
Jäähoki maailmameistrivõistluste viimased mängud töötlesid lätlaste emotsioone kui märulifilm – neljapäeval poolfinaali pääsemise elevus, laupäeval finaalist välja jäämise nukrus ja pühapäeval pronksimängu võidujoovastus. Ja kohe tulevad otsa jaanipäev ja laulupidu!
Pärnu lahel keerles võimas vesipüks
Teisipäeva lõunal sai Pärnu rannast vaadata vesipüksi.
Ülemaaline saunapäev: 10. juunil lippude lehvides sauna
Sauna-aasta korraldajad kutsuvad Eestimaa rahvast ülemaalisel saunapäeval ülemaaliselt saunatama, nagu soomlased juba enam kui 35 aastat on teinud.
Kääpa kogukonna vedur Annika Oras: algul kuulsin sageli, et siin väikses külas ei saagi midagi teha
„Mina teen asju siis, kui liblikad on kõhus, vastu tahtmist pole mõtet punnida,“ räägib Jõgevamaa Kääpa kogukonna hing Annika Oras.
Piret Tali: noored närvitsevad end gümnaasiumikatsete pärast pooleks. Kust see hullus alguse saab?
„Mina astusin 12 gümnaasiumisse kaks kuud järjest,“ ütleb 16-aastane Tallinna noormees Kevin. Temasuguseid on üle Eesti tuhandeid.
Jaanus Aun: meest sõnast, härga sarvest. Aga millest riiki sikutada?
„Raiun ära, muidu tuleb looduskaitse ja võtab metsa käest.“ Sellist, tihtipeale küll bravuurikalt, aga nukravõitu alatooniga öeldud mõtet olen viimasel ajal eelkõige just metsa hoidnud metsaomanike suust tihti kuulnud.
Argo Ideon: puuk Valeri ja sääsk Robert kutsuvad rohelusse
Tore on lugeda jutte jänkuonust ja rebaseonust, eriti kui neid loeb sulle helikonservist ilmekalt Tõnu Aav (1939–2019). Vahvad olid ka televisioonis Jänku-Juta ja Rebase-Rein, väga erinevad, aga eksisteerisid suurepäraselt ühes saatesarjas.
Juhani Püttsepp: vahest võiksime lastekaitsepäeva nimetada ümber näiteks laste rõõmu päevaks?
Suve alguse rabarberikissell jääb alati maitsema just nõnda, nagu see mekkis esimest korda, lapseeas.
Nutikas valgusti kasvatab riiulil köögiviljasaaki
Enam kui kümme aastat tagasi välja töötatud nn nutipott täieneb pidevalt. Nüüd on teadlased asunud sellele välja timmima valgustit, mis annaks täpselt taimede kasvu soodustava spektri, et värske köögivili kasvaks ka kõige pimedamas toanurgas.
Süsinik mulda ja raha kätte – see on süsinikupõllundus
Eestis käib juba vilkalt süsinikukrediidiga kauplemine. Kuna mulda on võimalik õigete harimisvõtetega kuigipalju süsinikku siduda, on see põllumeeste trump, mis süsinikukaubandust üleval hoiab.
TURUKOMMENTAAR | Nõmme turg ikka oskab üllatada, sedapuhku ulmeliste hindadega
Kuuldused Nõmme turu väljasuremisest on ehk veidi liialdatud, kuid laupäevasel päeval kell pool üksteist hommikul oli seal küll tavapäratult vaikne. Suuremat melu oleks oodanud nii ostjatelt kui ka müüjate leeris.
JURIST VASTAB | Kas alaealiste suvel töötamisel on mingeid takistusi?
Peagi algab koolivaheaeg ja paljud õpilased soovivad suvel ajutiselt töötada. Palun selgitage, kuidas saab õpilasi tööle palgata. Kas lapsevanema luba on vaja? Kui vanalt võib laps töötada nii, et tal on ka rahaline vastutus, näiteks turul köögivilja müüa, küsib Maalehe lugeja.
SPETSIALIST VASTAB | Millised on reisija õigused lennureisi tühistamise korral?
Juhul kui lennureis tühistatakse, on lennuvedajal kohustus pakkuda reisijale üht järgmistest valikutest: seitsme päeva jooksul kogu piletiraha tagasimakse ära jäänud reisi või reisi osade eest ning vajadusel esimesel võimalusel tagasilend reisi väljumiskohta; esimesel võimalusel ja võrreldavatel tingimustel teekonna muutmine reisija lõppsihtkohta; vabade kohtade olemasolul võrreldavatel tingimustel toimuv teekonna muutmine reisija lõppsihtkohta reisijale sobival hilisemal kuupäeval.
SEADUSEMUUDATUS | Peagi saab soodsamalt hooldekodukoha
1. juulist jõustuv hooldereform leevendab inimeste väljaminekuid hooldekodude kohatasudele. Nii hakkab riik panustama hooldekodude kohatasude maksmisesse, mis oluliselt toetab hoolealuste ja nende lähedaste toimetulekut.
Äpu ja „Mõmmi aabitsa“ tegelaste ema Gunta Randla: mul vedas, televisioon tegi meid kõiki kuulsaks!
„Töö televisioonis pidi olema ajutine, aga kestis 30 aastat. Mul vedas, et kõik nii läks,“ heameelitseb Lätist pärit, kuid suurema osa elust Eestis elanud ja töötanud kunstnik Gunta Randla oma 80. sünnipäeva eel.
Elamustalu perenaine: on kaks asja, mida täiskasvanud loomadega valesti teevad, aga lapsed mitte kunagi
Kui Maaleht hommikul Raplamaale Allikasilma elamustallu jõudis, oli perenaisel Kadri Brecheril juba auto ette valmistatud – vaja ainult loomad sisse pakkida ja sõita Alu koolilastele näitama, missugune on kits, lammas või kana.
ARVUSTUS | Merle Karusoo: kes valib, kuhu ja millal me sünnime ja kas see on ikka juhus?
Merle Karusoo äsja esietendunud „Kes ma olen?“ räägib valikutest. Aga kui suurt rolli meie elus mängib juhus? Kas see, mis perekonda sünnime, kellega elus kohtume, millise elukutse valime, mis meid rõõmustab ja kurvastab, on ikka juhus?
Kiri algab kirikust, rahvas algab raamatust (Hando Runnel)
Tugeva ilmalikkusega silma paistes ütleme vahel enda kohta: meie, eestlased, oleme hariduse usku. Tõepoolest, haridus on eesti inimeste elus olulist rolli mänginud sajandeid.
Jürgen Rooste: Tina Turneri mälestuseks ehk Kuidas rock’n’roll’i kuninganna meid päästis
Meie hulgast lahkus hiljuti popmuusika ajaloo üks suurim legend, võimsaim naine – Tina Turner, kes julges selles karmis maailmas endale jalaga ukse lahti lüüa.
SUUR SUVESARJADE SPIKKER | Mida vaadata? Valida on nii vanade lemmikute kui uute tulijate seast
Suvi toob ekraanile mitmeid vaatajalemmikuid, aga ka täiesti uusi sarju.
Ivo Linna mälumäng 208. Millise igapäevaselt kasutatava eseme leiutajaks peetakse Platonit?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Naeris | Ka õigusriigil on riigieelarve
FÖLJETON | Ühe partei sünd ja surm
Piibujutt | „Mis udist, ei dea rääki.“
Kadrina
Kas sul on oht äikesest tabatud saada? Teadlased selgitasid välja kõige tüüpilisema välguohvri
Välgulöögid, mis Eestis kahjustavad peamiselt hooneid ja elektrivõrku, tapavad Euroopas igal aastal keskmiselt 80 inimest.
NÄDALA ILMAPROGNOOS | Sooja suve ikka veel ei tule, läheb hoopis külmemaks!
Maikuu pakkus kevadele omast eripalgelisust, kus termomeetrinäidud käisid nii südasuvise sooja kui öiste miinuskraadide juures. Juuni algus jätkab põhjast saabunud jahedusega ja taimede kõrgusel püsib kuni nädala lõpuni ikka hallaoht. Üle Põhja-Skandinaavia liikuvate ja Loode-Venemaal pöörlevate madalrõhkkondade lohud kannavad siia niiskust ning pakuvad kuivusele ajutist leevendust.