Pere ja Kodu
Kõik audioartiklid
„Kuu lõpus tuli valida, kas osta hambapastat või piima. Ärevus hakkama saamise pärast hoidis öösiti ärkvel“
„Magasin kolm kuni viis tundi ööpäevas, sest töötasin kahes vahetuses, ja kui ka olnuks võimalik magada, ei lubanud ärevus uinuda. Toidueelarve oli 75 eurot kuus. Tahtsin nii väga lapsi välja viia, aga suutsin võimaldada vaid õues jalutamist,“ meenutab Piret nukralt aega, mil tal tuli üksinda ja kasinate vahenditega oma kolme lapse eest hoolt kanda.
31% esimese klassi lastest on ülekaalulised. Kuidas lapses treenimisharjumust tekitada?
Laps on kodu peegel, seda ka sportimise mõttes. Tervise Arengu Instituudi 2022. aastal läbiviidud õpilaste kasvu uuringu tulemused näitavad, et 31% esimese, neljanda ja seitsmenda klassi õpilastest on liigse kehakaaluga. Kahjuks on need näitajad liikunud aastatega kasvavas suunas. Kuigi koolis on küll kehaline kasvatus, siis harjumus sporti teha tuleb ikkagi kaasa kodust.
Beebi ja lisatoit: kuidas ja millal alustada? „On suur väljakutse teha toitu, mis tervele perele sobiks“
Mis kuul beebile lisatoitu anda? Kas püree või näputoiduna? „Mina olen oma lastel lisatoiduga alustanud kuuendast kuust ja hiljem kasutanud kõrvuti mõlemat varianti,“ ütleb Kadri.
Beebiootus... ootamatult ja üksinda. „Jäin planeerimatult rasedaks. Otsustasin lapse alles jätta ja lapse isale mitte öelda“
„Mul oli mitu plaani. Esiteks – kas võtan nüüd temaga ühendust ja lõhun uudist teatades tema pere? Või siis teen salaja aborti ja katsun kõik lihtsalt unustada,“ meenutab planeerimata rasedaks jäänud Liisa šokki rasedustestil kahte triipu nähes.
Eva Kolditsa kolumn | „Elu jagamine maa ja linna vahel on meid kahepaikseteks muutnud“
„Meilt võetakse kodu ära või?“ „Meilt? Miks? Kes võtab?“
Sisuturundus
KUULA | Mida teha, et lapse uni, toitumine ja liikumine oleks muu eluga tasakaalus?
Kas laps läheb magama alles pärast südaööd? Tujutseb ega saa isegi aru, mispärast? Põhjus võib olla paigast läinud kolmikus uni-toitumine-liikumine. Lasteabi saates räägime teismeliste ema Brit Tammiste ning toitumisnõustaja ja personaaltreener Susanna Ojaga sellest, mida saavad emad-isad lapse tervise igapäevasel toetamisel ära teha. Selgub, et vajalikud asjad polegi nii keerulised, neid tuleb lihtsalt meeles pidada.
Kahe lapse ema: piinlik tunnistada, aga enne emaks saamist ma ei mõistnud, miks mõned naised end käest lasevad
Enne laste saamist otsustasin, et minust peab saama cool mom, kes näeb suurepärane välja ja võtab lapsi igale poole kaasa. Elu tegi omad korrektiivid.
Lugupidamatus - kas meie aja haigus? Õpetaja: ka vanemad püüavad õpetajatele jõumeetoditega selgeks teha, kes on peremees
Ilmselt on enamikule meist tuttav mõte, et meie ei oleks küll oma vanematega julgenud niimoodi käituda, nagu meie lapsed mõnikord meiega käituvad. Laste lugupidamatut käitumist teiste laste ja täiskasvanutega näeme üha enam ka tänaval ja teistes avalikes kohtades, olgu selleks siis kino, teater või raamatukogu. Miks tunduvad meile tänapäeva lapsed nii kasvatamatud ja kas meil on selle vastu ka mõnda rohtu?
„Me ei lasknud Downi sündroomil ega eesootaval end hirmutada. Tütar pakub mulle õnne rohkem kui raskusi“
„Meid üritati veenda, et erivajadusega lapse perre võtmine on liiga suur risk. Meie ei näinud mitte tema füüsilisi puuduseid, vaid tema siirast naeratust,“ meenutab 10-aastase Isabella ema Janika.
KRISTIINA BLOGI | Kui lastele olen ostnud riided igaks ilmaks, siis ise käin sama mantliga suusarajal ja teatris...
Ühel sombusel talvepäeval askeldasin oma kaheaastase tütrega koduõues ja püüdsin jää-lume-lörtsi-pori vahel meile tegevust leida. Arutasime parasjagu selle üle, kas liivakasti kaas on juba lahti sulanud või mitte, kui laps pilgu taevasse suunas ja siis hämmastusega küsis: „Mis see on?“ Vaatasin, mis teda nii väga seal üllatab ning nägin siis hallide pilvede vahel väikest sinist ristkülikut. Arvatavasti polnud paar viimast nädalat päikest näha olnud ja see on kaheaastase jaoks piisavalt pikk aeg, et sinitaeva olemasolu ära unustada.
Kärgpere proovikivid: keda lastest kasvatad sina, keda mina, keda mõlemad koos? „Lapsed meie peres pole võrdses seisus“
„Mu elukaaslasel on hea suhe minu lastega, aga minul väga halb suhe tema lapsega,“ tunnistab Liina, kelle kasupoeg ei ole valmis kodus teistega võrdselt panustama. Kuidas panna kärgpere ühte jalga käima?
Ema pärast pisitütre surma: meditsiin on väga kaugele arenenud, kuid teda ei olnud kunagi võimalus päriselt lõpuni terveks teha
2022 sügisel ilmunud eriajakirjas Beebi jagasime lugu haruldase geenihaigusega Laura Mirtelist. 14.02 andis Laura Mirteli ema teada, et kaheaastane pisitüdruk suri eelmisel õhtul. Avaldame siinkohal tüdruku ema Keiti mõtted.
Tikid - mis need on ja kuidas neid ära tunda? „Tütre esimene tikk oli nii intensiivne, et kartsin ta tuleviku pärast“
„Kui arst mu tikikahtlusi kinnitas, olin suures mures ja kartsin lapse tuleviku pärast,“ tunnistab Katri, kelle tütrel diagnoositi neljaselt tikid ehk tahtmatud korduvad sundliigutused ja -häälitsused.
PODCAST| Appi, mu sügisel kooli minev laps ei oska veel lugeda! Kas peaksin muretsema? Eripedagoog annab nõu
Käimasolevate koolikatsete tuules tundub, et kõik Eestimaa koolieelikud loevad nii trüki- kui ka kirjatähti, arvutavad ja on kursis kogu kirjandusklassikaga, aga minu laps vaevu veerib.
Sünnitusjärgse depressiooni pihtide vahel. „Kartsin, et kui kellelegi oma mõtetest räägin, võetakse mult laps ära“
„Ma olin seda last nii väga tahtnud ja oodanud, aga tundsin ainult pimedust. Ärkasin igal hommikul kohutava süütundega. Tema naeratas mulle oma siirust täis silmadega, aga mina tundsin ainult tülpimust,“ jagab üks ema oma väga avameelses lugejakirjas.
Norskamine, tahtmatu puuksutamine, isu kriiti süüa. Millest tekivad rasedusaegsed vaevused ja kuidas neid leevendada?
Raseduse ajal teeb su keha läbi enneolematult suured muutused. Kel vähem, kel rohkem esineb erinevaid kehaga seotud muresid, mis võivad olla mõnikord ka, khm, päris piinlikud. Samas on need täiesti normaalsed, mis pärast beebi sündi kaovad.
„Ta kallab kassi liivakasti tühjaks, määrib toitu lauale, ujutab põrandat üle. Proovin rahulikuks jääda, aga närv on juba must“
Kuidas tulla toime, kui laps on nii ääreni krutskeid täis, et ükskõik kui hoolsalt sa ei jälgi või kuidas sa ei proovi, iga päev on kaos?
SUUR ÜLEVAADE | Millised on kõige peresõbralikumad spaad Eestis ja millega arvestada?
Kui talvekülmast on kõrini ja jaks otsas, pole vaja tingimata soojale maale sõita. Väikeste lastega saab energialaksu ka meie enda spaades. Pere ja Kodu testis Eesti peresõbralikke spaasid ja jagab nüüd kogemusi.
Populaarsematesse eliitkoolidesse kandideeris pea 400 last! Kui palju lapsi pealinna 1. klassidesse katseid tegi ning kui palju vastu võetakse?
Eelmisest nädalavahetusest algasid Tallinnas esimeste klasside vastuvõtukatsed. Esimesed koolid on lapsed juba vestlusele kutsunud, osades katsed veel käivad. Kui suur on konkurents?
Appi, telefon on täis tuhandeid pilte! Kuidas edukalt organiseerida ja varundada fotosid, mis me telefone-arvuteid ummistavad?
Kolme lapse ema Kadi ohkab sügavalt: „Mulle meeldib mõelda, et mu fotodel on süsteem, aga tegelikult ei ole. Mu ainuke süsteem on võtta pildid kaks korda aastas telefonist välja ja panna arvutisse õige aasta kausta.“
Laps sai päranduseks raha ja kinnistu: millised on vanemate võimalused raha kasutamiseks?
Martin ja Kerli on 3-aastase Anni vanemad. Hiljuti suri Anni vanaema Maali, kes pärandas kogu oma vara Annile. Pärandvara hulka kuulus väärtuslik kinnistu ja vanaema pangakontol olev raha. Anni vanemad soovivad kinnistu maha müüa, et minna perega pikemale reisile välismaale. Vanaema poolt Annile pärandatud raha soovivad nad Anni nimel investeerida. Millised on Anni vanemate võimalused lapse vara kasutamiseks?
Kristi Saare: palgaläbirääkimised on peen kunst. Kaks asja, mida pead arvesse võtma, kui soovid tööandjalt palka juurde küsida
Palgaläbirääkimised on enamikule meist veidi ebamugavad ja hirmutavad. Kuidas end paremini ette valmistada?
Pere ja Kodu palub vabandust, et avaldas loo ilma lapsevanemalt luba küsimata
Pere ja Kodu avaldas eile 13. veebruaril artikli „Tallinna koolitüdrukul tõmmati last hoides nahk üle kõrvade? „Nad olid minuga rahul ja kui enam maksta ei tahtnud, hakkasid mind varguses süüdistama“,“ mille avaldamiseks ei olnud eelnevalt küsinud luba alaealise Melanie vanematelt.
Helen Adamson raseduse kõige hirmutavamast hetkest: kõrvus kumises ja pilt virvendas, viis minutit tõe ootamist tundusid igavikuna
Superviseeritav pereterapeut ja sisulooja Helen Adamson on alati teadnud, et tahab emaks saada. Enne seda soovis ta aga luua lapsele keskkonna, kus oleks turvaline kasvada.
Miks eelistavad paljud pered erakoole? „Erakool on tavakoolist lapsesõbralikum ja mõistvam“
„Tahtsin kindlasti panna lapse kooli, kus õpikud ja töövihikud pole a ja o. Lõpuks jäi meil sõelale kolm erakooli, millest liisk langes mõnele ehk üllatuslikult kõige kaugema kasuks,“ ütleb Ragnari ema Tiiu.
EKSPERIMENT | Neljaliikmeline pere avab aastaks lugejatele oma rahakoti ja õpib säästma. Kas nad saavutavad oma eesmärgi ja saavad kodu soetada?
Eesti suurim rahatarkuse kogukond Kogumispäevik viib esmakordselt läbi eksperimenti, kus avatakse ühe pere rahakott kümnetele tuhandetele inimestele. Pärnust pärit perekond Kruusmann asub aastasele rahatarkuse omandamise teekonnale, mida koos kõigi õnnestumiste ja läbikukkumistega jagatakse.
JURIST VASTAB | „Laps sai 18 ja käib gümnaasiumis. Isa keeldub talle edasi elatist maksmast. Kas tal on selleks õigus?“
Selles rubriigis kogub lugejate õigusalaseid küsimusi ja selgitab seadusi lahti õigusbüroo Kivirand jurist Hanna Kivirand.
Anti Kobin: ehmusin, kui laps küsis, kas oleksin tal vitsaga silma peast torganud. Mu lapsed polegi kordagi vitsa saanud!
„Enne lapsi poleks ma eluski uskunud, et võtame endale küüliku, kes elab ilma puurita vabalt meie korteris. Tütar Kioko soovil ta meie koju siiski tuli. Esimene aasta elasime nii, et meie olime aedikutes, aga küülik oli vaba,“ jutustab näitleja Anti Kobin.
„Kaotasin esimese kahe raseduskuuga oksendamise tõttu 10 kilo. Ma pole kunagi nii suurt nälga ja surmahirmu tundnud“
Rasedus olevat ilus aeg, mil naine puhkeb õide. Minust sai esimese lapseootuse ajal aga täielikult närbunud taim: oksendasin kümme korda päevas ja jõudsin vaevu end tualetti vedada. Hyperemesis gravidarum ehk rasedusaegne liigoksendamine võttis täielikult eluisu.
Pidevad valud, üle kuu aja kestvad päevad ja hirm vähi ees. „Abi polnud ei ravimitest ega operatsioonidest“
Veritsus oli kestnud juba üle kuu, kui ma naistearsti kabinetti jõudsin. Arst diagnoosis mul emakaõõne polüübi, mis mind ikka ja jälle opile viis. Pikalt keerleski kogu mu elu ümber emaka.
Su lapse andekus on erivajadus. Märka seda!
Niisamuti nagu su laps vajab tuge, kui tal on mõnes asjas mahajäämus või erivajadus mõne puudujäägi tõttu, vajab ta seda siis, kui on keskmisest andekam. Andekate laste uurija Viire Sepp ütleb lausa, et kui andekus jääb eel- ja algkoolis avastamata, võib lapse tase olla 6. klassiks teiste omaga ühtlustunud ja andekus justkui raisatud.
PODCAST | Toitumisnõustaja laste toitumisest: ütlus, et kui supp söödud, saad magustoitu, õpetab rohkem supi kui magusa kohta
Toitumisnõustaja ning ennast tegevusterapeudina täiendav Teresa Grents annab seekordses taskuhäälingus ülevaate kõigest, mis lisatoiduga alustades oluline on.
Pereisa uputas end kiirlaenuvõlgadesse | Naine: kui ta mõistis, et rohkem keerutada ei saa, selgitas ta väriseval häälel, kuidas kõik algas
“Ühtäkki purunes meie kena perepilt. Tuli välja, et mu mees on juba aastaid kiirlaenude lõksus. Võlgu on ta 14 erinevale kiirlaenufirmale metsiku summa,” jagab Gerli (37) oma lugu. "Meie suhe tundus selle hetkeni ilus. Tagantjärele näen märke sellest, et Mihkli rahaasjadega oli midagi väga valesti, juba ammusest ajast."
Vaimse tervise probleemide korral tuleb abi otsida varakult. Kolmandikul nõustamisele jõudvatest noortest esineb suitsiidimõtteid
Peahea nõustamisele pöördus eelmisel aastal enam kui 1600 noort, kellest ligi kaks kolmandikku vajasid edasi suunamist tervishoiusüsteemi.
Elin Järvsaar: esimeste klasside katsetes ei ole midagi hirmsat. Ära tee neid lapsele inetuks!
Sel nädalavahetusel algavad 1. klasside katsed populaarsematesse eliitkoolidesse. Olgugi et paljud vanemad viivad oma koolieelikud sinna kohale, hõljub teema kohal suur ja tumehall pilv – tegemist oleks justkui millegi tabu ja hirmsaga.
Aspergeri sündroomi ei diagnoosita, aga see on ometi olemas. „Tundsin, et temaga pole kõik korras. Et asi pole lihtsalt tundlikkuses ja aktiivsuses“
Lisbet ei ole tüüpiline autist ja seetõttu võttis tema diagnoosi saamine kaua aega. Spetsialistid oletasid esialgu, et lapse käitumise taga peituvad vanemate omavahelised suhted. „Aga meil on kodus kõik väga hästi. Mulle öeldi ka, et kujutan asju ette ja mõtlen üle,“ meenutab tüdruku ema.
Ema: laps ütleb, et ma ei armasta teda ja ta tahab uut perekonda. Mina ei kannata aga seda uste paukumist ja trampimist enam välja
„Veel pool aastat tagasi oli mu 11-aastane tütar maailma suurim kaisukaru, kes vajas ja pakkus palju hellust, aitas koduste toimetustega, oli igas mõttes eeskujulik ja rahulik laps. Nüüd ei möödu päevagi, mil ta vihaselt ringi ei trambiks, asju ei loobiks või ei karjuks, et keegi teda ei armasta ja ta tahab uut ema,“ alustab kahe tütre ema nõutult oma lugejakirja.
Ka meestel esineb sünnitusjärgset depressiooni. „Ma polnud isaduseks valmis. Mõtlesin, kuhu end mässinud olen“
„Olin kogu aeg tige. Ma ei olnud vihane ei naise ega lapse peale. Mind ajas närvi see olukord. Ma ei saanud magada ja laps muudkui röökis. Mõtlesin, kuhu ma end mässinud olen,“ kirjeldab Mathei paljudele tuttavat algust. Tunnete virvarr viis ta raseduskriisinõustaja juurde, kust ta ka palju abi sai.
Superstaarisaate võitja Ant Nurhan: viimased kuud olid pöörased, teist korda sellist asja läbi ei teeks
„Teist korda ma seda ei teeks,“ tunnistab saate „Eesti otsib superstaari“ seekordne võitja Ant Nurhan, kes käis kogu saatetralli läbi kahe väikse lapse kõrvalt. „Ma ei teinud seda ju üksi. Selle võidu taga on ka abikaasa Liina ja vanema tütre Ada Linda suur töö.“
TEST | Kui hästi tunned sa vastlakombeid?
Juba järgmisel teisipäeval on vastlapäev. Ja hetkel tundub, et ka ilmataat soosib seda, et kõik pered saaks lõbusalt liugu laskma minna ning hiljem suud vastlakukliga magusaks teha.
Hoiatus! Fisher Price’i kiike kasutades suri veel üks beebi
Populaarse Fisher Price’i kiige tõttu on surnud üle tosina beebi. Firma on aga piirdunud vaid hoiatusega, selle asemel et toode tagasi kutsuda.
„Mu beebi pea muutus laperguseks. Ravi tõttu peab ta 23 tundi päevas kiivrit kandma.“ Kuidas ja kas saab kolju lamenemist ära hoida?
„Harten on mu kolmas laps. Teadsin, mida jälgida, ja ei pannud kordagi tähele, et ta üht külge rohkem eelistaks. Diagnoos, mille ta sai, tuli mulle täieliku üllatusena,“ selgitab Kadi, miks ta seitsmekuune poeg peab veel tükk aega iga päev kiivrit kandma ja mis kadalipp selle hankimisega kaasnes.
Raquel Regina Kulijev: seostasin iga oma laste nutuhoogu lahutusega. Tundsin, et rikkusin lahutamisega nende elu ja lapsepõlve ära
Kaks aastat tagasi, 25aastaselt, oli mu elu justkui selline, nagu olin unistanud – oma maja, üürikinnisvara investeeringu eesmärgil, kaks last, oma ettevõte, head sõbrad. Ilusa fassaadi taga varjusid aga depressioon ja suhtemured, mis viisid mind otsuseni suhe lõpetada.
Meisterdamisnurk | Vahvad ja omanäolised sõbrapäevakaardid
Sõbrakuul otsisime oma sahtlitest üles igasugu põnevaid materjale, millest kaarte meisterdada. Uusi asju meile osta ei meeldi. Parem kasutame vanu, aga uuel moel! Sel korral katsetasime mullikilega trükkimist ja rasvakriitide sulatamist. Valmisid vahvad ja omanäolised kaardid, millega saab väikese abiga hakkama iga laps.
KRISTIINA BLOGI | Ülipositiivsed lood emadusest tekitavad enda ja beebi suhtes kõrgeid ootuseid, aga kukkumine on valus. Rohkem reaalsust!
Sattusin mõni aeg tagasi lugema ühe noore naise blogi, mille ta oli enda sõnul loonud selleks, et tasakaalustada meedias ja üldse ühiskonnas laialt levinud negatiivset vaatevinklit seoses raseduse, sünnituse ja emadusega üleüldisemalt. Kuigi paar aastat tagasi emaks saanud naise blogipostitused, mis põhinevad ilmselgelt autori maalähedasel ja kristlikul maailmapildil, on mulle pigem sümpaatsed, olin tõsiselt hämmastunud väitest, et üldiselt räägitakse emadusest eelkõige negatiivset.
PODCAST | Statistika näitab, et enamus noortest tahab maailma paremaks muuta, aga ei tea, kust alustada. Rahuharidus annab selleks põhja
„Viimastel aastatel on olnud palju kriise, mis on meid suuresti mõjutanud – koroona, sõda ja keskkonnaga seotud kriisid. Väga paljud noored on öelnud, et neil on mõtteid, kuidas nendega toime tulla, aga see jääb selle taha, et nad kas ei julge oma mõtteid avaldada või nad ei tea kuidas ja kust alustada,“ räägib uues Pere ja Kodu podcasti osas Kalamaja Põhikooli sotsiaalpedagoog Margarita Vähejaus. Podcastis tuleb juttu „Gutsy Go“ projektist.
Pooleteisekuuse beebiga haiglas. Ema meenutus: arsti sõnad „Ema, me peame rääkima,“ kukutasid mind ahastusest voodile
Kui sõbranna andis teada, et ta pooleteisekuusel beebil on palavik ja nad suunduvad igaks juhuks Tallinna lastehaigla EMOsse, poleks meist kumbki uskunud, et nad veedavad nädala haiglas. Veel vähem oleksime osanud oodata, et selle nädala lõpuks satun minagi oma vastsündinuga sama diagnoosiga samasse osakonda.
Kokkame koos lastega
Seekordse Pereköögi aitas kaasautorina kokku panna mu poeg Uku-Robin (7), kes valis välja toidud, mis võiks lastele päriselt maitseda. Siit leiad kuus lapsemeelset toitu, näiteks vinkusupi, kananagitsad ja peekoni-kartuliampsukad. Osa toitudega saavad suuremad lapsed ise hakkama, osa puhul on tore neid endaga kokkama kutsuda. Meie köögis olid abis nii Uku-Robin kui ka Hermiine (3), kes on vinkusupi valmistamisel alati peakoka rollis.
Värvil ei ole sugu
Jalutan helesinise käruga mööda Tallinna tänavaid, pruunis vihmajopes rõõmus laps kärus istumas ning vastutulijatele naeratamas ja lehvitamas. Mitmed möödujad on tema heatujulisusest rõõmustatud ja vastavad kommentaariga: „Kui tore poiss!“ Tütar Hõbe ei saa aru, mis läks valesti.
Mu kasuisa rikkus mu lapsepõlve. Nüüd aga nõuab minult ülalpidamist
Mu isa suri, kui olin viiene, ning ema abiellus uuesti, kui olin kaheksa. Emal tekkis uus suhe ja kolisime koos selle mehe korterisse. Nad abiellusid ning uus abikaasa lapsendas mu, sain kasuisa perekonnanime. See on ka kõik, mida kasuisa mulle endast andis, sest mu lapsepõlv ei ole mäletamist väärt – selle rikkus seesama mees, keda pidin kutsuma issiks.