Tervis Pluss
Kõik audioartiklid
Seitse olulist vitamiini: mis mille jaoks kasulik on ja millisest toidust seda saab?
Tasakaalustatud toit sisaldab eri vitamiine, millest sõltub meie tervis, sh ka naha, juuste ja küünte heaolu. Kas teadsid, et tsitrusvilju süües kirgastub jume? Ning banaanidega maiustamine leevendab aknet?
„Laseksin muidu lohet, aga lubadus on välja käidud.“ Rita Rätsepa soovitused, kuidas trennilainele tagasi saada
„Minu jaoks on see suur väljakutse,“ tunnistab näitleja ja psühholoog Rita Rätsepp, et peale pikka pausi on olnud raske end taas trennilainele saada. Suuremat julgust ja eneseusaldust nõuab ka treenimine luumurrust paraneva käega.
Kuidas tuksub Eesti mehe süda? „Südamehaigusi esineb üle pooltel 60-aastastel ning 70-aastastest juba kolmveerandil“
Istuv eluviis ja ebatervislik toiduvalik panevad Eesti meeste südame üpriski ohtlikku seisu. Dr Martin Serg annab Eesti meeste südametervisest ülevaate.
Pärisinsuldile võivad eelneda korduvad atakid, mille sümptomid taanduvad paarikümne minutiga. Milline on miniinsult? Kadri lugu.
Insult tuleb valutult ja järsku. Ühtäkki muutub kõne segaseks ja üks kehapool tuimaks, sest tromb takistab verevoolu ning selle kaudu ka hapniku ligipääsu ajule. Haige peab kiiresti jõudma arsti juurde, et päästa, mis veel päästa annab. Üks Suurbritannias tehtud uuring näitas, et iga kolmas inimene jättis insuldile eelnevad sümptomid tähelepanuta ega pöördunud arsti poole. Nii juhtus ka Kadriga, kes jõudis arsti juurde alles pärast üleelatud miniinsulti.
Kolm levinud sõnakõlksu, millega sind motiveerida püütakse, aga mis ei tööta
Küllap oled kuulnud, kuidas selleks, et sul läheks hästi, pead unistama suurelt, endast kõik andma, visualiseerima suurt tulevikku ja mis kõik veel. Selliseid sõnakõlkse on omajagu. Mõned inimesed suudavad enda sisemusse vaadata ja enda käitumist analüüsida. Ja kuigi osad panevad täppi, siis leidub ka neid, kes astuvad ämbrisse ja tõlgendavad asju väga valesti. Selliste inimeste seas leidub aga entusiaste, kes kirjutavad raamatuid ja peavad maha motivatsioonikõnesid, taipamata, et ainuüksi jutust teise motiveerimiseks ja eduks ei piisa.
Radikuliit, nimmevalu, radikulopaatia – üks metsik närvivalu kõik! Millest levinud selja- ja kaelavalud tekivad ning kuidas neid ravida?
Mis teeb metsikut valu ning põhjustab ka tundetust, surisemist ja nõrkust kätes või jalgades? Kiropraktik Martin Heinmets selgitab ja ütleb, mis aitaks.
Proviisor annab nõu: kiirenda rasvade ainevahetust! Kuidas alustada kaalulangetamist ja mis nipid aitavad rutem vormi saada
Ees terendav kuldne suvi innustab kehakaalu alandama ja kevadsoojus annab energiat oma õhtud liikumisele pühendama. Kuidas kilode kaotamisele kõige tõhusamalt kaasa aidata, juhendab Revali Raeapteegi proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
Tänapäeval saavad ka hemofiiliaga inimesed elada tavapärast elu. Mida see ravimatu haigus endast kujutab?
Hemofiilia on haruldane pärilik veritsushaigus, millest terveks ravida ei ole võimalik. Kui 1960.–1970. aastatel võis selle haigusega inimese eluiga olla palju lühem ja argitegevused piiratumad, siis nüüd ei erine hemofiiliaga inimeste eluiga oodatavast keskmisest. Hemofiilikute igapäevane elu võib olla sama aktiivne nagu teistel.
Enesehool ei ole egoism. Sea ennast esikohale, see mõjub hästi ka teistele!
Iseenda esikohale seadmine ei ole kuidagi egoistlik tegevus. Vastupidi – eneseväärtustamine võib olla lausa altruistlik lähenemine nii et sinust saab inspiratsiooniallikas ka teistele.
Teed trenni ja jälgid toitumist, aga karsklane ei ole? Treener seletab, mida alkoholi kohta teadma pead, et oma pingutusi mitte nullida
Alkoholi tarbimine mõjutab kõiki kehas toimuvaid elutähtsaid protsesse aju tegevusest, endokriinsüsteemi, ainevahetuse ja veresuhkru sisalduse reguleerimiseni välja. Mõjust ei pääse ka meie sooritus ja tulemused trennis. Rühmatreener Keio Korbe selgitab, kas pärast raju pidu on mõtet järgmisel päeval jõusaali tulla ja kuidas muidu tervislikke eluviise viljelevad inimesed end märkamatult sõltuvusse joovad.
VAATA | „Jagatud ruum“ x „Mis mõttes?“ podcast: Kes kontrollib, see armastab? Uurime lähisuhtevägivalla varjatud külgi
Miks on nii, et enim vägivalda kogeme statistika järgi just neis suhetes, mis peaksid olema kõige turvalisemad? Millised on lähisuhtevägivalla hallid alad, milles sinikaid ei teki, ent isoleerimise ja kontrolli püüdlused terve suhte piirid ületavad? Vaimse tervise taskuhääling “Mis mõttes?” ning lähisuhtevägivalla teemaline podcast “Jagatud ruum” ühendasid jõud, et küsimusi lähemalt uurida. Stuudios on Kätlin Konstabel ja Liis Allmäe, vestlust juhib Marta Pulk. 
„Ühel hetkel tekkis mul seletamatu verejooks.“ Rinnavähi eduka ravi ja taastunud tervise üle sai Maire rõõmustada vaid kuu aega
Maire Joost on sihvakas spordilembene 66-aastane naine, kes ei kavatsegi pensonipõlve diivanil teleka ees veeta. Varahommikuti kesklinnas ajalehti ja ajakirju laiali vedades on tal igal argipäeval kella 8ks juba neli tundi tööd ja korralikku füüsilist liikumist kirjas. Nooruses tippsporti teinud kergejõustiklane annab nüüd kuldses eas varvastele valu rahvaspordiüritustel. Kaheksa aastat tagasi järjekordsel maijooksul osaledes põikas ta läbi mammograafiabussist ning see päästis tema elu.
KUULA | „Elasin mitu kuud madratsil ja sõin tablette.“ Näitleja Kaspar Velberg ekstreemsest seljavalu kogemusest
Veebiväljaande Tervis Pluss taskuhäälingusaates on seekord külas Linnateatri näitleja Kaspar Velberg. Koos saatejuht Kadi Jaanisoo-Kullaga tuleb jutuks, kuidas mõjutab ekstreemne valu elu.
Soole ärritussündroom piinab enam kui 73 000 eestimaalast. Haigust on võimalik ohjata FODMAP dieediga. Kuidas see käib?
19. aprillil tähistatakse rahvusvaheliselt Soole ärritussündroomi päeva (IBS Day), mille eesmärk on tõsta teadlikkust selle levinud haigusseisundi olemusest ning jagada infot patsientide elukvaliteedi tõstmiseks. Soole ärritussündroom on levinud ka Eestis. Tervisekassa andmeil on meil üle 73 000 soole ärritussündroomi diagnoosiga inimese ning igal aastal lisandub umbes 3000 uut juhtu. 
Sisuturundus
Ohtlikult kõrgenenud kolesteroolitase? Mida peaks tegema?
Meditsiinistatistika põhjal on nii Eestis kui ka kogu maailmas kõige sagedasemaks surmapõhjuseks südame-veresoonkonna haigused, eriti südameinfarkt ja ajuinsult. Laias laastus on iga kolmas surmajuhtum seotud südamehaigustega.
ARST SELGITAB | Kas kontoris peaks kandma vahetusjalatseid?
Kontoris veedetakse pikk tööpäev. Külmema ilmaga on ehk enesestmõistetav, et kontorisse jõudes pannakse jalga teised jalatsid. Kas vahetusjalanõud on olulised ka soojemal ajal?
Ööseks likku? 5 populaarset toiduainet, mida peab enne söömist kindlasti leotama
Mõned toiduained vajavad enne keetmist või küpsetamist leotamist. Ühest küljest on see hea viis, kuidas parandada toidu tekstuuri ja maitset. Teisalt on see kasulik nipp, kuidas eemaldada toidust kahjulikke aineid, mis võivad takistada vitamiinide ja mineraalide imendumist organismis. Mõnda toiduainet on aga lihtsalt raske seedida. Ka selle vastu aitab eelnev leotamine, mis eemaldab osa seedeelundkonda ärritavaid aineid.
„Ei ole nii, et tulemusi ei tule, sest inimene ei rulli või ei käi massaažis.“ Füsioterapeut paljastab tegeliku põhjuse, miks vorm ja kehakaal ei muutu
Hea tervise ja vormi nimel tuleb teha regulaarselt trenni. Olgu selleks siis jooksmine, jõusaal, mõni rühmatreening või joogatrenn. Pingutus ei lõppe aga treeningsaalist või jooksurajalt lahkudes, sest keha ja lihased peavad tegema tööd, et äsja läbitud jõunumbritest taastuda. Füsioterapeut Rainar Vahtrik õpetab, kuidas oma keha pärast treeningut toetada, et jõuaksid soovitud tulemusteni kiirelt ja ohutult.
„Kõrbenud liha pole kõhurohi.“ Grillmeister annab oma parimad nipid, mis tagavad nii toidunaudingu kui ka tervislikkuse
„Oleks aeg ära unustada nõukogudeaegne grillimisstiil, kus liha visatakse lahtisele grillile, lastakse kõrbema ja seejärel ohtra õlle saatel ära süüakse,“ ütleb grillmeister Enn Tobreluts. Kuidas targalt ja tervislikult grillida? Teeme selgeks.
Võeh! See levinud igapäevane halb harjumus lennutab roojabakterid otse su telefonile
Tualett pakub privaatsust, et võtta mõni minut ainult endale. Nii mõneski WC-s on selleks ootel spetsiaalne lugemislektüür ja ristsõnad või haaratakse kaasa telefon. Kuigi vaimule pakub see õnnis hetk puhkust, siis kehale võid põhjustada hoopis ebameeldivaid tervisehädasid.
Koledad vistrikud ja nahahädad võivad alguse saada trennist. Kas jälgid neid olulisi hügieenireegleid?
Sporti tehes valime hoolikalt spordiklubi ja riietust, aga harvem mõtleme sellele, kas ja kuidas valitud treening võib mõjutada meie nahka. Tihti ei osatagi oma nahaprobleeme seostada vale nahahooldusega enne ja pärast trenni.
Ka kevadel levivad tuulerõuged. Kas ravida tohib endiselt briljantrohelisega?
Statistika järgi levivad tuulerõuged just talvisel ja kevadisel perioodil ning valdavalt laste seas. Benu apteegi proviisor Astrid Oolberg jagab soovitusi, kuidas haigel ebamugavaid sümptomeid leevendada ning haigusest tekkivaid arme ennetada.
Väsimus, peavalud ja mäluhäired? Mis keerab kinni selle nooruse vitamiiniks nimetatud aine tootmise organismis
Antioksüdant koensüüm Q10 on energia ja noorusliku reipuse allikas. Teatud vanuseni toodab keha seda piisaval hulgal ise. Millal seda nappima hakkab ja kust seda juurde ammutada?
Kas valuga peaks trenni vältima? Füsioterapeut selgitab, mida teha, kui selg või põlv tunda annavad
Trennis käimisega võib algust teha iga kell. Eksperdid soovitavad pakkuda kehale päevas vähemalt 30 minutit kergema koormusega liikumist või 150 minutit mõõduka koormusega trenni nädalas. Et sa sportlikku eluviisi juurutades endale viga ei teeks, tuleb osata kuulata oma keha. Füsioterapeut Rainar Vahtrik räägib, mida peaks kindlasti treenimist alustades silmas pidama ja kuidas vältida ülekoormusest tingitud vigastusi.
Head, halvad ja inetud – streptokokid on bakteriperekond, kellega kõik iga päev kokku puutume. Millal nad endast ohtu kujutavad?
Streptokokkbaktereid on palju, neid leidub nii inimestel kui ka loomadel. Mõnikord muutub see tavaline organismis elutsev tegelane aga ründavaks, põhjustades mitmesuguseid haigusi alates angiinist ning lõpetades eluohtliku septilise šoki või neerukahjustusega.
MEESTELE | Piinlik probleem – miks peenis pahasti lõhnab? Viis võimalikku põhjust
On igati loomulik, et inimese keha eritab mitmesuguseid lõhnu, aga kui aluspükstest hoovab kummalist luhvti, tekib paratamatult mure.
Lihased on peki all peidus? Siin on detailne 7-päevane toitumiskava tervislikuks kaalulangetuseks – palju maitseid ja ei mingit nälgimist!
Lisanditevabad toiduained, tervislikud rasvhapped, piisavalt valke, aeglaselt imenduvad süsivesikud ning terve vikerkaaretäis köögi- ja puuvilju – selline on dieet, mis hoiab kaalulangetuse kõrval ka tervist.
„Mees, sa sured muidu ära!“ Infarkti üle elanud Margus Kiiver usub, et karm otsekohesus võib päästa elu
„Kui keegi, näiteks mu perearst, oleks mulle juba kümme aastat tagasi midagi sellist öelnud, kas ma siis oleksin 2018. aasta märtsis infarkti saanud? Võib-olla mitte. Kas ma oleks arsti hoiatust kuulda võtnud? Võib-olla jah,“ arvab Margus Kiiver (49), sest surmahirm ajab mehed kiiremini tegudele kui mõistlikud soovitused.
Parkinsoni päev. Kas tead, millised sümptomid viitavad tõve tekkele?
Parkinsoni tõbi on krooniline progresseeruv ajuhaigus, mis põhjustab liigutuste aeglustumist, lihasjäikust ja värinat. Haigusnähud süvenevad aastate jooksul ja lisanduda võivad tasakaaluprobleemid, kõnnakuhäire, käekirja muutus ning miimika vähenemine. Tekkida võivad ka ka psüühika- või autonoomse närvisüsteemi häired. Mis Parkinsoni tõbe põhjustab ja kes on haiguse riskirühmad?
TEST | „Nagu sööks pähklitäidisega kooki või sõõrikut.“ Kõik valgupudingud ei maitsegi nagu haiglatoit
Klassikaliste piimatoodete kõrval võib poeriiulitel märgata üha suuremat valikut valgupudinguid, -jogurteid ja -jooke. Need tooted sisaldavad tavalistest jogurtitest ja pudingutest enamasti vähem süsivesikuid, kuid rohkem valke. Tervis Pluss korraldas pimedegustatsiooni, et selgitada välja, millised on maitsvad ja millised mitte. Ja mida soovitab tervislikkuse mõttes toitumisekspert?
Sisuturundus
Probleemid erinevate valudega?
PREMIO kontseptsioon on uudne, ainulaadne ja teaduspõhine. PREMIO sündis soovist võimaldada sul tutvuda maailma absoluutsesse tippu kuuluvate teaduspõhiste ning tõendatud kliinilise toimega preparaatidega ja sind selles valdkonnas harida.
Külmutatud või värske puu- ja köögivili: kumba tasuks eelistada?
Toidu külmutamine on üks viis toidu säilitamiseks, kuid tihti kiputakse külmutatud marja-, puu- ja köögiviljasegusid alahindama. Levinud on arvamus, et külmutatud viljad ei ole nii kasulikud kui värsked, kuigi tegelikult ei vasta see tõele.
Sisuturundus
Probleemid kehakaaluga, kõrgenenud vererõhk ning kolesteroolitase?
PREMIO kontseptsioon on uudne, ainulaadne ja teaduspõhine. PREMIO sündis soovist võimaldada sul tutvuda maailma absoluutsesse tippu kuuluvate teaduspõhiste ning tõendatud kliiniliste toimetega preparaatidega ja sind selles valdkonnas harida.
Neli jõhkrat kuritegu, kus süüdlase paljastas ohvri nutikell või südamestimulaator
Paljudel on käel nutikell, millega saab jälgida oma digielu ja tervisenäitajaid. Nii uskumatu kui see ka pole, on nutikellast pärit info aidanud lahendada ka mitmeid raskeid isikuvastaseid kriminaalkuritegusid.
Perearst Marta Velgan: näen, kuidas alkohol hävitab inimeste elusid. Õige tee oleks täielik alkoholireklaami keeld
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kavatsus vähendada Eestis alkoholireklaami piiranguid tõstatab küsimuse, kas ministeerium peab olulisemaks alkoholitootjate ja reklaamitegijate kasumit või Eesti rahva tervist ja heaolu. „Arstina näen oma igapäevatöös, kuidas alkohol hävitab inimeste tervist ja elusid. Seepärast tegi sellest kavatsusest kuulmine mind ühtaegu kurvaks ja vihaseks,“ kirjutab perearst Marta Velgan.
Energiat napib? Neli lihtsat soovitust, kuidas turgutada oma ainevahetust ja pääseda väsimusest
Peale pikka ja pimedat talve sooviks taas rohkem ringi käia, avastada ja kogeda. Samas ei taha organism meie vaimu elavnemisega kaasa tulla ja tunneme end hoopis kurnatuna. Ka meie immuunsüsteem on nõrk, mistõttu oleme viirushaigustele väga vastuvõtlikud. Proviisor Triinu Entsik-Grünberg jagab soovitusi, kuidas oma organismi ergutada.
Sügelus, külmetavad varbad, torkiv ja põletav valu talla all? 17 viisi, kuidas jalalabad annavad märku terviseprobleemidest
Jalalabad on sõna otseses mõttes meie vundament – neil me seisame. Koos mitmete terviseprobleemidega toovad koormus jalgadele ja nende kaugus südamest kaasa hulga muresid.
Tervisliku kehakaalu poole ei peaks püüdlema vaid rannahooaja pärast, loeb elukvaliteet. 8 sammu kaalu kaotamiseks
Kaalu langetamine on reeglina pikaajaline projekt. Kuidas end selleks valmis seada ja millele kindlasti tähelepanu pöörata?
ONLINE-INTERVJUU | Allergia võib tekkida igas vanuses. Millal teha allergiatest? Kas toidutalumatus võib ajaga mööduda?
Allergiliste haiguste esinemissagedus on kasvanud ja allergia võib tabada igas vanuses inimest. Lugejate küsimustele vastab Jüri tervisekeskuse perearst ja perearstide seltsi juhatuse liige dr Alina Terep.
Kui nohu ei lähe ära. Millal peaks konsulteerima arstiga?
Nohu ja ninakinnisus annavad märku sellest, et nina limaskest on põletikuline. Kuidas vahet teha, kas nohu on krooniline või on selle põhjus viirus või allergia? Ja mida teha, kui nohu ei lähe ära? Selgitab Confido Digikliiniku üldarst dr Karina Ivanova.
Sisuturundus
Innovatsioon diabeetilise jala hoolduses!
Diabeet on krooniline haigus, mis mõjutab miljonite inimeste elu kogu maailmas. Kuna 2. tüüpi diabeet on haigus, mille puhul ei pruugi alguses iseloomulikke sümptomeid esineda, lisandub Eestis kümneid tuhandeid diabeetikuid, kes ei ole oma haigusest teadlikud. Eesti Diabeediliidu andmetel on Eestis diagnoositud diabeet umbes 70 000 inimesel. Krooniline hüperglükeemia ehk diabeet võib põhjustada tõsiseid tüsistusi – diabeetiline jalg on neist üks sagedasemaid.
MEESTELE | 7 sümptomit, millega tuleb kindlasti pöörduda uroloogi vastuvõtule
Erektsioonihäired võivad olla piinlik teema, millest ei taheta kellegagi rääkida. Tegemist ei ole siiski lihtsalt ebameeldiva probleemiga, vaid need võivad märku anda ka ohtlikest haigustest. Confido uroloog Roman Rusman selgitab, milliseid tervisehäireid ei tohiks tähelepanuta jätta.
Ärkad pidevalt öösel kell kolm? 7 asja, mis võivad unerütmi sassi lüüa
Keset ööd või mitu tundi enne äratust ärkamine on levinud mure, mis üldiselt laheneb aja jooksul iseenesest. Kui aga märkad, et avad juba mõnda aega silmad iga öö samal kellaajal – sageli just kella kolme paiku –, võib olla aeg oma harjumused ja elustiil põhjalikult üle vaadata.
TEEME SELGEKS | Kuidas riietuda iga ilmaga nii, et õuetrennis ei hakkaks palav ega külm. Millised materjalid on kindel valik?
Kevad meelitab õue treenima, kuid kiirelt vahelduv ilm võib teha õige riietumise päris keeruliseks. „Retuusid ja tossud – see osa on lihtne. Aga päris tihti on juhtunud, et jooksutiirule läinuna üllatab järsku alanud vihm,“ ütleb raadiohääl Maris Järva. Uurisime järele, kuidas valida trenniriideid ja hooldada neid nii, et need haisema ei hakkaks.
Kui on vaja tegutseda, ajab aju oma jonni. Terapeut selgitab, mida tunneb aktiivsus- ja tähelepanuhäirega inimene
Aktiivsus- ja tähelepanuhäire teema kütab kirgi. Enamasti on juttu sellest, mismoodi see inimese käitumises väljapoole paistab. Mis aga toimub ATH puhul ajus ja teistes keha süsteemides, et mõned toimetused igapäevaselt nii viltu veavad ning endas ja teistes segadust tekitavad? Terapeut Ande Etti jagab soovitusi, kuidas ATH-ga paremini toime tulla.
SINA KÜSID, EKSPERT VASTAB | Nahaarst lükkab ümber sünnimärkidega seotud müüdid
Sünnimärgid teevad paljudele muret. Tihti põhjusega, sest veerand melanoome areneb just sünnimärgi kohal. Samas võib mõni inetu väljanägemisega nahamoodustis tekitada palju muret, kuid olla täiesti ohutu. Lugejate küsimustele vastab Meliva dermatoveneroloog dr Alina Brokk.
KUULA | Tehisintellekt ja tervis. Kas tulevikus hakkab inimesi ravima robot?
Tervis Plussi taskuhäälingusaates on seekord külas perearst Eero Merilind ja vandeadvokaat Silja Elunurm. Teemaks on tehisaru aina olulisem roll meditsiinis. Saatejuht on Kadi Jaanisoo-Kuld.
„Ta oli alles hoidnud isegi vana jõulukuuse.“ Miks muutub liigne kokkuhoidlikkus haiglaseks kogumishäireks ja kuidas leida abi?
Mõne inimese kodu on asju nii täis, et seal ei mahu enam õieti liikumagi ja virnade vahel tuleb manööverdada lausa külg ees. Millal saab kokkuhoidlikkusest või kogumisest aga haiglaslik häire ja kas sellele on üldse võimalik lahendust leida?
„See pole mingi näljaprojekt!“ Maris Järvale lisavad trennihoogu imekombel kadunud kilod
Kuus trenni nädalas – just sellise koormusega peaks Maris Järva praegu treenima, et saavutada kahe kuuga eesmärk olla oma parimas vormis. „Ma pole mingi enesepiitsutaja. Kui ma pingutan, siis selle juures peab olema ka preemia,“ tunnistab raadiosaatejuht.
Kaheksa viisi, kuidas lappida murtud südant ja väljuda armuvalust tugevamana kui eales varem
Lahkuminek ja ebaõnnestunud armumine võib olla raske ja paisata elu pikaks ajaks segamini. Tegemist on universaalse kogemusega, mis võib osaks saada kõigile ja sageli väga ootamatult. Miks on murtud südant nii raske parandada ja kuidas end pärast rasket hoopi uuesti jalule saada?