Oma Maitse Märts 2023
21.02.2023
Uued tuuled
Söömistavadesse on tulemas suuri muudatusi. Need tungivad uksest ja aknast igapäevaselt sisse, kõlksudes alati kokku elustiiliga. Üks osa päevast diivani­paradiisis ja teine kontoritoolis muudab olemise raskeks ja vaimu tuimaks, isegi massaažis enda korrapärane mudida laskmine ei toimi, kui ise end liiga vähe liigutada.
Fitnessitreener Egle Nabi: „Ma pole veel näinud inimest, kes sööks liiga palju köögivilja!“
Egle Nabi on tõsiselt üllatunud, kui keegi ütleb, et peab ennast treenima hakkamiseks piitsutama. „Mul ei ole kunagi sellist tunnet olnud,“ imestab ta. „Ma arvan, et kui mu abikaasa (kreeka-rooma maadleja Heiki Nabi – toim) käest küsida, kas ta piitsutab ennast, minnes maailma tippu ühes valdkonnas, siis ka tema kehitaks õlgu.“
Isutekitajad
Menüüde hitt – tatakiJuba mõnda aega leiab peenemate restoranide menüüde eelroogade nimekirjast roa nimega tataki. Jaapani köögist pärit maitsestus- ja küpsetusvõtet on ülilihtne ära õppida. Efekt missugune!
Tervisesport aitab leevendada paljusid tervisehädasid
Liigutamine ei käi üksnes ilusate kehavormide nimel. Kui liigud regulaarselt, omastuvad ka toitained paremini.
Salakuulaja: La Cucina di Orm Oja
Endisele La Bottega restora-nile on andnud uue hingamise telenägu ja tippkokk Orm Oja. Hinnaklass on küll krõbe, kuid kindlasti on elus hetki, kus see pole tähtis.
Kedgeree ehk riisipanniroa valmistamine
Keedetud riisi ülejäägid
Kuidas parandada mikrotoitainete omastatavust?
Toidulisanditööstus üritab imiteerida loodust. On teada rida kooslusi, kus toitained omavahel omastuvad hõlpsamini kui eraldi neid tableti või kapslina sisse võttes. Lisaks on taimsetes toiduainetes väikestes doosides üheskoos sadu vajalikke aineid, mille kooslusi pole suudetud kapslisse pista.
Liikumine annab, mitte ei võta energiat
See aasta on liikumise aasta. Võime seda nimetada ka kehalise kasvatuse õpetajate aastaks, sest just nendel on suur roll inimese liikumisharjumuse kujundamisel.
Mis on valgupulber? Eesti toidutööstused ootavad uut toorainet
Eesti kohta pole täpset protsenti teada, kuid Saksamaal soovib 31% elanikkonnast vähendada oma igapäevamenüüs lihasöömist. Aga seni, kuni taimsed valgutooted pole odavamad kui lihatooted, on see tulevikuteema.
Ketodieet. Söö ainult siis, kui kõht on päriselt tühi
Mida teha, kui kehakaal aina kasvab ja mitte miski ei näi mõjuvat? Ketodieet pole mingi uus leiutis, aga paljudele sobib just see menüüpiirang. Millest see tuleb?
Väga väike köök. Kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab
Tallinnas Kassisaba puitasumis on siiski ka mõni kivimaja ja just ühes sellises paikneb pisike korter veel tillukesema köögiga, mille omanik Riho Eensoo on suutnud justkui mustkunstnikuna täita kõige vajalikuga.
Köögi töötasapind. Mida uut on selles vallas pakkuda?
Moodsad materjalitehnoloogiad on vahel ainult moodsad, vahel aga tõeliselt ilusad ja vastupidavad.
Praegu parim. Märts on köögis askeldajatele üks keerulisemaid kuid
On paratamatu, et värsket kohalikku kraami leiab nii poest kui turult enne kevadisi esimesi saake vähe.
Nädalavahetus. Loovuse pärusmaa
Märgata on ühe toreda tava taassündi serveerida külalistele tavalist kodurooga, mille maitsestamisel või serveerimisel on kasutatud midagi mitte-tavapärast. Maitsestiililt hästi sobivad kombod pakuvad kokkamisfännidele avastamisrõõmu.
Kuidas kasutada kuumaõhufritüüri?
Kuumaõhufritüür on põhimõtteliselt väike pöördõhuga ahi.
Sommeljee annab nõu. Veini ja toidu omavahelisest armastusest
Veinimaailmas on viimastel aastatel mahlakat diskussiooni tekitanud küsimus, kui oluline on veini ja toidu paaripanemise puhul rangeid reegleid järgida. Kas neid üldse on vaja, kui suur osa veinisõpradest joob õhtusöökidel hoopis oma tavalist lemmikveini?
HEUREKA! Gougère'id ehk suured juustusaiad
Häbematult maitsvad gougère’id on järjekordne hõrgutis prantslaste keedutainast küpsetiste pikas rivis.
Magus elu. Sügavkülma marjavarud igatsevad koogi sisse
Kes meist ei tahaks süüa pärast pikka talve mahlaseid ja magusaid marju? Sügavkülmas on need marjad, mis pole vahepeal elektrikatkestusega üles sulanud, suutnud säilitada oma toiteväärtust üsna hästi.
Spordiprofessor annab nõu: „Toidulisanditega oleksin ma väga ettevaatlik!“
Igasugune toidutemaatika üleekspluateerimine viib liialdusteni, on Tartu Ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi juht prof Priit Kaasik veendunud.