Maaleht 31.10 1934 (44)
31.10.2024
TALVEENNUSTUS | Ilmatargad on eri meelt: millal päriselt külmaks läheb?
Kuigi talvine pööripäev on veel poolesaja päeva kaugusel, ei ole harvad olnud need korrad, kus juba november on talve toonud ja vahel isegi kõige talvisem kuu olnud. Seepärast uuris ka Maaleht oma ilmatarkadelt varakult, mida tänavuselt talvelt oodata võib, on ta leebe või karm ning kas kingib meile ka valged jõulud.
Argo Ideon: kukkumine tapab. Seis on täitsa hull
Tegin kord aastaid tagasi usutluse päästeameti toonase peadirektori Kuno Tammearuga, jutuks tuli ka kukkumissurmade liiga suur arv Eestis. Toona oli kasutada 2016. aasta statistika, mil kukkumise tagajärjel sai Eestis surma 96 inimest.
Marju Reitsak: kogu Euroopa rahvas ja majandus kannatab kellakeeramise tõttu
Keda kellakeeramine ei mõjuta, tõstku käsi!
KARIKATUUR | Lihula halloween
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte
Olukord, kus kiirabi osutab esmaabi asemel transporditeenust, peab lõppema
Tervisekassa tegi tänavu suvel kiirabivõrgu analüüsi, millest selgus, et Lääne-Virumaa, Võru- ja Valgamaa ning Pärnumaa pole piisavalt hästi kaetud. Igasse neist kolmest piirkonnast on üht brigaadi juurde tarvis.
„Mind ei huvita talumistasu, kui pole vett.“ Kaevanduse pärast juba korra veeta jäänud kohalikud fosforiiti ei usu
Aru-Lõuna karjääris fosforiidiuuringuid alustanud Eesti riik on jätnud Rakvere valla fosforiidiväljade elanikud infopuudusse, mistõttu kasvab inimestes nii pahameel kui ka lootusetus tuleviku suhtes.
INTERVJUU | Fosforiiditont hirmutab inimesi, aga minister keeldub rahva ette minemast. Yoko Alender põhjendab, miks
Oma esimese fosforiiditeemalise intervjuu andis kliimaminister Yoko Alender just Maalehele. Paraku on paljuski selle sisuks ka põhjendused, miks ta ei saa veel minna fosforiidi pärast muretsevate kohalike inimeste ette ja neile asjast avameelselt rääkida.
Venemaa keelas elusloomade transiidi, Eesti loomakasvatajad kaotavad üle 60 miljoni
Venemaa sulges elusloomade transiidi Euroopa Liidust kolmandatesse riikidesse alates 18. oktoobrist, tuues põhjuseks lammaste katarraalse palaviku leviku Euroopa riikides.
Puust ja punaseks: miks pensionide välja maksmine nii palju aega võtab?
Ebameeldiv fakt on see, et pensionimaksmise infosüsteemid on Eestis aastaid olnud alarahastatud ning tuleb kasutada vanu, mis töötavad kohati lipp lipi ja lapp lapi peal. Meie kuulsat „tiigrit“ seal näha ei ole.
Aasta põllumees 2024 on teravilja- ja piimatootja Margo Klaasmägi Lääne-Virumaalt
„Põllumajanduse ülesanne on inimkonnale toitu toota, see on väga suur vastutus,“ kinnitas Margo Klaasmägi, kes võimeka tippjuhina arendab korraga mitut põllumajandusfirmat ja annab tööd 80 inimesele.
Rahvapõllumees on mahepiima tootja Martin Vallikivi Hiiumaalt
Hiidlased, saarlased ja teised mahetoodete sõbrad valisid Maalehe veebihääletuse lemmikuks Martin Vallikivi, kes peab oma piimakarjaga vapralt Hiiumaal vastu.
„Ma käisin ikka teises ilmas ära.“ Juhuslik kukkumine kodus kustutab igal aastal mitusada eluküünalt
„Surmaga lõppenud kukkumiste arv on suur, sest lisaks kukkumisest saadud võimalikule raskele vigastusele ei oska või ei suuda kukkunud inimene end ise püsti aidata ja abi jõuab liiga hilja,“ tõdeb Põhja-Eesti regionaalhaigla kukkumiste ennetamise projektijuht Reelika Kaljurand.
Teeb kadedaks! Riia keskturu kalavalik paneb mõtlema, kas Eesti on ikka mereriik
„Kõpp-kõpp Riiga, linna väravast sisse. Mis sinna minna? Kommi-saia tooma,“ laulis mu vanaema poolsada aastat tagasi mõneaastase minuga üle põlve jalal ratsasõitu matkides.
Margus Mikomägi: Mida teha, kui plikatirts on rongijuht? Riskida ja hüpata maha?
Kuhu kihutab kiirrong nimega Eesti Vabariik?
Raul Vinni: kuidas kaob puue, kui tervis paranenud pole. See kõlab tõesti nagu ime!
Statistikat vaadates selgub, et Eestis toimub puuetega inimeste hoogne tervenemine. Numbrite keel räägib justkui sellest, kuidas kurdid saavad kuuljateks, pimedad saavad nägijateks ja liikumispuudega inimesed viskavad kargud nurka.
Tauno Vahter: kui palju rõvetseda on viisakas? Kindlasti on enam hakanud ropendama tüdrukud
Mul jääb tööle jalutades tee peale mitu kooli, ja võõraste inimeste juttu on ikka huvitav kuulata. Muidugi on selles palju igapäevast tühja-tähja, aga vahel õpid mõne uue sõna; saad teada, kus müüakse nr 12 naelu, kes on joodik või lits või mis on parajasti moes ja keda vihatakse.
Argo Ideon: kas friikate küpsetamise hetk saatiski Trumpi Valgesse Majja?
Teisipäeval, 5. novembril valis USA rahvas endale presidenti ja kampaaniasse oli tõmmatud ka kõige stereotüüpsem ameerika värk üldse – McDonald’si kotletisaiad ning õlis praetud kartuliribad.
TURUHINNAD | Moosipurgi eest 25 eurot küsida on täiesti normaalne?
Kodumaiseid hoidiseid turgudel pakutakse, aga valik on pigem kesine. Purki pandud suve- ja sügisandidega eelistatakse kaubelda hoopis sotsiaalmeedia turul.
LUGEJA KÜSIB | Tühistasin broneeringu, aga arve saadeti ikka. Mida teha?
Broneerisin juuksuri juurde aja, kuid päev enne jäin väga haigeks. Helistasin salongi ja tühistasin aja, kuid mulle öeldi, et tasuma pean ikka. Mida sellises olukorras teha, kas tõesti pean ikkagi teenuse eest maksma?
LUGEJA KÜSIB | Kas tööõnnetusega saab rohkem raha kui tavalise haiguslehe eest?
Kukkusin töökohal tööd tehes redelilt alla ja vigastasin jalga. Olin seetõttu mitu nädalat haige ja tööd teha ei saanud. Tööandja ütles, et tema ei soovi, et see juhtum tööõnnetusena kirja läheks. Arstile aga teatasin, et minuga juhtus töökohal õnnetus ja ta pani selle ka haiguslehele kirja. Kuidas saan kindlaks teha, kas minu haigus registreeriti tööõnnetusena või mitte, uurib Maalehe lugeja.
UUS SEADUS | Riik aitab vähendada intellektipuudega inimeste hooldamise koormust
Riigikogu võttis vastu sotsiaalhoolekandeseaduse muudatuse, millega riik loob intellektipuudega inimestele uue päeva- ja nädalahoiuteenuse. See aitab vähendada lähedaste hoolduskoormust ning pakub paindlikumat tuge.
Ivar Põllu: Riigil ei ole kohustust eraettevõtlust toetada. Ja meil ei ole kohustust sellega igavesti tegelda
Ivar Põllu sai just 50aastaseks. Noorsooteatris on tal parajasti käsil lavastus „Alice Imedemaalt“. Hullumeelseid ideid ja otsinguid peab Põllu vajalikuks nii teatris kui ka kogu kultuuris, sest see väldib mugavust, mis tapaks kunsti.
„Ei oska mina neid suhteid hoida.“ Katrin Ruusi uus raamat räägib naiseks olemise piinadest
Lood, mis mõjuvad, otsekui oleks autor need omaenese elust maha kirjutanud, osutuvad moel või teisel ka kellegi teise eluks. Ja selles äratundmises leiab inimene troosti.
„Nägin ette, kellel järgmisena minek.“ Hauakaevaja põles läbi ja sai insuldi
Valerik Ahnefer kaevas haudu kümme aastat. Elas leinajatele kaasa. Kuulis igasuguseid soove: näiteks mangus üks lesk, et Valerik haua uuesti lahti kaevaks, sest tema tahab oma meest veel korra näha. Tagatipuks aimas Valerik tihtilugu ette, kellel järgmisena manala teele minek on. See kõik väsitas.
Kormoranihautist soovite? Tippkoka viis rooga linnust, keda rannarahvas ei seedi
Tippkokk Mihkel Heinmets tõestas, et rahva seas vihatud linnust saab kerge vaevaga valmistada maitsvat rooga. Hiiu Leht jagas ka õpetusi, kuidas seda teha.
Kliimaekspert: aktivism tuleb ukse taha jätta
„Loodan, et minu ettekanne algatab dialoogi,“ ütles Annela Anger-Kraavi Metsandusfoorumil. Ta juhtis tähelepanu sellele, et kliimasihte seades tuleb säilitada reaalsustaju.
Eraomand kui juustuauk
„Korrektsuse mõttes tuleb öelda, et ka tema eluhooned ja hoovimaa kuuluvad Natura 2000 alasse, sest ala on tervik, selles ei ole juustuauke õuemaade näol sees,“ ütleb keskkonnaameti peadirektori asetäitja eluslooduse valdkonnas Leelo Kukk kõrvalolevas loos Natura piirangutest, mis ei lase metsaomanikul metsa majandada ega müüa.
Natura metsamaad läksid majandamiseks lukku. Kauaks?
Eestis on 4275 metsaomanikku, kelle maadele laieneb metsaelupaikade piirang, kus Natura 2000 senise kaitsekorra uue tõlgendamise tulemusena on igasugune majandamine määramata ajaks keelu alla pandud.
Pilet metsa seenele minemiseks? Itaalias on see reaalsus
Euroopa Liidus on hakatud mõtlema, kuidas metsa- ja põllumeestele loodushüvede pakkumise eest midagi tagasi anda. Selles osas on Itaalia praegu esirinnas.
Tehaseline renoveerimine on korteriomanike otsustada
Inimesed teevad oma kodusid korda, et parandada elutingimusi. Tehaseliselt renoveerides saab kortermaju korda teha kiiremini ja kvaliteetsemalt ning elanikele mugavamalt. Ja mõnikord ka soodsamalt.
TEADUS | Eesti metsade juurdekasvu arvutatakse nüüd uue mudeliga
Eesti Maaülikooli metsateadlased avaldasid uue Eesti metsade juurdekasvu ennustava mudeli, mis vana mudeliga võrreldes näitab üldjuhul metsade kiiremat kasvu. Uut juurdekasvumudelit saab rakendada igapäevases metsanduspraktikas.
Kärpekääride ohver: ajakiri Eesti Mets läheb kinni. Eesti Loodus hakkab ilmuma harvem
Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) ei rahasta enam ajakirja Eesti Mets ilmumist ja ka Eesti Loodus hakkab ilmuma vaid kord kvartalis.
KAUNID KAADRID | Siisike rändab hoopis põhja poole
Selleks et sügisel ja talvel oleks turvalisem askeldada ja leiaks hõlpsamalt häid toitumispaiku, koonduvad paljud sulelised salkadesse. Nii ka pisikesed siisikesed, kes just praegu otsivad kambakesi mõnes kuusikus või jõeäärses lepikus meelepäraseid seemneid.
PUIDUTURU ÜLEVAADE | Küttepuude hind on aastaga langenud
Oktoober tõi puiduturule mitmeid muudatusi. Kõige silmatorkavam ja ilmselt pikema mõjuga on kõigi paberipuidu sortide hinnalangus.
Ivo Linna mälumäng 281. Kus asub maailma vanim, 1752. aastal rajatud loomaaed?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Komeet C/2023 A3: külaline 40 triljoni kilomeetri kauguselt, kes otsustas Eestistki läbi põigata
Kõik me oleme rändurid ilmaruumis. Kosmoselaev Maa viib oma kaheksa miljardit reisijat igal aastal 940 miljoni kilomeetri pikkusele tiirule ümber Päikese. See tavamõtlemisega raskesti hoomatav vahemaa on siiski tühine võrreldes sellega, mida on läbinud meid hiljuti külastanud komeet.
Sünoptik Kairo Kiitsak: saabuv mereefekt võib rahet, lumekruupe ja isegi äikest põhjustada
Lähiaja ilm on sügisele iseloomulikult väga heitlik. Õhumasside vahetust saadavad tormituul ja sajud.