Eesti Päevaleht
Kõik audioartiklid
Andres Sutt: tõesti aitab virisemisest! Eestil on kõik eeldused majanduskasvuks - viime selle ellu ja julgelt
Indrek Sauli arvamuslugu Eesti majandusest ja tarbijate kindlustundest (õigemini selle puudumisest) tabab naelapea pihta. „Kindlustunde madalseisule vaatamata on tarbija seis hea – hakake tarbima,“ kõlab üleskutse. Samasuguse üleskutse tegin siinsamas arvamusrubriigis eelmisel suvel.
JUHTKIRI | Rahvusringhäälingu juhid peavad oma töötajaid poliitikute eest kaitsma
Rahvusringhäälingu (ERR) nõukogu arutas täna marginaalset momenti televisiooni aastavahetusprogrammist, kus üks identiteedikabareenimeline etendus põhjustas osal ühiskonnagruppidel pahameelt. Sellist arutelu poleks pidanud üldse toimumagi. Juhtkond peaks selle tulemusi aga eirama.
Polina Tšernjak ja Ene McLaughlin: ka kõige uhkemast varustusest ei ole mäesuustama minnes abi
Üle-eelmisel nädalal Prantsuse Alpides laviinis toimunud tragöödia jääb meiega pikaks ajaks.
Noor isamaalane: woke on surnud, elagu sõnavabadus! Trumpi näol saabus vaktsiin
Woke ideoloogiat, mida võib pidada moodsaks äärmusliku sotsialismi vormiks, saab võrrelda justkui kiiresti leviva ja muteeruva viirusega, mis ajapikku üha rohkem institutsioone ja ametkondi nakatab, peamiselt Lääne ühiskondades.
Ivo Saarma: südamekirurgide mure on alles algus. Tervishoiu rahastus tuleb ümber teha - omaosalus peab kasvama
Eesti tervishoiusüsteemi rahastamine ei ole jätkusuutlik. Meedias ilmuvad nõutukstegevad uudised sellest, et südamehaigete opereerimiseks pole raha, on esimesed märgid süsteemi kokkuvarisemise algusest.
SÕJARAPORT | Rainer Saks: Trump tahab olla rahutooja, aga tema ähvardused sellega kokku ei käi
Jõuga rahu taastamine ja hoidmine ei ole maailmas võõras ning praeguse maailma kontekstis ei olegi see kohatu.
USA politoloog: ma ei tunne enam ära seda maad, kus olen sündinud ja peaaegu kogu oma elu elanud
Presidendiametisse valiti otsustaja, kes räägib palju, aga ei tea, millest ta pajatab. Taas valiti mees, kes mõtleb peamiselt oma mainele.
EDETABEL | 446 filmi ja 2,47 miljonit külastust. Mida vaadati 2024. aastal Eesti kinodes enim?
Kinokülastuste arv vähenes lõppenud aastal võrreldes tunamullusega, selgub Eesti Filmi Instituudi kogutud kinolevi statistikast. Suurte vaatajanumbritega paistsid silma koguperefilmid ja kodumaine „Tulnukas 2“.
Toomas Alatalu: miks nõuab Trump kindlas kõneviisis Panamat? Adressaat on hoopis kaugemal
Trumpi inauguratsioonikõne oli mõeldud eeskätt ameeriklastele ja välispoliitikat oli selles tunduvalt vähem, kui siinpool lompi loodeti.
Von Krahli teater ja Kanuti Gildi SAAL toovad publiku ette „Pantheoni“
Järgmisel nädalal esietendub Von Krahli teatri ja Kanuti Gildi SAALi koostöös Mart Kangro uus lavastus „Pantheon“.
MEEDIAKRIITIKA | Peavoolumeedia tuulesuunamuutus oli tagasihoidlik. USA presidendivalimiste kajastamine oli hambutum kui varem
Sel korral ei kajastanud peavoolumeedia ehk uudisajakirjandus – vähemalt mitte Eestis – USA valimisi samamoodi nagu 2016. aastal.
ARVUSTUS | Väikestest asjadest kasvavad suured. Kas oleme valmis ebaõiglust märkama?
Filmi „Kõik need väikesed asjad“ eesmärk pole vaatajatele moraali lugeda, vaid juhtida tähelepanu sellele, kuidas väikesed tegevused ja otsused võivad muuta kellegi elu.
JUHTKIRI | Trumpi kõnest: Euroopa suunal passiivne USA ei ole Eestile ja Ukrainale hea
Täna kella 19 paiku (Eesti aja järgi) sai USA 47. presidendiks Donald Trump. See sündmus on maailma jaoks märgiline – isegi niivõrd, et näiteks ajakirja The Economist hinnangul algab nüüd USA välispoliitika suurem kursimuutus.
Emajõe Suveteatri suvelavastuse peaosades jagelevad Avandi ja Sepp
Emajõe Suveteater toob teist suve järjest publikuni lavastuse „Üksildane lääs“, kus peaosades mängivad Märt Avandi ja Ott Sepp.
DONALD TRUMPI INAUGURATSIOONIKÕNE | Ma tahan saada rahutoojaks ja ühendajaks
Avaldame täies mahus Ameerika Ühendriikide 47. presidendi Donald Trumpi inauguratsioonikõne 20. jaanuaril 2025.
FOOKUS | Urmas Paet: hirm ega soovmõtlemine pole Trumpi suhtes head nõuandjad
Äsja ametisse astunud Trumpi teist ametiaega USA presidendina ei maksa üle pabistada ega sellest ka üle vaimustuda. Tasub meenutada eelmist perioodi.
FOOKUS | Jaak Madison: USA presidendi jõupoliitika annab Eestile ilmselge võimaluse
Täna annab oma ametivande üheaegselt uus ning vana Ameerika Ühendriikide president Donald Trump. Juba alates novembri algusest on ta tegelenud oma meeskonna mehitamisega ning juba seadnud valmis ligi 100 korraldust, mida allkirjastada kohe esimesel päeval alates ametisse astumisest.
Manuela Pihlap: kuidas malbet nägu teinud reformierakondlasest sai jälle tema ise
Veidi toibudes järgnev „vabandamine“ oli vabandamine üksnes neile, kes järgnevalt öeldu sisusse suuremat ei süvenenud.
SÕJARAPORT | Teet Kalmus: Ukraina droonide vastu ei saa! Venemaal põleb juba nii palju naftabaase, et arvestus on sassis
Seegi on selle sõja omamoodi õppetund – sul võib olla palju lennukeid ja õhukaitsekomplekse, aga droonide vastu sellest lihtsalt ei piisa, kui riik on nii suure pindalaga ja droone on palju. Kui nüüd mõelda ette selles võtmes, et nii NATO-l kui ka Venemaal on korraga laskevalmis kümneid tuhandeid pikamaadroone, siis võib drooniväest sellest välja kujuneda teisi täiendav heidutusmeede.
Kalev Stoicescu: liitlassuhete uueks reaalsuseks võib kujuneda see, et USA ei ole enam valmis agressiooni meiega koos tõrjuma
Algab nn trampimise ehk poliitilis-retooriliste raputuste taustal arenevate tehinguliste liitlassuhete aeg.
Aat Purje: EKRE esindatus Trumpi inauguratsioonil on rahvusvaheline tunnustus, mis kannab endas tugevat poliitilist signaali
EKRE jaoks pole see kutse ainult sümboolne saavutus, vaid oluline võimalus.
Raamatukogude laenutuste top-20 2024. Vaata, milliseid raamatuid laenutati enim!
Eesti rahvusraamatukogu koostatud üleriigilise raamatute laenutusstatistika põhjal tehtud 2024. aasta laenutuste topid näitavad, et raamatukogudesse toob eesti kirjandus ja lugemisvara võetakse meelsasti ka e- ja audioraamatute riiulilt.
RAAMATUBLOGI | Oleme kõik surelikult, üle jääb vaid küsimus, kuidas elada, kuidas lahkuda
A.K. Turner, „Ülitundlik“, tõlkinud Triin Olvet, Hea Lugu, 368 lk.
Sünnib uus džässmuusika festival iDeeJazz Viimsi
Muusik ja kontserdikorraldaja Oleg Pissarenko laiendab oma 15- aastase ajalooga ja seni Tartus ning Narvas toimunud iDeeJazzi festivali Viimsi Artiumisse, mille 9. märtsil toimuva esimese kontserdi esinejaks on Itaalia džässlaulja ja pianist Francesca Tandoi oma rahvusvahelise trioga.
USA õigusprofessor: täielik möödalask. Ameeriklased annavad end TikToki keelamise järel massiliselt Hiina võimu alla
Vähesed nägid ette, et USA TikToki kasutajad tormavad vastuseks oma valitsuse kehtestatud keelule Hiina rakenduse RedNote (Xiaohongshu) rüppe. Ometi sai paari päevaga RedNote’st USA kõige enam allalaetud rakendus, mille olid neljapäevase seisuga installeerinud juba 700 000 kasutajat.
Mark Gerassimenko: Bideni hoiatus oligarhia eest peaks panema häirekella lööma ka Eestis
Demokraatias peaks iga valija hääl olema võrdne, kuid valimiskampaania jooksul kõlab palju valjemalt nende hääl, kellel on rohkem võimalusi erakondadele annetada.
JUHTKIRI | Trumpi valitsemisaeg algab korraliku lõhkumisega
Täna on viimane rahulik päev läänemaailma jaoks. Mis hakkab juhtuma homme pärast seda, kui Eesti aja järgi kell 19 annab ametivande USA presidendiks tagasivalitud Donald Trump, on kõikide vaatlejate jaoks paras müstika – aga viiteid on.
USA PÄEVIK | Trumpi mõju võib võrrelda basseini pissimisega. On ainult aja küsimus, millal see igasse basseinisoppi imbub
Trump keeldub Californiale abi andmast, sest osariik ei valinud Trumpi. Vabariiklasest Alabama senaator ütles, et „teised osariigid ei pea California põlemist kinni maksma. Nad ise valisid imbetsillid oma juhtideks. Las põlevad ja maksavad nüüd ise!“ USA pissilõhnaline poliitika saab uue peatüki.
ARVUSTUS | Palju räägitud „Kullake“. Sensatsiooni küllaga, aga lugu jääb hõredaks
„Kullakese“ näitlejaansambel eesotsas Nicole Kidmaniga tegutseb igati eeskujulikult, aga kokkuvõttes käsitletakse filmis püstitatud teemasid pealiskaudselt.
Toomas Alatalu: Kreml kavatseb võtta Moldovas oma sadade tuhandete kodanike kannatuste abil revansi
Alanud aasta on kiirelt kinnitanud Kremli püsimist sõjaratsul Ukrainas ja ka selle lõunarindel, milleks tuleb pidada Moldovat, täpsemalt Nistru jõe vasakkaldal olevat separatistide Transnistria Moldova Vabariiki, mille toeks seal asuv Venemaa sõjaväeosa.
Allan Vainola: 1980ndate alguses olid kõik, kes punkariks hakkasid, teretulnud. Hiljem tekkisid „pungipolitseinikud“
Üks alternatiivrokkbändi Sõpruse Puiestee tähtsamaid tegijaid Allan Vainola räägib, milline on olnud tema kui muusiku arengutee ja kuidas inspireerib pill lugu.
Jüri Toomepuu: Trumpi kuldajastu algas võimsalt – kohtuvad torm ja päike
Ametisse astuv president Donald Trump valmistub oma teiseks ametiajaks laiaulatuslikumalt kui eelmisel ametiajal. Kui tema esimene ametiaeg oli kui tormiline sissejuhatus poliitika labürintidesse, siis nüüd naaseb ta kui malemängija, kes tunneb kõiki nuppe ja strateegiaid.
SÕJARAPORT | Jaanika Merilo: ukrainlased ootavad Trumpilt rahu
Viimase ööpäeva jooksul hukkus Venemaa droonirünnakutes Ukrainale kuus inimest ning haavata said vähemalt kaksteist. Vastavalt Sõjauuringute instituudile paistab Venemaa ümbersuunavat Kurahhovo suunalt lisajõudusid Pokrovski suunale ning pealetung linnale näib endiselt olevat üks peamiseid prioriteete.
RETSEPTID | Aasta algab tervislikult. Tõestatud - ka taimne roog täidab kõhtu!
Pärast pikki pühi ja ohtraid pidusööminguid tahaks süüa kergemalt ja tervislikumalt. Need kolm rooga tõendavad, et ka taimne roog täidab kõhtu. Veganid, need toidud sobivad ka teile!
KOLUMN | Mart Pukk: ükski kriitik ei selgitanud, mida see eesti rahvus, keel ja kultuur, mis läbi aegade säilima peab, tegelikult on
Palju kära ei millestki või siiski.
Mare Rossmann: vabadus ei ole meid ühendanud, vaid hoopis lahutanud. Ka hariduses
Õpetaja töökohta ei võta ära tehisaru, vaid teine õpetaja, kes oskab tehisintellekti kasutada.
HEA TEADA | Alo Raun: eestlaste lemmik Samsung sai suureks korruptsiooni ja julmade diktaatorite abil
Samsungil ja teistel Korea suurfirmadel on „verine“ ja korruptiivne minevik. Samsungi juht istus veel hiljuti vangikongis
Ajateenistuskohuslane: sõdurivanne peaks olema vaba ja teadlik valik, mitte riigi poolt survestatud
Iga ajateenija Eestis on lubanud oma elu riigile vastuvaidlematult. Seda on teinud üle 200 000 inimese. Kuid kas nad tõesti mõistavad, mida see lubadus tähendab?
Hendrik Toompere: mõnus ja mugav on teatris vaadata seda, mis sinusse üldse ei puutu
„Olen märganud, et paljud asjad lähevad ise korda. Kui hakata ägedalt asju parandama ja protsessidesse sekkuma, siis tavaliselt lähevad nad hullemaks,“ ütleb Eesti Draamateatri näitleja ja lavastaja Hendrik Toompere (59).
POLIITKOLUMNIST | Irja Lutsar: rakendame sündimuse suurendamise vankri ette suunamudijad!
Sündimuse mõjutamine on liialt kompleksne, et seda saaks pelgalt rohke rahaga parandada.
KOLUMN | Timothy Garton Ash: eurooplased, ärgake oma rahu-uimast üles. Niimoodi Putini ja Trumpi maailmas ellu ei jää
Paljud inimesed väljaspool Euroopat tervitavad Trumpi tulekut, selgub värskest üleilmsest arvamusküsitlusest
SÕJARAPORT | Rainer Saks: Venemaa ja Iraani sõlmitud partnerlusleping võib koostöö tuumavõimete arendamisel viia uuele tasemele
Venemaa annab häguseid sõnumeid kavandatavatest investeeringutest Iraani tuumaenergeetikasse. Sedasi soovitakse jätta muljet, et võimalik on koostöö Iraani tuumarelva arendamiseks.
ARVUSTUS | Rämpstelevisiooni hiilgus, õudus ja õnnetus
Netflixi dokki Jerry Springeri skandaalsest jutusaatest tasub vaadata juba ainuüksi meenutuseks, mäherdused pöörased ajad ja kombed oleme üle elanud ammu enne seda, kui Varro Vooglaid vana-aastaõhtul teleripulti näppima sattus.
NÄDALA TÄHELEPANEKUD | Krister Paris: mõistlik inimene vilistaks reeglitele ning puistaks kõnniteele soola
Möödas on huvitav nädal, täis künismi. Orbáni hukka mõistev Isamaa mängib kameeleoni või kedagi hoopis selgrootumat. Kaja Kallas on vait kohas, kus ootaks tegusid. Keegi ei taha olla automaksu lapsevanem. Aga kõige kohal troonis lumetorm.
„Sellele inimesele polnud miski püha!“ Kuidas sai kirjaoskamatust voorimehest Nõukogude esimene sarimaniakk?
Esimene Nõukogude sarimõrvar ja esimene hukatud Nõukogude naismõrtsukas – milline oli nende seos Riia linnaga? LP räägib nende hirmuäratava loo.
Urmas Kiik: riik ei usalda relvaomanikke
Relvaloa pikendamise protsess näitab ilmekalt riigi usaldamatust.
JUHTKIRI | Standard igaks laulupeoks: lasta viipekoor kaare alla
Laulupidu võiks juba eos olla korraldatud mõttega, et ükskõik milline erivajadusega inimene saaks sellest lauljate või publiku seas osa võtta.
Brigitta Õunmaa: alkohol neelab sama palju raha kui kaitsekulud
Alkoholi tarbimise mõju ulatub igaüheni – olgu need tervisekahjud, peresuhted või riigi rahakott. Alkoholitarbimisega seotud kahjud mõjutavad otseselt meie majandust, tööjõuturgu ja inimeste heaolu.
Riina Hanso, Atlandil seikleva mehe tugev tagala. „Mõnikord läheb silme ees mustaks...“
Samal ajal kui uhhuduurlane Hannes Hanso sõuab üle Atlandi ookeani, hoolitseb tema abikaasa Riina Pekingis üksinda viie lapse eest. Abiks käib ka hoidja, kes annab talle pisut omaette olemise aega.
Aivar Sõerd: meie eelarve pole isegi tulemuspõhine. Muidu saaksid lagunevad maanteed kohe raha juurde
Rahandusministeeriumi kodulehel on eraldi rubriik pealkirjaga „tegevuspõhine riigieelarve“. Seal on kirjas, et tegevuspõhisele eelarvele üleminek 2020. aastal oli osa riigireformist.