Tervis Pluss
Tervis Pluss
Kõik audioartiklid
TERVISEUUDIS | Miks on ülekaal meestele ohtlikum?
Kehale ladestuv liigne rasv ei tea sugude võrdsest kohtlemisest midagi – ülekaal kahjustab mehi rohkem kui naisi. Aga miks?
FOTOD | Igaüks saab hakkama: 3 võtet valu leevendamiseks kinesioteibiga. Mis puhul teip veel aitab?
Kinesioteipimist seostatakse sageli tippspordiga, tegelikult aga saab sellega valu ja turseid vähendada ning paranemist kiirendada igaüks. Veelgi enam, igaüks võib ka ise teipi paigaldama õppida.
Hoidu mürgistusest: ettevaatust rabarberi ja karulauguga!
Kevade saabumisega hakkavad pikenema päevad ja võrsuma taimed. Esivanemate eeskujul hakkame loodusest otsima värsket, mida oma toidule lisada. Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder paneb südamele, mida tuleb teada rabarberi tarvitamise ja karulaugu korjamise kohta, et tervis ei satuks ohtu.
VIDEO | Ka lõbureis ei välista trenni! Milline näeb välja Kristina trennirutiin?
Eelmisel nädalal käis Kristina sõbrannaga lühikese linnatripil Münchenis. Plaanis oli Lewis Capaldi kontsert, mis aga paraku ära jäi. Lisaks linna uudistamisele ja ilusa ilma nautimisele jäi kaalukaotaja endale kindlaks, ega loobunud rutiinsest trennist. Tugev tahtejõud on kaalukaotajale väärt abiline!
„Jooksmine aitas jääda normaalseks, jääda ellu.“ Naine ravis hingevalu hommikujooksuga, sadagu taevast või pussnuge
Joosta iga päev, tuhat päeva järjest, sadagu taevast või pussnuge? Kõlab proovikivina, mis pole jõukohane päris igaühele. Just sellise eesmärgi seadis endale aga Kairi Apri-Laumets, et oma südamevaluga toime tulla.
„Olin diagnoosi kuuldes hirmust kange. Ei teadnud, et kellelgi peres ega tuttavate seas oleks selline haigus olnud“
„Varem lonksasin matkal silmagi pilgutamata termosest, mis oli sõprade seas ringile saadetud, nüüd joon aga alati enda pudelist,“ räägib Margit. Paari aasta eest paranes ta pika kuluga ja maksa räsivast C-hepatiidist.
„Mulle olid tähtsaimad töö ja raha, aga õnnelik olemise asemel olin väsinud ja suur.“ Kunagi 127 kilo kaalunud mehe uskumatu muutumise lugu
„Südamearst ennustas, et pean surmani vererõhutablette võtma,“ meenutab Markus Seppius aega, kui kandis veel XXL-riideid ja nime Margus. Tänu elus tehtud kannapöördele on ta nüüd 40 kilo kergem ja tal on oskused, mis aitavad teda rajal hoida.
Kallis, me peame rääkima! Kuidas suureks paisunud kaasaga kaalualandamisest rääkida nii, et ta ei solvuks
Kui kaaslane end sinu silmade all nii ümaraks sööb, et tema tervis pihta saab, on sellega raske leppida. Kuidas teda aidata, ilma et armastatud inimesele oma sõnadega haiget teeksid?
Sisuturundus
Sisuturundus
KUULA | Seksuaaltervise ABC podcast: seksuaalharidus on elukestev haridus elust
Seksuaaltervise taskuhäälingu teises episoodis räägiti seksuaalhariduse mõistest ja olemusest. Kas seksuaalharidust saab üldse täpsemalt piiritleda? Saates oli külas ämmaemand, noortenõustaja, koolitaja, psühholoogiline nõustaja, õpetaja ja ema Diana Leht.
VIDEO | Kristina kohtus toitumisnõustajaga ja sai teada üllatava asja, mida ta seni valesti on teinud
Kohtumine toitumisnõustaja Irina Tammega valgustas Kristinat nii mitmegi vea kohta, mida ta seni teinud oli. Nüüd on kaaluvõitleja varustatud spetsialisti poolt paika pandud õige plaaniga.
Hormoonide piinakambris: mul on kahju oma mehest ja pojast, kes peavad laveerima kahe nutva, vihase, meeleheitel naise vahel
Alustan seekordset kirjutist ühe loodusteadusliku faktiga. Kas teadsite, et ainult inimesed ja mõõkvaalad võivad pärast menopausi veel mitukümmend aastat edasi elada? Ma ei mõista, miks küll. Ärkan ju mõnel päeval mõttega: „Veel kolmkümmend aastat seda jampsi? Tänan, ei.“
Märtriroll, mossitamine, vaikimisega karistamine ja naeratav solvang – passiivne agressioon on väga levinud. Miks me nii suhtleme?
Passiiv-agressiivset käitumismalli on lihtsam ära tunda teiste kui enda juures. Sellel võib olla palju eri vorme, kuid tagajärg on üks: kahjustunud suhted. Miks inimesed nii käituvad ja kuidas seda muuta, selgitab tegevusterapeut Ande Etti.
Kaalulangetuse aluseks on plaan! Heidit Kaio nõuanded, kuidas ülekilodest jäädavalt lahti saada
Kui oled püüdnud mitmeid kordi kaalu langetada, siis juba tead, et selles protsessis on mingi müstikaelement ehk mõnikord saad kaalu alandamise tempo kätte ja teinekord mitte.
„Iga kord, kui olin õnnelik, tagus kuklas paanika, et kõik see kaob ja tulevik on tume-tume.“ Ravimatu pärilik tõbi moonutab Kairiti keha
Küsimust, millal on sünnituse tähtaeg või kas tulemas on poiss või tüdruk, kuuleb Kairit Banks üsna sageli. Küsijad ei tule selle pealegi, et tegu on hoopis ravimatu haigusega.
„Arst ütles, et elada on jäänud vaid aasta.“ Kui ravimid enam ei toiminud, oli mees sunnitud 120 kilo alla võtma
„Oleks teadnud, et kaalulangetus on nii lihtne, oleks palju varem pihta hakanud,“ ütleb üle 120 kilo kaotanud Priit Tammeraid. Ta muheleb, et oli veel kaks aastat tagasi „Eesti riigi strateegiline rasvavaru“, aga tegelikult oli asi siis naljast kaugel.
„Paks laps, ilus laps? Meie kultuur on meid sünnist saadik nuumanud!“ Ewa-Kaisa Plakk mõtiskleb folkloorist toidukorvis
Toitu on rohkem ja valik suurem kui kunagi varem ajaloos, aga lapsi kasvatatakse, nagu algaks hommepäev suur näljahäda.
„Käib hele laks ja mu vaateväli hakkab kitsenema, sain suusakepiga piki piilumist!“ Elu esimese Vasaloppeti läbimise muljed
„Saan aru, et mul on veel sekundi murdosa aega pikali visata,“ kirjeldab Rando Reining oma seiklusi suusasõprade unistuste edetabelis oleval spordipeol – legendaarsel Vasaloppeti suusamaratonil.
Eesti tervishoid seisab naiste õlul. Kuidas naistel aga tervishoius läheb ja miks on juhirollides ka siin kaalukeel meeste käes?
Eestis tervishoiutöötajatest 87% on naised. Õenduses on naisi üle 96%. On selge, et tervishoid sõltub tugevatest, tarkadest ja töökatest naistest. Kuidas aga naistel endil tervishoius läheb?
Kaal on hakanud liikuma: millised on Kristina esimesed edusammud?
On aeg teha esimene vahekokkuvõte ja uurida kuidas Kristinal läinud on. Vahvale kaaluvõitlejale annab indu see, et esimesed kilod on juba kadunud.
Sisuturundus
Sisuturundus
Enneta kõrget vererõhku tervisliku toitumisega
Kõrge vererõhu ehk hüpertensiooni kujunemises mängivad olulist rolli mitmed tegurid: geneetiline eelsoodumus, kehakaal ja toitumine, liikumisharjumused ning elustiil laiemalt.
Virgutus kehale ja vaimule
Kuidas toetada oma keha ja meelt, hoida suhteid, mõista maailma? Väärt raamat võib olla sel teel hindamatu abiline. Palusime kolmel oma ala spetsialistil nimetada kolm raamatut, mis on neile väärtuslikke teadmisi andnud, nende maailmapilti avardanud, neid puudutanud.
Millal on vaja vaimset esmaabi?
Vaimse tervise kriis ei teki üleöö. Et raskeid tagajärgi ära hoida, tuleb nii oma lähedaste kui ka enda suhtes valvas olla ja ohumärkidele õigesti reageerida. Mida teha, kui kahtlustad vaimset hädaolukorda?
Meie kehakaal ja eluiga sõltuvad bakteritest
Mida jõukamaks me saame, seda vaesemaks muutub meie keha bakterikooslus. See aga soodustab rasvumist, avab ukse elustiilihaigustele ja röövib eluaastaid. Kuidas end tervena hoida ja kaua elada, teab mikrobioloog Epp Sepp.
Hepatiit võib tegutseda varjatult
„Varem lonksasin matkal silmagi pilgutamata termosest, mis oli sõprade seas ringile saadetud, nüüd joon aga alati enda pudelist,“ räägib Margit. Paari aasta eest paranes ta pika kuluga ja maksa räsivast C-hepatiidist.
Folkloor meie toidukorvis
Toitu on rohkem ja valik suurem kui kunagi varem ajaloos, aga lapsi kasvatatakse, nagu algaks hommepäev suur näljahäda.
Kas olla ülitervislik on tervislik?
Ortoreksia on häire, mida selle kandja ise ära ei tunne. „Mu tütar ei käi enam väljas söömas, sest seal ei ole võimalik kontrollida, mida toit sisaldab,“ kirjeldab murelik ema oma lapse kinnisideid, millega ta end ka kaaslastest isoleerib.
Mida ei kasuta, selle kaotad
„Isegi lödi vormiga panen sõpradele ka Andides ära,“ uskus uhhuduurlane Mart Kuusk, et küll kunagi tippspordiks treenitud keha hooletusse jätmise andeks annab.
Kuidas treenida vähem, aga tõhusamalt?
Teadus on oma sõna öelnud: lihasmassi kasvatamiseks on kõige tõhusamad ekstsentrilised ehk lihase pikenemist esile kutsuvad harjutused. Neid tuleb teha sama tulemuse saamiseks vähem ja paljud sellised harjutused sobivad hästi nii ülekaalu korral kui ka eakatele.
Kogemus
Märtsis võtab Tervis Pluss luubi alla toitumise ja kehakaalu. Söök toogu rõõmu ja tervist – nautimisele aitab kaasa, kui ka aroomid ninna pääsevad.
KÜSIMUS EKSPERDILE | Keda ohustavad neerukivid?
Vastab uroloog Leonhard Kukk, Confido kirurgiakliiniku juht
Kinesioteip kiirendab paranemist
Kinesioteipimist seostatakse sageli tippspordiga, tegelikult aga saab sellega valu ja turseid vähendada ning paranemist kiirendada igaüks. Veelgi enam, igaüks võib ka ise teipi paigaldama õppida.
10 ideed
Selle numbri nippe ja nõuandeid, et oleksid terve ja rõõmus.
Näonahk trimmi proffide käe all
Mida lähemal kevadele, seda enam turgutust nahk vajab. Millised iluhooldused teevad värskeks kiiresti ja tõhusalt?
127 kilo kaalunud mees: „Mulle oli tähtsaim töö ja raha.“
„Südamearst ennustas, et pean surmani vererõhutablette võtma,“ meenutab Markus Seppius aega, kui kandis veel XXL-riideid ja nime Margus. Tänu elus tehtud kannapöördele on ta nüüd 40 kilo kergem ja oskustega, mis aitavad end rajal hoida.
Probiootikumid tervise eesliinil
Arvatakse, et kuni 70 protsenti meie organismi võimest haigustele vastu panna sõltub soolestikubakteritest. Tasakaalust väljas mikrofloora võib tekitada aga laialdasemaid terviseprobleeme, kui oskame arvata, tõdeb proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
Miks ma taas juurde võtan?
Teed justkui kõik õigesti – liigud rohkem, sööd vähem ja paremini –, aga mõne aja pärast on kaotatud kilod tagasi hiilinud. Miks? Kaalulangetajate levinumaid vigu lahkab toitumisterapeut Maarja Lember.
Kaalulangetuse alus on plaan
Kui oled püüdnud mitmeid kordi kaalu langetada, siis juba tead, et selles protsessis on mingi müstikaelement ehk mõnikord saad kaalu alandamise tempo kätte ja teinekord mitte.
Elagu elustiil!
„Jube on see, kui vanainimene laseb puljongi ja piruka kõrvale üles panna pildi, mis tehtud enne, kui Titanic põhja läks,“ tipib Kristjan Jõekalda musta huumorit pritsiva sõnumi, et küsida endale ajakirjast üht pilti.
Eneseületus: tuhat jooksupäeva järjest
Joosta iga päev, tuhat päeva järjest, sadagu taevast või pussnuge? Kõlab proovikivina, mis pole jõukohane päris igaühele. Just sellise eesmärgi seadis endale aga Kairi Apri-Laumets, et oma südamevaluga toime tulla.
Peab muretsema!
Formaat nõuab, et pajataksin teile mõnikord tervisest ka selle kõige otsesemas ja tooremas vormis. Olgu siis nii!
Parim dieet on sul peas
Ei tasu üle mõelda. Me oleme söönud kogu inimkonna eksistentsi aja. Kõlab nagu nali, aga me ju sisimas teame, mida ja kuidas süüa.
„See haigus tahab mind kangesti muuta.“
Küsimust, millal on sünnituse tähtaeg või kas tulemas on poiss või tüdruk, kuuleb Kairit Banks üsna sageli. Küsijad ei tule selle pealegi, et tegu on hoopis ravimatu haigusega.
Ära väldi piimatooteid põhjuseta
Laktoositalumatuse diagnoos tähendab, et vähemalt osa piimatooteid tuleb menüüst välja jätta. Eksiarvamus, et laktoos teeb igaühe haigeks, on pannud aga piimatoodetest loobuma ka neid, kel selleks mingit vajadust pole.
Unistuste finišisse ühe silmaga, aga naerulsui
„Saan aru, et mul on veel sekundi murdosa aega pikali visata,“ kirjeldab Rando Reining oma seiklusi suusasõprade unistuste edetabelis oleval spordipeol – legendaarsel Vasaloppeti suusamaratonil.
„Arst ütles, et elada on jäänud vaid aasta.“
„Oleks teadnud, et kaalulangetus on nii lihtne, oleks palju varem pihta hakanud,“ ütleb üle 120 kilo kaotanud Priit Tammeraid. Ta muheleb, et oli veel kaks aastat tagasi „Eesti riigi strateegiline rasvavaru“, aga tegelikult oli asi siis naljast kaugel.
Kallis, me peame rääkima!
Kui kaaslane end sinu silmade all nii ümaraks sööb, et tema tervis pihta saab, on sellega raske leppida. Kuidas teda aidata, ilma et armastatud inimesele oma sõnadega haiget teeksid?
Spikker salenejale
Ülekilode kogunemist aitavad ära hoida lihtsad toitumispõhimõtted. Söö regulaarselt. Jälgi taldrikureeglit ja portsjonite suurust. Vali päristoit ületöödeldud kraami asemel. Siin on sulle spikker kaalusõbralike lemmikutega.
TERVISEUUDISED | Miks on ülekaal meestele ohtlikum?
Kehale ladestuv liigne rasv ei tea sugude võrdsest kohtlemisest midagi – ülekaal kahjustab mehi rohkem kui naisi. Aga miks?
Hormoonide piinakambris
Alustan seekordset kirjutist ühe loodusteadusliku faktiga. Kas teadsite, et ainult inimesed ja mõõkvaalad võivad pärast menopausi veel mitukümmend aastat edasi elada? Ma ei mõista, miks küll. Ärkan ju mõnel päeval mõttega: „Veel kolmkümmend aastat seda jampsi? Tänan, ei.“
Kas sinagi kasutad suhetes passiivset agressiooni?
Passiiv-agressiivset käitumismalli on lihtsam ära tunda teiste kui enda juures. Sellel võib olla palju eri vorme, kuid tagajärg on üks: kahjustunud suhted. Miks inimesed nii käituvad ja kuidas seda muuta, selgitab terapeut Ande Etti.