Juuli 2021
06.07.2021
Nii hea on olla!
“Mul on nüüd lihtsalt NII HEA OLLA!” ütleb laulukoolitaja Maiken ajakirja avaloos. Ta räägib, et on õppinud oma keha kuulama ja tänu sellele hakkas langema ka kaal, kuigi see polnud eesmärk. Samuti fännib ta kõndimist – 10 000 sammu päevas vähemalt. Selle loo mõte pole kaalu­kaotus või liikumise tähtsus, vaid see, et “on nii hea olla!”.
Lugejate kirjad
Kirjuta meile ja võida väärt auhindu!
Võlumaa sääskede ja vihmaga
Minu töö vaktsineerimiskeskuses on lõppenud. Oli uskumatult tänuväärne anda oma panus selleks, et 80% meie maa­konnast ehk 1,1 miljonit inimest vaktsineeritud saaks.
Tervis + tahtejõud: tabletid ja tugevus
Mul on õnnestunud elada 38aastaseks nii, et kõik mu vaimset tervist puudutav on olnud lihtsalt nali ja muretu sõnakõlks kuskil vestluses. Räme stress. Hull deprekas. Kass peal. Need on olnud väljendid, millega olen aastaid kehva enesetunnet kirjeldanud, laskmata endale ligi mõtet, et selle taga võib olla mõni vaimse tervise häire, mis segab funktsioneerimast nii, nagu tegelikult tahaksin.
Maikeni restart: “Mul on nüüd nii hea olla!”
“Sellist järjepidevust nagu viimasel aastal pole minu elus varem olnud,” tõdeb juba 16 aastat oma laulukooli juhatanud Maiken (44). Koroonaaeg on pannud ta oma kehale mõtlema ja elukorraldusele restarti tegema.
Teadusuudised | Trenn ei aitagi igaühel võhma kasvatada
Seda, et füüsilised harjutused on kasulikud, teavad kõik. Treening ei mõju meile aga ühtmoodi: mõnel inimesel paraneb vastupidavus, teisel muutub vere suhkrusisaldus. Teadlased usuvad, et on leidnud sellele võimaliku seletuse.
Lõhn ütleb, milline paar jääb kokku
“Lõhnameelt kipume teiste meeltega võrreldes vähem oluliseks pidama, kuid tegelikult on väga suur osa meie emotsioonidest ühel või teisel viisil just lõhnadega seotud,” ütleb lõhnateadlane Kristel Vene ja soovitab kõigil haistmist iga päev treenida.
“Ole kallis, helista kiirabisse!”
Kui surmavad allergeenid varitsevad kõikjal – looduses, toidus, kosmeetikatoodetes –, nõuab ellujäämine ülimat valvsust ja hoolsust. Vaatamata sellele on Helen Neudorf (44) elus juba kümmekond korda tilgutite alla sattunud.
Allergia: müüdid ja faktid
Allergia kimbutab umbes 20 protsenti inimesi, on hinnanud WHO. Seda peetakse moodsa aja nuhtluseks, mida esineb üha rohkem just heaoluühiskondades. Allergia kohta levib ka üksjagu uskumusi – mis neist vastab tõele ja mis mitte?
Üksinda kodus – ja õnnelik!?
Järjest rohkem inimesi kogu maailmas elab üksi. Järjest rohkem ollakse sellega ka rahul ja eelistatakse iseenda seltskonda vinduvale kooselule. Miks niisugune trend süveneb ja kas üksi elajad ikka tunnevad end õnnelikuna?
Kogu aeg armunud
“Mu keha oli nii väsinud ja ma ise nii ribadeks,” meenutab joogaõpetaja, kunstnik ja seikleja Aura Mengel (36) oma tormilist teismeiga. Ennast kokku lappida aitas tutvus joogaga ja nüüd kõnnib naine oma südame teed.
Mida varuda looduse apteegist?
Retkedest loodusesse on kujunenud paljude eestlaste lemmikajaviide. Peale meelerahu ja silmailu on praegu hea aeg talletada neist käikudest ka turgutajaid kodusesse apteeki. Taimetark Irje Karjus soovitab, milliseid ravimtaimi suvel korjata.
Tõukeratas toob naeratuse näole
Kuus aastat tagasi kutsuti põlvalanna Kristi Johanson (43) ootamatult võistlema talle täiesti uuel spordialal. Nii avastas ta enda jaoks tõukerattasõidu, mida soovitab nüüd kõigile õues liikumise entusiastidele.
“Võõrad võiksid ikka distantsi hoida.”
Ekstravertsete inimeste aasta pole olnud just kuigi toniseeriv – vajadus vähendada tavapärast suhtlust mõjus paljudele rusuvalt. See-eest tundsid introverdid end nagu kalad vees. Kas neile toob kohanemisraskusi hoopis tavaellu naasmine?
Kui silme ees tantsivad täpid
Silme ees hõljuvad täpid panevad muretsema, kas tervisega on ikka kõik korras. Silmaarsti sõnul on tõepoolest mõned ohuolukorrad, mil tuleb nägemise päästmiseks kähku abi järele pöörduda.
Kas lõigata kurgumandleid või mitte?
Kurgumandlite ülesanne on kaitsta organismi viiruste ja bakterite eest. Läbipõetud haigused kahjustavad aga mandleid ennastki ja need võivad ise haiguskoldeks muutuda.
“Ma ei armastanud ennast mitte üks raas.”
“Oi, mis sinuga küll juhtunud on?!” uurisid tuttavad häbenemata, kui enne piitspeenike Maarika Teder (25) neile paari aasta eest kõvasti kosununa vastu sattus. Ühel hetkel sai noorel Võrumaa naisel ütlemistest mõõt täis ja nüüd käib ta ringi 36 kilo kergemana.
Millest ehitada tugev luustik?
Tugeva karkassita vajub ehitis kokku. Sama juhtub sinuga, kui oled oma luude eest hoolitsemise unarusse jätnud.
Kuuma päeva külm kosutus
Pole midagi paremat, kui avada kuumal suvepäeval külmkapiuks ja tõsta endale kausitäis jahutavat suppi. Loomulikult tuleb enne randa või seiklema minekut pisut ette valmistada, et kosutav lõuna kapis ees ootaks. See tasub ennast aga kuhjaga ära ja varem võib valmis suristada isegi mitme päeva lõunad.
Kauni naha kangelased
Antioksüdante võib võitluses vabade radikaalide vastu pidada tõelisteks kung fu meistriteks. Need kangelased toetavad tõhusalt tervist ning kingivad meile ka märksa säravama ja nooruslikuma välimuse.
„Seinal rippudes unustad kõik muu.”
Õed Margarita (32) ja Darja Frolova (34) ronivad vabal ajal mööda seina nagu ämblikud. „Ka meie kardame kõrgust,” tunnistavad nad, kuid see ei takista tegelda harrastusega, mis aitab ideaalselt nii pead argimõtetest tühjendada kui ka lihaseid supervormis hoida.
10 ideed
Selle numbri nippe ja nõuandeid, et oleksid terve ja rõõmus.