Märts 2022
03.03.2022
Ka äreval ajal vajame õnnehormooni
Helistasin Birgit Sarrapile jaanuari keskel, et kutsuda teda meie märtsinumbri kaanele. Kohtusin temaga viimati kolme aasta eest, kui ta perest ise ajakirjanikuna loo tegin. Birgit võttis telefoni oma tavapärase energiast pakatava häälega ja vastas kohe: “Aga miks ka mitte!”
Kommiplahvatus ja 112
Märts oli lasteaias päästjate kuu. Iga päev rääkisid õpetajad inimestest, kes meid hädas aitavad: kiirabi­arstidest, politseinikest, vetelpäästjatest ja tuletõrjujatest. Lisaks õpiti selgeks hädaabinumber, kuhu helistada õnnetuse korral: 112.
Kevadine aiake
Kertu (4) ja Uku (7) meisterdavad seekord oma väikse aia ja panevad seal kevade tärkama.
5 ideaalset ja lihtsat plaadikooki nädalavahetuseks või argiõhtuks
Koduses argikaoses on kõige lihtsam valmistada plaadikooke. Kaunistamisega pole vaja palju vaeva näha ja söömisrõõmu jagub kauemaks. Siit leiad viis eriilmelist plaadikooki, millega võõrustada külalisi, rõõmustada oma lasterikast peret või lihtsalt magusaisu kustutada.
Kuidas valida turvatooli, mis su last autos päriselt kaitseks? Me aitame otsustada!
Lapsele auto turvavarustust valides tahaks haarata esimese kena ja soodsa isendi järele ning teemale punkti panna. Pea aga hoogu! Sa tahad ju, et su pisike päriselt kaitstud oleks.
Iga lapse haigushoog viib haiglasse: ta ärkab keset ööd ja ei saa hingata
“Õhtul läks laps täiesti tervena magama ja keset ööd hakkas justkui lämbuma,” kirjeldab Helin poja esimest hirmutavat haigushoogu. Järgnes hirm, teadmatus ja paanika.
Iirimaalt armastuse leidnud Uve: uskliku ja konservatiivse riigi vaated on muutumas. Ka mehe vanemad ei pahandanud, et jätsin abielludes vana nime
“Esimest korda abiellusin suurest armastusest, aga pettusin. Teist korda ootusi kõrgeks ei ajanud, aga Colmaniga oleme nüüdseks koos olnud 20 aastat,” muigab Uve, kes elab Iirimaal Monasterevini linnakeses.
Mis on keskmise lapse sündroom ja kuidas see sinu keskmisele lapsele mõjub?
Kas sünni­järjekord määrab iseloomu? Kas keskmine laps jääb justkui “võileiva vahele”, saab vähem tähelepanu ja tunneb end tõrjutuna?
Kas päevakava on lapsekasvatamise A ja O? Ema: ma ei soovi kõige lõbusamal mänguajal oma last magama sundida
“Lugesin raamatust, et režiim on lapsele ülioluline, põhimõtteliselt lapsekasvatuse a ja o. Me abikaasaga pole aga režiimiinimesed ning see tekitas ainult pinget ja stressi,” nendib Mai.
Järelturu fänn Aleksandra: paljudel on kaltsukas käies häbitunne, aga taaskasutusest saab kõike. Ka Stokke käru!
Neli aastat tagasi lõpetasin uute riiete ja asjade ostmise. Esialgu üheks kuuks, et oma kulusid maja renoveerimiseks koomale tõmmata ja veidi keskkonda säästa. Kuu möödudes tundsin, et võiks sama rada jätkata.
Illimari kolumn | Sigadused loovad kõige ägedamad mälestused!
Kuidas käib lastel maailma avastamine? No ikka uudistades ja asju omal nahal kogedes.
Maris Kõrvitsa kolumn | Proovisin lapsi pärast hüsteerilist janti hirmutades magama saada...ja kahetsesin koheselt
“Kui sa kohe magama ei jää, siis tuleb koll!” käratab mu sõbranna oma tütrele ja lööb magamistoa ukse kinni.
Kui uus mees ei klapi su lapsega: ta nimetas last jonnakaks ja mind liiga leebeks
“Kui Kristoga kokku kolisime, sain aru, et meie arusaamad lastekasvatusest erinevad kardinaalselt,” pihib Madli, kelle üheksa-aastasele tütrele Martale on Kristo kasuisa, kaheksakuusele Lennale aga pärisisa.
Kristi Saare: mida vähem ebavajalikke asju kodus on, seda rohkem tekib raha ja aega
Märtsis tähistatakse minimalismikuud. Kulutusi ja kodus olevaid asju täiskasvanuna üle vaadata on pigem lihtne. Kuidas aga lastele seletada, et vähem on parem ja me ei osta nii palju uusi asju, tekitab ette stressi.
Lastega teispoole ekvaatorit Mauritiusele: lihtsalt pika lennu hirmus ei tasu küll jätta põnnidega kuhugi minemata
Vastupidiselt selle eksootilise saare mainele pole kindlasti tegu igava paradiisisaarega. Mauritius pakkus meile nii päikest ja suplust, kauneid vaateid kui ka parajas annuses linnamelu.
ERRi korrespondent Anton Aleksejev: soovitan kunstlikku viljastamist kõikidele, kes minu eas last soovivad
Aasta lõpp on aeg erinevateks kokkuvõteteks ja nii ka Pere ja Kodu jaoks. Taasavaldame aasta viimastel päevadel uuesti need lood, mida olete läbi sotsiaalmeediakanalite selle aasta jooksul kõige rohkem jaganud! Siin 2022 aasta jooksul kõige jagatavamate lugude seas seitsmendal kohal olev artikkel!“Kuna minu lähetused tulevad ootamatult, siis naudime kõiki koosoldud hetki,” sõnab ERRi Moskva korrespondent Anton Aleksejev, kes sai koos elukaaslase Triin Rohusaarega augustis IVFi abil poja. Kohe pärast meie intervjuud sõitis Anton Valgevenesse ja sealt edasi Ukrainasse.
Õnnetus ei hüüa tulles! Ema meenutab: röökides ja valudes lapse vee all jahutamine oli kohutav
On teada tõde, et ükskõik kui väga me ka ei üritaks oma silmaterasid kaitsta, juhtub suurem osa õnnetusi kodus või mujal vanemate järelevalve all.
Poiss, kes sündis tüdrukuna: „Mul oli oma kehas väga ebamugav, eriti tekitas ebamugavust intiimpiirkond“
Ühes Kesk-Eesti väikelinnas kasvab ema Maarja hoole all Keit, kes on pealtnäha igati tavaline teismeline. Ent on üks asi, mis teda teistest eristab: mullu nime vahetanud Keit sündis tüdrukuna, ent identifitseerib end poisina.
Beebi kõrvalt magistrikraadini: diplomini jõudmiseks tõin ohvriks perega veedetud aja
Kui ma oma esimese lapse ootele jäin, teadsin kohe, et sügisel alustan magistriõpinguid Tartu Ülikoolis. Olin kindel, et mina päris koduseks emaks jääda ei suuda.
Ema: jätsin lapsed koduõppele, kuna neil kadus koolirõõm. Eesti koolisüsteemis on palju puudusi
“Praegune Eesti põhikool ei paku tihti oskusi, teadmisi ega hoiakuid, mida tegelikus elus vaja läheb,” põhjendavad Kosel elavad Anneli ja Oliver, miks nad oma tütred koduõppele jätsid.
Psühholoog Karmen Maikalu selgitab, kuidas lastega sõjast rääkida
Eesti ei saa täna oma iseseisvust täiel rinnal nautida – seda varjutab mure Ukraina pärast. Mis vanusest alates ja kuidas rasket sõjateemat lastega arutada? Küsisime seda sotsiaalmeedias lapsevanematelt. Kasulikke nõuandeid jagab tunnustatud koolipsühholoog ja pereterapeut Karmen Maikalu.
KAANELUGU | Birgit Sarrap: halba on maailmas nii palju, et meie pere on otsustanud avalikus ruumis jagada vaid head
“Kindlasti on meil lapsevanematena puudusi – küll me magame liiga kaua, küll on lapsed liiga palju ekraanide ees. Aga meie trump on see, et arutame alati kõik Indrekuga läbi ja oleme vanematena võrdsed,” tõdeb Birgit Sarrap.
Käime raamatukogus
Pere ja Kodu lasteosa kaasautor Krista Kruve tutvustab raamatuid, mida ta lapsed Uku (7) ja Kertu (4) raamatukogust välja valivad.