Maaleht 26.09 1929 (39)
26.09.2024
Murdjakoerte ohver ringkonnakohtu otsusest: „Šokk!“
2022. aastal Põltsamaa vallas naabri koerte käest napilt eluga pääsenud Sandra Sinimets peab Tartu ringkonnakohtu otsust koeraomaniku karistust leevendada liiga leebeks. „Olen kurb ja pettunud,“ leiab ta, et koerte omanik pääseb nüüd sisuliselt karistuseta.
Argo Ideon: kuidas järgmine hinnatõus üle elada?
Kui teile tundub, et hinnad üha kerkivad ja sissetulek ei jaksa sammu pidada, siis on pakkuda üks „meeldiv“ uudis. Järgmisel aastal kasvavad Eestis hinnad veel rohkem kui tänavu ning ka 2026. aastal on oodata selleaastasest veidi kõrgemat hinnakasvu.
KARIKATUUR | Teatrirahvas avaldab meelt – kuidas reageerida?
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte
Piiri taha arstile – Lätis käiakse nii silmaarstil kui ka puusaliigest vahetamas
Kui Eesti arstiabi ei rahulda, võib arstile minna ka teises Euroopa Liidu riigis. Arvestama peab aga sellega, et esialgu tuleb kõik kulud ise kanda ja tagasimakse teeb tervisekassa Eesti, mitte välisriigi hinnakirja järgi.
Müsteerium Kesselaiul: viis lammast haihtus lihtsalt õhku
Muhu lambakasvataja Kadri Tali viis juunis Kesselaidu aiaga piiratud karjamaale 30 lammast. Suve jooksul on viis nendest jäljetult kadunud. Laidu läbi kammides pole leitud ühtki korjust, villa ega jälgi kiskjast.
Osa koduseid emasid jääb ravikindlustuseta. „Ma ei näe, kuidas maal elades nelja lapse kõrvalt tööl käia“
Sotsiaalministeeriumi plaan koduste emade ravikindlustuse pealt raha kokku hoida läheb töötukassa hinnangul vähemalt esimestel aastatel riigile kokkuvõttes rohkem maksma.
Uuest aastast peab tekstiilijäätmeid eraldi koguma, ent nende edasine saatus tekitab küsimusi
Tuleva aasta algusest peavad kõik Eesti omavalitsused korraldama lisaks biojäätmete, metalli, klaasi jms ka tekstiilijäätmete liigiti kogumist. Kuigi jäänud on ainult kolm kuud, pole kõigis omavalitsustes veel selge, kuidas tekstiili kogumist korraldama hakatakse, ning veelgi enam – mis neist kokku kogutud jäätmetest edasi saab.
„Karge ja kasin.“ Riigieelarve koormat kannavad enim keskmise palga lähestikku teenivad inimesed
Raskeimat koormat tuleva aasta riigieelarve raamidesse surumisel kannavad need Eesti elanikud, kes teenivad veidi enam või vähem Eesti keskmisest palgast.
Maalehe reisilised avastavad Balkanit
Esmaspäeva õhtul maandus Maalehe 45-liikmeline reisiseltskond Makedoonia pealinnas, et järgneva nädalaga teha tiir peale riigi põnevamatele vaatamisväärsustele, põigata päevaks Albaaniasse ja veeta paar päeva ka Kosovos.
Hebo Rahman: Nursipaluga läks nagu läks. Võruke elab edasi, sest teab, kes ta on. Aga eestlane?
Nursipaluga läks nagu läks. Ent kas võrukene tunneb ennast nüüd kuidagi rohkem kaitstult? Kindlasti mitte.
Toomas Tõnisson: mälestusmärgid metsavendadele igasse maakonda!
Igasse Eesti maakonda võiks kerkida mälestusmärk seal võidelnud ja langenud metsavendadele.
Mari Kukk: tuleb välja, et inimene on üks paras lehm
Nii nagu tänapäeva inimesest lüpstakse maksimum, tuleb ka loomadel anda endast kõik. Ja vastupidi.
Liis Kängsepp: „IT sobib ka naistele“. Hämmastav, et aastal 2024 on selline reklaam normaalne
Viimasel ajal kohtab sotsiaalmeedias aina sagedamini reklaame sisuga „IT sobib ka naistele“. Tekitab hämmastust, et aastal 2024 on sellise hüüdlausega reklaamid justkui vastuvõetavad ja normaalsed.
Guinnessi rekordimees püüab tipptulemusi põllult ja farmist
Tuntud agronoom Margus Lepp juhib Pärnumaal Vändra ASis viljakasvatust, söödavarumist ja piimatootmist, majandades uudsete võtetega keskkonda säästvalt, et ühtaegu väheneks ka süsinikujälg.
VISS ESTONIA 2024 | Tema on Lille, Eesti maakarja kauneim lehm
Igal sügisel valitakse Ülenurme tõuloomanäitusel eesti maakarja Viss.
TURUKOMMENTAAR | Nõmme turul pole ostjaid ega müüjaid
Jutud Nõmme turu väljasuremisest peavad paika.
Millist kahju võib saada omanik, kui müüb maatüki telefoni teel?
Kuhugi pole kadunud müügikõned, millega lubatakse tühjalt seisev kinnistu ära osta, aga tihti on need pakkumised turuhinnast mitu korda madalamad.
Üksiku pensionäri toetus võetakse osalt peagi ära
Üksi elava pensionäri toetus on 200 eurot ja seda makstakse kord aastas. Tänavu saavad selle toetuse koos oktoobri pensioniga need, kes elavad rahvastikuregistri andmetel üksi, kes elavad hooldekodus ja kelle pension on väiksem kui 853 eurot.
Mart Juur 60! „Vananemine on nagu vihm või elektriarve – seda ei õnnestu vältida“
„Vanadus saab su kätte varem või hiljem, aga kätte ta su saab,“ ütleb humorist Mart Juur, kel kohe 60 aastat täis tiksub. Juubelit multitalent suurelt ei tähista, küll aga seisab ees rattalaager, kus vajadusel saab turbokäigu sisse lükata.
Margus Mikomägi: Kas aade või toode? Selles on küsimus
Uku Uusbergi Tallinna Linnateatri suurlavastus – William Shakespeare’i „Nagu teile meeldib“ – on professionaalne. Professionaalsus tähendab siin meisterlikkust. Milles see väljendub?
Viis põhjust lugeda, kuidas töötust ajakirjanikust sai kuulus veinimeister
Tiina Kuuleri lustakas „Meie veinid“ on põnev lugemine neilegi, kes veini ei joo, sest räägib meile ka Lahemaa külaelu lugu ning on samas ettevõtluse aabits.
„Isegi tolm ostetakse ära.“ Uuel vineeritehasel läheb hästi
Mõnus on käega libistada mööda siledat vineeripinda, olgu see puidune või veekindel. Väärt materjali teevad Jõgeva külje all viimase peal masinad ja hoolsad töölised.
Mari Kartau: kliimateerulli juht on uinunud
Nii kavandatav kliimakindla majanduse seadus kui ka plaanitavad metsa-, looduskaitse- ja jahiseaduse muudatused on kaasa toonud pöördumiste laviini huvigruppidelt.
Kliimaseadus saab tuld nii ettevõtjatelt kui keskkonnakaitsjatelt
Kliimaministeerium saatis augusti alguses avalikule kooskõlastusringile kliimakindla majanduse seaduse eelnõu. Järgnes kriitikalaviin nii ametlikus tagasisides kui ka avalikes pöördumistes.
Lehis on võimas puu, aga nõuab hoolt
Viimasel ajal on märgata uut huvi lehise kasvatamise vastu, seda näitab ka uuring erametsaomanike seas. Parim valik on hübriidlehis.
METSATEADUS | Juurepessule leidub Eesti metsades tõhus vastane
Kuuski mädandava juurepessu vastu saab teise seenega – hiidkoorikuga. Teadlased uurivad, kas Eestist pärit hiidkoorik on sama hea kui seni kasutatud Soome oma.
Toetatakse metsa hooldamist
16. septembrist on avatud metsameetme toetuse taotlusvoor, millest toetatakse hooldusraiet noores puistus, kahjustuste ennetamist metsas ja loodusõnnetuse või tulekahju tagajärjel hukkunud metsa taastamist.
VAHVAD PILDID | Väike mustpea-põõsalind röövleid ei karda
Suve lõpul ja varasügisel, mil küpsevad viljad, võib muidu putukatele orienteeritud mustpea-põõsalinde kohata noolimas ka mahlaseid marju. Kui pihlakaid jagub, võib neid seal veel ka novembris näha.
Riigimetsa ökoindeks tasakaalustab majanduse ja looduskaitse
Alles sai RMK kinnitatud oma uue arengukava, kui valitsusest hakkas tulema seadusemuudatuse eelnõusid. Mikk Marran ütleb, et üllataval kombel enamasti ühtivad need muudatused riigimetsa tulevikuplaanidega.
Palgi hind tõuseb, küttepuu oma langeb
Septembris ümarpuiduturul suuri hinnamuutusi ei toimunud. See aga ei tähenda, et hinnatrendid oleksid kõikidel sortimentidel ühesuunalised.
Ivo Linna mälumäng 276. Mis seen on Eesti suurim söögiseen, kaalub kuni 12,5 kg?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Sügis, tuulenõiad ja surmavad tuulekerad
Sügis toob enamasti kõva, tihti tormi mõõtu tuule. Vanarahvas uskus, et tuul puhub pea halbadest mõtetest puhtaks. Rahvaluules on aga juttu ka tuule kotti ajamisest ja tuulispasaks käimisest.
Vihmane, äikeseline ja väga tuuline: ilm muutub lähipäevadel karmiks
Lähipäevil jääb Eesti Lääne- ja Põhja-Euroopat katva aktiivse madalrõhuala serva.