Maaleht 29.08 1925 (35)
29.08.2024
„Me ei sõiduta lapsi sinna, kus on kool, vaid avame klassi seal, kus on vajadus“
Sel sügisel alustab tööd Setomaa kool, mille klassid asuvad valla peal laiali. „Õppetööks pole vaja suurt ja uhket koolimaja. Meie kogukonnaklassil on üks koduklass Obinitsa külakeskuses, kuid toetavaks õpikeskkonnaks kogu küla – muuseum, kirik, surnuaed, galerii, Taarka Tarõ, Ilmaveere keskus, lauluema kuju,“ kiidavad 11 õpilasega õppekoha laste vanemad. „Meie unistus on, et Obinitsa võiks olla eesrindlik haridusinnovatsiooni loov õppekoht.“
Argo Ideon: „Tõnisson, võta rahakott välja ja luhvtita oma sajalisi“ ehk Uued ja läikivad võlakirjad
Kolmapäeval alanud Eesti riigi võlakirjade pakkumine on justkui pöördumine rahva poole: „Nüüd, Tõnisson, võta oma rahakott välja ja luhvtita oma sajalisi, muidu löövad koid sisse!“
Silja Lättemäe: lastetoetus jõukatelt käest? Aga kuidas eraldada rikkad vaestest?
Teeb kurvaks, et mitte öelda kurjaks, et valitsus plaanib lastetoetusi kärpida ehk osalt see toetus ära võtta.
KARIKATUUR | Haridus läheb eestikeelseks
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte
VIDEO | Õnnetused hüüavad Suure-Lähtru ristmikul tulles. „Kas tõesti peab keegi surma saama?“
Läänemaal Suure-Lähtru ristmikul tekib kohalike sõnul pea iga päev ohtlikke olukordi. Transpordiamet pole pidanud vajalikuks täiendavaid abinõusid rakendada, kuid muutis pärast Maalehe osaluseksperimenti meelt.
ILMATARGAD ENNUSTAVAD | Kauaks sügis soe on? Millal tuleb maha esimene lumi?
Tänavu näib loodus vägagi kiirustavat. Kevad saabus vara. Marjad ja viljad on valminud erakordselt vara. Maaleht uuris oma ilmatarkadelt, kas tulekuga kiirustab ka sügis.
Turismiettevõtjad: sendiveeretamine on täiesti igapäevane
Kõhnuva rahakotiga eestlased on hakanud puhkusel söögi ja suveniiride pealt kokku hoidma, aga elamustest loobuda ei raatsi.
Tööpuudus hakkab vaikselt kahanema, kuid mitte igas sektoris
Tööpuudus on Eestis võrreldes läinud aastaga kasvanud, aga esimese poolaasta jooksul juba ka veidi järele andnud. Töötuid oli teises kvartalis statistikaameti andmeil 7,6%.
Peipsi kalakaubateel leidub ulmelisi hõrgutisi, mida pole isegi pealinna peenes poes
Rahalõhnalised rääbised ja labidasuurused latikad ning muidugi sibulavanikud lummavad kodu- ja välismaiseid gurmaane 40kilomeetrisel kalakaubateel Peipsi järve veeres.
Margus Mikomägi: kui palju maksab me kuningarüü?
Orientalist Haljand Udam on kirjutanud: „Demokraatia tahabki inimesi üksteisest mittesõltuvateks indiviidide karjaks muuta. Kõigile võrdsed õigused ja üldine kirjaoskus.“ Kas meid eristab vaid karnevalirüü?
Argo Ideon: valimiste ässad lauale. Kas järgmine peaminister on Reinsalu või Madison?
Riigikogu valimised on alles kolme aasta pärast, kevadel 2027. Kuid juba praegu on tunda, et need tulevad väga teistsugused.
Juhani Püttsepp: aituma Taivaesäle võiukõsõ iist
Ants võttis laekast noa, läks kapi juurde ja lõikas pätsi otsast endale tüki leiba; siis pani ta leivapätsi riiulile ja hakkas kappi mööda nuuskima.
Kust tulevad riigi parimad mustsõstrad? Setomaalt võib leida vastuse
Aime ja Neeme Tulp on Setomaa vallas Paloveere külas juba aastaid kasvatanud sõstraid, vaarikaid ja mustikaid, mis jõuavad inimeste toidualuale üle Eesti.
TURUKOMMENTAAR | Poola ja Eesti sügisõunad lähevad kaubaks sama hinnaga
Tallinnas Balti jaama turul olid letid värsketest õuntest lookas. Iga kuhja juures ilutses kena silt sordi ja päritolumaaga. Sealt järeldus, et kodumaisel ja lähiriikidest pärit õunal hinnavahet pole.
LUGEJA KÜSIB | Kas vana hoone lammutamiseks peab vallast luba küsima?
Ostsime perega vana talumaja koos abihoonete ja umbes 5 ha maaga. Talumaja on enam-vähem korralik, aga vana loomalaut on nii lagunenud, et olen otsustanud selle täielikult lammutada.
LUGEJA KÜSIB | Kas teisest pensionisambast saab raha osade kaupa välja võtta?
Sooviksin oma kohustusliku kogumispensioni raha välja võtta, kuid võimalusel teeksin seda nii, et pool rahast jääks tootlust edasi teenima. Kas teises pensionisambast saab raha osade kaupa välja võtta, uurib Maalehe lugeja.
40 kilo kergem: ainult loomaliha söömine koos alkoholist loobumisega andis pöörase energia
Kitarrivirtuoos Toomas Vanema kardinaalne elumuutus näitab, kuidas imedieetidele ja imenõustajatele üüratuid summasid kulutamata on võimalik saavutada suisa uskumatuid tulemusi.
Tsaariaegse talulapse kooliaasta algas alles koos esimese lumega
1. september sai Eestis traditsiooniliseks esimeseks koolipäevaks alles pärast Teist ilmasõda. Vanemal ajal läksid talulapsed kooli siis, kui lumi maha tuli ning loomi polnud enam võimalik õues pidada.
Luminori peaökonomist: maksumuudatused kärbivad majanduskasvu vähemalt paari protsendi ulatuses
Erakorralises meditsiinis on oluline patsiendi olukord stabiliseerida enne, kui hakatakse tegelema raviga, mida ta kiirkorras vajab.
„Jüri valgustab meie maailma.“ Kuidas Eesti poliitikud ühismeedia tõmbetuultesse kisti
Kätekõverdused Atlandi ookeani ääres, hüpe üle jaanilõkke, päikeseprille kandev koer ja lõuatõmbed spordisaalis – need on vaid mõned näited Jüri Ratase Instagrami-kontolt. Tema edu eurovalimistel andis teistele poliitikutele ilmselt märku, et sotsiaalmeedias tuleks olla meelelahutuslikum. Iseasi, kas ka ollakse.
Maalehe lemmik on ühtlasi ka parim metsamajandaja 2024
„Tunne on üllatav,“ ütleb parim metsamajandaja 2024 Meelis Reinart. Metsamajandajate konkursi žüriiga ühte meelt on ka meie lugejad, sest sama metsaomanik pälvis ka Maalehe lemmiku tiitli.
Mari Kartau: kes ei tunne kukeseent? Seened kütavad sotsiaalmeedias ootamatuid kirgi
Sel aastal ei saa küll keegi kurta, et seeni vähe oleks. Parasjagu sooja ja vihma tõid korraga välja paljud seeneliigid, kes muidu riburadapidi aja jooksul ilmuvad. Kuuse- ja männiriisikaid sai samal ajal korjama hakata ning kivipuravikud ja võiriisikad võisid vabalt sattuda ühte korvi.
Metsareform keelab kaitsealadel lageraied ja seadustab puupõllud
Kliimaministeerium jõudis nüüdseks juba pea seitse aastat kestnud looduskaitseseaduse ja metsaseaduse muutmisega juulikuus vahefinišisse, mil kooskõlastusringile saadeti nende kahe seaduse muudatuste ettepanek.
METSATEADUS | Haavaistandikes kasvav puit kogub hoogsalt süsinikku
„Üha enam metsi võetakse kaitse alla ja majandamine nendes lõpeb, inimkonna vajadus puidu järele aga vaid kasvab,“ ütleb metsateadlane Reimo Lutter.
Luual on suurim tung arboristi erialale
Luua Metsanduskooli esitati sel suvel üle 600 avalduse. Suurim konkurss on arboristi (4,33 soovijat kohale), matkajuhi (3,70) ning forvarderioperaatori erialale (3,50). Suurim sooviavalduste arv laekus aga maastikuehitaja erialale, kus 36 kohale soovib õppima tulla 106 inimest.
Hallrästas kallab vaenlased roojalaadungiga üle
Punetavad pohlapuhmad on mind taas enam meelitanud palumännikutesse ning nendevaheliste raiesmike ja noorendike keskele. Tavapäraselt on pohlade keskelt õhku tõusnud sadu rästaid.
IUFRO 2024 kongress: maailma metsauurijad on metsapoliitika suhtes kriitilised
Rahvusvaheline metsanduskongress IUFRO 2024 toimus sel aastal Stockholmis, tuues kokku maailma juhtivad teadlased ja tippspetsialistid.
PUIDUHINDADE GRAAFIKUD | Pea kõik hinnad tõusid. Vaid küttepuidu ostjatele on häid uudiseid
Kõik sortimendid peale küttepuidu kallinesid. Küttepuidu hind jätkas augustis langemist ja on jõudnud Venemaa täiemahulise sõja eelsele tasemele.
Ivo Linna mälumäng 272. Kui vanaks elas maailma vanim hobune?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Tormakas suvi aias: kurgid pirakad, kartul juba võetud, lilled ära õitsenud
Põgus küsitlus tuttavate aiapidajate seas tõi tulemuse, et tänu ilmastikule on taimed-viljad tänavu tavapärasest kaks nädalat kuni isegi kuu kiiremini arenenud. Kas enne suurt sügist on oodata veel üllatusi?
NÄDALA ILMAPROGNOOS | Augustikuu lõpp on südasuviselt kuum
Kuigi öösel võib õhutemperatuur langeda juba alla 10 kraadi, on päevad kuivad, päikselised ja südasuviselt soojad.