Tervis Pluss
Kõik audioartiklid
MEESTELE | Küpsem iga võib tuua peenemad naudingud. Kuidas muutub mehe seksuaalsus vanemas eas ja mida teha, et see ei kahaneks?
Sa ei ole kunagi liiga noor, et lugeda seksist ja vananemisest. Läänes me kipume mõtlema, et vananemine on miski, mis juhtub hilisemas eas, kuid vananemisprotsess algab sündides ja sinu seksuaalsus muutub iga mõne aasta tagant, seisab raamatus „Multiorgasmiline mees“. Loe katkendit raamatust.
VAATA JA KUULA | „Panime eesmärgiks lava, aga mitte selle, mis tuleb pärast.“ Fitness-sportlane Anastassia valusast kogemusest
Kui mõelda bikiinifitnessile, kerkivad silme ette säravad kostüümid, uhked lavad ja kuldsed trofeed. Aga vähesed näevad, millist eneseületust ja isiklikku kasvu see ala tegelikult nõuab. Just sellest räägib värskes „Momentumis“ avameelselt Anastassia Smotrova, kelle teekond fitnessini algas elu õppetundidest.
Sisuturundus
Efektiivne ja ohutu leevendus menopausi vaevustele: punase ristiku ja sojaoa ekstraktid
Menopaus on iga naise loomulik eluetapp. Kuigi üleminekuiga on täiesti normaalne seisund, võib sellega kaasnevate sümptomitega toimetulek osutuda keeruliseks.
Sisuturundus
Kas pokaal veini võib põhjustada pohmelli? Sellele võib leida leevendust
Tõepoolest võib ka pokaal veini põhjustada hommikul halba enesetunnet, peavalu, iiveldust või südamekloppimist. Pohmell ei tähenda alati liialdamist, sest iga inimese organism ja ainevahetus reageerib alkoholile erinevalt. Õnneks võib pohmelli leevendada Biroxia Detox kapslitega, mis aitavad organismil lagundada pohmelli peatekitajat – atseetaldehüüdi.
Sisuturundus
Kuidas toetada liigeseid, kui oled kehaliselt aktiivne? Lahendus: natiivne II tüüpi kollageen
Kõik kehaliselt aktiivsed inimesed teavad, kuivõrd olulised on terved ja hästi toimivad liigesed. Olgu selleks hommikune trenn, sörkimine, õhtune padel või pallimäng – kõik see koormab liigeseid ja võib põhjustada liigesetraumasid.
Sisuturundus
Proviisor selgitab: mida teha, kui keha ei kuula enam sõna ja higistamine segab elu?
Higistamine on keha loomulik jahutusmehhanism, kuid liigne higistamine võib igapäevaelu tõsiselt häirida. Tihtipeale märkame higistamisest tingitud ebamugavust siis, kui seda kõige vähem ootame - alati valel ajal ja vales kohas. Kas see on normaalne nähtus? Kas liigse higistamisega peab lihtsalt leppima? Nendele ning teistele küsimustele toob vastused proviisor Peeter Villako.
Mehed neelavad enne trenni erektsioonihäirete ravimeid, et jõusaalis suuremana paista. Meestearst Kristjan Pomm kommenteerib
Retseptiravimite tarvitamine peaks toimuma arsti järelevalve all, aga tuleb ette olukordi, kus inimesed hangivad erektsioonihäirete ravimeid mujalt ja kasutavad neid hoopis teisel otstarbel. 34aastane Markus räägib oma kogemusest, miks ja kuidas ta ravimit kasutab ning milline välimusega seotud surve lasub tänapäeva meeste õlgadel. Tartu Ülikooli kliinikumi meestearst Kristjan Pomm selgitab, miks ei tasu kunagi omal käel retseptiravimit võtta ja millised riskid sellega kaasnevad.
VIDEO | Opioidide üledoosi tuleb sageli ette. Kuidas see ära tunda ja esmaabi anda?
Opioidid on narkootilise toimega valu leevendavad ravimid. Üledoos võib tekkida, kui tarvitada neid liiga suures koguses või koos opioide võimendavate ainetega, nagu alkohol või rahustid. Millised sümptomid sellele viitavad ja kuidas üledoosi saanut aidata, selgitab erakorralise meditsiini arst-resident Eliys Sinisalu.
Mida teha kui silma on lennanud prahti, kemikaali või oled saanud vastu silma löögi? Esmaabivõtted silmatraumade puhul
Suvel rohkem õues olles on silmad altimad päikesekiirgusele, allergiatele ning veest ja õhust pärit ärritajatele ning traumadele. Kuidas oma silmi kaitsta ja probleemide korral abi leida, selgitab silmaarst Maarja Kirsimäe.
Süsivesikuid sisaldavad toiduained ei mõju veresuhkrutasemele ühtemoodi. Kuidas süüa diabeedi puhul ja diabeedi ennetamiseks?
Tervislikul ja tasakaalustatud toitumisel on diabeediravis oluline osa. Toitumisega on võimalik mõjutada veresuhkrutaset, kehakaalu, üldist tervislikku seisundit ja energiataset ning ennetada tüsistusi. Proviisor toitumisnõustaja Kadri Villemson selgitab, kuidas teha kõige paremaid toidu- ja elustiilivalikuid.
Range dieet võib tuua vastupidise tulemuse. Kuidas liigne kilokalorite lugemine võib lõppeda depressiooniga?
Teadlased hoiatavad, et karmid dieedid ja kilokalorite hulga liigne piiramine suurendab depressiooni, unehäirete ja ärevuse riski. Uuest uuringust on selgunud, et kõige enam depressiooni sümptomeid esineb rangeid dieete järgivatel ülekaalulistel.
Milliseid puu- ja köögivilju peaks äädika- ja soodavees pesema ja mis juhtub, kui ei pese? Toiduohutusekspert teeb asja selgeks
Süüa tehes kerkib tihtipeale üles küsimus, milliseid puu- ja köögivilju peaks pesema ja kui põhjalikult. Kas mittesöödava koorega vilju polegi vaja pesta? Põhjalikud juhised annab Eesti Maaülikooli toiduohutuse lektor Katrin Laikoja.
“Erektsioonihäireid on võimalik ennetada.“ Arst selgitab, miks kimbutab probleem üha nooremaid mehi
On leitud, et üks kolmest üle 40-aastastest meestest kannatab erektsioonihäirete all. Vanuse kasvades suureneb ka seda sorti probleemide risk. Statistika näitab aga, et erektsioonihäired on hakanud kimbutama ka üha nooremaid mehi. Meestearst Kristjan Pomm selgitab, mis põhjustab noortel meestel erektsioonihäireid ning millist rolli mängib meeste tervises testosterooni tase.
Oluline pole see, mida ütled, vaid kuidas! Lihtne mudel, mis aitab pingelistes olukordades säilitada rahu ja hoida suhteid
Miks ta jälle nii reageeris? Kas ma ütlesin midagi valesti? Või hoopis valel toonil? Sageli ei tekita suhtluses probleeme see, mida öeldi, vaid kuidas öeldi ja kuidas me ise sellele reageerisime. Psühholoog selgitab, kuidas pingelistes olukordades rahu säilitada ja suhteid hoida.
Appi, ohatis! Proviisor annab nõu, kuidas seda õigesti ravida ning vältida teiste nakatamist
Ohatist ehk huuleherpest või külma- ehk tuulevilli tekitab laialt levinud infektsioon, seda põhjustab viirus Herpes simplex. Kuigi viirusega on nakatunud väga suur hulk inimesi, ei löö see aga sugugi kõigil välja. Viirus aktiveerub mitmesugustel põhjustel, peamiselt siis, kui organismi kaitsevõime väheneb.
„Kronoloogiline vanus ei tähenda palju. Tähtis on enesetunne.“ Kuidas saada aru, et vananed tervislikult?
Vananedes mängivad tervisliku ja täisväärtusliku elu juures rolli paljud tegurid. Kuigi treenimine ja rohke köögiviljade söömine on olulised, ei ole need piisavad.
E-sigaret paneb noored katsejänese rolli – alles hiljem paistab, mis nende tervisest saab
Tavasigarettide suitsetamine on vähenenud juba aastaid. Inimeste hoiakud on muutunud, meie avalik ruum on üsna suitsuvaba ning keegi ei kujuta enam ette suitsust paksu õhku kodus ega kohvikus. Aga suitsu koha on üle võtnud alternatiivsed nikotiinitooted.
Sisuturundus
KUULA | Just sokid ja sandaalid võib olla see kõige parem kombinatsioon
„Iga samm loeb – eriti siis, kui tööpäev möödub peamiselt istudes,“ ütleb kogenud podoloog Monika Simm. Saates räägime, kuidas pidev istumine võib pikemas plaanis meie tervist kahjustada ja mismoodi mõjutab jalgade tervis kogu organismi.
Kas puhitus tähendab alati, et tervis on korrast ära? Arstid lükkavad ümber seedetrakti tervist puudutavad müüdid
Sotsiaalmeediasse jõuab pidevalt uusi seedetrakti tervist puudutavaid trende. Kahtlemata on teema oluline, aga uskudes asjatundmatuid eksperte, võid oma soolestikule kasu asemel hoopis kahju teha. Arstid ja toitumisspetsialistid lükkavad ümber müüdid.
Viljatus, pidev põiepõletik ja kandidoos: mitmed naistehaigused on seotud tupe ja kõhu bakterikooslustega
Mikrobioota on seedetrakti mikroorganismide kooslus, mis mängib tähtsat rolli inimese tervises ja heaolus. Kui mikrobioota on tasakaalust väljas, võib see soodustada erinevaid haigusi ja muid terviseprobleeme, seal hulgas seedeprobleeme, ülekaalu, diabeeti, allergiaid.
Kõrvavaik võib põhjustada valu ja sügelemist. Kuidas seda õigesti eemaldada?
Liigse vaigu kogunemisest kõrva annavad märku kuulmise halvenemine, ummistunud tunne, pidev sügelus ja vahel ka peapööritus. Kodus saab kasutada vaigu eemaldamiseks kõrvaõli, kuid teinekord on vaja ka kõrva loputada.
Sisuturundus
VAATA või KUULA| Toitumisnõustaja Külli Holsting: kui grillida, siis miks mitte kapsasteiki – minu pidudel süüakse kapsas kõigepealt ära
Lääne-Tallinna Keskhaigla saates „Tark arst taskus“ on külas Pelgulinna sünnitusmaja Lääne-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku toitumisnõustaja ja -terapeut Külli Holsting, kes jagab praktilisi soovitusi, kuidas hästi valitud suvine toidumenüü tervist toetab ja maitsemeeli hellitab. Toitumisnõustaja avaldab ka selle, kuidas ta ise grillimiseks kapsasteiki valmistab.
„Sotsmeedias on kõige popimad ikka need kõige suuremad vennad.“ Kas Arnoldist suuremaks saab ainult steroididega?
Kulturismiga tegelev Raido (18) räägib ausalt steroididega seotud ahvatlustest ja sellest, millist survet avaldab sotsiaalmeedia noortele meestele. „On tõsi, et paljud tipud kasutavad steroide, aga see ei tähenda, et kõik, kes seda teevad, jõuavad tippu,“ leiab personaaltreener Kristjan Konsap, kes annab soovitusi, kuidas saavutada häid tulemusi tervislikult ja läbimõeldult.
Konjunktiviit nakkab kergelt. Kuidas pakkuda leevendust punetavatele ja rähmastele silmadele?
Konjunktiviit on silma limaskesta põletik, mis on väga nakkav haigus. Confido üldarst Merit Rahnik selgitab, millal vajab silmapõletik ravi.
Insuldi puhul on võidujooks ajaga elu ja surma küsimus. Neuroloog selgitab, millest oleneb taastumine
Insult on maailma terviseorganisatsiooni andmetel südameinfarkti järel maailma teine surmapõhjustaja. Ka Eestis röövib insult sadu elusid aastas. 2022. aastal tabas insult 3095 Eesti inimest, kellest ligi viiendik suri järgnenud kuu jooksul. Neuroloog Inga Kalju selgitab, mida iga inimene peab insuldi kohta teadma, et arstidel oleks võimalik elusid päästa.
Süda klopib, kõhus keerab, kurgus pigistab? Mis on psühhosomaatilised vaevused ja kuidas stress kehas väljendub
Enamik inimesi on kogenud elu jooksul aegu, mil stressitase on väga kõrge, olgu põhjuseks eksamid, oluline esinemine, peremured või kriitilise tähtsusega töösündmus. Sageli avaldub tugev stress kehas sarnaselt haigussümptomitega, ilma et füüsiliselt midagi katki või haige oleks. Kus ja kuidas psühhosomaatilised tervisehädad enim väljenduvad ning mida nende vastu ette võtta?
Iga tüli keskmes on üks vaikne välja ütlemata küsimus. Kolm lauset, mida öelda pärast suurt tülitsemist partneriga
Tülid juhtuvad isegi armastavates suhetes. Aga see, mida sa ütled pärast seda, võib ehitada silla või seina. Siin on kolm mõjusat fraasi, mis aitavad emotsionaalse sideme partneriga taastada ja liikuda edasi lähedasematena kui varem.
„Muutsin toitumise järjekorda ja kaal hakkas langema.“ Toitumisnõustaja selgitab, kuidas lemmiktoitudest loobumata kilodest vabaneda
„Organismile pole soolasena söödud kaerahelbepuder tegelikult soolane,“ ütleb toitumisnõustaja ja personaaltreener Heikki Mägi. Öeldu lööb laksuga peas põlema pirni, mida seal paiknevasse infosoklisse polnud siiani veel keeratud. Organismi sisemusse ja ka rakutasandile minnes ei mängi enam palju rolli see, millised olid toidu ergonoleptilised omadused ehk kuidas toit lõhnas, maitses, tundus. Küsimus on vaid selles, millest söödud toit koosneb.
Ootamatud suhkrupommid: kuidas muuta smuutid ja mahlad päriselt tervisesõbralikuks?
Puuviljamahlad ja -smuutid tunduvad tervislikud, sest sisaldavad ju vitamiinirohkeid vilju. Kipume aga unustama, et puuviljad on väga suhkrurikkad, mis tõttu annavad palju energiat ja mõjutavad veresuhkrutaset. Millisel juhul smuutisid ja puuviljamahlu võiks juua?
Nartsissisti võivad reeta tema seksuaalfantaasiad. Teadlased on välja selgitanud, mida partneri juures tähele panna
Enamik nartsissiste usub siiralt, et nad seisavad teistest inimestest kõrgemal. Kuid nad vajavad ka seda, et neid imetletaks ja armastataks, sest tegelikult on nad väga ebakindlad. Nartsissistid ei ole lähisuhetes edukad – mis ei tohiks olla üllatus, kui inimene end kõigist teistest paremaks ja võimekamaks peab. Enesekesksed isikuomadused väljenduvad teravalt ka nende seksuaalelus.
Kui sul on geneetiline eelsoodumus teist tüüpi diabeedi tekkeks, aitab riske maandada jõutrenn. Mida teada?
Kui vajad veel üht põhjust, miks jõutreeningutega algust teha, siis siin see on. Suurbritannia Biopanga andmetel põhinevast uuringust selgus, et suurem lihasjõud on tugevalt seotud väiksema II tüüpi diabeedi riskiga – isegi neil, kellel on haiguse tekkeks geneetiline eelsoodumus.
Teadlased selgitavad, mitu korda päevas süüa, et kaotada kaalu ja peletada väsimust
Kindlasti oled kuulnud soovitust süüa päeva jooksul mitu väikest einet, et ainevahetus oleks pidevalt töös. On teada, et kiire ja hästi toimiv ainevahetus aitab hoida tervislikku kehakaalu ja ennetada haiguseid. Teadusuuringutest on aga selgunud, et üle kolme korra päevas söömine ei pruugi avaldada soovitud mõju ja harvemad söögikorrad võivad tuua samaväärse või isegi parema tulemuse.
Täiesti tehtav: üllatavalt väike kogus puu- ja köögivilju vähendab stressi ning parandab oluliselt und
Meil on stressiga toimetulekuks ja une toetamiseks mitmesuguseid võimalusi – olgu selleks meditatsioon, õige unerežiim või regulaarne füüsiline aktiivsus. Tänu teadusele lisandus sellesse nimekirja veel üks lihtne, kuid tõhus vahend: küllaldases koguses puu- ja köögiviljade söömine.
Liiga tihti, liiga harva – on see tervisele halb? Mida iga mees võiks seemnepurske kohta teada: 12 küsimust ja vastust sperma kohta
Seemnepurse ehk ejakulatsioon tähendab sperma vabanemist peenisest orgasmi ajal. On mitmeid põhjuseid, miks inimene ei pruugi pikka aega ejakuleerida. Mõned teevad seda teadlikult isiklike või religioossete veendumuste tõttu, teised hoiduvad ejakulatsioonist viljakuse suurendamiseks. Samuti võivad teatud terviseseisundid muuta ejakulatsiooni keeruliseks või võimatuks. Kas seemnepurske puudumine pikema aja vältel on tervisele kahjulik?
KUULA JA VAATA | Ettevõtja Guido Pärnits: elu on olnud raju ja nooruspõlves sai tervist korralikult põletatud
Seekord on vodcast’i „Momentum“ saatejuhi Amani Kiivikase külaliseks ettevõtja Guido Pärnits, kes räägib sellest, kuidas vältida läbipõlemist ja hoida tervist väljakutseid esitava töö kõrvalt. Juttu tuleb ka linnaruumi arengust ja tulevikutrendidest.
Parem on hoiduda: levinud igapäevased harjumused võivad salakavalalt tõsta vererõhku
Kõrge vererõhk ehk hüpertentsioon on levinud probleem kogu maailmas. Vererõhu tõusu põhjustavad paljud tegurid, sealhulgas toitumine, stress, uni ja isegi keskkonnamõjud, nagu näiteks õhusaaste. Aja jooksul võib kõrge vererõhk suurendada südamehaiguste ja insuldi riski.
Kui tihti peaks duši all käima ja kas iga päev duši all käimine on nahale halb? Millisel kehaosal on kõige rohkem mikroobe?
Regulaarne pesemine ja hea hügieen on olulised, aga on leitud, et nii liiga harvast kui ka liiga sagedasest duši all käimisest võib olla rohkem kahju kui kasu. Kuidas hügieeni eest õigesti hoolt kanda, nii et keha püsiks puhas ja värske ning nahk särav ja terve?
„Ka halvas suhtes võib olla ilusaid hetki ja nii võib inimene jääda lõksu.“ Psühholoog annab nõu, kuidas enda eest seista
Nartsissistlikust isiksusest rääkides tuleb teha vahet, kas jutt käib häirest või omaduste kogumist. Nartsissismi definitsioon on küllaltki lai ja elab oma elu, tähendades inimestele erinevaid asju. Kui näiteks paanikahoo või hallutsinatsioonide korral on võimalik hinnata, kas neid esineb või mitte, siis isiksusehäirete määratlemine on veidi keerulisem. Kliiniline psühholoog Dagmar Ainsoo selgitab, kas nartsissistlikud inimesed võivad muutuda ja kuidas nendega toime tulles ise mitte mõistust kaotada.
Kas tunned spordisaali etiketti? Siin on 14 kuldreeglit: vaata, ega sina nende vastu patustanud ole
Spordiklubi teevad sümpaatseks – või vastumeelseks – suuresti inimesed, kes seda külastavad. Kui käitud spordiklubis sama hoolivalt, nagu soovid, et sinuga käitutaks, on sul trennietiketi tuum selge. Millele siiski tähelepanu pöörata?
Geenitest aitab avastada ohtlikku eesnäärmevähki juba enne sümptomeid
Eesnäärmevähk on Eesti meeste seas kõige sagedamini diagnoositav pahaloomuline kasvaja, moodustades ainuüksi tänavu 28% kõigist meestel tuvastatud vähijuhtudest. Eestis on selle kasvaja esinemissagedus Euroopa keskmisest lausa 42% kõrgem. Kuna haigestumist mõjutab suuresti geneetiline eelsoodumus, on geenitestidel põhinev ennetus oluliseks sammuks varajase avastamise ja tõhusa ravi suunas.
Vähendab suhtlusoskust ja võimet reguleerida emotsioone. Kuidas aru saada, et veedad telefonis liiga palju aega?
Mõni päev on lihtsalt selline, et ei jaksa midagi asjalikku teha ja tahaks vaid segamatult diivanil telefonis aega surnuks lüüa. Tööpäev oli väsitav ja mõte sellest, et peaks nüüd veel kellegagi suhtlema või midagi korda saatma, tekitab judinaid. Sellest pole midagi, kuniks tundidepikkune Instagramis või TikTokis rullimine ei muutu igapäevaseks harjumuseks.
Enda pikaealisusse saab ise panustada. Viis teaduslikult tõendatud viisi, kuidas elada kauem ja tervemalt
Teadlased rõhutavad pikaealisusest rääkides üha enam inimese enda rolli oma elukvaliteedi kujundamisel. Igavese nooruse saladust pole küll leitud, aga uuringutest on selgunud, et elustiili valikutega saab tervelt elatud aastaid juurde rohkem kui arvame.
Proviisor selgitab kuidas küüne- ja jalaseent ära tunda. Kuidas tõbi välja ravida ja ennast mitte taasnakatada?
Küüne- ja jalaseen on tüütud ja laialt levinud haigused. Suvi, mil käiakse palju paljajalu ning nauditakse rannas või spaades veemõnusid, on seenhaiguste levimiseks eriti soodne aeg. Südameapteegi proviisor Gerda Nelis räägib, kuidas küüne- ja jalaseent ära tunda ja ravida.
Kui suhe on surnud, aga lahku minna ei julge. Pane tähele kolme käitumisviisi, mis näitavad, et su partneri tunded on muutunud
„Meil oli harjumus arutada koos tulevikuvisiooni, aga nüüd näen teda vaevu õhtusöögilauas.“ Just nii võib kõlada üks tüüpiline suhte pärast murelik klient teraapiakabinetis. Paraku võib armastatud kaaslase vastu huvi kaotamine käia küll aeglaselt, aga kindlalt. Mis sellest märku annab?
VIDEO | Noorus polegi parim aeg? Uuringust selgus, millal on inimese elu heaolu haripunkt
Sageli öeldakse, et noorus on parim aeg meie elus, kuid kas ikka on? Harvardi üopslikooli teadlaste läbi viidud uuringu tulemused tõestavad vastupidist. Nende sõnul jõuab inimene oma heaolu haripunkti alles peale 50ndaid eluaastaid.
„Mikrobioomist sõltub, kas ravimid on tõhusad või tekitavad kõrvalmõjusid.“ Kuidas oma soolebakterid heas vormis hoida?
Inimese mikrobioomi uurimine on viimase 20 aastaga muutunud üheks kiiremini arenevaks teadusvaldkonnaks, mis lubab revolutsiooni nii ravimite sobivuse määramises kui ka vähiriski hindamises. Tartu Ülikooli teadlane Elin Org räägib, kuidas bakterikooslused meie kehas võivad mõjutada kõike alates toitainete imendumisest kuni ravimite toimimiseni – ja mida me ise saame selle heaks ära teha.
„Viimane kord tundsin end kuu aega ülimalt hästi.“ Kristi on proovinud erinevaid migreeni ravivõimalusi, ka botuliinisüste
Migreen on olnud Tartus elava Kristi Kangro (37) kaaslane pea pool elu. Kange naine ütleb, et on käinud lugematul arvul üritustel hirmsasti valutava peaga, sest kui ta tooks pidevalt ettekäändeks „ma ei tule, sest pea valutab“, jääks elu elamata. Kroonilise migreeni taltsutamiseks on Kristi kasutanud kõikvõimalikke meditsiini pakutavaid vahendeid, mis toimivad mõnikord, aga mitte alati.
„Peaaegu minestasin laulukaare all.“ Meedikute abi vajatakse laulu- ja tantsupeol pisitraumade korral, aga ka sünnitama kiirustades
„Oleksin peaaegu kaare all minestanud – just siis, kui tuli rändas torni ja oleksin pidanud „Koitu“ laulma,“ meenutab Brigitta kõhedat hetke. Laulu- ja tantsupeol on lauljate nõrkushood ja minestamine sama tavalised nagu tantsijate pisitraumad. Pidu kestab pikalt – tark tantsija, laulja ja külaline teab, kuidas ennast hoida.
Seitse toiduainet, mis soodustavad erektsiooni ja mida erektsioonihäirete korral vältida
Erektsioonihäired võivad esineda erineval raskusastmel ja kujul, olles paljude meeste murekohaks. Ja kuigi erektsioonihäiretega toimetulekuks on olemas tõhusad ravimeetodid, saab ka igapäevaste toiduvalikutega üht-teist ära teha. Mida süüa rohkem, mida vähem?
Mõne inimese higi lõhnab eriti halvasti. Mis soodustab ebameeldivat kehalõhna ja kuidas sellest vabaneda?
Kellel poleks juhtunud, et ootamatult täiesti sobimatus kohas ja sobimatul hetkel avastad, et deodorant on alt vedanud ja kaenlaalustest hoovab reetlikku lufti. Või ehk oled sattunud spordisaalis olukorda, kus püüad pinnapealsemalt sisse hingata, lootuses kõrval trenni vihtuva inimese higipilve sisse mitte ära lämbuda. Kindlasti oled märganud, et vahel higi niiväga ei lõhnagi, aga teinekord on see tõeliselt ebameeldiv. Miks see nii on – mis põhjustab higi lõhna muutuseid ja miks osadel inimestel on see iseäranis jõle ja kirbe?