Juuni 2021
06.06.2021
Tervis Pluss juuninumber, peatoimetaja Heidit Kaio juhtkiri: kuidas leida hingerahu?
“Üks võimalus on haliseda, teine võimalus võtta vastutus ja tagada endale hingerahu,” räägib kaane­kangelane Tiina Jokinen, kuidas ta elukaaslase Peeter Vähiga otsustas võtta oma koju hooldada Tiina raskelt haige endise mehe. “Need viis aastat elas Matti nii kvaliteetset elu, kui see oli tema seisundis võimalik.”
Lugejate kirjad
Kirjuta meile ja võida väärt auhindu!
Kristi Luik: mul pole enam kahju neist, kes nüüdsest peale haigeks jäävad
Hakkab tunduma, et pandeemia lõpp siin USAs on üsna lähedal. Meil polnud selliseid “puhkepause” nagu teistes riikides, pandeemia muudkui kestis ja kestis ühtejärge, kuni 600 000 inimest (pool Eesti elanikkonda) oli surnud, minu äi nende seas.
Tervis + tahtejõud: seks ja sarved
“Sa ei koge iial päris lähedust, kui sul ei kujune elus välja tähenduslikke intiimsuhteid,” ütles mulle üks pereterapeut aastaid tagasi, kui tahtsin rääkida hoopis oma teooriaid sellest, kuidas kõik inimesed peaksid olema oma seksuaalsetes valikutes sada protsenti vabad ja tohtima magada, kellega iganes soov tekib.
“Ma pole reisides mingi ingel!”
“See hullumeelne reisimine, mida inimesed harrastavad, on läinud üle piiri,” tõdeb Tiina Jokinen (60) ja raputab ka endale tuhka pähe, kuigi asuks iga kell uuesti teele. Tema maailm ei kukuks aga kokku ka siis, kui reisima enam ei pääsekski – toimekusest naisel puudu ei tule.
Teadusuudised | Neli minutit trenni 45 asemel? Muidugi!
Kui kuulud inimeste hulka, kelle jaoks tundub enda poolekski tunniks treenima sundimine nagu piinapinki minek, on sulle häid uudiseid. Ehkki tervetele täi-s-kasvanutele soovitatakse nädalas vähemalt 150 minutit mõõdukat füüsilist aktiivsust, selgub ajakirjas Journal of Physiology avaldatud uuringust, et intensiivsusest võib olla rohkem kasu kui kestusest.
Viirused trikitavad meie immuunsusest mööda
Ka tervisliku eluviisiga inimesed võivad haigeks jääda, sest viirused on õppinud trikke, kuidas organismi immuunvastusest mööda hiilida, nendib Tartu ülikooli rakulise immunoloogia professor Kai Kisand.
Areng varju ja valguse vahel
“Inimene õpib ja areneb tänu negatiivsetele kogemustele,” teab firmajuht, koolitaja, idamaiste võitluskunstide harrastaja ja kolme lapse isa Ville Jehe (51).
Stress lõhub öösel hambaid
Õõvastav on ärgata kaaslase öise hambakrigina peale ja täiesti võimatu selle saatel taas uinuda. Veelgi tõsisemaks võib kujuneda probleem aga krigistaja enda jaoks.
Selg soovib järgmist asendit
Kodukontoris ebamugaval toolil istumisest niigi piinatud selg on saanud juba paljudel vatti ka aiatöid tehes. Võta sisse mugavam asend ja loe, mis on su seljale hea ja mis mitte, kuidas seljavalu eemal hoida ja millised harjutused sind tõhusalt aitavad.
Suhtega lõhkise küna ees
Pärast pikka perioodi koduseinte vahel on paljude paaride jaoks õhk pingetest nii paks, et lõika või noaga. Imago suhteterapeut Sille Jõgeva julgustab, et isegi kui olukord tundub lootusetu, on võimalik sellest välja tulla ja koos edasi liikuda.
Unenäod avavad salaukse hinge
Sul pole midagi seljas, sind aetakse taga, pead astuma taas eksamilaua ette või kukud sügavikku – ja ärkad. Unenäod räägivad meiega võimenduse ja äärmuste keeles. Kui näed unes midagi ebatavalist või korduvat, tasub uurida, mida hing sulle öelda tahab.
ÕNN, IME VÕI TUGEV TAHE? Keskeas nullist maailma parimaks
“See kõik juhtus kogemata,” möönab loomade silmaarstina töötav Ülle Kell (55). Tänu kümme aastat tagasi soetatud spontaansele sünnipäevakingile sai temast õitsvas keskeas järsku vibulaskja. Ja mitte niisama tagaaias harrastaja, vaid neljakordne maailmameister!
Kuhu kadus rõõm?
Küllap teab igaüks kedagi, kelle olek on viimasel ajal valdavalt tusane – tal jätkub palju kriitikat kõige ja kõigi kohta, kuid head justkui ei märkagi. Võib-olla oled ka enda puhul avastanud, et maailmast oleks justkui värvid kadunud ja asjad, mis varem köitsid, ei lähe enam üldse korda.
“Kas ma üldse elaksin koroona üle?”
Ülekilod on paljude jaoks koroonaaja kõrvalnähud, Lääne-Virumaal elav Ken Pikkma (27) tõestas aga vastupidist. Ta sai hakkama rabava muutusega – kaotas vähem kui aastaga 50 kilo, sest pelgas, et koroona võib tema ülekaalust niigi kurnatud keha lõplikult murda.
Õnneloits väsimuse nõiaringis
Suvi on käes ning tunne võiks olla hea ja kerge. Viimasel pooleteisel aastal on paljud meist rööpräheldes aga ummikusse sattunud ning mõnusamaks muutunud ilm võib rattas elamise pinget hoopis juurde kruvida.
„Noore tüdrukuna pidin oma haiguse tõttu häbi ja süütunnet kogema.” Elurõõm psoriaasi kiuste
Psoriaasist tingitud nahasügelus ja -lööve võivad musta masendust tekitada, sest päris terveks sellest kroonilisest haigusest ei saa. Sobiva raviga õnnestub oma elukvaliteeti siiski üsna palju parandada.
Keha puhtaks silitades
Tursete tekkimisel on palju põhjusi, tõhusat leevendust toovad aga leebemad ja jõulisemad silitused. Kuidas need ehk lümfimassaaž ja lümfiteraapia tervist taastavad ning organismi puhastavad, selgitab BonMedica perearstikeskuse lümfiterapeut Pille Zupping.
Päikeselt pai
Päikese toimel sünteesib meie nahk D-vitamiini, lisaks on soe paitus nahal nii lõpmata mõnus! Päikesekiirgusel on aga ka pahupool ja leebest paitusest võib saada kuri hammustus. Kuidas seda ära hoida?
Magus maasikaaeg
Turuletid on maasikate all lookas ja juba teevad esimesed punased marjad silma ka koduaias. Kätte on jõudnud magus maasikaaeg. Pista neid niisama, aga sokuta ka salatisse, suru supi sisse ja meisterda maiuseks.
Maasikad melanhoolia vastu!
Vanad roomlased uskusid, et maasikad leevendavad melanhooliat. Kindlasti teevad need sedagi, aga mitte ainult. Teadlased on leidnud, et maasikad...
Rajad rõõmu ja terviseni
Koroonapiirangud kasvatasid Eesti terviseradade populaarsuse enneolematult suureks – oma hea vormi ja tervise hoidmine pole kunagi inimestele nii palju korda läinud.
10 ideed
Selle numbri nippe ja nõuandeid, et oleksid terve ja rõõmus.