Eesti Päevaleht
Kõik audioartiklid
Märt Meesak: pole just palju sõltlasi, kes tooks alkoholismi põhjuseks liigse kättesaadavuse
Eestis on alkoholi tarbimine ühe inimese kohta rekord suur. Lahendusteks pakutakse ikka ja jälle neid kulunud meetmeid. Piirame kättesaadavust, kaotame alkoholi silme alt ja tõstame aktsiise.
Laura Uibopuu: oleme saamas metsariigist võsariigiks
Hinnalist ja kvaliteetset, see tähendab aeglaselt kasvanud ja tiheda puiduga palki võimaldaks kasvatada näiteks püsimetsandus kombinatsioonis praegusest tunduvalt madalama raiemahuga.
LUGEJA KIRJUTAB | Miks põleb fooris punane, kui tee on tühi?
See ei tule kellelegi üllatusena, et Tallinna liiklus on peaaegu ummiku sünonüüm. Iga natukese tagant saab seista punase fooritule taga.
POLIITKOLUMNIST | Moonika Helme: las vanainimesed kannatavad, reformierakondlaste äri õitseb edasi
Tundub, et hirmufooni hoidmine ühiskonnas võib olla teadlik – nii on lihtsam valitseda.
Rafael Linares: Eesti pälvib „Espresso Macchiatoga“ kindlasti tähelepanu
Ausalt öeldes meenutab see mulle olukorda, kus keegi näitas europarlamendi ees käega O-märki. Mõlema juhtumi puhul mõjub žest ebaviisaka ja kohatuna. Nautigem.
Aastaid Phuketil elanud eestlane: tunnen end seal paremini ja paremana
2009. aastal otsustas Jens Rajaste oma abikaasa ja 14-aastase pojaga Taisse talvituma minna. Märkamatult sai ühest talvest mitu aastat.
SÕJARAPORT | Jaanika Merilo: vähemalt üks kokkulepe USA ja Ukraina vahel on käeulatuses
Reedel kirjutas Bloomberg, et USA on läbirääkimistel esitanud ettepaneku, et praegu Venemaa kontrolli all olevad Ukraina alad võiksid ollagi selleks sõja külmutamise jooneks. Lisaks võetakse Venemaaga kokkuleppele jõudmiseks maha osa sanktsioone.
RAIMO POOMI LÄBILÕIGE | Õiged õpetajad, valed õpetajad. Haridusministeeriumi pöörane absurditeater Eesti koolides
Iga neljas keskmise kooli koridoris vastu tulev õpetaja on haridusministeeriumi hinnangul diletant, oskamatu ja kahtlane element, kelle koht pole klassi ees.
KOLUMN | Võime näha ulatuslikku endiste sõdurite sisenemist Ukraina poliitikasse – ja hoiak Kremli suhtes just jäigeneks
Praeguseid ja endisi sõjaväelasi, kellel on rindekogemus või juhtimiskogemus, nähakse paljude ukrainlaste silmis mitte ainult kui inimesi, kes suudavad paremini kaitsta riiki Venemaa ohu eest, vaid ka kui vähem korrumpeerunuid, patriootlikumaid ja juhtimiseks paremini sobivaid kui traditsioonilised poliitikud.
Natalie Mets: Jürgen Ligi võib öelda, et „ärme räägi hindadest“, kuid paljude jaoks on hindade tõus elu keskne probleem
Kui esmatarbekaupade hinnad tõusevad, on kõige otsesemalt mõjutatud just need inimesed, kelle sissetulekud ei ole kõrged.
ARVUSTUS | Närtsinud sõutüdruku roll on Pamela Andersoni senise karjääri tipphetk
Las Vegase meelelahutustööstus imeb paljudest artistidest viimase välja ja heidab nad siis tänavale. Seda kogeb filmis „Viimane showtüdruk“ 57aastane tantsijanna Shelly (Pamela Anderson).
Evelin Lehis: „Tuuletööstuspargid Eesti metsades ja põldudel ei mõjuta elanikke, eriti maapiirkonna inimesi“ – ma ei nõustu
Kõik linnukesed saavad kirja sisutühjas bürokraatlikus mängus ja sisulist kaasamist ei toimu. Aga las koerad hauguvad, eriplaneeringu karavanid lähevad valdades ikka edasi. Pole ime, et kohalikud üle Eesti nimetavad kogu protsessi kõigest väärtuslikust teerulliga ülesõitmiseks. Pean kahetsusega nõustuma.
MÄLUPANK | Imemasin tõi Türgi turistid Eestisse kuurorti suvitama ja viis meie „kalevipojad“ kaugele tööle
Nagu praegu, nii muutis ka ligi 200 aastat tagasi uue tehnoloogia tulek eestimaalaste elu ja lõi uusi võimalusi. Tollal oli tehnoloogia viimane sõna aurulaev, mis nii tõi jõukaid kliente Eestimaa äsja rajatud kuurortitesse kui viis tollaseid „kalevipoegi“ kaugemale raha teenima.
SÕJARAPORT | Rainer Saks: Trump on kindel, et Venemaa annab USAle selle nädala lõpuks vastuse vaherahu ettepanekule Ukrainas
Trump on varem öelnud, tema ettepanek kehtib kuni 20. aprillini. Võib olla kindel, et nad saavad Venemalt tähtajaks vastuse, kuid sellise, mida USA administratsioon oodata ei oska.
Maria Faust: kogu Euroopa ägab mõttelaiskuse all. Kurb on vaadata oma sõpru, kes räägivad praegu Karl Marxist kui suurest iidolist
„Ma ei tea, miks me nii oleme loodud, et ei suuda suuremat pilti näha. Astume üha suurema sita sisse ja usume, et see sitt muutub meeks,“ ütleb muusik Maria Faust, viidates eeskätt eurooplaste naiivsusele.
RETSEPTID | Küpsetame kevadpühadeks vürtsikaid ristisaiakesi ja mahlase porgandikoogi
Munadepühade ajal on ikka nauditud hõrke ja rammusaid roogasid. Valmista näiteks brittide seas populaarsed vürtsikad kohevad ristikuklid või porgandi-kohupiimakook valge šokolaadiga.
KULTUURIBIIT | Laulud, mis on mõjutanud ja laulud, mis kõlavad lavastusega kokku. Näitleja Margaret Sarve playlist
Seekordse kultuurbiidi on kokku pannud Ugala teatri näitleja ja lavastaja Margaret Sarv, kelle lavastajadebüüdiks on 26. aprillil väikeses saalis esietenduv „Ja on kukutud“.
ARVUSTUS | Häkkeri kaaperdatud rong kihutab hukatuse poole. Kas ka sari ise?
BBC põnevussari „Öine rong“ kulgeb esiti hoogsalt ja peategelasedki on sümpaatsed, aga viimastes osades kipub sündmustik takerduma. Õigemini on sisupööretega liiale mindud.
NÄDALA NÄGU | Andrus Kivirähk: Kristus keelati ära
Kirilli Kristus oli usaldusväärne, aga need teised...
EESTI TRUMP! | Viljar Voog: räägime millestki positiivsest! Jonnakuseta poleks eestlasi enam alles
Meie lippki sündis üksnes jonnist baltisakslaste vastu
Martin Aidnik: just meie, eurooplased, lubame Iisraelil karistamatult hirmsaid kuritegusid korda saata
Äsja võis lugeda BBC-st, kuidas Iisrael ründab järjestikkuste lainetena Gaza haiglaid. Ta teeb seda muuhulgas seetõttu, et ega keegi – ka meie Euroopas – seda üritagi takistada.
JUHTKIRI | Bürokraadi hobuse unenägu koolides
Pärast valitsuse järjekordsest lausest bürokraatia vähendamise kohta ei jõudnud hingeõhk veel hajuda, kui juba lajatas haridusminister uute reeglitega.
FAKTIKONTROLL | Ukraina sõjavägi ei värba teismelisi ega luba „õnnelikku lõppu“
Sotsiaalmeedias levib Kremli-meelsest Telegrami kanalist pärit väide, justkui värbaks Ukraina sõjavägi teismelisi ja lubaks romantikat või „õnnelikku lõppu“. Kuigi suur osa kogu postitusest vastab tõele, on selle ümber palju eksitavat ja manipuleerivat udu.
Reili Rand: Pihlakodu juhtum ei olnud „üks intsident“. Mida konkreetset valitsus haudvaikuse asemel ette võtab?
Tabasalu Pihlakodu juhtum on äratanud Eesti ühiskonnas õigustatud šoki ja nördimuse. Väidan, et tegemist ei ole pelgalt ühe hooldekodu personaliliikme kuritegeliku teoga, vaid sügavamalt juurdunud süsteemse probleemiga.
Teedeinsener Ain Kendra: kiiruskaamerad toidavad eelarvet, mitte ei päästa elusid
Liiklusõnnetused, hukkunute arv ja vigastatute statistika on teema, mis puudutab meist igaüht. Iga kevad ja sügis tuuakse avalikkuse ette uued arvud, aga kas me ka päriselt mõistame, mida need räägivad?
SÕJARAPORT | Rainer Saks: ukrainlased said kätte maksta Sumõ rünnakus osalenud üksustele
Ukraina droonid ründasid eile Moskva lähedal Ivanovo linna piirkonnas 112. raketibrigaadi, mille relvastuses on Iskanderi raketid. Selle brigaadi üksused osalesid ka viimases Sumõ linnale korraldatud rünnakus.
Anniki Leppik: koolipäeva alguse muutmisel ei ole mingit mõju. Ainult ports ametnikke saab aasta lõpus preemiat
Las selliste asjade üle nagu koolipäeva algus, söögivahetunni pikkus või muru kõrgus otsustab kooli juhtkond koostöös lapsevanemate esindajatega. Iga direktor ja õpetaja tunneb oma kooli õpilasi, vanemaid ja nende vajadusi-võimalusi paremini kui ükskõik milline ametnik.
EUROOPA HÄÄL | Briti majandusprofessor: Musk ajab õiget asja. Eurooplased tahavad liialt asju raamidesse suruda
London Business Schooli majandusprofessor Alex Edmans on pühendanud suure osa oma teadustööst sellele, kuidas üleüldise kasvu nimel kiputakse konkurentsis sama rahapotti lihtsalt ümber jagama. Mõni ime, et bürokraatia all ägav Euroopa USA-st kaugele maha jääb.
ARVUSTUS | Kui elad tiigrite keskel, siis sääsed ei hirmuta
Eesti Noorsooteatri lavastus „1984“ näitab väga perspektiivikate noorte näitlejate lendu, keda ootab ees õnnelik teatritulevik.
Sisuturundus
Mari Jürjens annab 20. juunil Hara sadamas erilise parvekontserdi
Tänavu Eesti Muusikaauhindade tseremoonial Aasta Naisartisti ning Aasta Autorilaulualbumi tiitlitega pärjatud Mari Jürjens esineb suve alguses, 20. juunil võrratu looduse keskel asuvas Hara sadamas erilise parvekontserdiga. Vee peal loodavale muusikale lisavad vaatemängulisust spetsiaalselt antud sündmuseks valminud tuleskulptuurid.
Taavi Libe: elan ajakirjanikuna oma unelmate elu
Saatejuht Taavi Libe vestab juttu ka kõige hullema paadialusega, kuid ei haletse ega naeruväärista teda, vaid lihtsalt arutab rahulikult asjade seisu.
Jüri Talvet: elage nagu Juhan Liiv
Sisemine ilu – see pole midagi muud kui ausus, leiab armastatud õppejõud ja luuletaja.
Lembit Peterson: kannatus- ehk paastuaja mõtteid
Lavastaja Lembit Peterson selgitab lähenevate ülestõusmispühade mõtet ning kutsub leidma hingele kosutust kirikukalendri tähtpäevadest. Teemaga haakub ka MacMillani „Stabat mater“, mis 17. aprillil tuleb esitamisele EMTA suures saalis ja 18. aprillil Tartu Pauluse kirikus.
FOTOD | Jelena Skulskaja tõlkis Õnnepalu, Hirve ja Rangøy luulet vene keelde
Kirjanik Jelena Skulskaja esitles täna kirjanike maja musta laega saalis kuuendat „Eesti luule tõlgete antoloogia“ köidet. Venekeelse tõlke said sel korral Tõnu Õnnepalu, Indrek Hirve ja Øyvind Rangøy luule.
FOOKUS | Õigeusukiriku advokaat: kui riik asub ümber kujundama kristlaste südametunnistust, sünnib lõhe, mitte rahu
Lauri Hussari küsimus alavääristab Eesti Kristlikku Õigeusu Kirikut ja Pühtitsa kloostrit
JUHTKIRI | „Eliitõpe“ peaks jääma möödanikku
Enne Tartu, nüüd Tallinn. Õiguskantsler Ülle Madise on võtnud ette kummagi linna nn eliitkoolid, kes korraldavad gümnaasiumitesse sisseastumiseks ühiskatseid.
Mati Kaal: kana ei ole munemismasin
Maailmakuulus multitalendist filantroop Albert Schweitzer kirjutas oma raamatus „Aukartus elu ees“, et „Üksnes sümpaatia, mida inimene tunneb kõikide elusolendite vastu, teeb temast tõelise inimese.“ Olukord, kus pea kõikidest liigiomastest käitumisvõimalustest ilma jäetud linnud on muudetud pelgalt munatootmise masinavärgi pidevalt rikki minevateks detailideks, väljendab aga kardinaalselt vastupidist suhtumist.
Sisuturundus
Tallinn Treff 2025 – väljast väike, seestpoolt suur
8.–11. maini toimub Tallinnas rahvusvaheline visuaalteatrifestival Tallinn Treff, mis toob kokku erinevaid teatrivorme, otsides dialooge traditsioonide ja uuenduste vahel.
FOOKUS | Lauri Hussar: riigikogu otsus (Moskvale alluva kiriku osas) taastas õigluse ka kanoonilistes küsimustes
Eesti riigikogu otsus ei ole kellegi usuvabadust piirav, vaid loob hoopis silla
RAAMATUBLOGI: Mõrv, räpane kunstimaailm, poliitika, rahapesu... Ja kõige selle keskel Iisraeli tuntuim spioon
Daniel Silva, „Surm Cornwallis“, tõlkinud Matti Piirimaa, Sinisukk, 432 lk.
Prima Vistale tuleb tunnustatud soomerootsi kirjanik Kjell Westö
Tartu Linnaraamatukogus esineb 8. mail Kjell Westö, soomerootsi kirjanik astub üles Prima Vista kirjandusfestivalil.
SÕJARAPORT | Teet Kalmus: Ukraina näitas, et väga ulatusliku droonirünnaku vastu ei ole Venemaal piisavalt õhutõrjerakette
Ukraina kasutas Venemaa vastu täpselt sama taktikat, mida Venemaa on viimastel nädalatel üritanud kasutada Shahedi tüüpi droonidega Ukraina vastu.
LOE VÕIDULUGU | Raul Allikivi: Eesti võiks teha tehisaru-krattide abil maailmas revolutsiooni
ARVAMUSKONKURSI „EESTI TRUMP!“ VÕIDULUGU | Eesti e-riik ja idufirmad vihmases Tokyos
EESTI TRUMP! | Päevalehe arvamuskonkursi võitsid kratid, jonnakad eestlased ja ellujäämismäng
Eesti Päevalehe arvamuslugude konkursi „Eesti trump!“ peapreemia tuhat eurot võitis ettevõtja Raul Allikivi artikliga, mis kutsub üles otsima Eesti uut edulugu ühest tehisaruäri eriskummalisest nurgast.
Jazzkaare linnaruumi kontserdid kõlavad sel aastal ka Ida-Virumaal
Laupäeval, 19. aprillil algab üle-eestiline Jazzkaare linnaruumiprojekt, mis viib muusika kontserdisaalidest välja. 19.- 26. aprillini jõuavad rohkem kui 70 noore muusiku tasuta kontserdid linnaruumis Tartusse, Pärnusse, Tallinnasse, Hiiumaale ja esmakordselt ka Ida-Virumaale.
KOLUMN | Hiina tundub partnerina Euroopale ahvatlev – anda USA-le õppetund ja teenida raha. Hiina aga teravneb aina enam
Ameerika Ühendriigid kirjutasid sõjajärgse maailmasüsteemi reeglid ning said selles jõukaks ja lugupeetuks. Miks sellest siis nüüd lahti öelda? Miks see kõik maha lõhkuda? Miks need tobedad jonnimised, tollimaksud ja ähvardused?
ARVUSTUS | Milleks kunst, kui maailm upub ja põleb? Õpi parem sitamänedžeriks!
Film ei tee Roosist kangelannat ega kujuta teda Eesti tuleviku Greta Thunbergina. „Siit ta tuleb, Roosi“ režissöör Margit Lillak laseb noorel olla esmalt noor, kõikide oma plusside ja miinustega.
EESTI TRUMP! | Karl Kevad: eestlane olla on eos juba punk, aga üle piiri ei me siiski ei lähe
Seni on need inimesed, kes maailmavaateliste erimeelsuste tõttu mulle jooke pähe kallanud, näkku sülitanud ja peksa anda ähvardanud, olnud valdavalt turistid. Magan üsna rahulikult teadmisega, et vähemalt kodumaalaste keskis saan arvata, mida tahan, rahus.
JUHTKIRI | „Vana kool“ peab asenduma uuega. Ka spordiväljakul
Last korvpalli vaatama viies ei taha keegi, et laps võtaks sealt kaasa jahmatuse, sest näiteks koduse vaidluse keskel füüsiliselt ei rünnata, või arusaama, et sport on vägivaldne.
VILJA KÜSIB | Hendrik Terras: minul ei olnud plaani Reformi minna, aga mind kutsuti mitmesse erakonda
Valitsuse pesamuna, põllumajandus- ja regionaalminister Hendrik Terras (31) on tekitanud elevust märksa enam kui ükski selle ala minister enne teda. Lõbustavate tsitaatide voole on nüüd piir peale pandud. Niipalju tuli siiski saates ilmsiks, et kartulid tuleb maha panna kevadel.