Pere ja Kodu
Kõik audioartiklid
Taavi Eilat beebiga lendamisest: keegi ei aja beebit meelega nutma, ei pane teda röökima
Hiljuti tabas Eestis sotsiaalmeediat mikroskandaal. Äkitselt hakkasid paljud reageerima videole, kus räpparist noormees istub lennukis, libistab jooki ja taustal kõlab lapse nutt. Kirjeldus annab mõista, et ta planeeris oma reisi teisiti ehk nutuvabalt.
Sisuturundus
KUULA | Seksuaaltervise nõustaja: inimkond loob suhteid puusalt
Ida-Tallinna Keskhaigla noorte seksuaaltervise kabineti nõustaja Diana Leht tõi välja, et täna alustab eesti noor seksuaalelu vanuses 14,5 aastaselt kuid alles üsna hiljuti oli see number palju suurem. Ka on muret tekitav, et suguhaiguste ja soovimatu raseduse riske ei osata sellises vanuses piisavalt tõsiselt võtta.
„Enneaegse lapse sünd võib tunduda hirmutav ja võõras, aga lootus ja toetus aitavad läbi ka kõige raskematest hetkedest“
Pühapäeval, 17. novembril, tähistati rahvusvahelist enneaegsete laste päeva, mille eesmärk on pöörata tähelepanu enneaegse sünniga seotud väljakutsetele. Oma liigutavat kogemust jagas Anete Toming, kelle poeg Sebastian sündis enneaegsena, 25. rasedusnädalal, kaaludes 888 grammi ja olles 33 cm pikk.
Miks vaadata koos perega filme? „Hea film ärgitab rääkima, arvamust avaldama ning seal peab olema hea ja õpetlik iva“
Mikk Granström, kahe lapse isa ja noorte- ja lastefilmide festivali Just Film programmijuht avab veidi tausta, mille järgi ta iga aasta filme programmi valib. Ühtlasi räägib mees, milline mõju on lastega koos filmide vaatamisel ning kuidas ühine filmivaatamine võib olla suurepärane kvaliteetaeg perega.
Sisuturundus
Lapsel on sünnipäev tulemas? Need on Eesti kõige põnevamad sünnipäevapaigad
Lapse sünnipäeva lähenedes hakkab kõikide vanemate peas keerlema üks mõte: kus seda pidada? Esialgu võib tunduda, et kui keeruline see sünnipäevakoha valimine siis ikka olla saab, aga tegelikult võib see tekitada omajagu peavalu. Seetõttu panime kokku mõned suurepärased soovitused, kus meeldejääv pidu on garanteeritud.
MINUST SAAB EMA | 9. osa: esimesed kuud koos beebiga
Oleme jõudnud Minust saab ema! viimase osani, kus räägime esimestest kuudest koos beebiga. Koos saatejuht Nineliga on stuudios Pelgulinna sünnitusmaja ämmaemandad Kati Raudsepp ja Birjo Voogla ning Dr Mari Tiiman.
Mu lapsel on allergia kõige vastu! Lootsin, et aastatega on ta mõnest murest välja kasvanud, kuid kahjuks mitte
„Esimese hooga tundus, et Hugo on kogu elu vastu allergiline,“ kirjeldab nördinud ema. Mida sellisel puhul teha ning kas lapsel on lootust nii ulatuslikust allergiast välja kasvada? Kas allergilisele lapsele on loomad keelatud?
„Kui rutiinis on muutuseid, ärkab tütar juba kell 4 hommikul...“ 9 põhjust, miks su laps enne kukke ja koitu ärkab
Nora teeb hommikuti silmad lahti kell 5.30, vahel ka varem. Tüdruku isale Siimule, kes on praegu temaga kodus ja kel on endalgi uneprobleemid, on see paras väljakutse.
Esimene lumi kohal: milline talvekombe on lasteaialapsele kõige vastupidavam?
Juba mitu kuud kihavad sotsiaalmeediagrupid küsimustest, milline talvekombe on kõige soojem ja vettpidavam. Hinnad on kõvasti tõusnud ja vanemad tahavad teha parima valiku. Koostasime suure ülevaate, et valik lihtsamaks muutuks.
Tühjast tassist ei vala: kuidas märgata oma vajadusi, et olla omakorda lastele parem vanem?
Urme on enda nahal kogenud, mida tähendab see, kui tass saab tühjaks ja tekivad konfliktid lastega. Kui ta vanemad tütred olid teismelised ja noorem väike beebi, polnud tal ressurssi päriselt olla kohal ja vanemaid lapsi kuulata. „Ma ei teadnudki õieti, mida kuulamine tähendab. Lugesin moraali, õpetasin, targutasin ja selgitasin,“ ütleb ta.
Ämmaemand rasedatele: kui muretsed, tule kohe sünnitusmaja valvetuppa! Me räägime ikkagi inimeludest!
Rasedad küsivad tihti sotsiaalmeediagruppides, kas määrimise või loote liigutuste mittetundmise pärast peaks minema haiglasse. Ämmaemand soovitab usaldada sellisel puhul siiski spetsialiste.
Kurb reaalsus: suur osa lapsi ei jõua vajalikku tervisekontrolli
Iga neljas Eesti laps ei jõua regulaarselt tervisekontrolli, mistõttu jäävad sageli avastamata olulised tervisemured. Eriti keeruline on olukord erivajadustega laste puhul, kes vajavad kiiret tuge, et vältida probleemide süvenemist ja seeläbi ka vanemate koormuse suurenemist. Brit Tammiste, Sotsiaalministeeriumi laste heaolu teenuste poliitika juht jagab avameelset arvamust antud teemal.
Sisuturundus
Advendikalendrite teejuht: jõulukuu hommikutel on elevus garanteeritud
Kellele ei meeldiks advendikalendrid? Kui laste jaoks on need täiesti asendamatud, siis ka täiskasvanutes tekitavad advendikalendrid mõnusat ootusärevust, sest iga uue akna avamisega kaasneb paras annus põnevust.
Sisuturundus
KUULA | Kuidas toetab lastemaja seksuaalselt väärkoheldud last ja tema peret?
Mis on lapse seksuaalne väärkohtlemine ja kuidas see mõjutab lapse arengut ning vaimset tervist? Lasteabi saates on külas Sotsiaalkindlustusameti lastemaja peaspetsialist Kätlin Mahoni ja kliiniline psühholoog Ada Alliksoo.
Mida teha koolistressiga? Psühholoog: „Julgusta oma teismelist proovima uusi õppimisviise ja aita tal hoida meeles, eksimused on väärtuslik osa õppimisprotsessist!“
Aina enam on juttu koolistressist ja teismeliste vaimse tervise muredest. Oma roll nende olukordade vältimisel lasub paljudel. Nii ühiskonnal, koolil, vanematel kui ka lapsel endal. Paraku pole teismelised ise tihtipeale suutelised mõistma, millal nende vaimne olukord juba abi vajaks. Siin on vaja, et märkamine tuleks väljaspoolt.
Lapsel kurk valutab: millal kodused vahendid aitavad ja millal pöörduda arsti poole
November toob kaasa viirushaiguste hooaja, kus üheks sagedasemaks sümptomiks on kurguvalu. See ebameeldiv tervisemure võib tabada kõiki, kuid laste puhul on see eriti murettekitav. Apteeker jagab nõuandeid, kuidas kurguvalule esmast leevendust saada ning milliste sümptomite puhul on vajalik pöörduda arsti poole.
Kardo Treimann: annan endast parima iga päev, et minu lapsed tunneksid end turvaliselt ja armastatuna
Minu Instagrami-bio ütleb, et olen kolme pisikese tüdruku isa. Kui nüüd järele mõelda, polegi nad enam nii pisikesed – noorim tütar Marta Kene saab kohe 6, Lende Liis sai hiljuti 8 ja Mari Johanna on 11.
„Emme ja issi, miks te lahku lähete? Kas mina olen süüdi?“ Psühholoog annab nõu, kuidas seda lapsele selgitada
Kõik suhted pole loodud kestma, kuid lastel on seda väga keeruline mõista. Kuidas rääkida lastele oma lahkuminekust nii, et nad traumat ei saaks?
Ursula Ratasepp: praegune elukorraldus tingib, et emad on lastega üksi, päevad läbi, isolatsioonis. Emad ei peaks üksi olema!
Kunagi olin oma esimese lapsega Tartus teatrifestivali klubis, esimest korda pikalt väljas. Pisike magas ülikooli kohviku ees kõhukotis õndsat und ja meie jutustasime sõpradega sumedas septembriöös. Ma olin nii õnnelik!
Arst: sügavalt enneaegsete elukvaliteet on siiani ebaselge. Kogu maailmas on mikrobeebide dilemmad – kust jookseb piir ja kui väikeseid ravida?
Täna tähistatakse enneaegselt sündinud laste päeva. Dr Annika Tiit-Vesingi, Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku Neonatoloogia osakonnast jagab sel puhul oma mõtteid. „Enneaegne laps ei ole õigeaegselt sündinud lapse väike mudel, kuna kõik tema organsüsteemid on väga ebaküpsed. Vaatamata vastsündinute meditsiini võimsale arengule on jätkuvalt kogu maailmas nn mikrobeebide dilemmad – kust jookseb piir ja kui väikeseid veel ravida?“ küsib ta.
VIDEO | Kas suudad seda lõbusat videot ilma naerma hakkamata vaadata?
Lapsed on elu õied, kes suudavad oma täiesti argiste tegevustega luua äärmiselt koomilisi situatsioone. Ja õnneks saavad paljud neist ka jäädvustatud, sest parim nali ongi ju jagatud nali, eks?
Täna on enneaegselt sündinud laste päev. „Kolmikute elu algus kulgeski nii, et igale edasiminekule järgnes tagasilangus. Kõige hullem oli see, kui selgus, et nad vajavad südame­oppi“
„Nad sündisid 22. rasedusnädalal, neid on kolm ja nad jäid kõik elama. Nad on nüüd täiesti terved ja normaalsed lapsed,“ õhkab kaheaastaste kolmikute Brendani, Brendoni ja Brennani ema õnnelikult.
Jurist vastab: mida teha, kui eks keeldub mu majast välja kolimast?
Selles rubriigis kogub lugejate õigusalaseid küsimusi ja selgitab seadusi lahti õigusbüroo Kivirand jurist Hanna Kivirand.
Lahedad ideed! Tee lapsele magusavaba advendikalender: 11 kalendri tegemise õpetust + 15 põnevat sisu
Pühade ajal voolab magusat sisse uksest ja aknast. Otsisime sulle välja vahvad ideed, mis annavad vaheldust kommidest advendikalendrile. Kõik on kodus lihtsa vaevaga meisterdatavad ning pakuvad lisaks põnevale sisule ka silmailu.
RIINU TRENNIBLOGI | Müravad lapsed ujumisrajal, juuksekarvad kraanikausis ja puhastamata treeningvahendid ehk ärme mõtle vaid iseenda peale!
„Saan fööni ees alati kreepsu, sest tundub, et eelmine naine on kas enamus oma juukseid kraanikaussi ja selle ümbrusse kaotanud või oma väga karvast koera seal pesnud. Elementaarne viisakus oleks niiske paberiga enda järelt pikad karvad kokku korjata ja prügikasti visata,“ ütleb Riin. Mis teda veel häirib?
Ära maksa vahendajatele, vaid telli ise! Suur nimekiri usaldusväärsetest välismaistest veebipoodidest, kust saad laste talveriided erakordse soodushinnaga
Facebook on pungil gruppidest ja vahendajatest, kes pakuvad laste hinnatud õueriideid esmapilgul väga heade hindadega. Vanemad tellivad ja on õnnelikud, sest Eesti poodidest selliseid hindu juba ei leia. Oota aga… ära maksa vahendajale, vaid telli ise ning säästa veelgi!
Üliaktiivse poja ema jagab soovitusi aktiivse lapse toetamiseks. „Lapse füüsiliselt ära väsitamine ei ole lahendus“
„Üliaktiivsed lapsed ei vaja seda, et nad füüsiliselt täiesti ära väsitataks. Need lapsed on uudishimulikud, nad vajavad tihtipeale hoopis teistsugust lähenemist,“ kirjutab kahe poja ja ühe tütre ema Meeri-Mall.
Tõeline kannapööre: „Võtsime oma lapsed kaenlasse ja kolisime maale! Oleme oma otsusega väga rahul, linnamelu on pigem väsitav.“
Mõnikord elame linnas, kuid ihkame südames maale. Igatseme rahu ja vaikuse järgi, puhta looduse ning eheda kogukonna juurde. Sinna, kus kell käib veidi aeglasemalt ning elutempo ei niida jalust. Soovime anda oma lastele parema lapsepõlve. Üks armas perekond tegi sellise unistuse teoks ning kolis Tallinnast Hiiumaale.
Sisuturundus
KUULA | Kogemusnõustaja: meeste vaimse tervise probleemid võivad kulgeda varjatumalt
Vaimse tervise kogemusnõustaja Silver Kleimann-Leimann on seda meelt, et inimene ei saa ennast depressioonist ega ärevusest lihtsalt terveks mõelda. „Tõelised tulemused nõuavad tegutsemist – oma elu, harjumuste ja keskkonna teadvustamist. Just seal võivad peituda vastused, miks ma olen langenud depressiooni või miks vaevlen ärevusega,“ rääkis ta.
Plaanid lapsele oma uut kaaslast tutvustada? Psühholoogi nõuanded mida teha ja mida mitte, et olukord lapsele kergemaks muuta
Lapse ja uue kaaslase üksteisele tutvustamine on miski, millesse ei tasu suhtuda kergekäeliselt. Aga millal seda teha? Kas ja kuidas last ette valmistada? Kas tutvustada kaaslast esialgu kui sõpra ja minna sealt edasi või rääkida lapsele kohe nagu asjad on? Nende küsimustega maadleb ka meile lugejakirja saatnud ema. Nõu annab psühholoog Delia Randmäe.
Tuled õhtul rampväsinuna töölt, naine on aga olnud terve päeva lastega kodus. „Muidugi on kodutööd tema peal!“ arvaksid mitmed. Teised ehk noogutaks kaasa
See pealkiri on ilmselge klikimagnet, kuid ma mõtlen seda täiesti tõsiselt. Arvate, et sellele järgneb „aga võiks“? Ei. Sa ei või ja tegelikult sa isegi ei saa. Seda väga lihtsal põhjusel: kodutööd ei ole sinu naise vastutus.
Sa pole ainus! Emad jagavad, mis neid on aidanud, kui lained löövad pea kohal kokku ja lastekasvatamisest mõõt on täis
Paljud väikelaste emad on tundnud, kuidas karikas saab lihtsalt täiesti täis ja enam ei jaksa. Kuidas sellest halvast tundest üle saada? Väärt nõu jagavad emad, kes samas kohas olnud.
Ühe pere lapsed samas lasteaiarühmas: „Kui õde läks kooli, läks vennal lasteaias raskeks, tekkisid hommikused paanikahood ja nutud.“
Laste lähedane suhe on südantsoojendav, ent kui nad on sünnist saadik lahutamatud, võib neil olla hiljem raske eralduda. Nii ütlevad emad, kellel just nii on juhtunud.
Sisuturundus
Avasta HUPPA uus esinduskauplus – põhjamaine stiil, mis toob värvi sinu ellu!
Eestis loodud rõivabränd HUPPA kutsub kõiki uude esinduskauplusse, et pakkuda põhjamaade karmide ilmade jaoks loodud ülerõivaid, mis ei jää kunagi märkamatuks. Kui otsid vastupidavaid, mugavaid ja stiilseid ülerõivaid, on HUPPA parim valik. Hoolikalt valitud tehnilistest kangastest valmistatud ülerõivad tagavad kaitse vihma, tuule ja külma eest – just see, mida meie kliimas vaja!
Aitan Eestit MTÜ kutsub lapsi ja noori osalema heategude konkursil „MINA AITAN EESTIT“
Aitan Eestit MTÜ on välja kuulutanud iga-aastase heategude konkursi „MINA AITAN EESTIT“, mis toimub üle Eesti koolides ja lasteaedades. Konkursi eesmärk on innustada lapsi ja noori märkama abivajadust oma ümber, olema hoolivamad ja pakkuma abi, kus võimalik.
Sisuturundus
Kus pidada lapse sünnipäeva? Siit leiad Tallinna parimad peokohad!
Lapse sünnipäeva korraldamine on vanemate jaoks sageli väljakutse – ideaalset kohta, mis pakuks meeldejäävaid elamusi, sobivat tegevust ja turvalist keskkonda, pole alati lihtne leida. Laste soovid ja huvid võivad kiiresti muutuda ning õige sünnipäevapaiga leidmine, mis vastaks nii lapse kui ka külaliste ootustele, nõuab hoolikat planeerimist. Siit artiklist leiad viis suurepärast kohta, kus tõeliselt meeldejääv sünnipäev maha pidada.
Laste jõululuuletuste konkurss „Minu jõulusalm“ kutsub osalema!
Eesti Rahvusraamatukogu ja Apollo kuulutavad välja laste luulekonkursi „Minu jõulusalm“, kuhu oodatakse töid kuni 1. detsembrini kolmes vanuse kategoorias. Konkursitöid oodatakse salmimeistritelt kas paberil RaRa Solarise saatkonnas või veebi kaudu.
Kuidas lapsele päkapikkudest rääkida? „Meile sobis hästi, et me ei pea lapsele luiskama. Väga äge oli mõte, et maagia saab säilitada ka täiesti aus olles.“
On peresid, kus päkapikk on pisike müstiline sell, kes hea käitumise korral sussi kommi toob, aga ka neid, kus lapsed teavad, et päkapikuks on emme-issi. Deivi, Mari ja Sigrid jagavad, millest nende perede põhimõtted on kantud.
Sünnitusjärgsest depressioonist ausalt ja avameelselt: kui sa tunned alatasa keerukaid tundeid ja ärevust, on väga raske lastele olemas olla
„Oli päevi, mil olin beebiga hommikust õhtuni voodis ja ootasin vaid hetke, mil mees töölt tuleb, et laps talle üle anda,“ meenutab Maren, kes pikalt oma vaimse tervise muresid salgas.
„Aasta tagasi muutus kõik: ma ei nautinud enam abikaasaga lähedust. Vahel seksime vaid korra kuus...kui sedagi.“
„Kui me kuus korra seksime, siis mehe jaoks võiks see kesta tunde. Mina aga ei soovi,“ tunnistab Laura oma avameelses loos. Miks naised tegelikult seksida ei taha?
MINUST SAAB EMA | 8. osa: mida oodata sünnitusjärgsest perioodist?
Tänases episoodis räägime koos Dr Pille Saiki ja ämmaemandusjuhi Kadri Madariga sünnitusjärgsest perioodist. Milleks olla valmis juba sünnitustoas ja mis saab edasi?
„Ideena tundus kõik palju lihtsam, kui päriselt oli. Me ei suutnud seda ikka üldse nautida!“ Pireti ja Egerti reisisaade jäi peaaegu tegemata
„Kujutage ette, et te peate kolm kuud elama nii, et teil on iga päev kaks väikest last tööl kaasas,“ räägib Piret reisisaate tegemisest Marokos. „Kellegagi on intervjuu kokku lepitud, üks filmib, teine intervjueerib, ja siis ärkab laps üles. Pead teda seal kärutama... keegi jookseb pidevalt su plaanidesse sisse.“
Nähtamatud Loomad asutaja ja tegevjuht Kristina Mering: suuri asju saavad teha kõik inimesed!
Sa võid olla beebi eest hoolitsev ema ja juba see on suur asi. Samas, kui tunned, et enda tassi aitaks täita lisaks mõni hobi, meelepärane töö või võitlus parema tuleviku eest koos beebiga, on seegi tehtav!
Sisuturundus
Laste jõulukinkide juhend: populaarsemad mänguasjad ja selle aasta hitid
Veidi enam kui kuu enne jõule on lapsevanemad, vanavanemad, tädid, onud ja sõbrad juba mõtlemas, kuidas lapsi sel aastal üllatada. Jagame 2024. aasta kingiideede juhendit, kus on esindatud selle hooaja kõige populaarsemad mänguasjad ja uudistooted.
Uuri järele: milline näeb välja Montessori koolipäev ja mida õpitakse?
Montessori klassiruumist ei leia koolipinke ja keskendumist ei sega tirisev koolikell, pärast mida järgmisesse tundi tõtata. Koolipäeva ei juhi mitte klassi ees seisev õpetaja, kes esitab küsimusi ja paneb hindeid, vaid lapsed ise, kes valivad oma projektid ning sellegi, millal nendega tegelevad. Õpetaja on teejuhiks. Aga kuidas see kõik ometi toimib?
Kas meie kodune koormus on ühtlaselt jagatud? „Minus tõstis pead rahutus ja tunne, et pean üksi hakkama saama, kuigi ei tahaks“
„Kuigi võib tunduda lihtsam kõike laste ja koduga seonduvat üksi hallata, tasub vahepeal endale otsa vaadata ja küsida: kas ma olen õnnelik sellist elu elades? Kui vastus ei ole kindel jah, tuleb olukorda muuta,“ ütleb kahe lapse ema Anni.
Pered mõtlevad hinnatõusu tõttu aina uusi viise, kuidas säästa: õpin uue ameti selgeks, et lisatööga raha juurde teenida
Juba aastaid on väga paljudel lastega peredel raske, sest hinnad aina tõusevad. Kahjuks ei paista ka seisu leevenemise märke, vastupidi. Uurisime emadelt, millised nipid nad on appi võtnud, et hakkama saada.
Sisuturundus
Tule ja kasva koos Lidliga – töökoht, mis hoolib ning toetab!
Liitu meie energilise ja toetava tiimiga Tallinnas, Võrus või Pärnus!
Laenude orjuses pereema: elujärg oli stabiilselt kehv ja me rabelesime korralikult, et uuel kuul hakkama saada
Sel aastal tehtud maksehäirete ülevaade on armutu – Eestis on 85 200 makseraskustes inimest, keskmine võlg 4379 eurot inimese kohta. Meiega jagavad oma rasket laenuteekonda kaks peret.
Selgus majja! Millal võib haigeks jäänud laps uuesti lasteaeda minna?
Pärast viirushaiguse põdemist võivad nohu ja köha kesta veel nädalaid. Sellel perioodil ei ole inimene tavaliselt enam nakkav. „Kui laps tunneb ennast muidu hästi, aga väike nohu ja köha püsivad, siis võib ta jätkata igapäevaste tegevustega,“ ütleb üldarst.