Tasku
Delfi
Otsing
Minu sisu
Logi sisse
Podcastid
Audioartiklid
Audioraamatud
Tasku
Delfi
Otsing
Minu sisu
Logi sisse
Podcastid
Audioartiklid
Audioraamatud
November 2022
07.11.2022
Esita kõik
Arhiiv
Uus elu algab täna
„Sina oledki harjunud mitut asja korraga tegema,“ ütleb arst Annika Räimele, kellele elu on seadnud ja kes ka ise võtnud kanda koormaid, mis mõne teise tõmbaksid siruli.
Toimetus soovitab
Vesi tähendab elu ja meie seekordsed nipid on seotud just vee võimsate omadustega.
KÜSIMUS EKSPERDILE | Millal kahtlustada infarkti?
Vastab dr Tiina Uuetoa, Confido Meditsiinikeskuse kardioloogiakeskuse juhataja
Miks ma vahel karjun
50aastaseks saada on raske, aga arvan, et see oleks veelgi raskem, kui mu lapsed oleksid kodust juba välja lennanud. Sest mõningasele närvikulule vaatamata mulle tegelikult meeldib see segadus ja lärm, mida lapsed tekitavad, nagu meeldivad ka nõudmised, mida nad mulle esitavad.
Sinu isiklik pluss: sa oled ellujääja
„Põrguvärk,“ pomisesin endamisi ühel vaiksel sügishommikul Viljandis, selili diivanil, endal telefonis seltskonnaajakiri lahti. „Mis juhtus?“ küsis mu kümme aastat noorem vastassugupool, justkui ta poleks kunagi kuulnud 40aastase mehe hääles seda mõtlikku, surmaga silmitsi seisvat tooni.
Lia Virkuse mõrk ja magus
„Viimased aastad on mind palju muutnud – vajan laadimiseks rohkem aega kui varem,“ tunnistab köögivõlur Lia Virkus. See ei takista tal siiski eesrindlikult ajaga kaasas käia ja mitu korda päevas oma Instagrami-jälgijaid rõõmustada.
TERVISEUUDISED | Sale dieeditaja riskib tervisega
Liigsete kilode kaotamist seostatakse väiksema riskiga haigestuda teist tüüpi diabeeti. Mis aga juhtub, kui hakata saledana kaalu langetama?
Naised vaeslapse rollist välja
„Tihti tunnevad naised, et meditsiinisüsteem ei võta nende kaebusi ja sümptomeid tõsiselt,“ avaldab geneetikateadur Triin Laisk ja tõdeb, et naiste tervist on aegade vältel vähem uuritud kui meeste oma.
Annika Räime elu arengukiirendis
Seljatada vähk, avada oma süda ja kodu kasulastele ning haarata kinni üha uutest töistest võimalustest – sellist energiat ja elujõudu pole antud just igaühele. Annika Räim on naine, kelle kohta ütleb isegi arst: „Sina oledki harjunud mitut asja korraga tegema.“
Õnnelik november on enda teha
Kui pimedus võidutseb valguse üle ja vaimu rusub tinahall taevas, on aeg välja otsida kõik need nipid, mis silmad uuesti särama panevad. Kuidas just kaamoseajal õnnetunnet luua, teab Mari Tammar, raamatu „Õnn kuulub kõigile“ autor.
„Mulle on paari auto jagu raha suhu topitud.“
Valutav hammas ajab meid enamasti arsti juurde. Salakaval krooniline hambapõletik endast aga alati märku ei anna ja võib aastaid luukude hävitada, enne kui jaole saadakse. Millised on hambapõletikuga kaasnevad riskid?
Kas keha on janus?
Me higistame, hingame ja pissime kehast vett välja sageli rohkem, kui joogi ja söögiga tagasi saame. Janu on keha kõige selgem sõnum, et kannatame veepuuduse käes, aga märke on teisigi.
Vabaks mürgise suhte orjusest
Toksiline suhe kahjustab inimese enesekindlust ja minapilti nii, et ta ei pruugi enam ise mõistagi, mis on valesti. „Mürgine suhe on sõna otseses mõttes orjapidamine,“ tõdeb vajaduse kohta teist alandada ja kontrollida psühhoterapeut Grete Kald.
„Arvasin, et minu laul on lauldud.“
„Kui abikaasa ei oleks mind arstile ajanud, poleks mind võib-olla enam siin,“ tõdeb ehmatava diagnoosi saanud mees. Probleemid eesnäärmega võivad jääda märkamatuks või tunduda nii tühised, et ravi jääb hiljaks ja tähendab juba võitlust elu eest.
Käte pidevat suremist ei tohi eirata
Kui hommikul ärgates tunned kätes tuimust ja surinat, pole see märk, millele läbi sõrmede vaadata. Millega on tegu ja kuidas ebameeldivast tundest vabaneda, selgitab Confido meditsiinikeskuse ja Merekivi Perearstide terviseõde Katrin Poom.
Põiest ja tupest valehäbita
Sünnitus ja menopaus mõjutavad naise keha nii suurel määral, et kõigest ei julgeta sageli rääkidagi. Kui aga põis ei pea ja tupp tundub lõtv, on kannatada siiski narrim kui abi otsida. Kas teadsid, et leevendust võib tuua laserteraapia?
Kaal ei lange kõhubakterite tõttu?
„Milline on bakterite roll selles, et kannan iga päev kaasas 150 kilogrammi?“ küsib toiduajakirjanik Martin Hanson. Ta teeb testi ja saab üllatava vastuse, aga ka juhised, millega oma mikrobioomi toita.
Vitamiinid kohvi ei armasta
Kas oled üks neist, kes võtab vitamiine ja teisi toidulisandeid koos hommikukohviga? Miks see hea mõte pole, selgitab proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
30 kilo alla ja jooksumedal kaela
„Sõbrad on öelnud, et olin väga negatiivse ellusuhtumisega,“ räägib viljandlanna Liis Volberg kolme aasta tagusest ajast. Naise viis musta masendusse tema kolmekohaliseks kasvanud kehakaal, mida ta kuidagi ohjata ei suutnud – kuni käis elu muutev „klõps“.
RETSEPT | Mida head teeb su tervisele soodne ja mitmekülgne peet? Siin on 4 maitsvat peedirooga kogu pere rõõmuks
Punapeet on meie oma kodumaine supertoit: vereloomet ergutav, immuunsust toetav ja südamesõbralik. Kalorivaene, aga pakatab tähtsatest toitainetest. Vähem oluline pole praegu seegi, et peet on väga sõbralik meie rahakoti vastu.
Kõrghetked Aafrika moodi
„Midagi peab ju keskealine mees koguma. Mina kollektsioneerin riikide kõrgeimaid tippe,“ ütleb Andres Karu ja annab ülevaate, kuidas tema kogusse lisandusid Senegal ja Gambia.
Kuidas hoida end säravana?
Me kõik vajame oma päevadesse, eriti pimedal novembrikuul, väikest hellitust ja turgutust – midagi, mis aitab meil särada ja tekitab hea tunde. Milliseid nippe, ilulemmikuid ja heaolurituaale kasutavad Tervis Plussi toimetuse naised?
10 ideed
Selle numbri nippe ja nõuandeid, et oleksid terve ja rõõmus.
Tasku
Delfi
Otsing
Minu sisu