Tervis Pluss
Kõik audioartiklid
„Olen töö ja elustiili tõttu palju sõpru kaotanud, sest mul pole nende jaoks aega olnud.“ Edu hind?
Me võime arvata, et pikad töötunnid on investeering tulevikku, kuid tehes seda oma vaimse tervise arvelt, jääb kasum hiljem välja võtmata, leiab Swedbanki personalijuht Ülle Pind.
Seda, et õunad on kasulikud, teab igaüks, aga milliste tõsiste haiguste tekkeriski need siis vähendavad?
Õun on meie toidulaual üks tavalisemaid puuvilju, kuid vähesed on teadlikud selle tervist tugevdavatest omadustest. Inglise keeles levinud ütlusel “üks õun päevas hoiab arsti eemal” võib tõepõhi all olla. Viimastel aastatel on uuritud õuntes leiduvaid polüfenoole ja tulemused on olnud üllatavad. Teadlased on avastanud, et õuntes sisalduvate fütotoitainete jaotus on varem arvatust palju unikaalsem.
See on asi, mida ei peaks kunagi kellelegi kinkima ega kingitusena vastu võtma
Sageli saavad seenemürgistused alguse kingitud seente hulgas olevatest mittesöödavatest või suisa mürgistest seentest. Mürgistusteabekeskus paneb inimestele südamele, et seeni ei peaks üksteisele kinkima ning kingitud seeni ei ole kohustust ka vastu võtta.
TERVISEUUDIS | Gaasipliidid võivad kujutada endast terviseohtu
Gaasipliidi kasutamine on nagu passiivne suitsetamine, ilmneb Ameerikas tehtud uuringust.
Tippjuht Allan Martinson juhib oma tervist nagu ettevõtet, tõuke selleks andis tõsine diagnoos
Allan Martinson on alates 90-datest asutanud ja juhtinud mitmeid tuntud meedia- ja tehnoloogiaettevõtteid. Matemaatiku haridusega kogenud tippjuht käib regulaarselt analüüse andmas ning oma tervisenäitajatega graafikud on tal igapäevaselt silme ees, teades täpselt, milline on ühe või teise toiduaine või füüsilise koormuse reaktsioon tema kehale.
Kuidas märgata murega kimpus last? Vaimse tervise probleemid algavad aina nooremas eas
Vaimse tervise häired avalduvad üha nooremas eas. Lastele ja noortele on aga keeruline leida tervishoiusüsteemis sobivat abi.
„Mis siis, kui see on midagi tõsist?!“ Ninaverejooksu ei suutnud taltsutada isegi kiirabibrigaad
Ninaverejooks tundub süütu vahejuhtum, mis kiiresti üle läheb ja peatselt unustatakse. Tiina kogemus tema abikaasaga juhtunust oli hoopis vastupidine. Mida teha, kui verd aina lahmab ja lõppu ei paistagi? Meediku sõnad „sõidame haiglasse!“ panid Tiina eriti muretsema.
Ei viitsi ja ei taha? Miks just raskel ja stressirohkel ajal peaks trennitossud välja otsima? Treeneri nipid
„Kui kõik on elus hästi, siis on lihtne minna trenni head energiat tootma. Kui muu elu aga pole paigas, siis on keerukam ka liigutamise peale mõelda,“ tõdeb treener Silja Siller. Sügisel tuleks kindlasti leida üles trennirutiin, et töö- ja koolistressiga paremini toime tulla. Treenerid jagavad soovitusi, kuidas selleks motivatsiooni hoida.
Uuring: ka linnas peab puukide suhtes valvas olema. Selgus, milliseid elupaiku eelistavad linnapuugid
Elurikkuse edendamine ja linnade rohelise infrastruktuuri parendamine toetab inimeste heaolu, ent arvestada tuleb ka puukidega. Samas pakuvad linnade hajusalt paiknevad, eriti niitmata, haljasalad puukidele sobivaid elutingimusi, soodustades nende kohanemist ja püsimist linnalooduses, selgus Tervise Arengu Instituudi (TAI) käesoleval kevadel läbi viidud linnapuukide uuringust.
Psühhiaater: täiskasvanutel on sageli raske aru saada, mida kiusatud laps ja nooruk läbi elab. Kuidas aidata katkise hingega noort?
Noorukieas ollakse vastamisi nõudmistega, mida ühiskond esitab täiskasvanutele, nendega toime tulema peab aga lapsepõlve kogemustepagasiga, põhjendab noorukitepsühhiaater ja psühhoterapeut Krista Linnus, miks noorukite mured vajavad eriomast lähenemist.
„Õlga oleks juurde vaja, tuharat ka.“ Milliseid ohvreid nõuab bikiinifitnessiga tegelemine ja ränk võistluseelne dieet?
„Tahtsin end proovile panna ja näha, kas ma suudan,“ sõnab Helen Tamm, kes valis endale eneseohverdusi nõudva ala – bikiinifitnessi – ja astus sel aastal esimest korda ka võistlustulle.
RETSEPT │ Tort, magustoit või jäätis avokaadost? Jah, palun. Neli tervislikku ja imehõrku desserti
Avokaadot röstsaial, salatis või dipikastmes on söönud paljud, aga magustoitudes? Jah, avokaado sobib ka magusatesse hõrgutistesse suurepäraselt!
Kutsume lapsed samme koguma! Oktoobris saab stardipaugu üle-eestiline noorte liikumiskampaania „Sügissammud 2023“
Eesti Terviserajad ja liikumisäpp FitSphere korraldavad oktoobris 5. – 12. klasside õpilastele sammude kogumise väljakutse „Sügissammud 2023“. Mänguline võistlus on lastele motiveeriv.
„See on nii stressirohke!“ Peatäid ajavad lapsevanemad ahastusse, sest täirünnakuid tuleb kooliaasta jooksul tõrjuda korduvalt
Täidest räägitakse reeglina harva ja nii mõnegi jaoks on see tabuteema. Samas võivad täid tabada igat perekonda ja puhtuseharjumusega pole sellel mingit pistmist. Sageli tuleb peredel tülikaks ja töörohkeks kujunevaid täirünnakuid sama kooliaasta jooksul kordi ja kordi tõrjuda. Mida täide kohta teada vaja ja kuidas neist lahti saada, selgitab proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
Start külmetushaiguste hooajale: kuidas leevendada halba enesetunnet ja vältida hullemat?
Pea valutab, nina tilgub ja kurgus kraabib – külmetushaiguste hooaeg on koos sügisega taas käima läinud. Kuidas oma enesetunnet parandada ja hoiduda hullemast? Tervis Plussil on vastused olemas.
TERVISEUUDIS | Ettevaatust, melatoniin mõjutab soolestiku tervist!
Melatoniinitabletid on unehäiretega kimpus olijate seas laialt levinud, neid peetakse üsna ohutuks ja jäädakse tihti pikalt kasutama. Päris süütu toidulisandiga siiski tegu pole ja üks melatoniinist tulenev terviserisk avastati hiljuti Brasiilias.
Kõht kinni? Lahenduse toovad just need toidud
Kõhukinnisus on üks sagedamaid kõhuprobleeme, mis ei küsi ei vanust ega sugu. Halvemal juhul saadavad kõhukinnisust ka ebamugavad ja valusad hemorroidid. Sageli on kõhukinnisuse põhjuseks vähene veejoomine, aga ka kiudainete nappus toidus. Murele on enamasti aga lihtne lahendus väikese menüümuutuse näol.
„Meeste kusemishäired pole seotud ainult eesnäärmehaigustega.“ Margus Punab selgitab, miks ei tohi kusemishäirete raviga venitada
Tervisega seotud tabuteemasid jääb järjest vähemaks, üks suuremaid nende seas on aga endiselt meeste kusemishäired. Miks need tekivad ja miks ei tohi probleemile läbi sõrmede vaadata, selgitab meestearst Margus Punab.
Spetsialistide arvates on toidulisandite võtmine tarbetu. Heidit Kaio ei nõustu ning jagab miks ja mida tema tarvitab
Püüan jälgida, et minu menüüs oleks mitmesuguseid köögivilju ja maitsetaimi, armastan kala ega välista liha. Keskealise naisena on mul siiski mõned kaalutlused, miks võtan juurde ka toidulisandeid.
REISIKIRI | Endine sovetimaa Bulgaaria võlub ja ehmatab – ideaalne kliima, jumalik vein, kitš ja kiimane massöör
Nõukaaegsete Bulgaaria ploomikompottide ja konservherneste peal üles kasvanu seda endist sovetimaad vaevalt kuigi ahvatlevaks sihtkohaks peab. Ometi jagub neidki, kes sinna tagasi lähevad – nõnda ka mina.
Oht metsast: mürgine vöödik maitseb nagu kanaliha, tavavahelik toob aneemia, alkoholi koos puravikega võtta ei tohi
Praegu, seenekorjamise tipphooajal, on mürgistusteabekeskuse infoliinid punased. „Tüüpiline kõne on stiilis „laps sõi aias pruune seeni“,“ ütleb terviseameti mürgistusteabeosakonna juhataja Mare Oder. Sügisel sagenevad aga muudki hädakõned.
Miks tulevad osad inimesed kriisidega paremini toime kui teised? 11 võtet, kuidas seda võimet endas kasvatada
Inimene on osake loodusest – terviksüsteemist, mis on ühelt poolt pidevalt arenev ning teiselt poolt pidevalt kohanev. Nii on ka inimestega, edukamad ja õnnelikumad on need inimesed, kes suudavad muutustega kohaneda, samas jääda oma väärtustele truuks ning ka inimesena kasvada.Karjääri ja tööõnne coach Natalja Prümmel selgitab, kuidas kasvatada oma vastupidavust ja kohanemisvõimet tänapäeva maailmas ehk keskkonnas, mis on kontrolli alt väljas, pidevalt muutuv ja ettearvamatu.
RETSEPT │Seenesõbrad, hõisake, on teie aeg! Neli seenerooga tulvil kasulikke kiudaineid ja maitsete mängu
Sügiseses metsas uitamine paitab hinge ja hoiab toonuses füüsist, aga mis kõige toredam – rikastab toidulauda armastatud seentega. Kellel korv siiski tühjaks jääb, leiab neid kiudainerikkaid, ent kalorivaeseid loodusande ka poeletilt.
Kuus üllatavat nippi kergemaks uinumiseks. Kas oled neid juba proovinud?
Kindlasti tead peast kõiki nippe, kuidas paremini uinuda ja une kvaliteeti parandada: ära joo kohvi ega alkoholi, tee trenni ja mine magama igal õhtul samal ajal. Aga mis siis, kui oled neid kõiki proovinud ja und ikka ei tule? Meil on mõned veel varuks.
Treener: kardiotrenn ei pea olema igav, vimkaga rühmatrennid pakuvad lisaks koormusele ka meelelahutust
Sügis on aeg, mil jõusaalid ja rühmatrennid on jälle inimestest tulvil, et pärast puhkusehooaega trennirutiini tagasi saada. Viimastel aastatel on populaarsust kogunud erikontseptsiooniga treeningud, kus lisaks trennile mängib suurt osa ka meelelahutus.
ARHIIV | Kriya-jooga guru staatusest tagandatud Ingvar Villido uues valguses – milles seisnes püsiva õnne valemi leiutanud mehe õpetus?
Eesti Ekspress tõi avalikkuse ette Eesti spirituaalsuse lipulaevana tegutsenud Lilleoru keskuses aastaid käärinud draamad ja selle vaimse juhi Ingvar Villido krahhi. Taasavaldame 2019. aasta Tervis Plussi augustinumbris ilmunud kaaneloo täna vastakaid tundeid tekitava joogaõpetajaga.
KÜSIMUS EKSPERDILE │ Mida teha, kui prügi läheb silma? Arst selgitab, milliseid vigu vältida
Vastab Karita Košeleva, Confido Digikliiniku arst, üldarstide üksuse juht.
Puperdav süda – stress või haigus? Kardioloog: põhjuseid on väga palju, muuhulgas kestvusspordiga liialdamine ja ärevus
Pidevalt puperdav ja pekslev süda teeb ärevaks. Kas ka rahuolekus enesetunnet rikkuvad vahelöögid on märk, et südamega pole kõik korras?
Sisuturundus
Selle vitamiini puudus on tänapäeva laste ja täiskasvanute seas üsna tavapärane
Enamik meist peab head tervist ja tugevaid luid enesestmõistetavaks. Tegelikult on aga tugeva immuunsüsteemi ja luude areng keeruline protsess, milleks on vajalikud erinevad vitamiinid ning mineraalid. D-vitamiini vajalikkusest teame juba päris palju, kuid K-vitamiin on siiamaani paljudele veel tundmatu.
Myrakas reisimisest: olen näinud mehi, kes järsku nii peenelt pirtsutama kukuvad, et tõmba neile või roosa seelik selga
Ma jumaldan reisimist. See on võimalus mõneks ajaks argijamad kõrvale heita ja täiel rinnal elu nautida. Teised rapsivad armutult tööd teha, aga sina lihtsalt oled. Oled nagu kiluniru, kellel õnnestus kalamehe võrgust välja siputada.
Sisuturundus
KUULA | Kuidas vabaneda nikotiinisõltuvusest?
Eestis on tubaka- ja nikotiinitoodete tarvitamise trend nii öelda nokk kinni ja saba lahti olukorda jõudnud. Ühelt poolt on tavasigarettide suitsetamine langustrendis, kuid teisalt kasvab hoogsalt e-sigarettide suitsetajate ja huuletubaka kasutajate arv.
„Hakkasin mõtlema, kas ma nii suure ülekaaluga ikka saan oma pojale kaua olemas olla.“ Kuidas Jane sai lahti 40 liigsest kilost
„Hakkasin mõtlema, kas ma nii suure ülekaaluga ikka saan oma pojale kaua olemas olla,“ räägib Jane Bril, mis sai tema jaoks viimaseks piisaks rasvumise karikas. Aasta hiljem naudib ta elu 40 kilo kergemana.
USUTLUS | Tervishoiujuht ja jooksufänn Mart Einasto: suur kehamass ei võrdu tingimata halva tervisega, sumokadki on maratone läbinud
„Minu jaoks on jooksmine enesesse vaatamise ja otsusele jõudmise aeg,“ ütleb sotsioloog, tervishoiujuht ja jooksuentusiast Mart Einasto.
Sisuturundus
Mida teha, et ei peaks viirushaiguste tõttu koju jääma?
Sügis koputab uksele ja lapsed liiguvad tagasi lasteaeda ning kooli, emad-isad kontoritesse. Terviseameti statistika kohaselt tõuseb õppeaasta alguses haigestumine ülemiste hingamisteede viirushaigustesse just kooliealiste hulgas.
TERVISEUUDIS | Vaid viie minutiga päevas on võimalik saada vähirisk väiksemaks
Iga päev vaid viis minutit intensiivset liikumist, mis paneb sind hingeldama, võib vähendada mõnda tüüpi vähki haigestumise riski kuni 32%.
Looduspargis töötav Kristi Luik: mida rikkam ja võimukam on mees, seda rohkem meenutab tema pere ülesehitus primaatide oma
Ma töötan looduspargis ja ehkki see enamasti meeldib mulle, võib töö vahel olla ka väga igav. Nagu loodus ise, kõigub ka tööpinge, mis võib hektilisest ja stressavast taanduda hullutavalt loiuks.
KAANELUGU | Kokkuhoiu meistriklass: alkoholile ja meigile „ei“ öelnud Carola Madis säästab, et maailm läbi reisida ja tööelu varem seljataha jätta
„Saan täitsa normaalselt elatud ka sedasi, et palju ei kuluta,“ kirjeldab raadios ja teles tegutsev Carola Madis oma elustiili. See peab olema kokkuhoiu meistriklass, sest Carola reisib nagu pöörane ja samas investeerib, et vajadus tööl käia tulevikus üldse kaoks.
Adeno- ja rinoviiruse põhjustatud nohust on kõrvapõletik kerge tekkima. Kuidas ravida ja millega kõrvavalu leevendada
Jahedamad ja niiskemad ilmad toovad lisaks sügise hõngule kaasa ka viiruste hooaja alguse. Üks laste ebamugavaim tervisemure - kõrvapõletik saab enamasti alguse just nohust. Apteeker jagab nõuandeid, kuidas laste kõrvapõletikku vältida, kõrvavalu leevenda ning missuguste ravivõtete kasutamisest peaks hoiduma.
Käes on tiheda kammi hooaeg
Täidest räägitakse reeglina harva ja nii mõnegi jaoks on see tabuteema. Samas võivad täid tabada igat perekonda ja puhtuseharjumusega pole sellel mingit pistmist, selgitab proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
Miks ma võtan toidulisandeid?
Püüan jälgida, et minu menüüs oleks mitmesuguseid köögivilju ja maitsetaimi, armastan kala ega välista liha. Keskealise naisena on mul siiski mõned kaalutlused, miks võtan juurde ka toidulisandeid.
10 ideed
Selle numbri nippe ja nõuandeid, et oleksid terve ja rõõmus.
Võõrad seened jäägu metsa!
Praegu, seenekorjamise tipphooajal, on mürgistusteabekeskuse infoliinid punased. „Tüüpiline kõne on stiilis „laps sõi aias pruune seeni“,“ ütleb terviseameti mürgistusteabeosakonna juhataja Mare Oder. Sügisel sagenevad aga muudki hädakõned.
Psoriaasi mõjutab elustiil
Psoriaasi peetakse ebameeldivaks nahaprobleemiks, kuid selle taga on kogu organismi vallutanud krooniline põletik. Õnneks saab sümptomid kontrolli alla võtta ja senist aktiivset elu jätkata.
„Kui astusin kaalule, pidin pikali kukkuma!“
„Hakkasin mõtlema, kas ma nii suure ülekaaluga ikka saan oma pojale kaua olemas olla,“ räägib Jane Bril, mis sai tema jaoks viimaseks piisaks rasvumise karikas. Aasta hiljem naudib ta elu 40 kilo kergemana.
Mahedad suved ja lihtne elu
Nõukaaegsete Bulgaaria ploomikompottide ja konservherneste peal üles kasvanu seda endist sovetimaad vaevalt kuigi ahvatlevaks sihtkohaks peab. Ometi jagub neidki, kes sinna tagasi lähevad – nõnda ka mina.
Kusemishäirete raviga ei tohi venitada
Tervisega seotud tabuteemasid jääb järjest vähemaks, üks suuremaid nende seas on aga endiselt meeste kusemishäired. Miks need tekivad ja miks ei tohi probleemile läbi sõrmede vaadata, selgitab meestearst Margus Punab.
KÜSIMUS EKSPERDILE │ Mida teha, kui prügi läheb silma?
Vastab Karita Košeleva, Confido Digikliiniku arst, üldarstide üksuse juht
Seenesõbrad, hõisake!
Sügiseses metsas uitamine paitab hinge ja hoiab toonuses füüsist, aga mis kõige toredam – rikastab toidulauda armastatud seentega. Kellel korv siiski tühjaks jääb, leiab neid kiudainerikkaid, ent kalorivaeseid loodusande ka poeletilt.
„Aga mis siis, kui…“
Me kõik oleme oma peas hirmuga mõelnud, mis võib juhtuda, kui asjad ei lähe ootuspäraselt. Muretseda on normaalne, aga kui sellest saab ülemõtlemine ja pidev katastroofistsenaariumite loomine, röövib see inimeselt elurõõmu.
Mets teeb ilusaks
Jaapani kultuuris tuntud shinrin-yoku ehk metsakümblus on omane eestlastelegi – mets täiendab talvevarusid ja laeb hinge. Aga mitte ainult, muidugi teeb mets meid ka ilusamaks.