Tervis Pluss
Kõik audioartiklid
„Seal kõndides mõtlesin küll, et pagan, see ei saa olla Eestis!“ Rännumees Lemo avaldab erilised kohad, kus Maarjamaal matkata
„Eesti avastamiseks ongi parim võimalus jalgsi matkamine või mõne põneva veesõidukiga lainete peal kulgemine – see võimaldab loodust tajuda ja inimestega rääkimiseks päriselt aega võtta,“ ütleb Laur Leho Kaljumets. Tema teleekraanile jõudnud rändamised pakuvad inspiratsiooni ja julgustavad Eestimaad uurima.
Kas läheksid sellise mehega kohtingule? 10 levinud asja, mis ajavad naised närvi
Tänapäeval leiab sotsiaalmeediast hulganisti õpetusi ja nippe, kuidas naistele meeldida ja kohtingumaailmas läbi lüüa. Sageli räägivad erinevatest allikatest tulnud soovitused üksteisele vastu ja lõpuks ei teagi täpselt, mis naistele meeldib ja mis mitte. Kindlam on loetleda need teguviisid, mis tõrjuvad naised eemale ning mida võiks tutvuste loomisel kindlasti vältida.
Salatisegu ja kiletatud kurk otse söögilauale? Stopp! Toiduhügieeni professor selgitab, millega riskid
Pakendatud salatisegud on mugav lahendus, kuidas tervislik salat vähese vaevaga toidulauale panna. Kas salatisegusid tuleks hoolimata pakendamisest siiski pesta ja kuidas seda õigesti teha?
Kust läheb piir, milline halb käitumine on inimlik ja milline märk millestki pahaendelisemast? Psühhopaatliku kalduvuse 8 tunnusjoont
Psühhopaatia ei ole tegelikult omaette psühhiaatriline häire, vaid seda käsitletakse kui antisotsiaalse isiksusehäire alatüüpi. Ent see, mida me tavakeeles nimetame psühhopaatiaks, viitab ühele niinimetatud tumeda triaadi isiksustest. Alati polegi tegu puhtakujulise psühhopaatiaga vaid pelgalt kalduvustega. Millest ära tunda psühhopaatlikke kalduvusi endas?
Geeniportaalis uudistajate hulgas on nii elevust kui pettumust. Kas oled ka 2,2% neandertallane, kel on soodumus diabeediks?
Alates sellest nädalast saavad oma geenid teadusele annetanud inimesed MinuGeenivaramu portaali kaudu personaalset teavet haiguste geneetilise eelsoodumuse, ravimite sobivuse ja enda päritolu kohta. Saadud info on tekitanud nii elevust kui ka pettumust.
Kiireim tee tugevate kõhulihasteni. Need viis tõhusat harjutust võtavad vaid mõne minuti sinu trennist
Tugevad ja treenitud kerelihased parandavad üleüldist sooritust mis iganes trennis või füüsilise tegevuse puhul. Samas jääb kõhulihaste treenimine sageli trenni lõppu, mil inimene on juba väsinud. Tegelikult ei pea kõhulihaste trenn olema keeruline ega võtma ka ülearu palju aega. Õige tehnika puhul piisab vaid viiest minutist tublist pingutusest.
TERVISEUUDIS | Mahukas uuring tõotab leevendust miljonitele rahutute jalgade sündroomi käes kannatavatele inimestele
Cambridge’i ülikooli teadlased osalesid suurimas rahutute jalgade sündroomi uuringus. Nad avastasid geneetilisi seoseid haigusseisundi tekkepõhjustes. See on teave, mis võib aidata välja selgitada, kellel on selle haiguse risk kõige suurem ja millised on võimalikud viisid seni ravimatuks peetud tõve raviks.
Mõnel lähevad juuksed halliks tavapärasest varem. Kas seda saab edasi lükata või tagasi pöörata?
On normaalne, et juuste värv vananedes muutub, ent miks osadel inimestel lähevad juuksed halliks juba noorena? Ja mis veel olulisem küsimus – kas juuste hallinemist on võimalik tagasi pöörata?
„Poolpaljad naised ajavad närvi.“ Jõusaalis treenijad jagavad kogemusi. Kas asi on tõesti nii hull?
Trennis käimine on üks tervisliku eluviisi alustaladest. Kui treenid jõusaalis, tuleb arvestada, et vahel tuleb ikka ette olukordi, mis panevad kulmu kergitama. Uurisime lugejatelt, millised on nende kõige ebameeldivamad kogemused jõusaalis ja selgus, et etteheiteid on omajagu.
ARST SELGITAB | Miks just suvel tekivad migreenihood?
Paljud inimesed ootavad jahedal kevadel või sajusel suveajal pikisilmi, et ilm muutuks. Migreenikutele võib ilmamuutus tähendada aga järjekordset ränka peavaluatakki, sest kuni kolmandik migreenipatsiente on ilmaolude ja eriti nende vaheldumise suhtes tundlikud.
Värske Euroopa meister Johannes Erm: see, mida ma praegu teen, on lapsepõlvest peale olnud minu unistuste töö – olla sportlane
Eesti poolt vaadates on suvise Pariisis toimuva olümpia üks lootusi kümnevõistleja Johannes Erm. „Kuningliku ala“ sportlane läheb juba oma teistele mängudele, tunnistab aga, et on seekord märksa paremas vormis: ettevalmistus sujub, tulemused paranevad, tervis on korras. Isikliku rekordiga 8484 punkti on 26-aastane Erm üks võimalikke medalipretendente, kuid nagu sportlane ka ise ütleb: kümnevõistluse tase pole eales olnud nii tugev. Ootame suve ja hoiame pöidlad peos!
TERVISEUUDIS | Uus meestele mõeldud rasestamisvastane geel osutus oodatust tõhusamaks. Mida arvavad vahendist mehed?
Teadlased on välja töötamas uut rasestumisvastast vahendit, mis on mõeldud kasutamiseks meestele. Senised katsed annavad lootust, et tegemist võib olla tõhusa vahendiga, mis võiks sobida pikaajaliseks kasutamiseks ning näib uuringus osalenud meestele ka meeldivat.
Sisuturundus
Suvised pidustused panevad maksa proovile. Kuidas oma maksa kaitsta?
Peod ja tähistamised koos liigsöömise, rohke alkoholi, nikotiini ning ka valuvaigistitega on maksa jaoks üks tõsisemaid katsumusi. Vähe on teada, et ka mõõdukad alkoholikogused võivad hakata maksa kahjustama. Juba 250 ml veini või paar-kolm pudelit õlut päevas tekitavad maksa ülekoormuse. Loomulikult on maksa tervise seisukohalt oluline ka see, kui sageli alkoholi tarbitakse.
Peapõrutus – kas tead milliste sümptomite suhtes tuleb valvas olla ja millal pöörduda arsti poole?
Küllap on igaüks elu jooksul vähemalt korra pea ära löönud, olgu see kukkumine libedal jalgealusel või liikluses tekkinud trauma. Igasugune löök peapiirkonda peaks aga tegema valvsaks, sest isegi pealtnäha kerge pea ära löömine võib kujuneda tõsiseks õnnetuseks. On olnud küllalt juhtumeid, kus kukkudes saadud peapõrutusega minnakse magama ega ärgata enam. Milliste sümptomite suhtes valvas olla ja mis puhul on vaja kindlasti saada arstide hoole alla?
Ära eksida võib ka kodumetsas. „Mõtlesin juba, kuidas ehitada ööseks onn, ja tänasin ennast, et ikka tikud olin tasku pistnud.“
Suvepuhkuse ajal kutsub loodus paljusid magnetina. Üheks hirmsamaks asjaks, mis metsas või rabas võib juhtuda, peetakse eksimist. Kuigi mõnikord kuuleb suurustamist, kuidas Eesti maastikel ei olegi võimalik ära eksida, siis tegelikult võib korralikult ekselda isegi tuttavas kodumetsas.
Putukahammustuste esmaabi. Arst: Eesti puugid levitavad malaariasarnast viirust
Soojenev kliima, heitlikum temperatuuride vaheldumine ning uute putuka- ja taimeliikide Eestisse levimine toovad Eestisse ka uued tervisega seotud küsimused. Suvise tervisemure puhul piisab enamasti kodusest ravist. Perearsti nõuandetelefoni 1220 arst-nõustaja dr Karina Ivanova selgitab, millal vajab suvine tervisemure aga meditsiinilist tähelepanu.
Selg jälle valutab? Perearstid jagavad soovitusi, kuidas valu leevendada ja ennetada
Pole just kuigi palju inimesi, kes saaksid öelda, et pole kunagi tundnud seljavalu. Hea uudis on aga see, et lõviosa seljavaludest ei ole ohtlikud ja inimene saab end ise koduste võtetega aidata.
Sisuturundus
Probleemid väsimuse, jõuetuse ja/või enneaegse vananemisega?
PREMIO kontseptsioon on uudne, ainulaadne ja teaduspõhine. PREMIO sündis soovist võimaldada sul tutvuda maailma absoluutsesse tippu kuuluvate teaduspõhiste ja tõendatud kliiniliste toimetega preparaatidega ning sind selles valdkonnas harida.
KÜSIMUS EKSPERDILE | Miks ei tohi kasutada säilivusaja ületanud ravimeid?
Aegunud ravimitega tuleb olla ettevaatlik, toonitab perearst Eero Merilind. Säilivusaja ületanud arstimid võivad kaotada oma tõhususe ja mõnel juhul muutuda isegi kahjulikuks.
Uskumatu, aga istumine võib ka kasulik olla! Selleks tuleb eelistada kindlaid istumisasendeid
On selge, et liigne istumine mõjub tervisele kehvasti. Muu hulgas võib terve päev istumine vähendada lihasjõudu ja on seotud ka terviseprobleemidega, näiteks südamehaigustega. Kuid kas kõik istumisasendid on võrdselt kehvad? Tuleb välja, et ei ole.
Levinud nipid marjadelt mustust ja parasiite ei eemalda. Toiduhügieeni professor õpetab, kuidas neid õigesti puhastada
Värskete marjade hooaeg on alanud ja turuletid täis maasikaid, mureleid, mustikaid ja palju teisi kodumaiseid ja välismaised vilju. Võib tunduda ahvatlev turult kaasa haaratud maasikakarbist kohe mõni mari suhu pista, aga tervise huvides tuleks siiski kannatada koduni. Eesti Maaülikooli toiduhügieeni ja rahvatervise professor Mati Roasto selgitab, miks tuleks kõik marjad ja viljad enne söömist üle loputada.
KUULA | Laulja Kalle Sepp maadles lapsepõlves tõsise haigusega: kutsusime neid luuludeks. Tundsin, et polnud nagu oma kehas
Laulja Kalle Sepp lööb oma tervisekaardid lahti Tervis Plussi taskuhäälingusaates. Oma parimas eas mees pole olnud alati nii hea tervise juures kui praegu. Saatejuht Kadi Jaanisoo-Kullaga tulevad jutuks lapsepõlve haigused ja õllearmastus.
„Ma lihtsalt pole suutnud nendega haakuda.“ ATH tõttu on Mariliisil jäänud ka tööalaselt olulisi asju tegemata
Mariliis Pinnil tekkis kahtlus, et tal võib olla aktiivsus- ja tähelepanuhäire, kolm aastat tagasi. Kui teised täiskasvanuna diagnoosi saanud räägivad sellele eelnenud ärevus- või meeleoluhäirest, siis temal polnud neid kunagi olnud. Samas oli mitmeid teisi häirele viitavaid tunnuseid, mida ta tagasi vaadates nägi juba oma lapsepõlves.
Millal tüütu, ent ohutu ohatis, millal raske terviseprobleem. 10 fakti herpeseviiruste kohta
Herpest ehk rahvakeeli ohatist põhjustab viirus, mille teaduslik nimi on Herpes simplex. Kuid herpeseviirus võib olla ka mõne teise ebameeldiva nakkushaiguse põhjustaja.
Lümfisüsteemi tööd soodustavad lihtsad harjumused. Mida peaksid teadma, et olla terve ja särav?
Lümfisüsteem hoolitseb selle eest, et meie keha puhastusprotsessid saaksid toimida, viies kudedest välja jääkaineid. Sellepärast peaksime kõik oma lümfisüsteemi heaolu eest hoolitsema. Just lümfisüsteemile tähelepanu pööramine on ka üks põhjustest, miks Jennifer Anistoni nahk nii hea välja näeb.
„Otsi endale mees, kes on valmis voodis trikke tegema!“ Seksuoloog Liisa Larm annab nõu, kuidas seksist rääkides mitte tülli pöörata
Vahel võib mõni pealtnäha sõbralik vestlus võtta väga ootamatu pöörde. Oma kogemust jagab Kertu, kelle suhe sai otsa vahetult pärast seda, kui naine julges voodis oma soove väljendada. Sertifitseeritud seks-coach, seksuoloog ja seksuaalkoolitaja Liisa Larm räägib, kuidas pidada seesuguseid vestlusi edukalt ja nii, et tulemuseks oleks mõlemale partnerile sobiv lahendus ja mitte lahkuminek.
„Kui laps hakkab kurtma, et pepu enne magamajäämist sügeleb, on teada, et jälle ussid.“ Kuidas hoiduda sooleparasiitidest?
Sooleparasiidid on maamunal eksisteerinud sama kaua kui elu ja nakkuse võib saada üsna lihtsalt, kui süüa toorevõitu saastunud toitu, mitte pesta korralikult käsi ja köögivilju või tegeleda nunnu, kuid parasiitidega nakatunud kiisu või kutsuga. Aeg-ajalt kohtavad arstid hirmsaid lugusid kehast väljuvatest „kõhuussidest“, kuid pigem jäävad sellised lood järjest harvemaks.
Plaanid lennureisi ajal kosutavalt välja magada? See on asi, mis su hea une kindlalt tuksi keerab
Õhkutõus on lõppenud ja piiks turvavöö tablool lubab võtta sisse mugavama asendi. Kraamid välja oma reisipadja, silmamaski ja lased lennusaatjal kallata endale veini. Stopp! Kui sul on plaanis kasutada lennuaega kosutavaks uneks, et maandudes värske ja puhanuna edasi kulgeda, jäta see viimane asi valemist välja. Küsid, miks?
„Ta pettis mind ligi aasta enne kui ära läks!“ Kahe lahutuse lood. Kuidas teha nii, et suhe ei lõppeks elukestva vimmaga?
Peaaegu kõik muinasjutud lõpevad lausega „ja kui nad surnud ei ole, siis elavad nad õnnelikult tänase päevani“. Paraku päriselus asjad nii ei ole ja suurem osa muinasjutuliselt alanud suhteid lõpevad äärmiselt vähemuinasjutuliselt. Kuidas teha nii, et suhte lõpp-punktiks ei jääks eluaeg kestev vimm ning lõputud süüdistused?
„Mind huvitab väga, kuidas tunda ennast võimalikult hästi.“ Saskia Alusalu olulised tervisetõed
„Tervis ei ole lihtsalt haiguse puudumine, vaid see, et tunned ennast oma kehas hästi, sul on elujõudu ja õiged mõtted peas,“ ütleb liikumisele pühendunud ja äsja Tartu ülikoolis füsioteraapiaõpingud lõpetanud Saskia Alusalu.
Mida teha, kui koer hammustas? Millise haavaga tuleb kiirustada EMOsse, millist tohterdada kodus ja mis lugu on teetanusega
Kui koer on hammustanud ja haav on suurem kui üks sentimeeter, tuleks pöörduda lähimasse erakorralise meditsiini vastuvõttu või helistada kiirabisse telefonil 112. Väiksema hammustushaava või hammustusest tekkinud kriimustuse korral tuleks viga saanud koht esimesel võimalusel koduste esmaabivahenditega puhastada.
Kui põrand kaob alt ja pilt läheb eest. Kuidas aidata minestanut, mis minestust põhjustab ja millal on vaja minna kontrolli
Vahel juhtub, et ootamatult läheb silme eest mustaks, jalad muutuvad nõrgaks ning... järgmisel hetkel leiad end pikali maast murelikud kaaslased otsa vaatamas. Vanasti minestasid aadlidaamid õhupuudusest, milles oli süüdi kopse pitsitav korsett. Kuidas minestanut abistada ja mis on minestushoogude peamised põhjused?
Teeme selgeks! Kas Himaalaja sool on tervislikum kui keedusool?
Räägitakse, et keedusoolale võiks eelistada Himaalaja soola. Tuleb aga välja, et koostise poolest on kaks soola väga sarnased, kirjutab Tervise Arengu Instituut.
Kuidas trennimotivatsiooni leida ja hoida? Nõu annab personaaltreener Kaisa Selde
Tahaks trenni teha, aga motivatsioonist jääb kõvasti puudu. Personaaltreener Kaisa Selde räägib, kuidas trennimotivatsiooni leida ja hoida. Üks tema soovitusi on eesmärgid väiksemateks ampsudeks jagada.
Sisuturundus
Soovid suurepärast? See on PREMIO OMEGA-3
Looduslik õige DHA ja EPA vahekord, isoleerimise ja kapseldamise tipp-tehnoloogiatega tagatud ideaalne säilivus ja väga lihtne manustamine.
Aasta õde Ave Vaidla hoole all on onkoloogia patsiendid: minu roll on innustada inimest ravi läbi tegema
Ave Vaidla jaoks oli tänavu aasta õe tiitli saamine sama mis elutööpreemia. Suure pühendumusega õde-nõustaja läheb iga päev rõõmuga tööle, et abistada hematoloogilisi ja onkoloogilisi patsiente, ja seda juba 43. aastat. Tema tihedatesse päevadesse mahuvad nii vastuvõtud ja koolitused kui ka vabatahtlik töö mitmes ühingus ja liidus.
Sisuturundus
Probleemid liigeste, krooniliste põletike või haigusjärgse taastumisega? Appi tuleb PREMIO®️ kurkumiin!
PREMIO kontseptsioon on uudne, ainulaadne ja teaduspõhine. PREMIO sündis soovist võimaldada sul tutvuda maailma absoluutsesse tippu kuuluvate teaduspõhiste ja tõendatud kliiniliste toimetega preparaatidega ning sind selles valdkonnas harida.
Ülipiinlik unehäire, millest keegi ei taha rääkida, ent mis võib rikkuda elu. Millega on tegu ja mida siis teha?
Unes kõndimine ja unes rääkimine on laialt teada unehäired, ent nendega samasse rühma kuulub ka äärmiselt häiriv sekssomnia. Raskematel juhtudel või see häire hävitada suhteid ja mainet ning lausa elu.
KÜSITLUS | Kas hoiad oma nahka päikese eest?
Tänavune varasuvi on hellitanud meid korralike soojakraadide ja päikeseliste päevadega. Nii mõnedki on juba saanud päikeselt valusa naha. Kui teadlik päevitaja oled sina?
Eesti elanike oodatav eluiga oli mullu läbi aegade kõrgeim, tervena elatud aastate arv aga vähenes
Statistikaameti andmetel oli 2023. aastal eestimaalaste oodatav eluiga sünnimomendil 79 aastat. See on läbi aegade kõrgeim tulemus, mis ületab ka teiste Balti riikide näitajaid. Inimeste tervena elatud aastate arv mõnevõrra siiski vähenes.
Kodus mõtled tööst ja tööl ekslevad mõtted kõige muu peale? Spetsialist annab nõu, kuidas keskendumisvõimet parandada
Alustad e-kirja kirjutamist ning korraga tuleb Teamsi või Messengeri teavitus ning asud usinalt sõnumit lugema. Kirja kirjutamine jääb unarusse, olgugi et sellega oli justkui kiire. Paar tundi hiljem avastad end hoopis muudelt tegevustelt, e-kiri on aga endiselt kirjutamata. Tuttav olukord? Andragoog Piret Maiberg-Nõu annab soovitusi, kuidas hoida tähelepanu ülesande juures ning mitte lasta end kõrvalistest asjadest ja hajevil mõtetest eksitada.
SINA KÜSID, EKSPERT VASTAB | Nahaarst lükkab ümber sünnimärkidega seotud müüdid
Sünnimärgid teevad paljudele muret. Tihti põhjusega, sest veerand melanoome areneb just sünnimärgi kohal. Samas võib mõni inetu väljanägemisega nahamoodustis tekitada palju muret, kuid olla täiesti ohutu. Lugejate küsimustele vastab Meliva dermatoveneroloog dr Alina Brokk.
Sisuturundus
Uus ja toimiv leevendus pohmellile. Selgitab apteeker
Enamik neist, kes aeg-ajalt alkoholi tarbivad, on kogenud alkoholist tingitud halba enesetunnet. Loomulikult on häiriv, kui pohmell segab tavapäraseid toimetusi või tuleb järelnähtude tõttu planeeritud tegevused edasi lükata.
„See ei käi nii, et kolm korda hõõrun siit ja siis läheb asjaks!“ Seksuoloog Kristina Birk-Vellemaa paljastab, mis hävitab püsisuhtes kire
Uued suhted algavad sageli tormiliselt ja tohutu elevusega. Mõlemal on liblikad kõhus ja ei jõua ära oodata, mil uuesti üksteist näha saab. Aja pikku harjume aga partneriga ära ja kui unustame argielu kõrval oma suhte eest hoolt kanda, on kirg kiire kaduma. Seksuoloog Kristina Birk-Vellemaa selgitab, kuidas taastada suhtes kirg ja mida teha, et see uuesti kaotsi ei läheks.
Kui pikk treeningpaus on normaalne, et jõunäitajad ei väheneks? 10 põhjust, miks ka suvel treenida
Suvi on ülimõnus aeg – päike, soojad ilmad, puhkus, palju toredaid sündmusi, valged õhtud ning rohkem energiat. Samas on suvekuudega võimalik nullida kõik sügisel ja talvel saavutatud treeningtulemused. Seepärast ei tasu niisama puhkama jääda, vaid mõõdukalt ikka treenida ja liigutada.
Tervisemurede korral on abiks perearsti nõuandetelefon. Millises olukorras tasub helistada?
Saabumas on kauaoodatud puhkused, kuid suvi võib kaasa tuua ka mitmesugused terviseohud. Mis olukorras ja milliste tervisemuredega saab abi perearsti nõuandetelefonilt?
Sisuturundus
Parim D-vitamiin
Kuidas valida parimat D-vitamiini?
Millises kehapiirkonnas hakkab rasvapolster esimesena kahanema ja kas saab saleneda vaid kindlast soovitud kohast?
Igaüks, kes võtnud nõuks süüa ja võimelda end siredamasse vormi, on mõelnud milline kehaosa esimesena salenema hakkab. Kõigil on omad probleemsed piirkonnad – kel koguneb rasv taljele, kel lähevad ümaraks käsivarred, kes hädas pekirullidega puusadel. On’s aga võimalik saleneda nii, et kilod kaovad eelkõige soovitud kehapiirkonnast?
Kohv pole ainus süüdlane. Nende toitude söömine õhtul võib röövida hea ööune
Kindlasti oled kuulnud, et kohviga liialdamine ja selle joomine pärast lõunat võib takistada õhtust uinumist. Ent on ka teisi toite, mis kehva und soodustada võivad.
EKSPERIMENT | Kas tervislikult toitumine on kallis? Vaata, mida sisaldab toidukorv ja palju see maksab
Tervislik toitumine on kallis. Julgen väita, et see on üks levinumaid toitumist puudutavaid müüte. Palju oleneb küll toote kaubamärgist, maitse-eelistustest ja toidupiirangutest, aga tervisliku nädala toidukorvi kahele täiskasvanule saab poest kätte mõistliku hinnaga.