September 2022
06.09.2022
Enesekindlusest eneseteostuseni
Mul on rõõm esitleda meie uut ettevõtmist! Nimelt otsime tooteid, mida julgeme soovitada, ja anname neile oma tunnustuse, mida võib edaspidi näha toodetel kleepsuna „Terviselemmik 2022“.
Toimetus soovitab
Sügis on aeg mõtisklusteks. Milline ma olen ja milline olla tahaksin? Kas olen päriselt ühenduses teistega või digitaalse suhtluse varjus üksildusse vajumas? Haara ämber või korv ja mine loodusesse, seente noppimine ja sisekaemus kuuluvad kokku.
KÜSIMUS EKSPERDILE | Kuidas kolesteroolinäitu ilma ravimiteta alandada?
Vastab Gerda Sinisalu, Confido Tartu Raatuse kliiniku õde.
Võrdlemine hävitab rõõmu
Viin oma lapsi harva San Francisco linna. See ei asu meist kaugel, aga pole koht laste jaoks. Äsja Tallinnast naasnuna oli mul kahju asendada nende soojad mälestused kilisevatest trammidest, munakividega sillutatud tänavatest ja mängimisest lokkava rohelusega parkides sünge vaatepildiga linnast, mis teeb oma viimaseid surmaeelseid hingetõmbeid.
Sinu isiklik pluss: sul on, mida hoida
„Sa suitsetamise maha jätta suudaksid?“ küsisin oma 67aastaselt isalt, kes vagunelamu ees häälekalt suitsu tõmbas, ise vahepeal pahaendeliselt köhides, nagu filmides köhivad tegelased, kes filmi lõppu kunagi ei näe.
Elu täis katseid maailma parandada
„Annan täitsa aru, et ma ei saa sõdida kõiki sõdu korraga,“ ütleb „Laseri“ saatejuht Marii Karell (41), kes sihib kirglikult nii enda kui ka ühiskonna valupunkte, olgu tegu konnasilmade, toidukoide, ebavõrdsusega kodutöödes või võltsitud iluga.
TERVISEUUDISED | Toidulisand aeglustab vananemist?
Vananemisega rinda pistvad tabletid võivad olla meil käeulatuses – sellega saab üsna edukalt hakkama üks tuntud aminohape, selgus hiljutisest uuringust.
„Inimene ongi loodud mugavustsooni kalduma.“
„Me pole loodud armastama ebamugavusi, vaid vastupidi – neid igal võimalusel vältima,“ tõdeb spordipsühholoogia konsultant Kristel Kiens põhjuste kohta, miks on sportimisharjumust nii raske kujundada. Ta teab aga sedagi, milliste võtetega edu saavutada, nii et liikumisest saaks osa meie olemusest.
Krisli Melesk: „Minu vastu oli K2 väga sõbralik.“
Naisi, kes on alistanud planeedi kaks kõrgeimat mäetippu – nii Everesti kui ka K2 –, oli veel hiljaaegu maailmas vaid käputäis. 22. juulist kuulub nende hulljulgete hulka ka Krisli Melesk (36). „Allatulek hirmutas mind palju rohkem kui ülesminek,“ kirjeldab ta oma kogemust mäel, mis paraku tänavugi ohvreid nõudis.
„Borrelioos on väga salakaval!“
Pearinglus ja -valu, puperdav süda ja unetus on tagajärjed, mida Gerli Argos (43) on pidanud pärast puugihammustust taluma juba kuus aastat. „Soovin väga oma tervist tagasi, aga paraku tundub, et see polegi enam võimalik,“ nendib ta nukralt.
Merehaigust saab taltsutada
Tore väljasõit või reis võib kujuneda õudusunenäoks, kui süda sõidust nii pahaks läheb, et öökimisel lõppu ei paista. Õnneks on häid nippe, millega iiveldust leevendada või koguni ära hoida.
Enesekindlaks hobide kaudu
Elada iga talv soojal maal ja teha kaugtööd – sellisest elustiilist unistavad paljud. Claire Koitla (46) on suutnud oma elu just nii korraldada. Ta kolib talviti kuuks või kaheks mõne ookeani kaldale, et tegeleda armastatud hobiga.
Ravitud astma elu ei sega
Astmaga on seotud palju müüte. Pool sajandit tagasi peeti seda psühhosomaatiliseks haiguseks. On arvatud, et see nakkab. Kaua valitses seisukoht, et sport ja astma kokku ei sobi. Tänapäeval on aga astmat võimalik niimoodi kontrolli all hoida, et see ei sega ei igapäevaelu ega ka sportimist.
Sügise trennispikker: kuidas valida sobivaim rühmatund?
Septembrikuus, kui kõik on uus, alustavad paljud (uuesti) rühmatrenniga. Mille järgi aga nii kirjust valikust see üks ja õige leida? Appi tuleb MyFitnessi treeningute juht Eva Ottas.
TERVISELEMMIK 2022 VÕITJAD | Aasta parimad tervisetooted on selgunud!
Tervisetoodete riiulitel valitseb küllus, kust tõhusa ja sobiliku leidmine võib osutuda parajaks pähkliks. Tulime huvilistele appi ja raalisime koostöös žüriiga välja tooted, mis väärivad Tervis Plussi terviselemmiku tiitlit. Tutvu iga kategooria võitnud toodetega all klikates nupule „edasi“ või loe lähemalt nii neist kui nominentidest all artiklis.
Õhetus, mis rikub nahka
Punetav nägu on enamasti märk, et inimesel on palav. Kui õhetushood aga sagenevad, kaasnevad kipitus ja muud nahanähud, tuleks varakult kindlaks teha, kas tegu võib olla rosaatseaga.
Suhkrupaastuga valu vastu
Suhkrust ja jahust ja maasikavahust on pigem tehtud üle 55aastased naised, kirjutab Kadri Taperson. Kas suhkrust loobudes keha rõõmustab? Või vähemalt valutab vähem? Kadri otsustas järele proovida.
„Minu lõks oli magus!“
„Tunne, et ma võin ja suudan, on megahea!“ sõnab end magusalõksust sportlikku tippvormi võidelnud Malle Lüdimois (51). Vähem kui kahe kahe kuuga 21 kilo kaotanud naine on veendunud, et kaalulangus ei peaks olema lõppjaam, vaid vahepeatus teel parema, kergema ja energilisema elu juurde.
Vahemere hõng fenkoliga
Fenkol ehk apteegitill on Vahemere maades väga populaarne. Kergelt aniisise maitsega köögivili maitseb eriti hästi koos kala ja muude mereandidega ning klapib toredasti linnulihaga. Fenkol sobib süüa ka toorelt, aga küpsedes toob see esile oma magusamad noodid.
Kurvid ja värvid Põhja-Vietnamis
Rabav loodus, närvekõditavad mägiteed, värvikad vähemusrahvad, külaromantika. Hà Giangi provints, Vietnami põhjapoolseim osa, meelitab motoseiklejaid kogu maailmast ja tundub ka mõni aasta pärast külastamist üks erilisemaid paiku, mida nähtud.
Silmaümbrus siledaks!
Silmi peetakse küll hinge peegliks, kuid koos õrna nahaga nende ümber reedavad silmad ka vanust ja elustiili. Mida laugude lõtvumise, tursete, tumedate silmaaluste ja kortsukestega ette võtta?
10 ideed
Selle numbri nippe ja nõuandeid, et oleksid terve ja rõõmus.