Oktoober 2023
06.10.2023
Kuidas võita elu
„Raviarst lubas Kaljule viis eluaastat, millest on praeguseks saanud kümme,“ räägib Signe Kivi abikaasa vähidiagnoosist. Kuidas tulla toime ja mõtestada mõne kõige lähedasema võimalikku lahkumist? Elukaaslane, lapsed, lapselapsed...
Kogemus
Toeta oma tervist, ilu ja elujõudu nii seest kui ka väljast. Paar järjekordset nippi on sinu ees.
KÜSIMUS EKSPERDILE │ Kas kehv ilm mõjutab ka tegelikult liigeseid?
Vastab dr Liis Puis, reumatoloog ja Confido Tartu Raatuse kliiniku valukeskuse juht
Olla ema internetiajastul
Tahaksin öelda, et olen 13 aasta jooksul emaduse kohta paljutki õppinud, aga just siis, kui arvad, et oled asjadest aru saanud ja võid pugeda kurnavasse, ent etteaimatavasse rutiini, kasvavad su lapsed suuremaks ja veeretavad su teele uue sahmaka probleeme.
Õigesti kokku laotud inimene
Tervisest kannatab rääkida õige mitme nurga alt. Kui heas toonuses me oleme, milline on meie kehamassiindeks, kuidas oleme suutnud hoolt kanda oma vaimse tasakaalu eest...
Tugevaks kasvamise aeg
Noorena tegi sügise saabumine Signe Kivi nukraks, nüüd ta aga lausa ootab seda. Eriti hilissügist. „Küllap tuleb see vanuse ja kogemusega,“ leiab naine, kes oma kogetule ja läbielatule mõeldes vahel imestab, et üldse ellu jäi.
TERVISEUUDISED | Vananemine võib tagasi pöörduda?
Meie bioloogilist vanust saab tänu DNA-põhistele tehnoloogiatele juba üsna täpselt mõõta. Uurijad näevad muu hulgas ka seda, kuidas trauma või stressirohked elusündmused inimese vananemist jõudsalt kiirendavad.
Naised ei pea veritsema
„Ma olen väga selle poolt, et naised ei pea veritsema, kui nad ei taha,“ ütleb doktorikraadiga naistearst Ivika Jakson. Arutame temaga nii raseduse vältimist, viljatust kui ka muresid, mis tabavad naisi üleminekueas.
Elu olgu kunstiteos igas eas
Kahekümneseks saada oli mul väga hea meel. Kolmekümneseks enam mitte nii väga. 28. sünnipäeva järel tundsin, et enam vanemaks saada küll ei tahaks. 40. sünnipäev oli mu elus ehk kõige raskem.
„Stressist ei tea ma midagi.“
Kahe lapse ema ja üheksa vanaema Reet Purre lendleb Nelijärve puhkekeskuse õue kollastel kaselehtedel nagu pisike kirju liblikas, lillepärg peas. Ta on 82aastane, aga räägib kadestusväärse kirega… oma tööst. Küllap tegusaks jäämine Reeta nii terve ja elurõõmsana hoiabki.
Miks tekivad vananedes unehäired?
Unetus ja öised ärkamised näivad kuuluvat vananemise juurde sama loomulikult kui kortsud. Paraku kahjustab unehäire juba niigi nõrgenevat tervist ja see omakorda süvendab uneprobleeme. Teemat lahkab kopsuarst ja unemeditsiini ekspert Erve Sõõru.
Kaotusvalu tuleb läbi elada
Saatusehoopide eest ei ole keegi kaitstud. Kuidas tõusta jalgele, kui elu su täiesti maha lööb? „Valu ei saa peita, unustada või edasi lükata,“ ütleb psühhoterapeut.
Elu parimas vormis kuuekümneselt
„Minult on küsitud, kas olen nõia juures käinud, aga tegelikult ei ole ma isegi arsti juurde pidanud minema,“ ütleb naerdes Eha Laanbek. Ta otsustas kümne aasta eest järsult elustiili muuta, kaotas 24 kilo, jookseb nüüd maratone ja võistleb endast poole noorematega Crossfitis.
Seksuaalhäire ründab nii keha kui ka vaimu
Pea iga ebaõnnestumine seksis võib mehel käivitada enesekindluse langusega seotud allakäiguspiraali. Seetõttu on väga tähtis seksuaalhäirete korral varakult abi otsida, kinnitab meestearst Margus Punab.
Kui väärtuste kompassid enam ei klapi
Nii mõnigi paarisuhe on muutuvate aegade pöörises kuristiku servale jõudnud, sest partnerite vahel käärib väärtuste konflikt. Kas sellest üldse on võimalik üle saada, lahkab pereterapeut Meelike Saarna.
Võta aega vananeda!
„Mul on nii kiire, et pole aega vananedagi,“ on aiandusguru Eva Luigas kümneid kordi üle huulte libistanud, aga nüüd mõistnud, et ka vananemiseks tuleb valmistuda.
„Poks on teraapia eest.“
„Enesekindlus, mille poksitrennist saad, on üliäge. Oled painduv, kiire, vastupidav,“ kirjeldab poksitreener Simone Viidas – innustav ja hakkaja noor naine, kelle puhul on raske uskuda, et temagi on olnud kimpus enesearmastuse puudumisega.
Kuidas päästa elurikkus kõhus?  
„Ei tea, kas enam ongi jäänud haigusi, mida mikrobioomiga ei seostata!“ ütleb noor teadlane Kertu Liis Krigul. Meie soolestiku elurikkus on nii oluline, et tähtis on välja selgitada kõik, mis seda mõjutab ja kahjustab. Viimast teevad paraku ka mitmed ravimid.
Saja-aastaste saladus: põletikuvastane toit ja kuuluvustunne?
Maailmas on piirkondi, kus inimesed elavad kõrgema eani kui mujal. Miks? See on intrigeeriv küsimus, sest võib peita pikaealisuse võtit meie kõigi jaoks.
Taas kahekesi: kuidas oma suhet hoida?
Kui pesa on tühjaks lennanud, võib kaasaga kahekesi jäämine nii mõnegi suhte proovile panna. Uude elujärku astumist ei lihtsusta ka hirm vananemise ja üksinduse ees, mõtiskleb psühholoog Toivo Niiberg.
Egle Nabi: karm trenn ja dieet üleminekueas ei toimi
„See, mis töötas trenni ja toitumise puhul enne, üleminekueas enam ei toimi,“ sõnab personaaltreener ja toitumisnõustaja Egle Nabi ning julgustab naisi end sel ajal mitte unarusse jätma.
Kuidas leevendada öist hambavalu?
Kui hammas valutab, tuleb minna arstile. Mida aga teha, kui hammas hakkab tuikama vastu ööd? Kui und ei saa ja valu ajab peaga vastu seina jooksma? Õnneks leiab siis ka leebemat leevendust.
„Mina olin üsna vilets taastuja.“
Vananemise üks pahupool on, et me kulume. Kuluvad ka meie põlve- ja puusaliigesed – Eestis asendatakse neid aastas ligi 3600 inimesel ja see arv kasvab. Oma loo räägib 62aastaselt uue puusaliigese saanud Mare, kes elas enne seda kolmveerand aastat valuvaigistite toel.
Põrgulikult valusad ja üllatavalt levinud sapikivid
Paljudel inimestel on sapikivid, ilma et nad seda ise teaksid. Kui need aga endast tugeva valuga märku annavad – sageli pärast rammusat söögikorda –, on mõistlik skalpelli alla minna.
„Kui vaim on terve, langeb ka kaal.“
„Mõistsin juba mõni aasta tagasi, et kehakaalu mõjutab otseselt vaimne tervis,“ ütleb Helya Hanikat, kes vabanes selle tõdemuse najal tegutsedes mitte ainult liigsetest kilodest, vaid ka negatiivsest oma elus ja suhetes.
Tervisenäidud, mida pead teadma
Tasapisi paisuv vöökoht ning piiripealseks kerkinud vererõhu ja -suhkru näidud peaksid panema seni tervel inimesel häirekellad helisema. Kujuneda võib metaboolne sündroom, mis annab teed nii südamehaigustele kui ka diabeedile.
Nooruse eliksiir: antioksüdandid
Vananemist peatavat võlurohtu alles otsitakse, kõige sagedamini peetakse aga tõhusaks noorusesäilitajaks antioksüdante. Jah, neidsamu, mida saad endale sisse süüa köögiviljapeenralt või puuviljavaagnalt. Kuidas antioksüdandid sind kaitsevad, selgitab proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
Kuldne gurmee kõrvitsapüreest
Kui kõrvitsat on korraga palju, suristab nutikas perenaine sellest püree. See kestab külmikus nädala jagu, aga sobib portsudena ka sügavkülma pista ja võtta välja just siis, kui süda lustib. Siin on neli rooga, kus kõrvitsapüreel keskne roll.
Kauguste kutse läbi Loodeväila
Purjelaev Admiral Bellingshausen tegi teoks hulljulge plaani sõita läbi Arktikas asuva Loodeväila – karmi ja ohtliku koha, kuhu on paljud laevad aegade jooksul kinni külmunud ja põhja läinud. „Eks see üks müstiline kauguste kutse ole, mis on meid siia polaaraladele ajanud,“ kirjutab laeva pootsman Maris Pruuli meile nädal enne eesmärgini jõudmist.
Seerumid, ilumaailma väekaimad võlurid
Kui soovid viia oma iluhoolduse järgmisele tasemele, võta kasutusele seerumid – need ilumaailma väekaimad tooted sisaldavad aktiivaineid eriti kontsentreeritud kujul. Millist aga valida?
10 ideed
Selle numbri nippe ja nõuandeid, et oleksid terve ja rõõmus.