Pere ja Kodu
Kõik audioartiklid
Suhtekriisist tõelise õnneni: teraapias saime aru, et ei kuule mida teine öelda tahab, vaid mida arvame, et ta ütleb
Reili koges sünnitusjärgset depressiooni. Ivar ägas finantsmurede ja ebainimliku töökoorma all. Mõlemad tundsid end üksildasena ja mõlemale näis, et teine pool ei näe ega mõista teda. Lahkuminek paistis paratamatu.
Sisuturundus
Naturaalse mahlaga Vurtsvasser toob värskuse igasse suvepäeva
Pole sugugi üllatav, kui sel suvel ootavad Vurstvasseri mahladega rikastatud karastavad mineraalveed sind külmkapis, tulevad seltskonnalisaks sinu üritusele ja rõõmustavad sind värskendava sõõmuga nii kontoris, trennis kui ka kodusel lastepeol. Sest need janukustutajad on lihtsalt nii head ja kasulikud.
Teismeliste nutupildid sotsiaalmeedias - kas tähelepanuvajadus või appikarje?
Sotsiaalmeedia on lahutamatu osa teismeliste eludest. Paraku võis see varasemalt olla mõeldud enamasti sõprade-perega ühenduses olemiseks, aga nüüd on see muutunud meediumiks, kus on raske eristada tõde ning, mille läbi levivad ka lõputud trendid. Osad neist võivad märku anda ka suurematest probleemidest, mis muidu ehk märkamatuks jääks.
Kristi Saare: lõpupidudele kuluvad summad on murettekitavad, vanemad tõmmake pidurit ja rääkige klassijuhatajaga
Endalegi ootamatult on mu tütar lasteaeda lõpetamas. Ettevalmistused selleks algasid kuid tagasi ja olen imestunud: kas tõesti peavad lõpupeod sellise eelarvega olema?
Taavi Eilat: lastele pakuvad elamusi pisiasjad, mitte suurejooneline virvarr
Vanematena tahame oma lastele parimat ja pingutame naba paigast, et pakkuda neile elamusi. Ka mina teen seda enda meelest pidevalt, aga mingil põhjusel jõuan üha tagasi mõtte juurde: kas sellel on mõtet?
Sisuturundus
Noortest ei tohi maha jääda
Noorsootöö tähendab noortele mitmekesiste arendavate tingimuste loomist väljaspool kooli, tööd ja pereelu. See võimaldab noortel avastada endas andeid, mille olemasolust nad varem üldse teadlikud ei olnudki. Noorsootöö toimub väga erinevates keskkondades – alates noortekeskusest ja huvikoolist, lõpetades laagrite ja malevatega. Just need erinevad keskkonnad ja formaadid võimaldavadki noortel oma andeid avastada ja neid edasi arendada.
Sisuturundus
Milline tänapäeval IT eriala õpe välja näeb? Mida õpitakse?
Õppekavas on sujuvalt ühendatud kaks poolt – teoreetiline ja praktiline pool. Ühelt poolt õpitakse kindlad oskused ära näiteks programmeerimises, erinevate tarkvarade kasutamises või näiteks süsteemidisainis, aga eesmärgiks on see, et õppekava lõpetaja oskaks edasises elus ise teha valikuid, ise juhtida protsesse.
Sisuturundus
Lasteaiaõpetaja abiga targaks juba enne kooli
Toetamaks pooleteise kuni seitsmeaastaste laste vaimset, sotsiaalset, füüsilist ja emotsionaalset arengut, on Tartu Ülikooli Narva kolledžis võimalik õppida koolieelse lasteasutuse õpetajaks. „Aastakümnetetagune lasteaia kasvataja on uues kuues,“ räägib koolieelse lasteasutuse õpetaja eriala nooremlektor Katrin Saluvee.
9 küsimust-vastust! Kui tahad, et su beebi oleks turvahällis korrektselt ja kaitstult, siis pead mõningaid asju silmas pidama
Turvahäll on beebile turvaliseks autosõiduks mõistagi kõige parem ja ainuõige valik. Beebile võib ohtlikuks osutuda aga vale kehaasend hällis, rihmade oskamatu kinnitamine ja see, kui laps viibib turvahällis liiga kaua.
Sisuturundus
Lasteabi 116111 | Klantsi surve ja suitsiidikäitumine sageneb: tähtsusetuid probleeme pole olemas!
Statistika näitab, et lasteabitelefonile ja kohalike omavalitsuste laste heaolu osakondadesse pöördutakse üha sagedamini ning probleemide ring on üha laiem. Kõige levinum probleem on laste vaimne tervis, aina rohkem pöördutakse seoses tähelepanuta jäetud probleemide ja suitsiidikäitumisega.
Ülitundlik laps vajab ennekõike, et sa tema tundeid aktsepteerid. „Mõtlesin, et mul on temaga raske, aga nüüd mõistan, et tal endal on veel raskem“
„Tavaliselt valime õhtul juba järgmise päeva riided välja, et hommikul kiiremini saaks. Muidugi võib hommikul selguda, et komplekt ikkagi ei sobi, ja valimine hakkab otsast pihta,“ kirjeldab oma elu ülitundliku lapse ema.
Kaltsukaproff õpetab: kuidas põnn teise ringi poodidest soodsalt ja ilusalt riidesse panna?
Mida on alati vähe? Raha ja aega, selge see. Raha saab kokku hoida teise ringi poodides osteldes, aga paraku on neis tuustimine aeganõudvam, kui H&Mi veebipoes klikkimine. Selleks, et ka aega kokku hoida, tasub teada, millisest poest otsida vanaaegseid tikitud sametkleite ja millisest korralikku talvekombinesooni.
Suvised ahvatlused ja rasedusdiabeet - mida ja kui palju süüa tohib?
Rasedusaegne diabeet ehk kõrgenenud veresuhkrutase mõjutab nii last kui ka ema ning puudutab umbes iga kuuendat rasedust. Confido Tartu Raatuse kliiniku sisearst dr Madli Pintson selgitab, kuidas hoida veresuhkrutaset optimaalsena, ja annab nõu, mida ja kui palju süüa.
KUULA UUT NOORTESAADET | Millest alustada, et olla tegija noor?
„Millest ma peaksin alustama“ on noorte enda poolt ja noortele loodud 10-osaline podcast. Mis juhtuks, kui erinevaid teemasid, kuidas oma tulevases elus edukalt hakkama saada, avaks lapsevanemate asemel justnimelt noored läbi erinevate saatekülaliste ise! Selleks on stuudios 17-aastased Jaagup ja Mirtel, kes täpselt seda läbi 10 saate ka teevad.
„Arvan, et olen korralik ema, aga kõiki ohte ei oska keegi ette näha. Nüüd tean, et piisab vaid paarist sekundist...“
Natali peab end väga tähelepanelikuks emaks, ometi on tema beebi Aleksandraga (11 k) juhtunud turvaliste koduseinte vahel juba nii mõndagi – tänaseni on need õnnetused aga kõik õnneks õnnelikult lõppenud ja mõlemaid õpetama tulnud.
Sisuturundus
KUULA | Helen ja Jaen Lainevool vahetusvanemateks saamisest, kui tütre tuba aastaks tühjaks jäi
Helen ja Jaen Lainevool on Viimsis elav perekond, kelle tütar suundus mullu sügisel YFU vahetusõpilaseks Hollandisse. Sel ajal otsustasid nad ka ise YFU vahetuspereks hakata ning nende perega liitus Karola Saksamaalt.
Kus oleks lapsega tore mängida? 23 vahvat mänguväljakut üle Eesti, mille kiidavad heaks nii lapsed kui vanemad!
Suvi on lõpuks käes. Otsisime sulle kokku 23 paremat mänguplatsi üle Eesti, mida tasub kodumaal rännates kindlasti lastega külastada.
Pardiralli püstitas osalusrekordi ja kogus ühes annetustega ligikaudu 420 000 eurot!
Tänavune Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidu algatatud heategevuslik vannipartide võistuujumine Pardiralli kogus vähihaigete laste ja nende vanemate toetuseks ligikaudu 420 000 eurot. 299 505 eurot kogunes pardikeste müügiga, ülejäänud lisandus ETV vahendusel toimunud teleülekande ajal tehtud annetustest ja pangaülekannetest Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidule.
VIDEO | Lihtsad ja ägedad aknakleepsud, mille tegemiseks vajad ainult 3 koostisosa, mis sul ilmselt kodus olemas on!
Ka suvel tuleb palju ette seda, et lastele on vaja leida toredaid tubaseid tegevusi. Ja kui õues on hall või vihmane, ei jää muud üle, kui aknast välja vaatamine toredaks teha teistmoodi. Näiteks kleepsudega!
AASTANE SÄÄSTMISEKSPERIMENT | Aasta lõpuks meelerahufondi 10 000 eurot. „Eksperiment on meile täiesti uue mõtteviisi andnud“
Pärnust pärit perekond Kruusmann on Kogumispäevik kogukonna toel asunud aastasele teekonnale, et omandada rahatarkust. Ja seda kõike avalikult oma kulusid-tulusid-eesmärke jagades. Viimased pool aastat on perel abiks olnud mentorid, edasi tuleb neil toimetada iseseisvalt. Kuidas läinud on ja mis eesmärgid perel edaspidiseks on?
FOTOD | Nädalavahetusel toimus meeleolukas jooksuüritus just lastele!
Laupäeval toimus Löwenruh pargis järjekordne Laste Rahvajooks, mis meelitas kohale palju pisikesi jooksusõprasid! Ehk leiad ka enda lapse piltidelt?
Näitleja Britta Soll: neljanda lapse tulekuga muutus väga palju. Kui enne oli kõik veel kuidagi hallatav, siis enam mitte
„Pean olema ettevaatlik, mida ütlen. Sofie hommikul juba manitses: vaata, et sa minust midagi ei räägi!“ naerab nelja lapse ema ja näitleja Britta Soll.
Mööduja leidis 2aastase lapse paljajalu maanteelt jalutamast. Poiss oli Järveküla lastehoiust minema pagenud
Täna hommikul juhtus Järvekülas intsident, mis pani juhusliku möödasõitja ehmuma ja peatuma: maantee serval kõndis üksinda 2aastane laps, sokkisjalu ja nutmas. Pisipoiss, kes oleks pidanud olema turvaliselt lastehoiu seinte vahel, pääses üksinda maailma avastama.
Sisuturundus
KUULA | Eesti Vabaõhumuuseumis avati Talulapse maailm, kus karjapoiss Ants ja tema koer Muri tutvustavad lastele taluelu
Toome lapsed nutimaailmast looduse keskele ja tutvustame neile läbi põnevate ja õpetlike tegevuste ning kogemuste eesti talu argipäeva. Eesti Vabaõhumuuseum kutsub avastama Talulapse maailma!
Meisterdamisnurk | Kiirbetoonist hoidjad piltidele ja märkmetele
Lastele meeldib uusi põnevaid materjale katsetada. Meie võtsime seekord ette kiirbetooni ja meisterdasime sellest hoidjad asjadele, mida on vaja nähtaval hoida – olgu nendeks fotod, joonistused või meeldetuletused.
Kuidas arvestatakse vanemahüvitist? 10 olulist küsimust-vastust!
Vanemahüvitise jagamine võimaldab mõlemal lapsevanemal jääda beebiga koju, saades töölt pikemat puhkust ja riigilt selle eest hüvitist. Kuidas jagamine täpsemalt toimib, küsisime sotsiaalkindlustusameti perehüvitiste valdkonna nõunikult Artur Panovilt.
Kaksikõdede lähedane suhe, kus saab ka rinnapiim jagatud. „Pole erinevust, kas toidan enda või õe last. See teeb nii meid kui lapsi lähedasemaks“
Kaksikõed Kati ja Kadi on kaksikutele omaselt üksteise jaoks alati olemas olnud, kuid nende suhe on eriti lähedaseks muutunud just viimaste laste sünniga. Veelgi enam: vajadusel on õed valmis ka üksteise beebidele rinda andma.
Toitumishäirega naise lugu: oksendasin päevad läbi, kaotasin sõbrad ning menstruatsiooni polnud kuus aastat
„Olin täielikus augus ja aina oksendasin, hülgasin kõik sõbrad ega tundud huvi mitte millegi vastu,“ meenutab Liis-Grete raskeid aastaid oma elust. Nädal aega tagasi sai ta lõpuks emaks ning ta elu on tundmatuseni muutunud.
KRISTIINA BLOGI | Aastatuhandeid on lapsed maganud oma vanemate kaisus, nüüd siis on keegi otsustanud, et see on vale?
Mäletan selgelt esimest ööd, mil mõlemad meie lapsed (siis umbes viiepoolene ja kaheaastane) magasid terve öö oma voodis. See mõjus tohutu sündmusena.
„Tugevad helid võivad mulle füüsilist valu põhjustada.“ Autisti selgitus mitteautistidele: miks me nii tundlikud oleme?
Paljudel on autiste keeruline mõista. Miks on neil nii raske olla suures seltskonnas? Miks nad reageerivad mõnele helile või valgusele nii valulikult? Kuidas on võimalik, et nad keelduvad osa riideid siltide või õmbluste pärast selga panemast?
Lottemaa avas oma 10 hooaja! Koos Lottemaaga peab oma juubelit tänavu ka jänes Adalbert
Lottemaa tähistab sel suvel oma 10. sünnipäeva ning külastajate poolt armastatud jänes Adalbert peab juubelit. Teemapark on avatud tänasest, 8. juunist kuni 30. augustini.
„Ma ei tahtnud lapsest eemal olla ja nüüd on ta mu küljes kleepekana kinni“
„Poiss ronib pidevalt mu otsas, sõidab mu peal autodega või pean aktiivselt temaga mängima,“ jagab ema Külli-Carmen. Kuigi lähedane side lapsega on südantsoojendav, on see ka väsitav.
PODCAST | Perelepitaja: lapsel on ükskõik mis elatiskalkulaator ütleb, ta vajab turvatunnet
„Olenemata vanemate omavahelistest suhetest tahavad lapsed olla paid mõlemale vanemale,“ ütleb perelepitaja, kes liigagi tihti oma töös näeb, kuidas lapsed vanemate võitluste keskel tagaplaanile jäävad. Kuidas leida ühised kokkulepped kui suhted on sassis ja rahumeelne dialoog enam ei edene ning millised on perelepituse võimalused kuuled juba seekordses podcasti episoodis.
Lapsed liikuma! Tallinnas toimuvad läbi suve tasuta ägedad välitreeningud
Tallinna kultuuri- ja spordiamet ning Tallinna haridusamet korraldavad sel suvel taas tasuta välitreeningute sarja. Treeningud on suunatud 7–26aastastele noortele, pakkudes neile suvevaheajaks lõbusaid ja sportlikke ajaveetmise võimalusi ning innustades regulaarselt liikuma.
Lapsevanemale: kuidas rääkida teismelisega e-sigarettidest? „Oht surra 10–20 aastat varem ei oma teismelise jaoks enamasti tähendust“
E-sigarettide levik Eesti noorte seas teeb lapsevanemad murelikuks – mida siis ikkagi teha ja kuidas rääkida teismelisega, kes vanema manitsevast loengust huvitatud ei ole. Soovitusi jagab Tervise Arengu Instituudi (TAI) vaimse tervise edendamise osakonna projektijuht Agne Kivisaar.
Sisuturundus
Kuidas koolilõpu perioodil tervist toetada?
Kooli lõpetamine on tähtis ja märkimisväärne sündmus, kus iga viimnegi pingutus loeb. Kuidas end koolilõpu perioodil toetada?
Peatoimetaja veerg | Kas väikelastega tasub reisida, kui nad hiljem seda ei mäleta? Jah!
Broneerisin äsja perereisi järgmiseks talveks Aafrika ühte hinnatumasse safaririiki Keeniasse. Kui lastele reisiideed tutvustasin, olid kõik kolm elevil, kuid ühena esimestest küsimustest kõlas viieaastaselt ometi: kas meil on seal ikka basseiniga hotell?
Lapsega koju jäänud isa soorollidest: see on elementaarne, et vastutus lapse eest peab vanemate vahel võrdne olema
Leidsime isa, kes on omal valikul üle aasta vanemapuhkusel olnud, ja arutasime selle üle, miks meestel on see valik, naistel aga üldiselt mitte. Ja kuidas siis selle vastutusega on?
Ehmunud ema: avastasin, et mu laps on pornot otsinud. Kas ma tekitan lapses piinlikkust, kui temaga sellest räägin?
„Elasin siiani mullis, et lapsel on kõik vajalikud vastused olemas. Nähes teda aga põhimõtteliselt pornot otsimas, sai mu mõistus otsa,“ tunnistab ema, kes avastas oma lapse telefonist muret tekitavad otsingusõnad. Kuidas olukorrale läheneda?
Perelepitus aitab rahumeelsemalt lahutada. „Omavahel me kokkulepeteni ei jõudnud, aga kohtusse minek tundus liiga stressirohke“
Kui lahkuminek lööb emotsioonid nii lakke, et lapse edasist elu puudutavaid kokkuleppeid on ekskaasaga raske teha, tasub appi võtta perelepitaja. Perelepituse eesmärk pole panna vanemaid ära leppima, nagu tihti ekslikult arvatakse, vaid aidata rahumeelselt lahutada.
Mis ma oma koolieelikuga suvel peale hakkan?
Enne tähtsat ja pidulikku 1. septembrit, mil kooli minevate jütside ja nende perede elu lõplikult muutub, painab vanemaid üks argine küsimus – mida ma oma lapsega suvel pärast lõpupidu pihta hakkan?
Rebane igatseb sõpra
Elas kord rebane Ron. Ta oli üksik ja tahtis väga endale sõpra. Kuid sellega oli mure. Ta elas külas, kus kõik elanikud olid jänesed.
Miks meist näputoidu austajad said
Elan USAs ja tütre beebieas tundsin suurt muret, kuidas ta normaalselt sööma saada. Olin kuulnud, kuidas mõned siinsed põnnid kananagitsate ja friikartulite peal kasvavad. Kartsin, et äkki Freya Karinaga juhtub sama.
Mu unistus oli isaks saada
„Olen oma sisemise lapsega jälle sina peale saanud. Vahel, kui ma poja kasvatamisel mingit tema soovi või tegu ei mõista, üritan olukorrale läheneda nii, nagu läheneks seitsmeaastane mina,“ räägib telemees Kristo Elias.
Kas sa hoiaksid mu beebit?
Iga värske ema-isa jõuab ühel päeval punkti, kus tunneb, et kas tema üksi või lapsevanemad paarina vajavad hingetõmbehetke. Beebit kellelegi hoida anda aga polegi nii lihtne.
Kes pärib mu elukaaslase vara?
Selles rubriigis kogub lugejate õigusalaseid küsimusi ja selgitab seadusi lahti õigusbüroo Kivirand jurist Hanna Kivirand.
Kodu ajastutruus Viljandi villas
1930. aastate hinnatuima arhitekti Olev Siinmaa ainsasse Viljandi funkvillasse on end sisse seadnud Eva ja Priit koos kahe lapsega. Pere on siin kahe aastaga palju ise teinud ja palju isetegemist ootab veel ees.
Kuidas öistest mähkmeleketest pääseda?
Kui öösel on vaja korduvalt ärgata, et lapsel lekkima hakanud mähet vahetada, on see väsitav nii emale kui lapsele. Õnneks leidub läbiproovitud nippe, mis aitavad lekkeprobleeme kontrolli all hoida.
Räägime lapsega kaalust, aga kuidas?
Eestis on ülekaaluliste laste arv tõusuteel. Kuidas rääkida (eel)teismelisega liigsetest kilodest nii, et see tüli, lukkuminekut või traumat kaasa ei tooks? „Alati, kui proovisin pojaga ülekaalust juttu teha, läks ta trotsi täis,“ kurvastab Liina.
Kõik, mida sa pead teadma riisist
Riis on üks levinumaid tooraineid maailmas, ent hoolimata selle lihtsast loomusest võid mõnikord tunda end riisisortide vahele eksinuna. Püüamegi seekord luua selgust – mis sort millisesse rooga kõige paremini sobiks?