9 Kuud kevad 2022
15.02.2022
KAANELUGU ja VIDEO | Katrin Lust: mul ei ole sõbrannasid, ma ei usalda kedagi
„Usun, et eesti naistele on hädasti vaja eeskujuks emasid, kes rasedana ja beebi kõrvalt eneseteostusest ei loobu. Kõik vajavad endale ju väljundit!” räägib teleajakirjanik Katrin Lust, kelle esiklaps peaks ilmavalgust nägema märtsi alguses. „Kuuuurija” saade aga pausile ei lähe.
Lisauuringutel on nii arstlik kui ka mänguline pool
Täiendavad võimalused uuringuteks võivad välistada ohtlikke haigusi, lisaks sellele võib neid aga siduda uute perekondlike traditsioonidega.
Rasedus toob kaasa suurenenud puhkusevajaduse
Iga rasedus kulgeb isemoodi ja raseduse jooksul läbib naine erinevaid etappe. Kuid üks on alati kindel – last ootava naise ellu on vaja nii puhkust kui ka leebust ja rõõmu.
Õnneliku ema laps tunneb end õnnelikuna
Kui üheksa kuud oodatud väike ime lõpuks kohal on, võib vastset ema tabada omalaadne üllatus – lapse sünd pole mitte üksnes raseduse lõpp, vaid pika ja küllalt töörohke ühise elu algus.
Jälgi neid lihtsaid nõuandeid ja leiad omale parima lapsekandmisvahendi!
Lapsekandmisekspert Kadri Viirand on tegelenud värskete lapsevanemate nõustamisega juba üle 8 aasta ning on ilma mingi kahtluseta õigeim inimene andmaks ülevaadet kõigest lapsekandmisega seonduvast. Olgu teema sulle uus või juba tuttav – siit leiab kindlasti palju kasulikku infot nii algaja kui ka asjatundja.
Lapseootel emme, kas jälgid ikka hoolega oma kaalu?
Raseduse ja imetamise ajal on toiduenergia, vitamiinide ja mineraalainete vajadus tavalisest täiskasvanu vajadusest veidi erinev. Piisav ja mitmekesine toit on vajalik, et emaüsas arenev organism oleks varustatud kõige kasvamiseks tarvilikuga. Veelgi enam vajab tähelepanu aga ema ise, sest paljud tema keha toitainete, sh mineraalainete ja vitamiinide tagavaradest võivad sellel eluperioodil ammenduda.
Vitamiinid – milliseid vaja ja kust ammutada
Lapseootus on naisele enamasti ilus ja oodatud aeg. Sel ajal pööratakse oma tervisele erilist tähelepanu – püütakse maha jätta halvad harjumused, süüa võimalikult mitmekesiselt ja tervislikult, liikuda rohkem värskes õhus. Ikka selleks, et saada terve ja tugev beebi. Siiski tekib vahel küsimus, kas sellest kõigest piisab või peaks vitamiine lisaks tarvitama.
Otsast lõpuni kurnav rasedus! Ema: tuli välja, et mõned naised iiveldavadki terve rasedusaja – seda kinnitas ka arst ja ämmaemand
Minu üheksa kuud vaheldusid rõõmude ja muredega, nagu oleksin terve aja kihutanud Ameerika mägedel – tohutu õnnetunne ja elevus segatud hirmu ja iiveldusega. Samas rööbastelt maha astumise plaani polnud hetkekski – hoidsin kümne küünega oma toolist kinni ja teeksin sama sõidu läbi ka praegu.
Kui beebiuudis ajab tegudele! Elevil isa: piisas kahest triibust rasedustestil ja krapsti, läksin autokooli
Nii mõnegi mehehakatise elus jõuab üks hetk kätte aeg, kui kallis elukaaslane ulatab talle kahe triibuga rasedustesti ja ütleb, et nüüd on aeg lastetoa sisustust välja valima hakata. Ükskõik kui oodatud tulevane ilmakodanik ka poleks, tekitab säärane uudis enamasti võimsaid emotsioone.
Iiveldus, kõrvetised, rauavaegus.. Kuidas leevendada kõige sagedasemaid rasedusaegseid vaevuseid?
Kuigi rasedus võib kulgeda ka kergelt ja probleemivabalt, siis tihti see nii ei lähe. Paljusid rasedaid kimbutavad erinevad tervisemured, mis võivad nende enesetundele paraja põntsu panna. Millised on peamised rasedusaegsed iseärasused ja mida nende vastu ette võtta, et neid leevendada?
VIDEO | Treeni teadlikult! Rasedale ei sobi hüpped ja kõhulihaste harjutused, aga mis veel?
Lugeja kirjutab meile: „Olen esimest korda rase ning kogu sellega kaasnev teeb mind murelikuks. Ühes beebigrupis räägiti, et raseduse ajal ei tohiks füüsilist koormust peaaegu üldse saada, see võib lapsele liiga teha. Teisalt olen aga kuulnud, et hõlpsama sünnituse huvides peaksin spordiga tegelema. Ma ei ole seni väga aktiivse eluviisiga olnud, aga sooviksin siiski rasedana püsida heas vormis. Kas ja millist trenni on raseduse ajal lubatud teha? ”
Iga tulevase isa kohustuslik lugemine: 9 viisi, kuidas naisele sünnituse ajal toeks olla
Kuigi paljud tulevased isad pelgavad, et nad ei suuda abitult pealt vaadata, kuidas nende armas naine sünnitusvaludes vaevleb, on enamik mehi, kes on oma lapse sünni juures olnud, ühes asjas kindlad: sünni ime kogemine on üks elu kõrgpunkte. Eriti uhked on isad siis, kui on saanud sel tähtsal hetkel oma naise kõrval olla.
Suurem laps ja beebi | Konkurendi tulemine on siiski probleem, ei piisa vaid teatamisest!
Praegune vanemahüvitise süsteem soodustab järjestikku laste saamist. Teise lapse tulek on muidugi rõõmus sündmus. Kuid noorema õe või venna sünd saab sageli vanema lapse "probleemse" käitumise ja armukadeduse põhjuseks. Kuidas vanemat last noorema tulekuks ette valmistada, et vältida küsimust: "Kas me saadaksime ta nüüd tagasi?"
Ämmaemand nõustab: kolm soovitust, et sünnitus mööduks kergemini
Sünnitus pole kerge protsess ei emale ega lapsele, kuid korralikud ettevalmistused on sünnituse ajal mõlemale tugevalt toeks.
Kaalutõus, venitusarmid, alaselja valu, krambid - kuidas harjub keha rasedusega?
Raseduse jooksul tuleb naise kehal harjuda uue olukorraga. Olgugi et oleme loodud endas uut elu kandma ja kasvatama, on see ikka paras katsumus, mis nõuab nii füüsilist kui ka vaimset kohanemist.
Ärevus, pidev hirm ja muremõtted raseduse ajal ning pärast sünnitust. Raseduskriis ei esine vaid rasedatel. Aita end!
Tunned, et sinu toimetulek füsioloogiliste ja psühholoogiliste muutustega on emaks kasvamisega langenud? Ära jää oma muremõtetega üksi!
NUNNU PILDISEERIA | Issid ja beebiootus: pead olema kiire õppija, rahulik muretseja ja vankumatu tugi
Noored isad räägivad, kuidas möödus lapseootus ja kuidas nad oma naisele raseduse ajal toeks olid. Sõna saavad Mikk, Kristofer, Sander, Andrus ja Maksim.