Alkeemia
Kõik audioartiklid
NÄDALA TAROSKOOP 22.-28.1 | Julge tegutsemine viib sihile
Alanud on uus nädal ja jälle on aeg üle vaadata, mida ennustavad Katrin Oidra maagilised tarokaardid sinu tähemärgile käesolevaks perioodiks.
Kuidas mõista naisi ja konflikte?
Pärast paarinädalast deitimist, kui te mõlemad teineteisega juba harjunud olete, võivad hakata tekkima probleemid, mis igas suhtes ette tulevad. Igal teel on pöörangud ja konarused, teisisõnu, alati tekib konflikte. Nagu juba öeldud, üks peamisi asju, mida mehed suhtes tahavad (peale ohtra seksi), on vähem tülisid. Usu, need kaks asja käivad käsikäes. Räägitakse küll leppimisseksist, kuid selge on see, et tülitsemine vähendab naiste seksiisu. Sama kehtib meeste puhul. Hea asi on aga see, et vähem tülitsema ja konflikte kiiremini lahendama on võimalik õppida.
Unespetsialist Kene Vernik selgitab: millest tekivad une ja ärkveloleku rütmihäired ning kuidas neid leevendada
Unetus on on probleem, mis kimbutab üsna paljusid inimesi. Unespetsialist Kene Vernik selgitab, millised on levinuimad tsirkadiaansed une ja ärkveloleku rütmihäired ning annab nõu, kuidas probleeme leevendada.
Kuidas ennast deprogrammeerida partneri valedest ja manipulatsioonidest?
Kui inimese suhtes on kasutatud emotsionaalset vägivalda ning tehtud talle ajupesu, et ta usuks väärkohtleja poolt räägitud valesid, projektsioone ja manipulatsioone, siis tuleks kasutada nn deprogrammeerimist. Sa pead endast n-ö kustutama sinusse sisestatud valede ja moonutatud nägemuse programmi täpselt samamoodi, nagu on vaja teha endiste sektiliikmetega, et neid lõplikult sektist ja selle uskumustest vabastada. See on väga oluline, sest kui sa seda sammu ei astu, jäävad partneri valed su pähe keerlema ja hoiavad sind oma lõksus ka tükk aega pärast teie suhte lõppu. Programmi eemaldamine eeldab sinusse sisestatud valede identifitseerimist ja teadvustamist endale, et need on manipulatsioonivahendid.
Nõuanded, kuidas lahendada lahkhelisid ilma tülitsemata
Kui me veel abielus polnud, ei tulnud mulle kordagi pähe, et meil võiks iial tekkida suuremaid lahkhelisid. Näis, et me sobime nii hästi. Olin valmis tegema kõike, mida mu pruut soovis, ja paistis, et tema oli päri kõigi minu ettepanekutega. See oli üks neist omadustest, mis mulle tema juures nii väga meeldis. Ma ei tulnud selle pealegi, et me võiksime kunagi teineteisega tülli minna. Ometi leidsime end tülide võrgus juba mesinädalatel ja konflikte jätkus küllaga ka esimestesse abieluaastatesse. Ma ei suutnud aru saada, kui ebaloogiline ta oli, ning tema ei suutnud aru saada, kuidas ma võin olla nii karm ja nõudlik. Ma ei tahtnud sugugi karm olla, aga ma lihtsalt teadsin, et minu mõte on parim mõte. Loomulikult arvas tema täpselt sama enda mõtete kohta. Mitte keegi ei rääkinud meile, et vastuolud kuuluvad igasse normaalsesse abiellu, kirjutab Gary D. Chapman oma raamatus „Pika ja õnneliku abielu saladus“.
Alkeemia lugemisnurk | Miks me haigeks jääme?
Ilmunud on kauaoodatud uus trükk Lise Bourbeau raamatust „Keha ütleb sulle: „Armasta ennast!““. Kui meie keha jääb haigeks, tahab ta, et teadvustaksime enda kohta midagi olulist, uuriksime oma hinge, muudaksime oma mõtteid ja tegutsemisviisi. Haigus on hingeelu tasakaalutuse väljenduseks materiaalses maailmas. Meie tark keha püüab seda sisemist tasakaalu taastada ja annab meile haigusega teada: on aeg pöörduda tagasi armastuse ja harmoonia rajale. Eesti keeles on ilmunud ka Lise Bourbeau „Ravi terveks oma hingehaavad ja leia oma tõeline Mina“, mida võib pidada põhjalikuks teejuhiks kõigi haiguste põhjuste juurde.
Kuidas aru saada, et sul on sõltuvus?
„Sõltuvusest vabanemine algab arusaamast, et alkohol, narkootikumid ja sõltuvuskäitumine pole tegelikud probleemid,“ ütlevad Chris ja Pax Prentiss. „Alkohol, uimastid, nikotiin, retseptiravimid, toidu õgimine, hasartmängud jms on pelgalt abivahendid, mida kasutatakse selleks, et toime tulla oma tegelike probleemidega, alates sügavast emotsionaalsest valust, kehvast tervisest või depressioonist kuni kõrge veresuhkru, kilpnäärme alatalitluse või ajulainete mustri tasakaalutuseni. Kui alusprobleemid on avastatud ja lahendatud, kaob ka vajadus ning iha uimastite, alkoholi või sõltuvuskäitumise järele.“
Kaire Vilgats: Olen tundnud, mis on depressioon ja olen veendunud, et sellest tuleb rääkida
Kaire Vilgats ja Dagmar Oja on oma raamatus „Ilusad suured tüdrukud“ siirad ja avameelsed mõtisklustes volüümikate naiste keha ja hinge teemadel. Need ilusad naised on pälvinud suure rahva armastuse olles olnud juba veerandsada aastat laval toeks paljudele artistidele. Kaire ja Dagmar ise suhtuvad oma edusse pigem tagasihoidlikult, kuid muidugi on nad õnnelikud ja tänulikud. Nad ei kiida ise oma raamatut, vaid seda teevad teised. Nii heade raamatute puhul ikka tehakse. Inga Lunge soovitab: "See ei ole üldse selline raamat nagu ma arvasin... Ma ei teagi, mida ma arvasin. Aga mul on hea meel, et see mul nüüd olemas on - koos kõigi mõtete ja emotsioonidega, äratundmistega, taipamistega. See ei ole ainult "Ilusate suurte tüdrukute" lugu - see on nii mõneski mõttes väga paljude naiste lugu. Vormilt ja sisult ilus, liigutav ning peeglina mõjuv."
Rahuliku üksinduse kuus liiki
Enamasti näeme üksinduses vaenlast. Vabatahtlikult me endale südamevalu ei ihalda. Südamevalu on rahutu, tulvil kuuma pagemissoovi ning kellegi või millegi endale seltsiks leidmise ootust. Keskteel püsides kujuneb meil üksildusega mitteähvardav suhe. See on lõdvestav ja jahutav üksildus, mis pöörab meie hirmu täis harjumused täielikult pea peale. Niisugust rahulikku üksindust võib kirjeldada kuuel viisil: vähem ihasid, rahulolu, ülearuse tegevuse vältimine, täielik distsipliin, ihade maailmas rändamise lõpetamine ning oma laialivalguvate mõtete eest varjumisest loobumine.
Kui sinu kallima armastuskeel on füüsilise puudutuse keel, siis tasub järgida neid nõuandeid
Need, kelle armastusekeeleks on füüsilise puudutuse keel, tunnevad, et keha on puudutamiseks. Kõik, mis ma olen, paikneb minu kehas. Kui keegi puudutab mu keha, siis ta puudutab mind. End minu kehast distantseerides, eemaldub ta ühtlasi minust.
Üleminekuiga on võimas transformatsioon armastuse allikaks
Avaldame lõigu kirjastuselt Pilgrim ilmunud naistele mõeldud imeilusast raamatust "Elu puudutus", kuhu Ursula Zimmermann on kokku kogununud kolme suurepärase naise - Mirjam Hakkaja, Kristina Paskeviciuse ja Katrin Saali Sauli külluslikud teadmised ja kogemused.
Margus Vaher: kuidas mehele esimesel kohtingul endast kustumatu mulje jätta?
Laulja Margus Vaheril on kordustrükina ilmunud raamat "Tee mehe südamesse" - käsiraamat naistele, mis pakub mõnusat lugemist pikkadeks talveõhtuteks ja seda ikka vanal igihaljal teemal - kuidas leida üles oma unistuste prints ning tema süda igaveseks endale võita.
Inimese tõeline autentsus tähendab harmooniat oma põhiloomusega - hoolimata olukorrast
Tänapäeval kuuleb paljude inimeste suust lauset: “Ma ei ole piisav.” Miks see nii on ja kust see ebakindlus on alguse saanud, tasub igaühel endal mõtiskleda. Eneseväärtustamine on inimese elus üks tähtsamaid oskusi. Kui väärtustad ennast, siis väärtustavad sind ka teised. Panache Desai räägib oma raamatus "Väärtusta ennast" eneseväärtustamise olulisusest inimese elus, jagades juhiseid, kuidas selle teemaga oma elus hakkama saada. Väärtusta ennast sellisena, nagu sa oled – see on väga oluline.
Osho: armastus on ainus substants, milles ego lahustub, aurustub ning saab lõpuks minema pühitud
Tahaksin teile rääkida, kui tähtis on kogu südamega ellu sukelduda. Armastusega suudab inimene tõusta dimensiooni, mida ta läbi teadmise ei suuda. Kuid me ei tea, mis armastus on. Armastuse nime all ringleb niivõrd palju valerahasid, et tõelist armastust on keeruline ära tunda. Kõik teavad sellist majandusseadust, et valeraha sööb tõelise raha turult välja.
NÄDALA TAROSKOOP 15.-21.1 | Otsuste tegemisel usalda oma intuitsiooni
Alanud on uus nädal ja jälle on aeg üle vaadata, mida ennustavad Katrin Oidra maagilised tarokaardid sinu tähemärgile käesolevaks perioodiks.
Eckhart Tolle: sageli jõuab spirituaalne mõõde inimeste ellu just vanaduse saabumise, kaotuse või isikliku tragöödia tõttu
Inimese elus toimuv tagasiliikumine, vormi nõrgenemine või lagunemine, olgu siis vanaduse, haiguse, puude, kaotuse või mõne isikliku tragöödia tõttu, peidab eneses suurt spirituaalse ärkamise võimalust – võimalust lõpetada teadvuse samastumine vormiga. Meie kaasaegses kultuuris on äärmiselt vähe spirituaalset tõde ja nii ei näe just paljud inimesed selles võimalust. Kui nende endi või kellegi neile lähedase elus toimub tagasiliikumine, arvavad nad, et miski on kohutavalt valesti, et seda ei peaks juhtuma.
Emotsionaalne vägivald suhtes | Kolm valet, mida sa ei tohi uskuda!
Mõned vägivaldsed inimesed usuvad ise oma valesid; teised aga teavad, et nad valetavad, kuid teevad kõik, et veenda sind oma valede ehtsuses. Tüüpilise vägivallatseja suhtumine oma elukaaslasesse ja kooselusse on rajatud kolmele peamisele valele: 1) sina vastutad tema õnne eest; 2) sina vastutad tema viha eest ja 3) sinu ülesanne on teie suhteid paremaks muuta. Vaatame kõiki kolme valet lähemalt.
Lisaained toidus, mis mõjuvad headele kõhubakteritele halvasti
Töödeldud toitude tarbimise kasvuga on kaasnenud neurodegeneratiivsete haiguste esinemissageduse tõus. Enamasti kõneldakse sellest, et nendes "toitudes“ on vähe kasulikke toitaineid ja et need sisaldavad suurel hulgal suhkrut. Need on olulised, ent mitte ainsad tegurid. Et muuta tooted ahvatlevamaks ja et pikendada säilivusaega, muuta tootmine mugavamaks ja vähendada kulusid, lisatakse neile kunstlikke värv- ja lisaaineid, mis võivad mõjutada meie soolestiku baktereid.
ALKEEMIA PODCAST|Anneli Urge teraapialabor|Ingel Prii: minu söömishäirete taga oli madal enesehinnang
Armastus enda, oma keha ja toidu vastu saab alguse siis, kui hakkame tervendama oma hingehaavu, õpime ühiskonna poolt pealesurutud modelli-ja dieedikultusele vaatamata juhinduma oma sisetundest ja keha vajadustest ning väärtustama oma tervist ja isikupära. Raamatu „Armastus enda, oma keha ja toidu vastu,“ (Pilgrim 2023) autorid Simone Viidas ja Ingel Prii teavad oma kogemuste varal, et noore neiu söömishäirete peamiseks põhjuseks on emotsionaalne valu. Kaaslaste solvavad hinnangud ja lapsepõlves kogetud pettumused, kus sind pole aktsepteeritud sellisena nagu sa oled, on baasiks madala enesehinnangu ja negatiivse minapildi kujunemisele ja ennasthävitavate käitumismustrite käivitumisele, mida sotsiaalmeedia ilukultus mitmekordselt võimendab.
Harjuta armastavat heatahtlikkust teiste vastu
Vahet pole, kas tegu on sõpruse, romantilise suhte või töiste suhetega. Kui inimesed näevad head endas ja teises, siis on see suhe tugev ja rahuldustpakkuv. See ei pruugi olla probleemivaba, aga osapooled toetavad üksteist ja suudavad ka konflikti ajal positiivsele keskenduda. See tugineb nii enda kui ka teise osapoole väärtustamisele, kirjutab Tanya J. Peterson oma raamatus "101 viisi, kuidas vähendada ärevust".
Armastust oodates: Mul on ainult üks ootus. Et oleks õige tunne!
Istume Mardi eksnaise Hannega tema juures. Esimest korda 20-aastase tutvuse juures tunneme, et mõistame teineteist täiesti. Hanne mõtiskleb, et ta on vallalisena teinud läbi kolm etappi. Kõigepealt, kohe peale lahkuminekut väga seksuaalsusele suunatud suhe - on vaja ehitada uuesti üles oma naiselikkus ja tunda end ihaldatuna. Seejärel saada reedetud. Ning kolmandaks - ise kedagi maha jätta.
Alkeemia lugemisnurk | See ainus ja õige
Oleme maast madalast kasvanud üles arusaamisega, et eduka paarisuhte eelduseks on leida üles „õige“ – see, kes on sinu jaoks loodud ja kelle jaoks sina oled loodud. Kui kõik pole nii ilus ja tore, nagu meie märgades ja mesistes unistustes, on põhjus ikka eelkõige selles, et me pole leidnud seda härra või proua Õiget. Tuleb edasi otsida või siis hoopiski otsingutest loobuda, sest niikuinii ei leia. Või patja nuttes edasi elada, sest see ainus ja õige oli juba ära, kirjutavad Piret ja Margus Jõemägi oma raamatus „Elumees ja lõbunaine“.
Meis kõigis on lõppematu energia, mida saad kogeda, kui sinu süda on avatud
Teadvus on üks maailma suurimatest müsteeriumidest. Teine on sisemine energia. See on üsna hämmastav, kui vähe läänemaailm sisemise energia seaduspärasustele tähelepanu pöörab. Välise energia kohta õpetatakse meile palju ning me väärtustame energiaallikaid väga, kuid sisemist energiat me ignoreerime. Inimesed elavad, mõtlevad ja tegutsevad, saamata aru, mis sellel kõigel juhtuda võimaldab. Tõtt-öelda kulutab energiat iga liigutus, mis su keha teeb, iga mõte, mis su meelest läbi käib ja iga sinu tunne. Nii nagu energiat on vaja kõigeks, mis välises maailmas toimub, nii on energiat vaja ka kõigeks, mis toimub seespool.
Robin Sharma: iga näiliselt kohutav olukord lõpeb alati hästi
Millest ma mõtlen, kui ma mõtlen raskustest? Ma juhatan su läbi kuue veendumuse, mida olen psühholoogiliselt ja emotsionaalselt üle korranud – kuni selleni, et need tulevad automaatselt –, aitamaks mul isiklikult õnnetuste üle võitu saada. Juba vägevalt ja tagasi hoidmata elatud elu olemus tähendab, et sa seisad tihti silmitsi sekelduste ja mõnikord tõsiste kannatustega. Et ennast oskuslikult läbi tormide navigeerida, on mõistlik arendada sel alal välja asjatundlikkus.
Ärevus, hirm ja häbitunne on süüdi peaaegu kõigis muredes, mille vastu inimesed abi otsivad
Mind julgustas hirmude kohta kirjutama see, et need esinevad meie kõigi eludes niivõrd tugevate jõududena, ükskõik kas need juhtuvad siis meid armastuses või tööasjus tagasi hoidma või meid õnnetuste suunas tõukama. Tõepoolest, ärevus, hirm ja häbitunne (milleni me varsti jõuame) on süüdi peaaegu kõigis muredes, mille vastu inimesed abi otsivad – või siis seda teha ei suuda –, nende seas vihaprobleemid, mured läheduse või eneseaustusega. Kuigi kõigi inimlike murede põhjapanev nimekiri oleks tõepoolest ääretult pikk, saab inimliku õnnetuse põhjused nii isiklikus elus kui ka poliitikavaldkonnas taandada nendele kolmele võtmeemotsioonile: ärevus, hirm ja häbi. Või täpsemini neile segavatele, kutsumata külalistele reageerimise viisidele, mille tulemuseks on enamiku meie õnnetuste teke ja püsimine. Võibolla ongi kõige tähtsam just mõista, kuidas need tunded meid mõjutavad ja kuidas endaga nende haardes toime tulla, kirjutab Harriet Lerner oma raamatus „Hirmutants“.
Päeva tähtsaim osa on öö: suhtu unesse lugupidevalt
Maailma esireket Novak Djokovic tutvustab oma unerežiimi, mis aitas tal parandada oma füüsilist ja vaimset vormi. Loe, miks on uni ja korralik puhkus olulised.
Armusuhete saladus: kuidas tõmmata ligi oma elu armastust?
Kui rääkida armusuhetest, siis panustavad paljud inimesed lugematul hulgal aega ja raha tutvumisteenustele ja kohtinguäppidele, et leida endale täiuslik partner. Kuid külgetõmbeseadus on ainus tõeline tutvumisteenus ning sul pole vaja teha muud, kui mõelda ja rääkida just sellisest suhtest, mida leida soovid. Mõtle ja räägi igast positiivsest joonest, mida oma partneris näha soovid, ning seejärel lõõgastu, tunne end hästi ja anna end universumi hoolde. Luba universumil tuua sinuni ideaalne partner ja ühtlasi viia sind tema juurde. Meie vaatenurk on piiratud, aga universum näeb oma ülimast vaatenurgast kõike ja teab igale inimesele ideaalselt sobivat kaaslast, kirjutab Rhonda Byrne oma raamatus „Armastuse, tervise ja raha saladus“.
Elul pole hädaväljapääsu
Peale oma minevikul või tulevikul põhineva mure kasutame me hädaväljapääsuna ka müüti „Ma olen õnnelik, kui...“. Me langeme salakavala kultuurist tuleneva sõnumi ohvriks, mis ütleb: „Sa oled õnnelik, kui [lõpetad ülikooli, saad töökoha, abiellud, ostad maja, võtad koera, saad lapse]“ või „Sa oled õnnelik, kui [see test on läbi, see tööülesanne saab täidetud, päike tuleb välja]“. Aga kui need verstapostid või sündmused ilmuvad ja sa tunned, et oled ikka veel rahutu ja ebakindel, siis mõtled, mis sul viga oh. Midagi pole viga. Elul lihtsalt pole hädaväljapääsu ja see tähendab, et me ei saa vältida inimeseks olemise loomupärast üksildust, valu, ebakindlust ja transtsendentsust.
Kosmiline vastukäik sinu soovile muutuda
Muutused leiavad aset aeglaselt ja seda põhjusega. Ühe pisikese muutuse elluviimine aitab sul mõista, kui palju ärevust sa taluda suudad ja kui hästi sa vastukäikude kiuste valitud rajal püsid. Loeb mitte muutuste kiirus, vaid suund. Lisaks kaasneb muutuste elluviimisega alati ka vastukäike, nii inimeste poolt kui ka universumilt. Aga seal avaneb sulle võimalus tõestada, et oled tõesti selle muutuse läbiviimisele pühendunud.
NÄDALA TAROSKOOP 8.-14.1 | Väga viljakas nädal, kus saad kogeda unistuste täitumist ja eesmärkide saavutamist
Alanud on uus nädal ja jälle on aeg üle vaadata, mida ennustavad Katrin Oidra maagilised tarokaardid sinu tähemärgile käesolevaks perioodiks.
Tiina Tiitus: laste ja noorte jaoks on tähtis, et vanemad oleksid nende jaoks kohal ja olemas
Kuidas me saame noori aidata? Kõige lihtsam viis oleks ise armastada oma kaaslast ja muud polekski vaja. Ainult nii on võimalik õpetada noori vastutust võtma. Nii noored lihtsalt näevad, kuidas see asi käib. Kuid just see on kõige libedam ala meie ühiskondlikus moraalis, mis soovitab toimida meie sõnade, mitte tegude järgi. Vahel on noorena kogetu nii valus, et ei julgegi uuesti proovida. Väga raske on, kui noored jäävad oma muutustega üksi. Neil on vaja toetust ja kinnitust, et see, mis nendega toimub, peabki nii olema ja kõik on hästi.
Mida enam avaneme armastusele, seda sügavamale söandame astuda oma inimlikkuse juurde
Armastus on lääne kultuuris sõnana, nähtusena ja kogemusena teinud läbi inflatsiooni. Seda on banaliseeritud, vulgariseeritud, sentimentaliseeritud, romantiseeritud, erotiseeritud ja meelelahutuseks muudetud viisil, mis tühjendab selle tähendusest. See, mis armastusega on juhtunud, näitab ilmekalt, mis on juhtunud kogu meie kultuuriga. Sügavus on kadunud, tarkus on kaotanud väärtuse ja inimesele nii tähtis ühiskondlikkus on löönud vankuma.
Haavade ja maskide tekkimine ning ära tundmine
Lise Bourbeau on kanada päritolu psühholoog, kes on aastaid uurinud süvitsi inimeste hingehaavade põhjuseid ja käitumuslikke seoseid täiskasvanueas. Nende uuringute põhjal on ta loonud teooria hingehaavade äratundmiseks ja tervenduseks. Tema käsitlust kasutavad ühe tõhusa teraapiameetodina oma töös väga paljud psühholoogid üle maailma. Tervenemine algab teadlikkusest, kust on hingehaav pärit ja kes või mis on selle lapsepõlves põhjustanud. Ta kirjeldab oma raamatus „Ravi terveks oma hingehaavad ja leia oma tõeline mina“ lihtsalt ja arusaavalt, kuidas nii füüsilised, emotsionaalsed kui ka mentaalsed probleemid pärinevad viiest lapsepõlvest kaasa tulnud hingehaavast. Need on hüljatus, mahajäetus, alandus, reetmine ja ebaõiglus. Kartes uuesti haiget saada, loob inimene endale teatud käitumismudelid ehk maskid: põgenik, sõltuv, masohhist, kontrollija ja rigiidne. Ta ei saa olla tema ise, vaid kannab maske, mille põhjuseks on lapsepõlves saadud hingehaavad. Autor kirjeldab detailselt nii hingehaavu kui nende peitmiseks loodud maske ja annab nõu, kuidas hingelisi haavu ravida ja maskidest vabaneda. Kõik selleks, et saaksid olla taas sina ise – ilma hirmuta, et sind hüljatakse, jäetakse maha, alandatakse, reedetakse ja ollakse su vastu ebaõiglane. Tõeline armastus on iseendaks olemise kogemus.
Robin Sharma: suurenda oma elus positiivsust!
Sinu ökosüsteem vormib su energiat. Ning ümbritsev mõjutab su suutlikkust. Märgatavalt. Kõik sinust väljaspool puudutab sügavalt viisi, kuidas sa mõtled, tunned, lood ja teostad. Kõike. Sinu isiklik ökosüsteem koosneb inimestest, kellega sa vestled, suunamudijatest, keda sa jälgid, meediast, mida tarbid, raamatutest, mida loed, söögist, mida sööd, sinu elukutseks vajalikest tarvikutest, transpordivahenditest, mida kasutad, kohtadest, kus sa elad ja mida külastad. Kõik see töötab üheskoos selle nimel, et kas tõsta sind muinasjutulistele tasemetele või hoopis kitsendada sind tavapärasusse.
Hea tervis ja armastus enese vastu on tugevas seoses
Raamat „Kõige tugevam ravim on armastus“ ei ole lugu lihtsalt arstist ja tema patsientidest. See on lugu arsti ja patsiendi koostööst, mis ulatub diagnoosist palju kaugemale. Loovus ja vastastikune empaatia eemaldavad arsti ja patsiendi vahelised piirid, tuues neid inimestena teineteisele lähemale. See raamat on kinnitus selle kohta, et lisaks tõenduspõhisele meditsiinile võib häid tulemusi anda loovus, mis läheb tavapärastest ravipiiridest kaugemale. Loovad tegevused aitavad oma elu kingitusena näha. Loe ja kirjuta luuletusi, laula, tantsi, nuta ja naera koos patsiendiga. Need tegevused loovad sidemeid, mille meenutamine toob näole naeratuse siis, kui kooskäidud teekond lõppeb.
Alkeemia lugemisnurk | Kust leida varjupaika, kui elus on nii palju kaootilisust ja ebakindlust?
Kuidas inimene rajab endale varjupaiga? Mitmel viisil. Tänapäeval on üldlevinud võtteks materiaalsete hüvede külge klammerdumine. Ainelised hüved on omandanud nii suure tähtsuse, et nende abil kujutletakse olevat võimalik tagada endale hea ja turvaline elu, nendib terapeut Tommy Hellsten oma raamatus „Saad kõik, millest loobud“.
Kuidas süüa päriselt oma keha järgi? Mis on intuitiivne toitumine?
Kuna ma kogesin toitumishäireid, siis oli tasakaal minu jaoks võõra tähendusega sõna. Ma ei saanud isegi aru, kuidas on võimalik mitte süüd tunda pärast ebatervisliku toidu söömist ja et ma kohe mõtlema ei hakkaks, mis dieedile pean pärast kõige selle söömist minema. Kahjuks ei saa toitumishäirega inimesele lihtsalt öelda, et hakka nüüd tasakaalukalt toituma, ära mõtle üle, lihtsalt naudi toitu jms. See ei aita. Toit oli minu jaoks nagu vaenlane. Ma ei osanud süüa ja toitu nautida nii nagu teised. See oli nii kirjeldamatu ja ebameeldiv kogemus. Ma võitlesin oma mõtete ja kehaga. Kõik mõtted olid seotud toiduga: mis on minu järgmine toidukord, kuidas ma saaksin hommikul vähem süüa, kui mul on õhtul mingi üritus? See oli väga kurnav ja teistele seda selgitada oli peaaegu võimatu. Mul ei olnudki kedagi, kellele rääkida. Seetõttu käisingi oma dieedirada mitu aastat, kirjutab Ingel Prii raamatus „Armastus enda, oma keha ja toidu vastu“.
Kuidas õhtul uinuda, kui kõik päevased mõtted keerlevad peas?
Uni on hea vaimse tervise indikaator, kuna me saame väga konkreetselt mõõta ja hinnata unekvaliteeti. Kui uni läheb paigast ära, siis võib märgata, et paigast lähevad ära ka söömine ja tuju. Selles mõttes on uni esimene asi, millega me võiksime ning saaksime tegeleda, et enda tervist hoida.
Hingehoidja Naatan Haamer: kui oleme oma keerulise eluperioodi läbi käinud ja sellest tervena välja tulnud, ei taba meid hiljem seda meenutades enamasti äng
Kriisi võib tekitada igasugune muutus, sõltumata sündmuse tähendusväljast kõrvaltvaataja jaoks. Seda, kas keegi kogetavat ka kriisiks peab või mitte, mõjutab tema elupilti puudutava muutuse mastaapsus. Seejuures ei mõõdeta mastaapi objektiivselt muutuvate elementide hulgaga, vaid pigem kogeja poolt tajutud mõjuga, kirjutab Naatan Haamer oma raamatus „Aeg parandab hoolitsetud hingehaavad“.
Tee sellega rahu, kuidas su süda end väljendab
Süda kogeb tervet müriaadi erinevaid emotsioone ja tundeid, mis põhinevad kuhjunud samskara’del. Su võimetus hallata neid emotsioone kogu nende ulatuses hoiab sind lukustatuna inimlikus piiratud mõõtmes, mille sisu on püüd elu kontrollida, selleks et oleks hea olla. Kui soovid end vabaks murda ja tingimusteta elada, pead õppima südant puhastama.
Inimkond vananeb: millest sõltub sinu eluea pikkus?
Surelikkus tähendab seda, et peame leppima oma bioloogilise kaduvusega – piirangutega, mille geenid, rakud, lihased ja luud meile kehtestavad. Millest sõltub inimese eluea pikkus, sellest kirjutab Atul Gawande oma raamatus "Surelikkus".
Saa hinnangutest vabaks!
Selleks, et saaksid oma peas pesa teinud hinnangutepusa prügist puhastama hakata, tuleks kõigepealt selle sisust teadlikuks saada. Näiteks kirjuta üles kõik need asjad, millega sa enda puhul rahul ei ole. Mõtiskle, kust need arvamused iseenda kohta võivad pärineda. Tihti üllatud isegi! Kui oled teemale sel viisil pisut enam valgust heitnud, on lihtsam kriitikakuradike õlalt pühkida. Üks viis seda teha on luua igale negatiivsele hinnangule positiivne vastulause. Näiteks kui üks sinu üleskirjutatud hinnanguid oli „ma olen paks“, võiks su vastulause olla „ma olen naiselik“. Iga asja nägemine oleneb ju vaate - vinklist, seega muuda see vaatevinkel teadlikult positiivseks!
Nõuanded kehakaalu vähendamiseks: neid toiduaineid võiks pigem vältida
Vähemalt viiendik Euroopa rahvastikust on rasvunud, ülekaalulisi inimesi on arenenud Euroopa riikides aga veelgi rohkem. Ülekaalulisus ja rasvumine on tõsised asjad, sest siit algavad ka diabeet, onkoloogilised hädad ja muud haigused. Dr Adik Levin jagab oma raamatus „Abielu diabeediga“ nõuandeid, mis aitavad hoida kehakaalu kontrolli all.
Kuidas on kärgpere lastele parem, kas üks põhikodu või kaks kodu?
Alati, kui keegi tahab mõjuda autoriteetsena, on kindel trump lauale löömiseks kinnitus – uuringud tõestavad, et … Kuna ma pole uuriv teadlane, vaid praktiseeriv pereterapeut, on mõistlik ja õiglane tuua lugeja ette põhjalikud uuringud, mitte toetuda vaid oma kogemusele ja arvamusele. Teraapiasse jõuavad siiski need juhtumid, kus muutus käib üle mingi pereliikme toimetulekuoskuste või suutlikkuse piiri. Muutustega hästi kohanevad ja ise hakkama saavad inimesed teraapiasse ei jõua ning seeläbi on terapeutidel oht üldistada valusaid kogemusi üldise tendentsi pähe.
NÄDALA TAROSKOOP 1.-7.1 | Kõik pole nii nagu näib
Alanud on uus nädal ja jälle on aeg üle vaadata, mida ennustavad Katrin Oidra maagilised tarokaardid sinu tähemärgile käesolevaks perioodiks.
Vaenulikkuse vastumürgid: tunded ja tegevused, mis aitavad terveneda ebameeldivatest emotsioonidest
Vaenulikkus tõrjub lähedust ja hoiab kõiki suhteid pinnapealsena, eemal igasugusest olulisest tervenemisest ja süvenemisest. Vihkamise südameni jõudmine ja sellelt turvise maha kiskumine, ilma et eraldaksime end oma vihast ja võimest endast hoolida, on suur ettevõtmine, mis on üheaegselt haavatav ja väestav; osaliselt võimaldab seda enda pühendamine järgnevatele harjutustele.
Sina ise saad oma tervenemisele kaasa aidata
Me kõik tõenäoliselt haigestume või vigastame end mingil hetkel oma elus ning sama juhtub ka meie lähedastega. Keegi meist ei ole üliinimene, nii et meie haavatavus annab ühel päeval endast paratamatult märku. Isegi kui sinu toitumisplaan on laitmatu ning sa teed igapäevaselt trenni, väldid kõiki pahesid, järgid arsti korraldusi, kannad enda eest igakülgselt hoolt, tarbid kümneid toidulisandeid ja mediteerid iga päev, ei kaasne sellega siiski püsivat immuunsust, mis tagaks sulle igakülgse kaitse haiguste, vigastuste ja vananemise eest. Kuigi meie võrratu inimkeha on loodud end ise tervendama, võib see ka vabalt haigustele all vanduda ning meie habras psüühika ja hing võivad sundida meid veetma magamata öid põhjustel, mille üle meil puudub igasugune kontroll.
Isikliku meele sünd toimub läbi kogemuste ja mõistmise
Miks me ei ela lakkamatus ekstaatilises üks-ühele teadvusseisundis? Mis viltu läks? Mis põhjustas sellest müütilisest paradiisiaiast väljakukkumise? See on väga lihtne. Maailm tuleb sinusse ja on väga ilus. Pelgalt selle kogemise akt on tohutult liigutav, kui seda kõike seesmiselt tajud. Ometi ei tähenda see, et alati on sama tunne. Kuumus tundub teistmoodi kui külm – sest seda see on. Mis ei tähenda, et üks oleks parem kui teine. Lihtsalt tunne on erinev. Keegi puudutab sind õrnalt ja see tunne on suuresti erinev tundest, kui keegi sind müksab. Erinevaid asju kogetakse erineval moel. Budistid ütlevad, et kõigel on oma loomus. Rõngasse keerdunud lõgismadu tajutakse väga teistsuguse kogemusena kui su käsivarrele maanduvat liblikat. Lõgismadu kiirgab välja oma olemust – emaneerib mingit kindlat vibratsiooni. See vibratsioon on omamoodi aukartust sisendav, kuid kindlasti ei teki sellist sisemist kogemust, mis liblika puhul. Nii peabki olema. See on väga reaalne.
Ela oma tões. Inimese läheduses, kes ennast ise hoiab, on hea olla
Kui sageli me näeme, et teise aitamine tähendab seda, et hakatakse tema eest elama. Kardame elada oma tões, olla lõpuni ausad iseenda ja oma kaaslase vastu. On aeg õppida "ei" ütlema ja otsida armastust iseendas, kirjutab Tommy Hellsten oma raamatus "Saad kõik, millest loobud".
ALKEEMIA PODCAST | Astroloog Tiina Varatalu: 2024. aasta lõpuks liigume maaelemendi valitsemise alast õhuelemendi ülemvõimu alla
Üks astronoomiline aasta on lõpule lähenemas ja käes on kokkuvõtete tegemise aeg. „Kõrgemas kosmilises võnkes oleme jõudnud sügava kohalolu talve, et vaadata otsa oma hetkeolukorrale ja reaalsuse omaksvõtu teel sisemine tasakaal taastada. Kui leiame tugipunkti iseendas ja lõpetame enese otsimise välisest, kasvab usaldus kõrgema korrapära vastu. Kui leiame rahu kohalolekus, loome sügavama ühenduse iseenda, oma hinge tee ja kutsumusega,“ jagab tähtedelt saadud tarkusi meie armastatud astroloog Tiina Varatalu.