Maaleht 6.07 1865 (27)
06.07.2023
RMK juht Mikk Marran metsast: kui on, mida kaitsta, kaitseme; kui looduskaitseline väärtus on kadunud, majandame
Uus luud pühib ja uus viht vihtleb Riigimetsa Majandamise Keskuses (RMK) varsti aasta. Välisluurest tulnud juhatuse esimees Mikk Marran ja erasektorist pärit metsamajanduse eest vastutav juhatuse liige Erko Soolmann räägivad, mis üllatused on neid selles töös tabanud ja millised muudatused on plaanis.
Margus Mikomägi: ma olen uhke selle üle, mida kõnelesid noored sel laulupeol, laulude vahepeal
Pärt Uusberg kirjutas selle Hando Runneli luuletuse muusikasse: „Armastus on kõige all. / Tema kannab isamaja, / raskusi, mis eluks vaja. / Armastus on kõige all.“ Kirjutas lausumiseks ja laulupeol sai see ühendkoori esituseks loitsuks. Sõnal on kaal!
KARIKATUUR | Tüütu maakool
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte
Ainsana eesti keele riigieksamil 100 punkti saanud Kaisa Norma: ka kirjand on muutunud väga tehniliseks
Tänavu teenis riigieksamil maksimumpunktid rohkem noori kui iial varem. Sealjuures tegi matemaatika 100 punktile 108 noort, eesti keele aga ainult üks – Kaisa Norma.
Mustmiljon peomuljet, aga kumb oli teisest parem ja noortepärasem, kas laulupidu või tantsupidu?
Vihmasahmakas ja välgusähvatus. Püha maa ja lahti kaevatud linn. Säravad laulu- ja tantsuööd. Villis jalad ja rongkäigus ära karjutud hääled. Nutvad lapsed, vapustatud vanemad. Vaibumatud aplausid. Küsimusi tekitavad pandinõud. Uuslooming ja vana kuld ... kõik see jääb pidu meenutama. Aga mis oli kõige tähtsam? Maalehe reporterid panid kirja, millega läheb XIII noorte laulu- ja tantsupidu ajalukku.
Eesti Pank: euribori tõus mõjutab rohkem suure sissetulekuga leibkondi
Kuue kuu euribor, mis on seotud suurema osa Eesti kodulaenudega, on praegu 3,9 protsendi juures. Viimati oli see nii kõrge 2008. aasta novembris. Pankade sõnul pole makseraskustes klientide arv aga tõusnud.
Piiskop Luhamets homosuhetest: jumalakiusajaid, kes tahavad paari minna, on vähe
EELK piiskop Joel Luhamets kardab, et järgmisest aastast, kui abielluda saavad ka samasoolised, võivad kirikut ees oodata rünnakud, kohtuasjad ja provokatsioonid. „Alati on ju neid, kes tahavad naljaviluks keerata tagurlikule papile!“ nendib piiskop, et ehkki kirik ei pea samasoolisi laulatama, võib surve selleks tekkida.
Hosby külas polnud kaheksa aasta eest elektritki, nüüd võib sadamas dušši võtta
„Mitmekesi jõuab rohkem ja kaugemale, kui üksi siblides. Mina võin ju eestvedaja olla, aga tegus külaselts on kogukonna tugevuse alus,“ sõnab Vormsi saare Hosby külavanem Liina Jutt.
Eesti rikkuse hoidjad: iga kaotatud hektari taastamine võtab aastaid
Eelmise sajandi alguses oli meil 1,8 miljonit hektarit niite, loopealseid ja nõmmesid. Rohkem kui kolmandik Eestimaast. Põlised ökosüsteemid, elurikkuse häll. Maastikud, mida nähes õhatakse: “Kui ilus!“ Praeguseks on 95% sellest ilust kadunud. Maaleht vestles inimestega, kes seda kulla hinnaga 5% alles hoiavad. Selgub, et selle käigus saavad söönuks ka elevandid.
Piret Tali: niita või mitte niita? See on küsimus...
Mis oleks niitmise juures üllam – vaimus taluda kõik rohulibled, mida vali saatus paiskab, või, tõstes vikati hädamere vastu, vaev lõpetada? Ikkagi niita ja muud midagi!
Tauno Vahter: tahan ka päästa pesakonna nunnusid ilveseid!
Ühel hommikul, kui tööle läksin, seisis tänavalaps mu teel ja vaatas läbi akna hotellis hommikust söövaid inimesi.
Argo Ideon: need eesti keelde panemata raamatud paljastavad sõja absurdset olemust
Tegelikult peaks küll algama kontrollküsimusega: kas olete juba läbi lugenud Jonathan Littelli „Eumeniidid“, mis hiljaaegu ka eesti keeles ilmus?
Majandusanalüütik Mihkel Nestor: automaks on maksumuudatuste paketi kõige mõistlikum idee
Uue valitsuse kavandatud maksumuudatused on mõjunud avalikkusele paraja šokina, ent pea sama üllatav on asjade käik olnud majandusanalüütikute jaoks.
Kriis sunnib lihatööstusi lahendusi leiutama: üks ostab seafarmi, teine arendab eksklusiivseid tooteid
Kriis lihasektoris sunnib Nõo lihatööstust ostma seafarmi, Matsimoka lihatööstus aga panustab uudsetele toodetele, et laiendada läbimüüki ja raskuste kiuste jääda pinnale. Lahendusi otsivad ka teised.
Palk 5 eurot tunnis | Ukrainlane rügab, eestlane venib. Maasikakasvataja: korjajaid ei tuleks ka suurema palga eest!
„Nagu oleks rongi alla jäänud,“ on mu esimene mõte pärast päeva jagu lavakorjet Marimarta maasikapõllul. Kogenud ukrainlannade sõnul valutab rindkere paar päeva, hiljem harjub ära. Ühtlasi saab selgeks, miks kasvatajad eelistavad Ukraina tööjõudu – nad on tõesti mitu korda nobedamad kui „pühapäevakorjajad“.
Ka tehnikamüüjate kasumid kukuvad: kui farmerid ei tule toime, siis masinatesse enam ei investeerita
Kasina müügiga seisavad tänavu silmitsi ka põllutehnikaga kauplejad. Kui mulluseid müüginumbreid võib pidada pigem heaks, siis tänavu on maaharijad ostuotsuseid tehes väga ettevaatlikud ning inflatsiooni ja hübriidkriisi mõju on jõudnud ka tehnikamüüjateni.
Hindrek Riikoja: piiluge turul aia taha, seal on sama kauba hind kuni kaks korda odavam!
Kolme kümnendi eest oli turg konkurentsitult odavaim ostukoht. Kehva mainega küll, aga odav. Kes sinna minna julges, sai teada, et kvaliteedilt vahel kahtlane, aga vahel täitsa normaalne. Praegu räägitakse turust kui kallist ostukohast, kuid see on poolik tõde.
JURIST VASTAB | Mida tähendab varaline vastutus töökohal?
Palun selgitage, mida tähendab varaline vastutus töökohal. Kui töötaja asub uuele töökohale uue seadmega, kas siis tema peab ainuisikuliselt vastutama selle seadme korrasoleku eest? Või vastutab otsene osakonna juhataja selle tsehhi seadmete eest? Kas varaline vastutus tuleb töölepingus fikseerida? Mis on süüline vastutus?
SEADUSEMUUDATUS | Suurperedele hakatakse vähem raha maksma
Perehüvitiste seadust on muudetud, nii et alates 1. jaanuarist 2024 on lasterikka pere toetuse suurus kolme kuni kuue lapse puhul 450 eurot kuus ning seitsme ja enama lapse puhul 650 eurot kuus. Muudatused ei puuduta üksikvanema lapse toetust, samuti esimese ja teise lapse toetust, mis on jätkuvalt 80 eurot lapse kohta ka uuel aastal, samuti on lapsetoetus jätkuvalt 100 eurot kuus alates kolmandast lapsest.
Marju Länik: mina ei ole üksindusest rääkinud, mulle püütakse sõnu suhu panna!
„Enesestmõistetavalt ei saa midagi võtta,“ möönab meie viimaste aastakümnete popmuusika suurkuju Marju Länik. Ja kinnitab: „Peab töökas olema ja natuke õnne peab ka olema. Kui aga tööd ei tee, ei tule midagi.“
Keri saare tuletorn saab 2,1 miljoni euro eest uue kuue. Vaata, mida tehakse!
Kui kahesaja-aastane Keri tuletorn sügiseks uue tugeva kesta saab, lõpeb sellega restaureerimise esimene etapp.
Saueaugu teatritalu fenomen: „Siin saavad inimesed omaks. Nad käituvad nagu külalised, mitte nagu teatripublik.“
Saueaugu teatritalus esietendub peagi „Kotka tee taeva all“. See on autor ja lavastaja Priit Põldma (29) kolmas näidend, mis kirjutatud mängimiseks just Saueaugul.
Peeter Matz: vastuoluline mees, kelle algatus viis tulekindla savi avastamiseni Eestis
Vaatamata kelmustele ja avantüüridele, tuleb hinnata Peeter Matzi kui nähtust. Mehe algatus viis tulekindla savi avastamiseni Eestis ja innustas kohalikke savimaardlaid kasutusele võtma.
Arvustus | Veneetsia haarab esimesena hingest
Lennusadama salapärases hämaruses välja pandud näituse „Venezia – merede kuninganna“ pärast tasub ka Eesti teisest otsast Tallinna sõita.
Arvustus | Põnevust hoiab üleval oma lastelaste kaitseks osavalt valetav kanepisõltuvuses vanaema
Ruth Rendell loob romaanis „Lapsukesed metsas“ jahmatava pildi sellest, kuidas näiliselt ühtehoidvas peres ei mõista täiuslikkust püüdlevad vanemad oma lapsi ega lapsed oma silmakirjalikke vanemaid.
Suvesulased Puusepp ja Pärnsalu: ehk õnnestub vaatajaid veenda, et me pole siidikäpad
Vanad sõbrad Andres Puusepp ja Jürgen Pärnsalu on päris mitmele Eesti tuntud inimesele lubanud nende suvekoju sulaseks minna. Kuidas õnnestus maatöödega rinda pista, saab näha peagi algavas saates „Suvesulased“.
Ivo Linna mälumäng 213. Kui pikk on vasktoru, mis kokku keeratuna moodustab metsasarve?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
NAERIS | Kõik arvavad, et tuleb kord aeg, aga aeg ainult läheb
FÖLJETON | Usaldushääletusega läbi elu
Piibujutt: blondi eestlanna rindade katsumine maksis turumehele kuus arbuusi
Tartu–Taškent
Miks tekib põud? Teised loodusõnnetused tulevad kaela järsku, põud kujuneb välja aga hoopis teisiti
Põua puhul loeb, kui palju, kus ja kuidas vihma sajab.
NÄDALA ILMAPROGNOOS | Jahedus ja sajuhood võtavad võimust
Kindlameelse püsivuse ning pikaajalise kuiva ja kuumaga silma paistnud ilm on nüüdsest muutliku meelega. Madalrõhkkonnad on liikvele läinud, sest silmapiiril pole näha ühtegi kõrgrõhkkonda, mis suudaks neile võimsana vastu seista.
VILJELUSVÕISTLUS | Kel vedas, sai veelombid põldudele
Viljelusvõistlusele registreerus tänavu kolmandiku võrra tavalisest vähem põlde, sest põuane kevad jättis viljad janusse. Järelkonkursiga jõudis koguarv siiski üle kolmekümne. Võistlust saab pidada nii nisu, odra, rukki, rapsi kui hernega.