Maaleht 13.02.2025 Nr 1949 (7)
13.02.2025
EKRE juht Martin Helme: mida iganes! Kraanikauss tuleb sinna pihta visata, et see asi ei edeneks!
„Me elame võikas džungliseaduses, kus inimesed on näljas ja kraabivad üksteisel silmi peast välja. Kui lased sõgedad äärmuslased utopistid võimu juurde, siis on alati pisarad lõpus!“ manab tuulikusõja ja EKRE juht Martin Helme rahvale silme ette hirmsa tulevikustsenaariumi. Sest just nii juhtuvat lõpuks, kui maa tuulikuid täis ehitatakse ja miljardid tuuleärimeeste taskusse jõuavad.
Hindrek Riikoja: andke odavamat toitu!
Inimene, kelle hinnangul ei ole toiduained Eestis muu Euroopaga võrreldes liiga kallid, on kas pime või küüniline. Või tõesti nii rikas, et ta ei pööra oma poearvetele lihtsalt tähelepanu.
Oliver Õunmaa: kas langeme tagasi aega, mil maailma poliitikat valitses tugevama õigus?
Ukraina sõda avas terve Pandora laeka sündmustest, mis on senist ilmakorraldust muutma hakanud.
KARIKATUUR | Raha maitse
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte
Urmas Reinsalu: poliitikud olgu valmis valed energeetikaotsused oma rahaga kinni maksma
• Automaksu lubab Isamaa pärast järgmisi valimisi ära kaotada. • Valitsuse ministrid peaks vastutama oma rahakotiga, kui energiapoliitikas kahjulikke otsuseid tehakse. • Aga praegu ei ole Eestis asja, mida Reformierakond ei saaks läbi suruda.
Riik lammutab kanepikasvatajatelt konfiskeeritud miljonieurose farmi
„Riik näeks hea meelega, kui keegi joodik paneks selle koha põlema,“ on Haanja metsade vahel maa alla uhke kahekorruselise farmi rajanud endine kanepikasvataja pettunud, et riik ei leia ehitisele muud rakendust kui lammutamine ning laseb seda vahepeal lihtsalt rüüstata.
Eesti ühe suurema vallavahetuse kohale on kerkinud mustad pilved
Mõniste kandi ehk Mehkamaa 17 küla ligi 750 elanikuga soovivad pageda Rõuge vallast Antsla valda, aga Antslas süveneb kõhklus, kas neid vastu võtta.
Urmas Paet: vajame Euroopa suuremat kohalolekut Arktikas, muidu täidavad tühja koha Hiina ja Venemaa
President Donald Trumpi agressiivsed avaldused Gröönimaa vägivaldseks liitmiseks USAga on võimendanud maailma suurimal saarel soovi ühineda taas Euroopa Liiduga, sedastab Euroopa Parlamendi Arktika raportöör Urmas Paet.
Koroona pani Eestis kirstuärile kabelimatsu. „Lahkunu pole veel maetudki, kui lähedased juba 5 euro pärast kaklevad“
Rapla matusebüroo Memora juhatuse esimees Raivo Erm tõdeb, et eakad sooviksid enamasti traditsioonilist matmist kirstus, kuid tihti lähedased nende soove ei arvesta ja valivad odavama kremeerimise.
Marika Villa: valimiseelne põnevusaeg Saksamaal jõuab lõpusirgele
Bundestagi ja kantsleri valimisteni on jäänud loetud päevad. Väidetavalt ei ole kunagi varem olnud tulemus nii ettearvamatu, kõik üllatused on võimalikud.
Marelle Erlenheim: laps hoolib oma mõlemast vanemast, poolte valimine peab lõppema
Toetust vajavate laste aitamisega tegeleb üle Eesti suur hulk inimesi. Aga laste jaoks oleks palju olulisem see, kui abivajadust ei tekikski.
Hillar Padu: oled vanuses 35+5? Nüüd on sul tööturul absoluutselt viimane võimalus
Mõisavalitseja poja Friedrich Robert Faehlmanni unistus näib olevat täitunud: maarahva haridustase on maailma tipus – oleme vaimult suured.
Hannes Rumm: Ida-Virumaa inimesed peavad kõigega leppima, aga mujal Eestis ei tohi ükski tuulik vaadet rikkuda?
Pidalitõbi ehk leepra muudab põdeja väljanägemise jubedaks. Saaremaa rüütelkond protesteeris 1903. aastal Lümanda valda Audakule leprosooriumi ehitamise vastu. Kardeti, et tõbila peletab Saaremaa spaadest minema rikkad Peterburi saksad.
Eesti tõuveised vallutavad Aserbaidžaani: 4000 looma on müüdud, järgmine partii tellitud
Aserbaidžaani farmerite delegatsioon käis jaanuaris Eestis, et tutvuda meie loomakasvatus- ja põllumajandussektori tegemistega.
TURUKOMMENTAAR | Hapukoor ja importmuna tegid korraliku hinnahüppe
EKI andmetel on jaanuarikuus paljude piimatoodete jaehinnad kauplustes läinud kallimaks.
SPETSIALIST VASTAB | Kas kasulikum on võtta laenu kaastaotlejaga või käendaja abil?
Mis vahet on käendusega ja kaastaotlejaga laenul ning kumb on mõttekam, sellele küsimusele vastab Citadele panga jaepanganduse juht Marina Hakiainen.
UUS SEADUS | Ravijärjekorrad lühenevad: perearsti hakkab asendama õde
Jõustunud on määrus, mis laiendab õdede tööd nii esmatasandil, haiglas kui ka hooldekodus, et muuta teenus patsientidele kättesaadavaks.
August Aarma: kõik meie pere liikmed on lahkunud õigel ajal
„Isa tundis, et tema elutöö on tehtud,“ räägib August Aarma oma isast Gunnarist. „Päris elu lõpus ei tahtnud ta enam rääkida minevikust, vaid ainult tulevikust, sest tundis, et on nüüd valmis edasi liikuma.“
Jõgeva luulepäevad jätkuvad peakorraldaja ootamatust surmast hoolimata
Meie seast aasta eest ootamatult lahkunud Jõgeva legendaarse õpetaja Lianne Saage-Vahuri elutööd – kooliteatrite üle 30 aasta peetud luulepäevi – jätkavad nüüd ta õpilased.
Kuidas armutõotusest sai eksponaat
Kuidas juhtus nii, et Eesti Kunstimuuseumi kogu kõige esimesteks eksponaatideks said ühe paari armutõotuse pildikesed? Kuidas Vabadussõda muuseumi sünnile hoogu andis? Sellest saab aimu Kadrioru Kunstimuuseumis veel viimaseid nädalaid avatud näitusel „Käpikust Kölerini“.
Klarnetist Toomas Vavilov: esimene lask tankitõrjekahurist muutis mind muusikuna väga palju
Aasta interpreet Toomas Vavilov astus eile koos teiste tiitli pälvinutega üles galakontserdil, kus esitab Mozarti klarnetikontserti. Veel kaks nädalat tagasi oli aktiivne kaitseliitlane Vavilov aga Ukrainas.
Kas julgeksite proovida? Hundilihast saab hõrgu prae!
„Mida paganat?“ oli mu esimene reaktsioon, kui tuttav jahimees aasta alguses ilma pikema sissejuhatuseta küsis: „Kas sa hundi kintsust oled huvitatud?“ Mõne hetke pärast hakkas aga uudishimu minus pead tõstma. Seda enam, et kütt ise on hundipraadi teinud ja julgustas mindki rahvuslooma ahju lükkama.
HOIATAV AASTAPÄEV | Jalta konverents: väikeste riikide õigused maksavad suurtes sõdades vähe
Neil päevil 80 aastat tagasi kohtus Krimmis suur kolmik – Jossif Stalin, Franklin Delano Roosevelt ja Winston Churchill. Jalta lähistel Livadia palees langetasid NSV Liit, Ameerika Ühendriigid ja Suurbritannia otsuseid, mis muutsid sadade miljonite inimeste elu. Millise pilguga vaadata sellele, Eesti veel pea pooleks sajandiks punavõimu alla saatnud kokkuleppele praegu, kui Krimm on okupeeritud ja Euroopas käib taas sõda?
Ivo Linna mälumäng 296. Aegna saare varasem nimi Eikisari võis tuleneda eestirootsi murdesõnast „eik“. Kes või mis on eik?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Margus Mikomägi: kas ilm on inimesed ära rikkunud?
Olen südatalvel, jaanuaris sündinud. Sellel aastal sadas mu sünnipäeval Raplamaal Raela külas vihma. Ma ei mäleta, et kunagi varem nii oleks olnud.
NÄDALA ILMAPROGNOOS | Tulekul on krõbedamad külmakraadid
Kuu aega kõrge kaarega üle keskmise loogelnud temperatuurikõver on lõpuks küünlakuu keskmise ümbrusse laskunud. Ida-Eesti lumistel väljadel saab juba ehtsat talveilma nautida.