Oma Maitse aprill 24
03.04.2024
Peatoimetaja veerg | Oma toidu tervislikkuse ja kvaliteedi eest vastutab igamees ise
Suhkruteema on taas toidutaevasse paiskunud. Ainult et maksu kehtestamisel pole tervisega küll mingit seost ja nii võiks riik selle ka välja öelda.
RETSEPTID | Salat, puder või pearoog? Taldrikutäis eriti häid asju, millega hommikut alustada
Vahel on nii, et ei viitsigi vara ärgata. Naudid pikka hommikut, mõnuled kevadiselt sooja päikeselaigu sees silmi kissitades ega tee ühtegi liiga asjalikku plaani. Las see päev kulgeb ja sina koos päevaga.
KOGEMUS | Peipsi kokk Ergo-Hart Västrik kaotas ketoosis ohtralt kilosid, kuid jäi traditsioonilistele maitsetele ikkagi truuks
Teadlasekarjääri hüljanud ja kokaks hakanud Ergo-Hart Västrik kaotas ketoosisoleku ja terviseprogrammi läbimisel ohtralt kilosid ja võitis tagasi tervise, nii et arst tühistas tal vererõhutablettide võtmise.
Varakevadised umbrohutoidud | Võilillekapparid, nurmenukulehesalat, hapendatud põdrakanepivõrsed ja kuusevõrsesiirup
Olles terve pika ja päikesevaese talve oma aega oodanud, on kevadised taimed täis elujõudu ja kasvamise rammu.
RETSEPTID | Vitamiinivaegus kimbutab? Mida teha nii igapäevasest rohelisest sibulast
Mahlast rohelist sibulat saad puistata roogadele, kuid võid seda vitamiinipommina kasutada ohtralt ka võileival, omleti sees või munakastmes, samuti liharullides.
SALAKUULAJA | Keilas asuv pagarikoda Kraft kogub kuulsust imeheade hapusaiade ja saiakestega
Keilas asub pagarikoda, millest on saanud jahugurmaanide palverännaku lõpp-peatus.
Oad, lehtkapsas, ka peakapsas on raskesti seeditavad. Miks nii ja kuidas neid kõhule kergemaks muuta?
Köögiviljade söömist ja veel rohkemat söömist soovitatakse igal pool. Kuid kõik köögiviljad pole seedimise mõttes ühtviisi head. Kui pärast ube või kikerherneid kõht valutab, tasub täpselt uurida, milliseid köögivilju sinu keha omastab ja milliseid ei talu. Mõnel köögiviljal paraneb seeditavus ja omastatavus kuumtöötlemisel.
TUNNE TOITU | Toiduteadlased selgitavad, mis on emulsioon ja mis emulgaator? Kuidas need mõjutavad rasvade seedimist organismis?
Toidud, milles rasv jaotub ühtlaselt ega eraldu rasvakihina, tunduvad meile justkui vastuvõetavamad. Selle saavutamiseks kasutatatavad emulgaatorid mõjutavad aga toitainete omastamist ka meie organismis.
Koduse toiduhügieeni põhitõed | Mida peab teadma toitu mitmeks päevaks ette valmistades?
Väga ohtralt kõlab siit ja sealt soovitusi valmistada pühapäeviti kogu nädala toit korraga ette (meal-prepping). Nii võib juhtuda, et reedel võtad tööle kaasa juba väga mitu päeva vana roa. Mugav küll, aga kas ka ohutu?
Tulevikutegijad ehk kolm noort peakokka arutlevad: mida kokaamet võtab ja mida annab? Millest unistab kokkade noorem generatsioon?
Millest unistab kokkade noorem generatsioon? Kas aastakümneid Eesti restoranimaastikku suunanud vanad tuusad võivad end varsti pensionipõlve pidama sättida, sest nooremate vastu ei saa? Või on restoraniilmas praegu nii suured püsimajäämise raskused, et see hakkab noorte loovust piirama?
RETSEPTID | Pikk elu, hea toit! Mida süüa, et püsida vitaalne kogu elu?
Kuidas püsida särav ja elujõuline ka vanaduses? Kas on olemas toiduaineid, mis sellele kaasa aitavad või on see tühipaljas müüt?
Püstijalakoomik Mikael Meema ei armasta kama ega kiluleiba, aga kuumaõhufritüür peab olema
„Kuumtöödelda saab nii toitu kui ajusid,“ kalambuuritseb Mikael Meema. Tal on kalaallergia, aga Igapäevane lihtne toit on tema silmis parim.
Armastad šokolaadijäätist ja kohvi? Külluslik affogato šokolaadiga pakub gurmeemõõtu maitseelamuse
Valmista šokolaadist ja kohvist tulvil magustoit pisut varem, kui seda serveerida plaanid. Siinne suutäis magusat on midagi enamat kui lihtsalt jäätis, millele on kohv peale valatud.
VÄHE KALOREID | Soe rikkalik kõhutäis, mis ei tekita kõhus rasket tunnet - argised supid päästavad päeva
Soe rikkalik kõhutäis, mis ei tekita kõhus rasket tunnet – seda saad loota vaid ühelt mõnusalt koduselt supilt.
Kõik, mida peaks teadma kanalihaga kokkamisest: mis mõjutab kana maitset, kas liha tuleks üle pesta ja kui suur on salmonellaoht?
Broileriliha on üks ostetumaid lihaliike – saad valida nii taise filee kui rasvasema koiva vahel. Kanabroileri võtavad oma teadlasepilgu alla Eesti Maaülikooli veterinaarse rahvatervise ja toiduhügieeni valdkonna professor Mati Roasto ja peagi toidutehnoloogia doktoriks saav Kristi Kerner.
Romanesco kapsas – kallis ja hea! Kuidas seda hõrgutist valida, valmistada ja maitsestada?
Romaani lillkapsas ehk romanesco pole mingi tavaline köögivili, vaid kuulub pigem delikatesside hulka, sest maitse on õrn. Nii peab seda ka käsitsema - õrnalt ja stiilitundega.
TREND | Saame tuttavaks! Klassikaliste valgete veinide asendamine vähemtuntud sordiveinidega laiendab silmaringi ja maitsekogemust
Kevadine veiniklaas hakkab nägema heledamaid ja kergemaid veinivärvitoone, just nagu meie garderoobki muutub ilmade soojenedes heledamaks.
RETSEPTID | See aeg on käes! Magushapud kodused rabarberikoogid pakuvad kõige mõnusamat igakevadist elevust
Niipea, kui rabarber mulla seest varred välja pistab, lähevad need kohe ka koogi sisse.
Tee nüüd! Isuäratavad rohelised ja päriselt maitsvad smuutid hädavajalikuks vitamiinibuustiks ja terviseturgutuseks
Kui kevad tärkab täies jõus, vajab ka keha kosutust. Toitainerikaste roheliste smuutidega saad kõhu täis ja meele rõõmsaks. Vaata kiireid ja lihtsaid ideid, millest käepärasest neid kokku suristada.
Hea nipp! Hakklihakastet jäi üle? Pista see siis pirukasse!
Kui soojendatud hakklihakaste ei isuta, siis saad paksuks tõmmanud kastme ülejäägist suurepärase täidise köögiviljadele ja pirukatesse.
Toitumisterapeut selgitab, mis on DASH-dieet?
Tervise Arengu Instituudi andmetel haigestub Eestis igal aastal kõrgvererõhktõppe üle paarikümne tuhande inimese ja 2018. aastal oli enam kui poolte surmade põhjusteks südame-veresoonkonnahaigused, sh hüpertoonia ehk kõrgvererõhktõbi. Mida süüa, kui vererõhk kipub tõusma hakkama?
Toitumisterapeut selgitab: kust leida kevaditi kõige enam C-vitamiini?
C-vitamiin on kergesti lagunev vesilahustuv vitamiin. Et seda toiduainest kätte saada, ei tohiks toiduainet kooritult ja tükeldatult kaua säilitada. Nii on näiteks poodides valmis tükeldatud köögivilju ja smuutimaterjali tore ja mugav kaasa haarata, aga selle toiteväärtus on väiksem kui kodus värskelt tehtud eeltööl.
Teeme selgeks: kas soja matkib östrogeeni? Millal sojatooteid karta ja millal mitte?
Sojas sisalduvad fütoöstrogeenid tekitavad tihtipeale hirmu. Kas need mõjutavad kehale omast östrogeenitaset? Kas sojauba ja sojaubadest tehtud tempeh, tofu, miso jms ikkagi on ohutud?
Kuhu minna?
Kuhu minna aprillis nautima head toitu ja toidu ümber keerlevat?