Tervis Pluss
Kõik audioartiklid
Pikaaegne köha ja õhupuudus võib olla märk kopsufibroosist. Arst: see, millal haigus avastatakse, määrab kui tõhus on ravi
Köha käib kaasas mitmete viirushaigustega ja on loomulik, et pärast haiguse möödumist võib see veel pikaks ajaks häirima jääda. Enamasti kaob probleem aja jooksul ise. Tähelepanelik tasub olla aga siis, kui köha on vaevanud juba väga pikka aega ja sellega kaasnevad ka teised tervisehädad.
Sinu käte haardetugevus räägib nii mõndagi pikaealisusest. Mida teadus ütleb?
Kas tead, kui tugev on sinu haare? Mis on kõige suurem raskus, mida jõuad jõusaalis tõsta? Need võivad kõlada kui ego paitavad küsimused, aga räägivad tegelikult palju rohkemast. Tuleb välja, et käe pigistusjõu tugevus võib anda olulist teavet sinu tervise ja pikaealisuse kohta.
„See pole sinu süü, kui sa ei saa magada.“ Kuidas hormoonid und mõjutavad ja mismoodi neid häkkida, et taastada hea uni?
„Tahan öelda, et see pole teie süü, kui te ei saa magada. On äärmiselt tõenäoline, et teie hormoonid on tasakaalust väljas. Arvatavasti on teie probleemidel pistmist valguse- ja mürasaaste, toiduvaliku ja bioloogilise kellaga. Me elame sellistel päevadel ja sellisel ajastul, kui meie elustiilid on häälestatud täiesti meie vastu,“ kirjutab ettevõtja ja biohäkkimise teerajaja Davinia Taylor raamatus „ Hormoonid tasakaalu!“. Loe katkendit raamatust.
„Vähidiagnoosiga kaasneb surmahirm, see on normaalne.“ Psühholoog Inna Narro püüab anda patsiendile tagasi turvatunde
„Kui patsient saab raske diagnoosi, siis juba raviteekonna algusest võiks tal olla abiks psühholoog, hingehoidja või sotsiaaltöötaja,“ leiab Põhja-Eesti regionaalhaigla psühholoog Inna Narro taskuhäälingusaates „Onkoloogika“. Saatejuhid Kristel Leif ja Pille Retter tunnevad, et neil oli sellisest pehmest maandumisest keerulise teekonna alguses väga puudus.
Jooksma minnes tehakse riietusega üks oluline viga. Mis esemed peaksid olema aktiivse liikuja garderoobis?
Esimese jooksuringi saab teha tavalises dressis ja sporditossudes, aga kui tekib juba suurem jooksuharjumus, siis tasub rohkem süveneda ka varustusse. Jooksuriided on spetsiaalselt selleks otstarbeks disainitud – kerged ja hingavad. „Aina enam pannakse rõhku ka väljanägemisele. Sportideski tahetakse välja näha moodne ja ilus,“ leiab Sportlandi treening- ja jooksukategooria juht Janno Viilup.
„Tahe koju laste juurde saada oli nii suur, et ütlesin, võtke see ära!“ Õnnetu kukkumine koduhoovis lõppes jala amputeerimisega
„Iga kord, kui kuulen kiirabisireene, tuleb kõik jälle meelde,“ tõdeb Annika (45), kes kaotas õnnetu kukkumise tagajärjel jala möödunud aasta kevadel. Mihkel (79) jäi jalast ilma diabeedi tõttu. Oma lood räägivad nad anonüümselt.
Unearst: suveajale üleminek toob kaasa lühiajalise unepuuduse. Siin on nipid, kuidas seda vältida
Suveajale üle minnes sel pühapäeval tuleb kella tunni võrra edasi keerata. See tähendab, et me magame ühe tunni võrra vähem. Kuidas see unerežiimi muutumine võimalikult mugavalt üle elada, annab nõu Confido Arstikeskuse kopsuarst, unearst ja unemeditsiini ekspert dr Erve Sõõru.
Tööl tubli, vabal ajal purjus – funktsioneeriv alkohoolik on leidlik oma sõltuvust varjama. Meeli ja Helina lugu
Liigsoe sõprus alkoholiga võib kesta aastaid, ilma et isegi lähemad töökaaslased ja sugulased midagi kahtlustaks. Inimene toimib – käib tööl, kasvatab lapsi ja saab pealtnäha eluga hästi hakkama. Ta on funktsioneeriv alkohoolik. Artikkel ilmus esimest korda juulis 2022.
SUVEKS VORMI | Mida on võimalik teha kahe kuuga ja miks on praegu elustiilimuutuseks parim aeg?
Märkamatult on kätte jõudmas aprill ja suvi pole enam kaugel. Elustiilimuutusega võib loomulikult alustada iga kell, aga kas praegu startides jõuaks veel suve alguseks silmnähtava tulemuseni? Austraalias õppinud personaaltreener ja toitumisnõustaja Monika Kahro räägib, mitu kilo on võimalik kahe kuuga tervislikult kaotada ja miks on praegu parim aeg suure muutusega alguse tegemiseks.
Sisuturundus
Proviisor nõustab. Ärevus, stress, meeleoluhäired, depressioon ja muud vaimse tervise probleemid
Kui vähegi võimalik, tasub nõu küsida oma ala spetsialistidelt. Vestlesime üheksa aastat Ühendkuningriigis proviisorina (independent prescriber) töötanud Bianca Maria Heidoga. Uurisime, milliseid soovitusi jagab ta inimestele, kes soovivad leida parimaid võimalikke lahendusi oma vaimse tervisega seonduvatele probleemidele.
On murettekitav, kui inimene loobub levinud vääruskumuste tõttu ravist, mis võiks teda aidata. 12 müüti antidepressantide kohta
Pole vist teist ravimirühma, mille suhtes oleks inimestel nii palju eelarvamusi, kui antidepressandid. Võtame need müüdid ükshaaval ette.
SAADE | Füsioterapeut Rainar Vahtrik: järjepideva või korduva närvivaluga peaks tegelema, sest ajaga muutub see aina häirivamaks
Amani Kiivika külaliseks vodcast’is „Momentum“ on füsioterapeut Rainar Vahtrik, kelle juurde jõuavad inimesed valude ja spordivigastustega. Kui mõni valu või vigastus möödub iseenesest, siis närvivaluga peaks pöörduma spetsialisti poole.
Hädas kõhukinnisusega? Abiks on kiudained. Praktilised soovitused, kuidas neid rohkem süüa
Kiudained on meie tervisele hädavajalikud, kuid paljud meist ei tarbi neid piisavas koguses. Kas teadsid, et lisaks seedimise soodustamisele aitavad kiudained vähendada ka südamehaiguste, insuldi, II tüüpi diabeedi ja käärsoolevähi riski? Siin on praktilised soovitused, kuidas rohkem kiudaineid tarbida.
„Mis sa muidu eelmängust arvad?“ Seksuoloog annab nõu, kuidas rääkida partneriga seksist nii, et see ei lõpeks tüliga
Vahel võib mõni pealtnäha sõbralik vestlus võtta väga ootamatu pöörde. Oma kogemust jagab Kertu, kelle suhe sai otsa vahetult pärast seda, kui naine julges voodis oma soove väljendada. Sertifitseeritud seks-coach, seksuoloog ja seksuaalkoolitaja Liisa Larm räägib, kuidas pidada seesuguseid vestlusi edukalt ja nii, et tulemuseks oleks mõlemale partnerile sobiv lahendus ja mitte lahkuminek.
Muudkui treenid, aga jõud ja lihased ei kasva? Treener selgitab, miks see nii on ja milliseid lihaseid on raskem treenida
Kui oled juba mõnda aega tublilt trennis käinud, siis ilmselt tead, et mõned lihased kasvavad kiiremini kui teised. Näiteks võivad rinnalihased mühinal paisuda samas, kui sääremarjad jäävad pingutsest hoolimata kaugele maha. Miks see nii on? Rühmatreener Keio Korbe selgitab, millised lihased on visad arenema ja mida teha, kui tundub, et mõni kehaosa on nõrgem.
„Pidin keset tööpäeva uinakuid tegema.“ Pikk COVID piinab noort naist siiani. Arst selgitab haiguse olemust ja ravi
„Arstidena diagnoosime pikka covidit kindlasti vähem kui seda esineb,“ ütleb Tartu Ülikooli peremeditsiini professor ja perearst Ruth Kalda. Haigust on keeruline diagnoosida, ent ka ravi ei sõltu tegelikult diagnoosist. Mida me tänaseks pikast covidist teame?
Kuidas kõndides rohkem energiat kulutada? Selleks on üks eriti lihtne ja tõhus nipp
Itaalia teadlased viisid läbi uuringu, et selgitada välja kuidas kõndimisega rohkem kilokaloreid kulutada. Selgus, et selleks on üks väga lihtne ja tõhus nipp.
Partnerilt genitaalherpese saanud Margit: arvasin, et püsisuhtes kondoomi kasutades suguhaigustesse nakatuda ei saa
Margit (29) võttis julguse kokku ja heitis suurendusega peegli abil pilgu intiimpiirkonda. Vaatepilti meenutades tulevad tal siiani külmavärinad peale – vill villi otsas, paistes ja punetav. Pisaraid pühkides ütles naine elukaaslasele, et ilmselt on tal genitaalherpes. Elukaaslasega tekkis usaldamatus, sest kust mujalt kui kõrvalsuhtest võis suguhaigus pärit olla.
On levinud valearvamus, et naps aitab rahuneda. Milline on alkoholi seos ärevuse ja paanikahoogudega
Kui soovid parandada oma vaimset tervist, tasub üle vaadata oma suhe alkoholiga. Kuigi võib tunduda, et alkohol aitab õhtul päeva pingetest vabaneda ja stressimõtteid tõrjuda, siis tegelikkuses on efekt vastupidine. Eriti kehtib see siis, kui vaimne tervis juba on andnud häirekella. Ekspertide sõnul võib alkoholi joomine süvendada ärevust.
Sisuturundus
Kuidas ma sain leevendust oma 28 aastat kestnud ärevusele
Kuigi teatud määral on ärevus loomulik reaktsioon stressirohketele olukordadele, võib pidev ja intensiivne ärevustunne hakata häirima igapäevast toimetulekut ning tervislikku seisundit.
Sisuturundus
Kiudained – sinu seedimise ja tervisliku kaalu salarelv!
Tänapäeva kiire elutempo ja töödeldud toitude rohkus on teinud seedimise toetamise olulisemaks kui kunagi varem! Kiudained mängivad siin keskset rolli – need aitavad hoida soolestiku töökorras, toetavad tervislikku kaalu ja aitavad tasakaalustada veresuhkrutaset. Kuid millised kiudained on kõige tõhusamad ja kuidas need meie kehale mõjuvad?
Tervise toetamiseks on tark süüa vähem ülitöödeldud toite. Millised tooted esimesena menüüst välja jätta?
Üha rohkem teadusuuringuid seostab ülitöödeldud toidu liigset tarbimist tervisemuredega, näiteks südame- ja veresoonkonnahaiguste ning teist tüüpi diabeediga. Selliste toitude hulka menüüs vähendada on hea mõte. Kindlasti tekib nüüd küsimus, et mis üldse on ülitöödeldud toit? Peaaegu kogu toit on mingil määral töödeldud. Kui kasutad kodus kokates jahu ja õli, on need mõlemad läbinud teatud töötlusprotsessid. Ent ülitöödeldud toit sisaldab tööstuslikke aineid, mida tavainimene oma köögis naljalt ei kasuta.
Kuidas vabaneda kroonilisest seljavalust? Massaaž imet ei tee, füsioterapeut soovitab hoopis teistsugust sekkumist
Istuva eluviisi ja vähese liikumise korral on seljavalu üks sagedasemaid tervisemuresid. Kiireks leevenduseks valitakse tihti massaaž, kuigi füsioterapeudi sõnul on rohkem kasu liikumisest.
Kehv toitumine võib panna isegi 20aastased kiiremini vananema. Mida toidulaual vältida, et hoida välimust ja tervist?
Meie igapäevased valikud mõjutavad tervist rohkem, kui arvata oskame. Teadlased on teinud kindlaks, et toit mõjutab meie vaimse ja füüsilise heaolu kõrval ka seda, kui kiiresti keha bioloogiliselt vananeb. Hiljutisest uuringust on selgunud, et ebatervisliku elustiili tagajärjed võivad endast märku anda ka juba noores eas.
Oliiviõli tarbimine ja teised igapäevased harjumused, mille abil neuroloogid ise dementsuse riski vähendavad
Kuna elame kauem kui varasemad põlvkonnad, on suurem ka tõenäosus erinevate ajuhaiguste tekkeks. Jaanuaris avaldatud uuring näitas, et hinnanguliselt diagnoositakse dementsus sel aastal poolel miljonil inimesel. Aastaks 2060 on prognoositud, et see arv ulatub miljoni juhuni aastas. Mida saame enda heaks ise ära teha?
Mõned inimesed on halvale higilõhnale vastuvõtlikumad. Mis soodustab ebameeldivat kehalõhna ja kuidas sellest vabaneda
Kellel poleks juhtunud, et ootamatult täiesti sobimatus kohas ja sobimatul hetkel avastad, et deodorant on alt vedanud ja kaenlaalustest hoovab reetlikku lufti. Või ehk oled sattunud spordisaalis olukorda, kus püüad pinnapealsemalt sisse hingata, lootuses kõrval trenni vihtuva inimese higipilve sisse mitte ära lämbuda. Kindlasti oled märganud, et vahel higi niiväga ei lõhnagi, aga teinekord on see tõeliselt ebameeldiv. Miks see nii on – mis põhjustab higi lõhna muutuseid ja miks osadel inimestel on see iseäranis jõle ja kirbe?
Sisuturundus
Podoloog: kolm neljandikku ehk 80% inimestest ravivad seenhaigust asjatult
Küüneseen, soolatüükad, konnasilmad, kannalõhed kaovad justkui võluväel ning jalad rõõmustavad terve naha ja ilusate küüntega – tähtis on vaid teada, kuidas õigesti asjale läheneda. Just sellest räägime intervjuus Podoloogia kabinet OÜ podoloogi Igor Ivanoviga.
Sisuturundus
KUULA | Tervisekassa podcast: Suitsiidiennetus. Kuidas märgata ja kust saada abi?
Suitsiid on teema, millest räägitakse sageli liiga vähe, kuid mille mõju ulatub kaugele – iga suitsiidijuhtum puudutab keskmiselt sadat inimest. Miks on vaimse tervise probleemidega seotud häbimärgistamine endiselt nii suur, et 70% inimestest, kes tunnistavad end vaimse tervise abi vajavat, seda küsida ei julge? Tervisekassa taskuhäälingu uues episoodis uurime, kuidas märgata lähedast, kellel on raske, ning millised on võimalused abi saamiseks.
Mida õhtuti süüa ja mida vältida, et öösel hästi magada? Proviisor annab nõu
Kosutav ja piisava pikkusega uni loob meie päevale aluse, et väsimus ja jõuetus meist võitu ei saaks. Tihti ei ole inimeste unekvaliteet aga kiita. Hea uudis on, et saame ise nii mõndagi oma une parandamiseks ette võtta.
Pulss laes ja hing kinni? Treener selgitab, millal muutub jooksutrenn nauditavaks ja kuidas kiiremini vormi saada
Paljud jooksmisega alustajad annavad kiirelt alla, sest hing jääb kinni, jalad valutavad ja iga samm tundub võitlusena. Õige tempo ja lähenemisega võib jooksmisest saada aga midagi tõeliselt nauditavat. Jooksutreener Maris Heinaru jagab praktilisi nõuandeid, kuidas jooksmisega alustada ja milliseid vigu vältida.
Näitleja Katariina Tamm kunagise hirmu najal sündinud valikutest: varem tundsin, et kõigele peab jah ütlema
Tervis Plussi taskuhäälingusaates on külas vabakutseline näitleja Katariina Tamm. Koos saatejuht Kadi Jaanisoo-Kullaga räägitakse lapsepõlvest Pääskülas ja liiga agaratest jah-ütlemistest. „Ma arvan, et hästi oluline on endale selgeks teha, ükskõik kas teatris, filmis või elus, mida sa täpselt tahad,“ leiab Katariina.
„Hilisõhtul filmi vaadates on kõht jälle tühi!“ Triinu leidis hea viisi näksimisharjumusest loobumiseks
„Kui muidu mul tahtejõuga erilisi probleeme ei ole, siis õhtusest näksimisest vabanemine kujunes ootamatult keeruliseks,“ tunnistab ajakirjanik Triinu Keba, kes võttis aasta alguses missiooniks vabaneda näksimispahest. Selleks tuli oma toitumisharjumustes teha mitu olulist muudatust.
Sisuturundus
Magneesiumipuudus – miks see tervisele ohtlik on?
Uuringutega on tuvastatud, et magneesiumipuudus on tänapäeval väga laialt levinud. Paraku on selle mineraali puudust raske tuvastada, kuna sageli ei kaasne sellega mingeid tajutavaid sümptomeid. Magneesiumipuudusele saadakse jälile enamasti siis, kui ilmnevad sellised terviseprobleemid nagu lihaskrambid, kestev väsimus, unehäired või probleemid südamerütmiga.
Sünnime kindla hulga kuulmisrakkudega, ja kui need hävivad, ei teki neid juurde. Kuidas ennetada mürast põhjustatud kuulmislangust?
Kui argielus kujutavad kuulmisele ohtu vali muusika, kontserdid ja spordiüritused, siis töökeskkonnas on peamisteks riskiteguriteks mürarikkad masinad ja tööstuslikud protsessid. Mida saab teha, et ennetada mürast põhjustatud kuulmislangust nii tööl kui igapäevaelus?
Igemepõletik on levinuim haigus maailmas ja lõppeb sageli hambakaotusega. Kuidas haigust ennetada?
Tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaasi järgi eemaldatakse Eestis orienteeruvalt 190 000 hammast aastas, aga hambaimplantaate, kui kõige paremat alternatiivi puuduva hamba asemel pannakse kümme korda vähem. Hambaarstide sõnul oleks enamik hamba kaotustest välditavad, sest peamisteks põhjustajateks on jätkuvalt igemehaigused ja hambakaaries.
„Süüakse liiga palju saia ja magusat ning kõige suurem toidukord jääb õhtusse.“ Treener paljastab inimeste levinud toitumisvead
Kiired hommikud, tühja kõhu peale kohv ja rutiin, kus päeva esimene söögikord jääb lõunasse — kõlab tuttavalt? See, kuidas me oma päeva alustame, on tervise, enesetunde ja kehakaalu seisukohast olulisem kui oskame arvata. personaaltreener Monika Kahro selgitab, miks peaks juba hommikusöök sisaldama 30 grammi valku ning miks ei tasu oma päeva suurimat söögikorda jätta õhtusse.
TAI: Eesti on jõudnud väikese tuberkuloosihaigestumusega riikide sekka, ent ravimresistentsete juhtude osakaal püsib suur
2024. aastal registreeriti Eestis 90 tuberkuloosijuhtu, neist 71 uut ehk esmast tuberkuloosijuhtu, 18 retsidiivi- ja 1 muud korduvravijuhtu, mis on 9 haigusjuhu võrra vähem kui 2023. aastal.
ARST SELGITAB | Kuidas lamatiste teket ennetada, millised on riskitegurid ja ravi?
Kui inimene on pikalt voodihaige või istub enamiku ajast ratastoolis, võivad tal pidevalt ühes asendis viibimise tõttu tekkida lamatised. Nende ärahoidmiseks on väga oluline nii kehaasendi muutmine kui ka naha seisundi jälgimine mitu korda päevas, samuti korralik nahahooldus.
KUULA JA VAATA | Unenõustaja: uni on tasuta ravim, aga selleks, et seda kasutada, tuleb magada
Uus vodcast „Momentum“ aitab teha esimesed sammud tervislikuma ja aktiivsema elustiili suunas. Igas episoodis jagab Amani Kiivikas, kogenud sportlane ja heaolu eest kõneleja, praktilisi nõuandeid, kuidas alustada treeningutega, valida õige toitumine ning mõista une olulisust taastumises ja sooritusvõimes. Kaheksandes saates on Amani vestluspartneriks unenõustaja ja -ekspert Anette Ariana Pärnits, kes usub, et uni on ülioluline, aga veel üsna vähe räägitud teema.
Kui nägemist hakkab varjutama must loperdav laik: silma võrkkesta irdumine vajab kiiret ravi
Silmanägemise peale me igapäevaelus ei mõtle. Seega võib ehmatav tunduda, kui ühtäkki hakkab nägemist varjutama justkui must liikuv või loperdav laik. Sellisel juhul tuleb kiiresti silmakliiniku erakorralisse vastuvõttu pöörduda ja mitte jääda ootama, et asi ise üle läheks.
Laboriarst soovitab: 15 olulist verenäitajat, mida peaks kontrollima nii noor, küpsemas eas kui eakas naine
Regulaarne tervisekontroll aitab ennetada tõsisemaid haigusi ning avastada muutusi varakult. Tervisekontroll on oluline ka siis, kui kaebuseid ei ole. Millised on need vereanalüüsid ja tervisenäitajad, mida igas eas naine võiks regulaarselt kontrollida?
Kirg võib pikaajalises suhtes aja jooksul tuhmuda. See on normaalne, aga ei pea nii jääma. Mida teha?
Oma partneriga kohtudes tunneme tihti tugevat seksuaalset tõmmet, kuid ajaga kipub rutiin seda tuhmistama. Seks-coach Agnes Kangur leiab, et teadlike sammudega saame oma suhtesse taas rohkem kirge tuua.
Aasta arsti tiitliga pärjatud perearst Le Vallikivi võitleb pahaloomulise kasvajaga
Vähiravifond „Kingitud Elu“ teatas sotsiaalmeedias, et aitavad tuntud perearsti Le Vallikivi alates eelmise aasta detsembrist võitluses sidekoe ja pehmete kudede pahaloomulise kasvajaga. Kolme kuu ravile kulub ligi 6000 eurot.
VIDEO | „Kõik asjad on kergemad, kui oleme üksteise jaoks olemas.“ Meediainimesed meenutavad koroonapandeemia teravamaid hetki
Märtsis viis aastat tagasi kuulutati Eestis koroonapandeemia tõttu välja eriolukord. See mõjutas erineval määral meie kõigi elusid.
Suhkru vähendamine menüüs toob suurema energiataseme ja ilusama naha. Kuidas piinavast magusaisust vabaneda?
On teada, et täiskasvanud inimese päevane lisatud suhkrute hulk võiks jääda alla 50 grammi. Kuidas pidada arvet, kui osa sellest tuleb kokku enesele teadmata? Toitumisnõustaja Kärolin Vallimäe räägib, kuidas taltsutada magusaisu ja mis juhtub kehas, kui lisatud suhkrud menüüst välja jätta.
Seks on tervisele hea: mis toimub kehas orgasmi ajal? 7 kasulikku toimet
Lisaks sellele, et orgasm on äärmiselt nauditav kogemus, on sellel ka hulk tervisele kasulikke omadusi. Mis kehas selle ajal ja järel toimub?
Sisuturundus
Probleemid liigeste, krooniliste põletike või haigusjärgse taastumisega? Appi tuleb PREMIO®️ kurkumiin!
PREMIO kontseptsioon on uudne, ainulaadne ja teaduspõhine. PREMIO sündis soovist võimaldada sul tutvuda maailma absoluutsesse tippu kuuluvate teaduspõhiste ja tõendatud kliiniliste toimetega preparaatidega ning sind selles valdkonnas harida.
Millal sa viimati end teetanuse vastu vaktsineerisid? Aiatööde hooajal on oht nakatuda suurem
Terviseamet paneb täiskasvanuile südamele end regulaarselt revaktsineerida teetanuse ja difteeria vastu, mõlema haiguse eest kaitsev liitvaktsiin on täiskasvanutele tasuta. Kaitset tuleb uuendada iga kümne aasta tagant.
Me ei saa kogu aeg tegeleda stressiallikatega: kuidas rasketel aegadel leida üles head emotsioonid? Psühholoog soovitab
Elu tempo on pöörane. Töö, pere, sõbrad, trenn, arved, uudised – kõik nõuavad tähelepanu ja enne, kui arugi saad, oled tõmmatud lõputusse tegutsemisse. Aeg-ajalt tundub, et seda on lihtsalt liiga palju. Stress kuhjub, väsimus tiheneb ning laine lööb üle pea. Kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa jagab soovitusi, kuidas igapäeva toimetuste keerises leida tasakaaluhetki.
„Mõne jaoks on see suur asi, et keegi päriselt hoolib ja kuulab.“ Pandeemia ajal hooldajaks hakanud Tõnu endist tööd taga ei igatse
Pandeemia lõi paljudel elu sassi. Tõnu Paakspuul oli aga just sel keerulisel perioodil pooleli karjääripööre – mees lahkus tasuvalt kohalt kaubanduses, et õppida hooldustöötajaks. Sisseelamiseks palju aega ei antud ja õpingute kõrvalt tuli kohe ka haiglas tööd alustada. „Kõige suurem oligi hirm nakatuda, viirus koju viia või et lähedased saavad selle kuskilt külge,“ meenutab Tõnu.