Maaleht 24.04.2025 Nr 1959 (17)
24.04.2025
„Null! Mitte ühtegi tehingut!“ Kasutatud autode müük kiratseb, müüjad ähvardavad äri lõpetada
Pruugitud autode müüjad sarjavad üksteise võidu Eesti riiki. Eeskätt on neil hambus registreerimistasu, mida nimetatakse absurdiks ja ajuvabaks. „Kas lambad juhivad meie riiki?“ küsib Rakvere automüüja, kes ei leidnud esimeses kvartalis ostjat ühelegi sõidukile.
Oliver Õunmaa: kuhu on kadunud külapoe „spetsialistid“?
Kivi-Vigala kaupluse juures kogunesid aastaid enda sõnul „infot vahetama“ kohalikud joodikud. Nad seadsid end sinna valmis ammu enne, kui pood kell 10 ukse avas. Ikka kärsitult oodates, millal ometi kamba peale klapitud raha eest oma kange õlle kätte saab.
ÄRIIDEE | Kuidas miljon eurot maksev auk teeb küla rikkaks ja kuulsaks. Roosna-Alliku kogemus
Järvamaale Roosna-Allikule puuriti 1,2 miljoni euro eest viis auku, et poole kilomeetri sügavuselt soojusenergiat saada. Need pakuvad rohkelt kõneainet, kuid selgeid vastuseid kasulikkuse kohta veel mitte.
„Kuna teed on läbimatud, on bussidel võimatu graafikus püsida.“ Väikeste teede remont jääb elanike enda kanda
Omavalitsustel jääb puudu miljoneid, et kohalikke teid hooldada, ning nad kurdavad, et riik ei anna selleks piisavalt toetust. Riik viitab, et kohalikud teed on kohaliku omavalitsuse mure. Nii on heitunud elanikud jõudnud seisu, et tee tuleb korda teha oma raha eest.
KAART | Üleujutuste oht Eestis suureneb. Vaata, kas ka sina elad uputusohuga piirkonnas
Suviti on järjest rohkem ekstreemseid paduvihmasid ja nende põhjustatud üleujutusi, mis rikuvad autosid ja kodusid ning hävitavad põllusaaki. „Üleujutusi on ette tulnud kohtades, mille kohta meil varem ei olnud üldse infotki, et seal võiks neid olla,“ lausus keskkonnaagentuuri osakonnajuhataja Jana Põldnurk.
Peeter Ernits: „Kui olin EKRE liige, siis tuli nutt peale. Minister, kes ei tunne arvuteid, võõrkeeli – ülimalt piinlik“
„Meil on siin muidugi omapärane elu. Mujal saad kinga, kui tööl ei käi. Või teed praaki, saad samamoodi kinga. Aga siin tee mis tahad. Natukene meedia ehk kisab, aga võid rahulikult pärast mandaadi saamist minna Hawaiile või kuhu iganes,“ tõdeb tagasi riigikokku pääsenud Peeter Ernits, kes plaanib võidelda talude ja maakarja ellujäämise nimel.
Kaupluste „röövellik kasumisoov“? Kohvipakk maksab juba ligi 10 eurot
„See on ulme, mis praegu toimub,“ nendib Maalehele väikelinna kaupluse töötaja, kes sätib riiulisse Pauligi poolekiloseid kohvipakke hinnaga 9,49. Suuremad poeketid märgivad, et lähiajal võib hind tõusta veelgi.
Jõgevamaa põllumehed üllatasid presidenti väga erilise kingitusega
Sel nädalal külastas president Alar Karis Jõgevamaad, kus teda pikisilmi oodati. Kohtumised viisid muu hulgas koolidesse, spordisaali ja kontserdile ning riigipeale oli valmis pandud ka üllatus.
Selgus 11 säravat Eesti inimest, kes püüavad „Kogukonna hing 2025“ tiitlit!
Maalehe ja Coopi žürii liikmed kulutasid rohkelt rõõmsaid tunde, et põhjalikult tutvuda konkursile esitatud 148 ettepanekuga tublide inimeste tunnustamiseks. Valik on nüüd tehtud!
Hendrik Johannes Terras: ohtlik loomataud ei küsi piire – igaühe valvsus loeb
Eriliselt nakkava viiruse leviku peatamiseks tuleb igal inimesel oma käitumist jälgida, seda eriti reisilt tulles.
Sirje Potisepp: hea valitsus, toidujulgeolekuga eksperimenteerimine tuleb lõpetada!
Eesti toidujulgeolek ei sõltu ainult sellest, kuidas läheb põllumajandusel. Sama oluline on ka see, kas ja kuidas suudab töötlev tööstus kohalikku toorainet väärindada ning inimestele taskukohast toitu pakkuda. Kui tööstus jääb ilma stabiilsest keskkonnast ja poliitilisest toetusest, ei püsi kodumaine tootmine konkurentsis.
MÕTTEKOHT | Kas Eesti inimestel peaks rohkem relvi käes olema?
Inimeste ohutunne on kasvanud ja sõjast räägitakse igapäevaselt. Sellega seoses on käidud lauale idee, et Eesti elanikel võiks rohkem isiklikke relvi käes olla, et sissetungi korral ennast kaitsta.
Hannes Rumm: president Trump julgustab Eesti putiniste
Alustan mälumänguküsimusega. Mille poolest sarnanevad aadressidel Tallinn, Pärnu maantee 28 ning New York, viies avenüü 721–725 asuvad majad?
Piimatootjad ajagu oma veised koplisse, muidu toetust ei saa
Paljud piimatootjad on nördinud, sest ministeeriumist tulnud uue nõude kohaselt tuleb neil oma sajad noorloomad ajada karjamaale, kui tahavad investeeringutoetuse abil uut lauta ehitada.
Viljakasvatajad, tulge võistlema!
Huvi viljelusvõistlusel osalemise vastu pole aastatega sugugi raugenud, nii kuulutame välja järjekorras juba 21. mõõduvõtu.
Parim tõupull 2025 selgus tasavägises võistluses
2025. aasta parimaks lihaveise pulliks pärjati limusiini tõugu TK Lennart, kelle aretajaks on Topi Mõisa OÜ.
HINNAVAATLUS | Prantsusmaa vapustab kuni viis korda odavamate hindadega
Et Pariisi tavalisest toidupoest head-paremat prantsuspärast hankida, ei pea rahakott puuga seljas olema, pigem vapustab mõne kauba, näiteks pudelivee hind, mis on Eesti omast kuni viis korda odavam.
LUGEJA KÜSIB | Mida teha, kui ühistu juhatus blokeerib liikme ettepanekuid?
Hooneühistu liikmed said teate üldkoosoleku toimumisest, selles kirjutati ka, et kui on ettepanekuid, võtke ühendust. Nii esitasin hooneühistu juhatusele teemakohase ettepaneku. Kuid üldkoosoleku teates minu ettepanekut ei olnud ja seda koosolekul ei arutatud.
Urmas Oti endine toimetaja Toomas Sildam: oli olemas ka totaalselt teistsugune Urmas...
Teleajakirjaniku ees istuvad diivanil Ada Lundver ja Eve Kivi, kaks võluvat daami. Kuidas võiks ajakirjanik alustada nendega intervjuud? „Proua Lundver, teie oleksite otsekui keskpäevaselt praamilt maha astunud, ja teie, proua Kivi, tulete vist „Viimse reliikvia“ filmivõtetelt – ikka sama võluvad, nooruslikud ja sensuaalsed.“ Ilus algus, kas pole?
„Metafoorid on maetud laste mänguväljakutele...“ Kas sõjaluule saab tõesti olla ilus?
Ukraina kaasaegse luule kogumik „Kas rabelen välja sellest tusast?“ on neile eestlastele, kes tahaksid vaadata sügavamale inimesse, kui seda teevad kiiresti vahelduvad sõjauudised. Luulekogu tõlkinud Anna Verschik ütleb, et on nõus: sõjast kantud luuletused on ilusad oma meelekindluses ja väärikuses.
Õudus vaikses kuurortlinnas? „Arvatakse, et seda armastavad vaid friigid ja perverdid.“ Asjata!
Hakata vaikses ja sulnis kuurordis näitama õõvastavaid filme, kus lendab verd ning tegutsevad psühhopaadid? „Tundus isegi korraldajatele pisut napakas idee,“ muigab Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali juht Helmut Jänes, keda ka Onu Horroriks hüütakse. Ometi tuleb haapsallastele esiti tuska teinud HÕFF tänavu juba 20. korda, kusjuures kaasa löövad ka kohalikud pitsimeistrid.
Tartu ööklubi omanik on 40 kilo kergem, karske, ei suitseta. „Väsimuse ja pohmakata on elu palju parem“
Tartu mees Ahto Kalda pani paljudel senini hirmujudinaid tekitava koroonaaja enda kasuks tööle: ta tüüris oma ettevõtte edukalt läbi raske aja ning heitis endal samal ajal seljast ligi 40 üleliigset kilo.
KIK korraldab ümber metsandustoetuste süsteemi
Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) võtab edaspidi erametsanduse toetuste eesmärgiks suurendada elurikkust Eesti metsades ja aitab eelkõige väikemetsaomanikke.
Värske inventuur: Eesti metsad heidavad üha enam kasvuhoonegaase
Eesti metsamaa süsiniku heide, mis viimasel ajal ületab sidumist, pannakse põhiliselt suurenenud raiemahu arvele. Samas ei arvesta metoodika eraldi kaitsealuste ja majandusmetsade sidumise või heite taset.
Sertifitseerimine tagab metsaomanikule turulepääsu ja paremad võimalused
„PEFC sertifikaat näitab, et te majandate metsa säästvalt ja kooskõlas kehtivate seadustega,“ ütleb PEFC esindaja Euroopa Liidu juures Maja Drča.
Margo Pajuste: stabiilsust, palun
Tasub rohkem usaldada eksperte ja ka erametsaomanikku, kes teab kõige paremini, mis tema metsas toimub ja mida seal tegema peaks.
Majandatud metsad ja puittooted aitavad kliimamuutuste mõju leevendada
Värske Läti uuringu kohaselt panustavad majandatud metsad ja puidust tooted süsiniku sidumise, hoidmise ja asendusefekti kaudu pikaajaliselt kliimamuutuste leevendamisse enam kui vanad loodusmetsad.
PUIDUHINNAD | Puiduturul valitseb osaline hinnalangus
Mitme sortimendi hinnad on arvestatavalt langenud, eriti järsult on kukkunud kase kvaliteetpuidu hind.
24. APRILLI LUGU | Kõigi aegade suurim britt, kõigi vastuolude kiuste
2002. aastal korraldas BBC küsitluse kõigi aegade olulisima briti väljaselgitamiseks. Esikümnesse mahtusid William Shakespeare, Charles Darwin ning koguni printsess Diana. Esikohale hääletati üsna selge vahega Winston Churchill.
Ivo Linna mälumäng 306. Rooma paavstid on alates keskajast jaganud lugupidamise märgina kuldseid ... Mida?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Kosmoserändurid, mis muudavad me ilmapilti
Täna 35 aastat tagasi viis kosmosesüstik Discovery orbiidile 12 tonni kaaluva autobussisuuruse tehnikaime, mis on mitu korda muutnud meie maailmapilti ja sundinud ümber kirjutama õpikuid.
ILMAPROGNOOS | Otsi talvejope kapist välja! Läheb järsult külmaks ja oodata on lumesadu
Keskkonnaagentuur hoiatab, et järgnevatel päevadel muutub ilm märgatavalt jahedamaks. Külm tuul ning lumi ja lörts toovad korraks tagasi ka talvisemad ilmad.
Tarmo Michelson: praegu kehtiv registreerimismaks suretab autovahetuse välja
Mida vanem, raskem ja saastavam auto, seda rohkem tuleb maksta registreerimistasu. Veel möödunud aastal tundus see ju igati loogiline ja roheline mõtteviis!