Maaleht 03.07.2025 Nr 1969 (27)
03.07.2025
Kaksikõed, kes kasvasid koos laulupeoga. Tänavu on juba 24. pidu!
1969. aasta laulupidu oli märgiline – 100. aasta juubelilaulupidu. Ühtlasi oli see esimene pidu, kus laulsid toona kolmandas klassis käinud kaksikõed Hille ja Iivi. Nad on kohal ka nüüd, 56 aastat hiljem.
Laulu- ja tantsupeol üle jäänud suppi jagab tänavu Toidupank
Käimasolev laulu- ja tantsupidu tõi uuendusi nii toiduraiskamise vähendamisel kui ka vaimse tervise toetamisel.
13 olulist peosoovitust ehk Kuidas laulu- ja tantsu- ja rahvamuusikapeost viimast võtta
Maaleht toob ära laulu-, tantsu- ja rahvamuusikapeo üldjuhtide tähtsaimad õpetused, mida pidudel eriti silmas pidada ja millest eriti osa saada. Nii kohapeal kui ka tele- või raadioülekandes.
Austria eestlaste tantsurühm: „Proovisime samme isegi perroonil!“
Tänavusele tantsupeole on eraldi liigina – Üleilma nime all – oodatud välismaal tegutsevad rühmad. Kalevi keskstaadionil astub 38 külaliskollektiivi ligi 600 piiritaguse tantsija seas üles ka Austria eestlaste rühm Viilukad.
Trondheimi Trollides vihub eesti tantsu rahvaste virvarr
Norrast saabuvad tänavusele tantsupeole kolm rühma: Oslo Viikingite segarühm ja naisrühm ning Trondheimi Trollid. Neist kaks viimast on loonud Kadi-Liis Wist, kes praegu veab eest Trollide rühma. „Heas rühmas peab olema vastastikune austus ning armastus koos käimise ja eesti tantsu vastu,“ ütleb ta.
Hebo Rahman: õige hinnatõusu laksu saame kätte alles sügisel
On aeg tänavatele tulla. Nõnda tõdes üks minust kindla peale jõukam sõber seejärel, kui oli teisipäeval pärast käibemaksu tõusu korraks poest läbi hüpanud.
Margus Mikomägi: kes lõpuks vastutab, kui tagajärjed käes? Tarkust meil on, aga rumaluse vastu see ei saa...
Personaalse vastutuse puudumine soosib riigile kahjulikke tegusid.
KARIKATUUR | Laulu- ja maksupidu on alanud!
Mis kõlab laulukaare all?
Maaturism kukub kokku: turismitalud pannakse järjest müüki
Eesti maaturismis on sügav madalseis, mitmed talud on müügis või suletud. Kliente napib ja omanike sõnul eelistavad eestlased üha enam odavamaid välisreise.
Suur osa Eesti maasikasaagist on vihma tõttu hävinud
Osa maasikakasvatajate lootus korralikule saagile on kustumas, sest lakkamatud vihmahood ei näita kuidagi vaibumise märke, vaid rikuvad jätkuvalt marju. Aga mida vähem saaki, seda kõrgem hind.
VIIMASED FOTOD | Harku vangla kõrval asuvad datšad lükatakse laiali: „Kurb on, kõik on läbi...“
Nõukaajal vangla töötajatele jagatud maalapid müüdi sularaha eest edasi ja vabariigi algul seadis end seal sisse, kes aga tahtis. Nüüd on see aeg otsas, sest kui uskuda väravate külge riputatud hoiatussilte, lükatakse eikellegimaa laiali.
Koroona lükkas koduköögist välja kasvanud restoraniärile tuule tiibadesse
Teismelisena vanemate koduköögis äri alustanud Eva Traageli lugu näitab, kuidas unistusest võib saada reaalsus ka siis, kui alguses on vaid idee, julgus ja töötahe.
Viidumäe looduskaitseala südame võtsid üle vabatahtlikud
1. juunist haldab endise Audaku leprosooriumi arstimaja ja bioloogiajaama hooneid Viidumäe Looduskeskuse MTÜ, mis sai need pärast pikka ja emotsionaalset protsessi kümneks aastaks tasuta rendile.
Hiidlasi lustitav Katrin Kivivuori: ma ei tunne näitejuhtimist, tantsu ega kalandust – seepärast need õnnestuvadki!
Hiiumaal Lauka kandis pööraseid ideid ellu viivale daamile pole küsimuseks eakate luikede balleti lavastamine või loomade Eurovisioni korraldamine, rääkimata üle saare kuulsate toolitantsude loomisest.
Sünnilinna fänn avas Valgas poe, millest räägivad naised üle Eesti
Paljud noored põgenevad Valgast tuhatnelja, sest ei näe kodukandis tulevikku, kuid Anita Tamm näitab, et asi pole lootusetu: ta on piirilinna üles ehitanud eduka järjest paisuva äri.
Katrin Anto: kui klaasimuuseumist tahetakse teha Lottemaa, on midagi väga valesti
Just sellel teel, kus metsad vahelduvad paikadega, millel on selja taga tööstuslik ajalugu ja ees veel nii mõndagi, muutub maantee korraks peatänavaks.
Peeter Raudsepp: meid isegi ei šokeeri enam, et Eesti on negatiivsete edetabelite tipus. Aga peaks
Jandi korraldamine Tallinna linnavõimu ümber on osutunud peaministripartei seni kõige tulemuslikumaks vahendiks tegelemisel majandusprobleemidega – ajal kui kaupmehed on pandud taas hinnasilte kallimate vastu vahetama, jääb kõik majanduses muret valmistav nüüd pealinnas üles köetud emotsioonide varju.
Noor põllumees: PRIA taotlusi võiks edaspidi täita tehisaru
Isa Indrek ja poeg Henrik Klammer majandavad juba aastaid õlg õla kõrval perefirmas Voore Farm, mis on aastatega tõusnud Lääne-Virumaa üheks suuremaks ja edukamaks põllumajandusettevõtteks.
Tartu Ülikool arendab vanadele viljakuivatitele tehismõistust
Masinõpe hoiab kuivaval viljal silma peal, et kuivatiomanik saaks muude töödega tegeleda. Tehisaru teavitab telefoni kaudu ohtudest, hindab vilja puhtust ja ütleb, millal see kuivaks saab.
„Tänavu on kindlasti hinnatõusu aasta.“ Jahe kevad pani mesinikud raskesse seisu
„Igal aastal on minu mesilaste esimene värske mesi jõudnud purki ajavahemikul 15.-25. juuni. Sel aastal on lood teistsugused,“ rääkis hobimesinik Agnes Peinar, kes sel aastal ei olegi veel kodumaist mett purki panna saanud.
LUGEJA KÜSIB | Kuidas kaitseb panga elukindlustus kodulaenu võtjat?
Mees sõlmis pangaga laenulepingu koos elukindlustuslepinguga. Nüüd ta aga ootamatult haigestus – põlve tekkis kukkumise järel põletik ja ta sattus haiglasse, kus teda opereeriti. Nüüd on ta vähemalt kolm kuud haiguslehel, käib ringi rulaatoriga ega saa tööle minna. Kas ja kuidas kompenseerib panga elukindlustus talle saamata jäänud tulu töötasust? Milliseid dokumente on vaja esitada, küsib Maalehe lugeja.
LUGEJA KÜSIB | Kes aitab, kui laenuvõtja haigestub või jääb töötuks?
Tahan kodu soetamiseks laenu võtta. Aga mis saab siis, kui mind töökohalt ootamatult koondatakse, haigestun või jään töötuks? Kuidas saan siis laenumakseid tasuda? Mis võimalused selleks on, küsib Maalehe lugeja.
Perearst Madis Veskimägi: see, mis EMOga toimub, on patsiendi mõnitamine
Sõnakas perearst Madis Veskimägi on aastate jooksul valmistanud kolleegidele parasjagu peavalu. Samas hindavad patsiendid eduka tervisekeskuse üles ehitanud tohtrit – tema juurde ollakse valmis sõitma kasvõi Eesti teisest otsast.
TEATRISUVI | Margus Mikomägi: Vanemuise „Richard III“ – kõik oli justkui olemas, aga ei puudutanud
Kurjusele ei ole praeguses ajas võimalik kaasa elada. See sai selgeks, vaadates Vanemuise värsket suvelavastust „Richard III“, mis on meid praegu ümbritseva maailma militaarsusele rõhuv peegelpilt. Hiljem tekkis isegi mõte, et kui maailma inimeste väidetav sõjatüdimus on nii suur, siis äkki muutub miski sellest paremaks.
KAS TEADSID? Huvitavaid fakte Gustav Ernesaksast
Lualu- ja tantsupidu kulmineerub täna kontserdiga laulukaare all. Kui otsida laulupeole sünonüümi, siis üks neist võiks kindlasti olla Gustav Ernesaks. Tema „Mu isamaa“ kõlab suure peo lõpetuseks nagu ikka.
Ida-Viru loodusime: sündis mutt, kellel on koguni kaks isa – eestlane ja lätlane
Vanarauakunstnike Seaküla Simsoni ja Edvīns Krūmiņši tuttuus taies mutt Hubert ehib nüüd Kohtla-Nõmmel Eesti Kaevandusmuuseumi peasissekäiku ning paneb külalised muhelema.
Ivo Linna mälumäng 316. Mis on kõige valjem heli, mida inimkond on teadaolevalt kuulnud?
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
2. JUULIT 2023 MÄLETAD?
Paar nädalat tagasi sai kirjutatud, et meie rahval tekib kaks korda aastas – jaanipäeva ja jõulude aegu – sügav ilmalik huvi pühade vastu. Tegelikult on aastaid, kus erilist pinget pakub hoopis juuli alguspäevade ilmaprognoos. Muidugi on need laulupidude aastad.
ILMAPROGNOOS | Hoiatus! Üle Eesti liiguvad äikesepilved, oodata on ka rahet
Ilm on lähiajal ikka väga muutlik.