Tasku
Delfi
Otsing
Minu sisu
Logi sisse
Podcastid
Audioartiklid
Audioraamatud
Tasku
Delfi
Otsing
Minu sisu
Logi sisse
Podcastid
Audioartiklid
Audioraamatud
Oma Maitse oktoober 2024
03.10.2024
Esita kõik
Arhiiv
Söömine on fundamentaalne vajadus
Mida ja kuidas me sööme, saab alguse kodustest valikutest ja otsesest vanemate eeskujust. Isegi meie kehataju oleneb sellest, kuidas vanemad iseenda kehasse suhtusid.
TOIDUKUNSTNIK | Ilma Maru Metspaluta poleks Eestis toidupoeesiat olemas
Hingelt toidukunstnik Maru on aus ja otsekohene, alati tema ise, ükskõik kas ta siis räägib söögist, naiste olukorrast tööturul või päästab maailma, et omalt poolt jäetavat ökoloogilist jalajälge vähemalt viie kinganumbri võrra vähendada. Selleks valib ta turult nimme omale pisut plekilisi, aga seda küpsemaid tomateid või imeliku kujuga kurke.
RETSEPTID | Rõske aja hautised valmivad ahjus või pliidil madalal temperatuuril. Milliseid soodsaid lihatükke neis kasutada?
Lihahautiste traditsioon on pikk, maailma eri paigust leiab neid lohutavaid koduroogi väga erinevate maitsetega. Üks on aga kõigil ühine – sea-, veise- või linnuliha, mida hautistes kasutatakse, vajab pikemat hautamist, kuna nendes kasutatavad tükid pehmenevad aeglaselt. Sellise liha kilohind on rõõmustavalt väike.
SALAKUULAJA | Porto Franco ehitustandri keskel on end sisse seadnud erakordselt häid maitseid pakkuv restoran UDU
Peakokk pakub seal üsna kõrgesse hinnaklassi liigituvat õhtumenüüd ja see on erakordselt häid maitseid täis pikitud.
TUNNE TOITU | Hea leiva keemia ehk mis toimub leivataina sees ja kuidas see mõjub seedimisele?
Traditsiooniline leivavalmistamine võib tunduda pikk ja keeruline protsess, kuna vaja läheb juuretist ja ka siis peab terve päeva veel ootama, kuni saab pätsi ahju panna. Suurem osa sellest ootamisajast tähendab usinat tööd bakteritele ja pärmidele, et jahust ja veest valmiks tervislik küpsetis.
MAITSETEST | Suurpoodide müüduimad LEIVAD jagunevad kahte leeri
Poodide edetabelist leiad leibasid, mis sisaldavad säilitusaineid ja guarkummit, aga on ka leibu, mis neid aineid ei sisalda.
Hea nipp! | Taine kanaliha pehmeneb juba enne ahjus küpsemist peti sees muredaks
Petimarinaadis ahjukana maitseb paremini, kui esialgu võib tunduda. Jogurtiga marineeritud kanaliha on ajast aega olnud hitt, pett sobib liha pehmendamiseks aga veelgi paremini, sest pole nii rasvane.
Kas sinu magu vaevab ala- või ülehappesus? Mida süüa, kui kõhus kas kõrvetab või puhitab?
Maohappe tekkeks on meil vaja ainuüksi mõelda toidust, seda näha või tunda selle lõhna. Ka tühipaljas rääkimine ahvatlevast toidust või toidupiltide nägemine paneb maomahlade tootmise tööle.
Lihtsalt geniaalsed ja geniaalselt lihtsad retseptid kogu perele
Mõned ideed on sellised, mida teada saades laksad lihtsalt vastu otsaesist ja imestad, et miks ma ometi ise selle peale ei ole tulnud.
RETSEPTID ja IDEED | Värske, kreemine ja veidi veniv burrata salatis, bataadilõigul ja pasta sees
Kui mozzarella on teada kõigile, siis tema sugulane burrata koosneb huvitavamatest tekstuuridest. Seda toorjuustu naudi värskelt, sest siis on see oma parimas maitseolekus.
Pole paremat ravimit kui kodune kanasupp! Kuidas kanapuljongit valmistada ja milliseid roogasid sellest edasi teha?
Kui sul on kodus sügavkülmas alles kodust puljongit, saad sellest edasi arendada palju häid roogi.
Õhtul kiirelt söönuks | Kokku pakitud eined küpsetuspaberis
En papillote (pr k ’paberis’) on üks tervislikumaid kokkamisviise, toit valmib küpsetuspaberist volditud pakki keeratult ahjus niiskes kuumuses või aurus. Ja just nüüd on omamaised juurikad nii maitsvad, et neist eineid kokku laduda!
Uutmoodi toidukangelane – kaalikas! Tee sellega ülimaitsev nuudliroog!
Ümar ja kollane kaalikas on juurikas, mida asjatult liiga vähe kasutatakse. Kallis see ka pole, samas armastavad kaalika-kartulitambi head maitset peaaegu kõik. Kaalikas on omal kohal ka ühepajatoidus. Ilma selle kollase juurikata pole hautisel justkui seda õiget, kergelt magusat mekki. Kaalikas sobib imehästi lambalihaga ja sektoritena küpsetatult koos juustuga. Kui oled gnocchi-sõber, sega järgmine kord kartulimassi hulka ka keedetud kaalikat ja peale vala salveilehtedega rikastatud sulavõid – nii on kaalikast valminud argiroog, mis teeks nii mõnegi peakoka kadedaks.
Kuidas aju aru saab, mis maitsega on toit? Miks nohus olles maitsed nii imelikuks muutuvad?
Maitsepungi võiks kokku nimetada maitseelundiks, millel on palju sensoorseid rakke ja mis on omakorda seotud paljude närvikiududega. Kuidas see kõik töötab?
Suvi on lahkunud, aga Itaalia meeleolud õnneks veel kestavad
Kuni oktoobri lõpuni kestab Läänemerel Tallinki Silja Line’i kruiisilaevadel „Beat Boat Festival Italy“. Meeleolu loovad Itaalia maitsed, rütmid ja artistid.
Ohoo! Tervisele kõige tulusamad veinid valmivad jahedamas kliimas
Kumb vein on tervislikum, punane või valge? Sellist küsimust võid kuulda nii vinoteegis kui ka arstide vestlustes.
Uuring tõi välja paastumisjärgsed ohud soolestikus: kuidas ja mida süüa, et endale puhastuse järel mitte kahju teha?
Teadlased on avaldanud teadusajakirjas Nature seni veel hiirtega tehtud uuringu, milles leiti, et paastujärgne söömine aitab soolestiku tüvirakkudel küll kiiremini paraneda, aga tekitab suure ohu polüüpide ehk healoomuliste kasvajate tekkeks.
Suurepärane seltskonnaroog! Läätsehautis köögiviljadega rõõmustab rõskel sügispäeval maitse- ja värviküllasusega
Maitselt paika timmitud punastest läätsedest hautis, kus saad ära kasutada erinevaid köögivilju. Maitse on taevalik ja hautis valmib kiiresti. Suurepärane seltskonnaroog.
Mida peaks teadma maisitärklisest?
Maisitärklis on peaaegu puhtalt süsivesik, milles ei leidu kiudaineid, valke ega rasvu. Seda kasutatakse naturaalse paksendajana toiduainetes ning kosmeetikas ja ravimitööstuses täidab maisitärklis täiteaine rolli.
Kohalik toit hiilgas Saaremaa toidufestivali kõikidel üritustel
Saaremaa on eriline paik, päikest paistab seal Eesti arvestuses kõige enam päevi aastas ja talvel ei külmu seal paljud taimed ega puud-põõsad, mis mandril lihtsalt kiratsevad. Ja nii on toiduinimesel ikka ja jälle Saaremaale asja, sest seal saab täita nii kodust toidusahvrit kui ka nautida kohalikku restoranikultuuri.
Sommeljee Annamari Nikkel soovitab veine külma aja roogade juurde. Kuhu sobib Riesling ja kuhu Gewürtztraminer?
Kõige kirevam ja lopsakam aastaaeg – sügis – katab meie lauad külluslike, rammusate ja värviliste roogadega. See tähendab, et ka veiniklaas igatseb muutust – kergete, värskete valgete ja roosakarva veinide asemel hakkavad mängu juhtima tummisemad rüüped.
Kuhu jõuab üle jäänud toit toidupoest või restoranist?
Ministeeriumide tasemel on paika pandud toidujäätmete hierarhia ja selle eesmärk on ülev - luua olukord, kus toidu ülejääke üldse ei tekiks. Kuidas me sel tee liigume? Kas ja millal muutub see ülev idee ka reaalsuseks?
Toidukapi kasutaja: „Ma ei käiks siin, aga ma aitan lapselapsi. No ma ei vii neile ju igasugust nänni! Aga siit saab head kaupa.“
„Ma olen õnnelik, et inimesed on nii ilusad ja head,“ on Mait Vaik pannud väärt mõtte kord Sõpruse Puiestee laulusõnadesse. Tallinna keskturul Grossi poe taguses parklas ühe maja seina ääres asuva FudLoopi toidukapi juures leiab see õnnetõdemus õhtust õhtusse aina uuesti kinnitust.
Porgandikook jääb alati mahlane ja pehme, seda tõestasid ka MasterChefi kuulsused! Vaata retsepte!
MasterChef Eesti kuulsuste hooaja teises episoodis saime näha päris mitut ägedat porgandiküpsetist. Tee ise ka! Tänu porgandile saad suhkrukogust vähendada koogis märkimisväärselt. Ja kiudained on ka sealtsamast kohe võtta.
Tasku
Delfi
Otsing
Minu sisu