Veebiajakiri "Mees" 2023
16.10.2023
Ilmunud on eriväljaanne Mees! Tervis Pluss veebi peatoimetaja: mehi tuleks nügida enda eest paremini hoolt kandma
Novembris tähistatakse meeste tervise kuud. Selle eesmärgiks on parandada terviseteadlikkust ja nügida mehi enda eest paremini hoolt kandma. Tervis Pluss on eriväljaandes Mees pannud kokku lood, mis annavad hea pildi Eesti mehest ja tema tervisest.
„Kõik on korras, sest kuskilt eriti ei valuta.“ Mis viib Eesti mehe enneaegu hauda?
Mehed ei kipu oma terviseprobleemidest rääkima. Oma murdega jõutakse pigem alkoholi kui arsti juurde. Seda näitab ka karm statistika – eelmisel aastal suri alkoholist tingitud haiguste tõttu 569 meest. Mitmed enneaegsed surmad võiksid tegelikult olemata jääda.
Kaidor Kahar: mitte ühegi arsti juures käimine mis tahes tervisemurega pole piinlik – piinlik on pingi peal purjus peaga magada!
„Mehed tõmbavad end tööga sirakile, sest stereotüübid ei anna asu,“ ütleb teleajakirjanik Kaidor Kahar. Ta juhib teist hooaega ERRis tervisesaadet „Mehed, hakkame elama!“ ja püüab selle mõjul ka oma elust kahjustavad harjumused välja rookida.
Meestearst Margus Punab: eesnäärmekasvaja õigeaegseks tuvastamiseks võiksid mehed PSA-testiga varem alustada
Kui räägitakse tervisekontrollist meestearsti juures, mõeldakse enamasti PSA-testi. Mida see näitab ja mida mitte ning miks peaksid mehed hakkama end juba 40aastaselt testima, selgitab meestearst Margus Punab.
Millal öelda jah, millal ei? Lavastaja Taavi Tõnisson läbipõlemisest: sain viimasel hetkel veel pidurit tõmmata
Ülikõrged ootused, vajadus olla edukas ja hirm ebaõnnestumise ees põletab inimese varem või hiljem läbi, leiab Taavi Tõnisson. Ta ise alles õpib, kuidas tasakaalu leida ja hoida.
Tõehetk: mis on sulle elus tegelikult oluline?
Sageli arvame, et teame täpselt, mis meile elus kõige olulisem on. Aga kas see ka tegelikkuses tõele vastab? Kas sinu sõnad ja teod on kooskõlas? Võta hetk ja hinda olukorda.
„Miks ma ennast hävitan?“ 42 kilo kaotanud Dannar Leitmaa jagab, kuidas kaine september käivitas üllatava sündmuste ahela
Eesmärk ei peaks olema kaalu langetada, leiab kahe aastaga 42 kilo kaotanud Dannar Leitmaa. Mõtlema peaks, millest päriselt tahame vabaneda.
Imelisi muutumisi näinud personaaltreener: tee tervislikuma endani ei ole ainult see, et võtan kaalust alla
Enamasti on trenniga alustades eesmärgiks toonuses lihased ja peenem piht. „Tee tervislikuma endani ei ole ainult see, et võtan kaalust alla,“ leiab personaaltreener Gert Koovit. Teekonna sihtpunkt võiks olla hoopis suurem.
Meestele: moes on viks soeng ja hooldatud habe. Juuksurid annavad nõu, millest on abi kõõma ja kiilanemise vastu
Enese eest hoolitsemine on muutunud meeste jaoks ülitähtsaks. Uuteks trendideks on keemilised lokid, hoolitsetud habe ja läbimõeldud nahahooldusrutiinid. „Mul läheb tihtipeale hommikul kauem aega kui elukaaslasel,“ tunnistab 23aastane Markus.
Proviisor annab nõu: meeste toidulaud on ühekülgsem – milliseid vitamiine jääb meestel vajaka ja mida juurde võtta?
Meeste tervisest räägitakse aasta-aastalt aina enam ja kasvanud on ka meeste teadlikkus sellest, et oma tervisesse tuleb aegsasti investeerida. Muu hulgas peaksid mehed rohkem jälgima, mida suhu panevad. Nõuandeid jagab proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
Meeste menopaus: miks mõni pakatab elujõust, nagu aastad ei teeks talle midagi, teine aga äkitselt „ära kukub“?
Tegelikult pole meeste menopausi mõistena olemas, kasutusel on mõiste andropaus, mis kirjeldab mehe suguhormoonide puudulikkusest tingitud muutusi seoses vananemisega. Mees, vanus ja hormoonid on omavahel aga otseselt seotud ning vananedes muutuvad ka protsessid mehe kehas. Mida teha, et aastate lisandudes ei käiks keha enneaegselt alla? Nõu annab meestearst Olev Poolamets.
TERVISEUUDIS | Miks on ülekaal meestele ohtlikum?
Kehale ladestuv liigne rasv ei tea sugude võrdsest kohtlemisest midagi – ülekaal kahjustab mehi rohkem kui naisi. Aga miks?