Pere ja Kodu
Kõik audioartiklid
Kas laps vajab õde-venda? Mida arvavad teemast lapsed ise – nii üksikud kui suurest perest
Ühe lapsega pered seisavad tihti dilemma ees: ühest küljest tundub, et mitut last saada käib üle jõu, teisalt on hirm, et laps tunneb end ainsana kasvades üksikuna. Küsisime eri peremudelites sirgunud teismelistelt, kuidas nemad olukorda hindava
10 000, 8000, 800 eurot või kinkekaart? Millised tööandjad maksavad oma töötajatele kopsakaid sünnitoetusi?
Mullu kirjutas Eesti Ekspress Kaamos Groupist, kes maksab oma töötajatele lapse sünni puhul hiigelsummasid – esimese ja teise lapse sünni puhul on toetus 10 000 eurot, kolmanda lapse puhul 20 000 eurot, neljanda lapse puhul 30 000 eurot. Nii suurt sünnitoetust meile teadaolevalt ükski teine tööandja ei maksa, kuid siiski on mitmeid ettevõtteid, kel on oma töötajatele korralikud sünnitoetused või muud hüved. Siin on info 37 tööandja kohta.
Mis on viis armastuse keelt ja kuidas tajuvad armastust algklasside lapsed?
Kevad ja suvi on aeg, mil hing ihaldab midagi kaunist – tahaks hõljuda armununa pilvepiiril ja jalutada valges suveöös armastatuga mööda põlluääri. Sageli kipume aga unustama, et armastus pole vaid romantiline õnnetuhin. Armastust on kõikjal me ümber, meil on vaja õppida seda nägema ja ära tundma.
Rallinädalavahetus on peagi kohal! Mida neil päevil Tartus lastega teha?
Üks väikeste ja suurte laste ja nende vanemate aasta tippsündmusi on juba loetud päevade pärast – WRC Delfi Rally Estonia toimub Tartus 17.–19. juulil. Pere ja Kodu toimetus käis sel ja eelmisel suvel Tartus läbi mitmeid lastele ja peredele mõeldud muuseume ja tegevuskeskusi ning leidsime lisaks veel vahvaid võimalusi Tartus lastega aja veetmuseks just rallinädalavahetusel. Tegevust jagub igas vanuses lastele!
„Lugesin, et mu laps võib-olla ei ela teismeeani, et meie elu möödub pidevalt haiglas...“ Tsüstiline fibroos pööras pereelu peapeale
Kui Mona nooremal pojal Kasperil diagnoositi harva esinev geneetiline haigus tsüstiline fibroos, polnud poisi välimuses ega käitumises midagi, mis oleks just sellele haigusele viidanud. „Lugesin, et mu laps võib-olla ei ela teismeeani, et meie tulevane elu möödub pidevalt haiglas. Tekkis metsik ärevus ja lootusetus,“ meenutab ema Mona.
„Laps ootas elevusega telkimist, kuid õhtu saabudes tuli nutt: „tahan koju!““ Nipid lastega telkimiseks, telgi ja lisavarustuse valimiseks
Lastega telkimine on suurepärane viis taskukohaselt perega kvaliteetaega veeta. Jätke ekraanid maha, küpsetage lõkkel süüa ja nautige aja mahavõtmist. Millest aga alustada ja mida tähele panna, kui plaanite esimest korda telkima minna?
„Sünnitanud ma pole, aga keisrilõige on olnud...“ Miks keisrilõikega käib kaasas tunne, justkui ema poleks hakkama saanud?
Eestis sünnib viimastel aastatel umbes 21% lastest keisrilõike teel, see teeb ligikaudu 2000 keisrilõike läbi teinud naist aastas. Iga keisrilõike taga on põhjus, miks laps ei saanud sündida loomulikul teel. Ometi saadab keisrilõikega sünnitanud naisi ühiskondlik tabu ja süütunne – seda ei peeta „päris“ sünnituseks ning ema oleks justkui „kergemini“ pääsenud.
JURIST VASTAB | Kas lapse isal on õigus juulis elatist mitte maksta, kui lapsed on erandkorras pool kuud temaga?
Lugeja küsib: „Kasvatame endise elukaaslasega kahte last, 10aastast poega ja 6aastast tütart. Laste isa töötas juba meie kooselu ajal välismaal ning elab ka praegu peamiselt Eestist eemal. Lahku minnes jäid lapsed meie senist elukorraldust arvestades minu juurde elama, mees kohtub nendega keskmiselt korra kuus ehk nendel nädalavahetustel, mis ta parasjagu Eestis on. Leppisime omavahel kokku, et ta maksab mõlemale lapsele elatist miinimummääras ja siiamaani on see kokkulepe ka kenasti toiminud. Nüüd teatas laste isa, et veedab selle aasta juulis lastega järjest kaks nädalat ja seetõttu juulikuus elatist ei maksa. See oli minu jaoks paras üllatus, sest ega minu kulud ju sellest ei vähene – üüri ja kommunaale maksan juulis samamoodi, lisaks on mõlemal lapsel juulis nädalased laagrid, mis on päris kallis lõbu. Kas tõesti on tal õigus juulikuu eest elatist mitte maksta?“
Täna kell 18 esietendub Tartu Mänguasjamuuseumi Teatri Kodu hoovil muusikaline koguperelavastus „Kardemoni linna rahvas ja röövlid“
Täna, reede õhtul kell 18 esietendub Tartu Mänguasjamuuseumi Teatri Kodu hoovil Teatribussi muusikaline koguperelavastus „Kardemoni linna rahvas ja röövlid“. Seiklus viib vaataja värviküllasesse linna nimega Kardemon, kus tegutsevad juba tuntud röövlid Kasper, Jesper ja Joonatan.
Spetsialist annab nõu: rahvariided tuleb puhastada kohe pärast nende kandmist. Kuidas seda rõivast rikkumata teha?
Laulu- ja tantsupidu on ukse ees ja taas päevakorral küsimus, kuidas enda ja lapse rahvariideid hooldada ja puhastada. Eesti vabaõhumuuseumi vanemkonservaator jagab selleks asjalikku nõu.
VIDEO | Millal on lapse kukkumine või löök vastu pead ohtlik ja millal mitte? Kuidas toimida?
Laps kukkus toolilt või voodist, sai millegagi vastu pead või koperdas ning lõi pea ära. Kuidas lapsevanemana olukorda hinnata, millal on oht lapse tervisele ning kuidas edasi toimida? Kas ja millal peaksin pöörduma EMOsse? Esmaabinõu jagab erakorralise meditsiini arst-resident Eliys Sinisalu.
Lapse jonn ja suured tunded võtavad võimust? Siin on 10 toimivat viisi, kuidas aidata tal rahuneda
Suured ja kohati kontrollimatud tunded on lapse arengu paratamatu osa. Siit leiad kümme mängulist viisi, mis tõesti aitavad lapsel rahuneda.
Sisuturundus
Marii Reimann elust vahetusõpilasena Uruguay kõige vaesemas ja kõige rikkamas piirkonnas
Milline on elu, kui elad vahetusõpilasena ühes Lõuna-Ameerika väikeriigis – ja seda nii kõige vaesemas kui ka kõige rikkamas linnaosas? YFU Eesti podcasti värskes episoodis räägib Marii Reimann ausalt ja huumoriga oma vahetusaastast Uruguays ning kõigest, mis sinna juurde käis.
„Simpsonite“ fännid leinas: pereema Marge suri viimases episoodis. Või siiski mitte?
Palavalt armastatud Simpsonite perelugu sai 36. hooaja viimases osas ehmatava lõpu – Bart’i, Lisa ja Maggie ema Marge Simpson suri. Tundub aga, et lugu pole päris nii selge, sest multikas rändab ajas.
Perega Montenegros: ole valmis nii hingematvaks looduse iluks kui ka selleks, et protestijate tõttu pead tunde maanteel autos istuma
Tunnistan ausalt, et meie pere sattus juuni lõpus Montenegrosse seetõttu, et mind valdas talvel pikast pimedast ajast tohutu masendus. Seda masendust aitas veidi leevendada see, kui sain raha raisata ning broneerisin meile reisi päikese kätte, mägede ja mere äärde.
Stig Rästa perega Rootsi kolimisest: lastelt saame veel sugeda, et miks me peame võõras riigis olema
Perega aasta eest Stockholmi kolinud Stig Rästa muljetab seekordses episoodis, kuidas kohanemine uues riigis läinud on ning jagab nende pere mõtteid argistel pereteemadel.
„Hakkasin sünnituse eel hirmuunenägusid nägema.“ Sünnitushirm võib tekkida nii esmasünnitajal kui ka pärast rasket sünnitust
Hirm sünnituse ees on teatud piires normaalne. Kui see võtab naise üle võimust aga nii, et viib suure ärevuse ja paanikahoogudeni, vajab see tegelemist. Kuidas seda teha?
„Keegi ei küsinud, kuidas ma end tunnen. Ainult seda, kas imetan.“ Miks kõigil imetamine ei õnnestu?
Kui Liina poeg sündis, oli naine täis rõõmu ja ootust. Kuid juba sünnitusmajas sai ta esimese ehmatuse – rinnaga toitmine ei läinud sugugi nii lihtsalt, kui ta oli arvanud.
Politsei: jaanipidude tähistamised võivad lastele suurt ohtu kujutada. Ohuallikas ei ole üksnes tuli
Jaanipeod on hoo sisse saanud ja enamasti on tegu toredate üritustega, mis on mõeldud tervele perele. Paraku võivad need tähistamised pere väiksematele liikmetele ka endast ohtu kujutada. Ja ohuallikaks pole siinkohal sugugi mitte ainult laste jaoks väga kutsuvad lõkked. Võru piirkonnapolitseinik Elar Sarik jagab siinkohal vanematele nõu.
„Intervjuu läks väga hästi, meile meeldis sinu pühendumus, kirg, kogemused ja oskused, aga…“ ehk minu kogemus emana paindliku töö otsingust
Vahel ei loe kogemused, pühendumus ega hoolikas ettevalmistus – töökoha saab ikkagi „oma inimene“. Ülejäänuile jääb üksnes intervjuul osalemise rõõm.
Ujumistreener Mihkel Nurm: õpetage lapsed ujuma, see on ainus viis vältida rohkeid uppumissurmasid
„Võtke laste ujumisõpetust tõsiselt,“ paneb ujumistreener Mihkel Nurm südamele. See on ainus viis vältida rohkeid uppumissurmasid. Mihkel juhendas Sydney olümpiaujulas instruktorina 3–12aastaseid lapsi ja jagab nüüd siin nõuandeid, kuidas õpetada lastele keha valitsemist vees.
Jaanipeod sääskedeta! Nõuanded tõrjevahendite valimiseks ja lapse sääsehammustuste leevendamiseks
Ilusad suveilmad toovad palju rõõmu ja ilusaid ühiseid hetki, aga paraku on nende hetkede perekeskis nautimine kohati raske, sest pildile tahavad trügida kutsumata külalised - sääsed. Mida siis teha, kui ei tahaks päris mürki lapsele peale lasta ja talvekombekasse teda ka suvel sääskede kaitseks riietada ei saa?
Kui laps ei räägi selgelt, ära jää ootama, et äkki see läheb mööda. Logopeed: keelelised raskused pole ainult „kõneprobleem“
Kas kolmeaastase lapse jutt peaks olema võõrale arusaadav? Kas iga hääldusviga on märk probleemist? Millal tasub logopeedi poole pöörduda? Vanematel on lapse kõne arenguga seoses palju küsimusi.
„Mu hea kõneoskusega laps pole õpetajatega aastaid sõnagi rääkinud...“ Valikulist mutismi kergelt ei tuvasta
„Uskusime, et talle meeldib mõni õpetaja lihtsalt vähem,“ meenutavad nii Anneli kui Karinee probleemi algust, kui selgus, et nende lapsed Kerli ja Robin lasteaias õpetajatega sõnagi ei vaheta, seda juba aastaid. Kild killu haaval, aasta aastalt rullus aga lahti tõsisem mure – mõlema pere lapsel on nüüdseks diagnoositud valikuline mutism.
Vaimse tervise õde: lapsed võiksid ka suvevaheajal ärgata igal hommikul samal ajal ning süüa kolm toidukorda päevas
Sõnal rutiin on tihti negatiivne alatoon – välditakse rutiini tekkimist ja oodatakse ikka spontaanseid juhtumeid. Tehakse plaane, et rutiinist välja murda. Lastele on rutiin aga ülioluline. Kuidas siis hoida seda suvel, mil laste jaoks algab justkui rutiinivaba aeg?
Lasteaia kollektiivpuhkus pole lastele puhkus, vaid ohtralt ekraane ja stressis vanemad. „Miks õpetajad ometi peavad kõik korraga puhkama?!“
Juba juuni keskpaigast on paljudes lasteaedades rühmad koos, juulis on aga suur hulk lasteaedasid täiesti suletud. Vanematele pannakse südamele, et lapsedki vajavad puhkust, kuid kui see puhkus tähendab stressis lapsevanema rööprähklemise vaatamist segatuna tundide kaupa ekraanidega, siis kas see ikka on puhkus, mida oma lapsele soovime?
Võitja selgunud! Toyota Baltic ja Delfi Rally Estonia selgitasid välja, milline on laste visioon tulevikuautodest
Ralli ametlik autopartner Toyota ja Delfi Rally Estonia korraldasid väikeste rallisõprade rõõmuks joonistusvõistluse, mille käigus said lapsed näidata oma nägemust rallist, loodussõbralikust autosõidust ja uutest liikuvuslahendustest aastal 2050.
Sisuturundus
Perepuhkus Eestis: viis sihtkohta, kuhu tasub lastega minna
Kas otsid suveks põnevaid tegevusi, mis viiks kogu pere toast välja ja paneks nii suured kui väikesed seiklema? Eestis leidub hulgaliselt paiku, kus saab ronida, hüpata, avastada, joosta ja mängida – just seda, mida üks korralik perepuhkus vajab! Selle artikli valitud sihtkohad pakuvad rohkelt liikumist, värsket õhku ja elamusi, mis jäävad meelde kogu perele. Pane tossud jalga, paki seljakott ja asu koos lastega teele – lõbus ja aktiivne puhkus ootab ees!
IDEED: Kuidas suvisel ajal lastega kodukontoris ellu jääda?
Koolivaheaeg ja lasteaedade kollektiivpuhkused tähendavad lapsevanematele palju kodukontorit lastega. Siin on sulle mõned nipid, kuidas tööelus siiski ellu jääda.
Kesküllade elu segasummasuvilas: kontorielu, kus saime alles õhtul hilja kokku ja kogu energia läks lastele, me tagasi ei igatse
Anni ja Tarvo Keskülla koduaias kilkavad lapsed, köögiakna all kekslevad ponid ja pliidil valmivad lõhnavad road. „Meie jaoks on kõige tähtsamad armastus ja kohalolu,“ ütleb pereema.
Sisulooja ja lasteaiaõpetaja Jaanika Vink: vahel on tunne, et ei jaksa, aga teinekord mulle väga meeldib kloun olla
Tänases lastega perede saate episoodis on külas ema, lasteaiaõpetaja ja sisulooja Jaanika Vink.
Laps närib kaelust ja küüsi, nokib naba, imeb pöialt. Kas see möödub ise või peaksid sekkuma?
Mida teha, kui laps hakkab stressisituatsioonides kordama kõrvalseisjale kummalisi tegevusi – enda riideid või küüsi närima, nahka nokkima, pliiatseid närima? Millest see tuleb ning kas vanem peaks kuidagi reageerima, millal on tegu sügavama murega? Kolm ema jagavad oma kogemust ning tegevusterapeut annab nõu.
Kuus lauset, mida ei tasu oma tütrele öelda, kui tahad kasvatada temast enesekindlat ja hakkajat noort naist
Enamik meist tahaks oma tütart kasvatada nii, et ta julgeks tulevikus enda eest seista. Paraku pole see lihtne maailmas, mis on täis vastakaid või aegunud ootusi. Pool maailma rõhutab ju endiselt, kui tähtis on naise puhul välimus.
Füsioterapeut: lapsele on riskantsed mängud vajalikud. Sekkuda tuleks alles siis, kui keegi on päriselt ohus
Viimastel aastakümnetel on laste mängude suunamisel toimunud kaks olulist nihet. Esiteks on varasemast oluliselt rohkem hakatud lapsi jälgima ja kaitsma, et tagada nende turvalisus. Teisalt on laste päevades üha enam struktureeritud tegevusi nagu huviringid, treeningud ja muud täiskasvanute suunatud tegevused, mis vähendab laste vabaks mänguks jäävat aega. Selle kõigega aga võime lapse loomulikku arengut tahtmatult piirata.
Millal on laps potitreeninguks valmis? Millest alustada ja mida vältida
Kuidas harjutada last potil käima? Mis vigu vältida ja millised on suurimad väljakutsed?
JURIST VASTAB | Mu mees tahab lahutada, aga mina mitte. Kui ta annab asja kohtusse, kas siis minul polegi sõnaõigust?
Lugeja küsib: „Abikaasa, kellega oleme koos olnud juba 15 aastat, teatas mulle ühel päeval, et soovib lahutust. Meie suhted on viimasel paaril aastal tõesti leigemad olnud, kuid ma pole kordagi mõelnud, et see võiks viia lahutuseni.“
Peredes, kus kasvab ATHga laps, on konfliktid sagedased. Vanemad tunnevad, et nad ei tule sellega toime
ATH on ühest küljest supervõime, mis annab lapsele julgust, uudishimulikkust ja kiire tegutsemisvõime. Teisalt toob ATH kaasa kehvema suhtlusoskuse, mistõttu on sellistes peredes konfliktid sagedased.
Ohtlik lõbustus! 6aastane laps suri pärast õhupalli seest heeliumi sissehingamist. Mürgistusteabekeskus hoiatab: tegu on ohtliku mänguga
Ameerikas, Illinoisi osariigis suri mai lõpus kuueaastane poiss pärast seda, kui hingas suurest foolium-õhupallist sisse heeliumit. Heeliumi sissehingamist näidatakse kui lõbusat ajaviidet, kuid sel võivad olla rängad tagajärjed.
Hariduse innovaator Märt Aro: tehisintellekti-hüpe pole varajane samm. Selleks oli hoopis viimane aeg!
Mind pani sõna võtma Diana Poudeli arvamuslugu, milles ta kutsub üles tehisintellekti-hüppele pidurit tõmbama. Miks me arvame, et inimesed, kelle tööriistaks on aju, ehk tegelikult me kõik, ei peaks oskama kasutada tehisintellekti? Peaks olema vastupidi.
Kus oleks lapsega tore mängida? 24 vahvat Eesti mänguväljakut, mille kiidavad heaks nii lapsed kui ka vanemad
Tundub, et suvi on lõpuks kohale jõudmas! Otsisime sulle üle Eesti kokku 24 paremat mänguplatsi, mida tasub kodumaal rännates kindlasti lastega külastada.
Keit Lipp: tegelikult sa tahad ise vastata oma lapse küsimustele, mis on hentai ja mitu korda päevas on okei masturbeerida
Kui tööalaselt pidevalt millegagi kokku puutuda, tekib teatud professionaalne kretinism. Mul on ka tekkinud – töötan ohvriabis vägivallaohvrite teenuste arendustega. Ma ei pea oma lastele igapäevaselt loengut nõusolekuseadusest või ei mõtle paranoiliselt iga õpetaja kohta, et ta on pervert. Aga ma tahaksin meediast väga lugeda muud, kui eakate hooldekodus toimuvatest vägistamisjuhtumitest või (kõrg)koolikeskkonnas aset leidvast seksuaalsest ahistamisest. Kuidas kasvatada oma lapsest inimene, kes austaks teise isiklikku ruumi ja piire?
Kas lõbustuspargis käik on vaid adrenaliinijaht? Või on lastel siit ka õppida? Vaatame Legolandis ja Tivolis käigu varal
Oleme perega Legolandis. See on meie tütre teine lõbustuspargi külastus sel hooajal. Aprillis käisime temaga kahekesi Kopenhaageni Tivolis, kus ta sai sõita oma esimestel Ameerika mägedel. Pärast seda kogemust on ta pikisilmi oodanud oma järgmist adrenaliinirohket elamust.
Lasteaed läbi, kodud on täitunud mudilaste joonistustega. Kuidas neid hoiustada?
Järjekordne lasteaia- ja kooliaasta on lõpule jõudnud. Sageli tähendab see ka seda, et koju saabub suur ports õppeaasta jooksul valminud lapse käsitöid. Mida nende piltidega peale hakata ja kuidas neid hoiustada, et vahvad mälestused säiliksid?
Sisuturundus
KUULA | 27 aastat tagasi USAs õppinud Sven Lillepalu: tänu YFU vahetusaastale sain sõbrad kogu eluks!
27 aastat tagasi veetis Sven Lillepalu vahetusaasta Ameerika Ühendriikides YFUga – kogemus, mis on jätnud sügava jälje kogu tema edasisse ellu. Tänases YFU podcastis jagab Sven, kuidas see üks aasta kujundas tema maailmapilti, suhtumist ja ka tulevast karjääriteed.
Marjen Võsujalg kärgperendusest: mu lapse isa uus kaaslane pole ainult suurepärane mu lapsega, vaid väga armas ka mulle
„Meil kulus umbes poolteist aastat, et jõuda siia, kus me täna oleme,“ räägib ettevõtja ja ema Marjen Võsujalg avameelselt sellest, kuidas kärgpere toimimises kõik muutub, kui vanemad leiavad omale uued kaaslased. Tänaseks on nad kohas, kus kõik on õnnelikud ja rahul ning tütar hoitud.
Sisuturundus
VAATA või KUULA | Kuidas lapsevanemana paremini toime tulla – isegi siis, kui oled väsinud, eksid või lihtsalt ei jaksa
Stuudios on mänguterapeut Kiira Udu ja programmi „Imelised aastad“ grupijuht ning Pärnu haigla sotsiaalravi teenistuse juhataja Anna-Liisa Delgado, kes jagavad mõtteid ja kogemusi tänapäevasest vanemlusest.
Seitse märki, mis näitavad, et oled hea lapsevanem – läbi kliinilise psühholoogi pilgu
Tänapäeva vanemail on väga kõrged ootused iseendale, et lapsest sirguks hästi toime tulev ja rahulolev täiskasvanu. On lihtne hakata end võrdlema teiste vanematega või otsida nähtavaid edumärke. Kliiniline psühholoog Nadene van der Linden, raamatu „Lugusid lapsevanemluse rindejoonelt. Psühholoog emaduse proovikivide ees“ autor, toob välja seitse punkti, mis viitavad tegelikult sellele, et sa oled hea vanem.
Tallinn kutsub koolilapsi suvel tasuta trennidesse. Lisaks on tänasest suur osa koolide spordiväljakuid tasuta avatud
Tallinna linn kutsub kõiki liikuma ja sportima. 10. juunist on linna koolistaadionid ja spordiväljakud taas tasuta sportimiseks avatud. Lisaks aitab linn 7–19aastastel pealinna lastel ja noortel suvevaheaega sisustada, pakkudes tasuta trenne.
Kaheksa viisi, kuidas AI võib sulle pereelus abiks olla – koos juhendite ja eluliste näidetega
Vanemlus on üks lõputu otsuste, logistika ja küsimuste jada. Õnneks on võimalik lasta nüüd mõned küsimused ja tülikad ülesanded hoopiski tehisintellektil lahendada. Panime kokku nimekirja juhiste ja näidistega, kuidas saad AI appi võtta, et igapäevaelu veidi lihtsustada
Võimalusi emana läbi kukkuda näib olevat lõputult. Mida mom guilt’i ehk emasüüga pihta hakata?
Paljud meist, tänapäeva emadest, tunnevad emasüüd. Me ei jõua lapsega mängida nii palju, kui „peaks“; me ei suuda jääda lastega nii kannatlikuks, kui „peaks“; me ei suuda last arendada nii palju, kui „peaks“; me ei suuda pakkuda oma lastele sellist peret või selliseid majanduslikke võimalusi, nagu „peaks“… Võimalusi, kuidas emana läbi kukkuda, näib olevat lõputult.