Oktoober 2024
09.10.2024
Peatoimetaja veerg | Ema ja isa on võrdsed vanemad. On täiesti normaalne, kui ema jätkab karjääri ajal, mil isa on beebiga kodus
Kui kolleegid tahavad ühisüritustel minu üle sõbralikult lõõpida, tuletavad nad ikka ja jälle meelde seika, kuidas sünnitushaiglast neile beebi sünni kohta teavituse saatsin ja lõppu lisasin lubaduse: „Lõpetan pooleli­oleva artikli kohe, kui olen tagasi kodus…“
Taavi Eilat: mittejoomise tulemusel on mul jaksu ja energiat ühes lastega ärgata ning nendega varavalges tegudele asuda
Lugu sellest, kuidas me tahtsime hoida saladust, et tahtsime saada last, ning samas vältida küsimusi ja pilke mittejoomise pärast.
Eva Kolditsa kolumn | Lapsed leiavad ilu ka selles, mis täiskasvanu jaoks on reaalselt võttes iluga karjuvas vastuolus
„Kui jilus! Minu ljemmik!“ Kui Antsu sõnad slaaviliku pehmusega kõlavad, tähendab see seda, et ta ütleb kas midagi väga ilusat või väga naljakat. Ta seisab keset osaliselt üles kaevatud peenart ja vaatab üsna närtsinud kollast astrit.
Keit Pentus-Rosimannus: muidugi on süümepiinad mulle tuttavad! On vähe töötavaid emasid, kes pole nendega võidelnud
„Unistasime teisest lapsest, aga selle unistuse kõrval pidin tegelema ka oma hirmudega. Ma polnud kindel, millised riskid 47aastaselt lapseootele jäämisega kaasnevad,“ mõtiskleb Keit Pentus-Rosimannus. „Õnneks läks kõik ladusamalt, kui olin oodanud.“
Laenude orjuses pereema: elujärg oli stabiilselt kehv ja me rabelesime korralikult, et uuel kuul hakkama saada
Sel aastal tehtud maksehäirete ülevaade on armutu – Eestis on 85 200 makseraskustes inimest, keskmine võlg 4379 eurot inimese kohta. Meiega jagavad oma rasket laenuteekonda kaks peret.
„Juhtub ka seda, et suure hurraaga lapse kõrvale võetud koer antakse paari kuu pärast parimal juhul teise perre, halvimal loomade varjupaika“
Mitmed pered võtavad vahetult enne beebi sündi või juba peres sirguva väikelapse kõrvale lemmiklooma. Kas see ikka on mõistlik ja kui, siis millised sammud tuleks enne läbi mõelda?
341 kilomeetrit ringi sõitmist nädalas, et lapsi trennidesse viia ja autos söömine? Mitmelapseliste perede argielu!
„Laste trennide tõttu on auto meie teine kodu. Seal me sööme, teeme koduseid ülesandeid ja mina oma tööd,“ muigab Elin. Tema kalender on nelja lapse huviringe otsast otsani täis.
„Mu lapse klassis on poiss, kes teisi lööb ja tõukab. Vanemad eitavad probleemi. Kas peamegi ta agressiivsust lihtsalt taluma?“
Selles rubriigis annavad Rajaleidja spetsialistid nõu, kuidas lahendada koolis ja lasteaias ette tulevaid muresid.
Sisulooja p2rnpuu ehk Liisa Vijard: võib-olla ongi juba käes need „vanad head ajad“, millele mõnekümne aasta pärast tagasi mõtleme
Vaatan enda ümber ringi ja näen, et elutoapõrand on kaetud laiali pillutud mänguasjadega. Põlvekõrgusel märkan klaaspindadel näpujälgi ja köögist kostavad ühe väikese inimese hõiked, mis tõlgituna tähendavad seda, et aeg on välja mõelda tänase päeva teine toidukord.
Esimene lumi kohal: milline talvekombe on lasteaialapsele kõige vastupidavam?
Juba mitu kuud kihavad sotsiaalmeediagrupid küsimustest, milline talvekombe on kõige soojem ja vettpidavam. Hinnad on kõvasti tõusnud ja vanemad tahavad teha parima valiku. Koostasime suure ülevaate, et valik lihtsamaks muutuks.
Kas meie kodune koormus on ühtlaselt jagatud? „Minus tõstis pead rahutus ja tunne, et pean üksi hakkama saama, kuigi ei tahaks“
„Kuigi võib tunduda lihtsam kõike laste ja koduga seonduvat üksi hallata, tasub vahepeal endale otsa vaadata ja küsida: kas ma olen õnnelik sellist elu elades? Kui vastus ei ole kindel jah, tuleb olukorda muuta,“ ütleb kahe lapse ema Anni.
Jurist vastab: mida teha, kui üks vanem ei luba teisel lastega kohtuda ja abi pole ka lastekaitsetöötajast
Selles rubriigis kogub lugejate õigusalaseid küsimusi ja selgitab seadusi lahti õigusbüroo Kivirand jurist Hanna Kivirand.
„Pärast esimest reisi jäi killuke mu südamest Küprosele. Nüüd käin seal perega korra aastas“
Kuuleme seda küsimust tihti: miks jälle Küprosele? Aga sellepärast, et meie pere – minu, mu tütre ja ema-isa – lemmik-puhkusepaik on just Küpros. See on meid võlunud oma inimeste, looduse ja toiduga.
Amii sai pärast sündi insuldi. „Teiste lapsed hakkavad ise sööma, riietuma, lähevad kooli. Meie oma mitte“
„Tuleb elada, nagu iga päev oleks viimane, samas mitte muretseda, kui selleks põhjust pole,“ teab seitsmeaastase Amii ema Maret. Naisel kulus aastaid, et leppida eluga, mille tõi kaasa sügava puudega lapse vanemaks olek.
Lastehaigla hingehoidja: laps oma diagnoosi pärast enamasti ei muretse. Ta muretseb oma vanemate pärast, kui näeb neid veekalkvel silmadega
Risti koguduse õpetaja Annika Laatsi tee viib kord nädalas, neljapäeviti, Tallinna lastehaiglasse, kus ta töötab hingehoidjana. Uurisime Annikalt, milles sealne töö seisneb.
Esmasünnitaja kogemus. „Arvasin, et mina kõva häält ei tee, aga lõpuks karjusin nagu karu“
Raseduse ajal mõtlesin korduvalt, et kuidas ma küll ära tunnen, kui lõpuks sünnitus algab. Tuttavad, kes olid juba emad, kinnitasid, et küll ma sellest aru saan, kui aeg käes on. Siiski käisin kolm korda sünnitusmajas, iga kord kuuldes, et avatust on vaid sentimeeter. Ja alles siis algas sünnitegevus päriselt.
„Märkan emasid, kes saavad oma beebisid imetada ja tunnen süüd. Mõtlen, kas mind vaadatakse kritiseerivalt, et oma last pudelist toidan“
Imetamine on side ema ja lapse vahel ning selle lõpp toob sageli kaasa rohkelt ootamatuid emotsioone. Olgu tegu beebi või juba suurema lapsega, kas ema enda soovi või muu mõjuva põhjusega, see vajab planeerimist ja lähedaste tuge. Kolm ema räägivad oma imetamisteekonna lõpust.
Ursula Ratasepp: imetlen neid, kes on veendunud, et end ei tohi laste kõrvalt käest lasta. Mina sellega oma argipäevades hakkama ei saa
„Lapsed, ma saan oma kolumni!“ hõiskasin telefoni käest pannes, ise ühelt jalalt teisele hüpeldes. „Oma kolonni? Mis see on?“ imestas Laurits. „Ma ei teadnudki, et sa sellist asja tahad,“ uuris Mirt. „Miks!?“ oli Jaakob jahmunud.
Õhtumeditatsioon taina ja põnnidega ehk kodune pelmeenirituaal
Iga vanem teab, et sügav-külmutatud pelmeenipakk on täielik elupäästja. Jah, isegi tippkokad söövad kodus pelmeene. Seetõttu ei tuleks justkui mõttessegi pelmeene ise teha.
Hirmsaid mõtteid pimedateks ja poristeks õhtuteks. Kahekõne
Oeh, maailmas on nii palju asju, mille pärast hirmu tunda. Jah, on tõesti. Eriti siis, kui väljas läheb pimedaks. Ja tuleb magama minna. Voodis tundub kogu maailm kuidagi kummaline. Ja teistmoodi.
Meisterdamisnurk | Muumialatern ja kummituskett halloween’iks
Oktoobri lõpus ootab lapsi ees väga vahva pidu – halloween! Sel korral otsustasimegi Lili Leega halloween’i-peo jaoks kaunistusi meisterdada. Valmis said muumialatern ja kummitustest kett.
Emaduse olulisus. „Mis tähtsust on mu teenitud rahal, kogutud diplomitel ja tunnustavatel sõnadel, kui neist ei jää lõpuks midagi alles“
See on tunne, mida lihtsalt peab kogema. See on tunne, mida ei saa panna sõnadesse. See on tunne, mida ei suuda asendada mitte ükski muu inimene.