Veebruar 2025
06.02.2025
Elin Järvsaar: tahaks lastele õpetada, et esmatähtsad on haridus, töö, kindel suhe, kodu ning alles siis lapsed. Teisalt... kas kõik peab just selles järjekorras olema?
Seekordses kaaneloos räägib Amani erakordse avameelsusega sellest, kuidas ta 19aastasena rasestus ja 20selt emaks sai. Algul lõi uudis noore naise korralikult rivist välja ning ta isegi kaalus, kas peaks lapsest loobuma. Nüüd on tal muidugi hea meel, et kõik läks just nii, nagu läks – et ta saab olla Johanile noor ema.
Taavi Eilat: kui olen haige lapsega kodus, siis olen kuulnud ikka ja jälle küsimust, et kus siis naine on?
See küsimus kõlab haiguste hooajal paljudes peredes, nii ka meil. Hõbe käib lasteaias juba varasemast, August alustas hoius kaks kuud tagasi ja nii sai Annikagi töökoormuse täistuuridele tõsta. Nüüd käib pidev köielkõnd, kuidas toime tulla.
Christin-Amani Kiivikas: rasedusuudis viis mu šokki, tundus, et elu on läbi. Nüüd olen kõige õnnelikum
Aasta eest Eestisse tagasi kolinud Christin-Amani on rahul nii enda viimase aja saavutustega fitnessi vallas kui ka noorelt emaks saamisega. „Nüüd unistan sellest, et kunagi oleks meil päris oma kodu ja Siimgi ei peaks enam Soome vahet pendeldama.“
„Mu laps käib eestikeelses koolis, kuid ta klassis on vaid kahe lapse emakeel eesti keel.“ Kas eestikeelsele õppele üleminek mõjutab eesti laste hariduse kvaliteeti?
Praegune õppeaasta on ajalooline, sest algas eestikeelsele õppele üleminek lasteaedades, esimestes ja neljandates klassides. See on toonud olukorra, kus osas klassides on muukeelseid enamik. Kuidas tunnevad end reformi keskel lapsed, kelle emakeel on eesti keel?
Ema: mu laps eelistab kõiges oma isa. Tunnen küll kadedust, aga samas ka rõõmu nende omavahelise suhte üle
Oma Instagramis jagan tihti mulle saadetud mõtteid ja pakun paar toetavat sõna. Nüüd jagan teile enda poolt ka ühe saladuse – olen alates lapse sünnist oma mehe peale vahetevahel väga kade olnud.
Eestis on 12 meessoost rühmaõpetajat. Üks neist on Siim. Milline näeb välja päev rühmas, kus mänguasju polegi?
Üle Eestimaa on viivuks talvevõlumaa laotunud. Tallinna Mesimummu lasteaia lapsed on pühi pidamast tagasi. Kuid kellelgi on puhkus just siis algamas. Võilille rühma mänguasjad panevad aasta esimesel kuul jalad seinale ja lapsed lustivad pisut teisiti kui tavaliselt.
Appi, mu laps ei oska mängus kaotada! „Peale kaotust võib ta pööraseks minna ja peame ta tihti teise tuppa rahunema saatma“
Tuntud ütlus kõlab: kes kaotada ei mõista, see võitu ei näe. Paraku tundub kaotus mängus või spordis paljudele lastele maailma lõpuna.
Ülitundlikkus riiete osas. Ema: on olnud aegu, kus poja riidesse saamine on võtnud meil tunni ja päädinud hüsteeriaga
Ülitundliku lapse jaoks võib olla riiete selgapanek ja nende kandmine tõeline piin. „Poeg küsis, kas saaksin riided paar numbrit suuremaks venitada ja pehmemaks teha, et ta end mugavamalt tunneks,“ räägib ema Pille.
Kujundava hindamise head ja vead. Kas hea konstruktiivne tagasiside, mis peletab koolistressi või hoopiski vanemaid ja lapsi segadusse ajav mõõdupuu?
Aina enam koole on esimestes klassides läinud viiepallisüsteemilt üle kujundlikule ehk sõnalisele hindamisele. See võib olla suurepärane abivahend, kuidas laste kohta põhjalikumat infot jagada. Samas sõltub selle mõju paljuski sellest, kuidas õpetaja tagasisidet annab ja mis järeldusi õpilane teeb.
Spetsialistid annavad nõu | Kutsekool või kõrgkool? Kuidas toetada tehnoloogia­­huvilist last eriala valikul
Lugeja küsib: Meie pere üks laps lõpetab sel kevadel põhikooli ja teine gümnaasiumi. Mõlemad on tehnoloogiahuvilised ja mõlemad kaaluvad, kas õppida kutsekoolis praktilisemat ametit või valida kõrgkool ja süveneda teooriasse. Üks kaalub mehhatroonikat ja teine tarkvaraarendust. Kuidas saame toetada lapsi valiku tegemisel?
EKSPERIMENT | Pimesi maalimisest kuni trennis üle pea kukkumiseni ehk, kuidas ma kuu aega usinalt deitisin… oma abikaasaga
Oleme Erikuga alati vajanud suhte mõnusaks toimimiseks kahekesi olekuid. Selliseid kvaliteetseid hetki, mitte koos teleka ees passimist. Olgu selleks kiirel ajal kümme minutit jalutuskäiku või võimalusel mitmetunnine uhke õhtusöök, kuid ilma nende hetkedeta jookseme üsna kiirelt suhtega rappa.
Jurist selgitab | Kas laps jääb elatiseta, kui ta sündis üheöösuhtest ja isa teda omaks tunnistada ei taha?
Selles rubriigis kogub lugejate õigusalaseid küsimusi ja selgitab seadusi lahti õigusbüroo Kivirand jurist Hanna Kivirand.
Kuu aega aastase ja neljasega Tai saartel reisimas. „Algul tundus idee mõeldamatu, nüüd mõtiskleme, millal tagasi minna“
Kui mu maailmarändurist õde tegi ettepaneku lastega talvel Kagu-Aasiasse puhkama minna, et seal üle pika aja näha, tundus esialgu, et keegi peaks mulle kõvasti peale maksma, et kahe väikelapsega nii pikad lennud ette võtaksin.
Elu värvipimedusega. Kuigi mingid ametid on tulevikus välistatud, saab laps siiski täisväärtuslikku elu elada
„Taipasin, et mu laps on värvipime, alles siis, kui ta oli juba kuueaastane ja värvis siil Sonicu lillaks. Kiitsin pilti ja uurisin, kas sinist värvi polnud saada, mispeale jäi ta mind mõistmatult vaatama,“ meenutab ema Margot. „Ta ütles, et see ongi ju Sonicu värv.“
Insult kolmekümnendates. „Kartsin, et nüüd ongi kõik. Vajasin kolme kuud, et mu nägemine taastuks“
Üldlevinud arvamuse järgi ohustab insult vaid eakaid. Paraku tegelikkus on, et see võib tabada ootamatult igaüht. Rakveres elav Triin teab seda liialt hästi omast käest. Kolme lapse ema elas insuldi üle vaid 34aastasena.
Emaks saamine oli mu suurim unistus, aga rasedus tõukas mu kurbusse. „Mõtlesin, kas minust üldse saab hea ja hooliv ema“
Kõik soovisid mulle raseduse puhul õnne, kuid mina polnud õnnelik. Mitmeid kordi hakkasin kodus nutma ilma põhjuseta. Tagatipuks tundsin süüd, et lapseootust ei naudi.
Ursula Ratasepp: vanemlus on tunnete ja tujude kaleidoskoop! Ootused peavad olema teises kohas, siis on ka pettumust vähem
Jõuluvaheajal käisime perega Lapimaal. Mu suuremad lapsed on suusahullud ja seetõttu sai ka Klaara juba seitsmekuusena polaarööd näha.
Keelekida tekitab beebidel imemismuresid, suurematel kõne arengu ja hambumusprobleeme. Mis saab edasi?
Enamasti kontrollitakse beebidel keelekida sünnitushaiglas ning kui see on liiga lühike, lõigatakse kohe lahti. Vahel aga juhtub, et probleem avastatakse mitu kuud või lausa aastaid hiljem. Siis on tagajärgedega tegeleda keerulisem, kuid mitte võimatu.
Aju ja tema külalised
Sa kindlasti tead, et meil on peas aju. See aitab meil mõelda ja kujutleda ning paneb ka kõik olulised organid tööle. Aju teeb nii, et süda tuksuks ja käed-­jalad saaksid liikuda. Aga kas sa teadsid, et Aju peab ka külalisi vastu võtma?
Eestimaised maitsed trendikas kuues. 5 retsepti, mis panevad peolaua särama
Sellest „Pereköögist“ leiad viis retsepti, mis ülistavad kodumaist toorainet. Igasse retsepti pikkisin näpuotsaga tänapäevaseid tervisliku toitumise ideid ja mugavust, et toiduvalmistamine oleks rohkem rõõm kui kohustus. Lihtsalt valmivad elegantsed road, mida saad nautida nii 24. veebruari pidulaual kui ka tavalisel kolmapäevaõhtul, mil tahaks midagi head.
Sõbrapäev on tulekul! 5 lihtsat ja toredat kingiideed, mille laps ise sõpradele valmis meisterdada saab
Võib vaielda, kas sõbrapäev kuulub eesti kultuuri või mitte. Kindlasti on see aga tore viis lapsed meisterdama saada ja meil kõigil oma sõpradele teada anda, et nad on kallid. Siin mõned lihtsad viisid, kuidas lapsed saavad sõpru meeles pidada.