Maaleht 13.03.2025 Nr 1953 (11)
13.03.2025
EKSAMITURISM | Nendes väikelinnades saab juhiloa kätte palju lihtsamalt kui Tallinnas
Eksamitegijatel on mitmeid lemmikkohti, kus loodetakse juhiluba kiiremini ja hõlpsamalt kätte saada. „Tallinnas on palju keerulisi kohti, kus eksamineerijad sõiduõpilasi „vahele võtavad“, mu tuttavad on seal riiklikul sõidueksamil läbi kukkunud isegi 5–9 korda,“ selgitas Anna Neutal, kes tegi sõidueksami seetõttu Haapsalus.
Hindrek Riikoja: Eesti valitsuses istuvad Trumpi parimad õpilased
Paljusid tabas kahe nädala eest must masendus, kui nad nägid Ühendriikide presidenti ja asepresidenti Ukraina ametivennale kambakat tegemas. Meie sellenädalases valitsuskriisis kasutati kahjuks sama käekirja.
Marju Reitsak: unustage raha, seemneid tuleb koguda!
Hiljuti Jõgeval toimunud seemnefestivalil ütles kuulus aednik ja pärandsortide koguja Tiia Morfin, et seemnete võtmise ja säilitamise komme ning oskus on meil sisuliselt kadunud.
16% varjub, 84% jääb pihta: Eesti varjumiskohad on katastroofiks valmis ainult paberil!
Mitmed linnad ja alevikud pole koos päästeametiga suutnud aastate jooksul leida ühtki kohta, kuhu rajada avalik varjumispaik. Põhjuseks sobilike keldrite puudumine või nõuab varjumispaiga rajamine suuri investeeringuid.
Digistress ja mükoplast: uus ÕS toob eesti keelde umbes 1500 uut sõna
Tänavu valmiv uus Eesti õigekeelsussõnaraamat (ÕS) toob nii uusi sõnu kui ka uusi keelereegleid. Uute reeglite järgi on näiteks õige kirjutada nii „araabia number“ kui „Araabia number“, nii „karate“ kui „karatee“. Vabamad keelereeglid teevad aga õpetajate töö keerulisemaks ja õppimise raskemaks, leidis Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi esimees Kaja Sarapuu.
„Ahastus tuleb peale.“ 100-aastane Pootsi pood võitleb iga päev ellujäämise nimel
Naistepäeva pärastlõunal peesitavad Pärnumaal Pootsi poe seinal päikese käes paar palgipragudest koibi sirutama tulnud kevadist kärbest. Neil pole tõenäoliselt aimugi, et mõisaaegses magasiaidas on viimased 100 aastat järjepidevalt tegutsenud külapood.
Loodusemees Vahur Sepp: hundid pole süüdi, et on näljas! Me peame kitsejahti kärpima
„Mitte kunagi minu eluajal pole elu Eesti metsades olnud nõnda vaikne kui praegu,“ tõdeb üle poole sajandi metsades uidanud Vahur Sepp.
Lõppenud hooajal küttisid jahimehed lubatud 134 hundi asemel 118
Hundijahi alguse peatas Tallinna Halduskohus pea kaheks kuuks ja nii jäi hooaeg kõigi aegade lühimaks.
Ida-Virumaa koolijuht: Kremli-meelseid siin ei ole, aga mõni kool tuleb väga raskelt Eesti väärtustega kaasa
„Eriti esimene ja teine aasta olid jõhkrad, sest meile oli vene kogukonnas suur vastasseis. Šokk oli selles mikroühiskonnas ikkagi suur, kui mõisteti, et gümnaasium ongi päriselt eestikeelne ja siin ei saagi vene keeles õppida,“ tõdeb kuuendat aastat Kohtla-Järve gümnaasiumi juhtiv Hendrik Agur.
Geniaalne äriidee: kuidas müüa vett üle 200eurose liitrihinnaga
Kui Värska 6 puurkaev rajati, olid kohalikud üsna nördinud, et sealt tulev mineraalvesi ei kõlba juua. Nüüd villitakse seda pisikestesse pudelitesse ja müüakse apteegis, sest sellest saab abi külmetushaiguste leevendamisel.
Kõik osalema! Eesti suurim eakatele suunatud festival tuleb taas
22. mai tasub kalendrisse märkida, sest siis toimub Tartus Eesti Rahva Muuseumis juba neljandat korda Maalehe Eakate Festival.
Margus Mikomägi: praktiliselt jagavad praegu maailma Hiina, Venemaa ja Ameerika Ühendriigid
Meil kõigil tuleb kaitsta seda maad, kus me saame tihastele akna taha pekki riputada. Ja siis tihane tuleb ja koputab aknale.
Kerli Ats: mis mõttes ei ole riigil raha, et inimestele kvaliteetne ja taskukohane toit tagada?
Valus on vaadata debatte, kus arutletakse, kas riigil on piisavalt raha või ei ole, et tagada inimestele kvaliteetne ja taskukohane toit.
Toomas Peterson: KOVid saavad alles siis rikkaks, kui neid on vähem
Otstarbekas oleks viia omavalitsusüksuste arv umbes kahekümnele.
Peeter Raudsepp: bürokraatiaga võitlev peaministripartei on samal ajal selle kolossi loonud arhitekt!
Kuvand majanduslikult edukast Eestist on haihtunud – pole ei kasvu ega kindlust!
Joakim Helenius: võiksime Eestis veel kolm korda rohkem piima toota
Trigon Grupi omanik Joakim Helenius arutleb, kas kõrge tootlikkusega põhjamaad võiksid mõelda, kuidas tulevikus arengumaadele üha rohkem toitu toota. Ka siis, kui need riigid ei suuda selle eest maksta.
JUHEND TEGUTSEMISEKS | On viimane aeg päästa suvine marjasaak kahjurite käest!
Esimesel kevadkuul on õige aeg vaarika- ja mustsõstrapõõsastest pahategijaid otsida ning nende levikule kiirelt piir panna.
TURUHINNAD | Piimatoodete hinnad on tõusnud kõrgustesse
EKI andmetel veebruarikuus jätkus piimatoodete hinnatõusu trend.
LUGEJA KÜSIB | Mis on omanikule kasulikum, kas kinnisvara kinkida või pärandada?
Soovin oma vana korteri anda ühele lastelastest. Kas kasulikum on kinnisvara kinkida või pärandada, uurib Maalehe lugeja.
LUGEJA KÜSIB | Kas pärimisel jagatakse laiali ka üleelanud abikaasa pangaarve?
Mees suri ning käsil on vara jagamine minu ja kahe täiskasvanud lapse vahel. Kas vastab tõele, et ma pean ka oma isikliku pangakonto laiali jagama?
Jüri Reinvere: Saksa haritlastel on Trumpi väljaütlemistest kõhuvalud, nad võtavad unerohtu
Helilooja, esseist ja maailmavaatleja Jüri Reinvere ütleb, et igal eestlasel on rääkida võimas lugu sellest, mida suur riik väikesega teha võib. Aga peame alles õppima, kuidas rääkida oma hoiatavat lugu nii, et ka mugavalt elanud lääneriikide inimesed seda mõistaksid. Donald Trumpi väljaütlemised on paljusid lääne inimesi praegu küll raputanud, aga nad loodavad ikka, et varsti on kõik nagu enne.
Eksperiment: kas sina ostaksid kartulit rohkem, kui seda reklaamivad seksikad modellid?
Kas kujutate ette, et Eestis nii tavaline ja igapäevane asi nagu kartul on võimalik tõsta samale pulgale luksuskaupadega? Just niisugune eksperiment on praegu Tallinnas kõigile huvilistele näha.
ARVUSTUS | Sal-Salleri maailm ei kao. Armunud käivad ikka käest kinni hoides. Olgu katustel või mitte
„Tunne on hea ja tuju on mega, täna tuleb pidu siga vinge ja kõva, mõnus on olla ja mured ei piina, meil on viis kasti õlut ja palju viina.“ Bändimaailmas, kus on palju alkoholi, naisi ja muidki ahvatlusi, kaotavad paljud pea ja õige sihi silme eest. Hendrik Sal-Saller saab peagi 60 ja on siiani tegija. Värske dokk „Sal-Saller: See on see, mis paneb elama“ aitab tema fenomeni mõista.
Kontvõõras proua presidendi laulatuselt: „Eestlane lätlast ei salli! Ime, kuidas Ilves lätlase võttis“
Toomas Hendrik Ilvesest jutustava vastse dokumentaalfilmi „Kikilipsuga mässaja“ üks värvikaim hetk on, kui kohalik proua vaidleb politseinikuga, nõudes ühes kaaslasega pääsu Halliste kirikusse presidendi laulatusele. Bravuurikus ja vahva jutt viivadki sihile. Kes on need kaks kinolinalegi pääsenut?
Maailmarekord? 90aastane hokilegend tuli taas jääle!
Äsja 90aastaseks saanud hokimees Vello Mõtte uisutas täna Tartus taas jääle, kui peeti tema juubelit tähistav mäng. 11 aastat Eesti koondisse kuulunud ja kaks meistritiitlit võitnud Mõtte on ennast kodulinnas Jõgeval ikka uisutamisega vormis hoidnud. Nüüd sai temast tõenäoliselt vanim mängija maailmas, kes hokimänguks jääle tulnud.
13. MÄRTSI LUGU | Naine, kes uskus, et liigutus ütleb rohkem kui sõna
Tema kodutalu kandis ja kannab Haldja nime. Teda ennast hüüti Memmeks. Just täna möödub tema sünnist 100 aastat.
Ivo Linna mälumäng 300. Hiina Rahvavabariigis käivitati 1958 võitlus nelja „pahe“ vastu. Mis need olid?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Sünoptik Kairo Kiitsak: talv tuli tagasi! Sajab laia lund ja võib tuisata
Järgnevail päevil pendeldab termomeetrinäit plussi ja miinuse vahet, sademeid tuleb nii lörtsi kui lumena.