November 2020
04.11.2020
Isata, isaga ja isadega
Päris mitu lugu novembrinumbris räägivad isadusest. Valli mõtiskleb selle üle, et kui ta otsustas poja üksi ilmale tuua, ei osanud ta arvatagi, millist puudust hakkab poiss tundma isakujust (lk 45).
Üksi rühkijast meeskonnamängijaks
“Olen terve elu olnud pigem üksi rühkija ja kõigega ise hakkama saanud. Mihkli tulek minu ellu õpetas mulle, et alati ei pea üksi kangelast mängima. Vahel võib lasta end lõdvaks ja toetuda oma tugisüsteemile,” ütleb Nele-Liis ­leebe rahuloluga.
Emad, kes pole oma laste isa kunagi näinud
Jõudnud kolmekümnendate teise poolde, tekkis naisel tunne, et aeg luua pere on küps. Ülikool ammu läbi, hea karjäär ja sissetulek lubasid unistada turvalisest pereelust. Mida aga polnud, oli sobiv isakandidaat. See pole enam lahendamatu probleem.
Minu beebi sünd 25. rasedusnädalal
Olin viiendat päeva haiglas, kui äkki oli mu ümber mitu arsti ja nad küsisid, kas võivad mulle keisrilõike teha. “Jaaa! Päästke ta!” karjatasin. Kell kaheksa õhtul saatsin mehele sõnumi: “Minek!”
Piimasegu päästis meie imetamisteekonna
“Ühe suure nutu ajal, mil polnud võimalik vahet teha, kes nutab kõvemini – kas mina või poeg –, jooksin poodi ja ostsin rinnapiimaasendaja,” kirjeldab nelja lapse ema Britt.
Iga laps vajab kohta, kus oma tunded kontrolli alla saada: ära kasuta jonnitooli, vaid loo talle kasulik rahunemisnurgake!
Oled ilmselt isegi vahel tundnud, et emotsioonid löövad lainetena üle pea ning tahaksid olla mõne minuti üksi, rahus ja vaikuses. Just niimoodi tunnevad mõnikord lapsedki, kuid nemad ei oska seda sõnastada ega endale rahunemiseks kohta leida.
12 viisi, kuidas õpetada last oma tundeid juhtima
Ta enne teeb ja pärast mõtleb, ärritub pealtnäha väikeste asjade peale, on väga rutiinitundlik, jääb ühte mängu või tegevusse kinni ega ole nõus muutustega, lööb või hammustab, et oma tahtmist saada. Kas tuleb tuttav ette?
Isadepäev ilma isata
“Mu nelja-aastane poeg teatas lasteaias, et tal on tugev ja osav isa, kes on parasjagu tööl. Kord Itaalias, siis Jaapanis... Mõistsin, et see pole vale, vaid lapse fantaasia kellestki, kellest ta nii väga puudust tunneb,” möönab üksikema Valli.
Teise lapsega teistmoodi põnev
Daniel ja Eleri Viinalass alles harjuvad uutmoodi pereeluga, kus ühe tütre asemel on kodus kaks – lisaks kahesele Elviinele ka 1,5kuune Ella.
Mommy, please!
See pole eriline uudis, et inglise keel uksest ja aknast sisse pressib. Küll tegi mind veidi nõutuks, kui meie kaheaastane ühel õhtul elutoast kööki saabus ja “Mommy, please! Daddy, please!” öeldes endale õunatükke palus.
Terapeudifond
Miks ma olen seest emotsionaalselt täiesti tühi ja miks olen astunud vastu oma senise elu väärtushinnangutele?
Elis Seppiuse kolumn: olen pingeolukordades lastele selgeks õpetanud nii mõnegi reljeefse argooväljendi
""Näh," ütleb Lydia ja vahetab enda valitud raadiokanalit. Miks sa kanalit vahetasid, küsin talt. See on ropp laul, vastab laps õlgu kehitades." Just nii alustab seekord oma kolumni roppuste teemal Elis Seppius.
Raske immuunpuudulikkusega poiste ema: neid hoiavad sõna otseses mõttes elus tilguti abil manustatavad preparaadid
Nelja lapse ema Kersti (50) teab hästi, mida tähendab raske immuunpuudulikkusega elada – seda oma poegade tõttu. Ta uskus pikka aega, et rinnapiimas olevad antikehad aitavad beebil tervena püsida ning ei mõistnud seetõttu, miks see tema kohta ei käi.
Ahjalt Kanadasse ja kohtingule, mis kestab tänini: firmat arendada, talu pidada ja kaht last kasvatada on raske, aga äge
Mihkel ja Beatrice ­mekkisid seitse aastat tagasi värskendavat õunasiidrit ja mõtlesid: miks mitte ise siidrit toota? Nüüd elavadki nad laste Vidriku (5) ja Kalevi (3), koera, kolme kassi ja viie kanaga Québeci provintsis oma õunafarmis.
Isa laste sünni järel: seksipuudus ajendas tülitsema ka muudel teemadel, naise intiimsussoov sellega aina kahanes. Täielik nõiaring
“Pärast kolmanda lapse sündi hakkasime teineteisest aina kaugenema. Varem oli naine minu päralt, kuid nüüd oli meil mitu last, kes otsustasid meie elu ja vabaduse üle,” tunnistab Peeter.
Küsimus: Mida teha, kui laps ei taha minna kooli? Kust saada abi?
Minu 2. klassis käival tütrel on tekkinud koolis tõsised enesehinnanguprobleemid. Otseselt teda ei kiusata, aga keegi klassi tüdrukutest temaga sõbrustada ei taha ja sünnipäevadele teda ei kutsuta. Tütar on veendunud, et asi on selles, et tal pole kalleid brändikaupu nagu teistel. Nüüd laps nutab hommikuti, et ei taha kooli minna. Ma ei pea õigeks lapsele kalli iPhone’i või Vansi tenniste ostmist selleks, et ta klassiõdede seas popp oleks.
Kui emme keelab, aga issi lubab - mida teha, kui erimeelsused laste kasvatamisel toovad pidevalt tüli majja? Pereterapeut annab nõu
“Meil on 5aastane poeg ja 3aastane tütar. Mees on lastele väga hea isa ja veedab nendega koos palju aega. Paraku on mul mehega lastekasvatusest üsna erinev arusaam ja tülid sel teemal on järjest sagedasemad,” kirjutab Minna (37).
Tahad, et laps püsiks terve ja immuunsus oleks tugev? Aga kas ja milliseid vitamiine ammutada purgist?
Küll tahaks, et lapsed püsiksid terved! Apteekide ja toidupoodide riiulid on toidulisanditest pungil, kuid milliseid neist valida ja mis tõepoolest immuunsust turgutavad? Ja kas üldse?
Pliiatsid ja mardipäev
Riinu ees laual lebasid valge paberileht ja värvipliiatsid. Õpetaja oli andnud ­ülesande joonistada pilt mardipäevast.
Teeme teatrit! Ehk üks väga vahva tubane ajaviide kogu perele
Sügis annab palju aega tubasteks tegevusteks. Mida ette võtta, et saaks lõikuda, liimida, voltida ja värvida? Kertu (3) ja Uku (6) näitavad, kuidas meisterdada akvaarium lahedate mereelukatega, et mängida teatrit.
Ood isadele
Nii palju kilkeid ja südamest naerulagistamist kui sel teekonnal isasid lastega ühte kaadrisse mahutades pole mina ammu kuulnud. Nägin seda sidet, mis on lastel oma isadega, ja kuidas lapsed tõesti tahavad koos olla, päriselt. Nii et võtke aega, olge koos, mis saab veel tähtsam olla. Jagage armastust ja see, mis tagasi tuleb, on kordi suurem. Andke andeks, emad, seekord on rambivalguses üksnes isad! Elagu isadepäev!
6 kooki armsale issile
Parim kingitus issile on väikeste käte abil valmistatud kook – midagi jõukohast saab laps iga asja juures teha – ja mõnus päev pere seltsis. Head isadepäeva!