Maaleht 24.10 1933 (43)
24.10.2024
Keskkonnaekspert: me ei sõida rahva arvamusest üle, militaarmüra lõpuni leevendada ei saagi
Eesti üks kogenumaid keskkonnaeksperte Aide Kaar tõdeb, et emotsionaalseid rahvakoosolekuid ja kohtuasju on viimastel aastatel üha rohkem. „Eks see on ka mõistetav, inimlik emotsioon,“ saab ta aru vastuseisust, kui mõni objekt kodu kõrvale trügib. Kaar märgib, et vahel heidetakse talle ka ette, et keskkonnaeksperdid on alati kõigega nõus. Tegelikult ei ole, aga need juhtumid lihtsalt ei jõua avalikkuse ette.
Argo Ideon: turismimaks on tehtav. Kasvõi üks euro igalt ööbimiselt maist septembrini
Omavalitsused ja esindusorganisatsioonid pakkusid välja mõtteid, kuidas vallad-linnad võiksid enam maksutulu teenida. Üks reaalsem idee on turismimaksu sisseseadmine, samas on kaubanduskoda ning Eesti Hotellide ja Restoranide Liit selle vastu.
Veronika Meriküll: miks põlatakse Eestis pensionäre nagu kärnaseid koeri?
Astun trammilt maha ja olen juba jõudnud 10 meetri kaugusele, kui kostab karjatus. Vanamemm on sõidukisse sisenedes kukkunud ning lamab nüüd kohe liikuma hakkavast trammist pooleldi väljas. Kõrval seisvad noormehed ainult irvitavad...
KARIKATUUR | Maksukonstruktor
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte • Kellakeeramine
Vaata, missuguses ringkonnas võid sina tulevikus hääletama hakata: plaanitakse täielikku ümberkorraldust
Kui riigikogu nii otsustab, võidakse juba 2027. aasta riigikogu valimised korraldada hoopis teistsugustes valimisringkondades kui seni, sest praegused ringkonnad on liiga ebavõrdse kaaluga.
Mäss Lääne-Eestis. Endised vallad otsivad võimalust pealesurutud liitudest välja pääseda
Haldusreformi käigus kohustuslikus korras suurvaldadesse liidetud Noarootsi, Virtsu, Hanila, Varbla ja Koonga elanikud tunnevad end nurka mängituna ning otsivad lahendust lõplikust ääremaastumisest pääsemiseks.
Konfiskeeritud Lihula samba ekspertiis on valmis, kuid nüüd on selgunud uus probleem
Lihula monumendil midagi keelatut ekspertiis ei tuvastanud. Aga nüüd on politseil uus mure – keegi kivi omaks ei tunnista. „Olgugi, et on välditud vägivalda õhutava sümboolika kasutamist, võimaldab see ajalugu mitte tundvatel isikutel teha valesid järeldusi ning pahatahtlikke manipulatsioone korraldada,“ märgib Pärnu politseijaoskonna juht Üllar Kütt.
Kesselaiu saarevaht sattus haruldase kiskjaga silmitsi: „Pidin infarkti saama!“
Juunist-septembrini jäi Kesselaiul kadunuks viis lammast, kelle säilmeid pole leitud tänaseni. 16. oktoobri õhtul andis tõenäoline murdja end aga saarevahi koduhoovis näole. „Šaakal, jumal küll,“ ehmatas Vatter, et tema jaoks sai lammaste kadumise müsteerium lahenduse.
Madis Timpson: kiviaegseid pensionimaksmise süsteeme tuleks muuta
„Me elame nagu eilses päevas. Infosüsteemid, mida kasutatakse, on 25 aastat vanad. Siin on küll mõttekoht ja meie e-Eesti tukub. Neid kiviaegseid pensionimaksmise süsteeme tuleks muuta,“ tõdes riigikogu sotsiaalkomisjoni juht Madis Timpson.
„Maakond ilma riigita.“ Pisemates maakondades jälgitakse murega avalike teenuste kärpimist
Põlvast on kujunemas hoiatav näide, kuidas riik väiksema maakonnakeskuse tasahilju hülgab. Maikuus sulges oma kontori maksu- ja tolliamet, 1. oktoobril sotsiaalkindlustusamet. Juba oli arutlusel ka transpordiameti esinduse kinni panemine. Teisedki riigiasutused on inimestele üldjuhul avatud ainult mõnel päeval nädalas või kokkuleppel. Põlvamaa Omavalitsuste Liit saatis vabariigi valitsusele appikarje.
„Rahvas on äärmiselt mures, ei julge ehitada, investeerida, sest kõik võib ju kaevanduse alla jääda“
Lääne-Virumaal käivad 6,1 miljonit eurot maksvad uuringud – Aru-Lõuna karjäärist tuuakse välja 30 tonni tooret, mille analüüsist peaks aasta pärast selguma fosforiidikaevanduse avamise võimalikkus.
Ülejärgmisel aastal võib maksukoormus hakata sõltuma sellest, kus sa elad
• Ülejärgmisel aastal võib Eestis tekkida olukord, et maksukoormus on sõltuvalt omavalitsusest erinev. • Peale uute kohalike maksude loodavad KOVid lisaraha saada juba kehtivate maksude ümberjagamisest riigiga.
Elada üle saja aasta ... tervena?
Maalehe aastaraamatus 2025 võtame jutuks tervisliku eluviisi „neli toolijalga“ ehk tervisliku toitumise, liikumise, magamise ja stressi maandamise.
Ivo Känd: kuhu jääb Eesti rahva tervisliku eluviisi toetamine?
Edukal omariikluse maratonil ei saa olla nii, et kooliprogrammi on lisatud vähe kehalist kasvatust. Kurb on vaadata, et koolide kõrval asuvad spordihooned on sageli pooltühjad.
Annika Murov: Euroopas käib piirikontrollide ajutine taastamine. Schengeni tulevik on rändesurve all
Mitmed ELi liikmesriigid on reaktsioonina ebaseaduslike sisserändajate arvu kasvule taaskehtestanud ajutise piirikontrolli. Seda Schengeni alal, mida tavapärases olukorras ühe põhivabadusena iseloomustab inimeste vaba liikumine.
Triinu Soikmets: tulutõhusa teatrimaja saladus. Kõik ju teevad nii?
Teatritöötajate meeleavalduses mitte osalenud Tõnu Oja ütleb intervjuus Eesti Ekspressile, et kõikidest asutustest, kuhu ta on kunagi jala ukse vahele saanud, on riigiteater kõige ebakulutõhusam. See sõnavõtt pole hääl publiku seast ega lava pealt, vaid kulisside tagant.
Liis Kängsepp: minu kodus kehtib ka külalistele reegel, et telefoni söögilauas ei kasuta. Õhtu lõpuks on kõik rahul
Kas haarad hommikul esimese asjana telefoni järele ja ka õhtul on viimane asi sotsiaalmeediast uudiste vaatamine? Ent tegelikult on see karuteene vaimsele tervisele.
Eesti teadlased tõmbavad meevõltsijad kavala meetodiga halastamatult liistule
„Seda võib nimetada sõjaks,“ iseloomustab mesinik ja Nordmeli juht Peeter Matson Eesti teadlaste ja meetootjate missiooni üleilmse meeturu võltsmeest puhastamiseks. Kuu aega tagasi lükati lumepall veerema Saksamaa DNA-testide masendavate tulemuste avaldamisega ja nüüd on järg Soome käes.
Parim taimekasvataja valitakse teraviljatootjate seast
Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES) tunnustab igal aastal parimat taimekasvatajat. Eelmisel aastal olid luubi all aiandustootjad, seekord pöörati pilk taas suurte teraviljakasvatajate poole.
TURUKOMMENTAAR | Peipsi sibulast on saanud luksuskaup
Rahva ostujõu vähenemise ja üha kallinevate toidukaupade valguses on Peipsi sibulastki saanud luksuskaup.
LUGEJA KÜSIB | Mida teha, kui sugulased keelduvad pärimisinfot jagamast?
Minu hea sõber lubas, et pärandab mulle testamendiga oma väärtusliku akordioni, kuna olen ise ka pillimees ja mängin mitmel instrumendil. Sugulased me aga ei ole. Nüüd mõni aeg tagasi see mees suri. Kui küsisin lahkunu sugulastelt, kas testament on tehtud ja mis seal kirjas oli, siis mulle ei selgitatud midagi, sest olin neile võõras inimene. Kuidas ma saaksin teada, kas üldse tehti testament ja kas mulle pärandati akordion, kui sugulased keelduvad sellest rääkimast, uurib Maalehe lugeja.
LUGEJA KÜSIB | Mida teha, kui minu lend tühistati? Kas saan raha tagasi?
Minu lend Türki tühistati ning pöördusin koheselt lennufirma poole, et raha tagasi saada. Kahjuks pole firmalt kahe kuu jooksul vastust saanud. Mida sellises olukorras teha? Kas saan veel lennupiletitele kulutatud raha tagasi, küsib Maalehe lugeja.
Niisugust Kalle Seppa ei ole me varem näinud
Laulja Kalle Sepp särab kabarees, teatri- ja kontserdilaval. Aga ta tegeleb ka asjadega, millest meil seni aimu polnud.
Eestis on tervelt 400 harrastusteatrit! Milles peitub nende menu saladus?
Hambaarst, turundaja, logistik, kosmeetik, personalijuht, müügijuht, õpetaja, giid, pokkerimängija, produtsent, laulja, pulmaisa, IT-tehnik, presidendi nõunik, politseinik ... Selliste ja paljude teiste elukutsete esindajad on otsustanud peale põhitöö teatrit teha. Miks?
Margus Mikomägi: Millise nipiga müüa 19. sajandi geniaalset luuletajat?
Vastus pealkirjas esitatud küsimusele: temast vändatava filmi peaossa tuleb võtta mitte hea, vaid väga hea näitleja, ja lasta tal enne filmi väljatulekut rääkida nälgimisest. Kusjuures see, miks näitleja nälgib, peab jääma nälgimise fakti varju.
ARVUSTUS | Juhan Liiv jääb ellu!
Filmis „Vari“, kus meie isamaalise luule lipukandja lahendab üksteise otsa kuhjatud mõrvu, on palju head ja vaatamist väärivat, aga tekib küsimus – miks just Juhan Liiv?
Ratsaspordi tulevikulootus Berit Lehtsaar: hobune pole masin, vaid sõber ja võistluspartner
„Olümpia on absoluutselt iga sportlase unistus,“ räägib 23aastane Berit Lehtsaar, keda võib tema noorest east hoolimata nimetada üheks Eesti edukaimaks ratsasportlaseks. „Muidugi loodan ka ise seal ükskord võistelda.“
Juhan Smuuli sünd sundis kodunt lahkuma tema Vabadusristi kavalerist venna
1922. aasta sügisel läks Muhust tormisele merele paat koos isa-ema ja viie väikese lapsega. Niimoodi oli pärast Juhan Smuulina tuntuks saanud poisslapse sündi sunnitud oma kodutalust lahkuma tema vend Mihkel – Vabadusristi kavaler.
Ivo Linna mälumäng 280. Mis aastal jõudsid inimesed esimest korda maailmamere sügavaimasse kohta?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Kellel on paras aeg pugeda mutta?
Vanarahvas on öelnud, et simunapäev, 28. oktoober toob esimese jääkirme veekogudele ning lähipäevil sajab maha esimene lumi. Paljud rahvad uskusid, et pääsukesed poevad nüüd talvituma mutta, eestlased aga, et Linnuteele...
ILMATEADE | Rehvid vahetatud? Tulekul on külmem õhumass ja esimesed lumekruubid
Atlandi ookean annab madalrõhkkondadele hoogu. Tavatult päikeseline sügis vahetub halli madala pilvelaega, mis aeg-ajalt luuke poetab ja vihma alla saadab.