Eesti Ekspress
Kõik audioartiklid
Paldiskist leiti Titanicu uurijate allveerobot, mida taheti viia Venemaa vetesse
Allveerobot Arguse jaoks oleks Eesti rannikuveed supikauss. Sellisega käidi nelja kilomeetri sügavusel uurimas Titanicu vrakki.
Gregor Kulla: neli meest ahistasid mind bussis ja kaasreisijad vaatasid pealt. Ma ütlesin isegi „appi“, ja mitte midagi
Areeni kaasautor Gregor Kulla mõtiskleb empaatia puudumise üle meie ühiskonnas.
SÕJAPÄEVIK (578. päev) | Krimmis valitseb paanika: okupeeritud poolsaare elanikud kardavad, et Kertši sild hävitatakse
Krimm ei suuda end lääne rakettide eest kaitsta. Wagnerlaste riismed naasevad rindele, kuid Vene relvajõudude regulaarüksuste koosseisus. Sevastopoli venemeelne kuberner Mihhail Razvožajev kiitles Musta mere laevastiku peakorteri hävimise järel „tõelise imega“.
PODCAST | Eesti kalevipoegade ootamatu risk Soomes – rahvuskaaslased tõmbavad naha üle kõrvade
Paljud eestlased on leidnud endale tasuva tööotsa Soomes ning sageli kasutatakse töö leidmiseks vahendusplatvorme. Üks seltskond töövahendajaid on aga sattunud inimkaubanduse süüdistusega kohtu alla.
Seenemürgistusi on sel aastal palju, samal ajal on kärbseseenest saanud kuum kaup
Turul saab punast kärbseseent osta 10-eurose kilohinnaga. 40 eurot käiakse välja, et osta võhivõõra inimese poolt kapslitesse pandud mürgiseenepulbrit. Samas kui käib äri ohtlike seentega, on mürgistusi sel aastal juba üsna palju.
AREENI PODCAST | „Oppenheimer“ – suur kurjus või veel suurem ärahoitud kurjus?
Andrei Hvostov räägib Peeter Kormašovile, millised viited Prometheusest Frankensteinini „Oppenheimeri“ filmist välja tulevad.
Automaks sõjaeelses Eestis oli lihtne ja selge. Raha kulus kindlasse kohta
Eesti omariiklust oli olnud napilt kümme aastat, kui otsustati kehtestada automaks. Taasiseseisvunud Eestis kulus selleni jõudmiseks aga enam kui 30 aastat.
Mart Lätte: Venemaa külmkapi ja televiisori küsimus. Ilged ajaloolised propagandajuhised jõuavad ka kõrgkoolidesse
Vene riik paneb aina enam rõhku ideoloogia kujundamisele. See on seletatav sotsiaalmajandusliku olukorra halvenemisega – kui külmkapp on täis, pole vaja televiisorile suurt rõhku panna, aga kui leivale pole midagi määrida, on vaja kehva olukorda kuidagi põhjendada.
Intensiivraviõde lahkub töölt: „Haiglas on osakondi, kus räägitakse ainult vene keeles. Tunnen end alaväärse ja kõrvalejäetuna“
Kaheksa aastat õena töötanud Kadri* räägib, et mõnikord on ta oma valvemeeskonnas ainus eestlane. Vene emakeelega õed hoiavad omaette ja ei vaheta Kadriga tööalast infot.
SÕJAPÄEVIK (577. päev) | Raketilöögid hävitasid venelaste lemmikmüüdi sellest, kuidas Krimm võeti 2014. aastal ühegi lasuta
Löök venelaste Musta mere laevastiku peakorterile Sevastopolis on muserdav kogu Vene eliidile. Prantslased lõpetavad SCALP-rakettide tarne Ukrainasse. USA rakett ATACMS eksib kõigest kümme meetrit.
Nädala album: Forgotten Sunrise võib kõlada juustuselt, aga paneb keha põntsuma
Kristjan Karron retsenseerib Forgotten Sunrise’i värsket teost.
Aaltode arhitektidepaari värvikas elu: olen õnnelik, et olen võinud elada koos sinuga nii vihmas kui päikeses
Mae Lender leiab kaht maailmakuulsast abielupaarist kirjutatud raamatut analüüsides, et Aino Aaltole on Alvari kõrval antud liiga hädine hääl.
Veel jõuad! Veenre tume näitus fantaseerib Sinihabemeks olemisest
Triinu Soikmets käis ETDMis viimaseid päevi avatud Sinihabeme ehk Tanel Veenre kambris. Peast ta ilma ei jäänud, vaid hoopis vaimustus Eesti kuulsaima ehtekunstniku uusimast etteastest.
Investeerimisblogija: unusta uks-jalaga-lahti-lähenemine ja ole enda suhtes kriitiline
Endasse uskumine on väga oluline komponent mis tahes eluvaldkonnas edu saavutamisel. Kahjuks on edukus investeerimises ja endasse uskumine enamasti pöördvõrdelises seoses.
Andrei Hvostov: mida küll itaallased nendes venelastes nii väga näevad?
Mis on Itaalias juhtunud, et seal võivad vabalt elada ja õilmitseda Putini agressiooni õigustavad inimesed? Itaalia ühiskonda on selle prisma alt uuritud ning välja on toodud kolm põhjust, miks itaallased on nii silmapaistvalt venemeelsed.
Eesti ettevõtjate töötaja Soomes: palgavõlga tuldi arutama koos kahe sportliku tüübiga
Armands on hariduselt keevitaja. Ta on pärit Lätist, kuid töötanud aastate jooksul nii Saksamaal, Taanis kui Hollandis. Möödunud kümnendi lõpus sattus ta tööle Soome, eestlastest ehitusettevõtjate käe alla, kes nüüd Soomes inimkaubitsemise süüdistusega kohu.
SÕJAPÄEVIK (576. päev) | Kadõrov pole (vist) veel surnud. Eesti poliitikute ümarlaud: mis saab sõja lõppedes põgenikest?
Sõjapäeviku eriepisood. Parlamendierakondade juhtninad arutavad, mida me Ukraina toetamisel saaks paremini teha.
SARI | Verist „Maskis tüdrukut“ vaadates tabab kultuurišokk, mis tõmbab endasse kui must auk kosmoselaeva
Korea uue Netflixi sarja võiks läbi vaadata kahes osas, leiab disainer Helene Vetik.
Usundiloolane Ringo Ringvee: inimesed liituvad sektidega, sest lõpuks kuulab keegi neid ära
Kui mõni lähedane inimene on järsku leidnud uue elu mõtte ja kogukonna ning tahab rääkida ainult n-ö olulistest asjadest, ei tasuks temaga kontakti kaotada. Sageli aga lõigatakse kõik sektivälised suhted läbi, selgitab usundiloo uurija Ringo Ringvee.
POLIITIKARADAR | Jõudsite maksutõusudest juba hinge tõmmata? Ärge muretsege, uued on juba teel
Tänane menüü: Eelarve-eelarve-eelarve. Keskerakonnas on saabunud Kõlvarti tänupühad. Erakondade poliithooaja alguse reitingud pakuvad üllatusi.
SÕJAPÄEVIK (575. päev) | Ukraina ja Poola katsuvad viljatüli lahendada, aga sõnasõda pole veel läbi
Naaberriikide sõnavahetus on läinud viljaveost kaugemale. Mis saab Poola relvatarnetest Ukrainale? Vene propaganda juba rõõmustab: „Pood kinni!“
UPS! Koalitsioon hääletas kogemata neid kritiseeriva eelnõu poolt: „Riina Solman andis soovituse, mis nuppu peaks vajutama!“
Vaevalt oskas Isamaa võimuliitu kritiseerivat eelnõud esitades arvata, et koalitsioon ise selle poolt hääletab. Ometi nii juhtus.
ARVUSTUS | „Tume paradiis“ on näide tõeliselt meisterlikust filmimaailma loomisest
Seitse aastat tagasi linateosega „Päevad, mis ajasid segadusse“ kohalikus filmimaailmas korralikult gaasi põhja vajutanud Triin Ruumet on saanud valmis oma teise filmi, kirjutab Johannes Lõhmus.
SÕJAPÄEVIK (574. päev) | Joe Biden mõtleb, mis võiks ÜRO päästa. Alar Karis ütleb selle välja
Maailma võimsaimate riikide liidrid mõtlevad juba tõsiselt sellele, kuidas ÜRO naeruväärsest olukorrast päästa. Zelenskõi kõned vajutavad taas õigetele nuppudele. Ukraina väed kahjustavad venelasi Krimmis juba lakkamatult.
TRULLI LULLA | VALLATUS
Triin Ruumet: olen mitu korda põrgust läbi käinud ja iga kord sealt välja tulles natukene muutunud
„Olen isegi jooksnud enesehävituse mustade vagude vahel,“ tõdeb Triin Ruumet. Režissööri usutleb Tiiu Suvi.
JAIK. Kvantvõimsusega Krahl
Von Krahli dramaturgi ja intendandi Taavi Eelmaa följeton uuest teatrikompaniist ja selle esimesest lavastusest „Giselle“.
GUUD, BÄÄD JA NÄDALA SÕNA | Millal oli sinu viimane olekuvärskendus?
Guud: virmalised, retrospektiivid kinodes. Bääd: sügisväsimus, lendamine Tallinnast. Nädala sõna: olekuvärskendus.
FLÄSH: Putin töötab Eesti ehituspoes
Valitsuse proovikivi: Eesti kõige raskem põgenemistuba Vihulas
Vihula erakordselt keeruline põgenemistuba paneb tiimi küsimuse ette – kuidas kärpida ja samal ajal püsida populaarne.
EKSPERIMENT | Punaseid kärbseseeni saab nii Keskturult kui „energiapuhastajast“ pereemalt: „Minu laps sööb iga päev ühe tüki“
Punane kärbseseen on kuum kaup. Turul saab osta värsket seent 10-eurose kilohinnaga. 40 eurot käiakse välja, et osta võhivõõra inimese poolt kapslitesse pandud mürgiseenepulbrit. Ekspress käis ja ostis ka.
Soome prokuratuur süüdistab kümmet eestlast inimkaubitsemises. Tunnistajate ütlused näitavad lihttööliste julma argipäeva
Aprilli lõpust alates uurivad Soome kohtud kümne eestlase ja ühe soomlase poolt juhitud väidetavat inimkaubandusäri. Tunnistajate ütlused pakuvad erakordse sissevaate Soome rahaõnne otsima läinud lihttööliste julma argipäeva.
Ja muutuski tavaliseks parteiks! Eesti 200 saadik ostis maksumaksja rahaga džinntooniku
Eesti 200 valijad ja lihtliikmed on pidanud tänavu leppima tõdemusega – Eesti 200 ei muutnud poliitikat, hoopis poliitika muutis neid. Kadri Tali lubab ühe kahtlase restoraniarve riigile tagasi maksta. Kuidas uued tulijad sedavõrd kiirelt mutta sukeldusid?
Janek Mäggi: 10 aastat tagasi ei kujutanud ette, et Kõlvartist võiks saada Keskerakonna esimees, peaminister. Täna kujutan seda väga hästi ette
Keskerakonna kongressil oli kaks võitjat: esiteks loomulikult uus esimees Mihhail Kõlvart. Teiseks suhtekorraldaja Janek Mäggi, kes lõi mulje, et just tänu temale Kõlvart võitis. Eesti ilmselt kõige edevam suhtekorraldaja räägib oma edu saladustest.
Uuring: mahetoidu armastajatel on tumedad küljed
Kolme negatiivset joont – nartsissismi, makiavellismi (ehk riuklikkust ja manipuleerimiskalduvust) ning psühhopaatiat – tuntakse psühholoogias nn tumeda triaadina. Nüüd selgub, et sellistest kalduvustest on keskkonnale natuke kasu. Nimelt eelistavad sellised inimesed mahetoitu, sest mahetoitu peetakse „kõrge staatusega“ kaubaks, mille tarbimist kiidetakse.
SAHINAD | Kõlvart tahab panna veto obstruktsioonile
Eestlane juhib rahvusvahelise kriminaalkohtu esindust Ukrainas. Kõlvart tahab obstruktsioonile veto panna. Tartu Ülikoolil pole raha isegi uute prill-laudade jaoks.
Kiskja omas kodus: riigi poolt tunnustatud kasuisa osutus paadunud pedofiiliks
Juba mõnda aega kannab ühes Eesti vanglas pikaajalist karistust mees, keda teati kui eeskujuliku eestkostepere isa.
FILMIDE TIPP | Järjekordse Eesti portreedokina jõudis kinodesse film Hardi Volmerist
Kriitikud sätivad paremusjärjestusse Eesti kinodes jooksvad linateosed.
NÄDALA OLUKORD | „Oppenheimer“
„Nädala olukord“ on Areeni rubriik, kus elu ennast (kuid mitte ainult) kujutavad Maari Soekov ja Janno Pikkat ehk loometandem AW.
SÕJAPÄEVIK (573. päev) | Fotod paljastavad: Ukraina rünnak muutis venelaste allveelaeva kasutuskõlbmatuks
USA kaitseminister ergutas liitlasi Ukrainat aitama. Mis saab Taurusest? Vene allveelaeva võib maha kanda. Putini variautor.
Keskerakonnast välja astunud Jaanus Karilaid plaanib endaga kaasa vedada ka Haapsalu Keskerakonna
Savisaarest innustunud Jaanus Karilaid oli Keskerakonna liige enam kui poole oma senisest elust. Olgu ta ühtede meelest poliitiline pragmaatik või teiste jaoks põhimõttelage tuulelipp, igal juhul manööverdas Karilaid end Keskerakonna tippu. Järgmine redel ootab Isamaas.
Kuriteos kahtlustatav jõukas ärimees kinkis ära kogu oma kinnisvara
37 000 eurot kuus teeninud ärimees Eduard Martirosjan sai hakkama üllatava kingitusega.
Terviseala asekantsler lahkus ametist ja sai ligi 40 000 eurot lahkumishüvitist
Lahkhelid kolleegidega viisid ametist sotsiaalministeeriumi asekantsleri tervishoiu alal Heidi Alasepa.
Rahandusspetsidest oravate läbikukkumine: Reformierakond teeb eelarvet viisil, mida Ratase valitsusele jämedalt ette heitis
Ei ole ka Reformierakonnal mingit imetrikki, kuidas riigi rahaline seis paremaks saada. Et üldse mängus püsida, sobib nii reeglite muutmine kui katteta kulude eelarvesse kirjutamine – needsamad vahendid, mille kasutamist nad Keskerakonna valitsustele ette heitsid.
SÕJAPÄEVIK (572. päev) | Ukraina: Venemaa plaanib tuua Põhja-Korea töölised Ukraina okupeeritud alasid üles ehitama
Ukrainlased murdsid Bahmuti kandis läbi kaitseliini. Suured sõbrad Poola ja Ukraina läksid vilja pärast tülli. Venemaal on hädasti Põhja-Koread vaja. Zelenskõi läks USAsse särama ja Putinile jälle ninanipsu lööma.
Terviseentusiast: kuidas mul õnnestus saada oma vanusest bioloogiliselt kümme aastat nooremaks
Kui ma räägin oma sõpradele, et olen otsustanud ligi saja-aastaseks elada, reageerivad nad sellele halvakspaneva grimassiga. Oma vaimusilmas näevad nad ilmselt üht kroonilistele haigustele alistunud kõhetut eite, kes lesib oma viimased kümme eluaastat kontaktivõimetuna voodis.
SÕJAPÄEVIK (571. päev) | Rahvusvaheline kriminaalkohus pitsitab Putinit ja uurib Ukrainas tuhandeid sõjakuritegusid
Tagaotsitavad: nii Uganda sõjapealik kui Venemaa president. Kaupo Känd juhib rahvusvahelise kriminaalkohtu Ukraina esindust. Kas Eesti kohtunik hakkab Putini üle õigust mõistma?
85aastane vanaema ei võta ühtegi rohtu. Ta avaldab, mis on aidanud tal nii kaua tervena elada
Minu 85aastane vanaema Tiiu on elujaatav, uudishimulik, sihikindel ja hea südamega. Raskes või hirmutavas olukorras olen ikka mõelnud, mida Mamma teeks.
Uhhuu ekspert Andreas Jääger: lahkuminekuekspert oskab raha teha. „Alistu! Vaid 30 euro eest“
Kes on elanud õndsas teadmatuses või kivi all ja ei tea, kes on Dalí Karat, siis teile teadmiseks – Dalí on õnnekoolitaja, kes on tegelenud enesearenguga juba 17 aastat.
NÄDALA FILM | Tundub, nagu istuks joodikust piraat Jack Sparrow Prantsuse kuninga troonil
Ajastufilmide fännid, minge rõõmsalt kinno, aga kõik teised olgu „Jeanne du Barry“ eest hoiatatud, kirjutab Kaspar Viilup.