Maaleht 19.09 1928 (38)
19.09.2024
„Jälle leiti koht, kust inimestelt raha küsida!“ Mida toob kaasa uus kaugküttereform?
Kliimaministeerium valmistab praegu ette uut kaugküttereformi, mis tooks lisakulu nendele, kes lisaks kaugküttele kasutavad alternatiivseid kütteviise. Valitsuseni võiks kaugkütteseaduse muutmise eelnõu jõuda juba uue aasta alguses.
Mari Kartau: majanduslangus on seotud sooga. Selle märja ja lirtsuvaga
Möödunud nädalal ehmatasid avalikkust pildid Viljandimaalt, kus oli hävinud 50 hektarit riigimetsa – esialgu, metsa uputamine on seal kavas tervelt 300 hektaril. Tegu polnud siiski loodusõnnetusega, vaid riigi teadliku tegevusega, mida põhjendatakse vajadusega kaitsta loodust ning võidelda kliimamuutustega.
Eestlane Oleg Ukraina rindel: ükski tibla ei saanud minu lõksudest tervelt läbi. Mitte ükski
Peipsi ääres Varnja külas üles kasvanud ja koolis käinud Oleg Kolevatov sõitis Ukraina rindele 2023. aasta veebruaris pärast seda, kui tema ukrainlasest sõber rindel surma sai. Ukraina merejalaväes tunti teda kutsungi Estonets järgi.
Värske linnapea Aurika Sin-Kerra: „Maardu on muutumas eestikeelseks linnaks“
„Mulle tundub, et Maardu on aina rohkem muutumas eestikeelseks linnaks. Ja noorem põlvkond kindlasti räägib mõlemat, nii eesti kui ka vene keelt,“ ütleb värske Maardu linnapea Aurika Sin-Kerra, kes soovib, et pealinna külje all asuv tööstuslinn lõpuks ometi vabaneks negatiivsest kuvandist.
„Õnnelik laps ennast mitu korda ei lõigu.“ Maria alustas enese vigastamist 13aastaselt, järgnes suitsiidikatse
„Kui saaksin anda praegu oma mõistuse 13aastasele tüdrukule, kes ostis apteegist skalpelli, poleks end lõikunud,“ kahetseb medõeks õppiv 19aastane neiu, kelle teismeliseiga meenutab kehal üle poolesaja lõikearmi.
Kas Sillamäel valmistati tuumapommi? Salalinna muuseumi tige mögafon ja kuri babuška vastavad
Mõneti vastuoluliseks peetud Sillamäe muuseumist nõukanostalgia otsija peab pettuma. Ees ootab eneseirooniline ja sürreaalne piilumine suletud linna salasoppidesse, kus leidub hulgi avastamisväärset.
10 sendi müntide vahetamise eest peagi 10 eurot küsiv pank räägib inimlikkusest ja hoolivusest
„Ei tahaks kuidagi uskuda, et sadadesse miljonitesse ulatuvad hiigelkasumid on pankades kustutanud inimlikkuse,“ arutab Maalehe artikli põhjal müntide vahetamise hinna üle finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler.
Hauakivid haihtuvad üle Eesti nagu tina tuhka. On selle taga vargad või segased perekonnasuhted?
Politsei saab hauarüüstamise kohta teateid üle Eesti. Kadunud hauakivi või -plaadi taga võib olla küll kuritegu, aga ka inimestevahelised keerulised suhted. Ja teinekord on tegu inimliku eksitusega.
Raul Eamets: usun, et ajaloolised traditsioonid ja esivanemate geenid panevad keskmise eestlase ikka liha sööma
Sealiha on ajalooliselt päris pikalt olnud eestlaste toidulaual. Leiud viitavad, et juba mitu tuhat aastat enne Kristust olid eestlased sea kodustanud, eks ikka söögiks. Nüüd tuleb küsida, millist sealiha me tulevikus sööme ning kas suudame seda endale ise kasvatada.
Hannes Rumm: jõudsin mõelda – loodetavasti murran kaelaluu nii, et suren kohe ... ehk Kuidas mulle ülekäigurajal otsa sõideti
Veeresin just ülekäiguraja keskel, kui hetk varem sebra ees peatunud Toyota Corolla ootamatult paigalt võttis ja mulle otsa sõitis. Jalgratas lendas autost eemale, mina paiskusin kapotile.
Piret Hartman: kärpekäärid huviharidusest eemale!
Marju Lauristin ütles hiljutises intervjuus ajakirjale Edasi, et loovuse ja kujutlusvõimega tegijate puudumine on üks tõsine asi ning loovus pole vaid kunstnike ja luuletajate teema, vaid loovust peab olema kõigil elualadel.
Marko Mihkelson: kas USA heidutuse jõud on otsakorral? Trump ja Harris jätsid lahja mulje, eriti Ukraina teemal
Ajal, mil vaba maailm vajab hädasti Ameerika Ühendriikide otsusekindlat juhtimist Ukraina aitamisel, hoiab USA teravalt polariseerunud sisepoliitika Valget Maja justkui pantvangis. Nii kaotatakse aega ja inimelusid Ukraina vabadussõja rinnetel.
Maaülikooli katselaudas hindab robot loomade heaolu
Tartu külje all olev maaülikooli Märja veisekasvatuse katsefarm sai suve keskpaigas uue sisu ning ühed kõige kaasaegsemad loomade jälgimissüsteemid.
Eestit on sel aastal tabanud jõhvikauputus
Kui eelmine aasta oli marjade poolest pigem kehvake, siis tänavu on metsi tabanud tõeline küllus. Head ilmaolud on sel aastal toonud ka tavalisest suurema jõhvikasaagi.
Põllumehed: kartulikasvatus on sama suur riskiäri kui kasiino
Nii soodsat sügist kui tänavu, pole kartulikasvatajad juba aastaid näinud. Suvised põuad ja vihm ei suutnud suurt kurja mugulatele teha, nii et salvedesse tõotab tulla kopsakas saak.
TURUHINNAD | Piimatooted on aastaga kõvasti odavnenud
EKI andmetel on augustikuus paljude toidukaupade jaehinnad kauplustes jäänud eelmise kuu tasemele.
Seadusemuudatus: alkohol ja tubakas lähevad peagi kallimaks
Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile eelnõu, millega vastavalt valitsusleppele tõusevad alkoholi- ja tubakaaktsiis aastatel 2025–2028 täiendavalt 5% ja bensiiniaktsiis 5%.
LUGEJA KÜSIB | Kas vara pärimisel loeb kiirus – kes jõuab esimesena notarisse?
Minu isa abiellus omal ajal teist korda, olen tema tütar esimesest abielust. Nüüd isa suri, olen üks pärijatest tema teise naise kõrval ning plaanisin minna notari juurde, et algatada pärimismenetlust. Nüüd aga kuulsin, et isa teine naine on samuti läinud oma notari juurde. Kas vara pärimisel loeb kiirus ehk kes jõuab esimesena notarisse, küsib Maalehe lugeja.
„Olen kõva kinnisvaramutt! Hai!“ Ave Nahkur ostab Viljandis maju kokku ja võõpab nende pliidid üle
Kui kunstnik Ave Nahkur pildile panna ja sinna tema loodud kuulsate „Meie küla eitede“ stiilis tekst juurde kirjutada, siis oleks paslik panna nõnda: „Üks Viljandi linna eit laseb mehel pliitad korda teha ja viskub siis ise pintsliga peale.“
Eesti lugu – jutuainet 20 aastaks ja rohkemaks
Vikerraadio ajaloosari „Eesti lugu“ sündis kuulajate soovist oma riigi ajaloost rohkem teada saada. 20 aastat hiljem on saate autori Piret Kriivani sõnul rääkimata lugusid veel väga palju. Võib-olla järgmiseks 20 aastakski.
Rootsi ajaloolane: „Ükssarvikuid on igal pool maailmas. Ja see on tõesti nii“
Niguliste muuseumisse üles seatud näitus „Ükssarvik võlumetsas“ tõestab sõnas ja pildis, et müütilised ükssarvikud on meie aladel elavatele inimestele ammuilma tuttavad olnud.
Need mittebinaarsed olendeid, keda nõnda rõhutakse! Kunstikriitik seenenäituse tabudest
Seenenäitus Eesti Loodusmuuseumis on sama oodatud sündmus nagu näiteks kevadnäitus kunstisõpradele. Miks siis mitte arvustada seda vahelduseks kunstikriitika võtmes?
Ivo Linna mälumäng 275. Kes eestlastest on maetud Pariisi kuulsale Père-Lachaise’i kalmistule?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
17aastane koolipoiss leiutas valemi, millega ennustusvõistlus võita
Eesti tänavuse suve soojarekordi, 33,1 kraadi, oskasid kevadel 36 ennustaja seast täpselt ära arvata kaks osalejat: Jaanika Liias Tartumaalt Kõrvekülast ja Kaspar Sepp Tallinnast. Mõlemad saavad Maalehelt ka auhinna.
ILMAPROGNOOS | Nädala lõpus langeb temperatuur öösel alla 0 kraadi
Astronoomiline ja meteoroloogiline suvi käivad sel aastal ühte jalga.
Hindrek Riikoja: elu ENSVs. Kas meenub midagi head?
Iga kord, kui ma Tallinnas Endla ja Suur-Ameerika ristmikul praegusest Kreutzwaldi hotellist mööda sõidan, tuleb mulle meelde kaheksakümnendate teine pool. Maja all oli kauplus ja ma olen lapsena selle aknal lugematuid tunde veetnud. Et kui tuleb viinereid, siis neid ikka saaks.