Maaleht 17.10 1932 (42)
17.10.2024
Kuidas aitavad Eestis elavad ukrainlased sõjas kodumaad? Vabatahtliku töö jaoks aega pigem napib
Eestis ukrainlaste kogukonda esindav Ukraina kultuurikeskus on täiemahulise sõja algusest alates kogunud üle 3,8 miljoni euro ja toimetanud selle eest abi eelkõige rindele. Kultuurikeskuse juhi Bogdan Ljutjuki sõnul löövad vabatahtlikus töös väga palju kaasa just need ukrainlased, kes olid Eestis juba enne täiemahulise sõja algust.
„Kui see ka ühe mehe elu päästab, tähendab see juba palju.“ Eesti ja Ukraina naised punuvad koos varjevõrke
Rannarootsi muuseumis punuvad kohalikud naised koos ukrainlastega varjevõrke juba kolmandat aastat.
Argo Ideon: kuidas lihtinimene hakkama saab, kui rahvaesindaja viilib kärpetööst?
Inimestele laotakse peale kõrgemaid makse ja suur osa Eesti kultuurirahvast ei tea juba ammu, mis asi on palgatõus. Riigiasutustelgi on kokkuhoiuülesanded käes.
Hebo Rahman: eestlaste maal elamise trauma on nii suur, et paneb umbluud ajama
Meil, eestlastel on maal elamise trauma ikka nii suur, et paneb täielikku umbluud ajama.
KARIKATUUR | Olümpiakomitees uued tuuled
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte
Toila vald kaob aasta pärast kaartidelt
Enne järgmisi kohalikke valimisi peavad Eestis ainsana ühinemisläbirääkimisi Toila ja Jõhvi vald. Tekib elanike arvult kolmas omavalitsus Ida-Virumaal, mille sisse jäävad aga enklaavidena kaks Kohtla-Järve linnaosa.
170 000 eurot maksnud nutitee tuvastas Põlvas 125 000 kiirusületamist
Aasta alguses Põlvas valminud nutitee mõõtesüsteem on tuvastanud 125 754 sõidukit, mille keskmine kiirus ületas 55 km/h. „Selline statistika on mõnevõrra üllatav,“ tõdeb politsei Põlva piirkonnavanem Kalle Vall.
Jahimehed: kui küttimislimiite ei alandata, ähvardab põtrade arvukus langeda kriitilise piirini
Eesti Maaülikool ja Eesti Jahimeeste Selts ennustavad lähiaastateks põdra populatsiooni ohtlikult suurt vähenemist, põhjuseks liiga suur küttimislimiit ja liiga palju kiskjaid.
„Võib hoopis juhtuda, et kokkuvõttes on Eesti oma elektrisüsteemiga käpuli.“ Professor kritiseerib ministeeriumi optimismi
Professor Väino Rajangu sõnul on kliimaministeeriumi avaldatud prognoos, et Eestis lisanduva taastuvenergia tootmise toel alaneb elektri hind 2030. aastaks tasemele 66 eurot/MWh, liiga ühekülgne.
Sajad Eestimaa väikesed ooperimajad võivad hingusele minna
Rahvamajade nädalal arutame kultuuripoliitikauurija Egge Kulbok-Lattikuga, milleks rahvamaju vaja on. Äkki tasuks need kitsal ajal kokkuhoiuks kinni panna või ümber korraldada?
Aivo Vaske: kuidas robotid meile tavaelus appi tulevad
Paari aasta jooksul on ilmunud tohutu hulk erinevaid tehisaru tööriistu, kuid suure osa asjade tegemiseks piisab mõnest laiatarbe vestlusrobotist.
Georg Pelisaar: kas uskuda riiki või siiski mitte?
Sotsiaalkindlustusameti Põlvast lahkumine on viimase kuu vältel tekitanud meedias piisavalt suure poleemika.
Argo Ideon: seltsimees kindral, varastage rohkem ja kavalamalt!
Venemaa tolmu olude sunnil jalgadelt pühkinud opositsioon paistab silma omavahel purelemisega.
Hannes Rumm: Kremli propaganda jätkab „Tallinna vabastamise“ aastapäeva kasutamist, kuid tulutult
„Eriti rõõmsalt tervitasid tallinlased 7. Eesti laskurdiviisi üksusi, mis ühena esimestest linna saabusid. Rühm kõnniteedel seisnud linlasi viskas eesti võitlejatele lilli ja hüüdis neile emakeeles tervitusi.“
„Mulle murtakse öösel sisse!“ Agressiivsed loomakaitsjad on kanakasvatajad vaiki hirmutanud
Loomakaitsjate fotod farmikanadest peaksid aitama lindude heaolu parandada, ent agar kampaania sunnib linnukasvatajaid sulgema suu.
Kuue lehmaga alustanud talupidajad kasvasid 33 aastaga suurtootjaks
Väiketalupidajast uuenduslikuks suurtootjaks tõusnud Avo ja Galina Kruusla juhivad koos perega üht Põlvamaa suurimat põllumajandusettevõtet.
TURUHINNAD | Mitmed köögiviljad on aastavõrdluses ka odavnenud
Eesti konjunktuuriinstituudi andmetel on septembrikuus paljude liha- ja piimatoodete jaehind kauplustes jäänud eelmise kuu tasemele. Köögiviljad on odavnenud, v.a kohalik pikk kurk (tõus 25,7%).
LUGEJA KÜSIB | Milliseid dokumente peaks kodu ostja nõudma kinnisvara müüjalt?
Tahan osta maja, mida edasi renoveerida. Milliseid dokumente peaksin müüjalt paluma, küsib Maalehe lugeja.
LUGEJA KÜSIB | Mida teha, kui tööandja ei luba puhkusele minna?
Läksin tööle tänavu suvel ja olen töötanud juba kolm kuud. Kas mul on nüüd õigus korralist puhkust taotleda veel sel aastal? Oktoobris tahan sõita nädalaks välisreisile, aga töö juurest öeldi, et ma ei saa niipeagi puhkust, sest olen nii vähe töötanud. Palun selgitage, millised võimalused on seaduse järgi puhkust saada, kirjutab Maalehe lugeja.
UUSI SEADUSI | Pensioni ja toetuste taotlemise tähtajad pikenevad
Sotsiaalministeeriumi eelnõu kohaselt on kavas pikendada sotsiaalkindlustusameti menetluste maksimaalseid tähtaegu.
NEEDUS? Mis on juhtunud paaridega, kelle pulmas on laulnud ansambel Kosmikud?
Kosmikuid on nimetatud depressiivroki ja kosmopungi ansambliks. Albumite nimedki räägivad enda eest: „Kuidas tuli pimedus“, „Morbiit“, „Surm Lõuna-Saksamaal“... Kui aga pealkirjadest sügavamale minna, avastab kuulaja kiiresti, et kuigi ehk mustjas, on huumor tegelikult see, mis on Kosmikud nende austajatele hädavajalikuks vitamiinilaksuks teinud. Kui sedasorti bändi on tehtud veerand sajandit, on meenutused üpris pöörased.
Filmimees Rao Heidmets: „Kui sõda on jõudnud sinu koduhoovi, siis kardinate ettetõmbamine ei päästa“
Multifilmide meister Rao Heidmets ütleb, et on alati püüdnud poliitikat vältida. Aga nüüd valmib tal sõjavastane eksperimentaalfilm „Idüll“, kus nukkude kõrval teeb kaasa ka mitu näitlejat. „Ukraina poisid surevad praegu seepärast, et maailm venitab. Ei julge otsustada,“ tõdeb ta. „Meile siin ei pea seletama, et mölakaga seal pole võimalik kokku leppida. Maailm aga ei saa sellest aru.“
Margus Mikomägi: ettevaatust, hullumeelne võib hakata meeldima!
Millal käib klõps, ja sa kuuled koeri kõnelemas? Uud, et nad saadavad üksteisele kirju? Arvad, et Hispaania on tegelikult Hiina, et naised armastavad kuradit, kes poeb ordenisse, ja et oled Hispaania kuningas?
Eesti naine loobus heast töökohast, et minna Aafrika vaesuse keskele vabatahtlikuks. Miks ometi?
Eestlanna jättis kodumaal tasuva töö, et vabatahtlikuna Tansaania lastele inglise keelt ja naistele ettevõtlust õpetada ning Sansibaril prügi koristada. Aafrikasse kaasa läks ka tema elukaaslane. Miks?
Täna 60 aastat tagasi: olümpiafinaalis jooksis kolhoosi laborandist maailma tipptegijaks kerkinud eestlanna
1964. aasta 20. oktoobri sombusel õhtupoolikul tulid Tokyo olümpiastaadioni vihmast vettinud söerajale kaheksa 800 m finalisti. Teiste seas ka Laine Erik, kellest veel paar suve tagasi ei teatud midagi. Nüüd aga olid eestlased saanud tema etteastest sedavõrd meelemürki, et juba loodeti medalit.
Üllatus: meie aias elab kaks miljonit vihmaussi!
Vihmaussid on praegu – kui just üleöö pole äkitselt liiga külmaks läinud – ühed aedade aktiivsemad elukad. Mulla ülemistes kihtides võib päise päeva ajal tavapärasest rohkem kohata ka n-ö suuri vihmausse, kes muidu vaid öösiti oma sügavatest urgudest nina välja pistavad.
Ivo Linna mälumäng 279. Amazonase metsades elav jivaro hõim on tuntud tsantsade valmistamise poolest. Mis on tsantsa?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Kas tõesti valivad USA presidendi Helene ja Milton?
Ameerika Ühendriike tänavu tabanud suurorkaanid Helene ja Milton on sekkunud ka presidendikampaaniasse. Muu hulgas on õhus süüdistus, et demokraatide juhitav Valge Maja laseb mõjutada orkaanide tugevust ja suunda.
Sünoptik Kairo Kiitsak: oktoober jätkub päikseliselt, ööd muutuvad soojemaks
Sügis sammub omas kuues. Lähiajal on ilma kujundamises ülekaal kõrgrõhkkondadel, mis lasevad päikesel rohkem särada.