„Ideid oli seinast seina. Alates sellest, et ei pea mitte midagi tegema kuni selleni, et peaks püssimehed tänavale tooma,“ meenutab kõrge ametnik, kes vastutas siseturvalisuse eest ja sattus viis aastat tagasi pandeemia alguses korduvalt valitsuse istungitele.
Ministrid arutasid asju ikka oma peaga. Kui mõnd ametnikku oli appi vaja, kutsuti ta korraks sisse.
TTJA peadirektor Kaur Kajak sai kriisi alguses riigisekretär Taimar Peterkopilt kutse ilmuda tunni aja pärast Stenbocki majja. Toona oli suur probleem, milline mask koroonaviiruse eest kaitseb ja milline mitte. Kajak kulutas ukse taga istudes neli tundi. Järgmisel päeval kutsuti teda uuesti. Seekord pääses ta ka sisse.
Tal olid ette valmistatud materjalid kvaliteedinõuete kohta, kuid peaminister küsis hoopis, kuidas saaks Nõmme pensionär ise kaitsemaske valmistada. Seda küsimust Kajak ei oodanud. Ta ütles, et tal ei ole pädevust öelda, kas isetehtud maskid on tõesti kaitsemaskid.
„Jutt läks emotsionaalseks,“ muigab Kajak. „Öeldi, et ma olen eurobürokraat ja nii edasi.“
Välisminister Urmas Reinsalu teatas, et tulgu Kajak siis pooleteise tunni pärast tagasi ja öelgu, kuidas kaitsemaske teha.
Üks tuttav soovitas Kajakule ametist loobumist. Ta ei võtnud seda kuulda, vaid lasi ühel alluval guugeldada ja nad leidsid Hongkongi ülikooli õpetuse, kuidas teha maske WC-paberist…