Eesti Ekspress
Kõik audioartiklid
SÕJAPÄEVIK (1238. päev) | Ekspert: hoolimata Trumpi ähvardustest pole võimalik Venemaa naftast loobuda
50 päeva pärast kannataksid Venemaale kehtestatavate sanktsioonide tõttu riigid, kes on tegelikkuses USA olulised kaubanduspartnerid või geopoliitilised liitlased.
Vastuolulise Siuru juht Aavo Kokk: väga andekad inimesed kipuvad halvasti ütlema teistele väga andekatele inimestele
Endine Eesti Ekspressi peatoimetaja räägib, kuidas sünnib Tartu südalinna kultuurikeskus Siuru. Linlastes tekitab tulevane hoone juba ette tugevaid tundeid.
NÄDALA RAAMAT | Vanaema saabumine hävitab üksikvanemaga pere idülli
Teismelise tüdruku ema sureb, isast pole talle kunagi midagi räägitud – Elena Fischeri debüütromaanis saab Billie hoobilt täiskasvanuks.
Eesti arestis Nord Streami gaasitoru uurima toodud allveeroboti
Briti süvamereuurijad tahavad kolm miljonit eurot maksvat allveerobotit tagasi.
SÕJAPÄEVIK (1237. päev) | Ukrainas algas sõjaaja suurim valitsusremont
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi alustas seni suurimat täiemahulise sõja aegset valitsusremonti. Ukrainlased näevad tulevikku ühe tumedamalt ja kriitikud kahtlevad, kas uus peaminister aitab ikka inimestesse lootust süstida. Kuid lootus võib paista hoopis mere tagant.
„Squid Game’i“ kolmas hooaeg: kui kapitalism ei tapa sind päriselt, teeb ta sellest vähemalt seriaali ja lõhnaküünla
„Kalmaarimängu“ kauaoodatud kolmas hooaeg maandus Netflixi sel nädalavahetusel, mil Veneetsias toimus Amazoni asutaja Jeff Bezose pulm. Ajastuse meistriklass.
„Olen venelane, maailma kiuste.“ Eesti kodanikud kolivad Venemaale ja levitavad TikTokis Kremli propagandat. Kes nad on?
Eestist lahkus mullu üle 17 000 inimese. Märkimisväärne osa neist on kolinud Venemaale, mõned on paberimajandusega poolel teel. Mitmed hakkasid samal ajal levitama sotsiaalmeedias Kremli propagandat, mis õigustab Ukraina sõda. RusDelfi uuris selliste kodanike TikToki kontosid.
SÕJAPÄEVIK (1236. päev) | Ukraina ootab Trumpi „suurt teadaannet“
Esimest korda pärast jaanuaris ametisse astumist kaalub Ameerika Ühendriikide president Donald Trump Ukrainale uue rahastuse eraldamist sõja jätkamiseks.
„Ajamasina“ looja sattus kahel korral Eestisse
Ulmekirjanduse suur klassik inglise kirjanik H. G. Wells sõitis 1920. aastal Tallinna kaudu Venemaale Leniniga kohtuma.
Ekspressi podcast: kuidas avalikkusele tundmatust mehest sai mõne aastaga väidetav maffiaboss
Ta on ladus rääkija ja avatud inimene. Hea jutuga tüüp, kellega on võimalik asju ajada ja kes teab inimesi, suudab asju hallata. Niimoodi kirjeldab Eesti Ekspressi ajakirjanik Matthias Kalev Tamar Jürnat, kellest selle nädala Ekspressis on suur persoonilugu.
Orjatöö 21. sajandil. Kuidas jõuavad Põhja-Korea töölised „tudengitena“ Venemaale
Põhjakorealased saabuvad Venemaale „praktikantidena“, kuid töötavad tegelikult orjalaadsetes tingimustes.
Eesti naiste rääkimata lood ekstreemsest menstruatsioonist. „Ütlesin tööandjale, et ei saa isegi pükse jalga panna“
„Olin kägaras köögipõrandal maas, röökisin ja karjusin. Üritasin meeleheitlikult leida telefoni, et kutsuda kiirabi, aga ei suutnud liigutada. Olin üksi kodus. Meeletu valu, mäletan öökimist – see oli kõige hullem.“ „See on selline halvav olukord, ei saa väga hästi rääkida, mõtted on hajusad, ei suuda keskenduda muule kui lihtsalt ärkvel püsimisele. Niisugune tunne, et võiks teadvuse kaotada – nõuab suurt pingutust, et üldse püsti püsida.“
SÕJAPÄEVIK (1235. päev) | Sakslased lubavad ukrainlastele midagi väga head, aga mida, ei ütle
Kas sakslased on saladuskatte all siiski Tauruste üleandmist ette valmistanud? Venelased töötavad aga välja „traditsioonilisi väärtusi“ kandvat tehisaru.
INTERVJUU | Palkade avalikustamise eestkõneleja küsib tänaval kaameraga inimeste töötasu
Kui sa hakkad palka juurde küsima, lähed sa lukku lööma üht oma elu kõige olulisemat tehingut. Sotsiaalmeedia konto „Palgajutud“ vedaja Birgit Ruunik (32) õpetab, kuidas seda teha.
Kirjastaja Tauno Vahteril võtab tuju ära pikk üritus, kus on tüütu seltskond ja mingil põhjusel ei saa ära minna
„Olgem ausad“ on Areeni rubriik, kus kultuuriinimene räägib asjadest, millest ta tavaliselt ei räägi.
„RÖÖPRÄHKLEJAD“ | Karin Rask: kui keegi ostab ühe kleidi aastas, siis ehk ei tundugi 250 eurot enam nii palju
Karin Rask (46) on enamasti tuntud küll näitlejana, ent uuskasutuskeskuses nukkusid riietades tärkas temas ka moeloojapisik. Nüüd jagab ta end mõlema rolli vahel ega pea seda sugugi keeruliseks.
Tartu butiigipidaja jäi kahtlaselt kõrge palgaga vahele
Abielupaar lüpsis riiki, kuni maksuaudiitor selle avastas.
Arhitekt tutvustab suvilat. Metsaonn, mille terrass ulatub kolmnurksena mäenõlva kohal
Arhitekt Elo Kiivet kirjutab metsikust majakesest, mis valmis tal tudengina kooliprojektina.
SÕJAPÄEVIK (1234. päev) | Vene sõjalaevastiku lipulaev on tossav vanur, mida ootab kuulsusetu lõpp
Venekeelne ühismeedia iseloomustab kurikuulsat lennukiemalaeva Admiral Kuznetsov: juba kaheksa aastat remondis, korduvalt põlenud, kasutu ja iseuppuv. Lisaks: Vene meedias vallandus Ameerika-vastane sõimulaine.
Album, mis mõjub nagu sõber, kes saabub kell kolm öösel ukse taha ja küsib: „Läheks kuskile kluppi, eks?“
Norra duo Smerz lood tekitavad Marek Kallinile tunde justkui ta kablutaks mööda linna, kus iga nurga taga on uus ilu või uus valu.
Viiest vaidlusest võideti viis: eksamil äpikasutamist võib nüüd tõestada ainult kuumadel jälgedel
Abistava äpi kasutamise kahtluse pärast tühistas haridus- ja noorteamet (Harno) kümne keskkoolilõpetaja eksamitulemused. Kõik viis õpilast, kes otsuse vaidlustasid, mõisteti ministeeriumi komisjonis õigeks.
Perekond Helme plaanib sepikoja varemeisse ahiküttega oranžeriid
Kui lepime kokku suverubriigi intervjuud, vaagib EKRE erakonna üks juhtfiguure Helle-Moonika Helme, kas Ekspress ikka suudab objektiivselt kajastada „pehmet teemat“ perekond Helme suvistest tegemistest. Võtsime väljakutse vastu!
POLIITIKARADAR | Ennustus: Sõõrumaast ei saa Reformierakonna linnapeakandidaati, isegi kui parteist praegu kinnitatakse, et saab
Tänane menüü: Tallinna võimukriisis jäid suured sõnad isegi väikeste teguteta. Koalitsioon on hädas suurelt lubatud kirikute seaduse finišisse saamisega.
SÕJAPÄEVIK (1233. päev) | Trumpi rahulolematus Putiniga võib lõpuks rajada tee oodatud sanktsioonipaketini
USA presidendi Donald Trumpi süvenev rahulolematus Vladimir Putini suhtes on pannud USA senati taas kihama: kas lõpuks avaneb võimalus ära koputada ülikarm sanktsioonipakett?
Vene tehnoloogiaärimees pakkus kautsjoniks 500 000 eurot, Eesti kohus jättis ta trellide taha
Advokaati üllatas, kui karmi karistust kavatseb prokuratuur nõuda peagi algaval suurel sanktsioonide rikkumise kohtuprotsessil.
Kes tuhnis su andmetes? Enne seadusemuudatust kogusid ettevõtjad kokku kõik, mis sai
Mis ühendab Nikita Kovalenkot, Marco Spinolat, Puiduterminal OÜd ja Zu Disain OÜd? Neid kõiki huvitab, mis kinnisvara sulle kuulub. Ja sulle. Ja sulle ka.
SÕJAPÄEVIK (1232. päev) | Kuuest null. Kinžalite hävitajatest on Ukrainal suur puudus
Venemaa alustatud sõja suurimat Ukraina-vastast õhurünnakut õnnestus õhukaitsel suuresti tõrjuda, aga statistika taga peitub valus tõdemus: Ukraina ainus relv Kremli moodsaimate Kinžali ballistiliste rakettide vastu on lahjaks jäänud.
Operatsioon „Iseoma“. Kuidas turvati laulu- ja tantsupeol veerand miljonit inimest
Kui kuhugi koguneb veerand miljonit inimest, võib juhtuda igasuguseid asju. Nendeks asjadeks olid laulupeo ajal valmis politsei, päästjad, koerad ja kiirreageerijad.
SAHINAD | Mersuspetsialist kahtleb vallavoliniku pagasnikujutus
JA VEEL: Linnapea prügi vedaja sai pahandada. Kaitsevägi saab rügemendi. Windows enam kardetud sinist ekraani ei näita.
Andrei Hvostov: autoritaarne Aserbaidžaan vastas autoritaarsele Venemaale täpselt sama mõõduga
Vene impeeriumi lõunaservas on käima lükatud enneolematud protsessid, mille käigus maad ja rahvad muudavad sajandite pikkusi suhtlusmustreid.
KRANAAT | Facebookist leitud Tallinna linnapeakandidaat Kristo Olen jäi pika ninaga
Igapäevaselt „Laksu- ja Molliametis“ töötav Kristo oli suurima heameelega valmis Tallinna linnapea olema, kahjuks seekord läks teisiti.
Ausal ametnikul ja poliitikul pole midagi karta! Hakkame jälgima
Kui riigil on toimimiseks vaja nii väga oma kodanikke igal pool jälgida ja seda arengut enam tagasi pöörata ei saa, siis läheme hoopis sammu edasi – loome võimalused jälgida ametnike iga töösammu. Sest ausal ametnikul pole ju midagi karta.
Kamraadide raha virutanud eksadvokaat: „Palusin, et ärge käige mööda küla rääkimas, milline pätt, kaabakas ja lurjus ma olen“
Head elu nautinud Raul Markus (56) räägib, miks ta pankrotti läks. Üllataval kombel väidab ta, et ei pruugigi olla maksejõuetu ja langes justiitssüsteemi hammasrataste vahele.
TRULLI LLULLA | PANAMA KANA
NÄDALA RAAMAT | Varjatud tähenduste jälil
Peter Handke modernismiklassikasse kuuluv teos tegeleb võõrandumisega – peategelane võõrandub lõpuks ka iseenesest.
Berliinis töötav kunstnik Paul Kormašov: tehniliste arengute pärast ma ei muretse
Andrei Liimets käis külas ühel viimaste aastate nõutumal noorel Eesti kunstnikul Paul Kormašovil, kes on veetnud tänaseks juba üle kümne aasta hirmsuure konkurentsi keskel Berliinis.
Politsei, pääste ja kiirabi läksid vaidlema: kes tõstab püsti kukkunud vanuri
Ükski riigiasutus ei taha kulutada kalleid töötunde selleks, et oma kodus vaibanurga taha komistanud vanaprouat püsti aidata. See ongi sulaselge raiskamine. Aga keegi peab seda tegema.
„Olin politseikoolis üks oma grupi paremaid.“ Inspektor Tamar Jürna teekond väidetavaks maffiabossiks
Kuni ühiskassa juhi Nikolai Tarankovi matusteni avalikkuse jaoks nähtamatult elanud Tamar Jürna on nüüd ise organiseeritud kuritegevust puudutava süüdistusega kohtu all. Ta räägib Ekspressile oma äridest, senisest teekonnast ja krimirubriikide peategelastest, keda nimetab headeks sõpradeks.
SÕJAPÄEVIK (1231.päev) | Venelased ründavad Ukraina mobilisatsioonikeskusi
Eesmärk võib olla tekitada sümpaatiat väeteenistusest hoiduvates inimestes samal moel, nagu Iisrael purustas Iraani võimukeskusi.
Valeinfot levitanud prokuratuur maksab ärimehele 5000 eurot valuraha
Hooletusviga oli kergesti parandatav. Prokuratuur keeldus seda aastaid tegemast ja maksab nüüd oma jonni eest.
FLÄSH | Tantsupeo mustrid paistsid kosmosesse
Kuigi laulu- ja tantsupeo nädalavahetus õnnistas osalejaid pigem vihma ja tuulega, tabas Planet Labsi kaamerasilm selgel reede hommikul tantsupeo 2. etenduse alguse.
Andrei Hvostov: teatris näib olevat võetud suunaks teha asju, mille sisuks on eimiski
Ilusat suvepäeva Pärnus Epneri ja Ulfsaki „Juulikuu lumi“ siiski rikkuda ei suuda.
„Ainult nii saabki seda tööd teha. Sind ei ole näha.“ Peaministrite lähimatest liitlastest
Kaja Kallase esimeses valitsuses oli ministriteks kolm endist peaministri büroo juhti. Aga mida tegid nad varem? Kes on peaministri büroo juht? Esmakordne sissevaade Eesti peaministrite lähimate nõuandjate ajalukku.
SÕJAPÄEVIK (1230. päev) | Zelenskõi mõjuvõimas nõunik kangutab populaarset luurejuhti
Venelased on üha enam sihikule võtmas Ukraina värbamiskeskuseid, et häirida Ukraina relvajõudude mobilisatsiooni korraldamist.
Helikopteriõnnetusse sattunud Väino Kaldoja: „Elasime läbi ehmatuse, mis tänaseks on suures plaanis taandunud“
Pühapäeval perega kopteriõnnetusse sattunud ettevõtja Väino Kaldoja kinnitab, et seekord polnud ta helikopteris piloodi, vaid reisijana.
SÕJAPÄEVIK (1229. päev) | Laevad, gaasijuhtmed, lennujaamad – Venemaad on tabanud suurem „ootamatute“ plahvatuste jada
Sõjapäevikus veel: Sõrskõi hoiatas järjekordse pealetungi eest. Venelaste keemiarelvade kasutus on jõudnud juba Esimese maailmasõjaga võrreldavale tasemele.
80 aastat tagasi: hundid sõid ära Jõhvi noormehe
XIX sajandil langes lapsi huntide ohvriks uskumatult palju, näiteks Põhja-Tartumaal murdsid võsavillemid ainuüksi aastate 1808–1810 jooksul 56 last. Kas säärased hirmulood jäävad ainult ajalukku või kujutavad hundid inimestele tõsist ohtu tänapäevalgi?
Ukraina liigub samm-sammul robotitevahelise sõjapidamise suunas
Võidujooksus ollakse praegu Venemaast ees.
SÕJAPÄEVIK (1228. päev) | USA president: tundub lihtsalt, et Putin tahab lõpuni minna ja inimesi edasi tappa
Mis on ikkagi see põhjus, miks USA president Donald Trump ei astu otsustavaid samme Venemaa peatamiseks Ukrainas? Tema äsjane seisukoht Ukraina rahuvõimaluste kohta: „Eks näis. Ma ei tea.“
OLGEM AUSAD | Jim Ashilevi leiab, et fašism on üle haibitud
„Olgem ausad“ on Areeni rubriik, kus kultuuriinimene räägib asjadest, millest ta tavaliselt ei räägi.