Tasku
Delfi
Otsing
Minu sisu
Logi sisse
Podcastid
Audioartiklid
Audioraamatud
Tasku
Delfi
Otsing
Minu sisu
Logi sisse
Podcastid
Audioartiklid
Audioraamatud
November 2023
07.11.2023
Esita kõik
Arhiiv
Mõtleme elu ilusaks
„Piinlik tunnistada: aga minul on kõik hästi. Raha ka nagu on, sest ma olen ise selle eest hoolitsenud, tehes töid, mis mulle meeldivad,“ teatab armastatud telesaatejuht Kerli Dello rõõmsalt. Ja vingumist ta ei salli.
Kogemus
Novembris jagame soovitusi hoida oma keha ja turgutada vaimu.
KÜSIMUS EKSPERDILE │Mida teha, kui hääl läheb ära?
Vastab Maile Keskpaik, Confido kõrva-nina-kurguarst
Kuulsaks iga hinnaga
On olemas uimasti, mis on inimeste seas levinum kui alkohol, mille tarvitamine on ajakulukam kui marihuaana pruukimine ja millest on peaaegu sama võimatu loobuda kui heroiinist. Näeme selle sõltuvuse käes kannatajaid paratamatult iga päev.
Kumeruste väljanäitus
Sportimine on üks veider tegevus. Inimene lihtsalt võtab kätte ja pistab suvalises suunas punuma. Ilma igasuguse eesmärgi ja tulemuseta.
„Halisemine ei vii mitte kusagile!“
„Kui inimene ikka üldse ei taha teha seda, mida teeb, tuleks leida midagi muud,“ usub Kerli Dello, kes lahkus töölt ETVs üheksa aastat tagasi just siis, kui tundis, et enam ei taha. Nüüd on maale kolinud Kerli juba teist hooaega televaatajate ees „Maahommiku“ saatejuhina.
TERVISEUUDISED | Vererõhku mõõdetakse valesti
Kõrge vererõhuga inimestel võib selle uudise lugemine vererõhku veelgi tõsta. Tuleb välja, et meie üliolulist tervisenäitu pole seni päris õigesti mõõdetud, teatavad Ameerika südameassotsiatsiooniga koostööd tegevad teadlased.
Õhusaastel ei ole ohutut piirmäära
Me usume, et kõige tervislikum on elada maal, kaugel linnaliikluse mürast ja heitgaasidest. Keskkonnatervishoiu professori Hans Orru sõnul see päris nii ühene ei ole ehk palju sõltub meie enda teadlikkusest ja valikutest.
„Jooksmine päästis mu läbipõlemisest.“
„Olin nii tühi ja väsinud. Kui ma ei jookseks, oleksin omadega hoopis halvemas kohas,“ tunnistab kolme lapse ema Liisi Kirch. Rahatarkust edendav naine suhtub jooksu kui investeeringusse, millelt saab intressi ja dividende.
Õnnelik iga päev, sest näeb
Kaksteist aastat tagasi, mõni päev enne jõule, jäi toona 26aastane Inna haigeks. Arvas, et küllap on viirus. Oksendas kaks päeva jutti ja lootis, et ehk läheb paremaks. Läks aga hoopis hullemaks.
Kui suhet rõhub lapsepõlve taak
Armukadedus, võimetus pühenduda või liigne klammerdumine muserdavad paljusid paarisuhteid. Nii ennast kui ka teisi häirivate käitumismustritega on aga lihtsam toime tulla, kui teame, et nende taga on varases lapsepõlves saadud kiindumustrauma. Selle mõjusid selgitab terapeut Ande Etti.
„Teiste soovide järgi elamine ei tee sind õnnelikuks.“ Taavi Tõnissoni õppetunnid läbipõlemise piiril balansseerimisest
Ülikõrged ootused, vajadus olla edukas ja hirm ebaõnnestumise ees põletab inimese varem või hiljem läbi, leiab näitleja ja lavastaja Taavi Tõnisson. Ta ise alles õpib, kuidas tasakaalu leida ja hoida.
Põsekoopapõletik võib korduma hakata
„Olin täiesti veendunud, et mul on mingi kohutav ajuhaigus ja mind ootab surm,“ kõlab meenutus lapseea põdemisest, mis algas süütu nohuga. Ebameeldiva näovaluga põsekoopapõletik võib tabada nii lapsi kui ka täiskasvanuid ja hooletusse jätmise korral krooniliseks areneda.
Kreete Verlin pürgib olümpiale allergiate kiuste
Kui unistad olümpiamängudest, tuleb saavutada oma tippvorm. Edukas tõkkejooksja ja sprinter Kreete Verlin on just sellise sihi endale seadnud, kuid pidanud oma tugevate allergiate tõttu treenima kuni viimase kevadeni pidevas hapnikuvõlas.
Mees, kes räägib tervisest valehäbita
„Mehed tõmbavad end tööga sirakile, sest stereotüübid ei anna asu,“ ütleb teleajakirjanik Kaidor Kahar. Ta juhib teist hooaega ERRis tervisesaadet „Mehed, hakkame elama!“ ja püüab selle mõjul ka oma elust kahjustavad harjumused välja rookida.
„Ma ei teadnud, kas elada nagu homset poleks, sest võib-olla polegi, või hoopis varjata oma haigust laste eest.“
Kahel kolmandikul Eesti täiskasvanutel on mõni pikaajaline tervisemure, millega tuleb iga päev arvestada nii inimesel endal kui ka tema lähedastel. Kuidas leppida diagnoosi saades, et edasi tuleb elada koos haigusega?
Mehed võiksid PSA-testiga varem alustada
Kui räägitakse tervisekontrollist meestearsti juures, mõeldakse enamasti PSA-testi. Mida see näitab ja mida mitte ning miks peaksid mehed hakkama end juba 40aastaselt testima, selgitab meestearst Margus Punab.
Milliseid vitamiine jääb meestel vajaka?
Statistika on karm: Eesti meeste oodatav eluiga on pea üheksa aastat naiste omast lühem ja iga neljas mees on rasvunud. Ometi pole selleks, et pilti veidigi muuta, vaja midagi üleloomulikku. Muu hulgas peaksid mehed rohkem jälgima, mida suhu panevad. Nõuandeid jagab proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
Kuremarjade kiituseks
Jõhvikad lisavad ainulaadset mekki nii soolastele kui ka magusroogadele. Aga mitte ainult mekki. Kuremarjad on ülitervislik supertoit tulvil vitamiine ja mineraalaineid. Kui neid sageli sööd, paned haigustele paremini vastu või hoiad põletiku päris eemal. Tänu happesusele on jõhvikaid lihtne ka talveks säilitada.
Sumba – Indoneesia saar, kus massiturismi ei näe, küll aga kummalist surmakultuuri, festivalimürglit ja inimtühjade randade ilu
Indoneesia saartel on siiani säilinud traditsioone, mida ilma nägemata on isegi raske uskuda. Kaubarändur ja raamatu „Minu Aasia“ autor Margus Kalam jagab elamusi Sumba saarelt, kus tal tuli ka ohu eest jooksu pista.
Millega riskid, kui kasutad säilivusaja ületanud või saastunud kosmeetikume? Kui kaua säilib huulepulk, kaua kreem?
Ilu on igavene, ilutooted paraku mitte – oma säilivusaja ületanud kreemid ja jumestusvahendid ei kaota üksnes tõhusust, vaid võivad ka nahaprobleeme tekitada.
10 ideed
Selle numbri nippe ja nõuandeid, et oleksid terve ja rõõmus.
„Miks ma ennast hävitan?“ 42 kilo kaotanud Dannar Leitmaa jagab, kuidas kaine september käivitas üllatava sündmuste ahela
Eesmärk ei peaks olema kaalu langetada, leiab kahe aastaga 42 kilo kaotanud Dannar Leitmaa. Mõtlema peaks, millest päriselt tahame vabaneda.
Tasku
Delfi
Otsing
Minu sisu