Tervis Pluss
Kõik audioartiklid
KUULA | „Olen peas mingid situatsioonid läbi mänginud.“ Pulmaisa Andres Karu päästis halvimast kiire reageerimine
Veebiajakirja Tervis Pluss taskuhäälingusaates käis külas tuntud pulmaisa ja õhtujuht Andres Karu. Mõnusalt humoorikas vestluses tuleb juttu mägironimisest, sõltuvustest ja riskide võtmisest. Saatejuht on Kadi Jaanisoo-Kuld.
„Naised peaksid tingimata lihastrenni tegema, siis on lihtsam rasva põletada!“ Fitnessi maailmameister Esta jõudis jõusaalitreeningute juurde 39-aastaselt
„Lihastrenn on nooruse eliksiir,“ sõnab fitnessi Euroopa ja maailmameister Esta Pilt (59) veendunult. Ta ise on selle veendumuse elav tõestus.
„See uhkustunne oli nii äge! Lõpuks ometi ma ei andnudki alla.“ Kadri ületas ebamugavustunde ja kaotas 25 lisakilo
Üleliigsetest kilodest vabanemine pole alati ainult kilokalorid ja trennitegemine, vaid selle käigus võid avastada ka midagi palju enamat – parema versiooni iseendast! Täpselt nii juhtus retseptide autori ja metsapiknikuid korraldava Kadri Walsbergiga, kes on praeguseks kaotanud 25 üleliigset kilo ja leidnud hea kontakti iseendaga.
Kummutame viis levinud toidumüüti. Kas muna söömine kasvatab lihaseid ja kartulist saab kätte kõik vajalikud köögiviljaportsjonid?
Sageli räägitakse tervislikust toidust, kuid Tervise Arengu Instituudi (TAI) toitumiseksperdi Tagli Pitsi sõnul pole ükski toiduaine tervislik või mittetervislik iseenesest. Süüa võib kõike, kuid mõõdukas koguses ja sageduses ning ei tasu langeda laialt levinud vääruskumuste ohvriks.
Jooksed muudkui vetsu vahet? Sagedase urineerimise korral tuleks arstiga nõu pidada. 10 fakti üliaktiivse põie kohta
Tualetiskäik on loomulik toiming ja eriti palju sellele mõtlema ei pea. Miks aga muutub põis vahel nii aktiivseks, et see igapäevast elu häirima hakkab?
Mida peaksid teadma reisil vajamineva arstiabi kohta?
Eestis ravikindlustatu saab vajaminevat arstiabi ka ajutiselt mõnes teises Euroopa riigis viibides. Selleks tuleb reisile minnes kaasa võtta isiklik Euroopa ravikindlustuskaart, ütleb Tervisekassa Euroopa Liidu teenuste juht Tiina Toming.
Brigitte Susanne Hunt avaldab enda tervisetõed ja väikesed patud: las mu sisemine viieaastane naudib!
„Kaalutõus ja paistes nägu näitavad mulle, kui olen enda vastu olnud ebaõiglane,“ toob meelelahutaja Brigitte Susanne Hunt esile oma tervisega seotud õppetunni. Ta usub, et inimene on see, mida tarbib. Siinkohal on oluline ümbritseda ennast ka õigete inimestega. Kuidas aga Brigitte stressi maandab ja mis on tema värskeim tervisevaimustus?
„Kuni sina ennast vihkad, teenib keegi teine selle pealt raha.“ Endine Miss Estonia Madli Vilsar on terve elu kehakaaluga maadelnud, kuid teab täna rahulolu saladust
Tihti kuuleme naisi rääkimas, et nad ei ole oma kaaluga rahul või lemmikpüksid ei istu enam nii hästi kui varem. Tegemist on ühiskonnas tohutult võimsa probleemiga ja kehakaalu näol on naiste maailmas tegemist ühe tõsisema igapäevase vaenlasega. Kuidas aga oma kehaga rahu teha, ühiskonnanormid kummutada ja ise enda ideaalkaalu defineerida? Oma kaalukõikumise kogemust jagab endine modell, ilmatüdruk ja Miss Estonia 2011 – Madli Vilsar.
Uudne geeniuuring aitab määrata patsiendile kõige täpsemini sobiva ravimi – tõhusam mõju, vähem kõrvaltoimeid
Igasugune meditsiiniline uuring ja analüüs annab personaalset infot inimese tervise kohta, kuid diagnoosi saamise järel lähtutakse haiguse ravimisel sageli standardsetest juhistest, mis määravad, millist ravimit mis koguses tuleb manustada. Ent mitte kõik ei reageeri samale ravimile ja samale annusele sarnaselt, mängu tulevad geneetilised eripärad. Kuidas määrata inimesele just tema eripäradele vastav ja parimat tulemust tagav ravi, on võimalik välja selgitada farmakogeneetilise uuringuga. Mida see uuring endast kujutab ja milliste ravimite ja haiguste puhul abiks on?
Sisuturundus
Kuseteede infektsioonid? Vali uue põlvkonna preparaat PREMIO® Anthocran® Phytosome®
Kuseteede infektsioonid on ühed enim levinud infektsioonid ja nende kordumise vältimine on üks suuremaid väljakutseid kuseteede tervise säilitamisel. Infektsioonid võivad hõlmata lisaks kuseteedele ka eesnääret, põit või neere ning kõige levinumad sümptomid on valulikkus, kipitus- või põletustunne urineerimisel, urineerimise sageduse tõus, valud alakõhus või küljes/seljas.
Koroona või gripp? Apteeker annab nõu, kuidas neid eristada
Paraku ei näita viiruste hooaeg Eestis veel raugemise märke ja ümberringi on palju haigestumisi. Kuidas eristada sarnaste sümptomitega koroonat gripi viirustest ja kellel tasuks ennast vaktsineerida?
TERVISEUUDIS | Kumb info talletamise viis arendab mälu ja õppimisvõimet, kas käsitsi kirjutamine või klaviatuuril tippimine?
Digitaalse valdkonna arenemise tõttu väheneb on käsitsi kirjutamine kiiresti – kasutame suhtlemiseks ja märkmete tegemiseks nutivahendeid ning paberist kalendrid ja konspektivihikud hakkavad minevikku jääma. Nutiseadme klaviatuur on muutunud meie sõrmedele omasemaks kui pastakas või pliiats. Selgub, et see ei ole meie ajule hea.
Insuldi puhul on võidujooks ajaga elu ja surma küsimus. Millest oleneb insuldist taastumise võimalus? Neuroloog selgitab
Insult on maailma terviseorganisatsiooni andmetel südameinfarkti järel maailma teine surmapõhjustaja. Ka Eestis röövib insult sadu elusid aastas. 2022. aastal tabas insult 3095 Eesti inimest, kellest ligi viiendik suri järgnenud kuu jooksul. Neuroloog Inga Kalju selgitab, mida iga inimene peab insuldi kohta teadma, et arstidel oleks võimalik elusid päästa.
Terviserajad ja Guido Kangur kutsuvad: liigume koos 80 000 kilomeetrit vabariigi terviseks! Veeda pidupäeval tund aega värskes õhus
Eesti Terviserajad kutsuvad vabariigi aastapäeva tähistama aktiivse liikumisega. „Vabariigi terviseks!“ liikumisalgatus toimub 23. – 26. veebruaril üle terve Eestimaa.
Soomes levivad kulutulena sügelised. Noored nakatuvad enamasti voodit jagades. Mis haigus see on ja kuidas seda ravida?
„Käed hakkasid hirmsalt sügelema ja tekkisid punnid,“ meenutab sügelisi põdenud Margit. Parasiitnakkus levib nahakontaktiga, nii et lihtne on see saada käteldes, aga ka seksides.
Talumatu pakitsus jalgades ei lase uinuda? Rahutute jalgade sündroom – mis seda põhjustab ja kuidas end ise aidata
Ehk oled sinagi üks neist, kel torkimine, pakitsus ja sipelgate vudin jalgades uinuda ei lase? Rahutute jalgade sündroom piinab meie seast iga kümnendat.
Kas lõplikult kaineks saada või end surnuks juua? Pool elu alkopõrgus veetnud ettevõtja vabanes sõltuvusest ja sellest tekkinud võlgadest
Praeguseks on Kalle olnud kaine 21 ja pool aastat. „Ikka loen neid aastaid, sest see on täiesti teine elu. Aga ka see on minu elu, kui ma jõin,“ tõdeb mees, kellel on selja taga enam kui kaks aastakümmet alkohoolikuna. Oma pikal sõltuvuse teekonnal on ta jõudnud ära käia täiesti põhjas, kuid leidnud ka viisi, kuidas sealt eluga välja tulla.
Sisuturundus
Probleemid liigeste, krooniliste põletike või haigusjärgse taastumisega? Appi tuleb PREMIO®️HydroCurc®️
PREMIO kontseptsioon on uudne, ainulaadne ja teaduspõhine. PREMIO sündis soovist võimaldada sul tutvuda maailma absoluutsesse tippu kuuluvate teaduspõhiste ja tõendatud kliiniliste toimetega preparaatidega ning sind selles valdkonnas harida.
Kui uni on halb, vaata üle oma toitumisharjumused. Proviisor annab nõu, millised levinud toiduained soodustavad uinumist
Unetus on laialt levinud mure. See võib väljenduda uinumisraskuste, katkendliku une, varajase ärkamise või päevase unisusena. Une kvaliteeti mõjutavad stressi kõrval oluliselt ka toitumine ja kasutatavad ravimid.
Teeme selgeks: igal vitamiinil-mineraalainel on parimaks imendumiseks omad nõudmised. Kuidas võtta toidulisandeid õigesti
Vitamiinide ja mineraalainete tarvitamine kütab sageli kirgi ja põhjustab vaidlusi. Ühed on nende poolt, teised vastu ja teatud tingimustel on õigus mõlematel. Kui oled otsustanud oma keha vitamiini- ja mineraalainevaru toidulisanditega täiendada, pead teadma ka õigeid nõkse nende manustamiseks. Juhtnööre jagab proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
Sisuturundus
Probleemid kehakaaluga, kõrgenenud vererõhk ning kolesteroolitase?
PREMIO kontseptsioon on uudne, ainulaadne ja teaduspõhine. PREMIO sündis soovist võimaldada sul tutvuda maailma absoluutsesse tippu kuuluvate teaduspõhiste ning tõendatud kliiniliste toimetega preparaatidega ja sind selles valdkonnas harida.
Tahad vähendada magusa tarbimist ja langetada kaalu? Suhkruvabad magusainetega tooted ei pruugi olla hea valik
Suhkruga liialdamise kahjulikest mõjudest on kuulnud ilmselt kõik. Tihti kiputakse aga arvama, et erinevad suhkruvabad magusained on järelikult parem ja tervislikum alternatiiv, mida suhkru asemel magusa tarbimise vähendamiseks kasutada.
„Kui surm tabab ootamatult, ei teata isegi seda, milline peaks olema matus.“ Olulised teemad, mis tuleks lisaks pärimisele lähedastega läbi rääkida
Peale lähedase surma võib jääda terve rida küsimusi, millest oleks pidanud juba varem rääkima. Kuna tihti seda ei tehta, siis tuleb hiljem koos leinamisega tegeleda asjade korraldamise või halvimal juhul aastatepikkuse pärimisvaidlusega.
ONLINE-INTERVJUU | Hingamisteede viirused on nakkusohtlikud juba enne sümptomite teket. Perearst soovitab, kuidas haiguseid ennetada ja ravida
Laialdaselt on levinud gripp, koroona ja teised viirushaigused. Delfi lugejate küsimustele vastab dr Piret Rospu, Tabasalu perearstikeskuse perearst.
Sisuturundus
PREMIO kontseptsioon ja portfell – uue põlvkonna tipp-preparaadid!
Nüüdisajal on inimestel väga erinevaid terviseprobleeme (südametöö võimekuse vähenemine, põletikud, allergilised reaktsioonid, kroonilised valud, diabeet, osteoartriit, neuroloogilised häired, uinumise või kognitiivse funktsiooni häired).
10 TERVISEKÜSIMUST | Katri Teller: kui füüsiline vorm käest hakkab minema, tean, et esimesena tuleb mul tegeleda hoopis vaimse tervisega
Populaarsete taskuhäälingusaadete looja ja saatejuht Katri Teller ütleb, et üks tema põhilisi tervisega seotud õppetunde on ümbritseda end õigete inimestega.
„Olen kogenud, et kui ma ei pinguta, tuleb kaal ikka väga ruttu tagasi.“ Jüri Ratas avaldab, kuidas ahvatluste kiuste head vormi hoida
„Mitte ainult füüsiliselt pole seis parem, ka mentaalne vorm on tunduvalt tugevam,“ ütleb endine peaminister Jüri Ratas (45) tervislikuma elustiili kiituseks. „Liikumine on nüüd minu igapäevaelu osa ja selle tulemusel on ka mõte tempokam ning meel rõõmsam.“
„Peotäis tablette ja tund aega und. Me oleme sealt välja tulnud.“ Psühholoog Kene Vernik annab lootust, et und on võimalik parandada
Unetusest on saanud moodne epideemia. Kehv uni aga pole mitte lihtsalt viletsasti veedetud aeg, vaid see hakkab kiiresti mõjutama ka päevaseid toimetamisi ja kogu elukvaliteeti – kui öösel tegeled une ootamisega, siis päeval liigud vaevaliselt nagu zombi.
Valgud on keha ehituskivid. Kui palju peaks päevas valku sööma ja mis on veel head valguallikad peale liha ja muna?
Ilmselt oled kuulnud, et liha ja munad on heaks valguallikaks, kuid on rida kasulikke toiduaineid, millega veel oma igapäevast valgunormi rikastada.
Eestlaste suurim tervisemure on väsimus. Mis seda põhjustab ja kuidas väsimusest jagu saada? Arst annab nõu
Väsimusel võib olla erinevaid põhjuseid ning see võib viia mitmete tervisemuredeni. SYNLABi laboriarst dr Anneli Raave-Sepp selgitab, kuidas ära tunda, kas tegemist on ajutise väsimusega või on tegemist probleemiga, mis nõuab rohkem sekkumist.
„Noorem põlvkond on helikobakteriga vähem nakatunud.“ Arst selgitab, miks tuleb nakkuse teel leviv helikobakter kindlasti välja ravida
„Noorem põlvkond on helikobakteriga vähem nakatunud. Mida kõrgem elatustase, seda parem on olukord. Kui Eesti iseseisvus, olime helikobakteri esinemissageduse poolest Pakistani tasemel, nüüd oleme Euroopas,“ ütleb dr Külliki Suurmaa.
„Ei ole õiget ega valet seksi.“ Seksuaalnõustaja purustab vahekorraga seotud müüdid ja avab orgasmi­probleemide põhjuseid
Naise seksuaalsuse ja orgasmidega seostub otsatu hulk müüte ja tabusid, ütleb seksuaalnõustaja Rita Holm. „On üsna tavaline, et naine ei julge isegi tunnistada, et ta tahaks seksi.“
Personaaltreener ei ole mõttetu kulu, vaid hoopis investeering. Miks ja kuidas jõuad treeneriga kiiremini eesmärkideni?
Kui mõelda personaaltreeneritele, kerkivad esmalt silme ette Madonna või Beyoncé, kelle hea vormi „süü“ võib ajada just nende müstiliste tegelaste kaela.
Seksuaalprobleemid muutuvad vanusega. Millises eas naudivad mehed elu parimat seksi, millal naised?
Seksuaalprobleemid võivad esineda igas eas, kuid enamasti on naiste jaoks kõige keerulisemad ajad enne kolmekümnendat ning meestel pärast viiekümnendat eluaastat. See tähendab paljudele paaridele aga seda, et partnerite seksuaalsus ei ole samas rütmis. See on muidugi üldistus ning alati leidub ka mõni erand.
Hiljuti vähidiagnoosi saanud kuningas Charles käis arstil eesnäärme suurenemise pärast. Kuidas eesnäärmevaevuste sümptomid ära tunda?
Buckinghami palee teatas 5. veebruaril, et kuningas Charlesil on diagnoositud vähk. Pressiteates öeldi, et vähk avastati seoses kuninga suurenenud eesnäärme raviga, kuid eesnäärme vähiga tegu ei ole. Ent mida tähendab eesnäärme healoomuline suurenemine ja mis organ see üldse on?
„Ta tahtis, et mul oleks hommikust peale liblikad kõhus.“ Eesti naised meenutavad, milliseid üllatusi on mehed neile teinud
Kas vana kooli romantika on veel elus, kui kohtingud on kolinud Tinderisse ja armumängud leidnud kodu online-maailmas? Valentinipäeva hakul küsisime naistelt, milliseid armsaid üllatusi on mehed neile teinud.
Sisuturundus
Kogemuslugu I Kuidas CBD-kapslid aitasid taastuda reisiväsimusest
Puhkuselt tulemine ja argirutiini naasmine võib mõjuda kehale kurnavalt. Nii juhtub alati ka minuga. Armastan reisida, kuid sageli juhtub nii, et olen reisilt naastes veel rohkem väsinud ja kurnatud, kui olin enne puhkuse algust. Seekord otsustasin proovida midagi uut ja võin öelda, et sain tõesti abi.
Halb hingeõhk: piinlik probleem, millel on tõsised tervisetagajärjed. Kuidas leida üles selle põhjus?
Halb hingeõhk võib mingil eluhetkel kimbutada kõiki inimesi. Ainult hambapesuga sellest lahti ei saa. Selleks tuleb üles leida halva lõhna tekkimise põhjus.
Plaanid esmakohtinguks filmiõhtut? Küsisime filmiässadelt, millised linateosed garanteerivad romantilise meeleolu
Õhtusöök küünlavalgel on ilmselt kõige klassikalisem kohtingu idee, aga kui eelistad pingevabamat tutvumisõhtut, pole miski parem kui ühine filmi vaatamine. Saad vargsi vaadata, kuidas tema vaatab, linaloo valik paneb paika õige meeleolu ja pärast on kohe ka üks turvaline vestlusteema varnast võtta.
Täna on rahvusvaheline kondoomipäev! Need on olulised põhitõed, mille vastu kiputakse kondoome kasutades eksima
Täna, 13. veebruaril tähistatakse üle maailma rahvusvahelist kondoomipäeva, millega tuletatakse meelde, et kondoom on endiselt parim viis kaitsmaks end soovimatu raseduse ja suguhaiguste eest.
Pane kaaslane endasse armuma! Need 36 küsimust loovad juba esimesel kohtingul tõelise sideme. Ka pikaajaline suhe lööb särama
Kõik, kes on kunagi kohtingul käinud, teavad seda ebamugavat kohmetust ja närvisolekut, mis seob keele sõlme või vastupidi, muudab su kontrollimatult patravaks jutuveskiks. „Ta on nii lahe, aga mis mulje mina talle endast jätan?“ pabistad higistavaid peopesi vargsi jakihõlma pühkides. Abielu garanteerivaid trikke ei saa õpetada mitte ükski armuekspert, aga esmakohtumise õnnestumiseks on kullaprooviga suhtlemisnippe terve hulk.
INTERVJUU | Piret Järvis-Milder: see oli tõesti äge ja õpetlik periood minu elus, kuid kindlasti mitte kõige tervislikum
„Ma olen väga suur unistaja,“ tunnistab teleajakirjanik Piret Järvis-Milder. Tema elu võibki tunduda nagu unistus, kus on idülliline lapsepõlv, põnev bändielu ja seiklusrikkad perereisid. Samas on nii mõnigi ilus unistus kildudeks purunenud ja pannud kõiges kahtlema.
Sisuturundus
Kuidas vältida haigestumist viirushaigustesse?
Terviseameti hiljutiste numbrite põhjal võib öelda, et gripi ja SARS-CoV-2 viiruste levik on meil hetkel laialdane. Gripiviirusega seotud haigusjuhtude arv kasvas veebruari alguses 25% võrra*.
„Olen tänu spordile iseendaga rahu teinud.“ Kiusamise kiuste läksid sõbrannad trennisaali ja kaotasid 20 lisakilo
Personaaltreenerid Gerli Kiis (25) ja Ketter Linna (25) on tulnud pika tee, et tunda enese üle uhkust ja õppida sporti armastama, ning soovivad teisigi aidata.
Kinni või lahti, gaasid, kõrvetised, valu – sada häda kõhuga! Gastroenteroloog selgitab, mis on mis ja mida teha
Seletamatu kõhuvalu, gaasid ja muud seedehäired kimbutavad paljusid. Kui vaevused püsivad, tuleb valehäbi maha suruda ja abi otsida, sõnab Ida-Tallinna keskhaigla gastroenteroloog Anastassia Nedbalskaja.
Potentsitablett pole ainus abiline erektsioonihäirete vastu. Viis nippi, mis aitavad mehelikku toonust tublisti turgutada
Vanuse lisandumine ei ole põhjus, et voodielu peaks hakkama kolletuma. Vastupidi, paljud mehed naudivad reibast seksielu, olles ületanud 70. eluaasta künnise.
KUULA | Kui unistused purunevad. Piret Järvis-Milder: mind on see praktika palju aidanud, ka väga rasketel hetkedel
Tervis Pluss podcastis on külas teleajakirjanik Piret Järvis-Milder. Kuulajatega jagab ta oma kogemusi tormilisest tuuritamisest Vanilla Ninjaga, illusioonide purunemisest emaks saamisel ja suurtest unistustest. Vestlust juhib Kadi Jaanisoo-Kuld.
NAISTELE | Su kallim on ükskõikseks muutunud? Aita mehel leida oma mojo! Kavalad nipid, kuidas oma armsam voodisse saada
Naised vahel kurdavad, et nende mehed ei soovi seksida. Meestele on see ka piinlik teema — mis mõttes, mees ei taha seksida! Kuid ka meestel puudub vahel seksisoov ja põhjused on sageli kinni naise käitumises või iseenda eluviisis. Mida teha, et voodirõõmud ei jääks vaid unistuseks?
Kuumahood ei pruugi üldse olla seotud menopausiga. 9 põhjust, mis neid veel võivad tekitada
Kui mõtled kuumahoogude peale, siis tuleb silme ette tõenäoliselt higist tilkuv naine, kes istub tuult lehvitades akna all või ventilaatori juures. Kui arvestada, et kuumahood on üleminekueas naiste suurimaid muresid, siis pole selline ettekujutus üldsegi mitte vale — naised teevad kõik selleks, et kuumahoo tulles oleks neil kergem olla. Kuid uuringutest on selgunud, et kuumahood võivad esinenad ükskõik mis eas, ning ei pruugi olla seotud menopausiga, vaid hoopis muude terviseseisunditega.
Vägivald hiilib paarisuhtesse salamisi. Kuidas lähisuhtevägivalda võimalikult varakult märgata?
Vägivald eskaleerub suhtes sageli ajaga. Seetõttu on oluline seda märgata võimalikult varakult. Mida pikemalt vägivaldses suhtes olla, seda keerulisem võib olla ka sellest väljuda. Väheneda võib usk nii iseendasse, paremasse tulevikku kui ka võimalus oma muret jagada.