Eesti Päevaleht
Eesti Päevaleht
Kõik artiklid
ERISAADE | Ukrainasse turismireisile? Välja müüdud! Äsjastes rindepiirkondades toidab uskumatut turismibuumi hukkunute eest saadav raha
Mida räägivad viimased uudised Ukrainast? Et tulemas on raske talv ja põgenikelained? Vaadake Kiievist kaugemale, maapiirkondades pole nii võimast optimismi olnud aastakümneid.
Pitsike tsuikat ja must viin. Milliseid jooke eelistavad mõjukad?
Mitu 2022. aasta mõjukat pole sündinud Eestis, vaid hoopis maades, kus tuntakse traditsiooniliselt uhkust toidu-, aga eriti joogivalmistamiskultuuri üle.
Lindgren, piibel ja Bulgakov. Millised raamatud peaksid mõjukate arvates olema kooliprogrammis?
Mõjukad on inimesed nagu kõik teisedki – käivad poes, maksavad makse, loevad raamatuid. Millised teosed on nende meelest eriti olulised?
Toomas Alatalu: Gazprom kägistab Moldovat. Ilma Lääne abita enam toime ei tulda
Moldova on algusest peale olnud Putini geopoliitikas ja nüüd kindlalt Euroopa Liidu laual.
POLIITKOLUMNIST | Irja Lutsar: koroonakriis on ammu möödas, miks püsivad ikka veel ravijärjekorrad?
Koroonaviiruse pandeemial olid lisaks raskele COVID-le ka kõrvalmõjud, milledest üks on kahtlemata plaanilise ravi häirumine ja kohati isegi katkemine. See omakorda viis ravijärjekordade pikenemisele.
„Sõda on uus reaalsus.“ Saksamaa ihkab luua Euroopa kõige võimsamat armeed
Suurriigina usub Saksamaa, et neil lasub Euroopa kaitse eest vastutus. Ent kõikidest lubadustest hoolimata riigi kaitse-eelarve tuleval aastal siiski kahaneb, mitte ei kasva.
Mõjukate foobiad ehk Mis peitub toas nr 101?
„Pidasime eile abikaasaga pikalt aru ja leidsime, et mul pole ühtegi foobiat,“ nendib Teet Kalmus, üks meie tuntumaid sõjavaatlejaid. Ilmselt pole talle veel päriselus tuba nr 101 tutvustatud.Kõik me nimekirja jõudnud mõjukad on tublid ja tarmukad inimesed, kindlasti julged. Oskavad hirme oma tugevuseks muuta. Aga ikkagi, kas mitte igaüks ei karda midagi, ei karda midagi täiesti halvavalt?
Sisulooja, kes lõi Eesti telemaastiku sassi
30. koht Veel mõne aasta eest proovis Andrei Zevakin täiesti Harju keskmise sisuloojana igal viisil kuidagi püünele pääseda. Nüüd on temast mõjukamat meelelahutajat raske leida.
KULTUURIBIIT | Näitleja Aarne Soro playlist
Tänase kultuuribiidi muusika valis Ugala teatri näitleja Aarne Soro, kes astub üles 3. detsembril koduteatri suures saalis esietenduvas spioonikomöödias „39 astet“.
2 Quick Start, „Müstiline Venemaa“ ja Kaupo Karelsoni jõululaulude playlist. Millist muusikat kuulavad mõjukad?
LP uuris 2022. aasta mõjukate edetabelisse valitutelt, mida kuulavad nad trennis, metsarajal, autos või töötamise taustal.
„Nad viisid mu ühte ruumi, sidusid silmad kinni ja panid tilguti külge. Lõpuks olin nagu mingi kuradi nõelapadi“
Olin Šveitsis järjekordsel võõrutusravil. Seekord villas Genfi järve ääres, kus oli oma ülemteener ja kokk, sedasorti luksuslik palee, kus on garanteeritud, et sa ei kohtu kellegi teisega. (Mis sama hästi kui tühistas iga viimase kui võõrutusravi põhimõtte, millest ma kunagi kuulnud olin.)
Katkend Siim Kallase raamatust. 13. osa. „Minu tööstaaži jäi auk, mida tuli hiljem korduvalt seletada“
Kommunistlik partei on müütilise tähendusega. Aga kui palju tänapäeva inimesed sellest organisatsioonist teavad?
SÕJARAPORT | Igor Taro: Moskva ootab juba lähiajal Ukraina edenemist Krimmini
Madalam aktiivsus rindetegevuses võib olla seotud ilmastikuga. Üldjoontes survestab Ukraina põhja ja lõunapoolsetest sektorites ning vene okupandid jätkavad peaga vastu seina jooksmist keskmisel lõigul Bahmuti ja Donetski piirkondades.
Vaata, kuidas Kaja Kallas ja Madis Jürgen „Tuljakut“ tantsivad
Peaminister Kaja Kallas ja Maalehe ajakirjanik Madis Jürgen on elupõlised rahvatantsijad. „Tuljak“ on neil veres.
Norra printsess lõi kuningakojast lahku, et abielluda „šamaanist“ imeravitsejaga
Kuningakoja sõnul oli distantseerumine kõigi osaliste huvides, kuna USA-st pärit sarmikas peigmees ei mõista alati monarhias kehtivat etiketti.
VENE PILK | Andrei Šumakov: mõjukate kõige mittevenelikum aasta
Poleks harjumuse jõudu, näeksime venekeelseid mõjukate seas veelgi vähem.
Dollaripakk saatkonnast laenuks ja kviitung miilitsalt. Milline on mõjukate suhe sularahaga?
Ärge veel sularaha rahakotis või taskus hoidmise kommet maha kandke, manitsevad mõjukad.
Riina Solman: Eesti perede toetamine ja kaitsmine on meie põhiseaduslik kohustus
Põhiseadust tuleb täita universaalselt, mitte valikuliselt. Meile hõõrutakse pidevalt nina alla: miks me toetame jõukaid, kes saavad ise hakkama? Sellel on üks ja peamine põhjus – tegemist on universaaltoetusega. Samal moel makstakse näiteks üksikvanema toetust või pensione, hoolimata sellest, kas üksikema või pensionär on ühtlasi miljonär.
PÄEVA TEEMA | Karin Paulus Eesti mõjukatest: kus, kurat võtaks, on naised?
Eesti Päevalehe tellijana olin kohe väga pahane – mõjukate edetabeli esikümnes oli ainult kaks naist, teises kümnes suisa null, kolmandas taas kaks, neljandas ja viiendas kolm.
SUUR LUGU | Eesti julgeoleku eest vastutajad: olime viimase aasta elanud rütmis, et kogu aeg valmistume kõige halvemaks...
24. veebruar 2022 – päev, mida me keegi ei unusta. Šokk sõja algamisest ei jõua veel päriselt kohale. Sellal kui enamik inimesi alles proovib Ukrainas toimuvat hoomata, on julgeolekuametite kõrgemad töötajad ja sõjaväelased juba koosolekutel. Erinevalt tavainimestest ei ole keegi šokis: on loodetud, et sõda ei tule, kuigi kõik märgid seda ennustasid, ja seega on terve viimase aasta jooksul selleks valmistutud nii Eesti kaitseväes, kaitseministeeriumis, välisluureametis kui ka kaitsepolitseis.
Tõnis Lukas: keeleseaduse muutmisega ei saa enam oodata. Eesti keel tuleb avalikku ruumi tagasi tuua
Võõrkeelte oskamine on auasi, aga teenuseid peab olema võimalik saada kõikjal Eestis eesti keeles.
Ivo Uukkivi pälvis Lennart Meri rolli eest Kristi ja Siim Kallase fondi stipendiumi
Eesti Rahvuskultuuri Fondi juurde asutatud Kristi ja Siim Kallase fond tunnustas tänavu 3000-eurose stipendiumiga näitleja Ivo Uukkivi Lennart Meri rolli eest etenduses „Pöördtooliaastad“
PÄEVA TEEMA | Janek Mäggi: Putin on Kaja Kallasest mõjukam. Aga kus on Varro Vooglaid?
Kui ei oleks olnud koroonat, ei teaks suur osa Eestist, kes on Arkadi Popov, ja kui Venemaa ei oleks alustanud sõda Ukrainas, ei oleks suur osa sõjaväelasi, kommentaatoreid ja välispoliitika tegelasi tabelisse mahtunud.
„Kõht karusselli ei kannata, kuid sõjas tunnen end elusalt.“ Ajakirjaniku rindel töötamise ja sõjahulluse vahel võib joosta õrn piir
62. koht „Momente, kus olen siiralt aru saanud, et nüüd on täitsa pekkis ja tuleb loota, et veab – neid on olnud korduvalt,“ tõdeb üks korduvalt Ukrainas sõjarindelt uudiseid raporteerinud Eesti ajakirjanik. Kuuldes, mida sõjakorrespondendid oma silmaga tunnistanud on, kerkib õhku küsimus: oskab tavaline eestlane aimatagi, milline hind on meie ajakirjanike Ukraina sõjatandri kajastustel?
RAAMATUBLOGI: Miss Marple’i taassünd
Agatha Christie, „Kaksteist uut lugu. Miss Marple“, tõlkinud Krista Suits, Varrak, 270 lk.
SÕJARAPORT | Teet Kalmus: ukrainlaste õhutõrjevõimekus tõuseb. Kaks kolmandikku Kiievisse lastud rakettidest tulistati alla
Kõige efektiivsem vastumeede oleks Ukrainal rakettidega korraldada vasturünnakuid Venemaa sõjaväeobjektidele, aga selliseid rakette neile USA veel anda ei julge – siis ei jäägi Ukrainal muud üle, kui proovida seda terrorismi üle elada.
FAKTIKONTROLL | Gröönimaa jääkilp pole aastatega kasvanud. See kahaneb hoogsalt
Kliimamuutustega seoses levib valeinfo, et tegelikult temperatuurid langevad ja jääkilbid kasvavad. Faktid aga tõestavad, et olukord on vastupidine.
KULTUURIBIIT | Lauljatar Marvi Vallaste playlist
Tänase kultuuribiidi muusika valis lauljatar Marvi Vallaste, kes esitab Jõulujazzil r’n’b ja jazzilugusid legendaarsete Natalie ja Nat King Cole’i repertuaarist. Kontserdid toimuvad 27. novembril Pärnu Endla Küünis ning 29. novembril Kumu auditooriumis.
Kristjan Jõekaldast sai infarkti tõttu suunamudija
61. koht Kristjan Jõekalda (51) on tänapäevases polariseerunud maailmas oma sooja sõbralikkuse, heatahtlikkuse ja positiivsusega nagu sõõm värsket õhku. See sügis tõi aga tema jaoks koos raske haigusega kaasa kaks suurt muutust: rahvusringhäälingu telesaate ja sotsiaalmeediakonto, mille vahendusel saavad fännid tema tegemistega kursis olla.
Popov ja Lutsar, kuhu olete kadunud?
Tänavune mõjukate tabel on suuresti sõja- ja energeetika-aasta nägu.
Naine, kes kasvatas endale küüned ja hambad
1. koht. Vene-Ukraina sõja puhkedes jõudis kätte peaminister Kaja Kallase tähetund.
PÖFF-i SOOVITUSED | Vanemate sunnil poisist tüdrukuks, liigutav iiri draama ja reivimaiguline nostalgialaks
PÖFF-il on ees veel kolm viimast päeva. Soovitame kolme eripalgelist filmi - süngest Ukraina mängufilmist kuni Scooteri fännidokfilmini.
Kristiina Ehin parandab maailma luuletuste ja akordioniga
55. koht Luuletaja Kristiina Ehin põimib oma kirjandusliku loomingu, muusika ja maailmavaate osavalt kokku ning kõnetab sellega suurt publikut.
Raudne naine teeb Ukraina sõdijate hääled kuuldavaks
6. koht Johanna-Maria Lehtme on üheksa kuud Eesti ja Ukraina vahet sõitnud ning ukrainlaste vajadustest meie riigikogule ja annetajatele rääkinud. Pealtnäha kalgi ja otsekohese asjaajamise taga on tugev empaatiavõime ning missioonitaju.
Kantslerid Salm ja Vseviov näevad sõjaudus teistest selgemini
4. koht, 10. koht Kaitse- ja välisministeeriumi kantsleriteta võinuks Eesti Kremli tegeliku sõjaplaani avastamisse ning Venemaa agressioonile otsustavasse vastu astumisse sisse magada.
JUHTKIRI | Tänavusel mõjukate edetabelil on terrorist Putini jälg
Iga Delfi, LP ja Eesti Päevalehe mõjukate edetabel on lõppeva aasta nägu. Kahjuks vajutas selle aasta mõjukate valikule pitseri Vladimir Putin, kui lükkas 24. veebruaril uue käigu sisse 2014. aastal alustatud sõjale. Praegu on meie ajastu kõige kohutavam aasta ja selle mõju jääb ka paljude järgmiste aastate edetabelitesse.
NÄDALA NÄGU | Andrus Kivirähk: Justiitsminister ja Kiir
Paunveres on kuulunud mõjukate esikolmikusse igal aastal ühed ja samad nimed: Joosep Toots, köster ja kellamees Lible. Mõjukaim kultuuritegelane on alati koolivend Pärt. Sel aastal juhtub aga midagi, mis paiskab kaardid sootuks segi.
Martin Heremist oleneb, kas Eesti võidab või kaotab
Kindralleitnant Herem reformib kaitseväge täistuuridel.
Politseijuht Vaher peab muskli ja mürgli asemel oluliseks dialoogi rahvaga
3. koht Elmar Vaher ei karda eksida. Passiivsus, argus ja vastutuse võtmise kartus ajavad ta aga vihaseks.
ARVUSTUS | Kuidas (mitte) teha eaka vaataja teatrit
Vanemuise lavastuses „Kolm pikka naist“ on lavastaja Priit Pedajase kätt tunda väga vähe, kui üldse. Halva üllatusena mõjusid ka odavad naljad vähemuste üle.
Erik Mesikäpp: Eesti ehitussektori korraldus on ajast ja arust. Aeg on kiviajast välja tulla!
Tehnoloogiaettevõtetel puudub aga spetsiifiline teave ja kogemus ehitussektori igapäevastest probleemidest ja murekohtadest. Seega, pole imestada, et kallurijuhil on kabiinis tänaseni kaustik, kus ta tööle tuleku ja sealt lahkumise „registreerib“.
FOTOD | Fotografiskas avatakse moefotograafia ikooni Sarah Mooni näitus
Täna õhtul avab Fotografiska elava legendi, Prantsuse moefotograafi Sarah Mooni näituse „At the still point“. Dior, Louis Vuitton, Chanel - need on vaid mõned nimed moemaailma tippudest, kellega fotograaf on koostööd teinud.
Atso Matsalu: pangad otsustavad, kes saab ettevõtlusega tegelda ja kes mitte. Nii ei tohiks olla
Riik on andnud täisvolituse pankadele nende suva järgi otsustada, kes Eestis ettevõtlust viljeleb ja kes mitte. Kõike seda tehakse rahapesu sildi all, kuid tegelikult pole sellel rahapesuga mingit pistmist.
Veel hägusamaks! Isamaa üritas salastada katuseraha jagavate poliitikute eelistusi
Miks palus rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk (Isamaa) esitada katuseraha ettepanekud ilma saadikute nimedeta?
PÄEVA TEEMA | Marko Kaljuveer: kriitikat võib teha, kuid Pohlak on oma positsioonil põhjusega
Kolmapäeva õhtul ETV eetris olnud saates „Kinoteatri MM Katarsis“ esines Henrik Kalmet kriitilise ja vastuolulise monoloogiga, mis keskendus Eesti jalgpalli liidule ning selle presidendi Aivar Pohlakule. Marko Kaljuveeri arvamusel võib sõnavabadusest tulenevalt igat asja kritiseerida, kuid tunnistab, et Pohlak on karismaatiline juht, kes on oma positsioonile valitud põhjusega.
ÜLEVAADE | Putini ja teiste „liitlaste“ kohtumine Jerevanis kinnitas üle, et mingit liitu tegelikult ei ole
Kolmapäeval toimunud Kollektiivse Julgeolekuorganisatsiooni (ODKB) kogunemisel räägiti küll ühtsusest ja koostööst, ent erilise usuta. Pigem andis Venemaa ja tema väidetavate liitlaste tippkohtumisel tooni vastastikune pettumine, umbusk, etteheited ja mure tuleviku pärast.
PÄEVA KOMMENTAAR | Karoliina Vasli: abistamine on jama jutt. Katuseraha on võti isikliku häältesaagi upitamiseks
Kampaaniatelgi ees võib ju lõdiseda ja helkureid jagada, aga hoopis toekam enesemüük on raha külvamine oma valimisringkonda. Raha, mis niigi meie kõigi taskust.
FOTOD | Kunstnikud ja harrastuskunstnikud. Pärnus avati kunsti aastanäitus
Pärnu linnagaleriis avatud väljapanek koosneb Pärnu ja Pärnumaaga seotud kunstnike ja harrastuskunstnike uuemast loomingust. Näitusel on kokku 69 tööd.
SÕJARAPORT | Igor Taro: okupandid peavad uutele rünnakutele minnes oma endiste kaaslaste jäänustest üle astuma
Ukraina kaitsevägi näitas esimesest päevast võitlustahet ja valmisolekut oma riiki kaitsta ja on teinud seda ülekaaluka ja jõhkra vastasega väga edukalt. Putin on siiani igakord tõestanud, et tema strateegiline aju on umbes hernetera suurune.
RAAMATUBLOGI: Mortui non silent – lugu üksindusest, pettusest ja surmast
R & R, „Surnud ei vaiki“, tõlkinud Toomas Tallo, Ühinenud Ajakirjad, 462 lk.