Maaleht 21.11 1937 (47)
21.11.2024
Margus Mikomägi: andsime raha (loe: kärpisime)
Loen kultuuriministeeriumi pressiteadet ja seda vahendanud ERRi portaali uudist ning saan teada, et era- ja munitsipaalteatritest sai kõige rohkem tegevustoetust Tallinna Linnateater. Aga kõige olulisem jäetakse ütlemata.
Hindrek Riikoja: kes on Katri Raigi järgmine tantsupartner?
Sotsiaaldemokraat Katri Raigil on täielik õigus Narvas Mihhail Stalnuhhini ja tema toetajatega ühte heita. Valitseda Eesti suuruselt kolmandat linna üheskoos tänase Eesti suhtes ebasõbralikult meelestatud inimestega. Aga kas ta peab seda tegema?
KARIKATUUR | Maksumaksja raha
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte
Lauri Läänemets: minu unistus on Eesti, kus kedagi ei jäeta maha. Kui selleks on vaja peaminister olla, siis ma olen valmis
„Kui mina isiklikult langetaks selle otsuse, siis võtaks ära valimisõiguse neilt inimestelt, kes on Eestile tegelikult julgeolekuoht. Ehk siis Putini-meelsed, kes eitavad Ukraina sõda ja Venemaa rolli selles,“ selgitab siseminister ja SDE esimees Lauri Läänemets.
„See on avaliku ressursi raiskamine.“ KOVid ei taha jäätmevedajate kontrollimiseks raha kulutada
Konkurentsiamet soovitab kohalikel omavalitsustel tõhustada järelevalvet jäätmeveoettevõtjate üle, luues selleks spetsiaalse ametikoha või organisatsiooni. Omavalitsusjuhtide sõnul on see aga mõttetu raiskamine.
Järgmisel aastal tõusevad Eestis hinnad kiiremini kui palgad
Novembrikuus ilmunud prognooside järgi ei ole Eestis 2025. aastal oodata hinnakasvu alanemist, inflatsioon on kas tänavusel tasemel või veel kiirem. Suuresti on selle taga eelseisvad maksutõusud.
Vabalevis on juba 17 telekanalit. Jüri Pihel: mul pole õigust öelda televaatajale, et see paradiis jätkub
Vabalevimaastikul on erakordne olukord. Inimestel on võimalik vabalevis näha tasuta 17 TV-programmi, mille hulgas top 10 Eesti telekanalit. Kas praegune seis nii heaks jääbki, selgub selle aasta lõpuks.
Fosforiidipuur rebib maapinda. Üks ootab sellest rikkust, teine kardab katastroofi
Uhkel undamisel, valusal kriginal ja pealtvaatajate lakkamatu huvi saatel haukab fosforiidipuur maapinda, tuues peagi välja paarkümmend tonni maaki, millest võib saada küllusesarv või hukatuse allikas. Uuringud otsustavad.
Ülevaade Ukraina sõjapõgenikest: palju on töötuid, kes saavad töötukassa toetust või muid riiklikke toetusi
Ligi 35 000 Ukraina sõjapõgenikul on praegu ajutine kaitse, mis annab sarnased õigused nagu Eesti elanikel – sotsiaalsed garantiid ja ka õiguse töötada ilma lisapiiranguteta. Töötukassa ja paljude tööandjate sõnul on ukrainlased väga töökad ehk siis tööealised saavad enamasti ise hakkama. Suur osa siia jõudnud sõjapõgenikest – lapsed, väikelaste emad, pensionärid ja puudega isikud – on aga tööturult eemal ja vajavad Eesti riigi tuge.
Elu eest tänu võlgu koera ninale: „Pool tundi veel ja me oleks hiljaks jäänud“
Politseikoerte nina on nii tundlik ning nende oskused nii head, et patrulliga peretüli juurde kaasa võetud koer leiab ühtlasi üles ka narkootikumid, millest tüli algselt alguse saigi.
Naised spaasse, mehed baari! Haljala õlletehas pürib turismimagnetiks
Neli aastat tagasi Haljala õlletehases tootmist alustanud soomlaste Pyynikin Brewing Oy lõpetab Eestis tegevuse ning koondab aasta lõpuks kõik 17 tehasetöötajat. Uus omanik plaanib tootmise päästa ja õlletehasest turismimagneti teha.
Tõnis Asson: Vene vägedel on lihtsam rünnata teist riiki, kui kaitsta enda oma
Sõltumine Korea poolsaare põhjaosast toodud „vabastajatest“ on isegi vene hingele liig mis liig.
Liis Kängsepp: kui suur on sul bossi pikalt saatmise fond?
Igal naisel peaks olema pangakontol või minu poolest kasvõi madratsi all piisavalt raha, et vajadusel lahkuda abielust või töökohalt. Olen aastaid sõprade seas seisnud selle eest, et igal naisel peab olema mehe ja/või bossi pikalt saatmise fond.
Helen Arusoo: äärmuslik loomakaitse võib hundi surnuks kallistada
Kui 2018. aastal susi rahvusloomaks sai, oli tema valijate üks eesmärke huvigruppide koostöö ning sellise olukorra vältimine, mis praeguseks on kujunemas.
Üllar Reino: kes on nats ja kes ei ole?
19. sajandi suuremaid keeleteadlasi Ferdinand Johann Wiedemann sellist sõna ei tundnud.
Lihaveisekasvatajad on hakanud karjadest loobuma
Äsja sulges Venemaa elusloomade transiidi kolmandatesse riikidesse, ees ootavad euroliidu uued piirangud loomade transpordil Euroopasse. Lihaveisekasvatajad tunnevad, et on sattunud ummikusse.
Teadlased: angerjate söömine tuleb kohe lõpetada
Poole sajandiga on euroopa angerja (Anguilla anguilla) populatsioon vähenenud üle 90%. Eestis on see näitaja ligi 98%. Kõikjal maailmas on liigi säilimine kriitiliselt ohustatud ja seda inimeste pärast.
Ametnikud Itaalia talumehi ei kiusa: traditsioonilist elustiili võib jätkata
Vendade Daniele ja Dario Mecarelli peret toidab Agricola Collivecchi talu Umbrias Kesk-Itaalias 16. sajandist saati, kuid veel põlvkonna eest seisis talu tulevik juuksekarva otsas.
TURUKOMMENTAAR | Kaupluste jaehinnad tõusmata ei jää
Eesti Konjunktuuriinstituudi andmetel on oktoobrikuus paljude lihatoodete jaehinnad kauplustes jäänud eelmise kuu tasemele, samas seakarbonaad (–4,1%) ja kodune hakkliha (–2,2%) pisut odavnesid.
SEADUSEMUUDATUS | Notarite tasud tõusevad hüppeliselt
Justiitsministeerium esitas valitsusele eelnõu, millega hüppeliselt tõstetakse notaritasusid, et tagada notariteenuse jätkusuutlikkus igas maakonnas.
LUGEJA KÜSIB | Kui müün korteri uuel aastal, kas siis pean maksma rohkem tulumaksu?
Mul on käsil päranduseks saadud korterite müük. Ise elan alaliselt majas. Kuna ühe elukoha müüsin juba vähem kui kaks aastat tagasi, tuleb mul selle päranduseks saadud korteri müügil maksta tulumaksu. Kui müün korteri veel selle aasta sees, kas siis maksan vähem tulumaksu? Kui ostu-müügileping vormistatakse 2. jaanuarist 2025, kas siis on tulumaks kohe kõrgem, küsib Maalehe lugeja.
KES ON PILDIL? Kuidas sai hipipoeedist peapiiskop?
„Kirik peab olema „üks kindel linn ja varjupaik“,“ ütleb peapiiskop emeeritus Andres Põder ka praegu, 75aastasena. Ta arutleb usuvabaduse teemadel ning muretseb noorema põlvkonna vaimse ebastabiilsuse pärast. Ise nooruses luuletanud Põder teeb seda nüüd jälle.
Ülevaade: kolm filmisoovitust tänavuselt PÖFFilt
Kui mõnel varasemal aastal on tulnud kodumaist filmi PÖFFi kavast tikutulega taga otsida, siis tänavuses programmis leidub üle 70 linateose, mis valminud Eestis või koostöös Eesti tegijatega. Enamik neist on küll lühifilmid, aga ka mängu- ja dokumentaalfilme on rohkem kui varem. Ainuüksi Eesti peatootmisega või Eesti osalusega täispikki filme on kavas 26.
Kunstnik Raul Meel: kõik nad on peaaegu surnud
Kunstnik Raul Meel on nagu jumal, kes oma loodud universumis katab ära kõik teemad. Nii ütleb tema värske näituse „Huuu huuu huuu!“ kuraator Tamara Luuk. Vaadata on iidsed püramiidid, kaunid naised, mets ja soo, elu ja surm.
ARVUSTUS | „Valge aiaga maja“. Eesti esimene rahvusvahelisel tasemel psühhotriller
Alustuseks laskem kõlada aplausil. Loodetavasti ei tunne keegi end puudutatuna, kui tõdeda, et Katrin Pautsi „Valge aiaga maja“ on Eesti esimene rahvusvahelisel tasemel psühhotriller.
Mitu sammu peaks päevas tegema 75aastane inimene? Kardioloog Jaak Aru teab vastust
Pensionile jäänud arst Jaak Aru kirjutas raamatu „Alla 65 keelatud“, kus soovitab seenioridel oma elu uue pilguga üle vaadata. Ei taha ju keegi, et pensioniiga kujuneks kannatuste rajaks ja nukraks surma ootamiseks.
Helsingin Sanomate ajakirjanik Kaja Kunnas: Eesti maine on Soomes praegu laineharjal
Soome ja Põhjamaade suurimas päevalehes Helsingin Sanomat Eesti teemasid kajastava ajakirjaniku Kaja Kunnase kinnitusel lähevad soomlastele Eesti teemad väga korda. Tema töökoht on selle tõestuseks.
Ivo Linna mälumäng 284. Mida hakkasid tsaar Ivan Julm ja Bogdan Belski parasjagu tegema, kui tsaar suri?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Peeter Sauter: kas pimeduse sees on valgus eredam kui muidu?
Kas novembripimedusel on ka voorusi?
ILMATEADE | Uus lumetorm tulekul! Maha võib sadada üle 20 cm lund
Kolmapäeval alanud torm tekitas tunde, et käes on tõeline talv. Nädala lõpp aga toob lund juurde ning just reede tuleb eriti tuisune.