Maaleht 03.10 1930 (40)
03.10.2024
Argipäev Luhamaal: läbi piiripunkti liigub õlu, kala ja väetis, aga ka lapselaps Venemaale kooli
Ööpäevas sõidab läbi Luhamaa piiripunkti umbes 600 inimest. Ja ei möödu päevagi, kui midagi keelatut ei proovitaks Venemaale viia. „Sanktsioneeritud kauba leidmine on ikkagi igapäevane teema,“ tõdeb maksu- ja tolliameti Lõuna tollipunkti juhataja Toomas Huik.
Margus Mikomägi: teatrit ei saa juhtida kultuurist kauge, kuid ennast majandajana tõestanud inimene
Täna mõtled humanismist, homme reedad kodumaa? Betti Alver kirjutas 1940. aastal: „Vaim, kandes kord triumfipärgi / ja rikast rüüd, / praevardas väntas nuumat härgi – / kuid nüüd? kuid nüüd?/ Jõuk püsib nüriduses hardas / ja pärg on pärg. / Kuid sõber, tea: nüüd vaim on vardas / ja väntab härg.“
KARIKATUUR | Fosforiidikaevanduse välistööjõud
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte
Eve Heinla: lõpetaks agressorriigi põllu väetamise lõpuks ära!
Maaleht on viimase aasta jooksul mitu korda kohal käinud Eesti–Vene piiripunktides. Ja jätkuvalt olen hämmingus, miks ikkagi meie, nagu soomlased, piiri lõplikult kinni ei tõmba. Mis asju me agressorriigiga õigupoolest ajame?
Elu hasartmängusõltlasest mehega: „Lastele polnud midagi süüagi anda. Röökis, et mina olen süüdi!“
„Su ema on kuradi värdjas ja lits!“ röökis netikasiinosõltuvuses isa pärast järjekordse sissemakse nulli mängimist oma nelja-aastasele lapsele. See on killuke kahe lapse ema hingetraumadest. Sõltlasest abikaasast jäid talle pärandiks purunenud suhe, pisarad, rahustid, eesseisev psühhiaatriline ravi ja majanduslikult raske seis.
Ees ootab piletihindade tõus? Ministeerium: ühistransport ei saa eelarvekärpest kõrvale jääda
Regionaalministeeriumi eelarvest moodustavad ühistranspordi toetused üle poole. Kaalumisele tulevad nii piletihindade tõus kui ka sõiduplaanide hõrendamine.
Oleg Grossil on Viljandi veekeskusega tõsi taga: „Krunt on ostetud, raha olemas“
Viljandisse on veekeskust planeeritud juba üle 20 aasta ning sellest on saanud omamoodi anekdoot – iga kord läheb enne ehitama hakkamist midagi nässu. Möödunud nädalal ostis selle krundi Virumaa ärimees Oleg Gross, kes lubab, et tema teeb spaahotelli valmis.
Sõpra varjupaika ei anna! Eakas koeraomanik põgenes Eesti loomakatsjate eest Hispaaniasse
Liikumispuudega 64aastast Pillet ähvardas räpakuse tõttu koerast ilma jäämine. Lahendusena sõitis ta koos oma lemmikuga välismaale, sest sõpra ta varjupaika viia ei lase.
Lennundusekspert Toomas Peterson: ja nii nad tapsidki meie Nordica?
Miks pärast eelmist suve ei otsitud lennukitele rakendust ja uusi turge ning hoiti munad praktiliselt ühes, SASi korvis?
Teedeinsener Uku Audova: ehitades täna, peab arvestama homsete kliimamuutustega
Lihtsam on ehitada kas stabiilses külmas või stabiilses kuumas, kuid Eestis peame arvestama mõlema äärmusega.
Tauno Vahter: millise sõnaga müüa eestlase elustiili maailmas?
Hiinlased võivad rääkida feng shui’st kui iidsest tarkusest ja ka eesti keeles on sellele viiteid juba 1930ndate lõpust, kuid tegelikult saabus selle vaimustus Eestisse 1999. aastal läbi inglise keele.
Argo Ideon: kui palju on Eestist ära kolinud maksupõgenikke tegelikult?
Panen tähele, et mõnigi kord viimasel ajal öeldakse, et kui meil nii edasi läheb – majandus kängub, maksud tõusevad, sõjahirm kasvab –, hakkavad eestlased emigreeruma.
Riik ei loobu Tartu Agro maade rendile andmisest ja loodab neilt rohkem teenida
Veerand sajandit Lõuna-Eestis kirgi kütnud Tartu Agro kasutuses oleva ja riigile kuuluva põllumaa saaga hakkab jõudma vahepeatusesse – riik on kindel plaanis leida pea 3000 hektarile rentnik läbi konkursi, mis tooks riigile kõige kasumlikuma tulemuse. Tartu Agro juht näeb riigi otsuses ettevõtte hävitamist.
Lõviosa Saaremaa mahepiimast lüpstakse Hiiumaa farmis
Eestimaa suurim mahepiima tootja Martin Vallikivi majandab Hiiumaal Taterma külas robotlüpsiga piimafarmis, toimetades majandusraskuste kiuste mahetootjana.
TURUHINNAD | Kartulid on Tallinnas kuni kolm korda kallimad kui mujal
Teisipäevane tiir Tallinna turgudel ajas hirmu nahka. Värske kartul viis eurot kilo, tomatikilo pea sama palju, pisikesed kodumaised kurgid kolm ja pool eurot, eestimaine õun kolm või enam eurot jne.
LUGEJA KÜSIB | Kas teatud osa kinnistust saab eraldi kinkida või pärandada?
Ehitasin 1960. aastate keskpaigas maja koos kõrvalhoonetega, kuhu kuuluvad garaaž, puukuur ja kasvuhoone. 2000. aastal ehitasin garaaži lamekatuse peale pisikese puidust suvemajakese. Soovisin seda majakest kinkida või pärandada inimesele, kes on mind palju aidanud. Kas see on võimalik, uurib Maalehe lugeja.
UUS SEADUS | Töötutoetuse asemel taotle toimetulekutoetust
Valitsus kiitis heaks ettepaneku minna edasi töötushüvitiste süsteemi muutmisega, et seda lihtsustada ning õiglasemaks muuta.
LUGEJA KÜSIB | Kas vanaema või vanaisa saab võtta kodulaenu?
Minu vanavanemad soovivad nüüd, juba vanemas eas kodu väiksema vastu vahetada, põhjuseks laste väljakolimine. Samuti pole mõttekas liiga palju tube kütta ja koristada. Kas vanaema või vanaisa võib võtta kodulaenu, uurib Maalehe lugeja.
Mees, kes kolis oma lemmikseente juurde elama
End seenepildistajaks nimetaval Vello Liivil pole ühtegi mükoloogiaalast teaduskraadi. Nendest ta ei hooli ka. Ometi võtavad professorid Liivi kui üht omasuguste seast.
ARVUSTUS | Kitšil läheb hästi? Aga mitte ainult...
Kehval ajal võib tunduda kummaline investeerida kunsti. Milleks eelistada osta koju skulptuur, kui sama raha eest saaks sõita puhkusereisile? Pealinna galeriis Vernissage avatud näitusel, mis tutvustab müügis olevaid skulptuure, on paljud tööd siiski omaniku leidnud.
ARVUSTUS | Kontaveidi-film võiks kanda ka pealkirja „Üksinda hotellis“
Kaupo Kruusiauk on saanud hakkama hea dokumenteeringuga väljapaistva sportlase Anett Kontaveidi karjääri viimasest aastast. Film näitab, kuidas loobumine ei ole lihtne ja õigel ajal loobumine on suur kunst.
„Jüri ei laula isegi häält lahti!“ Bariton Jüri Pärg laulab ja lindistab praegugi – 93aastasena
Kui linakaupmees Valdo Pärg 1926. aastal Võrru Katariina alleele maja ostis, riputas ta seinale ilmakuulsa ooperilaulja Fjodor Šaljapini autogrammiga foto. Nüüd elab selles majas suviti tema lauljast poeg Jüri Pärg. Paljudele on ta vaid lummav hääl minevikust, ent bariton laulab ja lindistab praegugi – 93aastasena.
90 aastat tagasi saadeti Riigikogu koju. „Kelleltki ei kostnud protestihüüet“
2. oktoobril möödus 90 aastat vaikiva ajastu ühest märgilisest sündmusest – päevast, mil riigivanem Konstantin Päts peatas riigikogu tegevuse. Kas ajalugu võinuks siiski kulgeda ka teisiti?
SUUR GALERII | Muljetest tulvil Maalehe reisilised jõudsid Balkanilt tagasi
Maalehe reis viis huvilised seekord Põhja-Makedooniasse ning põikas ka Albaaniasse ja Kosovosse. Bussitäis huvilisi sai rohkem kui nädala uudistada keerulise ajalooga Balkani riikide kirevaid pealinnu ja imetleda maalilist loodust, aga ka kirikuid, kloostreid ja mošeesid.
Ivo Linna mälumäng 277. Kes oli see kunstnik, kes anatoomiliste teadmiste omandamiseks lahkas kümneid surnukehi?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Olgem kestlikult kliimakerksed ka kriiside aegu
Kirjanik Kurt Vonnegutil on raamatus „Tšempionide eine“ mõistujutt, kus tulnukas kaugelt planeedilt püüab maalasele stepptantsu ning peeretuste abil selgeks teha, et viimase maja põleb. Too aga lööb hoiataja lihtsalt maha, ja põleb sisse. Liialt erinev oli informatsiooni edastamise viis.
ILMAPROGNOOS | Ees ootab soojem nädalalõpp, seejärel saabub äge pööris
Neljapäeval madalrõhuala lohk vähehaaval hääbub, kuid õhtuks jõuavad Lõuna-Eestisse juba uue, Poola kohalt kirdesse liikuva madalrõhuala vihmapilved. Reedeks jäävad need Ida-Eesti kohale, kus ilm on sajune.