Tervis Pluss
Tervis Pluss
Kõik artiklid
Sünnitus ja menopaus võivad põhjustada piinlikke tervisemuresid, mis ei lase elu täiel rinnal nautida. Kuidas lasergünekoloogia aitab?
Sünnitus ja menopaus mõjutavad naise keha nii suurel määral, et kõigest ei julgeta sageli rääkidagi. Kui aga põis ei pea ja tupp tundub lõtv, on kannatada siiski narrim kui abi otsida. Kas teadsid, et leevendust võib tuua laserteraapia?
Sass Henno koolivend Kristjan Jõekalda infraktist: aimasin, et järgmine selline hoiatuslugu võib olla väga vabalt ka minust
„Põrguvärk,“ pomisesin endamisi ühel vaiksel sügishommikul Viljandis, selili diivanil, endal telefonis seltskonnaajakiri lahti. „Mis juhtus?“ küsis mu kümme aastat noorem vastassugupool, justkui ta poleks kunagi kuulnud 40aastase mehe hääles seda mõtlikku, surmaga silmitsi seisvat tooni.
Käte pidevat suremist ei tohi eirata! Kuidas saada jälile, millega on tegu, ja kuidas käsi korda saada
Kui hommikul ärgates tunned kätes tuimust ja surinat, pole see märk, millele läbi sõrmede vaadata. Millega on tegu ja kuidas ebameeldivast tundest vabaneda, selgitab Confido meditsiinikeskuse ja Merekivi Perearstide terviseõde Katrin Poom.
Meeste tervisekampaania videoklipi loomisesse panustas muusik Daniel Levi
Algatuse „Pikema Sõpruse Päev“ raames panid novembrikuus meestele suunatud tervisekampaaniale õla alla mitmed Eestis ettevõtjad ja muusikud, kelle osalusel valmis ka video, mis kutsub üles meeste terviseprobleeme märkama ning oma lähedasi regulaarsesse tervisekontrolli suunama.
Dr Margus Punab: on murettekitav, et mehed ei võta tõsiselt, kui tervist kahjustav on kõrge vererõhk
Eesti mees usub, et on terve kui purikas. Kuigi värskes terviseuuringus hindasid enam kui pooled keskealised mehed oma tervist heaks, oli sama paljudel paraku kõrge vererõhk, mis on üks peamisi tervisekaotuse põhjustajaid. Seejuures pole pooled mehed isegi teadlikud enda kõrgest vererõhust.
USUTLUS | Terved luud on eaka elukindlustus. Kuidas mitte kukkuda ja millises vanuses saab oma luude tervist veel mõjutada?
Kukkumine vanemas eas võib lihtsasti käivitada ahelreaktsiooni, mis lõpeb kalmistul. Luumurrust paraneda on keerulisem kui seda ära hoida. Kuidas mitte kukkuda ja millises vanuses saab oma luude tervist veel mõjutada, selgitab Tartu ülikooli kliinikumi ortopeediakliiniku arst, geriaatria kaasprofessor Helgi Kolk.
„Ma ei tahagi luua illusiooni, et kõik on läinud lihtsalt!“ Võit vähi üle, kasulapsed ja karjäär – Annika Räime elu arengukiirendis
Seljatada vähk, avada oma süda ja kodu kasulastele ning haarata kinni üha uutest töistest võimalustest – sellist energiat ja elujõudu pole antud just igaühele. Annika Räim on naine, kelle kohta ütleb isegi arst: „Sina oledki harjunud mitut asja korraga tegema.“
Eksperiment: kaal ei lange kõhubakterite tõttu? Millised bakteriperekonnad soodustavad saledust ja kuidas neid ergutada?
„Milline on bakterite roll selles, et kannan iga päev kaasas 150 kilogrammi?“ küsib toiduajakirjanik Martin Hanson. Ta teeb testi ja saab üllatava vastuse, aga ka juhised, millega oma mikrobioomi toita.
Mida toob kaasa organismi krooniline veepuudus? Nipp, mis näitab kohe, kas su keha on janus
Me higistame, hingame ja pissime kehast vett välja sageli rohkem, kui joogi ja söögiga tagasi saame. Janu on keha kõige selgem sõnum, et kannatame veepuuduse käes, aga märke on teisigi.
RETSEPT | Mida head teeb su tervisele soodne ja mitmekülgne peet? Siin on 4 maitsvat peedirooga kogu pere rõõmuks
Punapeet on meie oma kodumaine supertoit: vereloomet ergutav, immuunsust toetav ja südamesõbralik. Kalorivaene, aga pakatab tähtsatest toitainetest. Vähem oluline pole praegu seegi, et peet on väga sõbralik meie rahakoti vastu.
Juhatuse liikmest kodutuks? Perearst: alkohol on legaalne ja sallitud, kuid ärme unusta, et sel on vaimsele tervisele suur mõju
Esimesel korral kohtusime temaga 1999. aastal, mil töötasin erakliinikus arstina. Kaunis naine tuli minu vastuvõtule. Hoolitsetud välimus, hinnalised riided, meeldiv parfüüm. Suure firma juhatuse liige, tuli jutu sees välja.
Trenn: 10 efektiivset harjutust jõusaalis, mida sa siiani ei tee
Jõusaalis treenimise kultuur ulatub lausa aastakümnete, kui mitte -sadade tagusesse aega. Viimaste aastatega on aga toimunud hüppeline areng nii masinate kui ka harjutuste valiku puhul. Mitmed teada-tuntud baasharjutused on kas unustatud või annab neid kergete variatsioonidega sooritada kordi efektiivsemalt. Lausa patt oleks neid enda keha jaoks kasutamata jätta.
TERVISEUUDIS | Keha rasvapõletus sõltub uneajast. Kas paremas vormis kipuvad olema „öökullid“ või „lõokesed“?
„Lõokeste“ ja „öökullide“ erinev uneaeg mõjutab palju muu kõrval ka seda, kui palju nende keha rasva põletab.
KÜSIMUS EKSPERDILE | Millal kahtlustada infarkti?
Vastab dr Tiina Uuetoa, Confido Meditsiinikeskuse kardioloogiakeskuse juhataja.
Kaamosele säru: millised on Tervis Plussi toimetuse heaolurituaalid ja ilunipid, et ka aasta pimedaimal ajal särada?
Me kõik vajame oma päevadesse, eriti pimedal novembrikuul, väikest hellitust ja turgutust – midagi, mis aitab meil särada ja tekitab hea tunde. Milliseid nippe, ilulemmikuid ja heaolurituaale kasutavad Tervis Plussi toimetuse naised?
Elukaaslase märkused ja kaaslaste narrimine ülekaalu pärast on nüüd minevik. Kuidas Liis 30 kilo alla võttis
„Sõbrad on öelnud, et olin väga negatiivse ellusuhtumisega,“ räägib viljandlanna Liis Volberg kolme aasta tagusest ajast. Naise viis musta masendusse tema kolmekohaliseks kasvanud kehakaal, mida ta kuidagi ohjata ei suutnud – kuni käis elu muutev „klõps“.
„Väljaspool kodu suutis ta jätta mulje galantsest härrasmehest.“ Vabaks mürgise suhte orjusest
Toksiline suhe kahjustab inimese enesekindlust ja minapilti nii, et ta ei pruugi enam ise mõistagi, mis on valesti. „Mürgine suhe on sõna otseses mõttes orjapidamine,“ tõdeb vajaduse kohta teist alandada ja kontrollida psühhoterapeut Grete Kald.
„Mulle on paari auto jagu raha suhu topitud.“ Märkamata jäänud juurepõletikust sai alguse aastaid kestnud vaevaline ravi
Valutav hammas ajab meid enamasti arsti juurde. Salakaval krooniline hambapõletik endast aga alati märku ei anna ja võib aastaid luukude hävitada, enne kui jaole saadakse. Millised on hambapõletikuga kaasnevad riskid?
KUULA | Tasakaal: räägime leinast saatekülalise Mauri Dorbekiga, kes avaldas raamatu kalli kaasa Kristi Ojasaare võitlusest vähiga
Tervis Plussi podcasti sarja TASAKAAL seekordne episood on pühendatud leina kogemusele ja sellega toimetulemisele. Surm kui inspiratsioon – mida teeksite, kui vana elu tagasi tahta pole enam võimalik? Vastuseid otsime koos kolme lapse isa ja ettevõtja Mauri Kristjan Dorbekiga, kes pani oma pere kogemused võitlusest vähihaigusega kirja raamatusse „Ma tahan. Ma Suudan. Ma võin“. Saatejuht on Ithaka Maria Pruuli.
Paneb mõtlema: aktiivselt laste kasvatamises osalevad isad on edukamad ka tööelus
Mõttemall, kus ainsa võimalusena nähti, et mehed teevad karjääri ning naiste roll on jääda lastega koju ja hoolitseda pere eest, hakkab tasahilju minevikku jääma. Üha enam mehi on kasutamas võimalust jääda vanemapuhkusele ja võtavad hoolduslehe, et jääda haige lapsega koju. Tööjõuekspert Kerli Kadaku sõnul toovad meeste aktiivsem pereelus osalemine ja vanemlikud oskused kasu ka tööelus.
Kristi Luik: „hea lapsevanema“ tiitel on privileeg, mida saavad endale lubada väga rikkad inimesed, kellel on lõputult aega
50aastaseks saada on raske, aga arvan, et see oleks veelgi raskem, kui mu lapsed oleksid kodust juba välja lennanud. Sest mõningasele närvikulule vaatamata mulle tegelikult meeldib see segadus ja lärm, mida lapsed tekitavad, nagu meeldivad ka nõudmised, mida nad mulle esitavad.
Sisuturundus
Sisuturundus
Seedehäired ja näo punetus, mis võivad viidata NET-kasvajale
Igal kolmandal patsiendil, kellel on diagnoositud neuroendokriinne kasvaja (NET), ei esine selgeid sümptomeid ja peaaegu iga viies satub haiglasse muudel põhjustel. Kõige sagedamini kurdavad patsiendid kõhuvalu üle. Arstide ja ravimifirma IPSENi koostöös välja töötatud veebilehel ZebraTest.eu saab iga soovija infot NET-i sümptomite, ravi ja soovituste kohta vähiriski vähendamiseks.
Võtad vitamiine ja teisi toidulisandeid koos hommikukohviga? See ei ole hea mõte. Mis siis juhtub?
Kas oled üks neist, kes võtab vitamiine ja teisi toidulisandeid koos hommikukohviga? Miks see hea mõte pole, selgitab proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
Tume aeg muserdab? Siin on õnneuurija 12 kõigile jõukohast nippi, kuidas kiirelt head enesetunnet luua
Kui pimedus võidutseb valguse üle ja vaimu rusub tinahall taevas, on aeg välja otsida kõik need nipid, mis silmad uuesti särama panevad. Kuidas just kaamoseajal õnnetunnet luua, teab Mari Tammar, raamatu „Õnn kuulub kõigile“ autor.
Mees hindab oma tervise seisundit tihti paremaks, kui see tegelikult on
Algatuse „Pikema Sõpruse Päev“ raames Ülemiste keskuses toimunud meeste tervise teemalises avalikus vestlusringis arutati, milline on Eesti mehe tervisekäitumine ning kuidas tuua mehi senisest enam tervisekontrolli, ennetamaks tõsiseid terviseprobleeme.
„Arvasin, et minu laul on lauldud.“ Õpetlik lugu mehest, kelle abikaasa ajas ta viimasel hetkel arsti juurde
„Kui abikaasa ei oleks mind arstile ajanud, poleks mind võib-olla enam siin,“ tõdeb ehmatava diagnoosi saanud mees. Probleemid eesnäärmega võivad jääda märkamatuks või tunduda nii tühised, et ravi jääb hiljaks ja tähendab juba võitlust elu eest.
VIDEO | Meeste tervise kuu ning algatuse „Pikema Sõpruse Päev“ raames toimus avalik vestlusring
November on meeste tervise kuu ning algatuse „Pikema Sõpruse Päev“ raames toimub teisipäeval, 8. novembril kell 12.15 Ülemiste keskuses meeste tervise teemaline arutelu, kus peatutakse meeste terviseprobleemidel, nende ennetamisvõimalustel ning tervisekontrolli vajadusel.
Sisuturundus
Sisuturundus
Kuidas toetada oma liigeste tervist?
Liigeste tervis on tähtis, et igapäevased toimetused oleks valuvabad ning oleks võimalik aktiivset elustiili harrastada ja sporti teha.
Lia Virkuse mõrk ja magus
„Viimased aastad on mind palju muutnud – vajan laadimiseks rohkem aega kui varem,“ tunnistab köögivõlur Lia Virkus. See ei takista tal siiski eesrindlikult ajaga kaasas käia ja mitu korda päevas oma Instagrami-jälgijaid rõõmustada.
Vabaks mürgise suhte orjusest
Toksiline suhe kahjustab inimese enesekindlust ja minapilti nii, et ta ei pruugi enam ise mõistagi, mis on valesti. „Mürgine suhe on sõna otseses mõttes orjapidamine,“ tõdeb vajaduse kohta teist alandada ja kontrollida psühhoterapeut Grete Kald.
Kaal ei lange kõhubakterite tõttu?
„Milline on bakterite roll selles, et kannan iga päev kaasas 150 kilogrammi?“ küsib toiduajakirjanik Martin Hanson. Ta teeb testi ja saab üllatava vastuse, aga ka juhised, millega oma mikrobioomi toita.
10 ideed
Selle numbri nippe ja nõuandeid, et oleksid terve ja rõõmus.
„Arvasin, et minu laul on lauldud.“
„Kui abikaasa ei oleks mind arstile ajanud, poleks mind võib-olla enam siin,“ tõdeb ehmatava diagnoosi saanud mees. Probleemid eesnäärmega võivad jääda märkamatuks või tunduda nii tühised, et ravi jääb hiljaks ja tähendab juba võitlust elu eest.
Toimetus soovitab
Vesi tähendab elu ja meie seekordsed nipid on seotud just vee võimsate omadustega.
Sinu isiklik pluss: sa oled ellujääja
„Põrguvärk,“ pomisesin endamisi ühel vaiksel sügishommikul Viljandis, selili diivanil, endal telefonis seltskonnaajakiri lahti. „Mis juhtus?“ küsis mu kümme aastat noorem vastassugupool, justkui ta poleks kunagi kuulnud 40aastase mehe hääles seda mõtlikku, surmaga silmitsi seisvat tooni.
Õnnelik november on enda teha
Kui pimedus võidutseb valguse üle ja vaimu rusub tinahall taevas, on aeg välja otsida kõik need nipid, mis silmad uuesti särama panevad. Kuidas just kaamoseajal õnnetunnet luua, teab Mari Tammar, raamatu „Õnn kuulub kõigile“ autor.
„Mulle on paari auto jagu raha suhu topitud.“
Valutav hammas ajab meid enamasti arsti juurde. Salakaval krooniline hambapõletik endast aga alati märku ei anna ja võib aastaid luukude hävitada, enne kui jaole saadakse. Millised on hambapõletikuga kaasnevad riskid?
30 kilo alla ja jooksumedal kaela
„Sõbrad on öelnud, et olin väga negatiivse ellusuhtumisega,“ räägib viljandlanna Liis Volberg kolme aasta tagusest ajast. Naise viis musta masendusse tema kolmekohaliseks kasvanud kehakaal, mida ta kuidagi ohjata ei suutnud – kuni käis elu muutev „klõps“.
Uus elu algab täna
„Sina oledki harjunud mitut asja korraga tegema,“ ütleb arst Annika Räimele, kellele elu on seadnud ja kes ka ise võtnud kanda koormaid, mis mõne teise tõmbaksid siruli.
KÜSIMUS EKSPERDILE | Millal kahtlustada infarkti?
Vastab dr Tiina Uuetoa, Confido Meditsiinikeskuse kardioloogiakeskuse juhataja
Kuidas hoida end säravana?
Me kõik vajame oma päevadesse, eriti pimedal novembrikuul, väikest hellitust ja turgutust – midagi, mis aitab meil särada ja tekitab hea tunde. Milliseid nippe, ilulemmikuid ja heaolurituaale kasutavad Tervis Plussi toimetuse naised?
Kõrghetked Aafrika moodi
„Midagi peab ju keskealine mees koguma. Mina kollektsioneerin riikide kõrgeimaid tippe,“ ütleb Andres Karu ja annab ülevaate, kuidas tema kogusse lisandusid Senegal ja Gambia.
Vitamiinid kohvi ei armasta
Kas oled üks neist, kes võtab vitamiine ja teisi toidulisandeid koos hommikukohviga? Miks see hea mõte pole, selgitab proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
Põiest ja tupest valehäbita
Sünnitus ja menopaus mõjutavad naise keha nii suurel määral, et kõigest ei julgeta sageli rääkidagi. Kui aga põis ei pea ja tupp tundub lõtv, on kannatada siiski narrim kui abi otsida. Kas teadsid, et leevendust võib tuua laserteraapia?
Käte pidevat suremist ei tohi eirata
Kui hommikul ärgates tunned kätes tuimust ja surinat, pole see märk, millele läbi sõrmede vaadata. Millega on tegu ja kuidas ebameeldivast tundest vabaneda, selgitab Confido meditsiinikeskuse ja Merekivi Perearstide terviseõde Katrin Poom.
TERVISEUUDISED | Sale dieeditaja riskib tervisega
Liigsete kilode kaotamist seostatakse väiksema riskiga haigestuda teist tüüpi diabeeti. Mis aga juhtub, kui hakata saledana kaalu langetama?
Annika Räime elu arengukiirendis
Seljatada vähk, avada oma süda ja kodu kasulastele ning haarata kinni üha uutest töistest võimalustest – sellist energiat ja elujõudu pole antud just igaühele. Annika Räim on naine, kelle kohta ütleb isegi arst: „Sina oledki harjunud mitut asja korraga tegema.“
Naised vaeslapse rollist välja
„Tihti tunnevad naised, et meditsiinisüsteem ei võta nende kaebusi ja sümptomeid tõsiselt,“ avaldab geneetikateadur Triin Laisk ja tõdeb, et naiste tervist on aegade vältel vähem uuritud kui meeste oma.
Kas keha on janus?
Me higistame, hingame ja pissime kehast vett välja sageli rohkem, kui joogi ja söögiga tagasi saame. Janu on keha kõige selgem sõnum, et kannatame veepuuduse käes, aga märke on teisigi.
Miks ma vahel karjun
50aastaseks saada on raske, aga arvan, et see oleks veelgi raskem, kui mu lapsed oleksid kodust juba välja lennanud. Sest mõningasele närvikulule vaatamata mulle tegelikult meeldib see segadus ja lärm, mida lapsed tekitavad, nagu meeldivad ka nõudmised, mida nad mulle esitavad.