Maaleht 20.02.2025 Nr 1950 (8)
20.02.2025
Narva muuseumi juhti ootab ees uus sõda Kremli propagandaga: „Las karjuvad. Ma ei karda!“
Üle Narva jõe Vladimir Putini verist palet näidanud Narva muuseumi juht Maria Smorževskihh-Smirnova kuulutati jaanuaris Venemaal kriminaalkurjategijaks ja võeti tagaselja vahi alla. „Jah, sotsiaalmeedias ilmuvad üsna regulaarselt kommentaarid, et „väga kahju, et sa pole päriselt arreteeritud“, kuid on ka palju neid, kes saadavad toetavaid kirju,“ ei kavatse ta püssi põõsasse visata. Juba paari nädala pärast kutsub ta kokku kogu Narva ja Eesti, et rääkida 1944. aasta märtsipommitamisest. Eriti raske propagandalahing seisab aga ees 9. mail.
Argo Ideon: sõda ja tapmine tuleb lõpetada, aga mitte kõike Putinile ära kinkides
Neljanda sõja-aasta künnisel on Ukraina tulevik tume. President Trump on sisse lülitanud turbomenetluse ja tahab võimalikult nobedalt Putiniga diili ära teha.
Veronika Meriküll: Vene turist on välismaal endiselt kuningas
„Are you from Russia?“ päris noor Sri Lanka hotellitöötaja lootusrikka häälega. Vastates „ei“, kaob sära tema silmadest ning tippi ootav käsi langeb.
KARIKATUUR | Numbrimaagia
Valdek Alberi meretagune maailm • Sügav mõte
Tuulikuarendajad ja riik pakuvad: 70% odavam elekter ja 3000 eurot talumistasu, kui elad generaatori lähedal
Tuulikuarendajad pakuvad kohalikele elanikele häiringute kompensatsioonina nii tavahinnast kuni 70% odavamat elektrit kui ka üldsõnalisi jutte hoolivusest. Lisaks tuleb riiklikult kehtestatud tuulikutasu.
MAALEHT UKRAINAS | „Kogu see asi on omadega p....s.“ Sõdureid Trump ja Putin ei huvita, tähtis on ellu jääda
Sõja kolmanda aastapäeva eel rõõmustavad Ukraina sõdurid nii labidate, soojade kinnaste kui ka autode üle, mis Eesti vabatahtlike abiga nendeni jõuavad.
Mariupolist põgenenud ukrainlanna: „Näed hävingut ja saad aru, et see ei ole enam minu kodu“
Ukrainlanna Tetjana Himitši lugu peegeldab tema tuhandete kaasmaalaste saatust, kes on pidanud sõja tõttu kodu maha jätma ja leidma uue elu võõrsil. Tetjana uueks kodulinnaks on juba kolm aastat Haapsalu, kuid sageli lähevad mõtted vanale elupaigale.
REKORD | Miljon eurot liiklustrahve ühes kuus: politsei keskendub nüüd ka väikestele kiiruseületajatele
Politsei tabas tänavu jaanuaris üle 700 kihutaja rohkem kui möödunud aasta jaanuaris ning aasta alguses kahekordistunud trahviühiku suurus tõstis liiklustrahvide kogusumma 1 070 328 euroni.
Märjamaa surnuaedu rüüstanud metallivargad jätsid maha mujalt kalmistult pärit käru
„Teeb ikka vihaseks küll, varguse eest rahupaigalt peaks saama maksimaalse karistuse,“ lausus Märjamaa kalmistuvaht Annes Smirnov, kes vanimate ja suurimate metallristide kadumise avastas.
Kukruse mõis läks müüki: 40 toaga häärberi saab Viimsi maja hinnaga
Toila vald pani oksjonile Kukruse mõisakompleksi, kus üle kümne aasta on tegutsenud polaarmuuseum ja korraldatud kultuurisündmusi.
Rail Balticu rööpaid ei ole veel ühtki sentimeetrit paigaldatud: „Puudu on 350–450 miljonit eurot“
Suur rahapuudus tähendab, et praegu jäävad uuel rongiteel tegemata asjad, mida läheb vaja 40. või 60. tööaastal. „Ehitame välja selle, mida läheb vaja esimesel kümnendil,“ nendib Rail Baltic Estonia OÜ juht Anvar Salomets Maalehele antud usutluses.
Piret Tali: kuidas joonistada presidendi paraadportreed
Kui me kõik, hoolimata oma rollidest, astuksime vahel vutlarist ja ametiketist kaugemale ning oleksime lihtsalt inimesed? Kas meie riik oleks siis parem paik?
Geoloog Alvar Soesoo: Gröönimaal töötab vaid paar kaevandust, ent maavarasid leidub seal külluses
Praegune Gröönimaa valitsuse poliitika ei julgusta haruldaste muldmetallide uuringuid ega kaevandamist.
Argo Ideon: see rahvakoosolek oleks võinud olla e-kiri
Koosolekuil ilmneb ühiskonna vatti saanud sisemus – kõik need aegamisi pöörlevad demokraatia võllid ning hammasrattad.
Liis Kängsepp: igav ja masendus? Lusti koos tehisaruga!
Talvemasendus ja geopoliitiline õudus on mind tõuganud otsima viise, kuidas uuel moel meelt lahutada, et vaimne tervis ikka püsiks.
Selgusid Eesti parimad karjakasvatajad
Möödunud aasta parim lihaveisekasvataja on Jane Mättik Harjumaalt ja parim piimakarjakasvataja Sven Tammoja Järvamaalt.
Töönõuded farmis: ära roni söödamikserile ega kuku sõnnikuauku!
Tänavu 1. jaanuarist on põllumajanduses luubi alla võetud töötajate heaolu ja ohutus. Kui tööinspektsioon tuvastab ettevõttes rikkumisi, vähendatakse pindala- ja loomapõhiseid toetusi.
TURUHINNAD | Uus odavtoodete sari lubab kvaliteeti ja hinnavõitu
Eesti turule on tulnud Skandinaavia kaubamärgi First Price tooted, mis peaksid olema taskukohase hinnaga ja usaldusväärse Skandinaavia kvaliteediga.
LUGEJA KÜSIB | Kas lastel ei olegi võimalik ema kasuks pärandist loobuda?
Perele kuulus maja, kus elasid mees ja naine, kaks last elasid juba omaette. Kui mees sureb, siis kuidas jaguneb maja naise ja laste vahel? Kas see muutub ühisomandiks, kus igaühel on mõtteline osa? Kas lastel on võimalik varast loobuda ema kasuks või mitte, uurib Maalehe lugeja.
SPETSIALIST VASTAB | Millist kinnisvara saab tulumaksuvabalt müüa?
Kuidas arvestatakse kinnisvaratehingute puhul tulumaksu, seda avab Coop Panga äriliini juht Moonika Maaring.
Ülle Lichtfeldt: peaksin vist hakkama meeste rolle mängima. Näiteks Hamletit!
Rakvere näitlejanna Ülle Lichtfeldt avab koduteatri 85. sünnipäeva puhul saladuse, kuidas ka teatrikoolis hapukapsa mängimist õppimata vaatajate südamesse pugeda ja armastuse usku kuulutada.
Võimalus dirižaabliga introvertide paradiisi hõljuda
Retrospektiivnäitus korraldatakse tavaliselt kuulsatele kunstnikele. Sven-Erik Stamberg on kuulus üsna kitsas ringis, aga kogutud teoseid tal jagub ja põnevust peitub neis piisavalt.
ARVUSTUS | Raadiost tuntud Märt Treier astus juubeli eel üles lavastajana. Kuidas läks?
Keeletundliku raadioesinejana tuntud Märt Treieri autorilavastus „Neli barokset teatrinovelli“ vastab üsna täpselt oma nimele: baroki mõiste tuleb portugalikeelsest sõnast, mis tähendab ebakorrapärast ehk siis ka lihvimata pärli.
VIDEO | Söö nagu presidendi juures: proovisime imepeeneid vastuvõtu suupisteid kodus järele teha
Kuigi enamik presidendi vastuvõtu suupisteist kõlab sama ahvatlevalt kui hülgepasteet õhitud kinoapadjal, saab hoolega mõeldes ja siin-seal asendusi tehes koju kena piduse meeleolu küll.
Milline on õige piprakilu? Rahvuskala valmistamine ajas hiidlased tülli
Vabariigi aastapäeval võib jääda vastuvõtt vaatamata või, häbi öeldagi, presidendi kõne kuulamata, aga kilu on enamasti ikka laual. Hiidlastel on piprakilu. Üllataval kombel muudab selle tegemine inimesed väga kirglikuks ja võib suisa tülli ajada.
20. VEEBRUARI LUGU | Vaesest Saaremaa poisist maailmanimega loojaks
20. veebruaril 1901 tuli Kuressaares ilmale Itze-Leib Schmuilowsky. Ajalukku kirjutas ta end teise nimega ja teisel mandril, Saaremaad nimetas aga alati oma sünnipaigaks.
Ivo Linna mälumäng 297. Millist puud kutsutakse Aafrikas tema viljade tõttu ka surnud roti puuks?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Üleujutus Tartus: kas näeme taas tänavail hulpivaid moosipurke?
Emajõgi ajab Tartus keset talve üle kallaste. Tundub erakordne. Aga kas on?
Sünoptik Taimi Paljak: temperatuurid pöörduvad õige pea taas plussi
Tänane külm öö ja hommik jäävad veebruari krõbedaimateks, sest edaspidi imbub läänekaarest tasapisi sisse pehmemat õhku.