Pere ja Kodu
Pere ja Kodu
Kõik audioartiklid
Kui perre tuleb vahetusõpilane. „Jaapanist tulnud Hana tunneb kergendust, et siin ei peagi lapsed kolmeni öösel õppima“
„Pereelu, nagu meil, pole tal olnud. Kodus ärkas ta hommikuti enne teisi, et tund aega rongiga kooli sõita ja tagasi koju jõudis ta alles siis, kui ema-isa juba magasid,“ kirjeldab Sille erinevusi, mis on ilmsiks tulnud Jaapanist pärit vahetusõpilase Hana nende juurde kolimisega.
„Mu lapsel on allergia kõige vastu. See muutub kiirelt – eelmine kord avastatud asi on järgmine kord kadunud.“
„Mäletan, kui pakkusin üheksakuusele pojale ühel õhtul lusikaotsalt hapukoort. See vallandas nii ägeda reaktsiooni, et tal tekkisid sekunditega kogu nägu kattev lööve ja hingamisraskused,“ meenutab kahe allergiku ema Kristel.
Igas kohas eri info! Kas lapsega üksi reisival vanemal ikkagi on vaja teise nõusolekut? Selgitame välja
Kas sa vajad teise vanema nõusolekut, et lapsega üksi reisile minna? Kas ilma hooldusõiguseta vanem saaks lapsega reisile minna ilma nõusolekut küsimata? Aga ainuhooldusõigusega vanem? Lastega reisimine võib tekitada väga palju küsimusi ja vastuste leidmine polegi alati nii kerge. Tundub, et kust iganes uurid, on info erinev.
Andrese vlogi | Golfist sõjamuuseumini – Tenerifel jagub meelelahutust absoluutselt kõikidele
Meie vahva issi-vlogija Andres võtab sel nädalal luubi alla Tenerifel pakutava eriilmelise meelelahutuse. Vaata videost, milline näeb välja üks kohalik flamenkoetendus, kus saab harrastada golfi või paraplaaniga lendamist.
Beebipiltide A&O: palju maksab, millal aeg broneerida, kuidas leida sobiv fotograaf ja mida teha, et sessioon õnnestuks
Fotod lapseootusest ja vastsündinud beebist on iga pere jaoks midagi unikaalset. Küsisime kolmelt hinnatud fotograafilt, kes kokku jäädvustanud tuhandeid naisi ja beebisid, mida peaks erilisi fotosessioone planeerides arvesse võtma. Teed perefotograafia radadel juhatavad Nele Tasane, Erika Lilleleht ja Sirli Aron.
Sisuturundus
Sisuturundus
Audentese rahvusvahelisest koolist õpilaste pilgu läbi
Juba 11 aastat on Audentes pakkunud võimalust omandada gümnaasiumiharidus ka rahvusvahelise IB õppekava järgi. Viimased kolm aastat on see üksus tegutsenud eraldi õppeasutusena, kandes nime Audentese rahvusvaheline kool.
Naeratav depressioon. „Ütlen kõigile, et mul on kõik super, aga sisimas ei suuda ma isegi laste kallistustest rõõmu tunda“
Depressioon on haigus, mille tagajärjed võivad ravimata jätmise korral olla väga tõsised. Mõju ei avalda see haigus aga mitte ainult haigele endale, vaid ka tema lähedastele. Eriti keeruliseks teeb asja see, et on olemas ka depressioonivorm, mille puhul on raske mõista, et inimene abi vajab - naeratav depressioon. Üks kahe lapse ema jagabki enda argimõtteid selle salakavala ja kõikehõlmava haigusega.
Homme tähistatakse ülemaailmset Downi sündroomi päeva!
21. märtsil kogunevad Downi sündroomiga lapsed peredega Fotografiskasse, et tähistada üheskoos Downi sündroomi päeva.
Suunamudija Jane Merela: välja läinud isadelt ei küsita kunagi, kuhu ja kellega lapsed küll jäid
Kuidas sa küll viie lapsega hakkama saad? Kuulen seda küsimust tihti ja mõtlen alati endamisi: aga mu lastel on ju isa ka.
KRISTIINA BLOGI | Kui beebi võrevoodiga teise tuppa kolisin, sain teistelt emadelt hukkamõistu. Aga me kõik tahtsime ju magada
Uneteema on üks populaarsemaid ja samas polariseerivamaid teemasid kogu lastekasvatuse universumis. Ühelt poolt tekitab vähene uni loomulikult nii emale kui ka kogu ülejäänud perele stressi, samas on ühiskonna ootused beebide ja väikelaste unele suuresti ebareaalsed ning survestavad lapsevanemaid pöörduma unekoolitajate poole kohe, kui päriselu õpikunäidetest erineb. Une ümber on ehitatud hiiglaslik tööstus, mis esmalt tekitab probleemi (su laps ei maga piisavalt palju/õiges kohas/õigel viisil!) ja seejärel asub seda (sinu raha eest) lahendama.
„Arusaam, et ta ei hakka kunagi lugema talle tehtud päevikut, murdis mu südame.“ Sündroom, mida esineb Eestis vaid ühel lapsel
„Pidasime teda tavaliseks beebiks, kel on väikesed iseärasused. Kuuldes ta diagnoosi ja mõistes, et ta jääb elu lõpuni 24/7 meist sõltuvaks, valdas meid šokk,“ meenutavad Eloise’i vanemad, kes nüüdseks näevad juhtunus juba ka positiivseid külgi.
Pereköök | 7 gluteeni-ja laktoosivaba retsepti terve pere rõõmustamiseks
Seekordsed toidud tulevad meie stilisti Kaidi köögist. Kui Kaidi neli aastat tagasi gluteenivaba elu alustas, oli poodides pilt teine. Jahusegud maitsesid mõrult ja veidralt. Nüüd on asjad edasi arenenud, lausa linnutiivul. Tihti ei tee gluteenivabal ja tavajahul vahet. Kõiki toite saab gluteenivabalt valmistada, kõik tuleb sama maitsev, vahel isegi parem.
PODCAST | Haagisega reisiv perekond Treimannid: ei tasu ära ehmuda, kui autoreis ei ole kogu aeg idülliline
„Kokkuhoiu pärast ei ole seda mõtet teha,“ tunnistavad Kaur ja Leen, kes juba mitmendat suve võtavad ette kuuajase reisi laste ja autohaagisega, mida pere kutsub hellitavalt Arviks.
18 nõuannet, kuidas laste kõrvalt raha teenida. Julge ema: ma ei kujuta enam palgatöö tegemist ettegi
Kolme lapse kõrvalt palgatööl käia polnud lihtne ja seetõttu hakkas Kerli otsima võimalusi, kuidas teisiti leib lauale tuua. „Olles saanud suhu maitse, mis tunne on olla iseenda tööandja, ei kipu ma enam palgatööle naasma,” tõdeb ta nüüd.
Täna tähistatakse rahvusvahelist unepäeva: kuidas lapsega unest rääkida ja mida teha paremaks uinumiseks
Iga väikelapse vanem teab kui keeruline võib-olla last magama saada. Kohati sunniviisiline tegevus, millest lapsed põneva tegevuse juures ei soovi midagi kuulda.
Sisuturundus
Sisuturundus
Audentese rahvusvaheline kool ootab lahtiste uste nädalale
Peagi seisavad paljud põhikooli lõpetajad valiku ees, millises gümnaasiumis või riigis edasi õppida. Audentese rahvusvahelises koolis saab õpilane kooliteed jätkata International Baccalaureate’i (IB) programmi järgi, mis võimaldab kvaliteetset gümnaasiumiharidust omandada inglise keeles.
Sisuturundus
Sisuturundus
Rahvusvaheline kool õpilaste silme läbi. 12 kuud hiljem
Möödunud aasta märtsikuus rääkisime Audentese rahvusvahelise kooli nelja õpilasega nende koolielust ja tulevikuplaanidest. Nüüd – täpselt aasta hiljem – uurisime samadelt tüdrukutelt, kuidas neil on vahepeal koolis läinud ja millised on nende plaanid praegu.
Sisuturundus
Sisuturundus
Viis põhjust, miks omandada rahvusvaheline gümnaasiumiharidus
Paljud põhikooli lõpetajad seisavad valiku ees, millises gümnaasiumis ja millises riigis edasi õppida. Seepärast on hea teada, et rahvusvahelist gümnaasiumiharidust (nii European Baccalaureate’i kui ka International Baccalaureate’i õppeprogrammi järgi) saad omandada ka siinsamas Eestis.
See hirmutav kadedus! „Laps ei taha midagi jagada ja kui mänguasja enda kätte ei saa, pistab karjuma“
„Mu kahene tütar on eriti omandihimuline. Külla minnes krabab ta teistel mänguasjad käest ka siis, kui need pole tema omad ja ta nendega mängida ei taha,“ kurvastab Geili. Katsed lapsele jagamist õpetada pole suurt vilja kandnud.
Unistad perele uue kodu ostust. Kuidas teha tänasel kinnisvaraturul parimaid otsuseid?
Kodu ostmiseks on alati hea aeg, kuid praegu tuleb uue kodu valikul eeltööd tehes olla iseäranis põhjalik. Tõusnud on nii kütuse, elektri, toiduainete kui ka paljude muude oluliste tootegruppide hinnad. Kõige krooniks jõudis ka euribor tasemele, mida pole nähtud juba pea 15 aastat. Siiski on hulk põhimõtteid, mis kehtivad kodu ostes alati, olgu ajad kinnisvaraturul millised tahes.
Teele vlogi | Hambaarst jagab infot, kaua tuleks lapse hambaid üle harjata ja mis hetkel tuleks hakata lutist võõrutama
Seekordses videos võtab Teele pere ette ühe tähtsa käigu. Koos minnakse hambaarstile! Pisikese Anna jaoks on see esimene kord.
16 kuud ajukasvaja diagnoosist. „Mu poja normaalne lapsepõlv on asendunud pika ja kurnava raviga“
„Kaks aastat tagasi kukkus meie pere maailm kokku, mil tollal seitsmesel pojal diagnoositi ajukasvaja koos esmase prognoosiga elada veel vaid kuus kuud,“ meenutab Merike.
Tänu uuele digilahendusele on lastekaitsetöötajatel nüüd kergem lastele kiiremini abi osutada
Lapse abivajaduse eelhindamise lahendus muudab tõhusamaks üle 260 lastekaitsespetsialisti töö üle Eesti, kes saavad lapsega seotud andmetest parema ülevaate.
Kristi Saare: parim tulumaksutagastus on null eurot
Veebruaris oli popp kõneaine, kes kui palju maksutagastust saab. Kuigi alati on tore, kui kontole raha laekub, näitab suur tuludeklaratsiooni tagastuse summa pigem seda, et võiks võtta hetke rahaasjade planeerimiseks.
Andrese vlogi | Jätame rannad selja taha ja avastame Tenerife loodust ja mägesid
Pere ja Kodu esimene issi-vlogija Andres, kes juba viiendat talve naise Eha ja kaksikute Elli Etheli ja Raideniga Tenerifel pesitseb, näitab seekordses videos Tenerife maalilist loodust.
Eelkoolidesse registreerimised on alanud! Milline ja miks valida?
Eelkool pole lasteaialapsele hädavajalik, kuid annab talle kooliks parema stardipositsiooni ja aitab uute nõudmistega kohaneda.
Õpetaja ütles poisile, et küünelakk on vaid tüdrukutele. Poisi isa vastas teoga, mis internetis kulutulena levima hakkas
Tiktok on kiirelt saanud oma lühivideotega paljude jaoks eelistatuimaks sotsiaalmeediaplatvormiks. Millestki, mis oli esialgu peamiselt täidetud tantsuvideotega (mida leidub seal endiselt küllaga), on nüüd saanud koht, kus jagatakse kasulikke nippe igas eluvaldkonnas ja ka oma isiklikke kogemusi. Just viimasega pälvis suurt tähelepanu üks isa, kes võttis luubi alla märkuse, mille ta 3-aastane poeg lasteaias sai.
Sünnituslugu. „Nägin ämmaemanda näost, et midagi pole päris õige... Teadsin, et niiviisi, nägu ees, beebi tulla ei saa“
Kui minult küsitaks tütre sünniloo peamist sõnumit, oleks see: „Usalda oma beebit!“ Kui selgus, et mu laps oli sünnituskanalis sirutusseisus, olin valmis juba keisrilõikele minema, kuid läks teisiti.
KRISTIINA BLOGI | Pingutasime ja panustasime mehega mõlemad pärast lapse sündi, aga ei tundnud, et teine seda näeks-hindaks
Kui kuskil viis ja pool aastat tagasi teada sain, et olen esmakordselt elus lapseootel, ootas mind ees suur teadmatus. Välja arvatud muidugi asjade puhul, milles olin otsekohe raudkindel, nagu näiteks see, et lapse saamine küll kuidagi paarisuhet mõjutama ei hakka. Lubage naerda, lubage nutta ja siis veel kord naerda...
Beebikraami ülevaade: mida on päriselt vaja, mida võib vaja minna ja mis muudab su elu lihtsalt mugavamaks
Valge müra masin, popp kiiktool, tuntud mõjuisiku soovitatud ninaaspiraator, raamat loomulikust sünnitusest, hingehinda maksev ekraaniga beebimonitor … Asju, mida värsketel lapsevanematel soetada soovitatakse, on loendamatult. Aga kas neid kõiki on ikka vaja?
PODCAST | Punane lõng ümber kõhu ja jõuline hoop meeste pükstega – muistsed kombed ja uskumused seoses lapsesaamisega
„Kui sooviti, et sünniks tüdruk, ümbritseti rasedat naistetöödega seotud asjadega. Kui sooviti poissi, siis tassida tuppa ader või äke,“ räägib Pere ja Kodu uues podcasti osas Eesti Kirjandusmuuseumi eesti folkloristika vanemteadur Reet Hiiemäe.
Koduvägivalla eest pagenud üksikema: käisin ära täielikus põhjas, kus nädalane toiduraha oli 10 eurot
„Tulin välja vägivaldsest suhtest ja nägin sisemiselt palju vaeva, et suruda maha oma ego ja paluda ellu jäämiseks sotsiaaltoetust,“ avab oma loo kibedaid aastaid näinud ema. Loo autor on toimetusele teada.
Peatoimetaja veerg | Lapsevanemate suurim dilemma: kust jookseb piir liigse kontrolli ja eluterve hoolitsuse vahel
Kirjutan neid ridu Kagu-Aasiast Vietnamist. Oleme perega siinkandis veetnud kümme päeva ning mõned on veel jäänud. Eile käisime loomaaias – meie omast mõistagi täiesti erinevas. Hiigelsuur ala täis troopilisi loomi, kellest paljusid olime varem vaid televiisoris näinud.
Põhikooli lõpp läheneb. Kas teismeline on valmis langetama oma tulevikku puudutavaid otsuseid? Kuidas teda toetada?
Peredele, kus kasvab põhikooli lõpuklassis käiv noor, on kevad pingeline aeg. Eriti närvesööv on see teismelisele endale, kes peab hakkama saama nii eksamite ja sisseastumiskatsetega seotud närvipingega kui ka hirmuga läbikukkumise ees.
„Anna mulle oma lapse isikukood, maksan 100 eurot!“ ehk kuidas üksikuid lapsi tuludeklaratsiooni lisades pettuse teel rikastutakse
Tuludeklaratsioonide esitamise ja väljamaksete periood on täies hoos ning vanemate seas käib pidev arutlus, kes kui palju raha tagasi saab. Mida rohkem lapsi, seda paremad on väljavaated, sest riik lubab alates teisest lapsest vanematel kasutada täiendavat maksuvaba tulu. Esimese lapse pealt ei saa midagi... kui just riiki petma ei asu. Selgub aga, et petetakse küll ja pidevalt!
Sisuturundus
Sisuturundus
UUS Piip ja Tuut muusikal lastele „Tallinna Karud“ räägib loo karuperest
Lugu karuperest, kes on sunnitud oma kodust loobuma, kui linn taas laieneb seda ümbritseva metsa arvelt. Nurka aetud loomad käituvad ettearvamatult ja sama teevad ka inimesed, kui karud ilmuvad linnapilti.
Teele vlogi | Lapsed õpivad avalikes kohtades käituma vaid siis, kui neid igale poole kaasa võtta
Seekordses videos on Teelel lastega palju põnevaid ettevõtmisi. Teele viib Iti kuulama kontserti, esimest korda suusamäele ning veedab lõbusa päeva koos pesamunaga.
Kuidas mõjub lapsele, kui emal on depressioon, alkoholism või muu vaimne häire? Kolm teismelist jagavad oma lugu
„Ma ei tea, milline on õige peretunne. Olen oma isaga kohtunud, aga ta pole igapäevaselt mul olemas. Elan emaga, aga tal on mured. Näiteks on tal depressioon ja ta on alkohoolik,“ räägib Ragnar. Poiss oli sunnitud emale esimest korda kiirabi kutsuma, kui oli kaheksane.
Ülekaal on Eesti laste seas tõusev probleem. Arst: lapsevanemad ei oskagi kahjuks tihti oma lapse ülekaalu märgata
„Kui lapsed ja noored toituksid paremini, siis oleks nende vastupidavus stressile ja vaimne võimekus suurem. Liigne suhkur segab ainevahetuslike protsesse närvisüsteemis. Isegi imikute ületoitmine toob kaasa patoloogilise rasvkoe tekkimise. Hiljem on inimese kehastruktuur hoopis teistsugune ja see toob kaasa probleeme üljeäänud eluks,“ tõdeb pikaaajalise kogemusega sisehaiguste arst, Loodus Biospa ravijuht dr. Natalia Trofimova.
Uus eestikeelne rasedusäpp hakkab naiste elu lihtsustama
Täna lansseeriti eestikeelne äpp CARÀ, mis on mõeldud nii raseduse jälgimiseks kui ka selle planeerimiseks. Üks rakenduse loojatest Carina Vantsi sõnab, et äpi näol on tegu maailmas ainulaadse lahendusega, mis pakub personaliseeritud sisu ja toetab naisi parimal võimalikul viisil. Mis peamine: äpp on välja töötatud 15. tervisealase spetsialistiga, kes igapäevaselt ka rasedatega töötavad.
Andrese vlogi | Jätame teemapargid kõrvale - mida vahvat ja põnevat veel Tenerifel lastega teha on?
Pere ja Kodu esimene issi-vlogija Andres, kes juba viiendat talve naise Eha ja kaksikute Elli Etheli ja Raideniga Tenerifel pesitseb, võtab seekordses videos kätte ja läheb uurib, mida Tenerifel üleüldiselt lastega teha on.
Toimetuselt
Ajendatuna eelnevast põhikoolilõpu loost, küsisime oma toimetuse liikmetelt: kas sina teadsid põhikooli lõpus, mida edasi teha tahad?
Käime raamatukogus
Pere ja Kodu lasteosa kaasautor Krista Kruve tutvustab raamatuid, mida ta lapsed Kertu (5) ja Uku (8) raamatukogust välja valivad.
Katsed ja kuused
Kätte jõudis märtsikuu ja märtsis tuli mõelda kooliminekule, vähemalt arvas nii Anni isa. Anni ise ei mõelnud koolile üldse. See oleks ju rumal, kui käid veel lasteaias ja kevad on alanud! Anni mõtles hoopis tsirkuseringile, maasikajäätisele ja sõber Ronjale. Aga lõpuks juhtus ikkagi nii, et Annil tuli koolikatsetele minna. „Pärast läheme jäätist sööma,“ lubas isa.
Ma ei olnud isaks saamiseks valmis
„Olin kogu aeg tige. Ma ei olnud vihane ei naise ega lapse peale. Mind ajas närvi see olukord. Ma ei saanud magada ja laps muudkui röökis. Mõtlesin, kuhu ma end mässinud olen,“ kirjeldab Mathei paljudele tuttavat algust. Tunnete virvarr viis ta raseduskriisinõustaja juurde, kust ta ka palju abi sai.
Palun tõstke lastehoiu hinda!
Just sellise kirja saatsin ma lastehoiule, kus Hõbe nüüdseks kolm kuud käinud on. Seda reaktsioonina Tallinna linnavalitsuse uudisele, et nad tõstavad linnaelanike lastehoiutoetust 200 eurolt 264 eurole.
Henry kolumn: kas enda täitmata eluunistused peaks laste õlgadele panema?
Mul on üks mõru pill, mida on pisut raske alla neelata. Nimelt saan ma järgmisel kuul aasta vanemaks. Jäärana püüan ma sellele meeleheitlikult vastu puksida, aga igal aastal, kui ma enda sünnipäeval ärkan, olen taas aasta vanem. Ja ma olen juba nii soliidses vanuses, et kui mõni 25aastane näitsik naeratades vanust küsiks, valetaks ma end paar aastat nooremaks. Sest nii vana olen.
Eksprompt perereis Maltale
Veebruarikuine Malta oma kaunite vaadete, ahhetama paneva maastiku ja rõskete eluruumidega jättis meile mälestuse, mis kutsub suvel tagasi kogema seda, mis talvel võimalik polnud.
Hariv päev Kadriorus
Mõista-mõista, mis on see koht, kus on ühtaegu vaimselt stimuleeriv õhkkond nii lastel, vanematel kui ka vanavanematel? Loomulikult Kumus, kus saab maini näha teamLABi ruumiinstallatsiooni näitust.
Issi on parim sõber
„Targaks saada ja tulemusi saavutada on tore, aga kõige tähtsam siin elus on sõprus ja lähedaste hoidmine. Sõpru ei tohi lüüa, neid peab kaitsma ja hoidma.“ Just nii kavatseb Juhan Kilumets seletada poegadele, mis on elu mõte.