Maaleht 27.02.2025 Nr 1951 (9)
27.02.2025
UUS MAKS HIILIB LIGI | Väikesaared tahavad kehtestada turismimaksu
Paar eurot praamipiletile otsa, ja kui tahta saarele sõita autoga, tuleb veelgi krõbisevat välja käia. Sellise plaaniga kavatseb Kihnu vallavanem astuda märtsis vallavolikogu ette. Lisaks Kihnule mõlgutavad turismimaksu mõtteid ka Vormsi ja Ruhnu.
Hebo Rahman: vanainimestel on midagi, mida sul ei ole
Oleme liiga paljut hakanud rahas mõõtma. Üks liikumisraskustega vanaproua kurdab tänases Maalehes, et alla 50 euro ei vii ükski naaber teda linna arstile. Teeb nukraks, et inimesed lõikavad teistest kasu nii emotsioonitul moel, kui seda saaks teha palju kavalamalt.
Urmas Glase: meid kolonialiseeritakse nagu Aafrikat. Oma riigi poolt!
Tänapäeva Eesti juhtivpoliitikute taastuvenergeetika eufoorias meenus mulle seik, kui oma 15 aastat tagasi sõitsin Sambias kohaliku võõrustajaga pealinnast Lusakast 200 kilomeetri kaugusele Kariba järve äärde.
Viroloog Irja Lutsar: järgmine pandeemia on vaid aja küsimus
Neil päevil möödub viis aastat COVIDi Eestisse jõudmisest. Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar juhtis sellega võitlemiseks loodud teadusnõukoda ajal, mil keegi sellest viirusest veel suurt midagi ei teadnud.
Kahe aasta pärast muutub kiip kohustuslikuks isegi laudakassidele
Regionaal- ja põllumajandusministeeriumis valminud plaani järgi peab iga Eestis elava koera, kassi ja valgetuhkru 1. juunist 2027 kiipima ja registreerima. Põllumajandus- ja toiduamet hakkab ka järelevalvet tegema.
MAALEHT UKRAINAS | Elu rindelähedases turismitalus: Hersonist evakueerusid just hobune ja kaks eeslit
Ukrainas Mõkolajivi regioonis tegutsevast turismitalust sai sõja ajal baas kodu kaotanud loomadele, nii suurtele kui ka väikestele. Vastu on võetud sõjapõgenikest hobuseid, eesleid, koeri ja kasse.
MAALEHT UKRAINAS | Kes tahab elada, see hakaku kaevama!
Eestist pärit Oleg Kolevatov kutsungiga Estonets võttis Maalehe kaasa harjutusbaasi, et selgitada, miks on rindele juurde vaja labidaid, kirveid ja muid tavapäraseid tööriistu.
MAALEHT UKRAINAS | Kui normaalselt saab Ukrainas sõja ajal elada?
Ukraina elu-olu kohta ütlevad sealsed inimesed laias laastus, et nad on kohanenud. Aga millega ja kuidas?
Kulda, hõbedat, uraani? Eesti maa-aluse varanduse saladused tulevad päevavalgele
Mitte ainult kuld, hõbe ja uraan, aga ka raud, tsink, plii, toorium... Rääkimata fosforiidist. Ühel Virumaa metsalagendikul asub uurimiskeskus, mille laod on täis Eesti rahva geoloogilist rikkust. Kuid jõukaks saamise teel seisab ka suur probleem.
Liikumisraskustega pensionärid on hädas: alla 50 euro ei vii ükski naaber sind arstile
„Kus see takso meil siin maal võtta oleks, nalja teete?“ küsib pensionär Sirje Velt. „Ja kui kutsuda endale mõni kohalik inimene sõidutama, siis alla 50 euro kindlasti ei saaks arstil käidud.“ Nii jääb eakal poodi või tohtri juurde saamiseks ainsaks võimaluseks küsida abi omavalitsuselt. Sotsiaaltransporditeenuse hinnavahe on üle Eesti aga väga suur.
Kalev Stoicescu: Putin pole suutnud veel uinunud kaunitari äratada
Donald Trumpi hiljutised teod näitavad, et oleme Venemaa-poolse ilmselge eksistentsiaalse ohu ees üksi. Euroopa magab aga edasi.
Meeli Lindsaar: ärme söö anonüümset liha
Idee, et menüüdes peaks liha päritolu märkima, kõigile asjaosalistele ei meeldi. Tegelikult on nii toitlustusasutustele kui tarbijatele sellest kõvasti kasu, kirjutab Meeli Lindsaar.
KIISLER VS. IZMAILOVA | Kas toidu hinda peaks maksuerisusega alla tooma?
Suur osa Euroopa riike on läinud seda teed, et hoiab toiduainete käibemaksu madalama kui üldise maksumäära. Küsisime kahelt eriarvamusel olevalt poliitikult, kas toidu käibemaksu tuleks ka Eestis alla tuua või mitte, eriti arvestades viimase aja inflatsiooni ja maksumuudatusi.
Sulev Valner: kui panustada ei raatsi isegi 5% oma heaolust, on raske seda sõda võita
Sellistel segastel ja murrangulistel aegadel, kui pole päris selge, kuhu suunas ajaloo kaalukausid vajumas on, ilmnevad inimeste valikud.
E-Piima juhataja Jaanus Murakas: loodame, et rohe-eesmärke võetakse vähemaks
E-Piima juhataja Jaanus Murakas kinnitab, et toorpiima madalama süsinikujälje eest hakkavad tööstused kõrgemat hinda tootjatele maksma alles kaugemas tulevikus, ehkki põllumehed mõõdavad süsinikujälge juba aastaid.
Ekspert hoiatab: uued kahjurid ründavad meie põlde
Rohkem kui 20aastase kogemusega taimekaitsespetsialist Tiiu Annuk on veendunud, et kui ei ole vahendeid võitlemaks kahjurite ja haiguste vastu, on meie toidujulgeolek ohus. Veelgi enam, uued ja tundmatud kahjustajad tõstavad juba pead.
TURUKOMMENTAAR | Kiluvõileib või tangupuder?
Veebruar on tore kuu, täis tähtpäevi, mille juurde käivad erinevad söögid.
LUGEJA KÜSIB | Kuidas oma korteri üürimisest teenitud tulu deklareerida?
Hakkasin eelmine aasta välja üürima korterit ning nüüd sooviksin teada, kuidas oma korteri üürimisest teenitud tulusid deklareerida. Kuidas seda täpsemalt teha, uurib Maalehe lugeja.
UUS SEADUS | Varjendid muutuvad kohustuslikuks, kasvatades ehitushindu 5–10%
Riikliku eelnõu kohaselt hakkab alates 2025. aasta esimesest septembrist kehtima lisaks uutele avalikele suurematele hoonetele ka korterelamutele varjendite rajamise kohustus, mis muudab uusarenduste ehitamise riigi prognoosist oluliselt kallimaks.
Margus Ader: spordikommentaatori töö oli mulle kuskilt ülevalt antud võimalus
Erakordsed talendid, viimaste meetriteni põnevad jõuproovid, kasvav telehuvi – alles äsja jõudis see kõik meieni laskesuusatamise maailmameistrivõistlustelt Lenzerheides. Võistlusi vahendades säranud Margus Ader ütleb, et spordikommentaator sai temast paarikümne aasta eest tänu juhusele. Nüüd kommenteerib endine laskesuusataja veerandsadat ala – tennisest raievõistlusteni.
ARVUSTUS | Võigemastide ja Epliku „Uus tüdruk“ on uus „Libahunt“
Pöörane, hullumeelne, sotsiaalselt valus – sellise iseloomustuse kritseldasin oma märkmikku, kui olin Laura ja Priit Võigemasti Vaiko Epliku lauludest inspireeritud lavastuse esietendust Ugala teatris ehk 10 minutit vaadanud. Hiljem ma märkmikku välja võtta ei märganud, nii kaasakiskuv oli see, mis nägin ja kuulsin.
ARVUSTUS | Luule Komissarovis pole grammigi „Õnne 13“ Lainet
Ugala teatri „Džinnimängus“ pahvatab üks kahest tegelasest, vanadekodu asukast: „Kurat, ma olen elus!“ See terav südamest tulev reaktsioon järgneb, kui teine üksiklane on talle öelnud: „Issand, mõtle, mis sa kõik teinud oled.“
ENNUSTUS | Kes pälvivad täna öösel Oscarid?
Ehkki ühtki eesti filmi tänavu Oscari-rallis ei osale, tuleb öö vastu esmaspäeva põnev. Kas parima filmi auhind läheb prantslaste skandaalse transnäitlejaga linateosele? Kas läti kassifilm pälvib kuldmehikese?
27. VEEBRUARI LUGU | Kas jääkarudele tõesti lüüakse hingekella?
Küllap mäletab enamik meist, kuidas vastas küsimusele „Kellele lüüakse hingekella?“ oma romaanis Ernest Hemingway. Ikka nii, et tegelikult lüüakse hingekella sinule. Tänase loo peategelane on ühelt poolt jääkaru, teisalt oleme seda meie kõik.
Ilmar Paal: metsas on isegi ühe mehe iga liiga väike
Teenetemärgi saab seekord teiste seas ka Riigimetsa Majandamise Keskuse metsakasvataja Ilmar Paal, kes on aastakümnete jooksul kasvatanud ja hooldanud sadu tuhandeid metsataimi rohkem kui sajal tuhandel hektaril.
Mari Kartau: metsameestel on vaja olla päriselt avatud
Kui ilmnenud on mingi jama, siis on kõige lihtsam õigustada seda kommunikatsiooniveaga. Sageli on ka nn metsasõda selgitatud kui osapoolte möödarääkimist, mida oleks parema suhtlemisega võinud siluda või koguni vältida.
Kaitsealade majandamine: „Metsaomanik saab vastu pükse igast asendist“
Metsaomanikud nii Virus kui Võrus leiavad, et kaitsekord looduskaitsealadel muutub üha karmimaks – kui Natura piiranguvööndid loodi, lubati, et erilisi keelde majandamisele ei kaasne, kuid nüüdseks on metsamajandamine seal sisuliselt välistatud.
Metsa elurikkust säilitades on metsaomanikul vaid võita
Tulevikku vaatav metsandus peab liikuma terviklikumate lahenduste poole, kus majandusmetsades pööratakse enam tähelepanu ka elurikkusele. Peamine tööriist selleks on metsa läbimõeldud hooldamine.
METSA AASTARING | Aeg ennetada üraskirüüstet
Kuuse-kooreürask on meie kuusikute biosfääri lahutamatu osa, kellest viimastel aastatel on räägitud rohkem kui varem. Olenemata sellest, kas peame kliimamuutuste põhjuseks inimtegevust või looduslikke protsesse, võimaldavad viimase paarikümne aasta soojenenud ilmastik ja pikemad suved ühe hooaja jooksul üraskitel rohkem järglasi saada.
10 olulist maksumuudatust, mida iga metsaomanik teadma peab
Alanud on tuludeklaratsioonide esitamise aeg. Kui metsaomanik on eelmisel aastal müünud raieõigust või metsamaterjali, kuulub saadud tulu tulumaksuga maksustamisele.
FOTOD OTSE METSAST | Noor mets on põdra pidulaud
Eks igal metsas liikujal, kel olnud kokkupuuteid põtradega, on välja kujunenud tunnetus ja arusaam, kus neid suuri loomi kevadel, sügisel või sootuks talvel aastast aastasse enam liikumas on.
TEADUS | Metsaistutusel võib masin asendada inimest
Metsaistutamise hõlbustamiseks otsitakse viise selle töö tegemiseks masinatega. Soome värske uuringu kohaselt võimaldab masin sobivate tingimuste ja vilunud masinajuhi olemasolul kasvama panna üle 200 kuuse konteineritaime tunnis.
PUIDUTURG | Puidu hinnad tõusid hüppeliselt
Veebruaris tõusid kõikide sortimentide hinnad. Märgiline on nii okaspuu kui ka lehtpuu jämesortimentide hindade küllaltki tuntav kasv.
Ootamatu taaskohtumine: musträhn otsib öömaja
Mis seob üht musträhni ja karu ronimispuud?
Ivo Linna mälumäng 298. Milline nõukogude okupatsiooni aegne Eesti valitsusjuht oli ühtlasi Vabadusristi kavaler?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Linnatapjaks ristitud asteroid läheb siiski Maast mööda
Maailm on ärevil. Eesti riigi sünnipäeva meeleolugi varjutas ähvardav uus poliitiline reaalsus. Maise maailma suurte valitsejate kõrval aitab pinget üleval hoida üks kosmiline tegelane nimega 2024 YR4. Linnatapjaks nimetatud asteroid näib tahtvat planeediga Maa lähemalt tutvust teha ja temaga 22. detsembril 2032 kohtuda.
ILMAPROGNOOS | Märts algab väga soojade ilmadega
Veebruar on peagi lõppemas ning ees ootab esimene kevadkuu.