Detsember 2023
08.12.2023
Mõtted iseendale
„Arvan, et olengi kogu aeg tegutsenud läbipõlemises. Ka praegu, ja teistmoodi ma ei oskakski,“ ütleb Gerli Padar-Parmas. „Olen aga endale ja oma perele lubanud, et võtan jaanuaris kaks nädalat puhkust, nii et olen täiesti üksi. Mul on vaja enda jaoks aega võtta. Selle defitsiiti tunnen tohutult.“ Gerli tunnistab, et pole 17 aastat lubanud endale ühtegi pikemat pausi.
Kogemus
Iga lõpp on millegi uue algus. Aasta viimane kuu on kui loodud mõtisklusteks ja mõnulemiseks.
Küsimus eksperdile │ Kas liigeste raksumine viitab tervisehädale?
Üks sagedasi põhjuseid ortopeedi või reumatoloogi poole pöördumiseks on liigeste naksumine, mille kohta võib naljatledes öelda ka „lärmakas liiges“. Millal võib see viidata terviseprobleemidele vastab dr Liis Puis, reumatoloog ja Confido Tartu Raatuse kliiniku valukeskuse juht.
Saaks see juba läbi
Olen viimasel ajal olnud vastik pahur küünik, eriti kui asi puudutab jõule, mis algavad USAs juba septembris. Kõigepealt ilmuvad igale poole väikesed käsitsi kirjutatud sedelid, mis pakuvad jõuluvalgustite ülespaneku teenust. Siis hiilivad reklaamid veebi ja telesse ning kutsuvad inimesi üles kulutama raha rämpsule, mida nad ei vaja, ja inimestele, kes neile ei meeldi.
Minge rahus hulluks
Mu laps on praeguseks juba noor täiskasvanu, aga minu jaoks jääb ta alati lapseks. Kuigi ta käib tööl, reisib mööda ilma ja ajab mingeid mulle arusaamatuid asju internetiavarustes, näen ma teda vaadates alati pisikest rõõmsameelset plähmerdist, kes oma pööraste mõtteavaldustega täiskasvanutel karbid kinni lõi või siis pööraselt palju nalja pakkus.
„Elama peaks iseendale.“
„Tundsin juba ammu vajadust suure muutuse järele,“ ütleb andekas artist Gerli Padar-Parmas. Mõistnud, et mingid asjad tema elus on tasakaalust väljas, tegi Gerli hiljuti ühe olulise valiku.
TERVISEUUDISED | Napp sügav uni annab teed dementsusele
Piisav uneaeg on tervise seisukohalt ülioluline, aga tähtis on ka unekvaliteet, eriti sügava une faas. Inimestel, kelle sügava ehk aeglaste ajulainetega une faas jääb liiga lühikeseks, on Austraalia teadlaste sõnul hilisemas elus suurem dementsuse risk.
Nutiseadmes olek ei tähenda veel sõltuvust
See, mida tavatseme pidada nutisõltuvuseks, ei tarvitse seda üldse olla, ja sagedasel netis viibimisel on ka rida häid külgi, ütleb küberpsühholoog Dmitri Rozgonjuk.
Rõõm kõige raskema sammu järel
„Tantsutreeneri tööd ma kindlasti teha ei tahtnud,“ ütleb naerdes tantsutreener Jane Kensap-Künnapas. „Seda peeti mingiks lisaasjaks, mida on paslik teha vaid päris töö kõrvalt.“
Eesmärk elada saja-aastaseks vähi kiuste
„Ma ei taha mõeldagi pensionile minekust, mul tuleb hirm peale! Mina olen inimene, kes mandub ilma tööta ära!“ hüüab Anne Artus. Ta õpib innuga uusi asju ega lase end takistada sellelgi, et sai mõne aasta eest üksteise järel koguni kaks vähidiagnoosi.
Kas rääkida tööl probleemist eraelus?
Kodustega oma töömuresid jagada on loomulik, aga kas võtta töö juures jutuks käsil olev lahutus, lähedase raske haigus või raseduse katkemine? „Räägi nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik,“ soovitab tööpsühholoog.
Piinav sügelus võib võtta atoopikult eluisu
„Ma ei teadnud, et elu saab ka selline olla, et ma ärkan ega sügele, lähen magama ega sügele!“ tunnistas üks patsient pisarsilmi nahaarstile. Atoopilise dermatiidi tõttu tekkiv kihelus ajab hulluks, ütleb dermatoloog Alina Brokk.
Keda ohustab eesnäärmevähk rohkem?
Lääne kultuuriruumis tuvastatakse keskmiselt ühel mehel kuuest elu jooksul eesnäärmevähk. Mitte kõik need juhud pole aga tervisele ja elule ohtlikud, toob välja meestearst Margus Punab.
Vanem põlvkond sööb end haigeks
Igaüks teab, et tervis on inimese kalleim vara. Ometi paneb meid elustiili tervislikumaks muutma alles enda või lähedase hoiatav kogemus, tõdeb kardioloog Priit Tammjärv.
Mis hoiab mälu erksana?
No ei tule see nimi meelde, kirume vahel end mitu korda päevas, kui mälu otsustaval hetkel alt veab. Unustada on loomulik, aga teatud piirini. Kuidas oma mälu ja õppimisvõimet töökorras hoida, selgitab proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
Suhtluskarid peolauas
Pühadeajaga kaasnevad ootused kerivad inimeste vahel ka pingeid. Mõnikord tõuseb torm otse jõululauas, sest seltskonnas on keegi, kes oma vaateid ainuõigeks peab, kaasale teiste ees mürgiselt nähvab või õhtut enda monoloogiga täita üritab. Kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa jagab soovitusi, kuidas peoliste omavaheline suhtlus karidest mööda tüürida.
Testi, kas sinu vorm vastab vanusele
Nõrgad lihased ja olematu võhm muutuvad teatud eas justkui telliseks gaasipedaalil, mis vananemisele hoogu lisab ja tervena elatud aastad kiiremini seljataha jätab. Kas sinu füüsiline vorm on piisav ja sinu vanusega kooskõlas? Saad seda hinnata järgmiste testharjutustega.
Kergem ja tervem elu tänu võõra mehe loole
„Tahan olla oma laste jaoks võimalikult kaua olemas,“ ütleb Põlvamaal raamatukogu juhtiv Margit Õkva. Teda puudutas sügavalt Tervis Plussi kaalulangetuslugu isast, keda tütar kartis kaotada, ja nüüdseks on ülekaalu tõttu ka ise tervisehädaga kimpu jäänud naine suutnud vabaneda pea 40 kilost.
Kerget pühadeaega!
Jõulude eel ja ajal on perenaisel alati käed tööd täis. Et oma elu lihtsamaks teha, tasub mõned road juba varakult valmis meisterdada ja külaliste ootele jätta või siis ise pikal pühadeperioodil neist vähehaaval rõõmu tunda.
Ebamaine Kapadookia
Maandume teisele planeedile õhtul kell kuus. Buss, mis meid lennujaamast Göreme linnakesse viib, meenutab kangesti neid, millega ka Türgis ringi sõidetakse. Siinsed asukadki on täpselt inimeste moodi. Maastik on aga nii pöörane, et kulunud võrdlus teise planeediga tabab naelapea pihta. Oleme Kapadookias.
Kuidas end nooremaks meikida?
Tihti on meikimine naiste jaoks üsna muutumatu rituaal – kui tooted aeg-ajalt vahetuvadki, siis võtted jäävad samaks aastaid ja aastaid. Kahekümneste meikimisstiil võib keskea künnisel naistele aga hoopis karuteene teha.
10 ideed
Selle numbri nippe ja nõuandeid, et oleksid terve ja rõõmus.