Maaleht 20.03.2025 Nr 1954 (12)
20.03.2025
„Mida Trump täna juba teinud on?“ Ameeriklaste ärev elu kriibitud Teslade ja munapuudusega
Ameerikas on ärev aeg. Aktsiaturud kukuvad, kraabitakse Teslasid ning munad on nii kohutavalt kalliks ja defitsiitseks läinud, et põllumajandusminister Brooke Rollins soovitas inimestel tagaaias kanu pidada.
Suursaadik Kristjan Prikk: praegu USA-s toimuv võiks õppetundidena kõigile huvi pakkuda
Eesti suursaadik USAs Kristjan Prikk tõdeb, et president Donald Trumpi tegevus on nii hoogne, et sellele on kohati keeruline järele jõuda, kuid ootamatuks seda ei pea. „Temal ja tema nõunikel ongi presidendi võimust senisest erinev arusaam,“ sõnab ta.
Anastassia Merimaa: ukrainlane armastab Eestit rohkem kui sina
Viimasel ajal võib sotsiaalmeedias ja kommentaariumides aina enam näha negatiivset suhtumist Ukraina põgenike suhtes. Inimesed on väsinud sõjast, ukrainlaste teemast ja sellest, et meie maksumaksja raha läheb justkui kellegi teise aitamiseks.
Hindrek Riikoja: värdministeeriumide aeg võiks lõpuks ometi ümber olla
Viimased 20 aastat on Eesti erinevad valitsused kärpinud joonlauaga. Sisulist analüüsi, mida riik peaks või ei peaks tegema, kust king pigistab ning millised muudatused oleksid mõistlikud, sellele eelnenud ei ole.
KURB LÕPPMÄNG: Antsla vald ütleb tõenäoliselt „ei“ võimalusele saada 17 küla võrra rikkamaks
Antsla vallavolikogu 25. märtsi istungil läheb arutlusele eelnõu, millega vald lükkab tagasi Mõniste kandi 17 küla liitumissoovi ja kuulutab sellega Eesti kõige aegade suurima vallavahetuse lõppenuks, et mitte öelda ebaõnnestunuks.
Kas Eesti põllumajandus jääb ministrita?
„Valitsuse plaan on hullumeelne!“ hüüatas aasta põllumees Margo Klaasmägi Kristina Kallase hiljutise ettepaneku kohta põllumajandusministeeriumist majandusministeeriumi allüksus teha ja ministrikoht sootuks kaotada.
Haapsalu linnapea: iga päev raudteeta ääremaastab meid üha rohkem
Haapsalu raudtee saatus lükati tulevase regionaal- ja põllumajandusministri töölauale. Haapsalu linnapea Urmas Suklese sõnul tähendab raudteeühenduse taastamisega venitamine Läänemaa ja Hiiumaa jaoks igapäevast saamata jäänud tulu.
Kas 110 aastat põlevkivitarkust rohepöörde prügikasti? Professor soovitab hoopis uue elektrijaama ehitamist
2,6 miljardit eurot, millega valitsus kavatses meretuuleparke turgutada, tuleks kasutada hoopis uue, saastevaba põlevkivielektrijaama rajamiseks, leiab Alar Konist, õhutades põlevkivi kui Eesti julgeolekugarantii enamat väärtustamist.
Kihnu rühib turismimaksuga edasi. „Arvatakse, et soovime turisti koorida. Ei ole seda“
Kihnu vallavolikogu teeb valitsusele ettepaneku muuta kohalike maksude seadust ja täiendada maksude loetelu turismimaksu punktiga. Esialgse nägemuse kohaselt võiks saar turistidelt teenida sel moel aastas ligi 40 000 eurot.
„Laborid on osa pettuse võrgustikust.“ Eesti teadlane paljastab halastamatult meevõltsijaid
Mesinikud kutsuvad geeniteadlast Kaarel Krjutškovi meemaailma James Bondiks, sest tema labori välja töötatud metoodika võimaldab paljastada iga meevõltsija sama halastamatult, nagu kohtleb kurikaelu agent 007.
Toscana imelised vaated ja rikkalikud maitsed juba ootavad
Maalehe sügisreis viib septembris Itaalia südamesse Toscanasse avastama ehedat elu, rikkalikku ajaloolist pärandit ja suus sulavaid maitseid.
Virtsu vana kalatehas tõuseb tuhast. Merekaldale tuleb linnak promenaadi, jahisadama ja poekestega
Käesoleva aasta algul vastu võetud detailplaneering annab rohelise tule Virtsu alevikus asuvate kalatehase hoonete ja krundi arendamiseks suurejooneliseks ranna- ja puhkealaks. „Sellest saab Virtsu tuleviku süda,“ kinnitab arendusjuht Henrik Raave.
Maarja Krais-Leosk: kahe aastaga 15 000 puuetega inimest vähem. Riigi statistika on uskumatu
Statistika, mis justkui näitab puuetega inimeste arvu pidevat langust, on Eesti Puuetega Inimeste Koja jaoks täiesti hämmastav.
Marju Kõivupuu: vabaduse nimel lubasime süüa isegi kartulikoori. Nüüd pole toidul väärtust ollagi
Pidin 1960ndate lõpul kooli käsitöötunnis tegema kartulitrükki. Minuealised ehk mäletavad veel – kartulipoolikusse lõigati meelepäraseid mustreid, mis kaeti guaššvärvidega ja asuti tembeldama. Tulemuseks omavalmistatud järjehoidjad ja õnnitluskaardid missugused!
Jevgeni Ossinovski: mootorsae valitsus teritab ketti, ette jäävad noored ja pensionärid
Uue kaksikliidu partnereid on tabanud lapselik eufooria. Koalitsiooni summaarne toetus on napilt 20 protsenti, aga nüüd saab lõpuks hakata tegema „jõhkraid kärpeid“, nagu Margus Tsahknale meeldib rääkida.
Triinu Soikmets: kas ka sina oled üks Trumpi ümber lendav ahv?
Trumpist räägitakse kui klounist ja nartsissistist. Tema valijatest räägitakse kui demokraatia saatanlikest saadikutest.
Kerli Ats: sakslane maksab toidu pealt 7, meie varsti 24 protsenti maksu. Kuhu nii jõuame?
Kui valitsus toiduainete käibemaksu ei alanda, jäävad hätta nii tootjad kui ka tarbijad, usub Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) juht Kerli Ats.
Eesti vutilt võeti pool aretustoetusest: „Ju siis arvati, et meil läheb liiga hästi“
Tõulooma- ja linnukasvatajad pole rahul, et nende aretustoetusi kärbiti. Eriti kõvasti tõmmati pidurit ohustatud tõugu eesti vuti aretamisele, toetused neile vähenesid enam kui poole võrra.
LUGEJA KÜSIB | Mida teha, kui aiandusühistu ei kasuta oma liikmete raha sihipäraselt?
Olen aiandusühistu liige, kus kogutakse liikmemaksu ja remondiraha. Aastate jooksul on tekkinud märkimisväärne summa, aga kui on vaja töid teha, öeldakse, et raha pole piisavalt. Küsides panga seisukohta, ei osatud täpselt vastata. Kas ühistu liikmel on õigus näha pangakonto seisu ja tehinguid, uurib Maalehe lugeja.
LUGEJA KÜSIB | Mitu ületundi järjest võivad põllumajandusfirma töötajad päevas teha?
Põllumajanduses ei saa hooajatöödel sageli piirduda ainult kaheksatunnise tööajaga. Tööpäeva pikkus oleneb tihti ilmastikust – kui vili on küps ja vihma ei tule, siis käib viljakoristus hiliste tundideni. Suvekuudel peavad mehed kombainidega väljas olema kauem. Kas tööinspektsioon arvab, et see on rikkumine, kui tööpäev venib pikemaks kui kaheksa tundi, uurib Maalehe lugeja.
Sirje ja Rein Kurg hoiavad kunagise menuansambli Suveniiri hinge elus
Ansambel Suveniir võiks tänavu tähistada poole sajandi juubelit. Selles, omal ajal tööinimese, maamehe ja pensionäri lohutajaks nimetatud ansamblis kohtunud Sirje ja Rein Kurg elavad ning laulavad koos tänase päevani. „Üks täht, üks laul“, „Väike aed“ ja „Mandoliinid öös“ kõlavad pea igal esinemisel.
Teatrisuvi toob lavale isa ja ta 100aastase poja
Maailm tormab. Lavastajad, kelle tulevastest töödest kirjutan, ei ole pealiskaudsed tormajad. Neid kolme ühendab soov parema maailma järele. Nende maitse ja varasemad teatritööd lubavad loota elamust ka nüüd. Nende tegemisi iseloomustab suur teema ja puudutav lugu.
„Ma olin kolm nädalat šokis!“ Puhas juhus aitas noorel naisel rinnavähile varakult jälile saada
Raina Kruus oli 43aastane, kui sai rinnavähi diagnoosi. „Olin noor inimene. Mulle polnud mõttessegi tulnud, et selline asi mööda inimesi käib,“ tunnistab ta. Ennast kontrollima ärgitas naist suur juhus.
Kahe noore andeka mehe saatus kirjades: ühest sai laulupidude üldjuht, teine naasis Siberist pimedana
„Loodame, Venno, et me veel kunagi saame seltsis olla selle suliseva jõekese ääres ja tuletada meele, kuidas me kunagi seal lapsepõlves jooksime,“ kirjutab Enno Knaps 1956. aastal Siberist oma tädipojale Venno Laulule, tulevasele tuntud koorijuhile. Muusikat tahtis õppida ka Enno Knaps. Ta sai seda teha alles täismehena, kui naasis Siberist – pimedana.
20. MÄRTSI LUGU | Eduard Wiiralti „Virve“ on jätkuvalt meiega. Mitmel moel
Eesti rahvarõivais suurte silmadega tüdruk, selja taga varitsemas ähvardav tumedus. Eduard Wiiralti üks kõnekamaid töid sündis suure sõja ajal – 1943. aastal, kui meie rahva saatus ei sõltunud enam meist. Eesti ajalugu vähegi tundval inimesel on „Virvet“ tänini võimatu ilma hingeliigutuseta vaadata.
Ivo Linna mälumäng 301. Kui palju tõuseks maailmamere tase, kui kõik liustikud sulaksid?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Pööripäev küll, aga millal see kevad algab?
Täna kell 11.01 algab astronoomiline kevad – aastaaeg, mida kõik pööraselt ootavad. Me elutargal vanarahval oli neid kevade algusi aga sootuks mitu.
„Von Fock“ – kas kostüümid jäävadki ilma draamata?
Uue kodumaise krimisarja „Von Fock“ reedel ETVs näidatud esimene jagu kütab kirgi. „Mis see siis nüüd oli?“ küsivad paljud vaatajad. Kriitikat jagub nii stsenaariumi, dramaturgia kui ka ajaloolise usutavuse kohta. Näitlejad pääsevad väheke kergemalt.
NÄDALA ILMAPROGNOOS | Tulekul on selle kevade kõige ilusam ja soojem päev
Kevad on alanud ning seda tõestavad ka mõnusalt päikesepaistelised ilmad.