Maaleht 28.11 1938 (48)
28.11.2024
REPORTAAŽ | Isegi parteide superstaarid ei meelita enam rahvakohtumistel saale täis
Rahvamasse ei meelita kohtumistele ka poliitika raskekahurvägi. Aga fännid tulevad ikka ja alati kohale. „Kuulen siit, kuidas asjad tegelikult on, ja seda otse allikast,“ põhjendavad nad, miks armastavad silmast silma kohtumisi poliitikutega.
Vaid kahes Eesti omavalitsuses pole ühtki valimisõiguslikku Venemaa ega Valgevene kodanikku
Eelmistel, 2021. aasta kohalikel valimistel oli hääleõiguslike elanike seas suurim Venemaa ja Valgevene kodanike osakaal Sillamäe linnas – 44,4%.
Mari Kartau: ei taha robotitega rääkida, palun luust ja lihast teenindajat
Ajal kui robotid ei olnud veel osa meie igapäevaelust, oli meil neist üsna ilustatud ettekujutus. Näiteks ühed minu lemmiktegelased olid C-3PO ja R2-D2 ulmesaagast „Tähesõjad“ – kuldne suhtekorraldusrobot ja liikuvat prügikasti meenutav android, kellega sai alati palju nalja.
Argo Ideon: loogiline, et halli passi omanikud saavad ka edaspidi valida
Vaidlused umbes 72 000 alalise Eesti elaniku valimisõiguse äravõtmise üle jätkuvad, kuid liisk on põhimõtteliselt langenud. Riigikogu erakondade kokkuleppe järgi ei saa 2025. aasta oktoobris kohalikel valimistel enam hääletada need Eesti elanikud, kellel on Venemaa, Valgevene, ent ka Ukraina või mõne muu nn kolmanda riigi pass.
KARIKATUUR | Kasutatud jõulupuu
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte
Võlanõustaja: „Eestlased rabavad kiirlaene, nagu homset polekski“
Võlanõustaja Raivo Kiisk näeb oma kabinetis igal nädalal pisaraid – kõrgete intressidega kiirlaenude tõttu on inimese elu ummikusse jooksnud. „Kui elu liigub vaid palgapäevast palgapäevani, pole mõistlik üldse mingit laenu võtta. Kinkige parem midagi enda tehtut,“ hoiatab Kiisk jõulukuu eel tarbimislaenude eest.
Kas eestlased on sõjaolukorraks valmis? „Kõige hullem, kui inimesed ressursi pärast kaklema lähevad“
Eelmisel nädalal toimus üle-eestiline kaitseõppus Decisive Lancer 24, mis pani peale jõustruktuuride proovile ka omavalitsused, kes peavad kriisisituatsioonis iseseisvalt toime tulema kümnete eluliselt tähtsate olukordadega.
Keskmine palk on ligi 2000 eurot. Kui palju teenivad Eesti inimesed aga päriselt?
• Vähemalt 60% täistööajaga töötajatest teenib palgastatistika järgi alla Eesti keskmise palga. • Vähemalt 10% on nii neid, kes teenivad alla alampalga, kui ka neid, kelle palk on üle 3500 euro. • Eestis on ka üle 5000 inimese, kelle brutopalk on enam kui 8000 eurot kuus.
Epp Remmelg: Tallinnast kaugemates maakondades on suhteline vaesus oluliselt suurem
Värsked statistikaameti andmed näitavad, et suhteline vaesus ehk sissetulekute ebavõrdsus läinud aastal Eestis vähenes. Suhtelises vaesuses elas 29 000 inimest vähem kui aasta varem.
Tauno Vahter: tänapäeva meedia suurim viga – faktid taanduvad arvamuse ees
Tere, minu nimi on Tauno ja ma loen liiga palju uudiseid. Nagu tavaliselt, siis põhjused on lapsepõlves. Tollal ei olnud veel leiutatud internet, ööpäevaringsed telekanalid ja prügi sorteerimine, ning telesaated said ebanormaalselt palju tähelepanu.
Kati Vooglaid Kukk: kutsehariduse reform Hiiumaal peegeldab pingeid regionaalpoliitikas
Ilusatele kaasamisjuttudele vaatamata piirdub kohaliku kogukonna kaasamine riiklike otsuste ettevalmistamisse tihti sellega, et lihtsalt antakse teada juba tehtud otsustest.
Jüri Laurson: valitsus soovib, et rahvas nuputagu ise, kuidas eluga hakkama saab?
Ükskõik, kes makse tõstab, riik või omavalitsused, igal juhul pärsib see majandust ja vaesestab inimesi. Kuid meie valitsuskulud aina suurenevad. Praegu on meil ka majanduslangus Euroopa Liidu üks kõige suuremaid.
Lambakasvataja võttis laamad: seni ei ole me ühtki looma hundile kaotanud
Oidrema lambakasvataja Mirjam Pikkmetsa karja valvavad tänavu suve algusest kaks laamapoissi: Picchu ja Pinocchio. Kui Lõuna-Ameerikas on need loomad end karjakaitsjatena juba tõestanud, siis Eestis laamade valvurivõimeid alles avastatakse.
Põllumees pidi üle poole miljoni laenu võtma, et paduvihma tekitatud kahjust jagu saada
Ehkki paduvihmad hävitasid osa aednike saagi, püsivad tugevamad põllumehed siiani pinnal. Samas värskete aiasaaduste tootmine ja isevarustatus on üksjagu kahanenud.
TURUHINNAD | Alanud on talvine hinnalangus, kokkuhoidlik aednik varub just nüüd
Hinnatõus ehmatab küll vist juba igas sektoris. Kes aiandusega tegelenud, teab hästi, millise augu hooaja algus rahakotti jätab. Leevendust annavad hilissügisesed ja talvised soodusmüügid.
LUGEJA KÜSIB | Kas elektritõukeratas ja lumesaan tuleb nüüd kindlustada?
Meie perel on mitmeid mootorsõidukeid nagu elektritõukerattad, elektrijalgrattad, lumesaanid jne. Lugesin, et nüüd tuleb ka need kindlustada. Kas see on tõsi, uurib Maalehe lugeja.
LUGEJA KÜSIB | Kellele jäävad pärimisel perekonna reliikviad?
Kui minu mees suri, jäi temast järele haruldane hõbedakollektsioon, kus on vanaaegsed uurid, mõned lauanõud ja noad-kahvlid. Lisaks ka mehe vanavanematele kuulunud ajalooline käokell, kirjutab Maalehe lugeja.
Marko Veisson: enne Eurovisiooni teenisin Aafrikas matusemuusikuna mõned kanad ja mõned sendid
Komeedina eurolaulutaevasse lennanud Marko Veisson ansamblist Puuluup on muusikuna saanud palka ka ... kanades. Ja seda mitte Eestis, vaid Aafrikas. See ja veel hulk imelisi juhtumeid, näiteks olematutes keeltes laulmisest, avanevad usutluses, mis lõpeb ... aadamaülikonnas suplusega Tartu kesklinnas.
Margus Mikomägi: Reformierakonna preestrid patte ei kahetse
„Missa Reformierakonnast“ Tallinnas Noblessneri valukojas röövib vaatajalt viimsegi usu riigimehelikkusesse. Aga appikarje see siiski pole.
Margus Mikomägi: Riho Sibul isegi mõtles vaiksemalt kui enamik inimesi
„Riho Sibul isegi mõtles vaiksemalt kui enamik inimesi,“ ütleb Raivo Tafenau vastilmunud raamatus „Riho Sibul. Kuulaps“. Lugedes volksab ikka-jälle pähe mõte: selleks, et meil kedagi päriselt hindama hakataks, tuleb tal ära surra.
TÄNA 100 AASTAT TAGASI | Kas kommunistide ootamatu riigipöördekatse oleks võinud läbi minna?
1924. aasta 1. detsembril, esmaspäeval, varahommikuses pimeduses kella 5.15 paiku väljusid Tallinna 14 korterist ja ühest eramajast kommunistide relvastatud grupid, 260–270 inimest, et haarata võim Eesti Vabariigi pealinnas.
Mari Rass: puitarhitektuur pole ainult minevik – see on ka tulevik
Tänavusel „Aasta puitehitise“ konkursil peapreemia pälvinud Rae gümnaasium on suurepärane näide sellest, kuidas kaasaegne puitarhitektuur suudab täita kõrgeid ootusi nii funktsionaalsuse kui ka visuaalse mõju osas.
Mari Kartau: mis maa see on, kus üks inimene otsustab asju terve riigi eest?
Mis maa see on, kus üks inimene otsustab asju terve riigi eest? Võiks arvata, et jutt käib mõnest isevalitseja juhitud diktatuurist, aga ei. Kogu Eesti jahinduse ja sellega seonduva üle otsustab üks inimene – Eleri Lopp.
Juba praegu tasub hoolitseda tulevikupuu tamme eest
Peagi lõppeva 2024. aasta puu on harilik tamm. Kliimamuutustega saab tamme meie metsadesse aina enam. Et saada head puitu, tuleb teda õigesti kasvatada.
Raiespordimeister Raino Kivi arboristitööst: „Nii-öelda napikaid on ikka palju olnud“
Maailmameistrivõistlustelt kolmanda koha toonud raiesportlane Raino Kivi räägib oma põhimõtetest, mis aitavad tal hakkama saada nii elus kui ka võistlustel. „Kui tuleb hästi välja, siis tuleb teha veel paremini,“ on üks neist.
Metsade saladused paljastuvad proovitükkide kaudu
Eesti Maaülikooli metsateadlased on juba kolm kümnendit seiranud metsade kasvu ja seisundit kogu Eestit katva püsiproovitükkide võrgustiku abil. Ülimalt oluline on säilitada alade mõõtmiste järjepidevus.
Meie Ecobase registreeris Euroopa esimese süsinikuprojekti
Ecobase on esimene süsinikuprojektide arendaja Euroopas, kelle projekt on ametlikult registreeritud maailma suurimas vabatahtlike süsinikuprojektide registris Verra.
FOTOD | Raudkull väiksematele tiivulistele ei halasta
Väikeste suleliste hirmuks on sageli äkki ilmuv raudkull, kelle rahvapäraste nimede hulka kuuluvad lehvitaja ja kanakull.
PUIDUTURU ÜLEVAADE | Küttepuit muutub järjest odavamaks
Kase jämesortimentide hinnad olid ainsad, mis novembris selgelt kallinesid. Okaspuupalkide hinnad jäid oktoobri tasemele.
Ivo Linna mälumäng 285. Millise taime õied sümboliseerivad samurai sõdalaste üürikest elu?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
200aastane pärl Tartu Toomemäel
Taevasse vaatamiseks on juba üle 400 aasta kasutatud teleskoope. Galileo Galilei algelisest pikksilmast on selle ajaga saanud ühed tänapäeva kõige keerukamad ja kallimad teadusinstrumendid. Olid ajad, mil maailma parim teleskoop töötas meie koduses Tartus.
ILMAPROGNOOS | Järgmine nädal tuleb märksa külmem, hakkab taas tuiskama
Temperatuurifoon on taas tavapärasest kõrgem ega muutu oluliselt nädala lõpuni. Uuel nädalal muutub ilm aga märksa külmemaks ja saabuvad lumesajud.