Eesti Päevaleht
Kõik audioartiklid
Lauri Laats: otsitakse vabatahtlikke riigieelarve koostamiseks! Igaüks otsustagu ise, mis maksu maksta tahab
400 miljonit on tulureal puudu, aga kirja pannakse see tulu ikka, selleks et rahvas ise saaks otsustada, millist maksu suure rõõmuga maksta. Väärib meenutamist, et Reformierakonna maksuküüru kaotamise valimislubadus – see puutumatu püha graal – maksab umbkaudu just sellise summa...
PÄEVA TEEMA | Evelyn Sepp: kui keegi ei jõua saastava auto eest 10% juurde maksta, äkki siis elabki üle oma võimete
Võib pikalt arutada, kas uue auto hinnale mõjusa lisatasu kehtestamisele on alternatiive. Üldise loogika selle taga võttis hiljuti kokku Sten Tammkiri.
Põim Kama: aina rohkem on tunne, et valitsuse eesmärk on võim ja riik pole enam inimeste jaoks
Mida keerukamaks muudetakse riik ja ühiskond ning mida segasemaid otsuseid ja sõnumeid riigi poolt tuleb, seda rohkem on mahajääjaid ehk inimesi, kes ei saa aru, kuidas ühiskond toimib ning ei suuda selles edukalt toime tulla.
KAARDID | Krimmi õhutõrje ei toimi. Sevastopoli sadamat on kahe nädalaga tabanud kaks ülitõhusat raketilööki
Ukraina erioperatsioonijõud (SSO) teatasid esmaspäeval, et nende andmeil hukkus reedel Musta mere laevastiku peakorterit tabanud raketirünnakus 35 inimest, nende seas laevastikku juhtinud admiral Viktor Sokolov ja teised kõrgemad ohvitserid.
PÄEVA TEEMA | Mart Maastik: ettevaatust! Eurobürokraatia tõstab varsti autohindu - tulemusena sõidame rohkem romudega
Ma ei kahtle, et mujal Euroopas võib komisjoni plaanil olla mingi suunav samm elektriautode kasutamise suunas. Aga Eestile nende regulatsioonide peale surumine tähendab, et meil nõutakse jooksmist olukorras, kus suudame vaevu kõndida.
SÕJARAPORT | Teet Kalmus: nädala lõpuks peaks selge olema, kas Ukrainal õnnestub Robotõnes end kindlustada
Eestis on inimesed hakanud autodele panema provokatiivseid sõnumeid, näiteks „Ja russki“, tõlgituna „Ma olen venelane“. On kõlanud kõiksugu üleskutseid, mida selliste autodega teha, aga ise soovitan eemaldada ainult R-tähe, siis jääb järele sõnum („Ja usski“), mis on tõlkes „Olen vaimselt piiratud“.
„Tule ruttu sisse. Mind võidakse tappa,“ ütles raudukse taha varjunud Ahto Levi
Kirjanik Olev Remsu meenutab oma noorpõlvekaaslast Ahto Levit, kelle üle poole sajandi tagasi ilmunud vanglaromaan „Halli Hundi päevik“ tegi ta paugupealt kuulsaks.
Kalev Kallemets: vahel saab elektrit näiliselt tasuta, aga maksude kaudu maksame ju kinni ka riiklikud taastuvelektritoetused
Miks peab Euroopas, kus on juba päris kõrge CO₂ hind, süsinikuheiteta elektritootmistele veel toetusi maksma? Toetusmajandus ei tee Eestit jõukaks
Suur koormus ja väike palk peletavad noored pedagoogid koolist mõne aasta jooksul
Sel sügisel rõõmustasid ülikoolid, et võrreldes varasemate aastatega asus õpetajaks õppima märkimisväärselt rohkem tudengeid. Ent õppurite rohkus ei vähenda tingimata õpetajate defitsiiti.
Väsimuse märgid? Osa Ukraina põhiliitlaste suhtumine Kiievisse on muutunud jäiseks
Poolaga sõnasõtta sattunud Volodõmõr Zelenskõid ootas tavalisest jahedam vastuvõtt ka Washingtonis.
EPL UKRAINAS | „Kohvikultuur vahetab tee välja.“ Vassõl pakub Mõkolajivis sellist latet, nagu on Euroopas
Mõkolajivis on teetubasid alles jäänud vähe, aga kohvikuid on palju. Kuigi head kohvi igal pool ei saa, rõhutab Vassõl Popov.
JUHTKIRI | Vähem tööd ja siiski ka rohkem palka, nõnda väheneb õpetajapuudus
Reedel rääkis haridus- ja teadusminister Kristina Kallas Eesti Päevalehe online-intervjuus, et näha on noorte suurenenud huvi õpetajaameti vastu. Nii on, kuid nagu esmaspäevasest lehest lugeda saate („Suur koormus ja väike palk peletavad noored pedagoogid koolist mõne aasta jooksul“), annab see kõigest õrna lootuskiire, et katastroofilist õpetajate puudust õnnestub pikapeale siiski ära hoida.
Valdo Randpere: kuidas tappa Sõjaprintsessi? Ettekäände leiab alati
Kolmapäev, 19. jaanuar 2022, riigikogu. Peaminister Kaja Kallas on palunud võimalust esineda julgeolekupoliitilise avaldusega. Temaga kaasas on kaitseminister Kalle Laanet, kellel on peaminister palunud läbirääkimistest osa võtta ja esineda omapoolse repliigiga. Sel päeval ja sel hetkel juhtuvad kaks asja. Üks neist kõigile nähtav ja teine üksnes tagantjärele tarkuse abil tuvastatav.
Einar Teesalu: ärge unustage koos autoga ka rehve maksustamast!
Rahandusminister Mart Võrklaev tegi eelarveläbirääkimiste käigus ettepaneku, et automaks võiks jõustuda alles 2025. Ühiskond saaks rohkem kaasa rääkida.
EESTLANE USA KÕRBES | Mis Trumpil kompetentsusest puudu jääb, selle teeb ta tasa domineerimise ja jõulise häälega
Mida suurem on rahva stress ja sisepoliitiline kaos, seda rohkem hindab rahvas poliitiku jõulisust ja domineerimise oskust, mitte kompetentsust.
INTERVJUU | Ukraina kurikuulsa sõjaväeluure number 2: siin on õppetunnid, mida Eesti peab meilt õppima
Ukraina sõjaväeluure ülema Kõrõlo Budanovi asetäitja Vadõm Skibitski andis 15. septembril Eesti Päevalehele haruldase intervjuu, milles ta selgitab Venemaa sõjaväe seisu rindel, räägib, kes on Putini peamised usaldusalused, ja annab ka soovitusi, mida Eestil tingimata peaks Ukraina kogemusest õppima.
Vadim Štepa: Putini suurim salajane lootus – kui äkki sõdiksid ukrainlastega põhja-korealased?
Möödunud on nädal sellest, kui kuus päeva sõitis Venemaal ringi Kim Jong-Ili soomusrong. Visiidi mõjud aga alles hakkavad tunda andma. Näiteks – kas võiksid vahest hakata Põhja-Korea kaudu tulema maskeeritud Hiina droonid?
EPL UKRAINAS | Roosid ja kuulivestid. „Zaporižžja nõiad“ õmblevad aiandis taktikalist aluspesu
Lõuna-Ukraina roosikasvandus aitab ühtlasi rindel olijaid, valmistades Ukraina armeele kõikvõimalikke tekstiilitooteid.
Kaks kodumaist kaubamärki, mida tasub teada ja kanda
Kes saaks lahutada kübaraid ja käekotte? Mõlemad on naiste suur nõrkus, millele neil on raske vastu panna. Esitleme kaht kodumaist kaubamärki, millest üks on pühendunud kübaratele ja aksessuaaridele ning teine käekottidele.
KÖÖGI KOMANDO | Restoran, kus mõistliku hinnaga saab laua looka tellida
Narva üks uuemaid ja moodsamaid söögikohti Valge Kõrvits on endale kiiresti nime teinud ja mitte ainult lähikonnas, vaid suisa üle Eesti.
SÕJARAPORT | Igor Taro päevik: Krimmi poolsaare logistika võtmepunkti Tokmakini on veel 15 km minna
Ukraina jõudude edenemine Bahmutist lõunas ja Robotõne kandis on olnud vaevaline, kuna vene okupandid rakendasid nende suundade tugevdamiseks reserve. Siiski on ukrainlased suutnud järjepidevalt edasi liikuda, väljavaatega jõuda selle sügise ajaraamis oluliste sõlmpunktideni. Sevastopoli linnas staabihoonele tulemusliku raketirünnaku korraldamisega lõi Ukraina Musta mere laevastiku raketipotentsiaali mõneks ajaks välja.
KOLUMN | Mart Pukk: mis saab, kui tühja eelarverida ei suudeta täita - tulevad uued valimised
Uus riigieelarve koostamise viis – vaatame mis homne päev toob.
Andrus Tuisk: varakristlastest märtreid sõid lõvid lõunaks. Aga millega riskivad praegused poliitilised gladiaatorid?
Poliitikud „riputavad ennast ristile“, müües meile lugu, et nad vaesekesed „kannatavad“ meie eest. Sinu eest, minu eest.
Olga Štraube Vene numbrimärgiga sõidukitest: emigrandid võiksid mõista, et endisele Venemaale nad enam ei naase
Vaevalt Vene numbrimärgiga autode konfiskeerimine tooks kaasa soovitud tulemusi. Ent inimesed, kes on Putini režiimi ning mobilisatsiooni eest Eestisse põgenenud, võiksid tunda küll rohkem huvi kohaliku elu ning seaduste vastu.
Toomas Alatalu: suures poliitikas tahavad kõik mainitud saada
Euroopa Komisjoni esinaise Ursula von der Leyeni 13. septembri aastakõne Europarlamendile algas tõdemusega, et 300 päeva pärast on selle uued valimised ja lõppes üleskutsega, et Euroopa vastaks ajaloo väljakutsetele. Tegu oli selgelt valimiskõnega.
POLIITKOLUMNIST | Moonika Helme: süüdi, süüdi, süüdi! Kõik teised, aga mitte Reformierakond. Peaministri ülbus nakkab kiirelt
Poliitilisest kultuurist ja moraalist on viimase aja sündmuste valguses põhjust rääkida rohkem kui eales varem. Eelkõige tuleb selles võtmes vaadelda muidugi peaministri pere äritegevust Putini Venemaal ning kogu seda vassimist ja varjamist, mis seda saagat on raamistanud.
SÕJARAPORT | Rainer Saks: Ukraina luureinfo on erakordne saavutus. Ukrainlased lähenevad nii Krimmile
Ukraina üritab väga aktiivse kommunikatsiooniga kõrgemate sõjaväelaste ja riigi juhtide poolt hoida ülevalt optimismi Ukraina pealetungi eesmärkide ja edenemise kohta.
Jörgen Liik: ma saangi rolle ainult neisse filmidesse, kus Rea mängib
Jörgen Liik räägib äsja ekraanidele jõudnud filmi „Tume paradiis“ osatäitjana paradiisidest oma elus.
Teeme seenekotlette! Seekord lõvilakast, mis maitseb nagu kanaliha
Milleks kadestada neid õnnelikke, kes metsas korvide kaupa seeni kokku kühveldavad? Kui ise metsa ei pääse, aga on seenetoiduisu, siis mine poodi!
Terve Kunda peal koduseid pingeid maandanud mees elas nüüd end ekskavaatori peal välja
Kui selle eest, et linnatäis rahvast jäi voolu ja veeta, sai noormees tingimisi karistuse, siis nüüd peab ta reaalselt pea kolm aastat vangis veetma.
ARVUSTUS | Imehästi maitsevad nii pitsa kui ka rupskid! Stanley Tucci avab ukse Itaalia söögikunsti tagatuppa
„Lihtne roog, aga tegid selle nii ilusaks,“ kiidab näitleja Stanley Tucci noort kokka, kes on teda just pastaroaga kostitanud. Seda vaadates läheb minulgi kõht tühjaks.
AUTORIKÜLG | Grete Volmer: Britney Spears oli mu lapsehoidja
Kas sina suudad muusikata elada? Mina mitte.
GALERII | Ukraina kunstniku näitus „Kõndisin aias mööda rohelist rohtu“ avati Pärnus
Vaata, kes saabusid täna Pärnu Uue Kunsti Muuseumis avatud näitusele „Kõndisin aias mööda rohelist rohtu“.
Madis Somelar: aitab! Riik on elanud õpetajate ületunnitöö arvel
Oli väga soe tunne lugeda, et sotsiaalministeeriumi asekantsler saab ligi 40 000 eurot lahkumishüvitist. Vähemalt on kusagil alustatud inimeste panuse väärtustamisega.
PÄEVA TEEMA | Reelika Sõnitsar: praegustel kärbetel pole sellist õigustust nagu 2009. aastal
Majanduslanguse tingimustes peaks valitsuse meetmed majanduslangust pehmendama, mitte seda süvendama.
Ismail Mirzojev: Kristina Kallase lahendus tõsta õpetajate palka 1,7% on õpetajate mõnitamine
Õpetajad vajavad stabiilsust ja turvatunnet. Neid ei tohi jätta majanduslike murede meelevalda, samal ajal kui nad peaksid keskenduma noorte harimisele.
PILDILUGU | Konnatatar õitseb, just praegu on parim aeg seda nuhtlust hävitada. Loe, kuidas!
Just õitsemise ajal on parim aeg hävitustööks. Siin on aga oma nõksud, kasvõi mahalõigatud oksi tuleb kuivama panna alusele, et need ise omakorda juuri alla ei võtaks. Mürgitamiseks kõlbavad ka tugev soolalahus ning äädikas. Kuidas seda kõike aga õigesti teha?
FAKTIKONTROLL | Vaktsineerituid sureb rohkem, sest neid ongi elanikkonnas rohkem. Portaal Telegram eksitab koroonasurmade statistikaga
„Halvad uudised Suurbritannia statistikaametilt neile, kes on suures Covidi hirmus ära teinud kõik tõhustusdoosid“. Portaal Telegram tõlgendas valesti Ühendkuningriigi ametlikku surmade statistikat. Pealegi on kasutatud artikkel juba teisel ringil – andmed pärinevad aastatagusest ajast, ent jutt käib viimasest aastast.
Silver Meikar: miks ei mängi te täna Liivalaias jalkat?
Politseipatrull blokeerib unise bemmimehe tee Brüsseli äärelinnas ja sunnib ta sõiduvahendist kümneks tunnikes loobuma.
SÕJARAPORT | Teet Kalmus: Ukraina tühistab Venemaad. „Moskvast“ on saanud „moskva“
Tavainimeste kannatused on lääne heaoluühiskondade inimestele arusaadavamad ning see võimaldab avalikku arvamust mobiliseerida Ukraina toetamise jätkamise suunal.
Prokuratuur esitas Olerexile kahtlustuse valeandmete esitamises: fossiilkütust reklaamiti väidetavalt biokütuse pähe
Prokuratuur esitas AS-ile Olerex ja selle juhatuse liikmele kahtlustuse valeandmete esitamises.
ONLINE-INTERVJUU | Kristina Kallas: ei ole õiglane, et õpetaja ainult ületunde ja lisakohustusi tehes väärikat palka saab
Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas (Eesti 200) vastab täna hommikul kell 9-10 Eesti Päevalehe online-intervjuus meie lugejate esitatud küsimustele. Ette võetakse õpetajate palgaküsimus, eestikeelsele haridusele ülemineku, hariduse kvaliteedi teemad ja palju muud veel.
„Arvasin, et mind pole poolikuna enam kellelegi vaja...“ Raskelt vigastatud Ukraina sõdur leidis oma elu armastuse
„Ma ei mõtle enam sellest, et mul pole jalgu, praegu pole enam selleks aega,“ ütleb naise võtnud ja lapse saanud Ukraina sõdur Serhi Kopõštšõk.
Jaak Nigul: Kaja Kallast rünnatakse selle pärast, et ta on naine
„Kõik teie, kes te teete ettevõtjatele etteheiteid, palun väga: müüge ära oma korterid, oma ettevõtted, oma vara – ja annetage müügist saadud raha Ukrainale,“ ütleb ettevõtja.
NÄDALA NÄGU | Andrus Kivirähk: salapärane põgenik
See Keskerakonna oma, keda öösel taga otsiti... See on nüüd Kiire juures!
VIDEO | „Kättemaksjate üle on võtnud võimust deemonlikkus.“ Lekkinud videomaterjal maalib Villidost ehtsa kultusliidri pildi
„Su enda vigane psühholoogia on sulle olulisem kui lähenemine mulle, kas pole?“ küsib Ingvar Villido. Haruldane pilguheit Lilleoru kogukonna seinte vahele aitab mõista väidetava psühholoogilise kahju tagamaid.
Kolm vallandatud töötajat kangutavad ametist Rae valla suurkooli direktorit
Järveküla kooli uus direktor Triinu Luiga alustas uues ameti suure hooga ja vallandas kolm tema hinnangul laiska ja ebausaldusväärset töötajat. Sellele järgnes aastapikkune kaebuste laviin.
11-aastane laps õpetab endast nooremaid lae all pea alaspidi rippuma. Seaduseaugu tõttu võib huvikoolis trenne anda igaüks
Seadus nõuab treeneri kutsetunnistust ainult neilt, kes end treeneriks peavad. Kes identifitseerib end juhendajana, saab nõuetest mööda hiilida.
Kadõrovil on palju vaenlasi, aga pole selget järeltulijat. Tema surmaga kaasneks verine võimuvõitlus
Tšetšeenia valitseja arvates võiks tema rolli üle võtta poeg Ahmad, ent too on paraku kõigest 17-aastane.
JUHTKIRI | Kelle riigieelarve on kõige rumalam?
Eesti tuleva aasta riigieelarve tegemine pole ammu nii palju materdada saanud kui sel sügisel. Meiegi oleme sellesse oma panuse andnud. Aga ehteestlaslik oleks küsida: kui rumal on meie riigieelarve võrreldes teiste riikidega? Kuidas me teistega võrreldes paistame?