Tervis Pluss
Kõik audioartiklid
„Valu oli meeletu, sünnitusvalud tuhmuvad selle kõrval.“ Vererohke menstruatsiooni korral iga rasestumisvastane vahend ei sobi
Karin on neljakümnendates aastates naine, kes on kannatanud aastaid vererohkete menstruatsioonide käes. Ta on proovinud läbi mitmed rasestumisvastased vahendid ja osad neist lahendasid tema ohtrate päevade probleemi, mõni teine aga tegi olukorra hullemaks.
„Muutsin toitumise järjekorda ja kaal hakkas langema.“ Toitumisnõustaja selgitab, kuidas lemmiktoitudest loobumata kilodest vabaneda
„Organismile pole soolasena söödud kaerahelbepuder tegelikult soolane,“ ütleb toitumisnõustaja ja personaaltreener Heikki Mägi. Öeldu lööb laksuga peas põlema pirni, mida seal paiknevasse infosoklisse polnud siiani veel keeratud. Organismi sisemusse ja ka rakutasandile minnes ei mängi enam palju rolli see, millised olid toidu ergonoleptilised omadused ehk kuidas toit lõhnas, maitses, tundus. Küsimus on vaid selles, millest söödud toit koosneb.
„Nägemisvälja tekkinud must laik muudkui suurenes.“ Rebenenud võrkkest vajab kiiret ravi enne, kui see täielikult irdub
Silmanägemise peale me igapäevaelus ei mõtle. Seega võib ehmatav tunduda, kui ühtäkki hakkab nägemist varjutama justkui must liikuv või loperdav laik. Sellisel juhul tuleb kiiresti silmakliiniku erakorralisse vastuvõttu pöörduda ja mitte jääda ootama, et asi ise üle läheks. Artikkel ilmus esmakordselt 17.03.2025.
Treeningäppide andmeid ei tasu pimesi uskuda. Millised nutirakendused on head just jooksjale ja kuidas mõõta oma arengut?
Jooksuharrastusega alustamiseks pole palju muud vaja kui häid jooksutosse ja tahet aktiivselt liikuda. Mingil hetkel tekib aga soov enda arengut jälgida ja teadlikumalt treenida. Siin tulevad appi nutirakendused, mille vahel aitab orienteeruda jooksutreener Maris Heinaru.
Millised on esimesed sammud, mida peaks tegema, kui kahtlustad, et sõber, pereliige või partner on depressioonis? Spetsialist annab nõu
Kuidas eristada depressiooni tavapärasest kurbusest või stressist? Millised märgid viitavad sellele, et sinu lähedasel võib olla depressioon? Kuidas toetada depressioonis lähedast? Psühhiaater dr Helena Lass kirjeldab depressiooni kui pikaajalist psüühilise valu sündroomi.
Kas täna söödud saiakesed on ülehomme kaalu peal näha? Treener selgitab, kui kiiresti koguneb rasv ja kuidas sellest vabaneda
Kui hommikul kaalule astudes vaatab sealt vastu eilsega võrreldes 1-2 kilo võrra suurem number, võib see mõjuda ehmatavalt. Personaaltreener ja toitumisnõustaja Monika Kahro selgitab, kas 24 tunniga on võimalik kaalus juurde võtta ja mida muutlik kaalunumber tähendab.
Oomega-3-rasvhapped on inimkehale asendamatud ning ülivajalikud aju ja südame tervise jaoks. Millistest toitudest neid saab?
Aastaid on kehtinud arusaam, et rasvarohke toit tõstab halva kolesterooli taset veres ning toob kaasa kiirelt kuhjuvad ülekilod. Toidurasvade liialdatult halb maine on toonud kaasa teise äärmusesse kaldumise ja nii pannakse ühte patta nii kasulikud kui kahjulikud rasvad. Ometi pole lugu sugugi nii mustvalge. Tegelikkuses on rasvad meie kehale väga olulised, küsimus on selles, millist tüüpi rasvu tarbida ja kui suurtes kogustes keha neid vajab.
EKSPERT SELGITAB | Migreeni välja ravida ei saa, aga teadlik tegutsemine aitab hoogusid vähendada ja nendega paremini toime tulla
Migreen on haigus, mille mõju elukvaliteedile on märkimisväärne. Tugeva peavaluna väljenduv migreen, millega pahatihti kaasneb iiveldus ja halb enesetunne, võib takistada nii töölkäimist kui ka pere eest hoolitsemist. Eestis vaevab see haigus ligi 18% inimestest vanuses 20–64 eluaastat.
„Tihti ei peteta partneri pärast, vaid enda unustatud külgede taasavastamiseks.“ Kas petmine lõhub suhte või annab uue võimaluse?
Monogaamiat peetakse ideaalsuhte standardiks – seda nähakse kui armastuse kõrgeimat vormi, mis tagab turvatunde ja pühendumuse. Samal ajal on truudusetus suhetes ülimalt levinud. „On lihtne otsida erootilist impulssi väljaspool suhet – uudsus, põnevus ja keelatus pakuvad loomupärast põnevust,“ kirjutab seks-coach Agnes Kangur. Tõeline julgus on hoida kirg elavana just igapäevaelu rutiinis.
„Olen kõiki dieete proovinud, ükski ei tööta.“ Toitumisterapeut selgitab, miks ei tasu kaloridefitsiidiga liiale minna
Meie tänapäevane toitumine on normaalsusest kõrvale kaldunud ja seetõttu tundub tavaline toitumine midagi keerulist, ütleb toitumisterapeut Eliisa Hermlin. „Normaalne toitumine paraku ei müü. Müüvad ikka kõlavad pealkirjad, kus kaalulangus saavutatakse väga kiiresti.“ Ekstreemsetel dieetidel on aga oma hind, mis tuleb enamasti tasuda tervise arvelt.
Sisuturundus
KUULA | Seksuaaltervise ABC: kuidas küsida nõusolekut ja miks see on oluline?
Suhetest, eriti seksuaalsuhetest rääkimisel tuleks ehk isegi esimesena võtta jutuks selle üks absoluutne alustala, milleks on nõusolek. Teadmine, mis on nõusolek, on n-ö mängumuutja, sest nõusoleku küsimine ja selle saamine tähendab austust ning ausust oma partneri suhtes ning pakub mõlemale turvatunnet. Saates arutavadki sex coach ehk seksuaalnõustaja Liisa Larm ja saatejuht Jonas Grauberg nõusoleku teemadel.
Sinu seljavalu tavalised kahtlusalused: neli riskantset liigutust ja kaheksa halba harjumust. Kuidas seljavalu vältida?
Seljavalu on üks levinumaid tervisemuresid. 84% inimestest kogeb elu jooksul alaseljavalu ning see võib häirida igapäevaelu ja und. Seljaprobleemidega tegelevad arstid toovad välja kolm levinud olukorda, millega võib endale seljatrauma põhjustada. Lisaks riskantsetele liigutustele on seljavalude soodumuse tekkeks terve rida pahalasi halbade harjumuste näol. Millised need on?
Sisuturundus
Kolesterool, veresuhkur, metaboolne tervis. Uus tipp-preparaat PREMIO portfellis on sulle!
PREMIO kontseptsioon on uudne, ainulaadne ja teaduspõhine. PREMIO sündis soovist võimaldada sul tutvuda maailma absoluutsesse tippu kuuluvate teaduspõhiste ning tõendatud kliiniliste toimetega preparaatidega, sind selles valdkonnas harida.
Millal juua kohvi, et sellest kõige rohkem kasu saada? Kas kofeiin aitab tõhusamalt trenni teha?
Üheks trenditeemaks sotsiaalmeediateoreetikute seas on soovitus lükata hommikukohvi joomist edasi, et soodustada hommikuse loomuliku ärksustunde tekkimist ja vältida pärastlõunast energialangust. Mida ütlevad selle soovituse kohta teadlased? Milline mõju on kofeiinil treenimisele?
Arsti küsimused tekitavad ebamugavust? Seitse asja, mille kohta ei tohiks vastuvõtul kunagi valetada
Arsti vastuvõtul võib tekkida kiusatus oma elu ja harjumused natuke ilusamaks rääkida. Võib-olla jõudsid viimase kuu jooksul trenni vaid korra või paar, aga arstile seda tunnistada ei taha. Või oled sel nädalavahetusel tavapärasest rohkem veini nautinud. Sellised hetked on inimlikud, aga pea meeles, et arstid ei esita küsimusi selleks, et hinnanguid anda või pead vangutada. Mida ausamalt räägid oma sümptomitest ja elustiilist, seda paremini oskavad nad sind aidata.
„Noorel inimesel ei saa midagi niimoodi valutada!“ Naine oleks hilinenud ravi tõttu peaaegu elu kaotanud
Apenditsiit ehk ussripikupõletik ehk rahvapärase nimega pimesoolepõletik ei ole naljaasi, seda teavad kõik. Aga kuidas üldse aru saada, milline kõhuvalu on ussripiku põhjustatud ja milline lihtsalt mööduv seedehäire?
„Ma olin nii hellaks tehtud, et ei julgenud isegi kõndida.“ Noorelt insuldi saanud Harril tekkis aastaid kestnud terviseärevus
Harri (42) elu saab tinglikult jagada kaheks: elu enne ja pärast insulti. Ta taastus viis aastat tagasi tabanud haigusest ilma tüsistusteta, kuid midagi siiski muutus. Just mõtetes. Tekkis pinev ärevus ja taustal saatev küsimus: kas ma ikkagi suren? Artikkel ilmus esmakordselt 12.09.2024.
Sa ei söö hommikust? Luba end ümber veenda, sest see eine kaitseb sind diabeedi ja südamehaiguste eest
Hommikusöök on kõige tähtsam toidukord päevas, sest mõjutab veresuhkru- ja energiataset kogu päeva vältel. Põhjusi, miks startida tugevama kõhutäiega kui lihtsalt kohv, on aga veelgi. Toitumisnõustajad jagavad soovitusi, kuidas oma hommikusöögist maksimum võtta, et kõht oleks pikalt täis ja ei tekiks näksimise isu.
Pane kaaslane endasse armuma! Need 36 küsimust loovad esimesel kohtingul tõelise sideme. Ka pikaajaline suhe lööb särama
Kõik, kes on kunagi kohtingul käinud, teavad seda ebamugavat kohmetust ja närvisolekut, mis seob keele sõlme või vastupidi, muudab su kontrollimatult patravaks jutuveskiks. „Ta on nii lahe, aga mis mulje mina talle endast jätan?“ pabistad higistavaid peopesi vargsi jakihõlma pühkides. Abielu garanteerivaid trikke ei saa õpetada mitte ükski armuekspert, aga esmakohtumise õnnestumiseks on kullaprooviga suhtlemisnippe terve hulk.
Sisuturundus
Kuidas oma aju häkkida, et tõsta töö- või õppimisvõimet ilma suhkru, kohvi ja energiajoogita?
Ka tipptulemusteks spordis on vaja vaimset jõudlust ja vastupidavust. Viimasel ajal on tehtud palju kliinilisi uuringuid, mis kinnitavad, et oma aju ja närvisüsteemi on võimalik ohutult häkkida.
Eksamiperioodiks valmis? 10 olulist soovitust, mis aitavad sul eksamitel olla oma võimete tipul
Eksamid on intensiivne kogemus. Võid kõvasti pingutada ja õppida, et eksamiks suures koguses infot meelde jätta, aga kui sa pole vaimselt ja füüsiliselt parimas vormis, võib kogu see raske töö raisku minna. Mida vajab su keha ja meel lisaks tublile õppetööle?
Sisuturundus
KUULA | Kandades on praod ja lõhed? Kas tead, mis haiguste tunnuseks see olla võib?
Kannalõhelisid peetakse tihti vaid esteetiliseks mureks, kui see pole sugugi nii. Valede jalanõude valikust, vanuselistest muutustest ja mitmete haiguste tõttu tekkinud kannalõhedest ei tohiks kunagi mööda vaadata. Podoloog selgitab Jalaravi kabineti saates „Terved jalad, terve elu“, miks tasub kandu juba esimeste kuivuse märkide ilmnemisel kreemitama hakata.
Jooksed muudkui vetsu vahet? Sagedase urineerimise korral tuleks arstiga nõu pidada. 10 fakti üliaktiivse põie kohta
Tualetiskäik on loomulik toiming ja eriti palju sellele mõtlema ei pea. Miks aga muutub põis vahel nii aktiivseks, et see igapäevast elu häirima hakkab?
MEESTELE | Pesu pärast seksi? Kas raseerimine on hea või mitte? Kuidas kontrollida munandeid? Uroloog vastab intiimhügieeni küsimustele
Oma „riistvara“ eest hoolitsemine peaks olema igale mehele oluline. Hooletusse jäetud hügieen võib lõppeda tõsiste terviseprobleemidega.
„See haigus on kole, aga esmased sümptomid võivad olla leebed.“ Katrin ja Lauri räägivad oma kogemusest soolevähiga
Vara avastatud soolevähk on kergesti ravitav. Paraku näitab Lauri Tammemäe ja Katrini lugu, et esimesed sümptomid võivad jääda märkamata või seostatakse neid millegi muuga. „Minu jaoks oli üllatav, et ma ei jõudnud enam trepist üles teisele korrusele minna,“ pani Katrin selle esialgu halvasti magatud ööde süüks.
Kuidas elada 100-aastaseks? Geenidest olulisemad on need elustiilitegurid
Uuring kinnitab, et vanemad täiskasvanud, kes pole kunagi suitsetanud, tegelevad regulaarselt treeninguga ja kellel on mitmekesine toidulaud, elavad suurema tõenäosusega 100-aastaseks.
Miks kõht valutab: 12 võimalikku põhjust ja märgid, millal tuleks pöörduda arsti poole. Millised sümptomid on tõsised?
Kõhuhädad on üks sagedasemaid põhjuseid, miks arsti juurde pöördutakse. Kõhuvalu ei ole tavaliselt küll põhjus muretsemiseks, kuid tasub teada, millised sümptomid on tõsised ning vajavad kiiret reageerimist.
Kodused kukkumised – tavaline, ohtlik ja tihti hoolega varjatud probleem. Iga kolmas kukkumine lõppeb vigastusega, mis vajab arstiabi
Kukkumisi peetakse tihtipeale vaid libeda aja probleemiks, kuid tegelikult kukutakse kõige sagemini hoopis kodudes täiesti tavalisi toiminguid tehes. Kukuvad ka noored inimesed, kuid eriti vanemate puhul on kodused kukkumised suur ja sageli ka saladuses hoitav probleem – isegi lähedastele ei mainita kukkumist, sest seda peetakse vananemise vältimatuks osaks ja kardetakse hoolekodusse panemist.
„Liigu, tunne ennast mõnusalt ja ära virise!“ 81aastase treeneri Sirje Eomõisa tunnid on populaarsed. Võtsin neist osa!
Tartu võimlemisklubi Rütmika asutaja ja eestvedaja Sirje Eomõis leiab, et elus on oluline liikuda, olla rõõmsameelne ja mitte viriseda. „Virisejad lähevad ka minu tunnist ära,“ ütleb legendaarne treener, kes juhendab viit võimlemistundi nädalas ja korraldab iga-aastast Tartu võimlemispidu. Sirje on elav tõestus, et vanus on ainult number.
„Ravin kõiki patsiente samasuguse sisemise põlemisega.“ Onkoloog Kadri Putniku võimuses pole paraku kõiki terveks teha
Onkoloogi amet nõuab otsekohesust, ausust ja ilustamata keerukate teemade käsitlust. Seetõttu ringlevad müüdid, et onkoloogid on kalgid ja robotlikud. „Onkoloogika“ taskuhäälingu kuuendas saates heidavad saatejuhid Kristel Leif ja Pille Retter koos Põhja-Eesti regionaalhaigla onkoloogi Kadri Putnikuga pilgu onkoloogi kui inimese hingeellu.
Higine pesu, kasutatud tampoonid, räpased tossud – mehed ostavad netis kalli raha eest naiste intiimseid isiklikke asju. Mille jaoks?
Suhtlus algab tavaliselt üsna süütult: kasutaja saadab naisele sõnumi, milles küsib pealtnäha ükskõikselt, ega tal sahtlis vanu sokke või stringe vedele. „Mul on neid vaja käsitööks“ on üks sage põhjendus. Profiilil pole nime ega pilti, küll aga soov saada võhivõõralt midagi intiimset.
„On nagu on, liigun edasi päev korraga.“ Kethi Uibomägi pistab treeningutes rinda ootamatu tagasilöögiga
Viimased kuud beebimulli nautinud Kethi Uibomägi võttis vastu väljakutse osaleda LHV Maijooksul, et treeningute abil rohkem fookust iseendale tagasi tuua. Paraku rebestas Kethi kaks nädalat tagasi jalutuskäigul hüppeliigese, mis senised plaanid pea peale pööras. Tagasilöögile vaatamata on Kethi positiivne.
Purustame detoksimüüdid: kuidas keha end tegelikult puhastab ja mida meie saame teha?
Kevade saabumine tähendab paljude inimeste jaoks detoksikuuri. Tihti hõlmab see ainult mahla või smuuti joomist lootuses keha kiirelt puhastada ja saavutada kergem enesetunne. Levinud on ka arvamus, et puhastuskuuri ajal peab nälgima. Toitumisterapeut Eliisa Hermlin selgitab, mida detofikatsioon tähendab ja kas meie keha üldse vajab puhastamist?
Paljulubav uudne ravimeetod. Klassika, rokk või džäss – millisel muusikal on parim mõju Parkinsoni tõvega inimese ravile?
Parkinsoni tõbi on progresseeruv neurodegeneratiivne haigus, mis mõjutab dopamiinergilisi neuroneid ülemises ajuosas ning avaldub mitmete motoorsete ja mittemotoorsete sümptomitena. Haigus mõjutab ligikaudu 6 miljonit inimest maailmas ning on levinuim liigutushäire vanemaealise elanikkonna seas. Eestis põeb Parkinsoni tõbe umbes 4000 inimest. Hiljuti on ilmunud mitmeid uuringuid muusikateraapia, tantsuteraapia ja füsioteraapia efektiivsusest Parkinsoni tõvega patsientide ravis.
Kas sinu väljaheide ujub või upub potis? Mida see tervise kohta räägib?
Täiskasvanud inimesel võiks olla harjumus pärast tualetis käimist vaadata potti ja panna tähele, milline on väljaheite värv ja konsistents. Ei ole saladus, et kõhuliiklus räägib meie tervise kohta palju. Ent mida räägib see, kas väljaheide vajub potti või jääb hoopis pinnale?
Kas on kehapiirkondi, kuhu nahavähk tõenäolisemalt tekib? Millised on ohumärgid? Nahaarst kummutab sünnimärkidega seotud müüte
Sünnimärgid teevad paljudele muret. Tihti põhjusega, sest veerand melanoome areneb just sünnimärgi kohal. Samas võib mõni inetu väljanägemisega nahamoodustis tekitada palju muret, kuid olla täiesti ohutu. Lugejate küsimustele vastab Meliva dermatoveneroloog dr Alina Brokk. Artikkel ilmus esmakordsel aprillis 2024.
Apteeker annab nõu: suukuivus on paljude ravimite kõrvaltoime. Mida tervist kahjustava sülje vähesuse vastu ette võtta?
Suuhügieen mõjutab oluliselt üldist tervist. Sülg on oluline lüli hammaste kaitsmisel, hoides hambaid lagunemise ning igemeid põletiku eest. Mis suukuivust põhjustab, kuidas seda ennetada ja millega leevendada, selgitab proviisor Margit Lehari.
Kuidas hoida südame tervist? Kardioloog annab kuus olulist soovitust
Südamehaigused on Eestis endiselt suremise põhjus number üks. Ometi on südameinfarkt ja insult õigete elustiilivalikutega suures osas ennetatavad. Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloog ja Tartu Ülikool teadur dr Aet Elken annab nõu, kuidas igapäevaste tervise otsustega oma südame eest hoolt kanda.
„Alkohol ja ärevus on justkui ühe mündi kaks poolt.“ Miks on napsu rahustav toime petlik
Kui soovid parandada oma vaimset tervist, tasub üle vaadata oma suhe alkoholiga. Kuigi võib tunduda, et alkohol aitab õhtul päeva pingetest vabaneda ja stressimõtteid tõrjuda, siis tegelikkuses on efekt vastupidine. Eriti kehtib see siis, kui vaimne tervis juba on andnud häirekella. Ekspertide sõnul võib alkoholi joomine süvendada ärevust.
Kui tihti peaks duši all käima ja kas iga päev duši all käimine on nahale halb? Millisel kehaosal on kõige rohkem mikroobe?
Regulaarne pesemine ja hea hügieen on olulised, aga on leitud, et nii liiga harvast kui ka liiga sagedasest duši all käimisest võib olla rohkem kahju kui kasu. Kuidas hügieeni eest õigesti hoolt kanda, nii et keha püsiks puhas ja värske ning nahk särav ja terve?
Sisuturundus
Üllatav fakt: põiepõletiku tekkimises on oma osa stressil
Paljud meist teavad, et kestev stress võib põhjustada seedeprobleeme, närvisüsteemi häireid ja südame-veresoonkonna haigusi. Hoopis üllatavam on see, et stress võib mõjuda „päästikuna“ põiepõletiku tekkimisel. Siit saad lugeda, kuidas stress võib põiepõletikku soodustada ja mida tuleks teha, et põiepõletikust kiiresti lahti saada.
„Valehäbist tuleb üle saada ja arsti poole pöörduda!“ Hemorroidid on levinud mure, kimbutades pea iga teist üle 30aastast inimest
Hemorroide peetakse piinlikuks tervisemureks, ometi on tegu kõige levinuma seedetraktihaigusega. Eelkõige põhjustab seda elustiil: vähene liikumine ja valed menüüvalikud. Õnneks saab varakult sekkudes tõsisemad tagajärjed ära hoida.
Kui kõht pärast söömist paisub ja valutama hakkab: siin on lihtsad nipid, kuidas puhitust vältida
Puhitus on ebamugav paisumise tunne kõhus, mida põhjustab gaaside kogunemine seedetraktis. Paljudel juhtudel on pärast söömist tekkivat puhitustunnet aga võimalik vältida.
Sisuturundus
Kõhukinnisus, liigsed gaasid ja puhitus? Taasta oma seedimise tasakaal!
Kõhukinnisus, gaaside kogunemine ja puhitus on sageli esinevad tervisehädad, mis häirivad tugevasti igapäevaelu. Kui seedimine on korrast ära, kannatab selle all kogu organism.
Noorematel meestel ja naistel võib südameinfarkt tulla ka ilma sümptomiteta. Riskist annab keha märku hoopis teisiti
Infarktid on levinud probleem, mille riskitegurite maandamiseks on võimalik päris palju ise ära teha. Kahjuks oodatakse elustiili muutmisega sageli aga esimeste vaeguste tekkimiseni. Kardioloog Margus Viigimaa selgitab, keda ohustavad südamehaigused kõige enam ja mida saab nende ennetamiseks omal käel ette võtma.
Sisuturundus
Tipp-toetusained metaboolse tervise toetamiseks
Mida kujutab endast kreatiin, mille toimete loetelu kõlab sama hästi nagu igavese nooruse eliksiir. Kuidas seda tarvitada?
Kreatiin on üks populaarsemaid ja enim uuritud toidulisandeid, mis mängib olulist rolli lihasjõu ja vastupidavuse arendamisel. Kreatiini seostatakse küll eelkõige spordiga, kuid lisand aitab peale treeningutulemuste parandada ka ajutegevust ning aeglustada vananemisega seotud protsesse. Uuest uuringust on selgunud, et lisaks kõigele muule võib kreatiin aidata ennetada vähki.
KUULA | Ajaloolane David Vseviov inimpsüühe ja maailmas toimuva seostest: kui inimene on nakatunud hirmu, muutub ta teovõimetuks
Tervis Plussi taskuhäälingu saates vaatleb ajaloolane David Vseviov terava ja tundliku pilguga, mis seisus on tänane maailm — ja inimene selles. Vestluses saatejuht Kadi Jaanisoo-Kullaga rännatakse ajaloos, ühiskonnas ja inimpsüühikas, tuues esile nähtamatuid seoseid tervise, võimu, hirmu ja teadmiste vahel.
Elu pärast 40. eluaastat ei pea olema füüsiline allakäik! See treeningumuutus aitab vähendada vanusega kaasnevaid terviseriske
Keskikka jõudes hakkab vähenema lihasmass ja luutihedus, mis toob kaasa mitmeid terviseriske. Suurte raskustega treening aitab seda aga aeglustada ja isegi peatada. „Eriti üle 40aastased naised peavad võtma eesmärgiks teha jõutrenni,“ ütleb terviseteadlane Karmen Reinpõld.
Millisel juhul võiks eelistada monovitamiine ja millal multivitamiini? Proviisor selgitab
Apteekides on vitamiinilett kirju. Eritähelisi vitamiine on pea sama palju kui tähti tähestikus. Rahva seas on kõige populaarsemad monovitamiinid B, C ja D, kuid monovitamiinide kõrval on olemas ka multivitamiinid, kus ühes doosis on mitu erinevat vitamiini.