Veebruar 2023
03.02.2023
Kuidas kukkuda?
„Kukkumise aasta,“ ütleb telenägu Kethi Uibomägi möödunu kohta. Läbipõlemine ja tagatipuks töökoha kaotus. „Mul oli kogu aasta tunne, justkui käin libedal jääl, mis muutub aina libedamaks, kuni lõpuks kiilasjääl jalgealuse kaotan.“
Toimetus soovitab
Hea enesetunde kogu päevaks võib saada üsna lihtsatest asjadest, nagu näiteks sõõm kohvi, eriti kui see ka peegelpilti mõjutab, või muude tegemiste vahele mahutatud trenniminutid.
KÜSIMUS EKSPERDILE | Miks käed pidevalt külmetavad? Mis puhul võib see olla tõsisema tervisehäire sümptom?
Vastab dr Liis Puis, Confido Tartu Raatuse kliiniku reumatoloog
Vintske hellik
Kui ma 1990. aastatel Eestis elasin, leidsid paljud, et olen paras hellik. Ma nurisesin külma ilma, värske toidu puudumise, teede räbala olukorra üle. Inimesed sõna otseses mõttes naersid mulle näkku ja nimetasid mind lolliks ameeriklaseks.
Lumi on (Eesti) muinasjutt
Jah, ma olen põhjamaalane. Põhjamaalased olid minu vanavanemad ja nende vanavanemad. Tegelikult olid suuremalt jaolt põhjamaalased ka nood lahtise käega tüübid, kes minu eelkäijatel piitsa keerutades varavalgest hilisõhtuni sabas jõlkusid.
Kethi Uibomägi valgega varjatud valu
„Füüsilise mure korral saab vaim sind toetada, aga kui vaimne tervis on tuksis, oled ka füüsiliselt jõuetu,“ ütleb saatejuht ja artist Kethi Uibomägi. Neli kuud tagasi oli ta oma senise elu kõige mustemate mõtete küüsis.
TERVISEUUDISED | Pime aeg paneb hiljem uinuma
Kipud talveajal õhtuti unetult voodis vähkrema? Selles on tõenäoliselt süüdi vähene päevavalgus.
Vähki saaks vältida, kui tead oma riski
Hoolimata tasuta sõeluuringutest avastatakse suur osa vähkkasvajaid endiselt liiga hilja. Enamate elude päästmise võti on geenipõhine täppisennetus, leiab Eesti tipponkoloog ja vähi täppisennetuse pioneer Peeter Padrik.
Maailma parim Jasmiin: „Sa pead võitma iseennast!“
„Sport on mulle õpetanud, et hakkan kriisiolukorras kohe lahendusi otsima ega kuluta aega paanitsemisele,“ sõnab jetispordi valitsev maailmameister Jasmiin Üpraus, kes teeb võistlustel isegi meestele tuule alla.
Seksiisu uperpallid pärast koroonat
Koroona põdemise tagajärgedest on küll palju juttu olnud, aga omavahel saunas räägivad naised ka sellest, mida avalikult tunnistada ei tihka: COVID on pööranud nende seksielu pea peale.
„Ma teadsin, et midagi on väga valesti.“
Läinud aasta detsembri alguses kell üks öösel tegi Vassili Gaistruk valiku, millest oleks võinud saada tema elu halvim. „Kirjutasin selle loo, sest sõber palus – ehk päästab kellegi elu. Ja ehk teeb keegi teine õige otsuse kiiremini.“
Armukadedus – teeviit vajaduseni
Kahtlustamine, umbusaldus ja kontroll muudavad armastuse lõputuks kannatuseks. Aga kui suhtes üldse kiivust ei tunta? „Armukadedus on tihedalt seotud meie varase lapseeaga,“ tõdeb paari- ja pereterapeut Meelike Saarna.
„Liina, oled nüüd vähist vaba!“
Kaheksa aastat tagasi hakkas Liina Mitt laulma segakooris Tervis. Mitte koori pika ajaloo ega toreda nime pärast, vaid põhjusel, et „laul teeb rinna rõõmsaks“. Selleks ajaks Liinal ainult üks rind alles oligi.
Külmakahjustus võib tekkida poole tunniga
Tänapäevalgi kasutatakse külmanäpistuse leevendamiseks võtteid, mis kasu asemel hoopis kahju teevad: võetakse sisse pits kangemat, hõõrutakse valgeks tõmbunud nina kindaga või pistetakse külmunud sõrmed kuuma vette. Mida peaksime külmakahjustuse kohta teadma?
Viha hävitab ennast ja suhet
Vihkamine on see, kui ise mürki võtad ja loodad, et vaenlane ära sureb, on öelnud dalai-laama. Kuidas jõutakse oma suhtes sellisesse punkti, kus armastuse asemel tuntakse viha, ja mida teha, et nii ei juhtuks, arutleb psühholoog Anneli Salk.
Kõhukinnisuse valusad viljad
Hemorroide peetakse piinlikuks tervisemureks, ometi on tegu kõige levinuma seedetraktihaigusega. Eelkõige põhjustab seda elustiil: vähene liikumine ja valed menüüvalikud. Õnneks saab varakult sekkudes tõsisemad tagajärjed ära hoida.
Vali sõnu, sest need mõjuvad
Sõnad avaldavad mõju meie mõtlemisele, uskumustele, enesetundele, minapildile. Seetõttu on tark vabaneda väljenditest, mis pisendavad su usku iseendasse, lörritavad meeleolu ja sikutavad teinekord vaibagi alt. Siin on sulle tosin viisi öelda endale, aga ka teistele paremini – toetavamalt, paitavamalt, enesekindlamalt.
Kas närvivalu tuleb ära kannatada?
Närvivalu võib üksjagu paanikat külvata, kui muidu täiesti terve inimese hädiseks muudab. Kogenumad kannatajad aga juba teavad, et sellega tuleb toime üsna lihtsate ravivõtetega.
„Mu suu muudkui käis. Elasin selleks, et süüa!“
Endast tütre neljandal sünnipäeval tehtud foto oli Eliko Luntsi jaoks viimane piisk kaalukarikas – pildilt vaatas vastu keegi kopsakas proua. „Sain aru, et ma ei taha enam selline olla,“ sõnab sel ajal 89 kilo kaalunud naine ja tunnistab, et kaalukaotus aitas tal end uuesti leida.
Kasulik ja kahjulik ravimtaimetee
Astmaatik hoidugu angervaksast, migreeni põdeja piparmündist, teab proviisor Triinu Entsik-Grünberg. Nagu ravimitel, on ka ravimtaimedel peale mõju ka kõrvalmõjud ja koostoimed. Mida pead teadma, enne kui end raviteedega turgutama hakkad?
Hõrk ja ahvatlev hurmaa
Mesiselt hõrk hurmaa lausa kutsub end poest ja turult kaasa võtma. See vitamiinidest ja kiudainetest pakatav vili sobib hästi ka toiduvalmistamiseks: salatisse, suppi ja muidugi desserdiks.
Tuneesia kolme päevaga
Kui puhkus on juba reisideks teisendatud, aga seiklushimu ei anna ikka rahu, tuleb pressida oma väljasõit nädalavahetusse. Rando Reining sai sellega hakkama ja tegi kolme päevaga tiiru Tuneesias.
Juuksed kohevamaks looduse kiuste
Kui emake loodus on kinkinud sulle paksude kiharate asemel õhukesed ja pead ligi hoidvad juuksed, tuleb appi võtta kavalus ja soeng kohevamaks trikitada. Milliste võtete ja toodetega seda teha?
10 ideed
Selle numbri nippe ja nõuandeid, et oleksid terve ja rõõmus.