Tervis Pluss
Kõik audioartiklid
Sisuturundus
Uudne abi uinumisraskuste ja unehäirete korral: Nervostrong Sleep Formula
Uinumisraskused ja unehäired on sageli tingitud ärevusest, pingetest ja stressist, mis takistavad sügavat ja rahulikku und. Apteegist saab retseptivabal osta erinevaid melatoniini sisaldavaid tooteid. Paraku aitavad tavalised melatoniini sisaldavad preparaadid küll kiiremini uinuda, kuid ei toeta rahulikku ja sügavat und kogu ööks.
Trenn, mis põletab rasva ka puhkeasendis? Siin on 5 harjutust, mis toovad püsiva kaalukaotuse
Kui varem peeti kardiotrenni parimaks viisiks, kuidas lisakilodest vabaneda, siis püsiva kaalulangetuse saavutamiseks soovitavad eksperdid teha regulaarselt ka jõutrenni. Millised harjutused viivad eesmärkideni kõige kiiremini?
Kas mehe armuavaldust võib ikka uskuda? Teadlased selgitavad, miks mehed armuvad kiiremini ja väljendavad seda varem kui naised
On laialt levinud eksiarvamus, et just naised on need, kes tavaliselt suhte arengut armastuse deklareerimisega forsseerivad või kibelevad armuasjade loomulikku kulgemist ära ootamata pinnima meest küsimusega „kas sa armastad mind?“ või „kuhu see suhe viib?“. Uuringud näitavad sootuks teistsugust pilti.
KUULA | Vanemad ei oska oma lapsi toetada: pereprobleemid jõuavad ka spordiväljakule
Milline on hea treener? Kuidas toetada lapsi spordis nii, et nende areng ja heaolu oleks alati esikohal? Eesti Jalgpalli Liidu laste turvalisuse ja heaolu programmi juht Juta Petersoo avab Tervis Plussi taskuhäälingusaates laste- ja noortespordi telgitaguseid.
Säärel ämblikuvõrguna laiuvad veresooned on ohumärk tervisprobleemist. Kuidas ennetada kroonilist veenipuudulikkust ja selle tüsistusi?
Kui säärte veresooned on laienenud pea sõrmejämeduseks või meenutavad sinist ämblikuvõrku, säär paistetab ja punetab, on need ohumärgid, mis viitavad kroonilisele veenipuudulikkusele. See aga võib olla sissejuhatus venoosse haavandi tekkele, mis on inimese jaoks pikaajaline ja elukorraldust häiriv probleem. Kuidas sellist muret ennetada ja vajadusel ravida?
Tugev peavalu või kõrge palavik? Siit saad kiirelt vastuse, millal pöörduda EMOsse
Enam kui kaks kolmandikku EMOsse tulijaist hindab oma muret üle, võttes samal ajal tähelepanu ära mõnelt raskemalt juhtumilt. Millal siis ikkagi EMOsse tulla, küsida nõu perearstikeskusest või jääda kodusele ravile? Tervis Pluss koostas lihtsa testi, mis aitab kätte anda juhtlõnga, kuhu millise valuga pöörduda.
ARST VASTAB | Palavik: kuidas annustada lapsele palavikualandajat õigesti?
Sage viga, mida lapsevanemad viirushaigusesse nakatunud ja palavikus väikelaste puhul teevad on see, et ei osata õigesti doseerida palavikualandajat. Nõu annab Tallinna lastehaigla pediaatriakliiniku arst Reet Raukas.
„Põhikool oli minu jaoks ränk. Ma ei sobitunud kuhugi, tundsin end veidra friigina.“ Kuulsused, kes pistavad rinda ATH-ga
Aktiivsus- ja tähelepanuhäire on neurobioloogiline eripära, mida muuhulgas iseloomustab impulsiivsus, hüperaktiivsus, keskendumisraskused, ajapimedus, organiseerimisraskused ja kalduvus ülesandeid viimasele hetkele jätta. ATH sümptomid avalduvad lapsepõlves, kuid võivad jääda püsima ka täiskasvanuna. Kuigi neid sümptomeid on mõnikord raske hallata, tõestavad paljud kuulsad ATHga inimesed, et sellest seisundist hoolimata on võimalik elada edukat, loomingulist ja rahuldust pakkuvat elu, ning julgustavad seda eripära mitte häbenema.
Menopaus ei ole haigus, mille tõttu elu seisma jääb. Egle Nabi selgitab, mida teha, et elukvaliteet üleminekueas ei langeks
Alates 30. eluaastast kaotame iga 10 aastaga 3-8 protsenti oma lihasmassist. Ainevahetus kipub menopausile lähemale jõudes aeglustuma ja nii kogunevad lisakilod kergemini. 30aastaselt tundub see nagu kauge ja võõras tulevik, aga oma keha vajaduste eest tuleks hoolitsema hakata ammu enne, kui jama käes. Pikaaegne fitnessitreener ning Eesti esimene Women’s Coaching Specialist, 35+ naiste treenimise coach Egle Nabi räägib, mida teha, et elukvaliteet perimenopausi ja menopausi järel ei langeks.
TEST MEESTELE | Kui tervislik on sinu eluviis?
November on pühendatud meeste tervisele, et suurendada teadlikkust meeste terviseprobleemidest ja juhtida tähelepanu nende ennetamisele. Hea mees, kui tervislik on sinu eluviis? Tee test ja saad teada!
Kristel Leif võitleb haruldase silmavähiga: paar aastat tagasi oleks see olnud kindel surmaotsus
Kristel Leifil (36) avastati selle aasta veebruaris agressiivne vähkkasvaja – silmasisene melanoom. Kuigi juulis haige silm eemaldati, on nüüd siirded jõudnud maksa. „Üleilmse statistika järgi elab sellise diagnoosiga patsientidest kauem kui aasta vaid 5%,“ ütleb ta. Väga haruldasele haigusele ravivõimalusi napib – lähim asub Rootsis, kuhu tuleb minna omal kulul.
Nohu võib tuua ka tõsisemad tüsistused. Proviisor selgitab, mis on parim relv tülika ninakinnisuse vastu
Nohu, tuntud ka kui ninaneelupõletik, on sageli viiruslik nakkus, mis tabab täiskasvanuid aastas 2–3 korda ja lapsi veelgi sagedamini. Kuigi nohu ravida pole võimalik, saab erinevate vahenditega oluliselt leevendada kinnist ja tilkuvat nina. Proviisor Triinu Entsik-Grünberg jagab tõhusad nipid ja soovitused, kuidas nohu vaevusi vähendada, enesetunnet parandada ja vältida ohtlikke tüsistusi.
Eesti mehed elavad tervena vaid ligi 58 aastat: arst toob välja 5 olulist tervisenäitajat, mida iga mees peaks kontrollima
Eesti mehed elavad tervena vaid ligi 78% oma elust, jäädes paari-kolme aastaga alla ka Euroopa keskmisele. Kui naiste seas on levinud teadmine, et kord aastas võiks käia arsti juures, siis meeste puhul on teadlikkus ja käitumisharjumused tervisekontrolli osas väiksemad. SYNLAB Eesti laboriarst dr Jüri Laasik toob välja tervisenäitajad, millele mehed peaksid tähelepanu pöörama.
Mis põhjustab meeste kiilanemist ja kas seda on võimalik peatada?
Varajane kiilanemine meestel on laialt levinud probleem. Kiilanemist võivad põhjustada vale toitumine, stress või ravimid, aga ka geneetilised tegurid. Kuigi kiilanemist ei saa täielikult vältida, siis õigeagne ravi aitab seda vähendada. Südameapteegi proviisor Elen Nikker annab nõu.
Sisuturundus
Kolesterool, veresuhkur, metaboolne tervis. Uus tipp-preparaat PREMIO portfellis on sulle!
PREMIO kontseptsioon on uudne, ainulaadne ja teaduspõhine. PREMIO sündis soovist võimaldada sul tutvuda maailma absoluutsesse tippu kuuluvate teaduspõhiste ning tõendatud kliiniliste toimetega preparaatidega, sind selles valdkonnas harida.
Valehäbi tõttu lastakse terviseprobleemil liiga kaugele areneda. 5 levinud põhjust, miks mehed pöörduvad uroloogi poole
Uroloogi poole kardetakse tihti pöörduda, sest intiimsete kaebuste tõttu tuntakse piinlikkust või häbitunnet. Teinekord on põhjuseks ka sõpradelt-tuttavatelt kuuldud hirmujutud, mille tõttu otsustatakse pigem kannatada kui uroloogi vastuvõtule minna. Pole ka harukordne, et vastuvõtule jõutakse probleemiga, millel on lastud liiga kaugele areneda.
Miks hakkavad nina- ja kõrvakarvad vanemas eas välja turritama? Miks ei tasu neid pintsettidega eemaldada?
Karvade kasv nina- ja kõrvaavades võib tunduda kummaline, eriti kui need vanusega sõõrmetest ja kuulmekäigust välja turritama hakkavad. Mureks põhjust pole, tegu on normaalse nähtusega ning karvadel on neis paigus oma oluline roll täita. Mõistagi ei pruugi see olla plusspunkt välimusele ja on loomulik tahta neist vabaneda. Kuidas nina- ja kõrvakarvu õigesti eemaldada?
ARST SELGITAB | 2. tüüpi diabeet on suuresti ennetatav. Kas elustiiliga on võimalik väljakujunenud haigust kontrolli all hoida?
Eestis diagnoositakse igal aastal ligikaudu 5600 uut 2. tüüpi diabeedi juhtu ja diabeeti põeb iga kuueteistkümnes inimene. Tegu on elustiilihaigusega, millele on küll geneetiline eelsoodumus, aga mis on tervisliku toitumise ja regulaarse liikumisega suuresti ennetatav. Tervisekassa usaldusarst Liina Vassil selgitab, kuidas juba välja kujunenud haigust kontrolli all hoida.
Kuiv ja kinnine köha võib muuta ööd unetuks. Proviisori soovitused sümptomite leevendamiseks
Viirushaigusega kaasnev kuiv ja kinnine köha võib olla kurnav, muutes ööd unetuks ja hingamise raskeks. Haiguse edenedes võib köha muutuda lahtisemaks, kuid see ei muutu alati kergemaks. Proviisor Triinu Entsik-Grünberg nõuandeid, kuidas köha sümptomeid leevendada.
Sisuturundus
Tunne köhaliike, et leida kohe kiire ja tõhus ravi!
Kas teadsid, et peaaegu 70%-l inimestest esineb köha vähemalt kord aastas? Seepärast on äärmiselt oluline tunda köha erinevaid liike. Vaid nii saad kiirelt leida köhale õiget liiki ravi.
Kas usaldad oma eksi? TAI kutsub seksuaalsel teel levivate haiguste suhtes testima
18.–25. novembrini toimub üleeuroopaline HIV testimisnädal. Aktsiooni eesmärk on tõsta teadlikkust HIV ja teiste seksuaalsel teel levivate infektsioonide (STLI) testimise olulisusest ning tuletada meelde, et testimine on seksuaalselt aktiivsete inimeste tervisliku eluviisi loomulik ja tavapärane osa.
„Naised peaksid tingimata lihastrenni tegema, siis on lihtsam rasva põletada!“ Fitnessi maailmameister Esta jõudis jõusaalitreeningute juurde 39-aastaselt
„Lihastrenn on nooruse eliksiir,“ sõnab fitnessi Euroopa ja maailmameister Esta Pilt (59) veendunult. Ta ise on selle veendumuse elav tõestus.
Kui palju liha on tervisele ohutu süüa? Milliseid tooteid peaks sootuks vältima?
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) uuringud näitavad, et töödeldud liha võib suurendada vähiriski ning ka punane liha võib olla tervisele kahjulik. Samas leidub lihas rohkelt inimesele vajalikke toitaineid. Kas ja millises koguses võiks liha olla osa tervislikust ja täisväärtuslikust menüüst või peaksime hakkama vaatama alternatiivide poole?
Miks on REM-uni organismile väga vajalik ja kuidas seda rohkem saada?
Me ei pruugi oma unenägudest mõelda rohkem, kui vaid mõnikord pead murda, mida see või teine unes nähtud kummaline stsenaarium tähendada võiks. Unenäod pole aga sugugi aju veider öine meelelahutus, vaid väga tähtis osa unefaasist, mida tuntakse REM-une nime all. Kuigi kõik unefaasid on vajalikud ja olulised, mängib REM-uni aju tervise ja funktsioonide vaates võtmerolli.
Kui suur on sinu ohtliku kukkumise risk? Hinda oma lihaskonna seisundit lihtsa tasakaalu testiga. Soovitused, kuidas parandada tasakaalu
Tasakaal on üks oluline näitaja, mis võib anda aimu inimese oodatavast elueast ja tervelt elatud aastatest. Vanusega hakkavad nii lihasmass kui ka tasakaal paratamatult vähenema. Nii suureneb aga kukkumise ja sellest tingitud vigastuste oht. Selleks, et hinnata kukkumisriski, on teadlased välja töötanud uue lihtsa testi.
Teise jutule vahelesegamine, suhtluse eiramine? 9 toksilist suhtlemisharjumust ja soovitused, kuidas neist vabaneda
Suhtlusoskused tulevad enamasti kaasa meie perekonnast. Kuna peame oma suhtlusviisi normaalseks, siis me ei pruugigi märgata, kui see teisi häirib. Kindlasti tead kedagi, kes jututeemad monopoliseerib, üritab oma lugudega teisi üle trumbata või lihtsalt vaikib, kui talle midagi ei sobi. Kuidas on sinuga, kas oled märganud enda juures mõnda suhtlemisharjumust, mis tegelikult sulle kuidagi kasuks ei tule?
Uroloog: meestel veab, neil aitab eesnäärme vähiriski tuvastada spetsiaalne analüüs. Mis on eesnäärmevähi riskifaktorid?
Eesnäärmevähk on enamlevinud vähipaige meestel, mis areneb tavaliselt aeglaselt ja märkamatult. Sümptomid on analoogsed, nagu eesnäärme healoomulise suurenemise ja eesnäärmepõletiku korral. Eesnäärmevähist räägib lähemalt Medicumi uroloog dr Leonhard Kukk.
Millises eluetapis on oluline meestearsti külastada ka siis, kui kaebusi pole? Arst selgitab
Novembrikuu on pühendatud meeste tervisele, mille eesmärk on suurendada teadlikkust meeste terviseprobleemidest ja juhtida tähelepanu nende ennetamisele. Meeste tervise toetamiseks on oluline järgida pealtnäha lihtsat valemit, mis hõlmab endas tervislikku toitumist, regulaarset füüsilist aktiivsust, tasakaalu töö- ja puhkeaja vahel, tugevat sotsiaalset võrgustikku ning armastavat paarisuhet. Aga miks seda valemit nii keeruline rakendada on?
Unustamine segab igapäevaelu? Arst selgitab, mis on ohumärgid. Praktilised soovitused kuidas mälumuredega toime tulla
Mälu on informatsiooni töötlemise süsteem, mille peamised ülesanded on info salvestamine, säilitamine ja taasesitamine erinevatel ajahetkedel. Kui mõni neist protsessidest enam endisel moel ei tööta, ilmnevadki mäluhäired. Aeg-ajalt midagi ära unustada on täiesti normaalne, kuidas aga aru saada, et unustamisi on liiga palju ja millised on teised vanemaealiste mäluprobleemid?
„See oli üks pidev okse- ja palavikuralli!“ Gripp niitis jalust kogu pere, nelja-aastase tütretirtsu seisund muutus aga ohtlikuks
Eelmisel viirushooajal haigestus Eestis grippi ligikaudu 35 000 inimest, kellest üle 1500 vajas haiglaravi. Gripi tüsistustesse suri enam kui 100 inimest. Nende arvude taga on palju lugusid peredest, kes on pidanud läbi elama hirmu ja südamevalu. Portugalis elav neljalapseline Eesti pere elas kaks aastat tagasi novembri hakul läbi ehmatava gripikogemuse, kui 4-aastase tütre seisund muutus eluohtlikuks. Riburadapidi haigestusid ka ema-isa ja teised kolm last. Gripivaevad olid nii rängad, et noored vanemad arutasid läbi, mis saab siis, kui nad tõvest eluga ei pääse. Oma lugu jagab Hetlin Villak-Niinepuu. Mida iga pere gripi kohta teadma peab ning milliseid vigu sageli tehakse, selgitab pediaater dr Reet Raukas.
Kas norskamine on kahjutu? Tähendab see kindlasti uneapnoed? Lükkame ümber 10 norskamisega seotud müüti
Norskamine on igapäevane tegevus, ülemiste hingamisteede põhjustatud vali heli, mis esineb peamiselt sissehingamisfaasis une ajal. Kõik inimesed, nii lapsed kui ka täiskasvanud, norskavad vahel, siiski sagedamini teevad seda kesk- või vanemaealised ülekaalulised mehed. Seda, millised on norskamise kohta käivad levinud müüdid ja valearusaamad, selgitab Confido kopsuarst, unearst ja unemeditsiini ekspert dr Erve Sõõru.
Kõrge kolesteroolitase on üks südame- ja veresoonkonnahaiguste riskitegur. Kuidas vere kolesteroolitaset alandada?
Üheks oluliseks südame- ja veresoonkonnahaiguste tekke riskiteguriks on kõrge kolesteroolitase, mis on Eesti meditsiinilabori andmetel normist väljas üle poole Eesti inimestest. Eksperdid annavad nõu, kuidas hoida kolesteroolitase alla 5 mmol/L ja hoida südame tervist.
TERVISENIPID | 10 looduslikku viisi, kuidas kodus kurguvalu leevendada
Valutav kurk võib olla viirushaiguse esimeseks tunnuseks, märk koormatud häälepaeltest või hoopis mõnest tõsisemast haigusest. Mõnel juhul on vajalik arsti poole pöördumine, kuid esmalt võiksid proovida kurguvalu leevendada koduste meetoditega.
Vähene empaatia ja anonüümsuse tunne? Psühholoog selgitab, miks julgevad inimesed end veebikeskkonnas nii julgelt välja elada
Tänapäeval on suur osa suhtlusest kolinud virtuaalmaailma ja meie igapäevased lahutamatud kaaslased on sotsiaalmeedia, erinevad internetifoorumid ja kommentaariumid. Pahatihti julgetakse aga sellises avalikus keskkonnas oma frustratsiooni ja viha välja elada üpris vabalt, sageli ka oma nime alt. Miks see nii on ja kuidas seda kontrollida, räägib Confido kliiniline psühholoog Siim Jakobsoo.
Kuidas rauapuudus ära tunda ja selle varu taastada? Proviisor annab nõu
Proviisor Triinu Entsik-Grünberg selgitab detailselt, millest rauavaegusaneemia võib tekkida, kellel on suurem risk selle tekkeks, milliseid tõsiseid vaevusi aneemia põhjustab ning kuidas teha õigesti rauapreparaadi kuuri.
Mis on päriselt oluline? Arnold Schwarzenegger õpetab, kuidas mitte sotsiaalmeedia tervisetrendide küüsi langeda
Arnold Schwarzenegger usub, et inimesed otsivad pidevalt oma tervise edendamiseks uusi asju, ilma et nad oleksid endale põhiasjad selgeks teinud. Milline on tervise ja heaolu vundament, millele tuleks esmajärjekorras keskenduda?
Sinu rahulikku ööund rikuvad hirmuunenäod? 9 võimalikku põhjust, mis nende teket soodustavad
Vahel juhtub, et ärkad keset ööd võpatusega ja higisena üles, sest unenäos üritas sind keegi tappa, kukkusid suurelt kõrguselt alla või juhtus midagi muud koletut.
Mitu muna võiks päevas süüa ja kui palju kartuleid nädalas? Kummutame viis levinud toidumüüti
Sageli räägitakse tervislikust toidust, kuid Tervise Arengu Instituudi (TAI) toitumiseksperdi Tagli Pitsi sõnul pole ükski toiduaine tervislik või mittetervislik iseenesest. Süüa võib kõike, kuid mõõdukas koguses ja sageduses ning ei tasu langeda laialt levinud vääruskumuste ohvriks.
Miks tekib halb hingeõhk ja kuidas hambaid hooldada, et seda vältida? Spetsialist selgitab
Halitoos tähendab halba hingeõhku. See tuleneb kreeka keelest, kus „halitus“ tähendab hingamist ja „osis“ tähendab ebanormaalsust või haigust.
Sisuturundus
Kuidas korrastada seedimist uudse probiootilise tootega Biroxia?
Probiootilised seedimist korrastavad Biroxia kapslid on olnud Eestis saadaval juba poolteist aastat. Selle aja jooksul on esimene biokile-probiootikum kogunud populaarsust ja leidnud paljude kasutajate poolehoiu. Biroxia kasutajatelt on tulnud mitmeid korduvaid küsimusi nii toote enda kui ka selle kasutamise kohta. Siit leiad vastused kõige sagedamini esitatud küsimustele.
„Sellest ajast alates on iga mu päev olnud õnnelikum.“ 12 kuulsat meest, kes viskasid alkoholi oma elust välja
Räppar Tyler, the Creator rääkis ajakirjale Fantastic Man antud intervjuus, miks ta alkoholi ei joo. „Ma lihtsalt ei taha juua. Ma tean, et ma ei taha olla see purjus tegelane. Tahan olla hoopis too lahe tüüp, kes teeb krossi-rattaga hüppeid. Ma pole kunagi näinud, et keegi vaataks mingit maani täis jorssi ja ütleks: „Kurat, ma tahan ka selline olla!““
Hambaarst selgitab: miks on vaja puuduvad hambad asendada?
Uue inimesega kohtudes on naeratus üks esimesi asju, mida märgatakse. Hammaste kaotus ei mõjuta ainult naeratust ja välimust, vaid võib kaasa tuua ka muid probleeme, mille vältimiseks on oluline puuduolev hammas või hambad võimalikult kiiresti asendada. Hambaarst dr Estelle Miller selgitab miks ja kuidas puuduv hammas asendada.
Treenid tublisti oma keha, aga kas tead, kuidas ka aju kõrge eani vormis hoida? 10 ideed igapäevaseks ajutrenniks
Nii nagu lihast peab jõu säilitamiseks regulaarselt koormama, vajab toonuse hoidmiseks treenimist ka aju. Ajutrenn toetub kahele põhimõttele: mitmekesisus ja uudishimu.
Tehnopoli tervisetehnoloogia valdkonna juht valiti ainsa eestlasena WHO nõuandvasse kogusse
Tehnopoli tervisetehnoloogia valdkonnajuht Merilin Varsamaa valiti Eestist ainsa valdkondliku eksperdina Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) rahvatervise innovatsiooni nõuandvasse kogusse. Kokku valiti nõuandvasse kogusse 15 oma valdkonna tipptegijat üle maailma.
Ära lase endaga manipuleerida! Siin on viis võimalust, kuidas gaasikeeraja paika panna ja end emotsionaalsest vägivallast päästa
Gaslighting ehk gaasikeeramine on suhtluses kasutatav manipuleerimisviis ja emotsionaalne vägivald, millega pannakse teine inimene iseendas, oma hinnangutes ja reaalsustajus kahtlema. Raskematel juhtudel ka iseenda vaimses seisundis.
Sisuturundus
Vertiigo ehk peapööritus. Kuidas seda ravitakse?
Hetk, kui maailm näib sinu ümber ringi käivat, võib saabuda ootamatult. Loe, mida see võib tähendada ja kuidas saada taas tagasi tasakaal.
„Pärast karjumist ütles ema, et loodetavasti olen rahul, et sain ta endast välja ajada ja tema tervist hävitada.“ Kogemus vihaprobleemiga emaga
Üks kirjanik on öelnud, et kõik perekonnad on õnnelikud ühtemoodi ja õnnetud isemoodi. Leppida võib ka millegi vahepealsega, aga mõnikord on hoopis nii, et rahu ei saabugi enne, kui laps on kodust välja kolinud. Kristel (29) jagab oma kogemusest kasvamisest emaga, kelle meeleolu ja emotsioonid domineerisid igal argi- ja tähtpäeval tema elu.
Kas kardiotrenniga kaob rasva kõrval ka lihasmass? Treener purustab meeste suurimad jõusaalihirmud
Jõutrenn on üks parimaid mooduseid oma keha ja tervise eest hoolt kanda. Ka unistuste vormini jõuab ekspertide sõnul kõige kiiremini just raskuste tõstmisega. Ometi võime teinekord trennis oma arengule enesele märkamatult pidurit tõmmata. Rühmatreener Keio Korbe selgitab, millega eksivad jõusaalis kõige sagedamini just mehed.
Tunnused, mis viitavad algavale dementsusele. Varakult diagnoosimine aitab sümptomite süvenemist pidurdada
Dementsust peetakse küll eakamate haiguseks, kuid vahel võib see tabada inimest isegi 50. eluaastatel. Seda vaevalist, kurnavat ja ravimatut haigust on oluline varakult diagnoosida, et sümptomite süvenemist pidurdada ja haige elukvaliteeti parandada.
„Kui vaatad ülekaalulist meest, on esimene küsimus, kui palju ta enda jaoks teeb.“ Heiki Nabi annab soovituse halbade harjumuste vastu
„Kui vaadata mehi veekeskustes ja spaades, näeme ikka väga palju ülekaalu,“ ütleb Kreeka-Rooma maadluse kahekordne maailmameister Heiki Nabi. Tal tekib kohe küsimus, kui palju mees sellisel juhul enda tervise jaoks teeb, palju päevas liigub ja kas üldse liigub. Ometi saab enda tervise jaoks palju ära teha.