Tasku
Delfi
Otsing
Minu sisu
Logi sisse
Podcastid
Audioartiklid
Audioraamatud
Tasku
Delfi
Otsing
Minu sisu
Logi sisse
Podcastid
Audioartiklid
Audioraamatud
Maaleht 27.07 1868 (30)
27.07.2023
Esita kõik
Arhiiv
Kurgitööstuse tippaeg on käes: sama kurki saab osta seitsmekordse hinnavahega
Põltsamaal valmib praegu ööpäevas ligi 50 000 purki kurke, mis on kokku korjatud nii meie endi kui Saksamaa põldudelt.
Anne Velli oma võluretseptist: kurgid on mu abielu kindel pant!
„Minu käest küsitakse, kuidas sa oma kurke küll teed, need on nii head,“ räägib Anne Velli, kelle erilise knihviga hapendatud kurgid on alati värske maitsega ja krõmpsud.
KARIKATUUR | Kurgid
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte • Panin tähele
Mari Kukk: Eestis turistina ringi käies tehakse sulle otsekohe selgeks – sa ei ole siia oodatud!
Suvel jagunevad inimesed kaheks: need, kes töötavad, ja need, kes puhkavad. Juhtusin hiljuti minagi teiste hulka kuuluma ja vurasin mööda Eestimaad. Mõtle, astud sisse kohvikusse, mõnda mõisa, lähed telkima!
Argo Ideon: kinnitage rihmad, elu läheb veel palju kallimaks
Tänases Maalehes ilmunud usutlus konjunktuuriinstituudi uue juhi Peeter Raudsepaga on masendav, aga realistlik lugemine. Võtme selle mõistmiseks annab mõte: „Hindade tõus tulevikus on fakt.“
Hotelli perenaine: hästi lihtne on jalgu trampida, et käibemaks on liiga kõrge. Selle asemel tuleks mõelda, kuidas eristuda
Majutusasutustes peatuvate turistide arv ei ole veel koroonakriisi eelset taset saavutanud. Siseturistide arv on teist kuud järjest languses, kuid hulga suurem kui enne kriisi. Välisturistide osakaal oli mais suurem kui mullu.
Peeter Raudsepp: hindade tõus tulevikus on fakt. Kavandatud maksud tõstavad juba ise hindu
„Perede majanduslik olukord on halvenev,“ tõdeb Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) juht Peeter Raudsepp. Pere nädalase toidukorvi hind on ainuüksi sel aastal kerkinud 22 protsenti.
270 000 inimese aastane toit põles ühes Vene kogupaugus
Läinudnädalases Venemaa rünnakus Ukraina Musta mere sadamate vastu hävis 60 000 tonni teravilja, millega saanuks toita üle veerand miljoni inimese. Leedu pakub nüüd Ukraina viljaveoks Balti riikide sadamaid.
Hinnatõus on jõudnud kindlustusjuhtumitesse: väljamaksete suurus on oluliselt tõusnud
Suviti tuleb kindlustustel hüvitada kahjud näiteks selle eest, kui inimene ettevõtte suvepäevadel palli mängides käe või jala murrab, rannas telefonivarguse ohvriks langeb või end kodus remonti tehes vigastab. Kuuekohalised hüvitised makstakse aga välja tulekahjudega seoses.
Eleringi juht: kui tuua Vene elektrivõrgust eraldumine varasemaks, tähendaks see tarbijale suurt lisakulu
Elering töötab Eesti Euroopa elektrivõrku ühendamise nimel partneritega kokku lepitud ajagraafikus. Esikohal on Eesti energiajulgeolek, mida ohustavaid lisariske vabatahtlikult võtta ei soovita.
Juhani Püttsepp: vihmavee kogumine on hädavajalik asi. Muudkui ehita renn, paigalda tünn
Vihmavesi hiljukesi suu ja silmad puhtaks pesi – nõnda võib XXI sajandi Eestimaal häbenemata julgelt laulda.
Riho Terras: ma ei vihka loodust, kuigi hääletasin looduse taastamise määruse vastu. Põllumeestele tuleb ka mõelda
Üle-eelmisel nädalal algasid kolmepoolsed kõnelused rohkesti kõneainet pakkunud looduse taastamise määruse üle.
Argo Ideon: maksude maksmisest võiks teha mängu! Kes on kõige tublim maksja, saab auhinna
Bruce Willis räägib filmis „Armageddon“ (1998) ülemustele selle meeskonna soovidest, kes lähevad hulljulgele kosmoseretkele maailma päästma. „Ja veel üks asi. Keegi neist ei taha enam makse maksta. Mitte kunagi.“
Parim noor naisteadlane valis koos vennaga farmitöö
AASTA PÕLLUMEES Õde-venda Triinu ja Lauri Kõressaar on Valgamaale Koorkülla kunagisele Tõntso talukohale rajanud kaasaegse laudakompleksi, kus majandavad ligi 600pealise piimakarjaga ja järgivad Taani konsulentide nõuandeid.
Seakatkule 116 looma kaotanud farmer võtab uued põrsad
Üle kahe aasta avastati Eestis kodusigadel taas seakatk, leitud on ka nakatunud metssigu. Sestap pelgavad spetsialistid, et taud on taas levimas. Võrumaa Rõuge valla Siberi talu peremees Arvi Umbleja kaotas 116 looma, kuid loomapidamisest loobuda ei kavatse ning võtab varsti uued põrsad.
TURUKOMMENTAAR | Turud on värsket kraami täis, aga kuhu on kadunud kala?
Suvi, värsked marjad ja köögiviljad on turgudele elu tagasi toonud. Aga kuhu küll on kadunud kala? Räim, lest, angerjas, latikas ja mis kõik veel. Peenematest liikidest rääkimata. Nii jahutatult kui suitsutatult. Vastavalt hooajale. Eesti on ju mereriik ning ka siseveekogudel kalastatakse usinalt.
SPETSIALIST VASTAB | Mis saab kodulaenust, kui laenuvõtjad lahutavad?
Võtsime eksabikaasaga meie abielu ajal kodulaenu, aga siis viis elu meid lahku ja lahutasime. Mis meie kodulaenust nüüd saab, küsib lugeja.
JURIST VASTAB | Kuidas tagantjärele tõendada, et isa pärand kuulub mulle?
Kui pärija muutub omanikuks pärandi avamise päevast ja selle vastuvõtmisel, siis kust ja kelle käest saan ma tõendi, et olin omanik isa pärandile ajavahemikus 1987–1993? Kas selle tõendi saan notari käest, kes avas pärimistoimiku?
Peep Vain: müstikat pole lihtne seletada. Kas inimene, kel müstilisi kogemusi pole, saab sellest ikka aru?
Räägime koolitaja Peep Vainuga inimese elust, sellest, kuidas tarbetud mälestused endast välja pesta. Küsin ka, miks ikkagi lollidel maailmas hästi läheb. Ja ta vastab: „Lollidel ei lähe üldiselt hästi, aga üks tark mees ütles, et enamik tarku töötab endast natuke lollimate heaks.“
Väikese küla pöörane teatriprojekt: Leevaku kullakaevuri tagasitulek
Täna õhtul esietendub Põlvamaal Leevaku külas täismajale „Leevaku kullakaevur“, lugu sealtkandi inimestest ja nende pöörastest plaanidest. Ettevõtmine ise on ka päris pöörane.
Viljandi folk 30! Esimest pidu ei mäleta keegi, aga tunne oli vägev
„Folgifestivali korraldamine tundus kõrvaltvaatajale noorte inimeste hullusena, paljud arvasid, et küll see üle läheb,“ meenutab Viljandi Pärimusmuusika Festivali juht Ando Kiviberg.
Aatomipommi isa piinad: minust on saanud surm
Kuulduste kohaselt on film „Oppenheimer“ mõeldud eeskätt neile, kes saavad minna Imaxi kinno ja on tavalisest rohkem haritud. Ja linateos olevat ... nolanlik.
7 asja, mis lähevad Eestis biotootmisega paremaks
Viimastel aastatel räägitakse Eestis üsna palju biotootmisest ja puidu rafineerimisest, et kehvemat puitu paremini väärindada ning lisandväärtust kasvatada. Kuid kas nende mõistete taga on ka käegakatsutav kasu tavainimesele?
Metsade kaitsmise põhjused ajaloos on üllatavad
Läbi sajandite on metsaomanik olnud see, kes otsustab, kui palju, kuidas ja kellel oli luba raiuda. Põhjuseid, miks raieid piirata, on olnud aga mitmeid.
METSATEADUS | Noored puud vajavad kasvuks ruumi ja valgust
Väiksem vanade puude arv ning maapinna ettevalmistus tagavad aegjärgse raiega majandatud männikutes loodusliku uuenduse suurema arvukuse ning kõrgema kasvu.
ILUSAD PILDID | Salu-lehelind ehitab ahju moodi pesa
Sarnaselt metsi lauluga täitvate väike-lehelindude või metsvintidega on ka salu-lehelind üks meie agaramaid lauljaid. Teda ei sega sugugi keskpäevane leitsak, vihm ega vali tuul ja nõnda aprilli lõpust juulikuuni.
PUIDUTURU GRAAFIKUD | Palgi hinnad langevad järsult, küttepuit on stabiliseerunud
Ümarpuiduturg on valdavalt languses. Eesti Erametsaliidu hinnastatistika järgi on okaspuupalgid ja kase jämesortiment juulis märgatavalt odavnenud.
Mari Kartau: eurosaadik, enne mõtle, siis hääleta!
Euroopa Parlament tegi üldkogul lõpliku otsuse toetada looduse taastamise määruse kokkuleppimist. Parlamendis läks eelnõu läbi üsna napi häälteenamusega ja arutelud olid pingelised. Edasi algavad läbirääkimised nõukoguga.
Algab Põhjamaade filmikuu: mida vaadata?
Põhjamaade filmikuu kõik viis linateost, mis alates 3. augustist ETV2 eetrisse jõuavad, tegelevad omal moel identiteedi teemadega.
Ivo Linna mälumäng 216. Esimene Eesti Vabadusrist anti ühele linnale. Millisele?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
PIIBUJUTT | Kuidas valida naist? Vanema mehe „näpunäited“
Tabasalu
NAERIS | Kui valitsus sööb oma sõnu, jääb rahvas nälga
FÖLJETON | Oleme esimesed! Tagasiminekul
Vana-Kreeka õpetlased kosmost uurimas
Kasutades sõna „kosmos“, ei mõtle me alati, et see pärineb kreeka keelest ja tähendas algselt korda, korrastatud maailma, kõike, mis vastandub kaosele. Muide, samast tüvest tuleneb ka sõna „kosmeetika“ – ennast kaunistades tegeleme kosmiliste asjadega.
NÄDALA ILMAPROGNOOS | Suvesoe tuleb vaevaliselt siiski tagasi. Jätkuvad ka märjad üllatused
Madalrõhkkondade võidukäik teeb täna üürikeseks pausi, kui Eesti kohale sirutub kõrgrõhuhari. Nii on taevas pilvi kord vähem, kord rohkem ja vaid mõni üksik võib neist sajuhoo anda. Õhusoe kerkib 20–22 kraadini.
Pääsküla rabas käivad hoolikad taastamistööd: abiks on inimesed ja ka koprad
Kui eelmisel sajandil aastakümneid hoogsalt kuivendati rabasid, siis nüüd on asi pigem vastupidine – rabasid peetakse kliimale väga olulisteks kooslusteks, kuna need suudavad siduda rohkem süsinikku kui metsad, ja paljud neist taastatakse. Kuna Pääsküla raba asub linnas ja on populaarne jalutuskoht, siis taastatakse seda mitte masinatega, vaid käsitsi.
Tasku
Delfi
Otsing
Minu sisu