Maaleht 10.04.2025 Nr 1957 (15)
10.04.2025
„Kerksuskeskus ei ole majutus- ega evakuatsioonikoht.“ Aga mis see siis on?
Kohalike omavalitsuste kriisispetsialistid ja päästeametnikud on pidanud alates eelmisest aastast vastama inimeste arvukatele küsimustele kerksuskeskuste kohta – mis asjad need on ja mis sorti abi neist kriisi korral saab.
Hebo Rahman: mis pagana asi on kerksuskeskus? Kas tavainimene peaks sellest aru saama?
Alguses oli sõna. Ja kui inimene sellest sõnast aru ei saanud, ei viitsinud ta edasi lugedagi.
Veronika Meriküll: ma pole küll rassist, aga...
Kas mustanahalist taksojuhti kartev naabrinaine on rassist või lihtsalt ettevaatlik inimene?
Miljonid kõned, nüüd ka eesti keeles. „Teie tütrega juhtus õnnetus...“
Tele2 eksperiment näitas, et tunni aja jooksul Eesti Tele2 võrgus tehtud 3516 telefonikõnest blokeerisid filtrid üle viiendiku ehk 748. Kolme mobiilivõrgu peale kokku ulatub petukõnede number igas kuus miljonitesse. Kõiki kelme ei õnnestu operaatoritel aga välja sõeluda, osa jõuab endiselt sihile. Alles möödunud nädalal jäi üks tartlane ilma 20 600 ja narvakas 18 000 eurost.
Seadusemuudatus seab Eesti põhjavee ohtu
Sel nädalal välja kuulutatud seadusemuudatus lühendab puurkaevude ehitusloa taotlemise aega, kuid suurendab omavalitsuste halduskoormust ja seab ohtu kogu Eesti põhjavee.
Paljud koroonaajal linnast pagenud inimesed on nüüd maaelu hüljanud
Viis aastat tagasi, kui Eestisse saabus COVID ja kehtestati piirangud, tabas hulka inimesi mõte kolida maale. Mobiilikasutuse andmed näitavad, et entusiasm on praeguseks lahtunud ja inimesed tagasi linnas. Mõnes vallas on inimeste arv vähenenud isegi üle poole. „Stabiilse elektri ja korraliku internetiühenduseta ei ole võimalik maal kaugtööd teha,“ tõdes Võrumaale kolinud Anni Uibu, kes nüüd on tagasi linnakorteris.
Valimiste aastal sulgevad omavalitsused koole varasemast vähem
Tänavu sügisel tõmmatakse koomale vaid mõne üksiku kooli tegevust. Gümnaasiumiosa suletakse Järva-Jaanis ja Iisakus ning põhikooli 7.–9. klass Mustjalas. Võrdluseks – mullu pandi kinni üle 20 kooli ja kokku korraldati töö ümber 60 õppeasutuses.
„Kui varastad rõnga, varastad ka kellegi elu.“ Päästeametil sai vandaalide laamendamisest kõrini
Päästeamet on Eesti supluskohtadesse paigaldanud 699 veeohutusstendi, millest igal aastal lõhutakse sadakond. Tänavu annavad päästjad nende haldamise üle omavalitsustele või maaomanikele.
Soome kohalikel valimistel püüdlevad võimu juurde ka kümned eestlased
Pühapäeval Soomes toimuvatel kohalikel valimistel jagub eestlasest kandidaate poliitilise spektri kõikidesse servadesse ja osa neist on juba praegugi volikogude liikmed.
VIDEO | Hiiglaslik droon teeb traktori päevatöö ära mõne tunniga
Mehitamata õhusõidukite töö ei ole vaid Ukraina põldudele pomme heita. Need sobivad Eesti väikestele ja takistusi täis põldudele imehästi näiteks külviseemne ja väetiste puistamiseks.
Rene Reisner: tuulikute talumise tasu toob kopsaka 13. palga
Tuulikasu on oluline tugi pere rahakotile ja omavalitsuse eelarvele.
Maag Agro juht lubab: sea- ja linnuliha ei kao meie toidulaualt kuhugi
Maag Agro ASi juhatuse liige Priit Dreimann haldab oma meeskonnaga kümneid sea- ja linnufarme üle Eesti ning kinnitab, et oma igapäevatööga aitavad nad tagada toidujulgeolekut.
Eesti põldudele lisandub uus talinisu sort ’Pärlikee’
Meil kasvatatavate talinisude hulgas napib varajasi ja keskvarajasi sorte, ent vastaretatud saagikas ja kõrge kvaliteediga ’Pärlikee’ võiks selle tühimiku täita.
TURUKOMMENTAAR | Peakapsas tegi hinnasprindi
EKI andmetel tõusid märtsikuus paljude köögiviljade jaehinnad.
Kas su viimane soov jääb täitmata? Üks eksimus võib jätta su lähedased kõigest ilma
Päranduseks ei jää ainult vara – pärija vastutab ka lahkunu võlgade eest. Testament aitab vara jagada, kuid ei vabasta kohustustest, mis kuulusid pärandajale.
LUGEJA KÜSIB | Kas pensionitõusuga muutub töötava pensionäri maksuvaba tulu arvestus?
Pensionide indekseerimise tulemusena tõusis 1. aprillist keskmine vanaduspension 817 euroni ja rahvapensioni määr 393 euroni. Kas ja kuidas mõjutab see muudatus töötavate pensionäride maksuvaba tulu arvestust, uurib Maalehe lugeja.
UUS SEADUS | Alates 1. aprillist võtavad EMOs kergema murega patsiente vastu eriõed
Alates 1. aprillist ei tõusnud mitte ainult eriarstiabi ja EMO visiiditasu, vaid muutusid ka töötavate eriõdede ülesanded, kes saavad iseseisvalt vastu võtta kergemate tervisemuredega patsiente, parandades sellega EMOde töökorraldust.
ARVUSTUS | Tiit Ojasoo „Eneseabiõpik“ – teater nagu NBA korvpall
Armastus on kunst ja armastus on kaos. Seda näitab Eesti Draamateatris esietendunud „Eneseabiõpik“. Eero Epneri kirjutatud ja Tiit Ojasoo lavastatud lugu on täis hullumeelset kirglikkust ja kirge, mida näeb vahel elus ja alati Ladina-Ameerika seebikates. Laval ei mäletagi sellist füüsiliselt ebaloomulikku loomulikkust.
Prostitutsioon ja suurlinnaelu – õed Meid avardasid kunsti piire
Millest on tehtud väikesed tüdrukud? „Suhkrust ja jahust ja maasikavahust“ ei vasta siinkohal tõele. Õed Meid olid tehtud korralikust haridusest, avarast maailmavaatest ning eneseteadlikkusest. Kolme naiskunstniku looming ei oleks ilmselt kunagi saalidesse jõudnud, kui neil poleks olnud erudeeritud ja majanduslikult heal järjel vanemaid.
Miks peab eestlase õues just kask kasvama?
Eestlane tahab koduaknast kindlasti näha valendavat kaske. Miks? Ja mis võiks olla selle puu praktiline väärtus?
Raju Anttila-aeg. „Mõtlesin, et kui suureks saan, tellin kõik need aiatelgid, basseinirõngad ja sädelevad kleidid“
Soome kataloogikaubamaja Anttila hüvedest sai 1990. aastatel osa pea kolmandik eestlastest. „Sellist valikut polnud kuskil mujal,“ õhkavad paljud veel nüüdki. Värviliste piltidega läikiv kataloog mõjus meie poodides toona pakutuga võrreldes kui muinasjutumaa. Kevadel 30 aastat tagasi avanes võimalus kogu seda unistuste kraami ka internetist tellima hakata.
10. APRILLI LUGU | Milline kultusromaan ilmus täna 100 aastat tagasi?
Selle erakordse raamatu autori nimes jäädvustus tema kauge sugulase, USA rahvushümni sõnade looja Francis Scott Key mälestus. Sellest, täna 100 aastat tagasi ilmunud raamatust on aja jooksul kujunenud Ameerika ühe ajastu omalaadne hümn.
Ivo Linna mälumäng 304. Kelle kuju oli valitsuskepi otsas, mida Napoleon I kasutas oma kroonimisel?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
ILMAPROGNOOS | Suvi läheneb: temperatuur tõuseb peagi +20 kraadini
Peagi ilm pöördub ning loota võib taas soojemaid kraade.
KARIKATUUR | Trump seab makse
Kes mahub läbi, kes mitte?
Kevad või asi? Kassid peavad end juba lumikellukesteks...
Kevadlillede peale sadas kuus sentimeetrit lund. Tavaline kevad? Igal kevadel kindlas paigas istunud hiireviu on kadunud. Pages raudtee-ehituse eest?
Peeter Raudsepp: soovitan valitsusel kümme käsku kärpekavast välja jätta
Majanduskasv, laskemoona hankimine, kindlustunne – sõnad, mida valitsejad lausuvad sagedasti. Sõnu korrates võib jätta endast tegusa mulje, tegelikkuses palju saavutamata.
Sivar Irval: robotid ja laboriliha võtavad üle? Uuendusi põllumajanduses pole vaja karta
Nii nagu muutub maailm, muutub ka põllumajandus. Mõned esiti võõristavana kõlavad uuendused toovad lõppeks kasu nii inimestele kui ka planeedile.