Oktoober 2022
07.10.2022
Vanane, nagu tahad
„Mitte keegi ei suuda haarata publikut nii nagu Paul McCartney!“ kirjutas The Times jaanipäeva ajal Suurbritannia suurima ja legendaarseima Glastonbury festivali ühest 80aastasest peaesinejast. „Laul „Let It Be“ pole lihtsalt muusikapala, vaid hümn!“
Toimetus soovitab
Videvikuaeg sobib hästi endasse vaatamiseks ja ka sisemiste tõkete lammutamiseks, kui just need sinu ja su unistuste vahele jäävad. Nüüd leiab aga ka rohkem mahti tegevusteks, mis aitavad oma aju töökorras hoida.
KÜSIMUS EKSPERDILE | Kas lühinägevus võib vananedes taanduda?
Vastab Liisi Sõmer, Confido Tartu Raatuse kliiniku optometrist.
Kummituseks kasvamine
Saan järgmisel kuul 50aastaseks, seega oleks nagu aeg heita pilk oma elule, vaadates nii tahavaatepeeglisse kui ka ees avanevale teele. Kui meediat ja ühiskondlikku arvamust uskuda, peaks mind ees ootama sügava leina periood, sest naisena olen ma maailmale nüüdseks surnud.
Sinu isiklik pluss: sul on fantastiline aju
Sain just 40 aastat vanaks ja sellega kaasnes mu muidu ärevas ajus täiesti uutmoodi harmoonia. Ei, ma ei räägi sellest, nagu ma poleks oma impulssostude, eksirännakute ja elava kujutlusvõimega suurepärane keskeakriisi õppematerjal, vaid sellest, kuidas avastasin endas selle sünnipäeva puhul midagi, mis on omane ainult hästi elutarkadele inimestele. Leppimine ja rahu.
Anne Veesaar: „Ei tohi käega lüüa!“
„Seda, et lõpp tuleb, pole tarvis mõelda. Me keegi ei pääse sellest. Aga sinnani tuleb elada, ja täiega!“ ütleb Anne Veesaar (65). Tema on otsustanud elada neid päevi, mis antud, tervena ja tasakaalus. Just seetõttu astub näitlejanna sel sügisel üles ka tervisliku toitumise eestkõneleja rollis.
TERVISEUUDISED | Ekraani ees vananed kiiremini?
Liigne ekraanide taga istumine ei ohusta meid mitte ainult vähese liikumise tõttu. See võib otseselt kiirendada ka meie rakkude vananemist.
Vananemine toob vabaduse!
„Tuleb oma päevad ära sisustada ja mitte oiata,“ ütleb psühholoog Toivo Niiberg (68) neile, kes vananemise ees hirmu tunnevad, ning kutsub üles hoopis võimalusi nägema ja unistusi teoks tegema.
Keskeakriis või väärtuste puudumine?
„Miks tahetakse kuldses keskeas partnerit vahetada, kuigi just eelmisel on tantsusammud selged?“ imestab Ewa-Kaisa Plakk ja tõdeb, et mõnel tõmbab keskeakriis vaiba alt, kuid teine jääb sellest puutumata.
Kahe käe jagu vabadust ja õnne
Kristelil ja Reinul on kahe peale vaid kaks töövõimelist kätt. Nad vajavad abi isegi ratastooli saamiseks, aga tähistasid hiljuti oma 15. abieluaastat ning on elus ja õnnelikud tänu teineteisele.
„Mu hormoonid möllasid nagu teismelisel.“
Üleminekueast pole pääsu ühelgi naisel ja pea pooled kogevad sel ajal sümptomeid, mis tavaelu pea peale keeravad. Hormoonimöllu saab taltsutada asendusraviga, mida aga eri põhjustel Eestis üsna vähe kasutatakse.
Kasutamata ressurss võetakse ära
Me peame praegust keskmist eluiga sageli meditsiini võiduks, kuid tegelikult on selle taga hoopis paranenud elukeskkond. Milline on stardipakk uueks hüppeks pikema eluea suunas, arutleb spordibioloog Kristjan Port.
Kuidas ära tunda algav dementsus?
Dementsust peetakse küll eakamate haiguseks, kuid vahel võib see tabada inimest isegi 50. eluaastatel. Seda vaevalist, kurnavat ja ravimatut haigust on oluline varakult diagnoosida, et sümptomite süvenemist pidurdada ja haige elukvaliteeti parandada.
Hiiu naise vabadus täis võimalusi
Enne kui Liis Remmelg (39) Hiiumaa jooksugrupi asutas, elas ta hoopis mandril. Hiidlasena mere taha tagasi kolinud naine otsustas luua uued võimalused nii iseenda kui ka kohalike jaoks.
„Mul oli lõhkenud munasarjatsüst.“
Munasarjatsüst on naistel üsna tavaline nähtus, mis tihti ise ära kaob. Vahel läheb siiski teisiti ja tsüst võib nõuda kirurgi ülikiiret sekkumist.
Kui seljavalu käib närvidele
Selgroolülide vaheketta võib pressida paigast lihtne süütu liigutus, tagajärjeks vahel lausa põrgulik valu. Aja jooksul läheb see üle, lubavad arstid. Aga kui ei lähe?
„Su mehega juhtus kohutav õnnetus.“
Kuidas minna eluga edasi, kui surm viib kõrvalt kalli kaaslase? „Mul oli kogu aeg tunne, et ta peaks kohe-kohe tulema. Ma ei suutnud leppida, et ei tule, et see on lõplik,“ räägib Kätlin Truu (48), kes kaotas mehe mõne aasta eest.
Terved luud on eaka elukindlustus
Kukkumine vanemas eas võib lihtsasti käivitada ahelreaktsiooni, mis lõpeb kalmistul. Luumurrust paraneda on keerulisem kui seda ära hoida. Kuidas mitte kukkuda ja millises vanuses saab oma luude tervist veel mõjutada, selgitab Tartu ülikooli kliinikumi ortopeediakliiniku arst, geriaatria kaasprofessor Helgi Kolk.
Võidukas diabeedi kiuste
Viljandi kergejõustiklane Kelly Heinpõld (19) on oma vanuseklassis üks Eesti parimaid vaatamata sellele, et peab isegi elus püsimiseks rohkem pingutama kui tema kaasvõistlejad. Kui innukalt sportiv tüdruk kaheksa aasta eest väsimust ja janu tundma hakkas, ei osanud keegi kahtlustada, et põhjuseks võib olla tõsine haigus.
Kõrge vererõhk kahjustab kogu keha
Püsivalt kõrge vererõhk on terviseprobleem, mida ei tohi mingil juhul tähelepanuta jätta – see toob kaasa tüsistusi kogu organismis ja võib lõppeda fataalselt.
„Emps, sul hakkavad piirjooned tekkima!“
Paljud lapsed unistavad vanaemast, kellega saaks toredaid seiklusi ette võtta. Maila Maisväli (59) neljal lapselapsel just selline vanaema ongi. Eriti suur hoog on Mailal sees nüüd, kui ta paarkümmend kilo seljast heitis.
Üheksa müüti kolesterooli kohta
Sõna „kolesterool“ kõlab koledalt. Samasugusena teadvustame ka selle mõju. Arteriseintele ladestudes ohustab kolesterool tervist ja on WHO hinnangul iga aasta süüdi 2,6 miljonis surmas. Kuigi kolesterooli on nüüdseks juba väga hästi uuritud, on selle kohta endiselt liikvel palju väärinfot.
Õun teeb hea paremaks
Kui õunte söömisest juba hambad hellad, aga õunakuhjad ei taha väheneda, kulub ära iga retsept, et see tervisesõbralik vili toiduks teisendada. Õun sobib tooni andma nii supis kui ka salatis, küpsetistest rääkimata.
Kas ilusüstid on uus norm?
Suhtumine enda nooremaks süstimisse või lõikamisse on muutunud – üha rohkem naisi valib mõne silendava või kohendava protseduuri ega pelga seda ka tunnistada.
Kuidas süüa, et kauem elada?
Ma küll ei tea, kui palju mulle päevi on antud, ja ega ma mingi tervisenats ka ole, aga teadlik toitumine on mulle kogu elu oluline olnud.
Treening hoiab toonuses ka nahka
Lisanduvad aastad ei paista kuskilt välja nii hästi kui nahalt. Kas saame seda kauem nooruslikuna hoida? Eakate tervisevõimlemise treener ja psühholoog Reet Pool õpetab, kuidas oma nahka masseerides ka võimlemistund kirja läheb.
Säilita juuste elujõud
Juuksed on naise iluidentiteedis sama tähtsal kohal kui nahk. Kuidas aga hoida nende elujõudu ja nooruslikkust ka vanuse lisandudes? Nõu annavad Juuksetervisekeskuse trihholoogid Gerthy Salasoo ja Liina Kiisa.
Sammhaaval Euroopa tippu
„Just taoliste retkede käigus õpin enda ja elu kohta midagi uut,“ kirjeldab Kadri Kütt lõppenud suve suurimat seiklust, mis viis ta Euroopa kõrgeimale mäele Mont Blancile.
10 ideed
Selle numbri nippe ja nõuandeid, et oleksid terve ja rõõmus.